واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند

واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران گفت: اولین تاریخ نگار واقعه کربلا و کاروان اسرا، حضرت زینب(س) و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند.
واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند

به گزارش خبرگزاری شبستان، «معصومه ظهیری» در گفت و گویی اظهار داشت: بر اساس گفته شهید مطهری واقعه عاشورا یک نهضت و قیام دو جنسی بود که هم مردان و زنان سهم داشتند و هر کدام در مدار خودشان حرکت کردند.

وی افزود: امام حسین(ع) به قصد امنیت خود و خاندان عصمت و طهارت و هم به دعوت مردم کوفه و سران قبایل از مدینه به مکه و از آنجا به سوی کوفه حرکت کردند که در بین راه واقعه کربلا با تغییر مسیر اجباری اتفاق افتاد.

معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران با اشاره به اینکه زنان در واقعه کربلا از بنی هاشم و اصحاب سیدالشهدا بودند گفت: عده ای از این زنان از دختران بنی هاشم از جمله حضرت زینب(س)، ام کلثم(س)، رباب و دخترانش بودند و دسته دوم از زنان اصحاب مانند مادر وهب عبدلله بن عمیر کلبی و همسرش، مادر عبدالله بن عمیر، مادر عمر بن جناده و کنیز مسلم بن عوسجه بودند.

وی گفت: همچنین در بین راه کنیزان و زنان آزاد ولایت مدار به کاروان پیوستند زنانی که خودشان داوطلبانه و بدون هیچ گونه اجباری با کاروان همراه شدند.

خانم ظهیری با بیان اینکه نقش زنان قبل از عاشورا همراهی و میثاق با ولایت و امامت بود گفت: این زنان با باور بر صادق و برحق بود راه سید سالار شهیدان، همسرانشان را تشویق به همراهی با امام می کردند ضمن اینکه در حین واقعه کربلا نیز هیچ زنی را نداریم که از راه برگشته باشد بلکه قاطعانه ایستادند و دفاع کردند.

وی تاکید کرد: نقش زنان از قبل قیام در همراهی و همدلی با امام در حین قیام و روز عاشورا صبوری، استقامت، عدم جزع و اظهار عجز و در دوران اسارت مقاومت، پیام رسانی، ظلم ناپذیری و مقاومت در برابر تحقیر دشمن سرفرازی بود.

معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران افزود: در این میان تازه عروسی بود که همراه با کاروان نقش آفرینی کرد و در تاریخ آمده است امام حسن(ع) به وهب می فرماید که می توانی همسرت را به قبیله برگردانی و خود برگردی که این تازه عروس چنان گریه می کند و متاثر می شود که همسرش فکر می کند در فراق اوست در حالی که می گوید حسین بن علی(ع) تو را به همراهی اش فرا می خواند و مرا را از همراهی دختر علی منع می کند.

این مقام حوزوی تاکید کرد: این پایداری، استقامت و روحیه دادن از زمانی که کاروان در سرزمین کربلا اطراق کرد و تا عصر عاشورا ادامه داشت.

وی با بیان اینکه در واقعه کربلا چند نفر از زنان قهرمانه از قیام بیرون آمدند گفت: آراییدن خیمه ها به گونه بود که زنان و فرزندان اصحاب در وسط حلقه، بنی هاشم و محارم اهل بیت در حلقه دوم و اصحاب در حلقه سوم بودند تا از این طریق کمتر واقعه جنگ به زنان و کودکان منتقل شود.

خانم ظهیری اضافه کرد: در این میان نیز حضرت اباعبدالله(ع) به آرامش در بین زنان و کودکان و کاهش اضطراب ناشی از جنگ فکر می کردند و این گوشه ای از توجه حضرت به خانواده و کانون آن بود.

وی به نقش آفرینی همسر و مادر وهب اشاره کرد و گفت: همسر وهب بالای سر همسرش رفت و دشمن را مورد عتاب قرار داد و چوب خیمه را برداشت که حضرت مانع ایشان شد و مادر وهب که سر فرزندش را به سوی دشمن پس فرستاد.

