بیان های فکری حکومت اسلامی/ هدف نهایی امام سجاد ایجاد حکومت بود

بیان های فکری حکومت اسلامی/ هدف نهایی امام سجاد ایجاد حکومت بود
اغلب سیره نویسان تصور کرده اند امام سجاد(ع) صرفا در گوشه ای می نشست و به عبادت مشغول بود و کاری به سیاست نداشت، اما بدون شک هدف نهای ایشان، ایجاد حکومت اسلامی بود.
بیان های فکری حکومت اسلامی/ هدف نهایی امام سجاد ایجاد حکومت بود

خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه: چندی پیش شماره های 471 و 472 ماهنامه عقیدتی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی «پاسدار اسلام» با مدیرمسئولی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن رحیمیان و سردبیری محمدحسین پورامینی منتشر شد. نخستین مطلب این شماره «بنیان های فکری حکومت اسلامی: چکیده ای از سیره امام سجاد (ع) در نگاه حضرت آیت الله العظمی خامنه ای» است. تاریخ تدوین این مطلب در اصل به سال نخستین انتشار نشریه «پاسدار اسلام» باز می گردد.

حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان درباره این مطلب نوشته است:

«چهل سال پیش در آغازین سال انتشار پاسدار اسلام یکی از موضوعاتی که مورد توجه قرار گرفت تبیین نقش ناشناخته امام سجاد (ع) در یکی از حساس ترین مقاطع تاریخ اسلام بود. اشراف و تسلط بر تاریخ و سیره معصومین (ع) به عنوان یکی از ویژگی های حضرت آیت الله خامنه ای ما را بر آن داشت که به رغم مسئولیت ریاست جمهوری از معظم له درخواست کنیم سیره امام سجاد (ع) را برای چاپ در پاسدار اسلام بیان کنند که این توفیق حاصل شد و طی جلسات متعدد، بیانات ایشان در این زمینه ضبط و طی سلسله گفتارهایی در پاسدار اسلام منتشر شدند.

انتشار این مجموعه در پاسدار اسلام، کشف یکی دیگر از ویژگی های متعالی ایشان را در پی داشت. استقبال گسترده خوانندگان موجب شد تصمیم بر چاپ مجدد این مجموعه در قالب یک جزوه بگیریم؛ لذا متن آماده شده برای بازنگری تقدیم معظم له شد؛ اما پاسخ این بود که فعلاً فرصت ندارم، اما ان شاءالله بعد از پایان ریاست جمهوری و اشتغال به کار طلبگی انجام خواهم داد. تبارک الله چندی نگذشت و آنکه بعد از ریاست جمهوری مقام طلبگی را در سر داشت خدا برایش ولایت و رهبری را مقدر فرمود. خوشبختانه هرچند با تأخیر 40 ساله، اما اخیراً با انتشار کتاب حماسه امام سجاد (ع) مشتمل بر بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون زندگی سیاسی امام سجاد (ع)، به ضمیمه مجموعه فوق الذکر توسط انتشارات انقلاب اسلامی چاپ شد. اینک گزیده و چکیده ای از آنچه چهل سال پیش تحت عنوان «پژوهشی پیرامون زندگی سیاسی امام سجاد (ع)» در «پاسدار اسلام» چاپ شده بود تقدیم خوانندگان محترم می شود.»

1. لزوم توجه به جهت گیری کلی ائمه (ع)

درباره امام سجاد (ع) سخن گفتن و نوشتن کار دشواری است، زیرا زمینه معرفت و آشنایی مردم با این امام بزرگوار بسیار نامساعد است. اغلب سیره نویسان و تحلیلگران این گونه تصور کرده اند که آن بزرگوار در گوشه ای می نشسته و به عبادت مشغول بوده و کاری به سیاست نداشته است. (1)

در زندگی و سرگذشت امام سجاد (ع) حوادث متنوع و جالب توجه زیادی وجود دارند که اگر همه آنها را هم گرد آورید، به سیره امام سجاد (ع) دست نخواهید یافت. سیره هرکسی به معنای واقعی کلمه آنگاه روشن می شود که جهت گیری کلی آن شخص را بدانیم و سپس به حوادث جزئی زندگی او بپردازیم. اگر جهت گیری کلی دانسته شد، حوادث جزئی هم معنا پیدا می کنند؛ اما اگر جهت گیری کلی دانسته نشود یا غلط دانسته شود، حوادث جزئی هم بی معنی و یا نادرست خواهند شد. این اصل مخصوص امام سجاد (ع) یا سایر امامان (ع) نیست، بلکه در مورد همه صدق می کند. (2)

