کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا

کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
نهضت عاشورا همچون انقلابی بزرگ، با هدف احیای احکام دین و زدودن انواع انحرافات دینی و سیاسی به رهبری امام حسین (ع) به وقوع پیوست.
کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا

گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، لیلا نیرومند* ـ متن پیش رو امام حسین (ع) را از ابعاد و زوایای مختلف مورد بررسی و واکاوی قرار می دهیم؛ ابتدا می گوییم که حسین (ع) چه کسی است که عالم نمونه آن را هرگز به خود ندیده است ! حسین در کجا و کیب ه شهادت رسیده است که تا هم اکنون یادش زنده است !حسین در چه خانواده ای به دنیا آمده و در دامن چه کسی بزرگ شده است؛ که این گونه الگوی جهانیان قرارگرفته است! و حسین چرا و چگونه به شهادت رسیده است ؟ این موضوعات مطالبی است که در سطور زیر به شرح آن می پردازیم.

حسین بن علی بن ابی طالب(ع) که در بین شیعیان امام حسین(ع)، اباعبدالله و سیدالشهداء نیز خوانده می شود، امام سوم شیعیان است که در واقعه عاشورا به شهادت رسید. او فرزند دوم امام علی(ع) و فاطمه زهرا(س) و نوه حضرت محمد(ص) است. پس از برادرش امام حسن(ع) حدود یازده سال امامت شیعیان را بر عهده داشت.

بنابر گزارش های تاریخی شیعه و اهل سنت، پیامبر اسلام(ص) هنگام تولد او، از شهادتش خبر داد و نام "حسین"را به امر خدا به واسطه جبرئیل، برای او برگزید. رسول خدا، حَسَنَین (امام حسن و امام حسین) را بسیار دوست داشت و همه را به دوست داشتن آن دو سفارش می کرد. امام حسین(ع) از اصحاب کِساء و از حاضران در ماجرای مُباهله و یکی از اهل بیت پیامبر است که آیه تطهیر درباره آنان نازل شده است. روایت های متعددی از حضرت محمد(ص) در فضیلت امام حسین نقل شده است؛ از جمله آنکه "حسن و حسین سرور جوانان بهشت اند" و "حسین چراغ هدایت و کشتی نجات است".

از زندگی سومین امام شیعیان در مدت سه دهه پس از وفات پیامبر(ص)، گزارش های اندکی وجود دارد. او در دوره خلافت امام علی(ع) در کنار پدر بود و در جنگ های آن دوره شرکت داشت. در زمان امامت امام حسن(ع) پیرو و پشتیبان او بود و اقدام به صلح با معاویه را تأیید کرد. پس از شهادت وی نیز تا زمانی که معاویه زنده بود، به پیمان برادرش وفادار ماند و در پاسخ به نامه برخی از شیعیان کوفه که برای پذیرش رهبری او و قیام در برابر بنی امیه اعلام آمادگی کردند، آنان را به صبر تا زمان مرگ معاویه فراخواند.

دوره امامت حسین بن علی(ع) با حکومت معاویة بن ابی سفیان همزمان بود. بنابر گزارش های تاریخی، امام حسین(ع) در مواردی به عملکرد معاویه سخت اعتراض کرده است؛ از جمله پس از کشته شدن حُجْر بن عَدِی نامه ای توبیخ آمیز برای او نوشت و در ماجرای ولایتعهدی یزید نیز از پذیرش بیعت خودداری کرد و در سخنانی در حضور معاویه و دیگران، این اقدام معاویه را نکوهیده و یزید را فردی نالایق خواند و خود را سزاوار خلافت دانست. خطبه امام حسین در منا را نیز موضعی سیاسی در برابر اُمویان به شمار آورده اند. با این حال، نقل شده است که معاویه مانند خلفای سه گانه در ظاهر به حسین بن علی(ع) احترام می گذاشت.

پس از مرگ معاویه، امام حسین(ع) بیعت با یزید را مشروع ندانست و با توجه به فرمان یزید برای کشتن او در صورت خودداری از بیعت، در 28 رجب سال 60ق از مدینه به مکه رفت. در مدت چهار ماه حضور در مکه، نامه های فراوانی از سوی مردم کوفه برای پذیرش زمامداری دریافت کرد و پس از آنکه فرستاده اش مسلم بن عقیل همدلی کوفیان را تأیید کرد، در 8 ذی الحجه، پیش از آنکه از پیمان شکنی بعدی کوفیان و شهادت مسلم باخبر شود به سمت کوفه حرکت کرد.

