آیت الله سیدضیاء مرتضوی: اولین وظیفه روحانیون سینه سپر کردن برای حقوق مردم است/ مسئولیت های ما هم فقط صرف مسجد و سخنرانی نیست

آیت الله سیدضیاء مرتضوی: اولین وظیفه روحانیون سینه سپر کردن برای حقوق مردم است/ مسئولیت های ما هم فقط صرف مسجد و سخنرانی نیست
آیت الله سیدضیاء مرتضوی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، گفت: در جامعه خودمان بگردیم و ببینیم چه قدر حقیقت ها و انسان های صالحی که باید بالا برده شوند را زیر دست و پا له می کنیم و چه قدر افراد را به فراموشی می اندازیم؟ چه گوشه هایی از عکس ها را قیچی می کنیم؟ چه بخش هایی از تاریخ را می ...
آیت الله سیدضیاء مرتضوی: اولین وظیفه روحانیون سینه سپر کردن برای حقوق مردم است/ مسئولیت های ما هم فقط صرف مسجد و سخنرانی نیست

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با تأکید بر پیامد همراهی عالمان وابسته با دستگاه های ظلم، گفت: اگر نماز، روزه و سایر پایبندی های شرعی در جامعه ضعیف شد و کسی از مذهب یا دین فاصله گرفت، اول علما، روحانیون و ما طلبه ها باید به خودمان مراجعه کنیم که به واقعا به مسئولیت های خودمان عمل کرده ایم یا نکرده ایم. مسئولیت های ما هم فقط صرف مسجد و سخنرانی نیست؛ اینها هست اما قبل از آن عمل و رفتار ما و سینه سپر کردن برای حقوق مردم است.

به گزارش خبرنگار جماران، آیت الله سیدضیاء مرتضوی در هفتمین شب از عزاداری مجازی حسینیه جماران با موضوع « نکوهشنامه عالمان وابسته و گمراهان عالم نما»، گفت: محمد بن مسلم ظهری از برادران اهل سنت و کارگزاری از کارگزاران بنی امیه بود ولی این امر مانع ارتباط نزدیک او با امام سجاد(ع) نشد و حتی برخی از بنی امیه به خاطر این نوع رابطه به او طعنه می زدند. امام سجاد(ع) در جایگاه هدایت و ارشاد بندگان خدا، ناامید از هدایت این عالم وابسته به دستگاه بنی امیه هم نبود و طی نامه ای تلاش کرده که موقعیت خطیر او را یادآوری کند. این نامه را ابن شعبه حرانی در تحف العقول نقل کرده است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: امام سجاد(ع) می فرماید «به وضع خودت بنگر که دیگری توجه به حال تو نخواهد داشت». خود انسان باید به گذشته و آینده خودش توجه کند و ببیند در سود یا زیان است. امام به ظهری می فرماید مبادا جزو عالمانی باشی که متاع دنیا را می چسبند به این امید که در سالخوردگی خداوند آنها را می بخشد. خداوند می بخشد، اما نباید انسان به وضع خود مغرور شود، تنها به امید اینکه در آینده مورد بخشش قرار می گیرد. بعد نصیحت فرمودند که خوشا به حال کسی که از آینده خودش نگران باشد.

وی تأکید کرد: یک نوجوان یا جوان راحت بیدار می شود اما وقتی که رذایل اخلاقی درون انسان ریشه دواند و بیرون هم تعلق خاطر و موقعیت هایی که از هر طرف انسان را احاطه کرد و بست، رها شدن کار آسانی نیست. امام سجاد(ع) به محمد بن مسلم توجه می دهد که به چه خاطر بنی امیه دور تو را گرفته اند و به تو موقعیت داده اند؟ چون می دانند تو ابزاری هستی که می توانند به خوبی وسیله ای برای دستیابی به اهداف خودشان قرار بدهند. از نبود و فقدان دیگران است که به سراغ تو آمده اند؛ همه حاضر نشده اند دم به تله بنی امیه بدهند.

