امام سجاد (ع)، بیش از عبادت و مناجات، دغدغه تغییر جامعه را داشت

امام سجاد (ع)، بیش از عبادت و مناجات، دغدغه تغییر جامعه را داشت
تهران- ایرنا- یک کارشناس مذهبی با اشاره به اقدامات امام سجاد (ع) بعد از واقعه عاشورای 61 هجری و ناامید نشدن ایشان از مجاهدت در راه حق، گفت: امام (ع) بیش از این که سیدالساجدین و زین العابدین باشند و به عبادت و مناجات مشغول شوند، دغدغه تغییر جامعه را داشتند و با امید فضای جامعه را تغییر دادند.
امام سجاد (ع)، بیش از عبادت و مناجات، دغدغه تغییر جامعه را داشت

امروز سی ام مرداد مصادف با دوازدهم محرم الحرام و به روایتی سالروز شهادت امام چهارم حضرت زین العابدین (ع) است. آن حضرت در پنجم شعبان سال 38 قمری در مدینه دیده به جهان گشود. امام سجاد (ع) پس از شهادت امام حسین (ع) در محرم سال 61 قمری، در 23 سالگی به مقام امامت نایل آمد و در سخت ترین شرایط تاریخ اسلام، رهبری شیعیان را بر عهده گرفتند. امام سجاد پس از بازگشت به مدینه، به مدت 34 سال امامت شیعیان را در طول 57 سال عمر بابرکت خود بر عهده داشتند.

حجت الاسلام محمدصادق کفیل در گفت و گو با خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: بعد از حادثه عاشورا فضای جامعه اسلامی یک فضای پرآسیب بحران زده شد. امام سجاد (ع) با وجود همه مصائب همچنین ناراحتی هایی که از مردم مکه و مدینه و جامعه اسلامی داشتند و با توجه به کم توجهی جامعه مسلمین به پدر بزرگوارشان در حادثه کربلا، هیچگاه نسبت به جامعه بی توجه نشدند.

وی افزود: ممکن است اتفاقی برای انسان بیافتد و کسی اجابت نکند، طبیعی است انسان بی توجه شود. ولی امام زین العابدین (ع) با تمام وجود گام برداشتند و دغدغه آن حضرت مبنی بر تغییر جامعه بیشتر شد.

رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه اضافه کرد: جامعه مدینه جامعه ای بود که عاشورای حسینی را دیده یا شنیده بود ولی با امام همراه نشد و این جامعه بعد از حادثه کربلا به گناه روی آورد. امام سجاد (ع) فرمود در مدینه 20 نفر هم عاشق ما نیست. در چنین مدینه ای که فساد بیداد می کرد و به تعبیری از اسلام فقط یک قبله ای مانده بود، امام زین العابدین با استقامت، تدبیر و برنامه ریزی باعث تغییر در چنین شهری شد و به گونه ای تغییر ایجاد کردند که چند هزار نفر در کلاس های امام باقر (ع) و امام صادق (ع) حاضر می شدند.

امام سجاد (ع)، بیش از عبادت و مناجات، دغدغه تغییر جامعه را داشت

مدیریت دو بحران توسط امام سجاد (ع)؛ واقعه حره و حمله به مسجدالحرام

وی افزود: از طرف دیگر در دوران امام سجاد (ع) بدترین اتفاقات در طول تاریخ برای این شهرهای اسلامی رخ داد. یکی واقعه حره بود که هیچ مشابهی ندارد به گونه ای که لشکریان یزید وارد مدینه شدند و یزید جان و مال و ناموس مردم مدینه را به مدت سه روز برای لشکریانش حلال کرد و آزادی مطلق برای هر نوع جنایت داشتند.

کفیل از حمله به مسجد الحرام به عنوان حادثه ای دیگر در دوران امام سجاد یاد کرد و گفت: امام چهارم همه این بحران ها را مدیریت کردند. البته قیام هایی مانند قیام توابین به د فاع از امام حسین (ع) رخ داد یا گروهی که از مدینه به دربار یزید رفتند و چون دیدند یزید فاسق است، مردم را تحریک کردند که منجر به واقعه حره شد. حرکت آن کسانی که به دفاع از امامت و ولایت گام برداشتند، حرکتی خدایی و توحیدی بابرنامه نبود. این قیام ها قیام همراهان با تدبیر و راهگشایی امام (ع) نبود.