2. هدف اصلی ائمه (ع)

به نظر ما پس از صلح امام حسن (ع) که در سال چهل هجری اتفاق افتاد، اهل بیت پیامبر (ص) به این قانع نشدند که در خانه بنشینند و تنها احکام الهی را آنچنان که می فهمند بیان کنند؛ بلکه از همان آغاز صلح، برنامه امامان این بود که مقدمات را فراهم کنند تا حکومت اسلامی به شیوه ای که مورد نظرشان بود، محقق شود. (3)

بدون شک هدف نهایی امام سجاد (ع) ایجاد حکومت اسلامی بود؛ اما حکومت اسلامی در آن شرایط چگونه به وجود می آمد؟ هدف امامان (ع) تشکیل حکومت اسلامی بود. ائمه (ع) دنبال این خط و هدف بودند و همواره برای تشکیل حکومت اسلامی تلاش می کردند. (4) امام سجاد (ع) در عاشورای سال 61 هجری به امامت رسیدند و در سال 94 مسموم و شهید شدند. در تمام این مدت، آن بزرگوار همان هدف را دنبال کردند. اکنون با این بینش، جزئیات کار امام سجاد (ع) را پیگیری کنید تا معلوم شود چه مراحلی را پیمودند و چه تاکتیک هایی را به کار بردند و چه موفقیت هایی را به دست آوردند. تمام جملاتی را که آن حضرت بیان کردند، تمام حرکات ایشان و دعاهایی را که خواندند و مناجات هایی که به صورت صحیفه سجادیه درآمده است و همچنین موضع گیری های امام (ع) در طول مدت امامت را باید با توجه به خط کلی تفسیر کرد:

* موضع گیری در برابر عبیدالله بن زیاد و یزید که بسیار شجاعانه و فداکارانه بود.

* موضع گیری در مقابل مسرف بن عقبه، کسی که در سال سوم حکومت یزید و به امر او مدینه را ویران و اموال مردم را غارت کرد. در اینجا موضع گیری امام بسیار نرم و ملایم بود.

* حرکت امام (ع) در رویارویی با عبدالملک بن مروان، از قوی ترین و هوشمندترین خلفای بنی امیه که گاهی تند و گاهی ملایم بود.

* برخورد با عمربن عبدالعزیز.

* برخوردهای امام (ع) با اصحاب و یاران و توصیه هایی که به دوستانشان داشتند.

* برخورد با علمای درباری وابسته به دستگاه های ستمگر حاکم.

تمام این برخوردها و حرکت ها را باید با دقت بررسی کرد. (5)

3. تحلیل خروش امام سجاد (ع) پس از عاشورا

این سئوال وجود دارد که چرا امام سجاد (ع) در دوران پس از اسارت شیوه ملایمت و نرمش را در پیش می گیرند و مایلند تقیه کنند و پوششی از دعا و کارهای ملایم را روی حرکات انقلابی تند بگذارند؛ اما در دوران اسارت بدان سان به کارهای تند و پرخاشگرانه و آشکار دست می زنند؟ پاسخ این است که فصل اسارت، فصلی استثنایی بود. در اینجا امام سجاد (ع) غیر از اینکه امام اند و باید زمینه کار آینده را برای حکومت الهی فراهم کنند، زبان گویایی برای خون های ریخته شده عاشورا هستند. امام سجاد (ع) در اینجا در حقیقت خودشان نیستند، بلکه زبان خاموش حسین (ع) باید در سیمای این جوان انقلابی در شام و کوفه تجلی کند .(6)

اغلب سیره نویسان و تحلیلگران این گونه تصور کرده اند که امام سجاد (ع) در گوشه ای می نشسته و به عبادت مشغول بوده و کاری به سیاست نداشته استنقش امام سجاد (ع) در این سفر نقش حضرت زینب (س) بود؛ یعنی پیام آور انقلاب حسین بن علی (ع). اگر مردم بدانند که حسین (ع) چرا و چگونه کشته شد، آینده اسلام و آینده دعوت اهل بیت (ع) نوعی خواهد بود و اگر ندانند نوع دیگری. بنابراین برای آگاهی مردم و گسترش شناخت آنان در سطح جامعه، باید تا جائی که امکان دارد همه سرمایه ها را به کار انداخت .(7)