مرتضوی افزود: حضرت سجاد(ع) در ادامه این نامه می فرمایند که علمای شایسته ای صحنه را خالی کردند و تو مغلوب جهالت و نادانی خودت شدی و عقلت را کنار زدی. جامعه ای که دچار ناآگاهی شده و حکومت بنی امیه ای که جهل و نادانی بر آن غلبه پیدا کرده و دنیاطلبی خاستگاه نیاز به تو و بالا بردن تو است. واقعا نگاه کن که آیا می خواهند مشکلات هدایتی و تربیتی جامعه را با تو رفع کنند یا دنیاطلبی و جهالت آنها اقتضا کرده است. چون علمای دیگری که شایسته بودند به این کار تن ندادند و یا آنها را از میان بردند و دست مردم را از آنها کوتاه کردند.

وی گفت: راه رهایی محمد بن مسلم و هر کسی که وابسته به قدرت های ناشایسته و ناصالح هست، این است که از همه موقعیت، علایق، وابستگی ها، جایگاه و خدماتی که به او می دهند چشم پوشی کند تا ملحق به صالحین شود. خودت را آماده کن که از این به بعد به جای تعریف تو را نکوهش کنند تا ملحق شوی به انسان های شایسته ای که رفتند. امام به محمد بن مسلم فرمود اگر دنیا چنین بلایی بر سر تو می آورد، چه توقعی از یک جوان می رود که آگاهی لازم را ندارد؟!

این استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: خداوند حضرت امام را رحمت کند، در یکی از سخنرانی های نجف فرمودند که من در عمرم خدمتی به دین نکردم و امیدوارم با مرگم بتوانم خدمتی به دین بکنم. این اوج تواضع و نادیده گرفتن خدمات نسبت به شخص خودشان است. انسان این شجاعت را دارد یا دچار خودبینی است؟ حاضری به جامعه اعلام کنی من تا حالا کوتاهی کرده ام، غافل بوده ام و به کارهای شخصی خودم مشغول بوده ام و بعد از اینها می خواهم جبران کنم؟ اگر این شجاعت را داشته باشی، این مردم نجیب تو را می بخشند.

اگر نماز، روزه و سایر پایبندی های شرعی در جامعه ضعیف شد و کسی از مذهب یا دین فاصله گرفت، اول علما، روحانیون و ما طلبه ها باید به خودمان مراجعه کنیم

وی افزود: امام سجاد(ع) به محمد بن مسلم فرمود که من می ترسم تو از کسانی باشی که نماز را از بین می برند و دنبال شهوات خودشان می روند. مگر می شود علما نماز را از بین ببرند؟ ممکن است ایمان برخی افراد قوی نباشد و به رفتار من طلبه نگاه کنند و حتی نماز، روزه، حج، زکات و سایر واجبات را هم کنار بگذارند و بگویند اگر دین چیزی است که اینها مبلغ آن هستند، ما نخواستیم. آن وقت من از مصادیق این کلام می شوم و آن وقت معلوم است که فردای قیامت چه سرنوشتی دارم و در همین دنیا هم به چه گمراهی و بدبختی خواهم افتاد.

مرتضوی تأکید کرد: اگر نماز، روزه و سایر پایبندی های شرعی در جامعه ضعیف شد و کسی از مذهب یا دین فاصله گرفت، اول علما، روحانیون و ما طلبه ها باید به خودمان مراجعه کنیم که به واقعا به مسئولیت های خودمان عمل کرده ایم یا نکرده ایم. مسئولیت های ما هم فقط صرف مسجد و سخنرانی نیست؛ اینها هست اما قبل از آن عمل و رفتار ما و سینه سپر کردن برای حقوق مردم است.