وقتی ابن زیاد والی کوفه از حرکت حسین(ع) به سمت کوفه باخبر شد، لشکری به سوی او فرستاد و پس از آنکه سپاهیان حُرّ بن یزید راه را بر او بستند، چاره ای نداشت جز آنکه مسیر خود را به سمت کربلا تغییر دهد. در روز عاشورا میان امام حسین و یارانش با لشکر کوفه به فرماندهی عمر بن سعد جنگی درگرفت که به شهادت امام سوم شیعیان و یارانش انجامید. پس از آن، زنان و کودکان و امام سجاد(ع) که در آن روزها بیمار بود، به اسارت درآمدند و به کوفه و سپس شام فرستاده شدند. پیکر امام حسین و یارانش روز 11 یا 13 محرم، توسط عده ای از قبیله بنی اسد در کربلا به خاک سپرده شد. با این فلسفه حسین به دنیا آمد و در نزد پدر ، مادر و پدر بزرگ پرورانده شد و اینگونه به مقام شهادت نائل گردید. از این ماجرای به یادماندنی و منحصر به فردخیلی وقت است که می گذرد و روزها همچنان از پی هم می گذرند و دوباره محرم با آن حال و هوای سحرانگیزش از راه می رسد. دوباره عطر خوش حسینی به مشام می رسد و نوای "یاحسین" گوش جان را نوازش می دهد. زمزمه ای که همواره ورد زبان ملت ایران بوده و با نشأت گرفتن از زمزمه ها و نام حسین(ع) بود که توانستند چنان حوادثی را بیافرینند؛ به طوری که با گذشت زمان هنوز فعل حسینی شان در اذهان حک شده باقی مانده است.

امام حسین ( ع ) به همراه 72 تن از یاران صدیقش حماسه ای خلق کرد که حتی با یادآوری آن می توان به عظمت این نهضت حسینی پی برد و برای حرکتها و مبارزات ظلم ستیزانه بعدی، در طول تاریخ پس از امام(ع) و یارانش الگویی باشد تا دیگران راه مقدس وی را در پیش گیرند و یادش را برای همیشه زنده نگه دارند . در باره رویداد عاشورا بسیار گفته و نوشته‏اند. باز هم جای گفتن و نوشتن باقی است، چرا که این رویداد از چنان ابعاد بزرگ و گسترده‏ای برخوردار است که هر چه بیش‏تر به تحلیل و بررسی آن پرداخته شود زوایای جدید تر و تازه‏تری از آن آشکار خواهد شد. عاشورا ، نه یک حادثه که یک فرهنگ است، فرهنگی برخاسته از متن اسلام ناب که نقش حیاتی را در استحکام ریشه ها، رویش شاخه ها و رشد میوه ها ی آن ایفا کرده است. عاشورا هیچ گاه در محدوده زمان و جغرافیای خاصی محصور نمانده است، بلکه همواره الهام بخش تشیع در راستای حرکت ها، جنبش ها و قیام های راستین شیعه، در برابر کانون های ظلم و کفر و نفاق بوده است. قیام عاشورا از سال 61 هجری تا امروز همچون چشمه‏ای جوشان و خروشان از آب زلال و گوارای خود تشنگان معرفت و حقیقت را سیراب کرده، و الهام ‏بخش بسیاری از نهضت‏های حقّ علیه باطل بوده است. انقلاب اسلامی ما نیز ، به رهبری امام خمینی(ره) از عاشورای حسینی الهام گرفته است . وصیت نامه سیاسی ـ الهی امام خمینی(ره) نیز این مفاهیم را بیان می دارد: که هر کس خود را بیشتر برای ظلم محیا کند ، ظالم بیشتر می شود و اگر در برابر ظالم ایستادگی کنید ظلم از بین می رود.

