پنجره جدید به زندگی امام سجاد(ع) از نگاه رهبری

پنجره جدید به زندگی امام سجاد(ع) از نگاه رهبری
با کنکاش درباره حادثه عاشورا به ابعاد مختلف و زیبایی آن پی خواهیم برد، امامین انقلاب پیوسته در مناسبت های مختلف این مسئله را مورد توجه قرار دادند و براهمیت تفکر و بصیرت در حادثه عاشورا تأکید ‎کردند، آنان با نوع نگاه و بصیرت نافذشان به بیان مسائل و عبرتهایی از این ماجرا پرداختند تا با گذشت زمان لزوم ...
پنجره جدید به زندگی امام سجاد(ع) از نگاه رهبری

بیان عبرت های حادثه عاشورا و افزایش عنصر بصیرت در بین مردم، به معناى فهم درست و توانایى تحلیل واقعیت ها است که بیان آن نقش مهمی در حراست از جامعه اسلامى خواهد داشت. اگر مردم یک جامعه اسلامی بصیرت کافى نداشته باشند به آسانى فریب توطئه هاى دشمنان را خواهند خورد. بی تردید، یکى از مهم ترین رازهاى تحقق حادثه تلخ عاشورا سوء استفاده دشمنان از عدم آگاهی مردم بود. بر پایه این سخن، جامعه اى که از آگاهی لازم برخوردار باشد، نه تنها حق را می بیند و باطل را در چهره هاى گوناگون تشخیص می دهد، بلکه عملاً از حق، جانبدارى می کند و از پیشوایان حق، اطاعت می نماید. چنین جامعه و مردمى، با رهبران الهى، صادقانه رفتار می کنند و در عوض، در سختی ها و مشکلات، مورد اعتماد آنهایند و در دام دشمنان قرار نمی گیرند. اما در زمان امام حسین علیه السلام به دلیل آن که خواص آن زمان جامعه را آگاه نکرده بودند به سادگى در دام دشمن می افتادند، آنها نمی توانستند چهره روشن و زیباى حق را مشاهده کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای (حفظ الله) بانگاهی نو به زندگی امام سجاد علیه السلام پنجره جدیدی از زندگی حضرت را برای شیعیان باز کرده است. معظم له در سخنانی زیبا و قابل تامل به افزایش بصیرت مسلمانان پرداخته و می گویند: بیان و نگارش سیره امام سجاد علیه السلام بسی دشواراست زیرا برخی از نویسندگان و مورخان، ذهن مردم را آشفته کرده و چنین القاء کرده اند که آن امام بزرگوار علیه السلام در گوشه ای نشست و به عبادت پرداخت و کاری به سیاست نداشت! این مطلب از القاب و تعبیراتی که درباره آن بزرگ مرد الهی به کار می برند، پیداست مثلا می گویند «امام زین العابدین بیمار» در حالی که ایشان هم - مثل هر انسان دیگری - چند روزی در مدت عمرش مریض شد و این بیماری در محرم سال 61 هجری واقع شد تا آن جناب در واقعه عاشورا وظیفه دفاع و جهاد نداشته باشد. با این تدبیر الهی، 34 یا 35 سال پس از شهادت امام حسین علیه السلام زنده ماند و سالم و پرنشاط مسئولیت امامت امت را برعهده گرفت و شیعه را در دشوارترین دوران هدایت کرد.
رهبر انقلاب هدف کلی و استراتژی امامان معصوم علیهم السلام تشکیل حکومت اسلامی به شیوه خاص اهل بیت علیهم السلام میدانند و اعتقاد دارند بعد از شهادت سیدالشهداء علیه السلام امام زین العابدین علیه السلام نیز همین هدف و خط مشی کلی را ادامه دادند . تمام عملکرد امام سجاد در دوره امامتش (از عاشورای سال 61 هجری تا شهادت در سال 94 هجری) باید بر اساس این خط کلی و اساسی تبیین و تحلیل و تفسیر شود . امام سجاد علیه السلام برای این هدف مقدس، یعنی تشکیل حکومت خدا بر روی زمین و عینیت بخشیدن به اسلام، بیش از سی سال، انواع تاکتیک ها و موضع گیریهای گوناگون را به کار برد و با سیاست و درایت و شجاعت و دقت و لطافت، آگاهانه برای تامین آن هدف کلی کوشید.

