چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟

چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟
امام سجاد(ع) به دلیل بیماری شدید در بستر بودند و نتوانستند در برابر لشکر یزیدیان در کنار پدر بزرگوارشان امام حسین (ع) بجنگند. البته در آن ایام برخی قصد داشتند که امام سجاد (ع) را به شهادت برسانند.
چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟

به گزارش مشرق، علی بن الحسین (ع) ملقب به امام سجاد (ع) امام چهارم شیعیان است که امامت ایشان بعد از واقعه عاشورا و شهادت امام حسین (ع) آغاز شد. امام باقر (ع) درباره دلیل نامگذاری پدرشان به عنوان «سجاد» فرمودند: «پدرم، هیچ یک از نعمت های الهی را یاد نمی کرد، مگر آنکه سر به سجده می نهاد. هیچ حادثه ناگواری از او رد نمی شد، جز آنکه سجده می کرد.هیچ نیرنگ حیله گری از او دفع نمی گردید، مگر آنکه سر به سجده می نهاد. از هیچ نماز واجبی فراغت نمی یافت، مگر اینکه به سجود می رفت.هرگز موفق به اصلاح و آشتی بین دو نفر نمی شد، جز آنکه سجده شکر به جای می آورد. بنابراین نشانه های سجود در تمام اندام سجده اش آشکار بود از این رو ایشان را «سجاد» نامیدند».

چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟

امام سجاد(ع) در روز عاشورا به دلیل بیماری شدید در بستر بودند و نتوانستند در برابر لشکر یزیدیان در کنار پدر بزرگوارشان امام حسین (ع) بجنگند. البته در آن ایام برخی قصد داشتند که امام سجاد (ع) را به شهادت برسانند، اما بیماری ایشان آنقدر وخیم بود که حتی می گفتند: «همین بیماری او را کفایت می کند».

چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟

پس از واقعه کربلا و به اسارت رفتن حضرت زینب (س) و اهل بیت شهدای کربلا، لشکر عمر بن سعد حضرت سجاد (ع) را نیز همراه اسرا به کوفه و پس از آن شام بردند. در کوفه حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) خطبه خواندند و امام سجاد (ع) مردم کوفه را به خاطر عهدشکنی نکوهش کردند. ایشان فرمودند: «ای مردم! شما را به خدا سوگند می دهم، آیا شما برای پدرم نامه ننوشتید و آنگاه بی وفایی نکردید؟! آیا با او عهدها و پیمانهای محکم نبستید و سپس با او پیکار کرده و او را به شهادت رساندید؟! وای بر شما! چه کار زشتی انجام دادید، شما چگونه به سیمای رسول الله صلی الله علیه و آله نظاره خواهید کرد، هنگامی که به شما بگوید: فرزندان مرا کشتید، احترامم را از میان بردید، پس، از امت من نیستید». هنوز سخنان امام تمام نشده بود که مردم گریه کنان و ضجه زنان همدیگر را ملامت کرده و به نگون بختی خود، تاسف خورده و اشک ندامت و پشیمانی می ریختند.

پس از حضور در شام نیز وقتی یکی از لشکریان به دستور یزدی بر بالای منبر به مدح آل ابی سفیان و مذمت امام علی(ع) و اولادش سخنرانی کرد، حضرت امام سجاد (ع) به بیان فضایل امام علی (ع) و فرزندانش پرداخت. خطبه خوانی حضرت زین العابدین (ع) تأثیر بسیاری بر مردم شام گذاشت؛ چرا که مردم آنجا از ویژگی های امام علی (ع) و فرزندانشان اطلاعی نداشتند؛ تا جایی که حتی روش و اقدامات معاویه را به عنوان سنت پیامبر (ص) و اسلام می شمردند.

ارثی که امام چهارم برای عاشقان پدرش بر جای گذاشت

امام سجاد (ع) با سخنرانی و خطبه های مختلف درباره اهل بیت (ع) و نحوه شهادت امام حسین (ع) و یارانشان، واقعه عاشورا را زنده نگه داشتند که البته مهمترین آن ها در کوفه و شام بود. پس از اینکه امام سجاد (ع) به مدینه منوره مشرف شدند، با توجه به خفقان موجود در آنجا امکان روشنگری و تبلیغ محدود بود و امام نیز تریبونی برای تبلیغ اسلام واقعی نداشتند. برای همین در آن دوره به اشک ریختن در مصیبت شهدای کربلا مشغول شدند و اشک و دعا را ابزاری برای تبلیغ در نظر گرفتند. اشک های امام سجاد (ع) عواطف افراد را برمی انگیخت و مظلومیت شهدای کربلا را برای مردم ترسیم می کرد. امروزه نیز این روش در عزای امام حسین (ع) به عنوان تبلیغ دین و یاد شهدای کربلا مورد توجه قرار دارد؛ تا جایی که شیعیان در ایام محرم و صفر در مظلومیت سیدالشهدا (ع) و یارانشان اشک ریخته و فرهنگ گریه بر شهیدان کربلا همچنان تأثیرگذارترین اقدام برای پیوند دادن عواطف افراد با هدف سیدالشهدا (ع) به شمار می رود.

