با علی دایی چه می کنیم؟

با علی دایی چه می کنیم؟
علی دایی، محصول فوتبال ایران، فعلا برای روزهای متمادی که رفته رفته تعدادش به عدد هزار نزدیک می شود، از فوتبال داخلی دور مانده و مشخص نیست قرار است با علی دایی چه کنیم.مردی که فوتبال دنیا به احترامش می ایستد، در ایران از فعالیت های فوتبالی منع شده تا شاید نفع عده ای تأمین شود.
با علی دایی چه می کنیم؟

نمی شود از فوتبال ایران، جایی در دنیا حرف زد و اسمی از علی دایی نشنید؛ اسطوره فوتبال ایران حتی همین روزها به واسطه رقابت کریستیانو رونالدو با او برای رسیدن به عنوان برترین گل زن تاریخ رقابت های ملی، نامش در رسانه های معتبر اروپایی مدام در حال تکرار است.

به گزارش شرق، حال که دنیا فوتبال ایران را به اسم علی می شناسد، اما در ایران او از نگاه فوتبالی ها دور شده و بیشتر وقتش را مشغول بیزینس است؛ کاری که احتمالا بعد از فوتبال در آن تبحر دارد. علی دایی برای سومین فصل فوتبالی است که جایی در لیگ برتر ایران نخواهد داشت.

او اردیبهشت 1398 به دلایلی که خودش اعتقاد داشت ربطی به فوتبال ندارد، از سایپا برکنار شد و با وجود گذشتن بیش از دو سال اما هنوز تیمی در لیگ ایران نتوانسته به او به عنوان سرمربی پیشنهاد همکاری بدهد. به طور دقیق تر الان 844 روز است که فوتبال ایران از حضور علی دایی محروم است. مردی که نه تنها به خاطر گل زنی در دوران بازی اش شهره بود، بلکه به دلیل کاریزمای خاص و منحصر به فردش، به تنهایی قابلیت داغ کردن تنور رقابت های لیگ به عنوان سرمربی را هم داشت.

درست است که دایی برخلاف دوران بازی اش در عرصه مربیگری افتخارات زیادی به دست نیاورد، ولی نباید فراموش کرد او در زمره معدود مربیانی است که در لیگ برتر ایران عنوان قهرمانی دارد؛ در 20 دوره اخیری که از فوتبال ایران سپری شده چهار مربی بیش از یک عنوان قهرمانی به دست آورده اند: قلعه نویی (5)، برانکو (3)، حسین فرکی (2) و یحیی گل محمدی (2). هشت عنوان قهرمانی باقی مانده هم بین مربیان ایرانی و خارجی تقسیم شده است؛ ملادن فرانچیچ و مرحوم زلاتکو کرانچار دو خارجی قهرمان لیگ برتر با یک عنوان قهرمانی هستند و بعد هم به ترتیب علی پروین، افشین قطبی، فرهاد کاظمی، مجید جلالی، عبدالله ویسی و علی دایی توانسته اند یک عنوان قهرمانی در کارنامه شان ثبت کنند. البته کارنامه علی دایی با دو عنوان قهرمانی در جام حذفی سنگین تر هم می شود ولی در مقایسه با افتخاراتی که او در دوران بازی اش به دست آورده، کارنامه مربیگری اش سبک به نظر می آید.

بااین حال موضوعی که مورد علی دایی را منحصربه فرد می کند، رفتاری است که با او شده و احتمالا می شود. دایی در شرایطی قریب به 850 روز قبل از فوتبال ایران کنار گذاشته شد که از دیدگاه خودش این کناررفتن ها دلایل فنی نداشت. او در آن برهه با مدیریت وقت باشگاه سایپا به مشکل خورده و به قرار، برنامه ای برای کنارگذاشتن علی دایی چیده بودند. البته قرار نبود دایی کلا از فوتبال ایران کنار گذاشته شود ولی کنفرانس خبری بحث برانگیز دایی و زدن حرف هایی که «نباید» به زبان می آورده، کاری کرد تا شایعه ممنوع الفعالیتی اش در فوتبال ایران به راه بیفتد. زمان که جلوتر رفت و پیشنهادهای دایی آب رفتند، خودش هم به شک و تردید افتاد و گفت «بعید نیست که ممنوع الفعالیت شده باشد».

