پزشکان دنیای سینما و ادبیات

پزشکان دنیای سینما و ادبیات
شما را با چند پزشک جذاب و دراماتیک آشنا می کنیم که می توانند در دنیای سینما و ادبیات با استقبال مواجه شوند.
پزشکان دنیای سینما و ادبیات

به گزارش ایکنا، روزنامه جام جم نوشت: «چه ارتباطی به اهالی ادبیات و هنر دارد که امروز مصادف است با سالروز تولد بوعلی سینای بزرگ و روز پزشک؟ سوال خوبی است اما اجازه دهید یادآوری کنیم که پزشک های زیادی در سینما و ادبیات متولد شده اند. سینماگرانی می شناسیم که پزشک بودند. پزشکان زیادی دست به قلم شده و داستان و رمان و نمایشنامه نوشته اند. موضوعات پزشکی تا دل تان بخواهد دستمایه ساخت فیلم و سریال قرار گرفته اند و حتی داستان هایی با این مضامین نوشته شده. همین دلایل کافی است یا لازم است باز هم ادامه بدهیم؟ اگر متقاعد نشدید که هیچ، اما اگر قبول دارید هنر و ادبیات از علم و به خصوص از علم پزشکی بهره ها برده، در ادامه شما را با چند پزشک جذاب و دراماتیک آشنا می کنیم که می توانند در دنیای سینما و ادبیات با استقبال مواجه شوند. وقتی داستان آهنگری که ساخت میخ های صلیب مسیح را پذیرفته بود (اصلا به فرض که چنین شخصیتی در تاریخ وجود داشته باشد) قابلیت نمایشی شدن دارد چرا داستان پزشک کمال الملک نداشته باشد؟ وقتی می شود به سبک اروین یالوم، یک پزشک هم عصر نیچه را از لابه لای برگ های تاریخ بیرون کشید و بار یک رمان را به دوشش انداخت، چرا نشود درباره این همه پزشک واقعی که در طول تاریخ زیسته اند، چه خدمت یا خیانت کرده باشند، رمان و فیلمنامه نوشت؟ احتمالا فقط خلاقیت لازم است و البته به مقدار لازم همت و ذوق تا حرفه پزشکی و حواشی آن را که به اندازه کافی جذاب است با دنیای ادبیات و سینما گره زد و جذابیت مضاعف خلق کرد.

پزشک هایی که در جهان ادبیات متولد شدند

دنیای ادبیات به اندازه صنعت فیلمسازی از حرفه پزشکی بهره مند نشده است که خب البته این به ذات ادبیات برمی گردد و میزان عمق و کششی که یک داستان برای نوشته شدن در قالب رمان داشته باشد اما در عوض در دنیای ادبیات پزشک هایی خلق شده اند که نه تنها برای همیشه به تاریخ ادبیات جهان سنجاق شده اند بلکه راه به فیلم و سینما یافته اند و از آنها فیلم ها و سریال های پرفروش ساخته شده. برخی از آنها از این قرار است:

نام پزشک: سینوهه

خالق: میکا والتاری، تاریخی نویس فنلاندی

وجه دراماتیک: سینوهه، پزشک مخصوص یکی از فراعنه مصر بود و نویسنده شرح مفصلی درباره پزشکی در مصر باستان را در این کتاب گنجانده که اسباب حیرت است. سینوهه با نام مصری به دنیای سینما راه پیدا کرد و مایکل کورتیز فیلمش را ساخت.

نام پزشک: دکتر جکیل

خالق: رابرت لویی استیونسون

وجه دراماتیک: در رمان «دکتر جکیل و آقای هاید»، هنری جکیل به احترام اصول اخلاقی در پزشکی، دارویی که برای بیماران دوشخصیتی ساخته را روی خودش امتحان می کند، در نتیجه شب ها تبدیل به هیولا می شود و روزها همان دکتر مهربان همیشگی است. دکتر جکیل و آقای هاید هم به دنیای سینما راه پیدا کرده اند و در سال های 1931 و 1941 به طور مستقیم از این رمان اقتباس شده است.