امام سجاد (ع) همواره به درگاه الهی سجده کرده و دعا می کردند که یکی از شگفت انگیزترین آثار امام سجاد (ع) رساله حقوق ایشان است. آن امام بزرگوار 1400 سال پیش رساله ای را برای توجه به حقوق همه موجودات زنده در اختیار مردم جهان گذاشت. صحیفه سجادیه نیز که مجموعه ای از دعاهای امام چهارم شیعیان و درد دل با پروردگاه هستی است، از آثار ارزشمندی است که انسان را بار دیگر با خداوند پیوند می دهد. دعای سحر مشهور به دعای ابوحمزه ثمالی و زیارت امین الله از دیگر دعاهایی است که مورد توجه شیعیان قرار دارد.

چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟

امام چهارم شیعیان، پس از گذراندن حضور در یکی از حساس ترین دوره های تاریخ اسلام، توانستند با رفتارشان بر دل های مردم آن دوران نفوذ پیدا کنند. بر همین اساس، امویان از این وضعیت نگران بودند؛ تا جایی که ولیدبن عبدالملک کینه امام(ع) را در دل داشت و می گفت: «من تا وقتی که علی بن الحسین در دنیا باشد، راحت نیستم». وقتی او زمان حکومت را در دست گرفت، به دلیل کینه ای که الز امام (ع) داشت، دستور داد که حضرت سجاد (ع) را مسموم کنند. به همین دلیل هم زهر کشنده ای برای نماینده اش در مدینه فرستاد و دستور داد تا ان زهرا را به حضرت بخوراند.

علی بن الحسین (ع) مسموم شدند و به شهادت رسیدند. مرقد امام سجاد (ع) در مدینه منوره و در قبرستان بقیع در جوار امام حسن مجتبی (ع)، امام صادق (ع) امام باقر (ع) قرار دارد.