وی ادامه داد: وقتی عالمان وابسته و عالم نما با دستگاه های ظلم و ستم و رفتارهایی که تضییع کننده حقوق مادی و معنوی مردم است همراهی کنند، خیلی پیامد دارد. کسی که به خاطر رفتارهای ما نماز و روزه را ترک کرد، ممکن است سراغ برخی محرمات هم برود. مثل اینکه اگر کسانی گرفتار دزدی و اختلاس بشوند، در پایین دست جامعه هم قبح این مسأله از بین می رود و می گویند اگر اشکال داشت آنها انجام نمی دادند. از گناه این بیچاره ها کم نمی شود اما کسانی که با رفتار خودشان قبح این گناهان را می ریزند مسئول نیستند؟!

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی یادآور شد: امیرالمؤمنین(ع) به خلیفه سوم فرمود اگر یک کارگزاری از کارگزاران تو در شرق یا غرب عالم حقی را ضایع کند، گناه آن مشترک بین تو و او است. برای اینکه تو کنترل نکردی و جریان را جوری هدایت کردی و پیش بردی که او خیالش راحت بود که هر کاری خواست انجام بدهد. یکی از زیان های بزرگ عالمان وابسته، محروم ساختن عالمان شایسته از جایگاه حقیقی خود و امکانات تعلیم و تربیت و کنار زدن صاحبان اصلی هدایت و رهبری جامعه است.

وی اظهار داشت: آرزوی امام صادق(ع) این بود که منصور دوانقی به او اجازه بدهد از مدینه بیرون برود و در طایف جایی را به خودش و شاگردانش اختصاص بدهد که آنجا کار تعلیم و تربیت انجام بدهد. منصور اجازه نمی داد و امام هم می فرمود من ضمانت می دهم که کاری به کار او نداشته باشم و کار سیاسی نکنم. اگر در گوشه مسجد مدینه فرصتی برای امام صادق(ع) فراهم می کردند که چنین آرزویی نمی کرد. اگر منبر او را سانسور نمی کردند و منبری هم در اختیار او می گذاشتند که بتواند حرف خودش را بزند که چنین آرزویی نمی کرد ولی وقتی عالمان ناشایست بر سر کار بیایند طبیعی است که در خانه امام صادق(ع) بسته شود.

مرتضوی افزود: هرکس بخواهد موفق باشد، حتی اگر دنیای خودش را در چشم مردم هم بخواهد، باید بداند مردم می دانند که چه کسی ظلم ستیز، در کنار محرومان و توده مردم هست. به هر حال، حتی اگر رسانه ها هم مسکوت بگذارند، اینها شناخته می شوند و ان شاء الله در کار خودشان موفق خواهند بود.

وی تصریح کرد: ما روحانیون و غیر روحانیون یک نوع ظاهربینی داریم که گاهی مسائل مهمتر و اساسی تر از چشم ما دور می شود. طبق نقل علامه مجلسی، یک وقت ابوحنیفه خدمت امام صادق(ع) آمد تا حدیثی از امام صادق(ع) بشوند. امام صادق(ع) با عصا به دیدار او آمد. ابوحنیفه پرسید چه شده که عصا دست گرفته اید؟ حضرت فرمود من نیاز به عصا ندارم ولی این عصای پیامبر(ص) است و به قصد تبرک جستن آن را به دست گرفته ام.

در جامعه خودمان بگردیم و ببینیم چه قدر حقیقت ها و انسان های صالحی که باید بالا برده شوند را زیر دست و پا له می کنیم و چه قدر افراد را به فراموشی می اندازیم؟

این استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: ابوحنیفه خواست آن عصا را ببوسد و امام صادق(ع) مانع شد و فرمود من که از گوشت و پوست و خون پیامبر(ص) هستم را رها کرده ای و به امامت قبول نداری، حالا می خواهی عصای پیامبر(ص) را ببوسی؟! این تکریم یک تکه چوب و رها کردن خود امام صادق(ع) همان عبارت امام سجاد(ع) است که فرمود اینها چوب های منبر پیامبر(ص) را تکریم و تعظیم می کنند اما زیر پای خودشان بچه های پیامبر(ص) را له می کنند.

