بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟

بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟
غلامی گفت:بعد از عاشورا اموی ها دنبال این بودند که کار اسلام را تمام کنند و درظاهراین اتفاق افتاد ولی درواقع اباعبدالله نهالی را کاشت که این نهال آرام آرام توانست یاد اسلام را زنده نگه دارد.
بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟

وارث: چهاردهمین قسمت از برنامه تلویزیونی سوره، فصل بنی امیه به موضوع سیره امام سجاد (ع) در برخورد با بنی امیه ( پس از جنایت اموی) اختصاص داشت. میهمان این برنامه علی غلامی، پژوهشگر و استاد دانشگاه امام صادق (ع) بود.

دیانی بحث در این قسمت از برنامه را با این سوال آغاز کرد که پس از عاشورا چه اتفاقی برای امویان می افتد؟

غلامی گفت: یزید بعد از افشاگری حضرت زینب (ع) و امام سجاد (ع) اجازه داد که آنها در شام مجلس عزاداری برگزار کنند. ممکن است برخی فکر کنند که ورق برگشت اما آیا ورق برگشته مستدام شد یا نه؟ امام صادق (ع) فرمودند: بعد از اباعبدالله غیر از سه نفر همه برگشتند. واژه «ارتداد» در حدیثی که گفتم به این معنی است که کسی توحید یا نبوت را مستقیم یا غیرمستقیم انکار کند. بعد از پیامبر (ص)، ارتداد سیاسی اتفاق افتاد اما بعد از اباعبدالله (ص) ارتداد فقهی افتاد یعنی مردم از اسلام واقعی دور شدند. روایت دیگری از امام سجاد (ع) داریم که می فرمایند: ما در شرایطی هستیم که در کل مکه و مدینه 20 نفر دوستمان ندارند.

وی افزود: بنی امیه در آن زمان با خودشان فکر کردند، حسین بن علی (ع) را که کشتیم باقیمانده آنها هم که حضرت زینب العابدین (ع) است بعید است که زنده بماند اگر هم زنده بماند یا گوشه عزلت را می گزیند یا کاری میکند که آنوقت شهیدش می کنیم. برخی از مورخین می گویند، بعد ازعاشورا، جامعه اسلامی شبیه جامعه بعد از بعثت پیامبر (ص) شد و عقبگرد شدیدی داشت. بنابراین اینکه فکر کنیم بعد از عاشورا، ورق در جامعه اسلامی برگشت تصور غلطی است. بنابراین در گام اول، بنی امیه بعد از به شهادت رساندن امام حسین (ع) به آنچه که می خواسته رسیده است. گاهی می گویند یزید آدم نادانی بود ولی نادانی او به معنی نفهمی نبود اتفاقا بسیار باهوش بود. اموی ها به دنبال این بودند که کار اسلام را تمام کنند و در ظاهر این اتفاق افتاد ولی در واقع اباعبدالله نهالی را کاشت که این نهال آرام آرام توانست یاد امام حسین (ع) و دین اسلام را زنده نگه دارد.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) ادامه داد: جریان اموی، جریان عقیدتی – سیاسی و منافق است. جریان سیاسی ش اینگونه بود که قدرت سیاسی کسب کردند و به بهانه خونخواهی خلیفه سوم پایگاه سیاسی درست کردند. به جهت اعتقادی هم معاویه دستور داد که دو گروه، درباره مذمت امیرالمومنین (ع) و مدح خلفای اموی حدیث جعل کنند. این جریان در سه حوزه ادامه پیدا کرد؛ حوزه فرهنگی- اخلاقی، حوزه اعتقادی – کلامی و حوزه سیاسی. لذا امویان اختناقی در جامعه ایجاد کردند که هیچ کس جرات ندارد بپرسد که شما خلیفه هستی یا نیستی؟ من توصیه میکنم مخاطبان اولین خطبه یزید بعد از مرگ معاویه را بخوانند. خطبه، خطبه یک فرد آدم سالم و داناست نه احمق منتها یکسری اشتباهات محاسباتی داشت و قدرت اباعبدالله (ع) و خاندان او را درست محاسبه نکرد و به نصیحت پدرش گوش نداد که با خاندان اباعبدالله (ع) ملاحظه کند. از اواخر دوران خلیفه سوم، جریان انحطاط به خصوص در میان ثروتمندان آغاز شد. اگر کسی می خواهد چگونه اینهمه انحراف اتفاق افتاد خطبه اباعبدالله (ع) در منا را بخواند که گویی این خطبه امروز در سال 1400 در مصلای تهران خوانده شده است. ایشان برای در سراشیبی افتادن اجمعه شش دلیل می آورند که عبارتست از رعایت نکردن حق خدا، رسول و امام را رعایت نکردید، مال و جان در راه خدا ندادید، ملاحظه قوم و خویشی کردید. بنابراین انحطاط در جامعه را نتیجه رفتار عالمان دین می داند.