حضرت آیت الله خامنه ای (حفظ الله) زندگی امام سجاد علیه السلام بعد از عاشورا را به دو بخش تقسیم کردند:

بخش اول: دوره حماسه ساز اسارت
امام زین العابدین علیه السلام در دوره اول که دوره ای پرهیجان و عبرت انگیز بود، همانند قهرمانی بزرگ با گفتار و رفتارش حماسه آفرید و همچون یک انقلابی پرخروش، به دشمنان مقتدر خود، در برابر همه، پاسخ های دندان شکن و پرخاشگرانه داد . در کوفه در مقابل عبیدالله بن زیاد - آن وحشی خونخواری که از شمشیرش خون می ریخت و سرمست باده غرور بود - آنچنان سخن گفت که ابن زیاد دستور داد: او را بکشید! و اگر دفاع جانانه حضرت زینب علیها السلام نبود و اینکه باید اینها را به عنوان اسیر به شام می بردند، به احتمال زیاد مرتکب قتل امام سجاد علیه السلام نیز می شدند. در بازار کوفه، همصدا و همزمان با عمه اش زینب و با خواهرش سکینه سخنرانی کرد و مردم را به هیجان آورد و حقایق را آشکار ساخت. در شام، چه در مجلس یزید و چه در مسجد، در برابر انبوه جمعیت جنایت های دستگاه حاکم و حقانیت اهل بیت علیهم السلام برای امامت و خلافت را روشن کرد و به مردم هشدار داد.

بخش دوم دوره بعد از اسارت
این دوره بیش از سی سال طول کشید، بنای امام سجاد علیه السلام بر تلاش های زیربنایی و ملایم و حساب شده و آرام بود. این پرسیدنی است که: چرا امام سجاد علیه السلام در دوره اول، آنقدر انقلابی و پرخاشگرانه ظاهر شد و در دوره دوم، نرم و آرام و ملایم و با تقیه؟ پاسخ آن است که: دوره بسیار کوتاه و سرنوشت ساز اول، فصلی استثنایی است که باید زمینه تلاش های آینده را برای حکومت الهی و اسلامی فراهم کند . در کوفه و شام امام سجاد علیه السلام باید آنچنان تند و برنده و تیز و صریح، مسائل را بیان کند که پیام اصلی «عاشورا» هرگز فراموش نشود و مردم بدانند که چرا امام حسین علیه السلام به شهادت رسید . نقش امام سجاد علیه السلام در این سفرها، نقش حضرت زینب علیها السلام بود; یعنی پیام رسانی انقلاب حسینی علیه السلام . حضرت زینب علیها السلام، فاطمه صغری علیها السلام، سکینه علیها السلام، و تک تک اسیران - هرکس به قدر توان خویش - پیام آور حماسه حسینی علیه السلام بودند. دوره بلند و سرنوشت ساز دوم، هنگامی آغاز شد که امام سجاد علیه السلام در مدینه به عنوان شهروندی محترم مشغول زندگی شد و کارش را از خانه پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم و حرم او آغاز کرد.
کتاب «حماسه امام سجّاد(علیه السلام)» مشتمل بر گفتارهایی از حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدّظلّه العالی) درباره مبارزات سیاسی - فرهنگی امام سجّاد(علیه السلام) است. این اثر توسط انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدّظلّه العالی) و در سه بخش تنظیم شده است.
بخش نخست که در کتاب با عنوان «به جای مقدمه» آورده شده، مشتمل بر سخنرانی رهبرانقلاب در کنگره جهانی امام رضا (علیه السلام) است. ایشان در این سخنرانی که در سال 1365 ایراد شده است، به تبیین نظریه انسان 250 ساله پرداخته اند.
بخش اصلی کتاب نیز به چهار گفتار از ایشان پیرامون مبارزات سیاسی و فرهنگی حضرت زین العابدین (علیه السلام) اختصاص یافته که این گفتارها در سال 1352 در جمع پرشور جوانان و نمازگزاران «مسجد کرامت» شهرمشهد مقدس پس از اقامه نماز مغرب و عشا بیان شده است.