نام پزشک: فاوست

خالق: روایت های معروف از این پزشک را گوته و کریستوفر مارلو نوشته اند

وجه دراماتیک: فاوست در آلمان قرون وسطی به دنبال مهارتی برای زنده کردن مردگان و جاودانگی بشر بود که در نهایت برای انجام این کار با شیطان معامله می کند و روحش را به او می فروشد. از فاوست بارها در قالب فیلم و نمایش اقتباس شده که از آخرین آنها می توان به فاوست ساخته الکساندر سوکوروف اشاره کرد.

نام پزشک: دکتر دولیتل

خالق: هیو لافتینگ

وجه دراماتیک: جان دولیتل در یک داستان کودکانه متولد شد و کارش این بود که ترس آدم ها از حیوانات را درمان می کرد اما کم کم در داستان های بعدی تبدیل به پزشکی شد که زبان حیوانات را می فهمد. بعدها هم به دنیای سینما راه پیدا کرد. از دکتر دولیتل هم بسیار اقتباس شده از فیلمی که ریچارد فلایشر در سال 1967 ساخت تا دکتر دولیتل ساخته استیون گیگان محصول سال 2020.

نام پزشک: دکتر رابینسون

خالق: جان دیوید ویس

وجه دراماتیک: خانواده دکتر ویلیام رابینسون حین سفر دریایی به استرالیا دچار سانحه می شوند و در یک جزیره ناشناخته گیر می افتند. این داستان را دیوید ویس بر اساس رمان «رابینسون کروزوئه» دانیل دوفو نوشته است. این داستان در دنیای تصویر با کارتون «خانواده دکتر ارنست» به ما معرفی شده است.

نام پزشک: دکتر ژیواگو

خالق: بوریس پاسترناک

وجه دراماتیک: یک پزشک شاعر که اتفاقاتی مانند جنگ جهانی و انقلاب اکتبر، بین او و محبوبش، لارا فاصله انداخت و رنج های بسیاری به او تحمیل شد.

نام پزشک: گالیور

خالق: جاناتان سوئیفت

وجه دراماتیک: گالیور با نام کامل لموئیل گالیور، پزشک بود. بسیاری از ما چون کارتون های گالیور را دیده ایم درباره پزشک بودنش اطلاعات زیادی نداریم اما او هم درس طب خواند و هم ریاضیات و بعد از آن راهی چهار سفر معروفش به سرزمین کوتوله ها، غول ها و اسب های سخنگو شد.

نام پزشک: هانیبال لکتر

خالق: توماس هریس

وجه دراماتیک: یک روان شناس که از طریق روانکاوی دیگران را وادار به کارهای خطرناک می کند. او از رمان های «اژدهای سرخ» و «سکوت بره ها» آمد و به چند فیلم سینمایی راه پیدا کرد.

نام پزشک: دکتر واتسون

خالق: آرتو کانن دویل

وجه دراماتیک: یک پزشک ارتشی بود که در هند و افغانستان خدمت کرده و بعد از استعفا از ارتش با یک کارآگاه خصوصی بسیار باهوش به نام شرلوک هلمز همخانه شده بود. در تمام اقتباس های سینمایی و سریالی از شرلوک هلمز، دکتر واتسون همراه و همکارش بود.

نام پزشک: ون هلسینگ

خالق: برام استوکر

وجه دراماتیک: یک شکارچی خون آشام که اولین بار در رمان دراکولا سر و کله اش پیدا شد و بعد به داستان های دیگر هم راه پیدا کرد. او فقط پزشک نبود و در زمینه ادبیات، فلسفه و حقوق هم دکترا داشت. دکتر آبراهام ون هلسینگ یکی از معروف ترین خون آشام های سینما هم هست.

نام پزشک: آلنی اوجا

خالق: نادر ابراهیمی

وجه دراماتیک: یک جراح مغز و اعصاب مجرب و حرفه ای اما در عین حال انقلابی است که قهرمان جلدهای دو تا هفت رمان «آتش بدون دود» نادر ابراهیمی است و تا جایی که می دانیم به هیچ فیلم یا رمانی راه پیدا نکرده است.