غلامی اضافه کرد: در چنین جامعه منحطی، امام سجاد (ع) چه کردند؟ واقعه حره که جریان شورش مردم مدینه است به بدترین شکل سرکوب شد و 400 نفر از زنان اموی که در جریان این جنگ نگران بودند به امام سجاد (ع) پناه بردند و حضرت ایشان را در یک باغ پناه داد. یعنی از اهالی بنی امیه که همه خاندان او را کشته بودند پناه داد. نمونه دیگر، نوع رفتار ایشان با مردم بود. اینکه وقتی میخواست حج برود با کاروان هایی می رفت که او را نشناسند و می گفت دوست دارم با این کاروان ها بروم که بتوانم خدمت کنم و خدمت کردن را دوست دارم. ایشان غلامان و کنیزان را می خریدند خانه می آوردند یکسال با انها بود و بعد آزادشان می کرد. قصدشان از این کار این بود که با اسلام، کربلا و خاندان امام حسین (ع) آشنا و بعدا مبلغ شوند و موفق هم شدند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به شرایط زندگی امروز مسئولان کشور گفت: ما امروز در دوگانه ای افتادیم که اگر مسئولان بین مردم بروند، پوپولیسم و عوام گرا و اگر هم نروند متمول و از مردم گریز می شوند. در چنین دوگانه ای وظیفه منِ مدیر این است که نباید محاسبه کنم باید ببینم بینی و بین الله تکلیف و وظیفه م چیست؟

این استاد دانشگاه گفت: برای منحرف کردن جامعه اسلامی باید قرآن را کنار بزنی و اجازه ندهی که قرآن تفسیر شود. بعد از عاشورا بنی امیه، امام سجاد (ع) و مفسران قرآن را به حاشیه راندند و تفسیر غیر اصیل از قرآن رواج پیدا کرد. آنها می گفتند قرآن باشد ولی گونه ای تفسیر شود که برای ما خوب است. ما دو گونه تحریف داریم؛ یکی تحریف معقول و ساده که خطبه ها و روایات ها خیلی معمولی تحریف می شود و یک چیز دیگری از آنها در می آورد اما یک تحریف پیچیده هم داریم و آن هم اینگونه است که آنقدر جنبه ظلمانی عاشورا را بزرگ، برجسته و کاریکاتوری می شود که یکسری از بخش های اصلی این واقعه مغفول می ماند. گاهی اوقات ما انقدر یک بخشی از واقعه را بزرگ میکنیم که اصل ماجرا یادمان می رود و اتفاق شکل کاریکاتوری به خود می گیرد. بعد از واقعه عاشورا کتابت حدیث ممنوع شد و انقدر این ممنوعیت تشدید شد که بنی امیه شروع به فقیه سازی می کند و به فردی به نام «زهری» می رسیم. بعد از ممنوعیت کتابت حدیث به جعل حدیث رسیدیم.

در ادامه این برنامه، که خبر درگذشت محمدرضا حکیمی منتشر شد، دیانی، درگذشت این عالم و فقیه و منادی عدالت خواهی را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه مردم ایران تسلیت گفت.