وظیفه نسل جوان چیست و چگونه باید عمل کند ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که نسل جوان باید با نگا‎ه و مطالعه جامع و کامل در باره امام حسین(ع)، به زندگی، شخصیّت و مقام حضرت به عنوان امام معصوم، شناخت لازم و کافی پیدا کند و سپس با مطالعه و تعمّق لازم در بیانات و گفتار حضرت که در مقاطع مختلف قیام و حتّی پیش از آغاز آن درباره انگیزه حرکت خویش بیان کرده است، به فلسفه و ماهیّت قیام آن حضرت تا حدّ زیادی شناخت پیدا کند‎.در اینجا ضرورت دارد که به یکی از خطبه های امام حسین اشاره شود که در آن با زبان شیوای خود علت و انگیزه قیام را به خوبی تشریح می کند .

ابا‎عبدالله درخطبه‎ای که پس از برخورد با حرّ بن یزید رِیاحی در منزل «بَیْضَه» ایراد فرمودند، انگیزه قیام خود را با استناد به فرمایش پیامبر( ص ) چنین بیان کردند‎:

"ای مردم ! رسول خدا (ص) فرمودند: کسی که فرمانروای ستمگری را ببیند که حرام خدا را حلال کرده و پیمان الهی را شکسته و با سنّت رسول خدا (ص)مخالفت ورزیده در میان بندگان خدا با گناه و تجاوزگری رفتار می‎کند، ولی در برابر او با کردار و گفتار خود برنخیزد، برخدا است که او را در جایگاه (عذاب آور) آن ستمگر قرار دهد‎. هان (ای مردم‎) بدانید که این‎ها تن به فرمانبری از شیطان داده‎ و اطاعت از فرمان الهی را رها کرده‎ و فساد را نمایان ساخته و حدود خدا را تعطیل نموده‎اند، درآمدهای عمومی (بیت المال) مسلمانان را به خود اختصاص داده‎اند و حرام خدا را حلال و حلا‎لش را حرام کرده‎اند‎ و من شایسته‎ترین فرد برای تغییر دادن (سرنوشت و امور مسلمانان) هستم."

از این خطبه و یا نامه، علّت قیام سیدالشهدا(ع) را می‎توان این امر دانست که حاکمان بنی‎اُمَیّه (به ویژه یزید) اقدامات ضدّ دینی زیر را مرتکب شده‎اند: فرمانبری از خدا را رها کرده و به اطاعت از شیطان رو آورده‎اند‎؛ فساد را (در زمین) آشکار کرده‎اند‎؛ حدود الهی را تعطیل کرده‎اند‎؛ بیت المال را به خود اختصاص داده‎اند‎؛ حرام خدا را حلال و حلال الهی را حرام کرده‎اند‎.

با بررسی این خطبه نتیجه می گیریم که نهضت عاشورا به مانند انقلابی بزرگ، با هدف احیای احکام دین و زدودن انواع انحرافات دینی و سیاسی در سال 61 هجری قمری، به رهبری حسین بن علی علیه السلام به وقوع پیوست. آن حضرت وقتی اساس اسلام را در خطر دید، همراه یاران اندک ولی باایمان خود، به مبارزه با یزید و سپاه سنگ دل او برخاست و کربلا را در روز دهم محرم سال 61 هجری قمری به صحنه درگیری حق و باطل و روز جانبازی و فداکاری در راه دین و عقیده تبدیل ساخت؛ به گونه ای که دامنه تأثیر آن تا ابدیّت کشیده شد و چنان در عمق دل ها اثر گذاشت که همه ساله عاشقان حقیقت، دهه محرم و به ویژه روز عاشورا را روز اظهار ارادت به اسوه جهاد و آزادگی و شهادت قرار می دهند و به بزرگ داشت خاطره این حادثه مهم تاریخ بشر می پردازند.