البته دوری از فوتبال تنها چالشی نبود که در این بازه زمانی برای علی دایی به وجود آمد؛ چون مسدودکردن حساب بانکی ای که برای کمک به زلزله زده ها اعلام کرده بود و از طرفی دعوت کردنش به دادگاه بابت پولی که از طریق کمک های مردمی به حسابش واریز شده بود، حسابی او را عصبانی کرد؛ اما هم زمان با این اتفاقات یکی، دو برنامه تلویزیونی هم خیلی جهت دار علیه دایی گزارش تهیه کردند تا او هم در صحبت هایی روشن و شفاف از این بگوید که می داند «دردشان چیست». علی دایی در آن برهه گفت: «این گونه کار ها نشان دهنده عقده های درونی افراد است؛ چون در این چند سال هر کاری کردند نتوانستند برای من مشکل ایجاد کنند و کاری علیه من بکنند که من محبوبیتم را بین مردم از دست بدهم. صداوسیما از این نارحت است که علی دایی در بین مردم محبوب است».

دوری علی دایی از لیگ برتر ایران به معنای در صدر اخبار بودنش نبود؛ او بارها به واسطه مطرح شدن نامش به عنوان سرمربی احتمالی یکی از تیم های همسایه و بعدها به واسطه مطرح شدن حضور احتمالی اش در اورتون، در کانون توجه قرار داشت. ضمن اینکه نزدیک شدن کریستیانو رونالدو به رکورد علی دایی هم کاری کرد تا نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا نام او در کنار فوتبال ایران دوباره زنده شود.

تمجید رسانه های مختلف اروپایی از علی دایی و کار بزرگی که در عرصه فوتبال کرده این بار عده ای را در داخل ایران به صرافت انداخت تا برای او کاری کنند؛ اختصاص دادن نام خیابانی در تهران (هرچند پرت و دورافتاده) در زمره همین اقدامات بود. از طرفی تجلیل از او در مراسم های مختلف و سفیر امور فرهنگی شدنش در موارد بی شمار نشان دهنده عدم یکپارچگی تصمیم گیری در قبال علی دایی است؛ شرایط به گونه ای است که انگار منفعت عده ای در نبودن علی دایی است ولی آنها احتمالا اکثریت را در اختیار ندارند. خود علی دایی درباره دوری و محرومیتش از فوتبال می گوید کار «آقازاده ها» است و به نفع این اشخاص نیست که علی دایی در فوتبال باشد. «شاید خیلی ها از من ناراحت شوند. نه تنها در فوتبال بلکه در بخش های دیگر هم شایسته سالاری نداریم، همه چیز بر اساس رابطه است. شاید خیلی ها ناراحت شوند، ولی برای من مهم نیست. موقعی که چند آقازاده برای ورزش، فوتبال و مربی تیم ملی تصمیم بگیرند تا منافعشان تأمین شود، شایسته سالاری وجود ندارد. شما کجا شایسته سالاری دیدید؟ تنها در ورزش نیست. اینها باعث می شود مدیران موفقی که داریم بیرون بمانند و کسانی بیایند که با عملکردشان بقیه را ناامید کنند».

به هرروی علی دایی، محصول فوتبال ایران، فعلا برای روزهای متمادی که رفته رفته تعدادش به عدد هزار نزدیک می شود، از فوتبال داخلی دور مانده و مشخص نیست قرار است با علی دایی چه کنیم.مردی که فوتبال دنیا به احترامش می ایستد، در ایران از فعالیت های فوتبالی منع شده تا شاید نفع عده ای تأمین شود. نباید فراموش کرد علی دایی در فاش کردن مسائل پشت پرده فوتبال ایران ید طولایی دارد؛ داستان «غش کردن داور به سمت دیگر»، «کارت های معافیت جعلی»، «فاش کردن هویت واقعی مدیرعامل»، «قراردادهای مشکوک منعقدشده» و... مسائلی هستند که توسط علی دایی مطرح شده و سازوکار عده ای را به هم ریخته است. طبیعی است تا زمانی که همین افراد قدرت را در دست داشته باشند، سردرگمی برای بودن یا نبودن علی دایی در فوتبال ایران پابرجا باشد.