وی افزود: یکی دیگر از مشکل جامعه مسلمین مساله عبدالله بن زبیر بود. چون وی رهبر مردم مکه از سال 61 تا 73 هجری و کسی بود که هیچگاه ولایتی و اهل بیتی نبود بلکه دشمن اهل بیت بود. به گونه ای که شش ماه نماز جمعه خواند و یک بار نام پیامبر (ص) را ذکر نکرد. وقتی علت را پرسیدند، گفت پیامبر نسلی دارد و من می ترسم نسلش دچار غرور شوند. یکی دیگر از کارهای عبدالله بن زبیر این بود که عبارت آل محمد (ص) را از صلوت حذف کرد.

همه این مسائل نشان می دهد مقدمات عقب نشینی و سکوت برای امام سجاد فراهم بود؛ ولی امام با برنامه وارد شدند. یک راه امام تبلیغ چهره به چهره بود. گاهی در مسجد النبی می نشستند و روزی چند ساعت با یک نفر صحبت می کردند تا او را هدایت کنند.

وی افزود: راه دیگر امام چهارم برای تربیت موضوع کنیزان بود. امام سجاد (ع) افرادی را به عنوان غلام وکنیز می خریدند، آنها را تربیت و سپس آنها را آزاد می کردند. این کار یک زمینه هدایتی محسوب می شد به گونه ای که یک نفر در طول سال تحت تربیت امام قرار می گرفت و این مقدمه ای برای تربیت نسل جدید بود. امام در قالب دعا و مناجات سعی داشت ضمن معرفی خدا و پیامبر اکرم (ص)، راه و رسم زندگی را به مردم بیاموزد و در جامعه تغییر ایجاد کند.

وی گریزی به وضعیت کنونی جامعه بعد از جنگ تحمیلی زد و گفت: بعضی افراد انتقاد می کنند چرا همچنان بعد از هشت سال دفاع مقدس مشکلات فراوانی در کشور وجود دارد و سوال می کنند نتیجه این همه خون دادن چه شد. در حالی که اگر با دقت بررسی کنیم، متوجه می شویم بدترین و ضعیت جوامع اسلامی بعد از عاشورا بوده و برکات عاشورا به مرور و در یک سیر تاریخی مشخص شد.

کفیل افزود: مدینه به یکباره بعد از عاشورا دچار فساد و ابتذال شد. کار آوازه خوانان و مطربان در مدینه رونق گرفت به گونه ای که اگر یکی از درباریان منطقه شامات قصد برگزاری عروسی داشت، از مدینه مطرب و آوازه خوان دعوت می کرد. به عبارت دیگر برای جلسات لهو و لعب از مدینه آوازه خوان می بردند.

اگر کسی مدینه بعد از واقعه کربلا را می دید، اینگونه نتیجه گیری می کرد که جریان امام حسین (ع) شکست خوردند و سید الشهدا بی دلیل در کربلا شهید شدند. چون وضعیت جوامع اسلامی در مدینه و مکه و کوفه دچار فساد و تباهی شده بود ولی حادثه کربلا نتایج خود را در طول تاریخ گذاشت و جریان سازی کرد.

این کارشناس مذهبی اضافه کرد: اگر امام سجاد (ع) بعد از حادثه عاشورا می خواستند نگاه تاریخی و روزمره به حادثه کربلا داشته باشند، باید زندگی خود را در مدینه به سکوت می گذراندند و به عبادت مشغول می شدند ولی امام (ع) بیش از این که سیدالساجدین و زین العابدین باشند و به عبادت و مناجات مشغول شوند، دغدغه تغییر جامعه را داشتند و با امید فضای جامعه را تغییر دادند و در عمل بی توجهی به حادثه عاشورا را از بین بردند.

کفیل اضافه کرد: به طور معمول اگر ما در انجام کاری چند اشکال ببینیم، عقب نشینی می کنیم ولی باید از امام سجاد (ع) الگو بگیریم. آن حضرت بعد از ماجرای عاشوار مایوس نشدند و استقامت کردند و با دغدغه مدینه را تغییر دادند.

وی تاکید کرد: اگر مدینه زمان امام باقر و صادق (علیهماالسلام) به کلاس درس و بحث تبدیل شد، اینگونه نبود که بگوییم فضایی کاملا مساعد فراهم شده بود. چون فضای دوران عباسی آنگونه هم که باید مساعد باشد، مساعد نبود و مساله مهمتر این که امام چهارم طی یک جریان سازی 35 ساله یعنی از سال 61 تا 94 در مدینه فعالیت کردند و نتیجه آن در زمان امام باقر و امام صادق مشخص شد.