4. امام سجاد (ع) در مدینه پس از حادثه کربلا

فصل بعدی زندگی امام هنگامی آغاز می شود که امام سجاد (ع) در مدینه به عنوان شهروندی محترم مشغول زندگی می شوند و کارشان را از خانه پیامبر (ص) و حرم ایشان آغاز می کنند .(8)

بعضی فکر می کنند اگر امام سجاد (ع) می خواستند در مقابل دستگاه بنی امیه مقاومت کنند، بایستی علم مخالفت را بر می داشتند و یا مثلاً به مختار یا عبدالله بن حنظله ملحق می شدند و رهبری آنان را به دست می گرفتند و آشکارا مقاومت مسلحانه می کردند. با در نظر گرفتن وضعیت زمان حضرت سجاد (ع) می فهمیم که این تفکر با توجه به هدف ائمه (ع) تفکر نادرستی است. اگر ائمه از جمله امام سجاد (ع) در آن شرایط می خواستند به چنین حرکات آشکار و قهرآمیزی دست بزنند، یقیناً ریشه شیعه کنده می شد؛ هیچ زمینه ای برای رشد مکتب اهل بیت (ع) و دستگاه ولایت و امامت باقی نمی ماند و همه چیز از بین می رفت و نابود می شد .(9)

5. امام سجاد (ع) و مسئله کادرسازی

بدون شک هدف نهایی امام سجاد (ع) ایجاد حکومت اسلامی بود؛ اما حکومت اسلامی در آن شرایط چگونه به وجود می آمد؟ این امر به چند چیز نیازمند دارد:

* باید اندیشه درست اسلامی که ائمه (ع) حامل واقعی آن هستند و همین اندیشه است که باید مبنای حکومت اسلامی قرار بگیرد، تدوین و تدریس و منتشر شود. بزرگ ترین نقش امام سجاد (ع) این است که تفکر اصیل اسلامی یعنی توحید، نبوت، مقام معنوی انسان، ارتباط انسان با خدا و چیزهای دیگر را تدوین کنند و مهم ترین نقش صحیفه سجادیه همین بود.

* آشناکردن مردم با حقانیت کسانی که حکومت باید به دست آنها تشکیل شود.

* امام سجاد (ع) باید تشکیلاتی را به وجود می آوردند که محور اصلی حرکت های سیاسی آینده باشد و بنائی را که از دیدگاه ما در دوران امیرالمؤمنین (ع) وجود داشت و سپس در ماجرای عاشورا و واقعه حره و مختار زمینه هایش تقریباً متلاشی شد، نوسازی و بازسازی کنند .(10)

* امام چون در دوران اختناق زندگی می کردند و نمی توانستند مطالب مورد نظرشان را آشکار و صریح بیان کنند، از شیوه موعظه و دعا استفاده می کردند. دعا مربوط به صحیفه سجادیه است که بعداً آن را ذکر می کنیم و موعظه مربوط به بیانات و روایاتی است که از آن حضرت نقل شده اند. در اکثر بیانات امام سجاد (ع) یا شاید بتوان گفت در همه، لحن کلام، لحن موعظه است. با این روش ضمن اینکه مردم را موعظه و نصیحت می کنند، آنچه را که می خواهند در ذهن مردم جا بگیرد، به آنان القا می کنند. این بهترین نحوه انتقال و القاء ایدئولوژی و افکار درست است .(11)

برخی از بیانات امام سجاد (ع) خطاب به عامه مردم است. از خود بیان هم پیداست که شنونده و خواننده آن عده خاصی از نزدیکان و خصیصین و از کادرهای امام سجاد (ع) نیستند .(12)

نکته اول اینکه بیانات امام خطاب به عامه مردم از نوع آموزش نیست، بلکه از نوع تذکر و یادآوری است. یعنی در این مرحله، امام مسئله توحید را برای مردم نمی شکافند و یا مسئله نبوت را برای مردم تفسیر نمی کنند. بلکه تذکر می دهند و یادآوری می کنند .(13)

نکتة دوم اینکه امام مسئله امامت را در خلال مسائل اسلامی بیان می کنند. مثل اینکه مثلاً در رژیم گذشته کسی با شما این جوری حرف می زد: «آقایان! به فکر خدا باشید، به فکر مسئله توحید باشید، به فکر مسئله حکومت باشید.» امامتی را که ما اینجا داریم، با بیان امام سجاد (ع) می فهمیم. بیان این حرف ها در رژیم گذشته خطرناک بود؛ اما وقتی در قالب موعظه توسط یک آدم زاهد و عابد بیان می شود، برای دستگاه یک مقدار قابلیت قبول پیدا می کند .(14)

