مجاهدات و شناخت معرفت «امام سجاد (ع)»

مجاهدات و شناخت معرفت «امام سجاد (ع)»
محبی گفت: «امام سجاد (ع)» زمینه را برای حکومت «امام زمان (عج)» مهیا می کردند، برای به دست آوردن فرهنگی دینی و سبک زندگی اسلامی نیاز است نگاهی به مجاهدات و شناخت معرفت «امام سجاد (ع)» داشته باشیم.
مجاهدات و شناخت معرفت «امام سجاد (ع)»

روز دوازدهم ماه محرم و سخنرانی کوبنده «امام سجاد (ع)»

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، «محمد محبی» کارشناس علوم قرآنی در گفت وگویی پیرامون رویکرد «امام سجاد (ع)» پس از واقعه کربلا، اظهار داشت: رویکرد «امام سجاد (ع)» در طول امامت و پس از واقعه کربلا جذابیت فراوانی دارد، ایشان با جامعه ای روبرو بودند که در مسیر فراموشی معنویات گام بر می داشتند، در حقیقت دین اسلام در حال نابودی بود و یاد و نام پروردگار به سوی کم رنگ شدن حرکت می کرد، لذا «امام سجاد (ع)» رویکردی ویژه در پیش گرفتند.

وی قیام کربلا را مورد بررسی قرار داد و ابراز کرد: «امام حسین (ع)» و یاران باوفایش از منظر عمومی، آثار ویرانگری برای حکومت بنی امیه داشتند و مشروعیت آن را زیر سؤال برده بودند، اما در نهایت «امام سجاد (ع)» و حضرت «زینب (س)» بودند که علاوه بر زنده نگهداشتن نام «سیدالشهدا (ع)» حقایق شکل گرفته بر کربلا را بیان کردند و دسیسه های دشمنان را آشکار کردند لذا می توان گفت بزرگ ترین مبلغ قیام عاشورا «امام سجاد (ع)» بودند که با سخنرانی و خطبه های آتشین خود توانستند نهضت حق طلبانه سالار شهیدان را از هجوم تحریف نجات دهد.

محبی اشاره ای به وقایع روز دوازدهم ماه محرم داشت و بیان کرد: بعد از آن که اسراء و سر های مقدس شهداء را در شهر کوفه گرداندند، ابن زیاد در کاخ اختصاصی اجازه ورود عوام به مجلس را داد؛ لذا سر مبارک «امام حسین (ع)» را آوردند و در برابرش گذاشتند و زنان و کودکان «سیدالشهدا (ع)» را به مجلس آوردند، «حضرت زینب (س)» به طور ناشناس در گوشه ای نشستند و کنیزان دورش را گرفتند. ابن زیاد رو به «علی بن الحسین (ع)» کرد و گفت: این کیست؟ گفتند «علی بن الحسین (ع)» است، گفت: مگر «علی بن الحسین (ع)» را خدا نکشت؟ «امام سجاد (ع)» فرمودند: برادری داشتم که نام او نیز علی بود، مردم او را کشتند. ابن زیاد گفت: بلکه خدایش او را کشت. «امام سجاد (ع)» آیه 42 سوره زمر را تلاوت کردند: «خداوند جان ها را به هنگام مرگ می گیرد.»

وی در همین راستا ادامه داد: ابن زیاد با خشم گفت: هنوز جرئت پاسخگویی به من را داری؟ او را ببرید و گردنش را بزنید. حضرت «زینب کبری (س)» به او چسبید و فرمودند: ای پسر زیاد، تو که کسی برای من باقی نگذاشتی، اگر تصمیم کشتن این یکی را هم گرفته ای مرا نیز با او بکش. حضرت «زینب کبری (ع)» به «امام سجاد (ع)» فرمود: عمه جان آرام باش تا من با او سخن بگویم سپس رو به آن ملعون کرده و فرمودند: ای پسر زیاد، مرا از مرگ می ترسانی؟ مگر ندانستی که کشته شدن عادت ما و شهادت مایه سربلندی ماست.

وی ابراز کرد: «امام سجاد (ع)» با افشاگری هایشان، پرده از جنایات و فتنه های حکومت اموی برداشتند در این هنگام صدای گریه و ناله از مردم کوفه بلند شد، ایشان ابتدا حمد و ستایش خداوند را گفتند و خود را فرزند شهید کربلا و نوه «پیامبر اکرم (ص)» معرفی کردند، زشتی ها و افعال پلید کوفیان را مورد سرزنش قرار دادند و عمل نادرست دشمنان «سیدالشهدا (ع)» را آشکار ساختند، ایشان سپس فرمودند: «ما راضی هستیم که شما نه یاری مان کنید نه کمر به قتلمان ببندید».