همچنین با هدف غنای مطالب و تکمیل مباحث و نظرات معظّم له در موضوع زندگی امام سجّاد(علیه السلام)، مجموعه مصاحبه های مجلّه پاسدار اسلام با ایشان که در سال 1361 صورت گرفته و در شماره های شش تا 12 آن نشریه منتشر شده بود نیز به همراه برخی اضافات و ارجاعات در بخش سوم کتاب آورده شده است.


کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   مریض   القاب   واقعه عاشورا   کوفه   حکومت اسلامی   تشیع   علیهم السلام   مسلمین   امت اسلام   وحشی   امام حسین علیه السلام   حضرت زینب سلام الله علیها   امام سجاد علیه السلام   گوشه   حادثه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «پانا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام
عقیق
واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
شبستان
اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام / تاثیر سیاسی خطبه های امام سجاد (ع)
تسنیم
مردی برای تمام قرون
صدا و سیما
روحیه مطالبه گری درست توسط جوانان انقلابی و عدالت خواه ایجاد شود
ایسنا
ارثی که امام سجاد (ع) برای عاشقان پدرش بر جای گذاشت
خبرگزاری دفاع مقدس
پنجره جدید نگاه به زندگی امام سجاد (ع) از منظر رهبر انقلاب
میزان
آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
شبستان
نهضت سیدالشهدا با پیام آوری امام سجاد (ع) برقرار ماند
رادیو گفتگو
چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟
مشرق نیوز
امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
خبرگزاری حوزه
مقتل زنده کربلا بسته شد/ موضع سیدالعابدین(ع) نسبت به قیام مختار چه بود؟/ سیره امام سجاد(ع) در کلام آیت الله بهجت +بسته عزاداری
هم اندیشی
شبی به یاد تنهایی وغربت حضرت زینب علیه السلام در سیستان و بلوچستان
صدا و سیما
بصیرت، نگاه عمیق و شناخت دوست و دشمن است
ایرنا
امام جمعه دماوند: رئیس جمهوری کم کاری های دولت قبل را جبران کند
ایرنا
یازده محرم؛ عبور از کنار قتلگاه
بولتن نیوز
نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
تیتر یک
مقتل خوانی؛ تصویرگری واقعه کربلا در قالب منظوم مثنوی
شبستان
اسلام، زنده به عاشورا و به حسین بن علی (ع) است/عاشورا درس می دهد که برای حفظ دین، باید فداکاری کرد
خبرگزاری بسیج
عاشورای حسینی و حال دل مسلمانان در این ایام + فیلم
رکنا نت
اقتدار مکتب حسینی با تاسی از گفتمان عاشورایی
ایرنا
عاشورا عرصه حضور زنانی است که در مسیر دفاع از ولایت و امامت نقش آفرینی کردند
خبرگزاری حوزه
محمد اسفندیاری: میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین
مشرق نیوز
آنچه در میان امویان رایج بود، شبه دین بود؛ نه دین/ توجیه بنی امیه برای کشتن امام حسین (ع) چه بود؟
خبرگزاری کتاب ایران
عاشورا یک جریانی مستمر و سرمشقی برای امت اسلام است
خبرگزاری دفاع مقدس
باندهای قدرت و ثروت آفت اصلی انقلاب اسلامی هستند
راه دانا
میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین/انگیزه قاتلان چه بود؟
مهر نیوز
امر به معروف جوهره اصلی قیام امام حسین (ع)
شبستان
ضرورت شناخت و مقابله با دشمنان نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی
مهر نیوز
قیامی برای احیای مرجعیت اهل بیت(ع)
خبرگزاری بسیج
کشتی نجات امام حسین(ع) وسیع تر و سریع تر است
رکنا نت
گزارشگران واقعه عاشورا
ایکنا
منابع نهضت عاشورا -5؛ مبرا کردن یزید، شیوه تاریخ نگاری مکتب شام
سایت جماران
طرح هدایت انسان­ها در طول غیبت امام زمان علیه­السلام
خبرگزاری حوزه
آیت الله نورمفیدی: عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) نباید سلامت جامعه را به مخاطره بیاندازد
سایت جماران
آیت الله نورمفیدی: عزاداری امام حسین(ع) نباید سلامت مردم را به خطر بیندازد
ایران آنلاین
تفاوت مردم ایران با کوفیان بی وفا، در تعهد به امامت و ولایت است