کلیدواژه های این خبر
مناجات   قبله   مسجد الحرام   امام محمد باقر علیه السلام   محرم الحرام   ناموس   کارشناس مذهبی   حجت الاسلام محمدصادق کفیل   مکه   مطلق   امام جعفر صادق علیه السلام   مسجد النبی   اهل بیت   راه امام   دربار   مسلمین   امت اسلام   یزید   واقعه حره   جنایت   کفیل   واقعه   امام حسین علیه السلام   مکه و مدینه   امام سجاد علیه السلام   سالگرد شهادت   حادثه   نماز جمعه   بحران   صحیفه سجادیه   تاریخ اسلام   عاشورای حسینی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایرنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟
پایگاه وارث
رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
ایسنا
سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
صدا و سیما
امام سجاد (ع) بعد از واقعه کربلا چه کردند؟/ سرونوشت جامعه اموی پس از عاشورا
خبرگزاری کتاب ایران
پس از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/ تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
شبستان
امام سجاد(ع)؛ اصلاح گر جامعه فسادزده اموی
ایکنا
بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
مهر نیوز
سیاست جمهوری اسلامی در راستای منطق و سیاست حسینی است
ایرنا
در واقعه عاشورا خواص جامعه به وظایف خود عمل نکردند
دفاع نیوز
در سوگ شهادت پیام آور قیام کربلا / 7 مانع استجابت دعا در بیان امام سجاد (ع)
قم نیوز
آیت الله حسینی بوشهری: زنده نگه داشتن یاد عاشورا و نهضت اباعبدالله(ع) همواره مورد تاکید امام سجاد(ع) بود
قم نیوز
سالگرد شهادت چهارمین امام شیعیان
صدا و سیما
جریان نهضت عاشورا با خطبه های امام سجاد
رسانیوز
آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
شبستان
امام زین العابدین(ع) و نهضت عاشورا
شیرازه
پیام های خطبه امام سجاد (ع) در مجلس شام
خبرگزاری دانشجو
سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت / دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
تسنیم
مرور پیام های خطبه امام سجاد (ع) در مجلس شام
خبرگزاری دفاع مقدس
آیت الله حسینی همدانی، امام جمعه کرج: همه مردم آماده کمک به دولت برای رسیدن به مطلوب هستند/ از20 سال اعتماد به آمریکا در افغانستان عبرت بگیرید/ به مرّ قانون عمل کنید و دنبال دور زدن قانون برای رسیدن به خواسته ها نباشید
اخرین نیوز
سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت
مشرق نیوز
امام زین العابدین علیه السلام و نهضت عاشورا
صدا و سیما
نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
رهیاب نیوز
امام سجاد(ع)در صحیفه سجادیه، معادباوری را به جامعه آموزش می داد
مهر نیوز
امام سجاد (ع) جامعه اسلامی را دوباره احیا کرد
خبرگزاری دفاع مقدس
رفع مسائل اقتصادی و کمک به بهبود وضعیت معیشتی مردم مد نظر دولت باشد
خبرگزاری بسیج
ایران در ماتم عزای امام چهارم شیعیان
شبکه خبر
واکنش امام جمعه کرج به تحولات امروزه افغانستان
ایران آنلاین
نامه ابن عباس به یزید پس از حوادث کربلا
شعار سال
نظارت بر توزیع دارو تشدید و با سوداگران برخورد شود
صدا و سیما
امام جمعه یزد: دولت برای رفع مشکل اقتصادی برنامه کوتاه مدت جدی و اثرگذار داشته باشد
تسنیم
تحولات امروزه افغانستان نشانه اعتماد اشتباه 20 ساله به آمریکا است
ایرنا
با سوداگران و سودجویان توزیع داروهای کرونا برخورد شود
ایسنا
وضعیت توزیع دارو بهبود یابد/ لزوم تامین نیازهای مردم استان بوشهر
مهر نیوز
عاشورا؛ پیامد تغییر ارزش ها
ایسنا
حساسیت نسبت به خون مظلوم یکی از درس های مهم عاشوراست
ایکنا
تقویم تاریخ؛ از عاشورای حسینی تا کودتای 28 مرداد
صدا و سیما
تاریخ جریان عاشورا و قیام حسینی را باید به خوبی مطالعه کرد
تسنیم
حسین و مسئولیت پذیری
آوای رود کوف
عاشورا یک جریانی مستمر و سرمشقی برای امت اسلام است