کارشناس علوم قرآنی به سخنان «امام سجاد (ع)» در کاخ یزید اشاره و اظهار کرد: سخنان «امام سجاد (ع)» در دربار یزید بسیار پر بار بود و توانست بر یزید و مردم کوفه اثر بگذارد این امام بزرگوار در سخنان خود تأکید کرد؛» ما انقلاب کردیم تا فرهنگ دینی و حسینی در جامعه شکل بگیرد؛ ایشان زمینه را برای حکومت «امام زمان (عج)» مهیا می کردند، برای به دست آوردن فرهنگی دینی و سبک زندگی اسلامی نیاز است نگاهی به مجاهدات و شناخت معرفت «امام سجاد (ع)» داشته باشیم.

محبی خاطرنشان کرد: پس از شهادت «امام حسین (ع)» و اسارت بازماندگان کاروان کربلا حضور «امام چهارم (ع)» در دربار یزید و افشاگری های ایشان امری مهم و تأثیر گذار بر اذهان عمومی بود، ایشان مسیر اشتباهی که یزید برای اسلام در نظر گرفته بود را نمایان کردند، اگر چه پس از یزید نیز خفقان سخت بر جامعه حکم فرما شد، اما حرکت «امام سجاد (ع)» ریشه تحول و بازگشت اسلام به سنت های «پیامبر اکرم (ص)» را پایه گذاری کردند و حقیقت نیاز جامعه به امامت را به خوبی آشکار کردند. پس از تلاش ایشان بود که مردم اهمیت و ارزش «ائمه معصومین (ع)» را کم کم دریافتند و به سوی بصیرت اندوزی حرکت نمودند.

علیپور پیرامون وقایع روز دوازدهم ماه محرم گفت: روز دوازدهم ماه محرم کاروان کربلا را به سمت دروازه های شهر کوفه برد و آنجا پشت در نگه داشتند، کاروانی که پس از گذراندن روز های سخت اکنون در غم از دست دادن عزیزان خود هستند اکنون باید پشت دروازه های شهر پیمان شکنان به انتظار می نشستند و این بسیار برایشان سخت بود.

وی با اشاره به اسناد معتبر در مورد روز دوازدهم ماه محرم ابراز کرد: در کتاب ارشاد شیخ مفید صفحه 258 بیان شده است که قبیله بنی اسد که در همان حوالی کربلا سکونت داشتند به محل حادثه کربلا آمده و با کمک «امام سجاد (ع)» بر پیکر مطهر شهدای کربلا نماز خواندند سپس با راهنمایی ایشان پیکر ها را به خاک سپردند، بدین ترتیب که «امام حسین (ع)» را در همان محلی که اکنون حرم مطهر ایشان در کربلا حضور دارد به خاک سپردند و حضرت «علی اکبر (ع)» را در پایین پای پدر بزرگوارشان به خاک سپردند، حضرت «ابوالفضل (ع)» را نیز در همان مکانی حرم مطهر ایشان در کربلا قرار دارد به خاک سپردند.

کارشناس علوم قرآنی بیان کرد: حضور «امام سجاد (ع)» و خواندن نماز بر پیکر شهدا در کتاب های انصارالحسین صفحه 104 و بصائر الدرجات صفحه 225 از زبان «امام رضا (ع)» و «امام صادق (ع)» بیان شده است، حتی در روایتی از «امام ششم (ع)» آمده است در زمان خاک سپاری شهدای کربلا «پیامبراسلام (ع)» و حضرت «امیرالمومنین (ع)» همچنین «امام حسن (ع)» نیز همراه با ملائک در کنار «امام سجاد (ع)» حضور داشتند.

علیپور پیرامون رسیدن اسرای کربلا به کوفه بیان کرد: هنگامی که اسرا و بازماندگان واقعه عاشورا به کوفه نزدیک شد به ابن زیاد خبر رسید و ابن زیاد نیز دستور داده شد تا ابتدا سر های شهدای کربلا و سپس اسرا را به شهر وارد کنند و در کوچه و بازار بچرخانند.