کلیدواژه های این خبر
فوتبال   زلاتکو کرانچار   مربیگری   عبدالله ویسی   کریستیانو رونالدو   لیگ برتر ایران   قهرمان لیگ برتر   حسین فرکی   علی دایی   جام حذفی   یحیی گل محمدی   قلعه نویی   آسیب دیدگان   فرهاد کاظمی   علی پروین   باشگاه سایپا   بیزنس   ممنوع الفعالیت   فوتبال ایران   کمک های مردمی   برنامه های تلویزیونی   حساب بانکی   رقابت های لیگ  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «فرارو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
با علی دایی چه می کنیم؟
روزنامه شرق
با علی دایی چه می کنیم؟
روزنامه شرق
درآمد میلیاردی همسر علی دایی+عکس
روز نو
لباس بدن نمای همسر علیرضا بیرانوند ! / باز هم جنجال + عکس
رکنا نت
قلعه نویی - دایی، محروم و محروم تر!
شفاف نیوز
فوتبال
روزنامه شرق
گل محمدی در یک قدمی عنوان پرافتخارترین مربی ایران
فرارو
قصه مردان کامیاب و ناکام!
برنا
مدیریت ضعیف این تیم را به اینجا رسانده است/ فاطمی: قلعه نویی، استقلال را خوب می شناسد
ورزش 3
چرا نصف قهرمانی پرسپولیس لیگ نوزدهم متعلق به یحیی گل محمدی نیست؟
طرفداری
سرنوشت عجیب تیم های سابق علی دایی!
جنوب نیوز
"گلات" قرمز
ایران آنلاین
ورود رسمی «گلات» به ایران!
ملیت
پرسپولیس دایره المعارف قهرمانی لیگ برتر!
اوشیدا
هفته سی ام لیگ برتر|قهرمانی در جاده تهران - اصفهان/جام پنجم برای پرسپولیس یا طلسم شکنی سپاهان؟
قدس آنلاین
تاریخچه شکست های ناباورانه در دربی
خبرآنلاین
مورد عجیب سرمربی پرسپولیس در بازی های بزرگ
نصف جهان
قربانی مشهور ال کلاسیکوی ایران
ایران اکونومیست
4 قربانی مشهور ال کلاسیکوی ایران
همشهری آنلاین
کریم باقری، گران ترین دستیار ایران
تندرست نیوز
دایی: پرسپولیس تیم مردمی است نه حکومتی
آفتاب
قرار نبود در اورتون مربی باشم و نپذیرفتم / دایی: پرسپولیس تیم مردمی است نه حکومتی
ورزش 3
چرا اسطوره فوتبال ایران پیشنهاد اورتون را رد کرد؟ /علی دایی: پرسپولیس یک تیم مردمی است، نه حکومتی
سایت جماران
علی دایی؛ مهمترین پرسپولیسی استقلالی تاریخ!
ایران آنلاین
شکست دادن پرسپولیس غیر ممکن است/ نورالهی جادوگر ارتش سرخ است
مهر نیوز
لیگ در آینه طرفداری؛ قسمت سیزدهم - لیگ سیزدهم (92/93) | دومین قهرمانی فولاد خوزستان
طرفداری
لیگ در آینه طرفداری؛ قسمت نهم - لیگ نهم (88/89) | دومین قهرمانی سپاهان، این بار با امیر قلعه نویی
طرفداری
آلوز: نیامده بودم در ایران تفریح کنم
سادس نیوز
لیگ در آینه طرفداری؛ قسمت پنجم - لیگ پنجم (84/85) | اولین قهرمانی استقلال با امیر قلعه نویی
طرفداری
لیگ در آینه طرفداری؛ قسمت سوم - لیگ سوم (82/83) | قهرمانی پاس با مجید جلالی
طرفداری
پس از سرخابی های پایتخت؛/ سپاهان سومین باشگاه هزار امتیازی تاریخ لیگ برتر(آمار)
ورزش 3
جشن تولد علی دایی با یاد میناوند و انصاریان+ تصویر
ایران آنلاین
جشن تولد علی دایی با یاد میناوند و انصاریان+ عکس
پارسینه
آقای گل 51 ساله شد؛ / جشن تولد علی دایی با یاد میناوند و انصاریان(عکس)
ورزش 3
شهرداری بردسکن-خوشه طلایی/ ساوجی ها به دنبال درخشش در جام شگفتی ها
راه دانا
خداحافظ آقای کرانچار خوش اخلاق
ایران آنلاین
زلاتکو کرانچار درگذشت؛ چقد زود دیر می شود
آریا
سرمربی اسبق پرسپولیس درگذشت
روز پلاس
