امام سجاد(ع)؛ اصلاح گر جامعه فسادزده اموی

امام سجاد(ع)؛ اصلاح گر جامعه فسادزده اموی
استاد دانشگاه امام صادق(ع) به ارائه تحلیل در زمینه وضعیت جامعه اسلامی پس از جریان عاشورا بیان کرد: شرایط به نحوی بود که یزید و بنی امیه نیازی احساس نمی کردند که به ملاحظاتی دینی پایبند باشند، از این رو یکی از مسائلی که به آن بی توجهی شد، مسئله اخلاق و فرهنگ بود که امام سجاد(ع) در این زمینه ها ورود ...
امام سجاد(ع)؛ اصلاح گر جامعه فسادزده اموی

به گزارش ایکنا، شب گذشته 31 مرداد، برنامه «سوره» با موضوع «پس از جنایت اموی» از شبکه چهارم سیما پخش شد. در این برنامه علی غلامی پژوهشگر و استاد دانشگاه امام صادق(ع) به ایراد سخن پرداخت.

متن سخنان غلامی را در ادامه می خوانید؛

پس از افشاگری حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع)، یزید اجازه داد که آنها در شام مجلس عزاداری برگزار کنند و احتمالاً این به ذهن برخی خطور کند که ورق برگشته است اما پرسش این است که آیا این ورق برگشته مستدام هم شد یا نشد. در اینجا باید دو روایت را بخوانم: نخست اینکه امام صادق(ع) می فرمایند پس از امام حسین(ع)، غیر از سه نفر مرتد شدند و برگشتند و سپس آرام آرام مردم آمدند. ما یکجا داریم که مردم بعد از پیامبر(ص) مرتد شدند. ارتداد یک معنای فقهی دارد به این معنا که کسی توحید یا نبوت را انکار کند. پس از پیامبر(ص) مردم نماز می خواندند و روزه می گرفتند و حج می رفتند، پس ارتداد فقهی مد نظر نیست، بلکه ارتداد سیاسی مراد است؛ یعنی از مشی سیاسی که پیامبر(ص) ترسیم کرده بودند مردم روی گردان شدند. اما ارتداد پس از امام حسین(ع) همان ارتداد پس از رسول خدا(ص) نیست. بسیاری از مردم از آنچه اسلام واقعی بود دور شدند. روایت دوم اینکه؛ امام سجاد(ع) می فرمایند: در شرایطی هستیم که در مکه و مدینه بیست نفر ما را دوست ندارد.

تصور اشتباه بنی امیه از پساعاشورا تصور بنی امیه این است که حسین بن علی(ع) را کشتیم، فرزند ارشد او که احتمالاً امام بعدی بود نیز به شهادت رسید. دیگر اینکه، باقی مانده آنها زین العابدین(ع) است که یا زنده نمی ماند یا اگر زنده ماند گوشه عزلت را برمی گزیند که چه بهتر یا یک کاری می کند که شهیدش می کنیم. برخی از مورخین می گویند پس از عاشورا جامعه اسلامی شبیه جامعه زمان بعثت پیامبر(ص) شد؛ یعنی تا این حد جامعه اسلامی عقب گرد دارد و اوضاع خراب است. مالک بن انس به شام می آید و می بینند ایستاده و گریه می کند. می گویند چرا گریه می کنید؟ مالک پاسخ می دهد که از آنچه اسلام پیامبر(ص) دریافته بودم یک چیزی باقی مانده بود که عبارت از نماز بود که این هم ضایع شده است.

بنابراین اینکه ما تصور کنیم جامعه اسلامی به واسطه افشاگری زینب کبری(س) و سیدالساجدین(ع) ورقش برگشت، اشتباه سختی است. زینب کبری(س) وارد شد و یزید شعر خواند و گفت وحی و نبوت در کار نبوده و اینها بازی بوده، اما خطبه های زینب کبری(س) و امام سجاد(ع) این را به هم ریخت. اینها که از شام خارج شدند، یزید با فاصله کوتاهی جریان حره را رقم زد و به مسلم بن عقبه می گوید به سراغ علی بن حسین(ع) می روی و اگر دخالتی در جریان شورش حره داشت او را می کشی.

چرا نقشه یزید کارگر نشد؟ برخی اوقات می گویند یزید نادان بود، اما این نادانی یعنی قدرت محاسبه اش از معاویه پایین تر بود، والا نادان به این معنا نبود که آدم نفهمی باشد بلکه بسیار آدم باهوشی بود و اشتباه او این بود که تصور کرد زمانی که طومار اسلام را درهم بپیچد فرارسیده و الآن وقتش است. او امام حسین(ع) را به شهادت رساند و نقشه تبلیغاتی او نیز جواب داد. در حوزه عقیدتی خواست جبر را جا بیندازد و در حوزه اجتماعی نیز نشان دهد امام حسین(ع) برهم زننده نظم اجتماعی است.