غلامی هم درخصوص درگذشت حکیمی گفت: اینکه ایشان در این ایام بیمار شدند و از دنیا رفتند را بهانه ای قرار میدهیم که خداوند ایشان را سرسفره امام سجاد (ع) متنعم کند. ایشان جزو افرادی بودند که بی ادعا و بی سروصدا کار می کردند. امیدوارم برکات آثار ایشان مثل «الحیاه» در طبقی از نور به روح ایشان برگردد.

وی سپس به بحث درباره بحث قبلی پرداخت و بیان کرد: امام سجاد (ع) در برابر این جریانات که می خواهد همه چیز را از بین ببرد چه کرد؟ ایشان شش تا کار کردند. تثبیت مرجعیت دینی خودشان و تربیت شاگردانی مثل سعیدبن مصیب، ابوحمزه ثمالی و ...، دومین کارشان بیان روایات فقهی خودشان است و برخورد با فرق انحرافی. سومین کارشان استفاده از دعاست که صحیفه سجادیه حاصل این تلاش است. ایجاد شبکه ارتباطی چهارمین کاریست که انجام دادند. پنجمین کارشان، برخورد با عالمان درباریست و ششمین کارشان هم عبادت زیاد بود به طوریکه زین العابدین نام می گیرند. من موقع آماده کردن این بحث داشتم فکر می کردم اگر زندگی امام سجاد (ع) سریال بشود نظر بسیاری از مردم حدود 180 درجه نسبت به ایشان تغییر می کند.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) در ادامه برنامه به اقدامات بنی امیه پس از واقعه کربلا پرداخت و توضیح داد: اختناق در دوران پس از عاشورا بیشتر می شود چون دیگر کسی نیست که صدایش دربیاید. به طوریکه در زمان فردی به نام حجاج، او حدود 120 هزار نفر را گردن زد و وقتی از دنیا رفت 80 هزار نفر در زندان بودند. غیر از این اختناق، جریان هایی مثل حره، توابین، مختار و ابن زبیر راه انداختند. بعد از واقعه کربلا، خطبای اموی شروع به تضعیف و تبلیغ علیه بنی هاشم کردند تا آنها را تضعیف و تحقیر کنند. درکنار اینها شروع به تحمیق مردم هم کردند به طوریکه نگذارند مردم بفهمند که فرق میان حق و باطل چیست؟ قیام هایی مثل بُنِ الحسن و بُنِ الحسین باعث تشتت سیاسی میان شیعیان شدند. امام سجاد (ع) در چنین تنگنایی زیارت و تربت کربلا را تاکید می کرد.

دیانی پرسید: شما همه اینها را ذیل مبارزات سیاسی می آورید؟

غلامی گفت: بله برای همین هم ما می گوئیم، هئیت محل اجتماع سیاسیون است. امام سجاد (ع) در ادامه کارهایی که برای زنده نگه داشتن جریان کربلا می کردند، به گریه روی آوردند. اشک مداومی که برای همه مردم و غلامان سوال شده بود که چقدر اشک می ریزید. در آن دوران قیام هایی اتفاق مثل حره و توابین داد و حضرت در مقابل همه این جریانات سکوت می کند و در کار آنها دخالت نمی کنند ولی این معنای انفعال و هیچ کاری نکردن نیست. ایشان با دعاهایشان به محمد و آل محمد سلام می فرستند و برای همین صحیفه سجادیه با صلوات برمحمد (ع) و آل محمد (ع) آغاز می شود.

این پژوهشگر دینی در پایان به چند رفتار و برخورد امام سجاد (ع) که در برابر برخی اتفاقات خیلی تند و تیز برخورد می کردند و موضع می گرفتند اشاره کرد و گفت: اینگونه نبوده که امام سجاد (ع) در برابر همه وقایع منفعل باشند، گوشه ای بنشینند و دعا بخوانند.
منبع: مهر