سرمربی اسبق سپاهان و پرسپولیس در گذشت
نصف جهان
زلاتکو کرانچار، سرمربی سابق پرسپولیس درگذشت!
رویداد 24
اخبار مرتبط
bltروزنامه شرق : با علی دایی چه می کنیم؟
bltروزنامه شرق : با علی دایی چه می کنیم؟
bltروز نو : درآمد میلیاردی همسر علی دایی+عکس
bltرکنا نت : لباس بدن نمای همسر علیرضا بیرانوند ! / باز هم جنجال + عکس
bltشفاف نیوز : قلعه نویی - دایی، محروم و محروم تر!
bltروزنامه شرق : فوتبال
bltفرارو : گل محمدی در یک قدمی عنوان پرافتخارترین مربی ایران
bltبرنا : قصه مردان کامیاب و ناکام!
bltورزش 3 : مدیریت ضعیف این تیم را به اینجا رسانده است/ فاطمی: قلعه نویی، استقلال را خوب می شناسد
bltطرفداری : چرا نصف قهرمانی پرسپولیس لیگ نوزدهم متعلق به یحیی گل محمدی نیست؟
bltجنوب نیوز : سرنوشت عجیب تیم های سابق علی دایی!
bltایران آنلاین : "گلات" قرمز
bltملیت : ورود رسمی «گلات» به ایران!
bltاوشیدا : پرسپولیس دایره المعارف قهرمانی لیگ برتر!
bltقدس آنلاین : هفته سی ام لیگ برتر|قهرمانی در جاده تهران - اصفهان/جام پنجم برای پرسپولیس یا طلسم شکنی سپاهان؟
bltخبرآنلاین : تاریخچه شکست های ناباورانه در دربی
bltنصف جهان : مورد عجیب سرمربی پرسپولیس در بازی های بزرگ
bltایران اکونومیست : قربانی مشهور ال کلاسیکوی ایران
bltهمشهری آنلاین : 4 قربانی مشهور ال کلاسیکوی ایران
bltتندرست نیوز : کریم باقری، گران ترین دستیار ایران
bltآفتاب : دایی: پرسپولیس تیم مردمی است نه حکومتی
bltورزش 3 : قرار نبود در اورتون مربی باشم و نپذیرفتم / دایی: پرسپولیس تیم مردمی است نه حکومتی
bltسایت جماران : چرا اسطوره فوتبال ایران پیشنهاد اورتون را رد کرد؟ /علی دایی: پرسپولیس یک تیم مردمی است، نه حکومتی
bltایران آنلاین : علی دایی؛ مهمترین پرسپولیسی استقلالی تاریخ!
bltمهر نیوز : شکست دادن پرسپولیس غیر ممکن است/ نورالهی جادوگر ارتش سرخ است
bltطرفداری : لیگ در آینه طرفداری؛ قسمت سیزدهم - لیگ سیزدهم (92/93) | دومین قهرمانی فولاد خوزستان
bltطرفداری : لیگ در آینه طرفداری؛ قسمت نهم - لیگ نهم (88/89) | دومین قهرمانی سپاهان، این بار با امیر قلعه نویی
bltسادس نیوز : آلوز: نیامده بودم در ایران تفریح کنم
bltطرفداری : لیگ در آینه طرفداری؛ قسمت پنجم - لیگ پنجم (84/85) | اولین قهرمانی استقلال با امیر قلعه نویی
bltطرفداری : لیگ در آینه طرفداری؛ قسمت سوم - لیگ سوم (82/83) | قهرمانی پاس با مجید جلالی
bltورزش 3 : پس از سرخابی های پایتخت؛/ سپاهان سومین باشگاه هزار امتیازی تاریخ لیگ برتر(آمار)
bltایران آنلاین : جشن تولد علی دایی با یاد میناوند و انصاریان+ تصویر
bltپارسینه : جشن تولد علی دایی با یاد میناوند و انصاریان+ عکس
bltورزش 3 : آقای گل 51 ساله شد؛ / جشن تولد علی دایی با یاد میناوند و انصاریان(عکس)
bltراه دانا : شهرداری بردسکن-خوشه طلایی/ ساوجی ها به دنبال درخشش در جام شگفتی ها
bltایران آنلاین : خداحافظ آقای کرانچار خوش اخلاق
bltآریا : زلاتکو کرانچار درگذشت؛ چقد زود دیر می شود
bltروز پلاس : سرمربی اسبق پرسپولیس درگذشت
bltنصف جهان : سرمربی اسبق سپاهان و پرسپولیس در گذشت
bltرویداد 24 : زلاتکو کرانچار، سرمربی سابق پرسپولیس درگذشت!
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.