وی گفت: در جامعه خودمان بگردیم و ببینیم چه قدر حقیقت ها و انسان های صالحی که باید بالا برده شوند را زیر دست و پا له می کنیم و چه قدر افراد را به فراموشی می اندازیم؟ چه گوشه هایی از عکس ها را قیچی می کنیم؟ چه بخش هایی از تاریخ را می بُریم؟ به کدام یک از کتاب های مدرسه چیزهایی اضافه و چیزهایی از آن حدف می کنیم؟ چگونه رسانه ها را مدیریت می کنیم که چه بسا افرادی که آن اندازه شایستگی ندارند بالا می آیند و افراد شایسته، امتحان پس داده و دلسوز کنار زده می شوند.

وی افزود: عکس، شعار، متن سخنرانی و گفته ها را پلاکارد می کنیم و دست خط چاپ می کنیم، ولی راه و رسم را خواسته و ناخواسته نادیده می گیریم و فراموش می کنیم. امیدوارم این توفیق را داشته باشیم که مسئولان، بزرگان و نخبگان ما طرفدار حق باشند و با ناحق مقابله و تلاش کنند کسانی که ناحق هستند را با صلح، نصیحت، پند و ارشاد به مسیر حق بیاورند. همان گونه که امام سجاد(ع) حتی نسبت به محمد بن مسلم ظهری زبان پند و موعظه را پیش گرفتند.