نوع دوم بیانات امام خطاب به عده خاصی است و گرچه مشخص نیست که خطاب به چه کسانی است، اما کاملاً مشخص است که آنها با دستگاه حاکم مخالف و در حقیقت پیروان امام و معتقدین به حکومت اهل بیت (ع) بودند. این بیانات این گونه شروع می شوند: «کفانا الله وایاکم کید الظالمین و بغی الحاسدین و بطش الجبارین… لا یفتننکم الطواغیت و اتباعهم من اهل الرغبه من الدنیا …»(15) در اینجا نوا و آهنگ اصلی در خطاب به این مؤمنین حفظ آنها و ساختن کادرهای لازم برای آینده است. امام در این بیان بیشترین تکیه شان روی این نکته است که مردم را از رفاه های معمولی این زندگی های پر جلوه که جز به قیمت نزدیک شدن به طواغیت به دست نمی آید بر حذر بدارند.

از دنیا پرهیز دادن یعنی چه؟ یعنی مردم را از جذب شدن به جریانی که به انسان رفاه می دهد تا ایمان او را بگیرد و به او امتیاز بدهد و از تندی مبارزه او بکاهد، مصون و محفوظ بدارد و این در خطاب به مؤمنین است .(16)

امام سجاد (ع) باید تشکیلاتی را به وجود می آوردند که محور اصلی حرکت های سیاسی آینده باشد و بنائی را که از دیدگاه ما در دوران امیرالمؤمنین (ع) وجود داشت و سپس در ماجرای عاشورا و واقعه حره و مختار زمینه هایش تقریباً متلاشی شد، نوسازی و بازسازی کننددر اینجا هدف امام، حفظ مؤمنین و کادرسازی برای آینده است؛ لذا آنان را از جذب شدن به قطب های قدرت و رفاه کاذب بر حذر می دارند و بارها از رژیم حاکم یاد می کنند و آن را در کنار شیطان قرار می دهند .(17)

از جمله نکات جالب در این بخش از بیانات امام سجاد (ع) قسمتی است که ایشان از تجربه های گذشته پیروان اهل بیت (ع) یاد می کنند. امام به واقعه های حره، عاشورا، شهادت حجربن عدی و رشید هجری و ده ها حادثه معروف و مهم دیگری که پیروان اهل بیت (ع) در طول زمان تجربه کرده بودند و در ذهنشان بود، اشاره می کنند. امام می خواهند از تجربه های گذشته و با یادآوری این خاطرات تلخ؛ این افراد را در مبارزاتشان ثابت قدم تر کنند .(18)

بیانات دیگری که از این جالب ترند وقتی است که امام تقریباً صراحتاً مردم را به داشتن یک تشکیلات اسلامی ویژه دعوت می کنند. البته مخاطب این دعوت تنها وابستگان به آن بزرگوارند، والا اگر می خواستند عامه مردم را فرا بخوانند، این دعوت افشا می شد و برای حضرت شرایط دشواری پیش می آمد: «إن علامه الزاهدین فی الدنیا الراغبین فی الاخره ترکهم کل خلیط و رفضهم کل صاحب لایرید ما یریدون.» مخاطبان می آموزند که باید با کسانی که خواسته های آنها را دنبال نمی کنند و انگیزه آنها را ندارند و دنبال حکومت علوی و حکومت حق نیستند، غریبه و بیگانه باشند .(19)

بیانات دیگر امام مثلاً رساله حقوق، حول محور مطالب کلی است. امام بدون اینکه نامی از حکومت و مبارزه و نظام آینده ببرند، در این نامه مبانی مناسبات نظام آینده را ذکر می کنند که اگر روزی نظام حکومت اسلامی شکل گرفت که البته احتمالش در دوره خود امام سجاد (ع) تقریباً منتفی بود از قبل مناسبات جاری بین مسلمانان شکل گرفته و در ذهنشان منظم شده باشند. به این ترتیب امام، مردم را با حکومت اسلامی ای که در آینده به وجود خواهد آمد، آشنا می کنند .(20)