* عضو هیئت علمی واحد تهران شرق

انتهای پیام/4104/


کلیدواژه های این خبر
کشتن   امام علی علیه السلام   معاویه   واقعه عاشورا   دوست داشتن   احکام   خلافت   وفات   کوفه   جبرئیل   امام حسن مجتبی علیه السلام   بیعت   مکه   کوفیان   لشکری   بنی امیه   تشیع   نازل شده   کشتی نجات   وفادار   اهل بیت   ذی الحجه   یزید   سنت پیامبر   ولایتعهدی   توبیخ   قیام عاشورا   امام حسین علیه السلام   آیه تطهیر   ابا عبدالله   حسین بن علی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آنا نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
آنا نیوز
نقش زنان در کربلا و ادامه مباحث قیام عاشورا اساسی است
آنا نیوز
کوفه چگونه پشت امام حسین (ع) را خالی کرد؟
شعار سال
امویان چگونه بین مردم کوفه و امام حسین(ع) فاصله انداختند؟
ایکنا
اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام
عقیق
واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
شبستان
نمایشگاه مجازی محتوای متناسب با ایام محرم در کتاب های درسی برپا شد
پانا
اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام / تاثیر سیاسی خطبه های امام سجاد (ع)
تسنیم
حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی؛ گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
پایگاه وارث
گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
شبستان
نامه ابن عباس به یزید پس از حوادث کربلا
شعار سال
خون حسین می جوشد؛ هل من ناصر ینصرنی
شعار سال
کندوکاوی در نظریه های معاصر پیرامون چرایی قیام و شهادت امام حسین (ع)
شوشان
واقعه «عاشورا» یکی از نماد های هویت بخش شیعه است
خبرگزاری دفاع مقدس
محمد اسفندیاری: میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین
مشرق نیوز
آنچه در میان امویان رایج بود، شبه دین بود؛ نه دین/ توجیه بنی امیه برای کشتن امام حسین (ع) چه بود؟
خبرگزاری کتاب ایران
میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین/انگیزه قاتلان چه بود؟
مهر نیوز
"نامیرا"؛ رمانی جذاب درباره بی وفایی کوفیان
رسانیوز
عبرت های عاشورا - 2؛ چگونگی مواجهه با مخالفان!
سایت جماران
خوانش الاهیاتی؛ نقد قرائت سیاسی از واقعه عاشورا/ امام حسین(ع) 60 سال عمر داشت نه یک روز
ایکنا
قیام امام حسین برای احیای مرجعیت اهل بیت بود
رسانیوز
قیامی برای احیای مرجعیت اهل بیت(ع)
خبرگزاری بسیج
کاشانی: قیام امام حسین برای احیای مرجعیت اهل بیت بود
مشرق نیوز
معیار جاهلیت در دستگاه اهل بیت، دوری از حق است/ جهل کوفیان، ولیّ خدا را به مسلخ کشید
موج رسا
متهم کردن شیعیان به قتل امام حسین(ع) فرافکنی است
ایکنا
چرا سوم محرم منسوب به حضرت رقیه (س) است؟
باشگاه خبرنگاران
تقویم تاریخ؛ از ورود امام حسین (ع) به عراق تا ساخت واکسن کرونا
میزان
قیام حضرت مسلم با تطمیع و تهدید خواص شکست خورد/ عبیدالله تنها با 50 نفر توانست مسلم را شکست دهد
راه دانا
یادداشت|گزارشی از زندگانی امام حسین (ع) بر اساس دانشنامه فاطمی
تسنیم
علت سکوت 10 ساله امام حسین (ع) پیش از قیام عاشورا
هم اندیشی
هیچ وقت نمی شود به خانه های کوفه دل بست
شهدای ایران
عبرت های عاشورا - 1؛ عدم پاسخگویی به مردم!
سایت جماران
علت سکوت 10 ساله امام حسین پیش از قیام عاشورا
مشرق نیوز
علت سکوت 10 ساله امام حسین (ع) پیش از قیام عاشورا/ تفاوت در ظاهر ماموریت ائمه اطهار
تسنیم
عبرت های عاشورا؛ عدم پاسخگویی به مردم!
شعار سال
مستند «حسین سید الشهدا(ع)» از شبکه سحر پخش می شود
ایکنا
همراهی با کاروان کربلا در «مقتل نوجوان»/ چرا امام حسین(ع) قیام کرد؟
تسنیم
اسلام با ولایت علی (ع) کامل شد/ پیامبر (ص) چند بار امیرالمومنین را به عنوان جانشینش معرفی کرد؟
شیرازه
شهادت امام علی(ع)، توطئه مشترک خوارج و معاویه
اتاق خبر
