پنجره جدید نگاه به زندگی امام سجاد (ع) از منظر رهبر انقلاب

پنجره جدید نگاه به زندگی امام سجاد (ع) از منظر رهبر انقلاب
بیان عبرت های حادثه عاشورا و افزایش عنصر بصیرت در بین مردم، به معناى فهم درست و توانایى تحلیل واقعیت ها است که بیان آن نقش مهمی ‏در حراست از جامعه اسلامى خواهد داشت.
پنجره جدید نگاه به زندگی امام سجاد (ع) از منظر رهبر انقلاب

خبرگزاری میزان - سجاد تنها تحلیلگر سیاسی - با کنکاش درباره حادثه عاشورا به ابعاد مختلف و زیبایی آن پی خواهیم برد، امامین انقلاب پیوسته در مناسبت های مختلف این مسئله را مورد توجه قرار دادند و براهمیت تفکر و بصیرت در حادثه عاشورا تأکید کردند، آنان با نوع نگاه و بصیرت نافذشان به بیان مسائل و عبرت هایی از این ماجرا پرداختند تا با گذشت زمان لزوم گسترش این تفکرات در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بیشتر حس شود.
بیان عبرت های حادثه عاشورا و افزایش عنصر بصیرت در بین مردم، به معناى فهم درست و توانایى تحلیل واقعیت ها است که بیان آن نقش مهمی در حراست از جامعه اسلامى خواهد داشت. اگر مردم یک جامعه اسلامی بصیرت کافى نداشته باشند به آسانى فریب توطئه هاى دشمنان را خواهند خورد. بی تردید، یکى از مهم ترین رازهاى تحقق حادثه تلخ عاشورا سوء استفاده دشمنان از عدم آگاهی مردم بود. بر پایه این سخن، جامعه اى که از آگاهی لازم برخوردار باشد، نه تنها حق را می بیند و باطل را در چهره هاى گوناگون تشخیص می دهد، بلکه عملاً از حق، جانبدارى می کند و از پیشوایان حق، اطاعت می کند. چنین جامعه و مردمى، با رهبران الهى، صادقانه رفتار می کنند و در عوض، در سختی ها و مشکلات، مورد اعتماد آنهایند و در دام دشمنان قرار نمی گیرند. اما در زمان امام حسین علیه السلام به دلیل آن که خواص آن زمان جامعه را آگاه نکرده بودند به سادگى در دام دشمن می افتادند، آن ها نمی توانستند چهره روشن و زیباى حق را مشاهده کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای (حفظ الله) بانگاهی نو به زندگی امام سجاد علیه السلام پنجره جدیدی از زندگی حضرت را برای شیعیان باز کرده است. معظم له در سخنانی زیبا و قابل تامل به افزایش بصیرت مسلمانان پرداخته و می گویند: بیان و نگارش سیره امام سجاد علیه السلام بسی دشوار است، زیرا برخی از نویسندگان و مورخان، ذهن مردم را آشفته کرده و چنین القاء کرده اند که آن امام بزرگوار علیه السلام در گوشه ای نشست و به عبادت پرداخت و کاری به سیاست نداشت! این مطلب از القاب و تعبیراتی که درباره آن بزرگ مرد الهی به کار می برند، پیداست مثلا می گویند «امام زین العابدین بیمار» در حالی که ایشان هم - مثل هر انسان دیگری - چند روزی در مدت عمرش مریض شد و این بیماری در محرم سال 61 هجری واقع شد تا آن جناب در واقعه عاشورا وظیفه دفاع و جهاد نداشته باشد. با این تدبیر الهی، 34 یا 35 سال پس از شهادت امام حسین علیه السلام زنده ماند و سالم و پرنشاط مسئولیت امامت امت را برعهده گرفت و شیعه را در دشوارترین دوران هدایت کرد.
رهبرانقلاب هدف کلی و استراتژی امامان معصوم علیهم السلام تشکیل حکومت اسلامی به شیوه خاص اهل بیت علیهم السلام میدانند و اعتقاد دارند بعد از شهادت سیدالشهداء علیه السلام امام زین العابدین علیه السلام نیز همین هدف و خط مشی کلی را ادامه دادند. تمام عملکرد امام سجاد در دوره امامتش (از عاشورای سال 61 هجری تا شهادت در سال 94 هجری) باید بر اساس این خط کلی و اساسی تبیین و تحلیل و تفسیر شود. امام سجاد علیه السلام برای این هدف مقدس، یعنی تشکیل حکومت خدا بر روی زمین و عینیت بخشیدن به اسلام، بیش از سی سال، انواع تاکتیک ها و موضع گیری های گوناگون را به کار برد و با سیاست و درایت و شجاعت و دقت و لطافت، آگاهانه برای تامین آن هدف کلی کوشید.