مردم این را قبول کرده بودند اما حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) آن را به هم ریختند. اموی ها می خواستند کار اسلام را تمام کنند تا کسی از اسلام چیزی نگوید. ظاهرش این است که این اتفاق افتاد اما واقعش این است که امام حسین(ع) نهالی را کاشت که این نهال آرام آرام رشد کرد، همان که در روایت امام صادق(ع) بود که آرام آرام مردم گرایش پیدا کردند؛ یعنی آنها در ظاهر احساس کردند کار تمام شد، اما امام حسین(ع) بذری را کاشت و خیلی آرام رشد کرد و امام سجاد(ع) نیز به قدری با ملاحظه رفتار می کند که شیعه را نگه دارد و زمینه را برای صادقین(ع) فراهم کند و در عین حال یاد امام حسین(ع) را نیز زنده نگه دارد.

تصور کنید الان میانه سال 61 است. یزید می گوید هر کاری می خواستم کرده ام، اما ما معتقدیم امام حسین(ع) کاری کرده که صورت ظاهرش الان برای یزید عیان نیست، اما به مرور زمان مشخص می شود که این کاری که امام حسین(ع) کرده آثارش چه باشد.

جریان اموی یک جریان عقیدتی - سیاسی اموی است. سال 13 بود که خلیفه اول سپاهی را به فرماندهی یزید بن ابی سفیان به سمت شام فرستاد و پرچم دار معاویه بود. اینها سال بعد پیروز شدند و او تا سال 18 حاکم شد. سال 18 زمان خلیفه دوم معاویه حاکم شام شد و از 18 تا 62 این حاکمیت ادامه یافت و 42 سال در شام حکومت کرده که از این 42 سال، 19 سالش حاکم جامعه اسلامی بوده که بازه سال های 41 تا 60 را شامل می شود. معاویه یک جریان عقیدتی - سیاسی را آغاز کرد. سیاسی اش این بود که قدرت را گرفتند و بعد هم به بهانه خون خواهی خلیفه سوم برای خود یک پایگاه سیاسی درست کردند. به لحاظ اعتقادی نیز اینطور بود که معاویه هر کاری کند نمی تواند بگوید در جایگاه خلافت هستم. برای اینکه این جایگاه را درست کند دستور داد دو گروه حدیث جعل کنند؛ با این هدف که امیرالمومنین(ع) مذمت شود و بعد خلفا و خودش مدح شوند.

این جریان آغاز شده و در چند حوزه کار را آغاز کرده و بعد از شهادت امام حسین(ع) نیز این کار را با قوت ادامه می دهند و بعد از امام حسین(ع) تفاوتش با قبل این است که دستشان بازتر است. از جمله این حوزه ها عبارت از فرهنگی - اخلاقی، اعتقادی - کلامی و سیاسی است. تا معاویه بود یک ملاحظات ظاهری را رعایت می کرد، اما یزید نیازی نمی دید که این ظواهر را رعایت کند، بنابراین در ادامه، امویان بر پرده دری ملاحظه کسی را نمی کنند و اختناقی ایجاد کردند که کسی جرئت نداشت بگوید شما خلیفه پیامبر(ص) هستید یا نیستید.

زمانی که عبدالله بن حنظله غسیل الملائکه با فرزندانش به شام آمدند، اینها که می خواستند بیایند دو قول هست؛ یکی اینکه یزید خواست اینها بیایند و یک قول هم این بود که حاکم مدینه اینها را فرستاد. اینها آمدند و طرفداران و مشاورین یزید گفتند اینها صحابه پیامبر(ص) هستند و لازم است یک ملاحظه ای داشته باشی. یزید گفت قول می دهم اما باید ببینیم چه می شود. سپس در حضور اینها شروع به شراب خوردن کرد.

بنابراین این کارهای یزید از روی فسق و فجور نیست، بلکه نیازی ندارد ملاحظاتی را رعایت کند. توصیه می کنم اولین خطبه یزید پس از مرگ معاویه مطالعه شود. آن خطبه، خطبه یک آدم نادان نیست. آنجا صحبت می کند و می گوید پدرم معاویه اگر کار خوب کرده بود، خدا بیامرزدش و اگر بدی کرد، خدا از بدی هایش بگذرد، اما من کمتر جنگ می کنم، رفاه ایجاد می کنم و ... . یزید دچار اشتباه محاسباتی شد و قدرت امام حسین(ع) و خاندان او را درست محاسبه نکرد، از این رو بود که به وصیت پدرش نیز عمل نکرد که یک ملاحظه ای داشته باشد.