کلیدواژه های این خبر
ثروتمند   حدیث   امام علی علیه السلام   خلیفه   معاویه   منافق   نبوت   دین اسلام   اسلام واقعی   قدرت سیاسی   بنی امیه   امام جعفر صادق علیه السلام   اعتقادی   امت اسلام   یزید   واقعه حره   جنایت   انحطاط   مجلس عزاداری   امام حسین علیه السلام   حضرت زینب سلام الله علیها   مکه و مدینه   امام سجاد علیه السلام   امویان   خونخواهی   ابا عبدالله   حسین بن علی   گوشه   فرهنگی   برنامه های تلویزیونی   مصلای امام خمینی   دانشگاه امام صادق علیه السلام  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «پایگاه وارث» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
صدا و سیما
امام سجاد (ع) بعد از واقعه کربلا چه کردند؟/ سرونوشت جامعه اموی پس از عاشورا
خبرگزاری کتاب ایران
پس از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/ تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
شبستان
امام سجاد(ع)؛ اصلاح گر جامعه فسادزده اموی
ایکنا
بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
مهر نیوز
کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
آنا نیوز
مکتب حسینی، عرصه انسان سازی و کارخانه بازیافت است
باشگاه خبرنگاران
اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام
عقیق
حضرت زینب (س) نقش آفرین روز های بعد از عاشورا هستند
خبرگزاری دفاع مقدس
اولین شهید پس از ماجرای عاشورا / پیرمردی شامی که با استدلال امام سجاد توبه کرد
تسنیم
اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام / تاثیر سیاسی خطبه های امام سجاد (ع)
تسنیم
حضرت زینب (س) نقش آفرین روزهای بعد از عاشورا هستند
رادیو گفتگو
حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی؛ گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
پایگاه وارث
جریان نهضت عاشورا با خطبه های امام سجاد
رسانیوز
آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
شبستان
دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
رسانیوز
امام زین العابدین(ع) و نهضت عاشورا
شیرازه
3 درس بزرگ که باید از عزاداری امام حسین (ع) گرفت/ چرا کوفیان پای وعده خود نماندند؟!
خبرگزاری دانشجو
روشنگری های امام سجاد علیه السلام زمینه ساز افزایش بصیرت مردم شد
خبرگزاری دفاع مقدس
سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت / دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
تسنیم
روز دوازدهم ماه محرم و سخنرانی کوبنده امام سجاد(ع)
بولتن نیوز
امام سجاد علیه السلام؛ ادامه دهنده ی نهضت عاشورا در روزگار تباهی بنی امیه
خبرگزاری دفاع مقدس
سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت
مشرق نیوز
امام زین العابدین علیه السلام و نهضت عاشورا
صدا و سیما
نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
رهیاب نیوز
 تبیین معارف الهى و جلوگیری از تحریف حقایق اس?مى، راهبرد امام سجاد(ع)
ایرنا
امام سجاد (ع)، بیش از عبادت و مناجات، دغدغه تغییر جامعه را داشت
ایرنا
خاندان عقیل عموزادگان امام حسین در روز عاشورا حماسه افریدند
آرا نیوز
گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
شبستان
3 درس بزرگ که باید از عزاداری امام حسین (ع) گرفت/ چرا کوفیان پای وعده خود نماندند؟! + گزارش تصویری
تسنیم
عمل به آموزه مقاومت امام حسین (ع) رمز پیروزی های انقلاب اسلامی است
خبرگزاری دفاع مقدس
قیام عاشورا به روایت اندیشمندان اسلامی/امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید /امام(ع) مردم را به عبادت آگاهانه دعوت کرد
آرا نیوز
نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
تیتر یک
خون حسین می جوشد؛ هل من ناصر ینصرنی
شعار سال
عموزادگانی که حماسه آفریدند
مشرق نیوز
سرمایه داری در جکومت اموی/ عبدالرحمان بن عوف از ثروتمندان معروف اموی
باشگاه خبرنگاران
مکتب عاشورا تا ابدیت روشنگر حیات بشریت است
ایکنا
روز تاسوعا، روز انتخاب است/ سرمایه داری چگونه در بنی امیه پدید آمد؟
خبرگزاری دانشجو