نام پزشک: دکتر عبدالله خان

خالق: سیمین دانشور

وجه دراماتیک: پزشک مهربانی بود که در اندیشه و رفتار شخصیت اصلی رمان سووشون یعنی زری بسیار مؤثر واقع شده بود. اگر نرگس آبیار، رمان سووشون را به فیلم بدل کند شاید چشم ما به جمال دکتر عبدالله خان روشن شود.

پزشکانی که به جای نسخه، رمان نوشتند

دنیای ادبیات بسیار پزشکانی به خود دیده که یا قید پزشکی را زدند و دست به قلم بردند یا همزمان با طبابت و رسیدگی به احوالات مریض ها قصه نوشتند. از ابن سینا و عطار نیشابوری تا استاد شهریار و دکتر افشین یداللهی، پزشکان زیادی بودند که دست به قلم بودند اما اینجا فقط چند نمونه معروف جهان را نام می بریم که داستان نوشته اند:
فردریش فون شیلر: اول حقوق خواند بعد پزشکی و در نهایت داستان نویس شد و البته قریحه شاعری هم داشت. ماری استوارت یکی از آثار اوست که به فارسی ترجمه شده است.

نویسنده شرلوک هلمز: نویسنده ای که در کنار کارگاه باهوش داستان هایش یک پزشک به اسم دکتر واتسون خلق کرده، خودش در رشته پزشکی تحصیل کرده بود. آرتور کانون دویل، دانشکده را تمام کرده بود و مطبی داشت که گاهی بیماری درش را می کوبید و در همین سکوت و خلوت بود که داستان های جنایی آرتور کانون دویل متولد شد و در صدر همه آنها شرلوک هلمز پدید آمد.

اروین د یالوم: نویسنده رمان وقتی نیچه گریست، پزشک است و برای خودش یک مکتب روان شناسی دارد به نام روانکاوی اگزیستانسیال که در ایران هم حسابی شناخته شده و جا افتاده است.

آنتوان چخوف: نمایشنامه نویس شهیر روسیه هم پزشک بود. او با وجود تنگدستی خانواده از دانشکده پزشکی مسکو در رشته پزشکی فارغ التحصیل شد و نوشتن داستان و نمایشنامه هایی مانند ایوانف، مرغ دریایی، دایی وانیا و باغ آلبالو را به طبابت ترجیح داد.

ویلیام سامرست موام: خالق رمان «لبه تیغ» هم پزشکی خوانده و در بیمارستان سنت توماس لندن کار کرده بود اما در نهایت قید طبابت را زد و به نوشتن متمرکز شد.

میخائیل بولگاکف: نویسنده رمان معروف مرشد و مارگریتا هم پزشک بوده است. فیلم گاهی به آسمان نگاه کن با الهام از مرشد و مارگریتا نوشته شده است.

مایکل کرایتون: از آثار متعدد کرایتون حتما رمان «پارک ژوراسیک» را می شناسید.

خالد حسینی: نویسنده متولد کابل که با رمان بادبادک باز در ایران به شهرت رسید در آمریکا رشته پزشکی خواند.

تس گریتسن: یک پزشک بازنشسته چینی - آمریکایی که معمولا رمان های عشقی می نویسد و فیلم «جاذبه» از یکی از کتاب های او به همین نام الهام گرفته است.

تقی مدرسی: رمان نویس و روانپزشک ایرانی است که شریفجان شریفجان، کتاب آدم های غایب و آداب زیارت از اوست.

غلامحسین ساعدی: نویسنده ای که هم رمان ها و هم فیلم های اقتباس شده از نوشته های او مورد استقبال بود، تحصیلات خود را با درجه دکترای پزشکی گرایش روانپزشکی در تهران به پایان رساند و در خیابان گیشای تهران مطب داشت.

شهاب اناری: او از جمله پزشکان ایرانی است که به برایان تریسی، نویسنده معروف آمریکایی که رمان های روان شناسی و انگیزشی می نویسد کمک می کند.