خبرگزاری بسیج
مسئولان واقعه کربلا چه کسانی هستند؟
ایسنا
سوگواری محرم سفارش اولیای دین است
خبرگزاری بسیج
اهمیت عزاداری امام حسین (ع)
صدا و سیما
اخبار مرتبط
bltعقیق : اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام
bltشبستان : واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
bltتسنیم : اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام / تاثیر سیاسی خطبه های امام سجاد (ع)
bltصدا و سیما : مردی برای تمام قرون
bltایسنا : روحیه مطالبه گری درست توسط جوانان انقلابی و عدالت خواه ایجاد شود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ارثی که امام سجاد (ع) برای عاشقان پدرش بر جای گذاشت
bltمیزان : پنجره جدید نگاه به زندگی امام سجاد (ع) از منظر رهبر انقلاب
bltشبستان : آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
bltرادیو گفتگو : نهضت سیدالشهدا با پیام آوری امام سجاد (ع) برقرار ماند
bltمشرق نیوز : چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟
bltخبرگزاری حوزه : امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
bltهم اندیشی : مقتل زنده کربلا بسته شد/ موضع سیدالعابدین(ع) نسبت به قیام مختار چه بود؟/ سیره امام سجاد(ع) در کلام آیت الله بهجت +بسته عزاداری
bltصدا و سیما : شبی به یاد تنهایی وغربت حضرت زینب علیه السلام در سیستان و بلوچستان
bltایرنا : بصیرت، نگاه عمیق و شناخت دوست و دشمن است
bltایرنا : امام جمعه دماوند: رئیس جمهوری کم کاری های دولت قبل را جبران کند
bltبولتن نیوز : یازده محرم؛ عبور از کنار قتلگاه
bltتیتر یک : نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
bltشبستان : مقتل خوانی؛ تصویرگری واقعه کربلا در قالب منظوم مثنوی
bltخبرگزاری بسیج : اسلام، زنده به عاشورا و به حسین بن علی (ع) است/عاشورا درس می دهد که برای حفظ دین، باید فداکاری کرد
bltرکنا نت : عاشورای حسینی و حال دل مسلمانان در این ایام + فیلم
bltایرنا : اقتدار مکتب حسینی با تاسی از گفتمان عاشورایی
bltخبرگزاری حوزه : عاشورا عرصه حضور زنانی است که در مسیر دفاع از ولایت و امامت نقش آفرینی کردند
bltمشرق نیوز : محمد اسفندیاری: میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین
bltخبرگزاری کتاب ایران : آنچه در میان امویان رایج بود، شبه دین بود؛ نه دین/ توجیه بنی امیه برای کشتن امام حسین (ع) چه بود؟
bltخبرگزاری دفاع مقدس : عاشورا یک جریانی مستمر و سرمشقی برای امت اسلام است
bltراه دانا : باندهای قدرت و ثروت آفت اصلی انقلاب اسلامی هستند
bltمهر نیوز : میان امویان شبه دین رایج بود نه خودِ دین/انگیزه قاتلان چه بود؟
bltشبستان : امر به معروف جوهره اصلی قیام امام حسین (ع)
bltمهر نیوز : ضرورت شناخت و مقابله با دشمنان نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی
bltخبرگزاری بسیج : قیامی برای احیای مرجعیت اهل بیت(ع)
bltرکنا نت : کشتی نجات امام حسین(ع) وسیع تر و سریع تر است
bltایکنا : گزارشگران واقعه عاشورا
bltسایت جماران : منابع نهضت عاشورا -5؛ مبرا کردن یزید، شیوه تاریخ نگاری مکتب شام
bltخبرگزاری حوزه : طرح هدایت انسان­ها در طول غیبت امام زمان علیه­السلام
bltسایت جماران : آیت الله نورمفیدی: عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) نباید سلامت جامعه را به مخاطره بیاندازد
bltایران آنلاین : آیت الله نورمفیدی: عزاداری امام حسین(ع) نباید سلامت مردم را به خطر بیندازد
bltخبرگزاری بسیج : تفاوت مردم ایران با کوفیان بی وفا، در تعهد به امامت و ولایت است
bltایسنا : مسئولان واقعه کربلا چه کسانی هستند؟
bltخبرگزاری بسیج : سوگواری محرم سفارش اولیای دین است
bltصدا و سیما : اهمیت عزاداری امام حسین (ع)
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.