حضرت آیت الله خامنه ای (حفظ الله) زندگی امام سجاد علیه السلام بعد از عاشورا را به دو بخش تقسیم کردند:
بخش اول: دوره حماسه ساز اسارت
امام زین العابدین علیه السلام در دوره اول که دوره ای پرهیجان و عبرت انگیز بود، همانند قهرمانی بزرگ با گفتار و رفتارش حماسه آفرید و همچون یک انقلابی پرخروش، به دشمنان مقتدر خود، در برابر همه، پاسخ های دندان شکن و پرخاشگرانه داد. در کوفه در مقابل عبیدالله بن زیاد - آن وحشی خونخواری که از شمشیرش خون می ریخت و سرمست باده غرور بود - آنچنان سخن گفت که ابن زیاد دستور داد: او را بکشید! و اگر دفاع جانانه حضرت زینب علی ها السلام نبود و اینکه باید این ها را به عنوان اسیر به شام می بردند، به احتمال زیاد مرتکب قتل امام سجاد علیه السلام نیز می شدند. در بازار کوفه، همصدا و همزمان با عمه اش زینب و با خواهرش سکینه سخنرانی کرد و مردم را به هیجان آورد و حقایق را آشکار ساخت. در شام، چه در مجلس یزید و چه در مسجد، در برابر انبوه جمعیت جنایت های دستگاه حاکم و حقانیت اهل بیت علیهم السلام برای امامت و خلافت را روشن کرد و به مردم هشدار داد.
بخش دوم دوره بعد از اسارت
این دوره بیش از سی سال طول کشید، بنای امام سجاد علیه السلام بر تلاش های زیربنایی و ملایم و حساب شده و آرام بود. این پرسیدنی است که: چرا امام سجاد علیه السلام در دوره اول، آنقدر انقلابی و پرخاشگرانه ظاهر شد و در دوره دوم، نرم و آرام و ملایم و با تقیه؟ پاسخ آن است که: دوره بسیار کوتاه و سرنوشت ساز اول، فصلی استثنایی است که باید زمینه تلاش های آینده را برای حکومت الهی و اسلامی فراهم کند. در کوفه و شام امام سجاد علیه السلام باید آنچنان تند و برنده و تیز و صریح، مسائل را بیان کند که پیام اصلی «عاشورا» هرگز فراموش نشود و مردم بدانند که چرا امام حسین علیه السلام به شهادت رسید. نقش امام سجاد علیه السلام در این سفرها، نقش حضرت زینب علی ها السلام بود؛ یعنی پیام رسانی انقلاب حسینی علیه السلام. حضرت زینب علیها السلام، فاطمه صغری علیها السلام، سکینه علیها السلام، و تک تک اسیران - هرکس به قدر توان خویش - پیام آور حماسه حسینی علیه السلام بودند. دوره بلند و سرنوشت ساز دوم، هنگامی آغاز شد که امام سجاد علیه السلام در مدینه به عنوان شهروندی محترم مشغول زندگی شد و کارش را از خانه پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم و حرم او آغاز کرد.
کتاب «حماسه امام سجّاد (علیه السلام)» مشتمل بر گفتار هایی از حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدّظلّه العالی) درباره مبارزات سیاسی - فرهنگی امام سجّاد (علیه السلام) است. این اثر توسط انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدّظلّه العالی) و در سه بخش تنظیم شده است.
بخش نخست که در کتاب با عنوان «به جای مقدمه» آورده شده، مشتمل بر سخنرانی رهبرانقلاب در کنگره جهانی امام رضا (علیه السلام) است. ایشان در این سخنرانی که در سال 1365 ایراد شده است، به تبیین نظریه انسان 250 ساله پرداخته اند.
بخش اصلی کتاب نیز به چهار گفتار از ایشان پیرامون مبارزات سیاسی و فرهنگی حضرت زین العابدین (علیه السلام) اختصاص یافته که این گفتار ها در سال 1352 در جمع پرشور جوانان و نمازگزاران «مسجد کرامت» شهرمشهد مقدس پس از اقامه نماز مغرب و عشا بیان شده است.