روز تاسوعا،روز انتخاب است/سرمایه داری چگونه در بنی امیه پدید آمد؟
مهر نیوز
بلایی که طاغوت برسر حب و بغض می آورد/مناجات از لسان پهلوی هم شنیدن ندارد
شبستان
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
bltخبرگزاری کتاب ایران : امام سجاد (ع) بعد از واقعه کربلا چه کردند؟/ سرونوشت جامعه اموی پس از عاشورا
bltشبستان : پس از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/ تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
bltایکنا : امام سجاد(ع)؛ اصلاح گر جامعه فسادزده اموی
bltمهر نیوز : بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
bltآنا نیوز : کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
bltباشگاه خبرنگاران : مکتب حسینی، عرصه انسان سازی و کارخانه بازیافت است
bltعقیق : اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام
bltخبرگزاری دفاع مقدس : حضرت زینب (س) نقش آفرین روز های بعد از عاشورا هستند
bltتسنیم : اولین شهید پس از ماجرای عاشورا / پیرمردی شامی که با استدلال امام سجاد توبه کرد
bltتسنیم : اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام / تاثیر سیاسی خطبه های امام سجاد (ع)
bltرادیو گفتگو : حضرت زینب (س) نقش آفرین روزهای بعد از عاشورا هستند
bltپایگاه وارث : حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی؛ گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
bltرسانیوز : جریان نهضت عاشورا با خطبه های امام سجاد
bltشبستان : آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
bltرسانیوز : دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
bltشیرازه : امام زین العابدین(ع) و نهضت عاشورا
bltخبرگزاری دانشجو : 3 درس بزرگ که باید از عزاداری امام حسین (ع) گرفت/ چرا کوفیان پای وعده خود نماندند؟!
bltخبرگزاری دفاع مقدس : روشنگری های امام سجاد علیه السلام زمینه ساز افزایش بصیرت مردم شد
bltتسنیم : سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت / دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
bltبولتن نیوز : روز دوازدهم ماه محرم و سخنرانی کوبنده امام سجاد(ع)
bltخبرگزاری دفاع مقدس : امام سجاد علیه السلام؛ ادامه دهنده ی نهضت عاشورا در روزگار تباهی بنی امیه
bltمشرق نیوز : سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت
bltصدا و سیما : امام زین العابدین علیه السلام و نهضت عاشورا
bltرهیاب نیوز : نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
bltایرنا :  تبیین معارف الهى و جلوگیری از تحریف حقایق اس?مى، راهبرد امام سجاد(ع)
bltایرنا : امام سجاد (ع)، بیش از عبادت و مناجات، دغدغه تغییر جامعه را داشت
bltآرا نیوز : خاندان عقیل عموزادگان امام حسین در روز عاشورا حماسه افریدند
bltشبستان : گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
bltتسنیم : 3 درس بزرگ که باید از عزاداری امام حسین (ع) گرفت/ چرا کوفیان پای وعده خود نماندند؟! + گزارش تصویری
bltخبرگزاری دفاع مقدس : عمل به آموزه مقاومت امام حسین (ع) رمز پیروزی های انقلاب اسلامی است
bltآرا نیوز : قیام عاشورا به روایت اندیشمندان اسلامی/امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید /امام(ع) مردم را به عبادت آگاهانه دعوت کرد
bltتیتر یک : نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
bltشعار سال : خون حسین می جوشد؛ هل من ناصر ینصرنی
bltمشرق نیوز : عموزادگانی که حماسه آفریدند
bltباشگاه خبرنگاران : سرمایه داری در جکومت اموی/ عبدالرحمان بن عوف از ثروتمندان معروف اموی
bltایکنا : مکتب عاشورا تا ابدیت روشنگر حیات بشریت است
bltخبرگزاری دانشجو : روز تاسوعا، روز انتخاب است/ سرمایه داری چگونه در بنی امیه پدید آمد؟
bltمهر نیوز : روز تاسوعا،روز انتخاب است/سرمایه داری چگونه در بنی امیه پدید آمد؟
bltشبستان : بلایی که طاغوت برسر حب و بغض می آورد/مناجات از لسان پهلوی هم شنیدن ندارد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.