دیگر بیانات امام در صحیفه سجادیه هستند. صحیفه سجادیه مجموعه ای از دعاها در مورد همه موضوعاتی است که انسان در یک زندگی بیدار و هوشمندانه به آنها توجه دارد. بیشترین تکیه در این دعاها به روابط قلبی و ارتباطات معنوی انسان است. مناجات ها و دعاهای گوناگون و خواسته های معنوی و تکامل زای فراوان و بی شماری در این کتاب هستند. امام به زبان دعا، انگیزه های یک زندگی اسلامی را در ذهن مردم بیدار و زنده نگه می دارند .(21)

6. صبر امام سجاد (ع) در مسیر مبارزه

در تصویری که ارائه کردیم، امام سجاد (ع) را انسان بردبار و صبوری می یابیم که در طول 30، 35 سال سعی کردند زمینه بسیار نامناسب جهان اسلام را به سمتی سوق دهند که در آن خود حضرت یا جانشینانشان بتوانند برای ایجاد جامعه و حکومت اسلامی، نهایت تلاششان را بکنند. اگر 35 سال تلاش امام سجاد (ع) را از زندگی ائمه حذف کنیم، قطعاً به مقطعی که امام صادق (ع) چنان صریح و آشکار با حکومت اموی یا بعدها با حکومت عباسی برخورد کردند، نخواهیم رسید .(22)

برای ایجاد یک جامعه اسلامی، زمینه فکری و ذهنی از همه چیز مهم تر است. در شرایط آن روز عالم اسلام، این کار بایستی در طول سالیان دراز انجام می شد و این همان کاری بود که امام سجاد (ع) با تحمل زحمات توان فرسا به عهده گرفتند .(23)

7. برخورد با عالمان و شعرای درباری

یکی از شورانگیزترین مباحث زندگی ائمه (ع) برخورد این بزرگواران با سررشته داران فکر و فرهنگ در جامعه اسلامی یعنی علما و شعراست. اینها کسانی بودند که فکر و جهت ذهنی مردم را هدایت می کردند و جامعه را به وضع مطلوب خلفای بنی امیه و بنی عباس عادت می دادند و نسبت به آن وضع مطیع و تسلیم می ساختند .(24)

نتیجه گیری

به رغم اینکه امام سجاد (ع) در دوران امامت پربار خود که 34 سال طول کشید، تعرض آشکاری با دستگاه خلافت نداشتند، ولی گستردن خوان پربار امامت و تعلیم و تربیت تعداد زیادی از عناصر مؤمن و مخلص و انتشار دعوت اهل بیت (ع)، کار خود را کرد و دستگاه خلافت بنی امیه نسبت به آن حضرت بدبین و اندیشناک شد و به آن بزرگوار تعرض هایی هم کرد. حداقل یک بار آن حضرت را با غل و زنجیر از مدینه به شام بردند. به طور یقین معلوم نیست در ماجرای کربلا غل و زنجیر به گردن حضرت بسته باشند، اما این ماجرا یقینی است، یعنی حضرت را از مدینه سوار شتر کردند و با غل و زنجیر به شام بردند .(25)

حضرت در موارد متعدد دیگری هم مورد آزار و شکنجه و آزار مخالفان قرار گرفتند و سرانجام در سال 95 هجری به وسیله عمال دستگاه خلافت مسموم شدند و به شهادت رسیدند .(26)

پی نوشت ها

1- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 6، ص 16.

2- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 6، ص 17.

3- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 6، ص 17.

4- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 6، ص 18.

5- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 6، ص 19.

6- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 6، ص 20.

7- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 6، ص 20.

8- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 6، ص 20.

9- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 6، ص 20.

10- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 8، صص 18-20.

11- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 8، صص 18-20.

12- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 9، ص 11.

13- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 9، ص 11.

14- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 9، صص 12-13.

15- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 10، ص 9.

16- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 10، ص 10.

17- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 10، ص 10.

18- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 10، ص 11.

19- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 10، ص 11.

20- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 10، ص 12.

21- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 10، ص 13.

22- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 11، ص 9.

23- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 11، ص 9.

24- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 11، ص 9.

25- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 11، ص 13.

26- ماهنامه پاسدار اسلام، ش 12، ص 12.