79 باب مسجد و 28 کانون مساجد فارس به نام و یا القاب مطهر امام حسن مجتبی (ع) مزین است + زندگینامه کریم اهل بیت (ع)
شبستان
اخبار مرتبط
bltآنا نیوز : لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
bltآنا نیوز : نقش زنان در کربلا و ادامه مباحث قیام عاشورا اساسی است
bltشعار سال : کوفه چگونه پشت امام حسین (ع) را خالی کرد؟
bltایکنا : امویان چگونه بین مردم کوفه و امام حسین(ع) فاصله انداختند؟
bltعقیق : اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام
bltشبستان : واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
bltپانا : نمایشگاه مجازی محتوای متناسب با ایام محرم در کتاب های درسی برپا شد
bltتسنیم : اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام / تاثیر سیاسی خطبه های امام سجاد (ع)
bltپایگاه وارث : حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی؛ گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
bltشبستان : گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
bltشعار سال : نامه ابن عباس به یزید پس از حوادث کربلا
bltشعار سال : خون حسین می جوشد؛ هل من ناصر ینصرنی
bltشوشان : کندوکاوی در نظریه های معاصر پیرامون چرایی قیام و شهادت امام حسین (ع)
bltخبرگزاری دفاع مقدس : واقعه «عاشورا» یکی از نماد های هویت بخش شیعه است
bltمشرق نیوز : محمد اسفندیاری: میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین
bltخبرگزاری کتاب ایران : آنچه در میان امویان رایج بود، شبه دین بود؛ نه دین/ توجیه بنی امیه برای کشتن امام حسین (ع) چه بود؟
bltمهر نیوز : میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین/انگیزه قاتلان چه بود؟
bltرسانیوز : "نامیرا"؛ رمانی جذاب درباره بی وفایی کوفیان
bltسایت جماران : عبرت های عاشورا - 2؛ چگونگی مواجهه با مخالفان!
bltایکنا : خوانش الاهیاتی؛ نقد قرائت سیاسی از واقعه عاشورا/ امام حسین(ع) 60 سال عمر داشت نه یک روز
bltرسانیوز : قیام امام حسین برای احیای مرجعیت اهل بیت بود
bltخبرگزاری بسیج : قیامی برای احیای مرجعیت اهل بیت(ع)
bltمشرق نیوز : کاشانی: قیام امام حسین برای احیای مرجعیت اهل بیت بود
bltموج رسا : معیار جاهلیت در دستگاه اهل بیت، دوری از حق است/ جهل کوفیان، ولیّ خدا را به مسلخ کشید
bltایکنا : متهم کردن شیعیان به قتل امام حسین(ع) فرافکنی است
bltباشگاه خبرنگاران : چرا سوم محرم منسوب به حضرت رقیه (س) است؟
bltمیزان : تقویم تاریخ؛ از ورود امام حسین (ع) به عراق تا ساخت واکسن کرونا
bltراه دانا : قیام حضرت مسلم با تطمیع و تهدید خواص شکست خورد/ عبیدالله تنها با 50 نفر توانست مسلم را شکست دهد
bltتسنیم : یادداشت|گزارشی از زندگانی امام حسین (ع) بر اساس دانشنامه فاطمی
bltهم اندیشی : علت سکوت 10 ساله امام حسین (ع) پیش از قیام عاشورا
bltشهدای ایران : هیچ وقت نمی شود به خانه های کوفه دل بست
bltسایت جماران : عبرت های عاشورا - 1؛ عدم پاسخگویی به مردم!
bltمشرق نیوز : علت سکوت 10 ساله امام حسین پیش از قیام عاشورا
bltتسنیم : علت سکوت 10 ساله امام حسین (ع) پیش از قیام عاشورا/ تفاوت در ظاهر ماموریت ائمه اطهار
bltشعار سال : عبرت های عاشورا؛ عدم پاسخگویی به مردم!
bltایکنا : مستند «حسین سید الشهدا(ع)» از شبکه سحر پخش می شود
bltتسنیم : همراهی با کاروان کربلا در «مقتل نوجوان»/ چرا امام حسین(ع) قیام کرد؟
bltشیرازه : اسلام با ولایت علی (ع) کامل شد/ پیامبر (ص) چند بار امیرالمومنین را به عنوان جانشینش معرفی کرد؟
bltاتاق خبر : شهادت امام علی(ع)، توطئه مشترک خوارج و معاویه
bltشبستان : 79 باب مسجد و 28 کانون مساجد فارس به نام و یا القاب مطهر امام حسن مجتبی (ع) مزین است + زندگینامه کریم اهل بیت (ع)
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.