به گفته وی، کنیز مسلم بن عوسجه و مادر عبدالله نیز با رجز خوانی هایشان دشمن را مورد سرزنش قرار دادند ضمن اینکه دُلْهُم، همسر زُهَیر نیز همسرش را در همراهی با کاروان اباعبدالله تشویق و حمایت کرد.

معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران با تاکید بر اینکه نقش زینب کبری(س) در واقعه کربلا بی بدیل بود گفت: ایشان یک نقش هدایت، همراهی و مقاومت و مقابله با دشمن و همچنین نقش حمایت کاروان و پیام واقعه عاشورا را برعهده داشتند ایشان برای کم کردن التهاب روحیه و شهادت اصحاب و یاران حضرت حسین(ع) به ایشان دلداری و تسلی می داد.

این مقام حوزوی گفت: زینب(س) قهرمان ایستاده مقاوم و صبور در شب عاشورا در صحنه حاضر شد یکی از نقش های بسیار تأثیرگذار که تاریخ قلم فرسایی می کند نتوانسته ابعاد این قهرمانی و کاروان سالاری و مقاومت و صبر را بستاید حضور زینب کبری بعد از عصر عاشورا و شهادت امام حسین(ع) است.

وی اضافه کرد: یکی از فرازهای مهم در زندگی حضرت زینب(س) وقایع پس از ظهر عاشوراست که ایشان را به مقامی می رساند که در دنیا به یک نفر داده شده و آن شخص کسی نیست جز دختر بزرگوار آقا امیرالمومنین.ایشان هنگامی نائبه الامام می شوند که جان خود را سپر ولایت و امامت کرده و از امام عصر خویش پس از شهادت برادر بزرگوارشان امام حسین (ع) دفاع می کند.

معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران با بیان اینکه وقار و بلاغت حضرت زینب(س) در تاریخ ماندگار شد گفت: ایشان در مجلس ابن زیاد چنان دلسوخته وارد می شود که ابن زیاد می گوید که این زن باوقار و مغرور کیست؟ ضمن اینکه خطبه حضرت در کوفه و مجلس یزید پایه های حکومت یزیدیان را شل کرد.

وی گفت: یزید می خواهد وقایع را لاپوشانی کرد و خود را بری الذمه جلوه دهد دستور می دهد که کجاوه هایی آماده کنند که در این بین حضرت زینب(س) می فرمایند که کاروان ها را سیاه پوش کنید و با این حرکت در طول مسیر به تداعی معانی و معرفی جایگاه عصمت و طهارت و واقعه کربلا می پردازد.

این مقام حوزوی با تاکید بر اینکه حضرت زینب(س) درحمایت از امام سجاد(ع) جانش را سپرس می کند گفت: به اذن خداوند برای ادامه سلسله امامت و ولایت حضرت سجاد(ع) بیمار می شود و در این مسیر بارها حضرت زینب(س) برای حفاظت جان این امام پیش قدم می شود.

وی خاطر نشان کرد: واقعه عاشورا یک نهضت فراگیری بود که همگان از طفل 6 ماهه تا پیرمردی مانند حبیب بن مظاهر در آن نقش آفرینی کردند و در جایی که خلا نقش مردانه وجود داشت آن را زنان پر کردند.

معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران با اشاره به نقش زنان قبیله بنی اسد گفت: پس از شهادت سیدالشهدا و یاران گران قدرش، به نقلی در روز یازدهم و نقلی دیگر روز دوازدهم محرم سال 61 هجری قمری جماعتی از زنان بنی اسد که در نزدیکی کربلا منزل داشتند با شنیدن این واقعه و اینکه اجساد امام و یارانش در زیر آفتاب تابان است، سخت تحت تأثیر قرار گرفتند و خواستار دفن اجساد مطهر شهدا توسط مردان خود شدند. اما ترس ابن زیاد موجب تعلل مردان قبیله شد. زنان بنی اسد که چنین دیدند با بخشیدن مهریه هایشان، خود بیل و کلنگ برداشتند و به سمت کربلا حرکت کردند.

وی ادامه داد: وفاداری و پیشگامی زنان را در حمایت از بدن های مطهر در تاریخ بیان شده است ضمن اینکه ام البنین نیز با کهولت سن در آفتاب می نشست و واقعه کربلا را تکرار می کرد و از رشادت های پسرانش می گفت.