کد خبر 5285337

کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   ریاست جمهوری   احکام   انتشارات انقلاب اسلامی   امام حسن مجتبی علیه السلام   نویسان   حکومت اسلامی   طلبگی   امامان   انتشار کتاب   اهل بیت   سیره   امام سجاد علیه السلام   معصومین   گوشه   اشتغال   حادثه   سیاسی و اجتماعی   تاریخ اسلام  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «مهر نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
داعش و طالبان محصول تنزل عنوان امیرالمومنین هستند/ مبارزه منفی اهل بیت(ع) برای احقاق حق امیر(ع)
شبستان
پنجره جدید نگاه به زندگی امام سجاد (ع) از منظر رهبر انقلاب
میزان
هدف نهایی امام سجاد ایجاد حکومت بود
رسانیوز
سیره امام سجاد در نگاه رهبری/بیان های فکری حکومت اسلامی/ هدف نهایی امام سجاد ایجاد حکومت بود
آرا نیوز
پنجره جدید به زندگی امام سجاد(ع) از نگاه رهبری
پانا
سیره امام سجاد(ع) در نگاه رهبری
مشرق نیوز
نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
رهیاب نیوز
ویژگی های جمعه ای که «حسینی» باشد
مشرق نیوز
 تبیین معارف الهى و جلوگیری از تحریف حقایق اس?مى، راهبرد امام سجاد(ع)
ایرنا
امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید
مهر نیوز
جوهر اصلی قیام عاشورا، اعتراض در مقابل حکومت اموی بود
خبرگزاری دفاع مقدس
جایگاه اخلاق فردی در نهضت حسینی/ قیامی برای همه عصرها و همه نسل ها
تسنیم
امام حسین (ع) تا ابد به عنوان پرچم حق باقی می ماند
خبرگزاری دفاع مقدس
عاشورا یک جریانی مستمر و سرمشقی برای امت اسلام است
خبرگزاری دفاع مقدس
ده گفتار رهبر معظم انقلاب درباره نقش اجتماعی «ائمه معصومین(ع)»
میزان
مجالس روضه، خالی از تلاوت قرآن نباشد / قاریان پیشقدم انس قرآن و عترت باشند
ایکنا
محبت به امام حسین(ع) در تکوین انسان و ذریه اش نقش دارد
مهر نیوز
ضرورت شناخت و مقابله با دشمنان نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی
مهر نیوز
قیام امام حسین برای احیای مرجعیت اهل بیت بود
رسانیوز
هدف امام حسین علیه السلام قیام علیه سلطه باطل بود
خبرگزاری دفاع مقدس
باید میان هدف و نتیجه در قیام عاشورا تفاوت قائل شد
خبرگزاری دفاع مقدس
قیامی برای احیای مرجعیت اهل بیت(ع)
خبرگزاری بسیج
کاشانی: قیام امام حسین برای احیای مرجعیت اهل بیت بود
مشرق نیوز
حجت الاسلام پیشوایی دار فانی را وداع گفت
خبرگزاری دفاع مقدس
حجت الاسلام مهدی پیشوایی دار فانی را وداع گفت
روز پلاس
حجت الاسلام والمسلمین مهدی پیشوایی درگذشت
شیعه نیوز
آسیب شناسی مقاتل از نگاه استاد پیشوایی
خبرگزاری حوزه
دعای عرفه زبور اهل بیت (ع) است
خبرگزاری دفاع مقدس
قیام علیه دشمنی معاندان و راحت طلبی عوام
خبرگزاری دفاع مقدس
آیات متناسب با ولایت و اطاعت در هیئات مذهبی تلاوت شود
ایکنا
نهضت عاشورا قیام برای ارزش های اسلامی، ایمان و عزت است
خبرگزاری دفاع مقدس
آن کسی که برای خدا کار صالح کرده آن ذخیره برای او محفوظ است
میزان
سرکوب طاغوت، هدف غایی سیدالشهداء علیه السلام
خبرگزاری دفاع مقدس
علت سکوت 10 ساله امام حسین (ع) پیش از قیام عاشورا/ تفاوت در ظاهر ماموریت ائمه اطهار
تسنیم
سرکوب طاغوت هدف غایی سیدالشهدا (ع) بود
خبرگزاری دفاع مقدس
اهمیت عزاداری امام حسین (ع)
صدا و سیما
مراسم و مناسبت های انقلاب اسلامی؛ عرصه تجلی باور های دینی و مذهبی
میزان
فرصت خدمت یک نعمت است/ در این فرصت از همه توان برای خدا استفاده کنید
میزان
فجایع یمن و افغانستان نتیجه بی کفایتی حاکمان است
ایکنا
مروری بر اهمیت و ابعاد مساله «غدیر» در بیانات رهبرانقلاب
شبستان
اخبار مرتبط