همچنین با هدف غنای مطالب و تکمیل مباحث و نظرات معظّم له در موضوع زندگی امام سجّاد (علیه السلام)، مجموعه مصاحبه های مجلّه پاسدار اسلام با ایشان که در سال 1361 صورت گرفته و در شماره های شش تا 12 آن نشریه منتشر شده بود نیز به همراه برخی اضافات و ارجاعات در بخش سوم کتاب آورده شده است. انتهای پیام/

کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   نظام جمهوری اسلامی ایران   مریض   القاب   واقعه عاشورا   حکومت اسلامی   تشیع   علیهم السلام   مسلمین   امت اسلام   امام حسین علیه السلام   امام سجاد علیه السلام   گوشه   حادثه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «میزان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
نباید در مقابل برنامه ریزی دشمنان علیه اسلام غفلت کنیم
ایرنا
بنی‏ امیه دشمنان سرسخت اسلام و بخصوص عدالت قرآنی بودند
مهر نیوز
اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام / تاثیر سیاسی خطبه های امام سجاد (ع)
تسنیم
سیاست جمهوری اسلامی در راستای منطق و سیاست حسینی است
ایرنا
در واقعه عاشورا خواص جامعه به وظایف خود عمل نکردند
دفاع نیوز
پیروزی نهایی جبهه حق متکی به فرهنگ سازی در مساجد انقلابی است
خبرگزاری دفاع مقدس
پنجره جدید نگاه به زندگی امام سجاد (ع) از منظر رهبر انقلاب
میزان
آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
شبستان
پنجره جدید به زندگی امام سجاد(ع) از نگاه رهبری
پانا
سیره امام سجاد(ع) در نگاه رهبری
مشرق نیوز
بصیرت، نگاه عمیق و شناخت دوست و دشمن است
ایرنا
امام حسین (ع) به بشریت درس آزادگی و عزتمندی آموخت
ایرنا
نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
تیتر یک
عاشورا به روایت چند کتاب
آفتاب
اقتدار مکتب حسینی با تاسی از گفتمان عاشورایی
ایرنا
عزاداری رهبر انقلاب و مراجع بهترین الگوی مراسم عاشورایی است
ایسنا
محمد اسفندیاری: میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین
مشرق نیوز
آنچه در میان امویان رایج بود، شبه دین بود؛ نه دین/ توجیه بنی امیه برای کشتن امام حسین (ع) چه بود؟
خبرگزاری کتاب ایران
باندهای قدرت و ثروت آفت اصلی انقلاب اسلامی هستند
راه دانا
میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین/انگیزه قاتلان چه بود؟
مهر نیوز
امر به معروف جوهره اصلی قیام امام حسین (ع)
شبستان
ضرورت شناخت و مقابله با دشمنان نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی
مهر نیوز
توصیه موسسه امام علی(ع) لندن برای خطبا و مداحان در ایام محرم
خبرگزاری حوزه
آیت الله نورمفیدی: عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) نباید سلامت جامعه را به مخاطره بیاندازد
سایت جماران
قیام علیه دشمنی معاندان و راحت طلبی عوام
خبرگزاری دفاع مقدس
مسئولان واقعه کربلا چه کسانی هستند؟
ایسنا
عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) نباید سلامت جامعه را به مخاطره بیند
مهر نیوز
سوگواری محرم سفارش اولیای دین است
خبرگزاری بسیج
اهمیت عزاداری امام حسین (ع)
صدا و سیما
برگزاری مراسم استقبال از ماه محرم در پاکستان
صدا و سیما
برگزاری کنفرانس امام حسین (ع) و بقای پاکستان با تکیه بر وحدت مذاهب اسلامی
ایکنا
موافقان و مخالفان عزاداری حضوری چه می گویند؟
شیعه نیوز
مروری بر اهمیت و ابعاد مساله «غدیر» در بیانات رهبرانقلاب
شبستان
غدیر علاج مشکلات جهان اسلام
رسانیوز
غدیر مساله ای اسلامی، عامل وحدت مسلمانان
رسانیوز
نامه اسماعیل هنیه به رهبر انقلاب درباره حوادث قدس اشغالی
تسنیم
راه عزت ایستادگی در برابر اردوگاه پوشالی دشمنان است
خبرگزاری دفاع مقدس
ضرورت وحدت ملت های مسلمان جهان علیه دشمنان اسلام