وی به برخورد مردم کوفه با اسرای کربلا اشاره کرد و افزود: پس از این که خبر ورود اسرای کربلا در شهر پیچید مردم کوفه بر پشت بام ها و یا در کوچه ها وارد شدند تا کاروان اسرا را ببینند، اسرا سوار بر شتر وارد شهر شدند. در این زمان زنی از بالای پشت بام فریاد زد شما از کدام مملکت و از کدام قبیله هستید آن ها گفتند ما اهل بیت «محمد (ص)» هستیم، چون این زن سخن را شنید چادر و مقنعه هایی را که داشت برای ایشان آورد و بین آنان پخش کرد و آنان نیز به وسیله این لباس ها حجاب خود را به دست آوردند، زیرا هنگامی که لشکر دشمن به چادر های «امام حسین (ع)» در کربلا حمله کردند بسیاری از حجاب های زنان و دختران را از سر آنان ربوده و آنان را با پا ها و سر های برهنه به اسارت گرفتند.

کارشناس علوم قرآنی به وضعیت اسرای کاروان کربلا اشاره کرد و افزود: روایت های تاریخی بیانگر این امر است که حدود 40 محمل وجود داشت که بر روی آن اطفال و زنان قرار داشتند، «امام سجاد (ع)» برهنه و در شرایط بیماری بر شتری سوار بودند، برخی از مردم کوفه با دیدن این صحنه گریه می کردند.

وی در همین راستا ادامه داد: هر چه جلوتر می رفتند صدای بوق ها و پرچم های افراشته شده بیشتر می شد، لشکر ابن زیاد اسرا را همراه با سر های شهدا که بر فراز نیزه ها نصب کرده بودند هدایت می کرد، اولین نیزه بر سر مبارک «امام حسین (ع)» بود که همچون ماه می درخشید همانگونه که در آیه 9 سوره مبارکه کهف آمده است: «أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحَابَ الْکَهْفِ وَالرَّقِیمِ کَانُوا مِنْ آیَاتِنَا عَجَبًا، تو پنداری که قصه اصحاب کهف و رقیم در مقابل این همه آیات قدرت و عجایب حکمت های ما از آیات عجیب ماست»، در این زمان حضرت «زینب کبری (س)» مردم را امر به سکوت کردند سپس شروع به خواندن خطبه کردند در حالی که همه شهر در سکوتی عجیب فرو رفته بود.

کارشناس علوم قرآنی پیرامون خطبه حضرت «زینب کبری (س)» خطاب به مردم کوفه اظهار کرد: حضرت «زینب کبری (س)» در این خطبه مردم کوفه را به سبب گناهی که در ماجرای عاشورا داشتند و کوتاهی که در یاری «امام حسین (ع)» کردند ملامت کردند، ایشان پیرامون گناه بزرگ مردم کوفه به صراحت سخن گفتند، سخنان ایشان به شکلی بود که گویی حضرت «علی (ع)» خطبه می خواندند، سخنانی بسیار فصیح، روان و تاثیرگذار، ایشان در این خطبه ابتدا خدا را ستایش کردند و بر «رسول خدا (ص)» درود فرستادند و سپس رفتار دوگانه مردم کوفه را مورد شماتت قرار دادند، حضرت «زینب کبری (س)» در خطبه خود پیرامون کیفر بزرگی که در انتظار مردم شهر کوفه به سبب شهادت سید جوانان اهل بهشت وجود دارد هشدار دادند، سخنان حضرت «زینب کبری (س)» به حدی تاثیرگذار بود که مردم پس از شنیدن آن بسیار حیران و ناراحت شدند.

کارشناس علوم قرآنی پیرامون سخنان حضرت «زینب کبری (س)» تصریح کرد: پس از پایان سخنان حضرت «زینب کبری (س)» خطاب به مردم کوفه «امام سجاد (ع)» به حضرت «زینب کبری (س)» فرمودند: سرگذشت گذشتگان برای آنان که ماندند مایه عبرت خواهد بود، گریه و زاری شهدای ما را به ما باز نخواهند گرداند، آنان عبرت های روزگار خواهند بود این کلمات سبب شد حضرت «زینب کبری (س)»آرام گرفته و سکوت کردند.

علیپور به خطبه «امام سجاد (ع)» اشاره و بیان کرد: «امام سجاد (ع)» با افشاگری هایشان، پرده از جنایات و فتنه های حکومت اموی برداشتند در این هنگام صدای گریه و ناله از مردم کوفه بلند شد، ایشان ابتدا حمد و ستایش خداوند را گفتند و خود را فرزند شهید کربلا و نوه «پیامبر اکرم (ص)» معرفی کردند، زشتی ها و افعال پلید کوفیان را مورد سرزنش قرار دادند و عمل نادرست دشمنان «سیدالشهدا (ع)» را آشکار ساختند، ایشان سپس فرمودند: «ما راضی هستیم که شما نه یاری مان کنید نه کمر به قتل مان ببندید».