کلیدواژه های این خبر
نماز   روحانیون   کارگزاران   مذهبی   بنگر   اهل تسنن   کارگزاری   نکوهش   دنیاطلبی   طعنه   بنی امیه   سالخوردگی   امام سجاد علیه السلام   گوشه   عزاداری   پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی   حسینیه جماران   استاد حوزه علمیه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «سایت جماران» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
عمل و اعتقاد میزان سنجش مومن و منافق
رسانیوز
 مردم شیعه و اهل سنت در دالاهو  به مانند یک خانواده واحد در کنار هم زندگی می کنند
تقریب نیوز
یوسفی، استاد دانشگاه مفید: دهه محسنیه نشانه افراط گرایی است / این موضوع در دهه 90 توسط برخی از مداحان در تهران و قم مطرح و ترویج شد
انتخاب
گسترش بی رویه مناسک کمکی به دینداری مردم نمی کند/ دهه محسنیه بدعت و نشانه افراط گری است
ایکنا
امام سجاد(ع)؛ اصلاح گر جامعه فسادزده اموی
ایکنا
پیامدهای حضور عالم نماها در جامعه
ایکنا
آیت الله سید ضیاء مرتضوی: اگر سکوت علما موجب تقویت ظالم باشد نباید سکوت کنند
سایت جماران
سکوت علما در قبال حقوق مردم جایز نیست
ایکنا
سیزدهمین روز از ماه محرم و انتقال اسرای کربلا به زندان کوفه/اهمیت نشر معارف در ماه های محرم و صفر
میزان
امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
شیعه نیوز
هیات های پایتخت با رعایت شیوه نامه های بهداشتی مراسم عاشورا برگزار کردند
ایران آنلاین
مراسم عاشورا با رعایت شیوه نامه های بهداشتی هیات های پایتخت برگزار شد
ایرنا
هدف از قیام عاشورا ایجاد تحول عظیم در بین بشریت بود
ایسنا
حسرت آیینهای عاشورا بر دل اهالی مشهد الرضا
ایرنا
روایت تسنیم از شور و شعور حسینی شب عاشورا در دروازه عتبات عالیات/ رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در هیات های مذهبی
تسنیم
آنچه در میان امویان رایج بود، شبه دین بود؛ نه دین/ توجیه بنی امیه برای کشتن امام حسین (ع) چه بود؟
خبرگزاری کتاب ایران
پسرم! بعد تو خاک بر سر این دنیا
مشرق نیوز
سخنان خواندنی مداحان اهل سنت درباره امام حسین(ع) و محرم
برنا نیوز
بهانه دست بدخواهان عزاداری داده نشود/ ضرورت رعایت فاصله گذاری
مرآت نیوز
عزاداری سیدالشهدا(ع) رمز اتحاد دینی و ملی ماست
ایرنا
لبیک حوزه های علمیه و گروه های جهادی به ندای رهبری/ آغاز حرکتی جهادی و گسترده برای مهار کرونا
خبرگزاری دفاع مقدس
آغاز حرکتی جهادی و گسترده برای مهار کرونا
مشرق نیوز
حرکتی جدید و جهادی و گسترده برای مهار و پیشگیری کرونا آغاز می شود
رسانیوز
اختصاص مصلی های نماز جمعه به پیشگیری و درمان کرونا
صدا و سیما
فراخوان مدیر حوزه ها برای کمک حوزویان به مهار کرونا
خبرگزاری موج
مدیر حوزه ها برای کمک حوزویان به مهار کرونا فراخوان داد
ایرنا
چرا در ماه محرم مشکی می پوشیم؟
صدا و سیما
چرا در ماه محرم لباس مشکی می پوشیم؟
روز پلاس
چرا در ماه محرم سیاه می پوشیم؟
آنا نیوز
چرا شیعیان در ماه محرم لباس سیاه بر تن می کنند؟
شیعه نیوز
چرا باید بر مصائب سیدالشهدا (ع) گریست؟
رادیو گفتگو
روح قیام امام حسین(ع) احیای ولایت امیرالمومنین(ع) بود
خبرگزاری حوزه
احیای روحیه انقلابی گری و ستم ستیزی فلسفه قیام اباعبدالله(ع) است/ لزوم برگزاری عزاداری ها با رعایت پروتکل های بهداشتی
زاهد نیوز
بازخوانی گوشه ای از جنایت ضدانقلاب در ترور عالمان دینی با زبان روزه / 4 شهید روحانی اهل سنت را بشناسید+عکس
تسنیم
مداحان هیچ گاه در زمان حیات امام(ره) به جماران راه پیدا نکردند
نواندیش
مداحی های بی محتوا و آسیب های دینی- سیاسی
شعار سال
آیت الله موسوی تبریزی: امام(ره) هیچگاه غلو در عزاداری را نسبت به خودشان تحمل نمی کرد
خرداد نیوز
«مداحی هیچ گاه در زمان حیات امام به جماران راه پیدا نکرد»
فرارو
انتقاد آیت الله موسوی تبریزی از مداحی ها
سایت جماران
مداحی هیچ گاه در زمان حیات امام(ره) به جماران راه پیدا نکرد/ سیاسی کارها از منبری های ساده اندیش استفاده می کنند/ مداحی های بی محتوا، عقاید مردم، نظام و انقلاب را تضعیف می کند