خانم ظهیری بر تاسی از سیره زینب(س) تاکید کرد و گفت: از رموز ماندگاری عاشورا همین مشی زینبی(س) زیستن و وفاداری به آرمانها و ارزشهای قیام کربلا ونهصت عاشوراست.

وی ابراز داشت: امروز زنان و مردان نیز باید در مسیر ولایت و امامت با الگو گیری از تمام ابعاد زندگانی حضرت زینب(س) حرکت کنند و زمینه ساز ظهور مهدی موعود(عج) باشند.

پایان پیام/47

کلیدواژه های این خبر
قبیله   نقش زنان   واقعه کربلا   واقعه عاشورا   قبایل   کوفه   امام حسن مجتبی علیه السلام   خیمه   سرزنش   مکه   دربی   طهارت   کنیز   معاون امور فرهنگی   اهل بیت   ولایت و امامت   سالار شهیدان   واقعه   رجز خوانی   امام حسین علیه السلام   مقابله با دشمن   حضرت زینب سلام الله علیها   ابا عبدالله   حسین بن علی   گوشه   فرهنگی   بانوان   همسر   حوزه های علمیه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «شبستان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
ایسنا
سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
صدا و سیما
لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
آنا نیوز
کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
آنا نیوز
حضرت زینب (س) نقش آفرین روز های بعد از عاشورا هستند
خبرگزاری دفاع مقدس
روز سیزدهم محرم 61 بر کاروان امام حسین (ع) چه گذشت؟
مشرق نیوز
اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام / تاثیر سیاسی خطبه های امام سجاد (ع)
تسنیم
سکوت امام سجاد(ع) به اقتضاء زمانه و با هدف حفظ سلسله امامت بود
مهر نیوز
روایت تسنیم از آیین قدیمی و مذهبی بنی اسد در پیشوا + فیلم
تسنیم
وقایع بعد از عاشورا +اسناد دقیق
شعار سال
آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
شبستان
امام زین العابدین(ع) و نهضت عاشورا
شیرازه
روز دوازدهم ماه محرم و سخنرانی کوبنده امام سجاد(ع)
بولتن نیوز
چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟
مشرق نیوز
روز دوازدهم ماه محرم و سخنرانی کوبنده «امام سجاد(ع)»/مجاهدات و شناخت معرفت «امام چهارم(ع)»
میزان
مجاهدات و شناخت معرفت «امام سجاد (ع)»
خبرگزاری دفاع مقدس
شاه چراغ، غرق در عزای سید الساجدین (ع)
صدا و سیما
امام زین العابدین علیه السلام و نهضت عاشورا
صدا و سیما
مراسم عزاداری و سوگواری حسینی در کشورهای مختلف جهان
شبستان
بصیرت زینبی با تربیت علوی
پانا
واکاوی مبادی تصوری و تصدیقی قیام امام حسین(ع)
آنا نیوز
یازده محرم؛ عبور از کنار قتلگاه
بولتن نیوز
نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
تیتر یک
یازدهم محرم و جنایت بعد از عاشورا
صدا و سیما
شام غریبان سحر ندارد
صدا و سیما
بعد از عاشورا بر اهل بیت امام حسین (ع) چه گذشت؟
روز پلاس
آیین شام غریبان دشت کربلا در آذربایجان غربی برگزار شد
ایرنا
شام غربیان مجلس روضه است
خبرگزاری دفاع مقدس
مهمترین اعمال شام غریبان
صدا و سیما
عصر عاشورا چه بر «حضرت زینب(س)» گذشت؟/مهمترین اعمال شام غریبان
میزان
فلسفه شام غریبان امام حسین (ع) چیست؟
صدا و سیما
حفظ و نگهداری از نهضت الهی عاشورا در گرو حضور زنان بود
خبرگزاری حوزه
همنوایی مردم قبله تهران با شهدای کربلا در عاشورای حسینی
ایرنا
آذربایجان غربی یک سره سیاهپوش عزای سالروز شهادت سالار شهیدان
ایرنا
واقعه «عاشورا» یکی از نماد های هویت بخش شیعه است
خبرگزاری دفاع مقدس
امشب به صحرا بی کفن جسم شهیدان است، شام غریبان است...
باشگاه خبرنگاران