وی پیرامون سخنان «امام سجاد (ع)» در مقابل ابن زیاد اشاره و تأکید کرد: ابن زیاد رو به «امام حسین (ع)» کرد و گفت این کیست؟ می گویند «حسین بن علی (ع)» را خدا کشته است؟، «امام سجاد (ع)» فرمودند: برادری داشتم که نام او نیز علی بود، مردم او را کشتند ابن زیاد بار دیگر تأکید کرد: بلکه خدایش او را کشت، در این هنگام «امام سجاد (ع)» آیه 42 سوره زمر را تلاوت کردند: «اللَّهُ یَتَوَفَّى الْأَنْفُسَ حِینَ مَوْتِهَا وَالَّتِی لَمْ تَمُتْ فِی مَنَامِهَا ۖ فَیُمْسِکُ الَّتِی قَضَىٰ عَلَیْهَا الْمَوْتَ وَیُرْسِلُ الْأُخْرَىٰ إِلَىٰ أَجَلٍ مُسَمًّى ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ؛ خداست آن که وقت مرگ ارواح خلق را می گیرد و آن کس را که هنوز مرگش فرا نرسیده نیز در حال خواب روحش را قبض می کند، سپس آن را که حکم به مرگش کرده جانش را نگاه می دارد و آن را که نکرده به بدنش می فرستد تا وقت معیّن مرگ در این کار نیز ادله ای از قدرت الهی برای متفکران پدیدار است».

وی در همین راستا ادامه داد: ابن زیاد با سخنان «امام سجاد (ع)» دچار خشم شد و گفت هنوز جرأت پاسخگویی به من را دارید، این را ببرید و گردنش را بزنید، حضرت «زینب کبری (س)» به سمت «امام سجاد (ع)» رفتند و گفتند: ای پسر زیاد، تو کسی را برای من باقی نگذاشتی، اگر تصمیم کشتن «امام سجاد (ع)» را هم گرفته ای مرا نیز با او بکش، «امام سجاد (ع)» به عمه اشان فرمودند: عمه جان آرام باش تا من با او سخن بگویم، سپس رو به ابن زیاد کردند و فرمودند: ای پسر زیاد، مرا از مرگ می ترسانی؟ مگر ندانستی که کشته شدن عادت ما و شهادت مایه سربلندی ماست.

وی به جواب دندان شکن حضرت «زینب کبری (س)» به عبیدالله اشاره کرد و افزود: عبیدالله ابن زیاد در این مجلس رو به حضرت «زینب کبری (س)» کرد و گفت دیدی خدا با خاندانت چه کرد، حضرت «زینب کبری (س)» نیز در پاسخ به عبیدالله فرمودند: «جز زیبایی ندیدم»، آنان کسانی بودند که خداوند تقدیرشان را ساخته بود تا شهید شوند و آنان نیز اطاعت کرده و به سوی آرامگاه ابدی خود شتافتند، به زودی در رستاخیز شهدای کربلا به درگاه خداوند شکایت و دادخواهی تو را خواهند کرد، آن روز است که پیروز این میدان مشخص خواهد شد.

علیپور در مورد خطبه حضرت «زینب کبری (س)» خاطرنشان کرد: سخنان حضرت «زینب کبری (س)» در برابر عبیدالله بن زیاد بسیار دلیرانه و شجاعانه بیان شد، ایشان این شجاعت را از «امیرالمومنین (ع)» به ارث برده بودند، حضرت «زینب کبری (س)» خواهر «امام حسین (ع)» هرگز زیر بار ظلم نرفت، ایشان در تمام طول مسیر اسارت، وظیفه سنگین رسالت و تبلیغ دین و نمایان کردن اسلام حقیقی و هدف شهدای کربلا را بر دوش کشیدند.