انتهای پیام

کلیدواژه های این خبر
بیمار   حیوان   سینما   هنری   پرفروش   هیولا   نمایشنامه   فراعنه   مارلو   هنر و ادبیات   کودکانه   دراماتیک   کمال الملک   گوته   اقتباس   پزشک   سالروز تولد   علم پزشکی   مردگان   قرون وسطی   مضامین   مصر باستان   روزنامه   داستانی   صنعت   پزشکان   ساخت فیلم   فیلمنامه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایکنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
تهیه کننده سینما: مرحوم «رحیمی پور» بی مهری زیاد دید
ایرنا
برای ساخت فیلم نو باید اکتشاف کرد
ایرنا
55 پزشک قربانی کرونا در ایران
رویداد 24
یک فیلم ساز پزشک مطرح کرد: کرونا را باید در لانگ شات دید
ایران آنلاین
کرونا را باید در لانگ شات دید
ایسنا
کریمی: پزشکی و سینما دو پنجره رو به انسانند
ایکنا
تاثیر جادویی رنگ در سینما برای انتقال حس های گوناگون
حزب الله نیوز
درایر؛ روایتگر عشق و ایمان
خبرگزاری دانشجو
مشهورترین آثار سینمایی، تلویزیونی و نمایشی با موضوع امام حسین (ع)
خبرآنلاین
فیلم هایی که اصحاب رسانه باید ببینند
پانا
بهترین فیلم اسپیلبرگ از نگاه منتقدان
خبرآنلاین
بهترین فیلم سلطان هالیوود از نگاه منتقدان
خبرآنلاین
بهترین فیلم «سلطان هالیوود» از دید منتقدان
ایرنا
اقتباس های معروف سینمایی که کام نویسندگان اصلی را تلخ کردند
ایرنا
مهدویان "حاج عمو"ها را خوب نشناخته یا دچار "خودسانسوری" شده است؟
مشرق نیوز
منجی سینما نبودم و نیستم/ ناگفته هایی از حضور «آبادانی ها» در جشنواره کن
آنا نیوز
کیانوش عیاری: منجی سینما نبودم و نیستم/ "آبادانی ها" برای این ساخته شد که داشتم منفجر می شدم!
سایت جماران
من منجی سینما نبودم و نیستم
خبرگزاری موج
کیانوش عیاری: من منجی سینما نبودم و نیستم
خبرآنلاین
من منجی سینما نبودم و نیستم/ دغدغه های ناگفته آقای کارگردان
مهر نیوز
هرگز جریانی به نام اقتباس در سینمای ایران وجود نداشته است
شبستان
فیلمنامه جذاب «سفرهای سعدی» نتیجه اقتباس درست بود
ایرنا
«قهرمان» فرهادی در جمع مدعیان اسکار 2022
ایران آنلاین
سریال «احضار» و ماجرای روح دوست داشتنی
خبرآنلاین
مصری ها همچنان یوسف پیامبر را بیشتر از سریال پادشاه دوست دارند
مشرق نیوز
خمیردندان چگونه اختراع شد؟
رکنا نت
توقیف سریال جنجالی «پادشاه»-سریال «موسی» در مصر حاشیه ساز شد+ عکس
ستاره نیوز
واقعیت هایی عجیب و جالب درباره مصر باستان + عکس
باشگاه خبرنگاران
بهترین فیلم هایی که براساس داستان های واقعی ساخته شده اند/تصاویر
ملیت
نگران ربات ها نیستم
ایسنا
مشارکت در تجربه ای مهیب
روزنامه شرق
دختر ماجراجویی که در سینما صاحب ادعا شد
ایسنا
پیش نیازهای پرداخت هنری به قرآن
ایکنا
خیز یک زن چینی به سوی چهار اسکار
ایران آنلاین
هنر انقلابی طغیان گر است
ایرنا
دو چهره از آیرونز؛ الیوتِ خوشگذران و بورلیِ درونگرا
خبرگزاری کتاب ایران
گفتگو با علی نصیریان در سالگرد جمشید مشایخی/ دلتنگی هایی که پایان ندارد
خبرگزاری دانشجو
گفت وگو با علی نصیریان در سال روز درگذشت جمشید مشایخی/ آرزوی ناگفته ای که برآورده نشد! + فیلم
تسنیم
تارانتینو؛ فیلمساز غیرخطی و پست مدرن/ سینما رفتم ولی مدرسه سینما نه!
خبرگزاری دانشجو