خبرگزاری ایلنا
اخبار مرتبط
bltرسانیوز : عمل و اعتقاد میزان سنجش مومن و منافق
bltتقریب نیوز :  مردم شیعه و اهل سنت در دالاهو  به مانند یک خانواده واحد در کنار هم زندگی می کنند
bltانتخاب : یوسفی، استاد دانشگاه مفید: دهه محسنیه نشانه افراط گرایی است / این موضوع در دهه 90 توسط برخی از مداحان در تهران و قم مطرح و ترویج شد
bltایکنا : گسترش بی رویه مناسک کمکی به دینداری مردم نمی کند/ دهه محسنیه بدعت و نشانه افراط گری است
bltایکنا : امام سجاد(ع)؛ اصلاح گر جامعه فسادزده اموی
bltایکنا : پیامدهای حضور عالم نماها در جامعه
bltسایت جماران : آیت الله سید ضیاء مرتضوی: اگر سکوت علما موجب تقویت ظالم باشد نباید سکوت کنند
bltایکنا : سکوت علما در قبال حقوق مردم جایز نیست
bltمیزان : سیزدهمین روز از ماه محرم و انتقال اسرای کربلا به زندان کوفه/اهمیت نشر معارف در ماه های محرم و صفر
bltشیعه نیوز : امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
bltایران آنلاین : هیات های پایتخت با رعایت شیوه نامه های بهداشتی مراسم عاشورا برگزار کردند
bltایرنا : مراسم عاشورا با رعایت شیوه نامه های بهداشتی هیات های پایتخت برگزار شد
bltایسنا : هدف از قیام عاشورا ایجاد تحول عظیم در بین بشریت بود
bltایرنا : حسرت آیینهای عاشورا بر دل اهالی مشهد الرضا
bltتسنیم : روایت تسنیم از شور و شعور حسینی شب عاشورا در دروازه عتبات عالیات/ رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در هیات های مذهبی
bltخبرگزاری کتاب ایران : آنچه در میان امویان رایج بود، شبه دین بود؛ نه دین/ توجیه بنی امیه برای کشتن امام حسین (ع) چه بود؟
bltمشرق نیوز : پسرم! بعد تو خاک بر سر این دنیا
bltبرنا نیوز : سخنان خواندنی مداحان اهل سنت درباره امام حسین(ع) و محرم
bltمرآت نیوز : بهانه دست بدخواهان عزاداری داده نشود/ ضرورت رعایت فاصله گذاری
bltایرنا : عزاداری سیدالشهدا(ع) رمز اتحاد دینی و ملی ماست
bltخبرگزاری دفاع مقدس : لبیک حوزه های علمیه و گروه های جهادی به ندای رهبری/ آغاز حرکتی جهادی و گسترده برای مهار کرونا
bltمشرق نیوز : آغاز حرکتی جهادی و گسترده برای مهار کرونا
bltرسانیوز : حرکتی جدید و جهادی و گسترده برای مهار و پیشگیری کرونا آغاز می شود
bltصدا و سیما : اختصاص مصلی های نماز جمعه به پیشگیری و درمان کرونا
bltخبرگزاری موج : فراخوان مدیر حوزه ها برای کمک حوزویان به مهار کرونا
bltایرنا : مدیر حوزه ها برای کمک حوزویان به مهار کرونا فراخوان داد
bltصدا و سیما : چرا در ماه محرم مشکی می پوشیم؟
bltروز پلاس : چرا در ماه محرم لباس مشکی می پوشیم؟
bltآنا نیوز : چرا در ماه محرم سیاه می پوشیم؟
bltشیعه نیوز : چرا شیعیان در ماه محرم لباس سیاه بر تن می کنند؟
bltرادیو گفتگو : چرا باید بر مصائب سیدالشهدا (ع) گریست؟
bltخبرگزاری حوزه : روح قیام امام حسین(ع) احیای ولایت امیرالمومنین(ع) بود
bltزاهد نیوز : احیای روحیه انقلابی گری و ستم ستیزی فلسفه قیام اباعبدالله(ع) است/ لزوم برگزاری عزاداری ها با رعایت پروتکل های بهداشتی
bltتسنیم : بازخوانی گوشه ای از جنایت ضدانقلاب در ترور عالمان دینی با زبان روزه / 4 شهید روحانی اهل سنت را بشناسید+عکس
bltنواندیش : مداحان هیچ گاه در زمان حیات امام(ره) به جماران راه پیدا نکردند
bltشعار سال : مداحی های بی محتوا و آسیب های دینی- سیاسی
bltخرداد نیوز : آیت الله موسوی تبریزی: امام(ره) هیچگاه غلو در عزاداری را نسبت به خودشان تحمل نمی کرد
bltفرارو : «مداحی هیچ گاه در زمان حیات امام به جماران راه پیدا نکرد»
bltسایت جماران : انتقاد آیت الله موسوی تبریزی از مداحی ها
bltخبرگزاری ایلنا : مداحی هیچ گاه در زمان حیات امام(ره) به جماران راه پیدا نکرد/ سیاسی کارها از منبری های ساده اندیش استفاده می کنند/ مداحی های بی محتوا، عقاید مردم، نظام و انقلاب را تضعیف می کند




 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.