منبع: میزان

انتهای پیام/ 911


کلیدواژه های این خبر
کشتن   مشروعیت   ماه محرم   تلاوت   اجازه ورود   واقعه کربلا   کوفه   دین اسلام   سرزنش   قرآن کریم   کوفیان   بنی امیه   دربار   یزید   قیام عاشورا   اسراء   جنایت   سالار شهیدان   گوشه   فرهنگی   بانوان   سبک زندگی اسلامی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرگزاری دفاع مقدس» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟
پایگاه وارث
رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
ایسنا
سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
صدا و سیما
امام سجاد (ع) بعد از واقعه کربلا چه کردند؟/ سرونوشت جامعه اموی پس از عاشورا
خبرگزاری کتاب ایران
پس از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/ تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
شبستان
شعار «هیهات منا الذلة» بیانگر اهداف «امام حسین (ع)» است
خبرگزاری دفاع مقدس
بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
مهر نیوز
شعار «هیهات منا الذلة» بیانگر اهداف «امام حسین (ع)» است/حضرت «زینب کبری (س)» زبان گویای حقایق قیام عاشورا
میزان
کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
آنا نیوز
هدف اصلی قیام امام حسین (ع) آزادسازی دین از دستگاه ظالمانه اموی بود
خبرگزاری دفاع مقدس
بوستان لاله تهران میزبان مجالس «تعزیت خورشید» است
ایرنا
اولین شهید پس از ماجرای عاشورا / پیرمردی شامی که با استدلال امام سجاد توبه کرد
تسنیم
شب و روز چهاردهم؛ روضه انتقال اسرای کربلا به زندان کوفه
مهر نیوز
سیزدهمین روز از ماه محرم و انتقال اسرای کربلا به زندان کوفه
خبرگزاری دفاع مقدس
سیزدهمین روز از ماه محرم و انتقال اسرای کربلا به زندان کوفه/اهمیت نشر معارف در ماه های محرم و صفر
میزان
هدف اصلی قیام امام حسین(ع) چه بود؟
مشرق نیوز
هدف اصلی قیام امام حسین(ع)آزادسازی دین از دستگاه ظالمانه اموی بود
مهر نیوز
حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی؛ گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
پایگاه وارث
ایستادگی شجاعانه امام سجاد(ع) در برابر زورگویی و جبرگرایی امویان
خبرگزاری حوزه
امام زین العابدین(ع) و نهضت عاشورا
شیرازه
روز دوازدهم ماه محرم و سخنرانی کوبنده امام سجاد(ع)
بولتن نیوز
روز دوازدهم ماه محرم و سخنرانی کوبنده «امام سجاد(ع)»/مجاهدات و شناخت معرفت «امام چهارم(ع)»
میزان
تقویم تاریخ؛ از ورود کاروان اسرای کربلا به کوفه تا روز جهانی مسجد
میزان
امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
خبرگزاری حوزه
امام زین العابدین علیه السلام و نهضت عاشورا
صدا و سیما
تقویم تاریخ؛ از ورود کاروان اسرای کربلا به کوفه تا سالروز آتش زدن مسجدالاقصی
صدا و سیما
نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
رهیاب نیوز
مقتل زنده کربلا بسته شد/ موضع سیدالعابدین(ع) نسبت به قیام مختار چه بود؟/ سیره امام سجاد(ع) در کلام آیت الله بهجت +بسته عزاداری
هم اندیشی
روز یازدهم ماه محرم و دل های سوخته اسرای کربلا/دعا و استغفار 2 عمل مورد تاکید «سیدالشهداء (ع)»
میزان
نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
تیتر یک
مهمترین اعمال شام غریبان امام حسین(ع)
شبکه خبر
مهمترین اعمال شام غریبان
صدا و سیما
خوانشی نو از حماسه کربلا در «حسین احیاگر توحید»
رسانیوز
واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
خبرگزاری حوزه
خوانشی نو از حماسه کربلا در «حسین (ع) احیاگر توحید»
باشگاه خبرنگاران
قیام عاشورا سدی در برابر نابودی اسلام
خبرگزاری دفاع مقدس
روز هشتم ماه محرم و نمادی از جهالت مردم کوفه در برابر «امام حسین(ع)»/روزی به نام حضرت «علی اکبر (ع)»
میزان
هفتمین روز از ماه محرم راه آب بر کاروان «امام حسین (ع)» بسته شد/روزى به نام حضرت «علی اصغر (ع)»
میزان
بخش دوم/ علت حضور زنان و کودکان در واقعه عاشورا چه بود؟/ ظلم یزید با حضور حضرت زینب(س) در بین اسراء دیده شد
تسنیم