تشریح نقش زنان تاثیرگذار در جریان کربلا
خبرگزاری حوزه
سوگ سمنانی ها در تاسوعای حسینی؛ رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی از سوی عزاداران
تسنیم
نماز ظهر تاسوعا درقم اقامه شد
ایرنا
واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
خبرگزاری حوزه
اخبار مرتبط
bltایسنا : رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
bltصدا و سیما : سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
bltآنا نیوز : لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
bltآنا نیوز : کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
bltخبرگزاری دفاع مقدس : حضرت زینب (س) نقش آفرین روز های بعد از عاشورا هستند
bltمشرق نیوز : روز سیزدهم محرم 61 بر کاروان امام حسین (ع) چه گذشت؟
bltتسنیم : اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام / تاثیر سیاسی خطبه های امام سجاد (ع)
bltمهر نیوز : سکوت امام سجاد(ع) به اقتضاء زمانه و با هدف حفظ سلسله امامت بود
bltتسنیم : روایت تسنیم از آیین قدیمی و مذهبی بنی اسد در پیشوا + فیلم
bltشعار سال : وقایع بعد از عاشورا +اسناد دقیق
bltشبستان : آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
bltشیرازه : امام زین العابدین(ع) و نهضت عاشورا
bltبولتن نیوز : روز دوازدهم ماه محرم و سخنرانی کوبنده امام سجاد(ع)
bltمشرق نیوز : چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟
bltمیزان : روز دوازدهم ماه محرم و سخنرانی کوبنده «امام سجاد(ع)»/مجاهدات و شناخت معرفت «امام چهارم(ع)»
bltخبرگزاری دفاع مقدس : مجاهدات و شناخت معرفت «امام سجاد (ع)»
bltصدا و سیما : شاه چراغ، غرق در عزای سید الساجدین (ع)
bltصدا و سیما : امام زین العابدین علیه السلام و نهضت عاشورا
bltشبستان : مراسم عزاداری و سوگواری حسینی در کشورهای مختلف جهان
bltپانا : بصیرت زینبی با تربیت علوی
bltآنا نیوز : واکاوی مبادی تصوری و تصدیقی قیام امام حسین(ع)
bltبولتن نیوز : یازده محرم؛ عبور از کنار قتلگاه
bltتیتر یک : نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
bltصدا و سیما : یازدهم محرم و جنایت بعد از عاشورا
bltصدا و سیما : شام غریبان سحر ندارد
bltروز پلاس : بعد از عاشورا بر اهل بیت امام حسین (ع) چه گذشت؟
bltایرنا : آیین شام غریبان دشت کربلا در آذربایجان غربی برگزار شد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : شام غربیان مجلس روضه است
bltصدا و سیما : مهمترین اعمال شام غریبان
bltمیزان : عصر عاشورا چه بر «حضرت زینب(س)» گذشت؟/مهمترین اعمال شام غریبان
bltصدا و سیما : فلسفه شام غریبان امام حسین (ع) چیست؟
bltخبرگزاری حوزه : حفظ و نگهداری از نهضت الهی عاشورا در گرو حضور زنان بود
bltایرنا : همنوایی مردم قبله تهران با شهدای کربلا در عاشورای حسینی
bltایرنا : آذربایجان غربی یک سره سیاهپوش عزای سالروز شهادت سالار شهیدان
bltخبرگزاری دفاع مقدس : واقعه «عاشورا» یکی از نماد های هویت بخش شیعه است
bltباشگاه خبرنگاران : امشب به صحرا بی کفن جسم شهیدان است، شام غریبان است...
bltخبرگزاری حوزه : تشریح نقش زنان تاثیرگذار در جریان کربلا
bltتسنیم : سوگ سمنانی ها در تاسوعای حسینی؛ رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی از سوی عزاداران
bltایرنا : نماز ظهر تاسوعا درقم اقامه شد
bltخبرگزاری حوزه : واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.