در حوزه فرهنگی - اخلاقی نیز اینطور بود که معاویه ملاحظاتی داشت اما این ملاحظات زمان یزید رعایت نمی شود. از انتهای دوران خلیفه سوم، جریان انحطاط خصوصاً در میان ثروتمندان در مدینه آغاز شده است. جریان توزیع ناعادلانه بیت المال در ادامه مفاسدی را نیز ایجاد کرد که اینها ثروت مند شدند و کلی کنیز و غلام آوازه خوان مطرح شدند و این قضیه جدی شد. ریشه این مسائل چیست؟ پادشاهان اموی در این موضوع اخلاقی خیلی جدی ورود کردند. در اصل اگر تقدس از مدینه و مکه برود نتیجه این می شود که برای دیگر قسمت های جامعه اسلامی تقدسی نمی ماند و به همین دلیل بود که در مدینه چنین شرایطی را فراهم کردند.

ذکر این نکته ضروری است که ما نیز یک حلقه مفقوده در مسائل تربیتی داریم و آن عبارت از عمل است. شهید مطهری در کتاب 10 گفتار می گوید تأکید ما بر پند و بند است، در حالی که امام صادق(ع) فرمودند مردم را به غیر از ابزار زبانتان دعوت کنید. حال توجه کنید امام سجاد(ع) در چنین جامعه ای قرار داشت. امام(ع) در جامعه ای که از لحاظ اخلاقی به این صورت درآمده یک الگو نشان داد که وجود نازنین خود حضرت(ع) بود. یکی از نمونه ها نوع رفتار امام(ع) با مردم است. برای نمونه اینکه، وقتی می خواست به حج برود با کاروان هایی می رفت که او را نشناسند. یکجا او را شناختند و یکی از آنها گفت یابن رسول الله، ما تو را نمی شناسیم و با تو مانند دیگران حرف می زنیم گناهکار می شویم. امام(ع) فرمود: با کسانی حرکت می کنم که من را نشناسند تا بتوانم خدمت کنم چون خدمت کردن را دوست دارم. بنابراین امام(ع) اینچنین در چنین جامعه ای الگوسازی می کند.