کیمیایی، سینما را با کارگردان به مردم شناساند
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltایرنا : تهیه کننده سینما: مرحوم «رحیمی پور» بی مهری زیاد دید
bltایرنا : برای ساخت فیلم نو باید اکتشاف کرد
bltرویداد 24 : 55 پزشک قربانی کرونا در ایران
bltایران آنلاین : یک فیلم ساز پزشک مطرح کرد: کرونا را باید در لانگ شات دید
bltایسنا : کرونا را باید در لانگ شات دید
bltایکنا : کریمی: پزشکی و سینما دو پنجره رو به انسانند
bltحزب الله نیوز : تاثیر جادویی رنگ در سینما برای انتقال حس های گوناگون
bltخبرگزاری دانشجو : درایر؛ روایتگر عشق و ایمان
bltخبرآنلاین : مشهورترین آثار سینمایی، تلویزیونی و نمایشی با موضوع امام حسین (ع)
bltپانا : فیلم هایی که اصحاب رسانه باید ببینند
bltخبرآنلاین : بهترین فیلم اسپیلبرگ از نگاه منتقدان
bltخبرآنلاین : بهترین فیلم سلطان هالیوود از نگاه منتقدان
bltایرنا : بهترین فیلم «سلطان هالیوود» از دید منتقدان
bltایرنا : اقتباس های معروف سینمایی که کام نویسندگان اصلی را تلخ کردند
bltمشرق نیوز : مهدویان "حاج عمو"ها را خوب نشناخته یا دچار "خودسانسوری" شده است؟
bltآنا نیوز : منجی سینما نبودم و نیستم/ ناگفته هایی از حضور «آبادانی ها» در جشنواره کن
bltسایت جماران : کیانوش عیاری: منجی سینما نبودم و نیستم/ "آبادانی ها" برای این ساخته شد که داشتم منفجر می شدم!
bltخبرگزاری موج : من منجی سینما نبودم و نیستم
bltخبرآنلاین : کیانوش عیاری: من منجی سینما نبودم و نیستم
bltمهر نیوز : من منجی سینما نبودم و نیستم/ دغدغه های ناگفته آقای کارگردان
bltشبستان : هرگز جریانی به نام اقتباس در سینمای ایران وجود نداشته است
bltایرنا : فیلمنامه جذاب «سفرهای سعدی» نتیجه اقتباس درست بود
bltایران آنلاین : «قهرمان» فرهادی در جمع مدعیان اسکار 2022
bltخبرآنلاین : سریال «احضار» و ماجرای روح دوست داشتنی
bltمشرق نیوز : مصری ها همچنان یوسف پیامبر را بیشتر از سریال پادشاه دوست دارند
bltرکنا نت : خمیردندان چگونه اختراع شد؟
bltستاره نیوز : توقیف سریال جنجالی «پادشاه»-سریال «موسی» در مصر حاشیه ساز شد+ عکس
bltباشگاه خبرنگاران : واقعیت هایی عجیب و جالب درباره مصر باستان + عکس
bltملیت : بهترین فیلم هایی که براساس داستان های واقعی ساخته شده اند/تصاویر
bltایسنا : نگران ربات ها نیستم
bltروزنامه شرق : مشارکت در تجربه ای مهیب
bltایسنا : دختر ماجراجویی که در سینما صاحب ادعا شد
bltایکنا : پیش نیازهای پرداخت هنری به قرآن
bltایران آنلاین : خیز یک زن چینی به سوی چهار اسکار
bltایرنا : هنر انقلابی طغیان گر است
bltخبرگزاری کتاب ایران : دو چهره از آیرونز؛ الیوتِ خوشگذران و بورلیِ درونگرا
bltخبرگزاری دانشجو : گفتگو با علی نصیریان در سالگرد جمشید مشایخی/ دلتنگی هایی که پایان ندارد
bltتسنیم : گفت وگو با علی نصیریان در سال روز درگذشت جمشید مشایخی/ آرزوی ناگفته ای که برآورده نشد! + فیلم
bltخبرگزاری دانشجو : تارانتینو؛ فیلمساز غیرخطی و پست مدرن/ سینما رفتم ولی مدرسه سینما نه!
bltباشگاه خبرنگاران : کیمیایی، سینما را با کارگردان به مردم شناساند
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.