آرا نیوز
مردم استان ایلام پیشتاز در تمامی عرصه ها
خبرگزاری بسیج
آزاد اندیشی و استقلال افتخار سیستم قضائی یک کشور است
آرا نیوز
اخبار مرتبط
bltایرنا : نباید در مقابل برنامه ریزی دشمنان علیه اسلام غفلت کنیم
bltمهر نیوز : بنی‏ امیه دشمنان سرسخت اسلام و بخصوص عدالت قرآنی بودند
bltتسنیم : اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام / تاثیر سیاسی خطبه های امام سجاد (ع)
bltایرنا : سیاست جمهوری اسلامی در راستای منطق و سیاست حسینی است
bltدفاع نیوز : در واقعه عاشورا خواص جامعه به وظایف خود عمل نکردند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : پیروزی نهایی جبهه حق متکی به فرهنگ سازی در مساجد انقلابی است
bltمیزان : پنجره جدید نگاه به زندگی امام سجاد (ع) از منظر رهبر انقلاب
bltشبستان : آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
bltپانا : پنجره جدید به زندگی امام سجاد(ع) از نگاه رهبری
bltمشرق نیوز : سیره امام سجاد(ع) در نگاه رهبری
bltایرنا : بصیرت، نگاه عمیق و شناخت دوست و دشمن است
bltایرنا : امام حسین (ع) به بشریت درس آزادگی و عزتمندی آموخت
bltتیتر یک : نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
bltآفتاب : عاشورا به روایت چند کتاب
bltایرنا : اقتدار مکتب حسینی با تاسی از گفتمان عاشورایی
bltایسنا : عزاداری رهبر انقلاب و مراجع بهترین الگوی مراسم عاشورایی است
bltمشرق نیوز : محمد اسفندیاری: میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین
bltخبرگزاری کتاب ایران : آنچه در میان امویان رایج بود، شبه دین بود؛ نه دین/ توجیه بنی امیه برای کشتن امام حسین (ع) چه بود؟
bltراه دانا : باندهای قدرت و ثروت آفت اصلی انقلاب اسلامی هستند
bltمهر نیوز : میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین/انگیزه قاتلان چه بود؟
bltشبستان : امر به معروف جوهره اصلی قیام امام حسین (ع)
bltمهر نیوز : ضرورت شناخت و مقابله با دشمنان نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی
bltخبرگزاری حوزه : توصیه موسسه امام علی(ع) لندن برای خطبا و مداحان در ایام محرم
bltسایت جماران : آیت الله نورمفیدی: عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) نباید سلامت جامعه را به مخاطره بیاندازد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : قیام علیه دشمنی معاندان و راحت طلبی عوام
bltایسنا : مسئولان واقعه کربلا چه کسانی هستند؟
bltمهر نیوز : عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) نباید سلامت جامعه را به مخاطره بیند
bltخبرگزاری بسیج : سوگواری محرم سفارش اولیای دین است
bltصدا و سیما : اهمیت عزاداری امام حسین (ع)
bltصدا و سیما : برگزاری مراسم استقبال از ماه محرم در پاکستان
bltایکنا : برگزاری کنفرانس امام حسین (ع) و بقای پاکستان با تکیه بر وحدت مذاهب اسلامی
bltشیعه نیوز : موافقان و مخالفان عزاداری حضوری چه می گویند؟
bltشبستان : مروری بر اهمیت و ابعاد مساله «غدیر» در بیانات رهبرانقلاب
bltرسانیوز : غدیر علاج مشکلات جهان اسلام
bltرسانیوز : غدیر مساله ای اسلامی، عامل وحدت مسلمانان
bltتسنیم : نامه اسماعیل هنیه به رهبر انقلاب درباره حوادث قدس اشغالی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : راه عزت ایستادگی در برابر اردوگاه پوشالی دشمنان است
bltآرا نیوز : ضرورت وحدت ملت های مسلمان جهان علیه دشمنان اسلام
bltخبرگزاری بسیج : مردم استان ایلام پیشتاز در تمامی عرصه ها
bltآرا نیوز : آزاد اندیشی و استقلال افتخار سیستم قضائی یک کشور است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.