انتهای پیام

کلیدواژه های این خبر
نماز   روزه   گردان   شورش   نادان   معاویه   نبوت   اسلام واقعی   بنی امیه   امام جعفر صادق علیه السلام   امت اسلام   یزید   جنایت   مجلس عزاداری   امام حسین علیه السلام   حضرت زینب سلام الله علیها   مکه و مدینه   امام سجاد علیه السلام   حسین بن علی   گوشه   شبکه چهارم سیما   دانشگاه امام صادق علیه السلام  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایکنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟
پایگاه وارث
رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
ایسنا
سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
صدا و سیما
امام سجاد (ع) بعد از واقعه کربلا چه کردند؟/ سرونوشت جامعه اموی پس از عاشورا
خبرگزاری کتاب ایران
پس از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/ تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
شبستان
بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
مهر نیوز
کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
آنا نیوز
اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام
عقیق
اولین شهید پس از ماجرای عاشورا / پیرمردی شامی که با استدلال امام سجاد توبه کرد
تسنیم
اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام / تاثیر سیاسی خطبه های امام سجاد (ع)
تسنیم
آیت الله حسینی بوشهری: زنده نگه داشتن یاد عاشورا و نهضت اباعبدالله(ع) همواره مورد تاکید امام سجاد(ع) بود
قم نیوز
ارثی که امام سجاد (ع) برای عاشقان پدرش بر جای گذاشت
خبرگزاری دفاع مقدس
جریان نهضت عاشورا با خطبه های امام سجاد
رسانیوز
آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
شبستان
دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
رسانیوز
امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
شیعه نیوز
امام زین العابدین(ع) و نهضت عاشورا
شیرازه
روشنگری های امام سجاد علیه السلام زمینه ساز افزایش بصیرت مردم شد
خبرگزاری دفاع مقدس
سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت / دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
تسنیم
چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟
مشرق نیوز
سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت
مشرق نیوز
تقویم تاریخ؛ از ورود کاروان اسرای کربلا به کوفه تا روز جهانی مسجد
میزان
تقویم تاریخ؛ از ورود کاروان اسرای کربلا به کوفه تا سالروز آتش زدن مسجدالاقصی
صدا و سیما
 تبیین معارف الهى و جلوگیری از تحریف حقایق اس?مى، راهبرد امام سجاد(ع)
ایرنا
امام سجاد (ع)، بیش از عبادت و مناجات، دغدغه تغییر جامعه را داشت
ایرنا
پیام رسان واقعه عاشورا حضرت زینب(س) بود
ایسنا
دولت سیزدهم یک دولت جوان حزب الهی است/ رئیس جمهور افغانستان یک دولت فاسد را هدایت می کرد
خبرگزاری دفاع مقدس
قیام عاشورا به روایت اندیشمندان اسلامی/امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید /امام(ع) مردم را به عبادت آگاهانه دعوت کرد
آرا نیوز
امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید
مهر نیوز
خطبه حضرت زینب(س) در مجلس یزید
اعتدال
عمق ولایتمداری بر مبنای کرامت و مسئولیت پذیری انسان است
شبستان
خوانشی نو از حماسه کربلا در «حسین احیاگر توحید»
رسانیوز
کربلا، محصول تطور قهقرایی و تدریجی یک انقلاب
بولتن نیوز
قیام اباعبدالله (ع) مکتب تشیع را در تاریخ بیمه کرد
ایرنا
هدف از قیام عاشورا ایجاد تحول عظیم در بین بشریت بود
ایسنا
از عظمت ابوالفضل(ع) است که امام معصوم برای ایشان زیارتنامه انشاء می کند
شبستان
فساد درونی و غفلت از مردم مهمترین عوامل سقوط بنی امیه بود
ایکنا
خوانشی نو از حماسه کربلا در «حسین (ع) احیاگر توحید»
باشگاه خبرنگاران
نماز فرادی، اقتدا به حسین علیه السلام، قربة الی الله(1)
رسانیوز
محمد اسفندیاری: میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین
مشرق نیوز
اخبار مرتبط
bltپایگاه وارث : بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟
bltایسنا : رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
bltصدا و سیما : سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
bltخبرگزاری کتاب ایران : امام سجاد (ع) بعد از واقعه کربلا چه کردند؟/ سرونوشت جامعه اموی پس از عاشورا
bltشبستان : پس از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/ تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
bltمهر نیوز : بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
bltآنا نیوز : کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
bltعقیق : اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام
bltتسنیم : اولین شهید پس از ماجرای عاشورا / پیرمردی شامی که با استدلال امام سجاد توبه کرد
bltتسنیم : اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام / تاثیر سیاسی خطبه های امام سجاد (ع)
bltقم نیوز : آیت الله حسینی بوشهری: زنده نگه داشتن یاد عاشورا و نهضت اباعبدالله(ع) همواره مورد تاکید امام سجاد(ع) بود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ارثی که امام سجاد (ع) برای عاشقان پدرش بر جای گذاشت
bltرسانیوز : جریان نهضت عاشورا با خطبه های امام سجاد
bltشبستان : آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
bltرسانیوز : دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
bltشیعه نیوز : امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
bltشیرازه : امام زین العابدین(ع) و نهضت عاشورا
bltخبرگزاری دفاع مقدس : روشنگری های امام سجاد علیه السلام زمینه ساز افزایش بصیرت مردم شد
bltتسنیم : سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت / دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
bltمشرق نیوز : چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟
bltمشرق نیوز : سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت
bltمیزان : تقویم تاریخ؛ از ورود کاروان اسرای کربلا به کوفه تا روز جهانی مسجد
bltصدا و سیما : تقویم تاریخ؛ از ورود کاروان اسرای کربلا به کوفه تا سالروز آتش زدن مسجدالاقصی
bltایرنا :  تبیین معارف الهى و جلوگیری از تحریف حقایق اس?مى، راهبرد امام سجاد(ع)
bltایرنا : امام سجاد (ع)، بیش از عبادت و مناجات، دغدغه تغییر جامعه را داشت
bltایسنا : پیام رسان واقعه عاشورا حضرت زینب(س) بود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : دولت سیزدهم یک دولت جوان حزب الهی است/ رئیس جمهور افغانستان یک دولت فاسد را هدایت می کرد
bltآرا نیوز : قیام عاشورا به روایت اندیشمندان اسلامی/امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید /امام(ع) مردم را به عبادت آگاهانه دعوت کرد
bltمهر نیوز : امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید
bltاعتدال : خطبه حضرت زینب(س) در مجلس یزید
bltشبستان : عمق ولایتمداری بر مبنای کرامت و مسئولیت پذیری انسان است
bltرسانیوز : خوانشی نو از حماسه کربلا در «حسین احیاگر توحید»
bltبولتن نیوز : کربلا، محصول تطور قهقرایی و تدریجی یک انقلاب
bltایرنا : قیام اباعبدالله (ع) مکتب تشیع را در تاریخ بیمه کرد
bltایسنا : هدف از قیام عاشورا ایجاد تحول عظیم در بین بشریت بود
bltشبستان : از عظمت ابوالفضل(ع) است که امام معصوم برای ایشان زیارتنامه انشاء می کند
bltایکنا : فساد درونی و غفلت از مردم مهمترین عوامل سقوط بنی امیه بود
bltباشگاه خبرنگاران : خوانشی نو از حماسه کربلا در «حسین (ع) احیاگر توحید»
bltرسانیوز : نماز فرادی، اقتدا به حسین علیه السلام، قربة الی الله(1)
bltمشرق نیوز : محمد اسفندیاری: میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.