منبع: فارس

کلیدواژه های این خبر
نماز   وخیم   امام علی علیه السلام   منبر   امام محمد باقر علیه السلام   معاویه   واقعه کربلا   واقعه عاشورا   نکوهش   مظلومیت   کوفه   اسلام واقعی   اهل بیت   نعمت های الهی   حیله   سنت پیامبر   محرم و صفر   رسول الله صلى الله علیه و سلم   عمر بن سعد   امام حسین علیه السلام   سجده   حضرت زینب سلام الله علیها   علی بن الحسین   امام سجاد علیه السلام   ندامت   حادثه   بانوان  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «مشرق نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
ایسنا
سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
صدا و سیما
کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
آنا نیوز
حضرت زینب (س) نقش آفرین روز های بعد از عاشورا هستند
خبرگزاری دفاع مقدس
حضرت زینب (س) نقش آفرین روزهای بعد از عاشورا هستند
رادیو گفتگو
ارثی که امام سجاد (ع) برای عاشقان پدرش بر جای گذاشت
خبرگزاری دفاع مقدس
جریان نهضت عاشورا با خطبه های امام سجاد
رسانیوز
آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
شبستان
امام زین العابدین(ع) و نهضت عاشورا
شیرازه
چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟
مشرق نیوز
آیت الله حسینی همدانی، امام جمعه کرج: همه مردم آماده کمک به دولت برای رسیدن به مطلوب هستند/ از20 سال اعتماد به آمریکا در افغانستان عبرت بگیرید/ به مرّ قانون عمل کنید و دنبال دور زدن قانون برای رسیدن به خواسته ها نباشید
اخرین نیوز
امام سجاد (ع)؛ روایتگر امین واقعه کربلا و سپر تیرهای دروغ امویان
آنا نیوز
امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
خبرگزاری حوزه
امام زین العابدین علیه السلام و نهضت عاشورا
صدا و سیما
نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
رهیاب نیوز
مقتل زنده کربلا بسته شد/ موضع سیدالعابدین(ع) نسبت به قیام مختار چه بود؟/ سیره امام سجاد(ع) در کلام آیت الله بهجت +بسته عزاداری
هم اندیشی
و یادگار کربلا هم شهید شد
صدا و سیما
نامه ابن عباس به یزید پس از حوادث کربلا
شعار سال
یازده محرم؛ عبور از کنار قتلگاه
بولتن نیوز
نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
تیتر یک
در روز یازدهم محرم الحرام بر اهل بیت چه گذشت؟
مشرق نیوز
«حزن صحرا» در عزای حسین (ع)/ وقتی بیابان با سوگواران سمنانی هم ناله شد
تسنیم
برگزاری مراسم شام غریبان سیدالشهداء (ع) در سراسر کشور
صدا و سیما
شام غریبان سحر ندارد
صدا و سیما
فلسفه شام غریبان امام حسین (ع) چیست؟
صدا و سیما
تقویم تاریخ؛ از عاشورای حسینی تا کودتای 28 مرداد
صدا و سیما
عاشورا فریاد علیه سلطه نیرنگ
ایسنا
خیمه سوزان مراسمی در غم مصیبت هایی اهل بیت (ع)
ایسنا
جایگاه اخلاق فردی در نهضت حسینی/ قیامی برای همه عصرها و همه نسل ها
تسنیم
محمد اسفندیاری: میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین
مشرق نیوز
میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین/انگیزه قاتلان چه بود؟
مهر نیوز
نقش خانواده و زنان در واقعه عاشورا
تسنیم
شهادت علی اصغر در کربلا نهایت مظلومیت امام حسین(ع) را به رخ جهان کشید
ایسنا
ضرورت تعمیق بینش خود نسبت به مکتب عاشورا و قیام امام حسین (ع)
خبرگزاری بسیج
کشتی نجات امام حسین(ع) وسیع تر و سریع تر است
رکنا نت
تنها راه نجات مستضعفان دفاع از مبارزات آنان با الهام از مکتب امام حسین (ع) است
خبرگزاری دفاع مقدس
ضرورت رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا
صدا و سیما
تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین(ع) است
مهر نیوز
گزارشگران واقعه عاشورا
ایکنا
منابع نهضت عاشورا -5؛ مبرا کردن یزید، شیوه تاریخ نگاری مکتب شام
سایت جماران
اخبار مرتبط
bltایسنا : رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
bltصدا و سیما : سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
bltآنا نیوز : کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
bltخبرگزاری دفاع مقدس : حضرت زینب (س) نقش آفرین روز های بعد از عاشورا هستند
bltرادیو گفتگو : حضرت زینب (س) نقش آفرین روزهای بعد از عاشورا هستند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ارثی که امام سجاد (ع) برای عاشقان پدرش بر جای گذاشت
bltرسانیوز : جریان نهضت عاشورا با خطبه های امام سجاد
bltشبستان : آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
bltشیرازه : امام زین العابدین(ع) و نهضت عاشورا
bltمشرق نیوز : چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟
bltاخرین نیوز : آیت الله حسینی همدانی، امام جمعه کرج: همه مردم آماده کمک به دولت برای رسیدن به مطلوب هستند/ از20 سال اعتماد به آمریکا در افغانستان عبرت بگیرید/ به مرّ قانون عمل کنید و دنبال دور زدن قانون برای رسیدن به خواسته ها نباشید
bltآنا نیوز : امام سجاد (ع)؛ روایتگر امین واقعه کربلا و سپر تیرهای دروغ امویان
bltخبرگزاری حوزه : امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
bltصدا و سیما : امام زین العابدین علیه السلام و نهضت عاشورا
bltرهیاب نیوز : نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
bltهم اندیشی : مقتل زنده کربلا بسته شد/ موضع سیدالعابدین(ع) نسبت به قیام مختار چه بود؟/ سیره امام سجاد(ع) در کلام آیت الله بهجت +بسته عزاداری
bltصدا و سیما : و یادگار کربلا هم شهید شد
bltشعار سال : نامه ابن عباس به یزید پس از حوادث کربلا
bltبولتن نیوز : یازده محرم؛ عبور از کنار قتلگاه
bltتیتر یک : نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
bltمشرق نیوز : در روز یازدهم محرم الحرام بر اهل بیت چه گذشت؟
bltتسنیم : «حزن صحرا» در عزای حسین (ع)/ وقتی بیابان با سوگواران سمنانی هم ناله شد
bltصدا و سیما : برگزاری مراسم شام غریبان سیدالشهداء (ع) در سراسر کشور
bltصدا و سیما : شام غریبان سحر ندارد
bltصدا و سیما : فلسفه شام غریبان امام حسین (ع) چیست؟
bltصدا و سیما : تقویم تاریخ؛ از عاشورای حسینی تا کودتای 28 مرداد
bltایسنا : عاشورا فریاد علیه سلطه نیرنگ
bltایسنا : خیمه سوزان مراسمی در غم مصیبت هایی اهل بیت (ع)
bltتسنیم : جایگاه اخلاق فردی در نهضت حسینی/ قیامی برای همه عصرها و همه نسل ها
bltمشرق نیوز : محمد اسفندیاری: میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین
bltمهر نیوز : میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین/انگیزه قاتلان چه بود؟
bltتسنیم : نقش خانواده و زنان در واقعه عاشورا
bltایسنا : شهادت علی اصغر در کربلا نهایت مظلومیت امام حسین(ع) را به رخ جهان کشید
bltخبرگزاری بسیج : ضرورت تعمیق بینش خود نسبت به مکتب عاشورا و قیام امام حسین (ع)
bltرکنا نت : کشتی نجات امام حسین(ع) وسیع تر و سریع تر است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تنها راه نجات مستضعفان دفاع از مبارزات آنان با الهام از مکتب امام حسین (ع) است
bltصدا و سیما : ضرورت رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا
bltمهر نیوز : تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین(ع) است
bltایکنا : گزارشگران واقعه عاشورا
bltسایت جماران : منابع نهضت عاشورا -5؛ مبرا کردن یزید، شیوه تاریخ نگاری مکتب شام
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.