اگر محرم و صفر نبود تمام فرهنگ ما به غارت رفته بود
خبرگزاری بسیج
اخبار مرتبط
bltپایگاه وارث : بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟
bltایسنا : رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
bltصدا و سیما : سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
bltخبرگزاری کتاب ایران : امام سجاد (ع) بعد از واقعه کربلا چه کردند؟/ سرونوشت جامعه اموی پس از عاشورا
bltشبستان : پس از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/ تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : شعار «هیهات منا الذلة» بیانگر اهداف «امام حسین (ع)» است
bltمهر نیوز : بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
bltمیزان : شعار «هیهات منا الذلة» بیانگر اهداف «امام حسین (ع)» است/حضرت «زینب کبری (س)» زبان گویای حقایق قیام عاشورا
bltآنا نیوز : کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
bltخبرگزاری دفاع مقدس : هدف اصلی قیام امام حسین (ع) آزادسازی دین از دستگاه ظالمانه اموی بود
bltایرنا : بوستان لاله تهران میزبان مجالس «تعزیت خورشید» است
bltتسنیم : اولین شهید پس از ماجرای عاشورا / پیرمردی شامی که با استدلال امام سجاد توبه کرد
bltمهر نیوز : شب و روز چهاردهم؛ روضه انتقال اسرای کربلا به زندان کوفه
bltخبرگزاری دفاع مقدس : سیزدهمین روز از ماه محرم و انتقال اسرای کربلا به زندان کوفه
bltمیزان : سیزدهمین روز از ماه محرم و انتقال اسرای کربلا به زندان کوفه/اهمیت نشر معارف در ماه های محرم و صفر
bltمشرق نیوز : هدف اصلی قیام امام حسین(ع) چه بود؟
bltمهر نیوز : هدف اصلی قیام امام حسین(ع)آزادسازی دین از دستگاه ظالمانه اموی بود
bltپایگاه وارث : حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی؛ گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
bltخبرگزاری حوزه : ایستادگی شجاعانه امام سجاد(ع) در برابر زورگویی و جبرگرایی امویان
bltشیرازه : امام زین العابدین(ع) و نهضت عاشورا
bltبولتن نیوز : روز دوازدهم ماه محرم و سخنرانی کوبنده امام سجاد(ع)
bltمیزان : روز دوازدهم ماه محرم و سخنرانی کوبنده «امام سجاد(ع)»/مجاهدات و شناخت معرفت «امام چهارم(ع)»
bltمیزان : تقویم تاریخ؛ از ورود کاروان اسرای کربلا به کوفه تا روز جهانی مسجد
bltخبرگزاری حوزه : امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
bltصدا و سیما : امام زین العابدین علیه السلام و نهضت عاشورا
bltصدا و سیما : تقویم تاریخ؛ از ورود کاروان اسرای کربلا به کوفه تا سالروز آتش زدن مسجدالاقصی
bltرهیاب نیوز : نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
bltهم اندیشی : مقتل زنده کربلا بسته شد/ موضع سیدالعابدین(ع) نسبت به قیام مختار چه بود؟/ سیره امام سجاد(ع) در کلام آیت الله بهجت +بسته عزاداری
bltمیزان : روز یازدهم ماه محرم و دل های سوخته اسرای کربلا/دعا و استغفار 2 عمل مورد تاکید «سیدالشهداء (ع)»
bltتیتر یک : نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
bltشبکه خبر : مهمترین اعمال شام غریبان امام حسین(ع)
bltصدا و سیما : مهمترین اعمال شام غریبان
bltرسانیوز : خوانشی نو از حماسه کربلا در «حسین احیاگر توحید»
bltخبرگزاری حوزه : واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
bltباشگاه خبرنگاران : خوانشی نو از حماسه کربلا در «حسین (ع) احیاگر توحید»
bltخبرگزاری دفاع مقدس : قیام عاشورا سدی در برابر نابودی اسلام
bltمیزان : روز هشتم ماه محرم و نمادی از جهالت مردم کوفه در برابر «امام حسین(ع)»/روزی به نام حضرت «علی اکبر (ع)»
bltمیزان : هفتمین روز از ماه محرم راه آب بر کاروان «امام حسین (ع)» بسته شد/روزى به نام حضرت «علی اصغر (ع)»
bltتسنیم : بخش دوم/ علت حضور زنان و کودکان در واقعه عاشورا چه بود؟/ ظلم یزید با حضور حضرت زینب(س) در بین اسراء دیده شد
bltخبرگزاری بسیج : اگر محرم و صفر نبود تمام فرهنگ ما به غارت رفته بود
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.