خبرگزاری دفاع مقدس
نهضت عاشورا، عبرتی برای تمام تاریخ بشریت است
خبرگزاری حوزه
اخبار مرتبط
bltپایگاه وارث : بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟
bltایسنا : رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
bltصدا و سیما : سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
bltخبرگزاری کتاب ایران : امام سجاد (ع) بعد از واقعه کربلا چه کردند؟/ سرونوشت جامعه اموی پس از عاشورا
bltشبستان : پس از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/ تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
bltایکنا : امام سجاد(ع)؛ اصلاح گر جامعه فسادزده اموی
bltمهر نیوز : بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
bltایرنا : سیاست جمهوری اسلامی در راستای منطق و سیاست حسینی است
bltدفاع نیوز : در واقعه عاشورا خواص جامعه به وظایف خود عمل نکردند
bltقم نیوز : در سوگ شهادت پیام آور قیام کربلا / 7 مانع استجابت دعا در بیان امام سجاد (ع)
bltقم نیوز : آیت الله حسینی بوشهری: زنده نگه داشتن یاد عاشورا و نهضت اباعبدالله(ع) همواره مورد تاکید امام سجاد(ع) بود
bltصدا و سیما : سالگرد شهادت چهارمین امام شیعیان
bltرسانیوز : جریان نهضت عاشورا با خطبه های امام سجاد
bltشبستان : آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
bltشیرازه : امام زین العابدین(ع) و نهضت عاشورا
bltخبرگزاری دانشجو : پیام های خطبه امام سجاد (ع) در مجلس شام
bltتسنیم : سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت / دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
bltخبرگزاری دفاع مقدس : مرور پیام های خطبه امام سجاد (ع) در مجلس شام
bltاخرین نیوز : آیت الله حسینی همدانی، امام جمعه کرج: همه مردم آماده کمک به دولت برای رسیدن به مطلوب هستند/ از20 سال اعتماد به آمریکا در افغانستان عبرت بگیرید/ به مرّ قانون عمل کنید و دنبال دور زدن قانون برای رسیدن به خواسته ها نباشید
bltمشرق نیوز : سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت
bltصدا و سیما : امام زین العابدین علیه السلام و نهضت عاشورا
bltرهیاب نیوز : نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
bltمهر نیوز : امام سجاد(ع)در صحیفه سجادیه، معادباوری را به جامعه آموزش می داد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : امام سجاد (ع) جامعه اسلامی را دوباره احیا کرد
bltخبرگزاری بسیج : رفع مسائل اقتصادی و کمک به بهبود وضعیت معیشتی مردم مد نظر دولت باشد
bltشبکه خبر : ایران در ماتم عزای امام چهارم شیعیان
bltایران آنلاین : واکنش امام جمعه کرج به تحولات امروزه افغانستان
bltشعار سال : نامه ابن عباس به یزید پس از حوادث کربلا
bltصدا و سیما : نظارت بر توزیع دارو تشدید و با سوداگران برخورد شود
bltتسنیم : امام جمعه یزد: دولت برای رفع مشکل اقتصادی برنامه کوتاه مدت جدی و اثرگذار داشته باشد
bltایرنا : تحولات امروزه افغانستان نشانه اعتماد اشتباه 20 ساله به آمریکا است
bltایسنا : با سوداگران و سودجویان توزیع داروهای کرونا برخورد شود
bltمهر نیوز : وضعیت توزیع دارو بهبود یابد/ لزوم تامین نیازهای مردم استان بوشهر
bltایسنا : عاشورا؛ پیامد تغییر ارزش ها
bltایکنا : حساسیت نسبت به خون مظلوم یکی از درس های مهم عاشوراست
bltصدا و سیما : تقویم تاریخ؛ از عاشورای حسینی تا کودتای 28 مرداد
bltتسنیم : تاریخ جریان عاشورا و قیام حسینی را باید به خوبی مطالعه کرد
bltآوای رود کوف : حسین و مسئولیت پذیری
bltخبرگزاری دفاع مقدس : عاشورا یک جریانی مستمر و سرمشقی برای امت اسلام است
bltخبرگزاری حوزه : نهضت عاشورا، عبرتی برای تمام تاریخ بشریت است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.