bltشبستان : داعش و طالبان محصول تنزل عنوان امیرالمومنین هستند/ مبارزه منفی اهل بیت(ع) برای احقاق حق امیر(ع)
bltمیزان : پنجره جدید نگاه به زندگی امام سجاد (ع) از منظر رهبر انقلاب
bltرسانیوز : هدف نهایی امام سجاد ایجاد حکومت بود
bltآرا نیوز : سیره امام سجاد در نگاه رهبری/بیان های فکری حکومت اسلامی/ هدف نهایی امام سجاد ایجاد حکومت بود
bltپانا : پنجره جدید به زندگی امام سجاد(ع) از نگاه رهبری
bltمشرق نیوز : سیره امام سجاد(ع) در نگاه رهبری
bltرهیاب نیوز : نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
bltمشرق نیوز : ویژگی های جمعه ای که «حسینی» باشد
bltایرنا :  تبیین معارف الهى و جلوگیری از تحریف حقایق اس?مى، راهبرد امام سجاد(ع)
bltمهر نیوز : امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید
bltخبرگزاری دفاع مقدس : جوهر اصلی قیام عاشورا، اعتراض در مقابل حکومت اموی بود
bltتسنیم : جایگاه اخلاق فردی در نهضت حسینی/ قیامی برای همه عصرها و همه نسل ها
bltخبرگزاری دفاع مقدس : امام حسین (ع) تا ابد به عنوان پرچم حق باقی می ماند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : عاشورا یک جریانی مستمر و سرمشقی برای امت اسلام است
bltمیزان : ده گفتار رهبر معظم انقلاب درباره نقش اجتماعی «ائمه معصومین(ع)»
bltایکنا : مجالس روضه، خالی از تلاوت قرآن نباشد / قاریان پیشقدم انس قرآن و عترت باشند
bltمهر نیوز : محبت به امام حسین(ع) در تکوین انسان و ذریه اش نقش دارد
bltمهر نیوز : ضرورت شناخت و مقابله با دشمنان نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی
bltرسانیوز : قیام امام حسین برای احیای مرجعیت اهل بیت بود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : هدف امام حسین علیه السلام قیام علیه سلطه باطل بود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : باید میان هدف و نتیجه در قیام عاشورا تفاوت قائل شد
bltخبرگزاری بسیج : قیامی برای احیای مرجعیت اهل بیت(ع)
bltمشرق نیوز : کاشانی: قیام امام حسین برای احیای مرجعیت اهل بیت بود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : حجت الاسلام پیشوایی دار فانی را وداع گفت
bltروز پلاس : حجت الاسلام مهدی پیشوایی دار فانی را وداع گفت
bltشیعه نیوز : حجت الاسلام والمسلمین مهدی پیشوایی درگذشت
bltخبرگزاری حوزه : آسیب شناسی مقاتل از نگاه استاد پیشوایی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : دعای عرفه زبور اهل بیت (ع) است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : قیام علیه دشمنی معاندان و راحت طلبی عوام
bltایکنا : آیات متناسب با ولایت و اطاعت در هیئات مذهبی تلاوت شود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : نهضت عاشورا قیام برای ارزش های اسلامی، ایمان و عزت است
bltمیزان : آن کسی که برای خدا کار صالح کرده آن ذخیره برای او محفوظ است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : سرکوب طاغوت، هدف غایی سیدالشهداء علیه السلام
bltتسنیم : علت سکوت 10 ساله امام حسین (ع) پیش از قیام عاشورا/ تفاوت در ظاهر ماموریت ائمه اطهار
bltخبرگزاری دفاع مقدس : سرکوب طاغوت هدف غایی سیدالشهدا (ع) بود
bltصدا و سیما : اهمیت عزاداری امام حسین (ع)
bltمیزان : مراسم و مناسبت های انقلاب اسلامی؛ عرصه تجلی باور های دینی و مذهبی
bltمیزان : فرصت خدمت یک نعمت است/ در این فرصت از همه توان برای خدا استفاده کنید
bltایکنا : فجایع یمن و افغانستان نتیجه بی کفایتی حاکمان است
bltشبستان : مروری بر اهمیت و ابعاد مساله «غدیر» در بیانات رهبرانقلاب
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.