عموزادگانی که حماسه آفریدند

عموزادگانی که حماسه آفریدند
بجز مسلم بن عقیل که پیش از محرم شهید شد، دیگر پسران عقیل و همچنین چهار نواده او نیز در نبرد عاشورا همراه حضرت سیدالشهدا (ع) به شهادت رسیدند، اما امروزه کمتر از سلحشوری این خاندان یاد می شود.
عموزادگانی که حماسه آفریدند

به گزارش مشرق، بنی هاشم از بسیاری جهات در قبیله قریش جایگاهی خاص و ممتاز دارند. به روایت کتاب «تاریخ قریش» نوشته حسین مونس (این کتاب با ترجمه حمیدرضا شیخی به سال 1395 با شمارگان هزار نسخه، 896 صفحه و بهای 44 هزار تومان توسط بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.) هاشم نخستین کسی بود که بنیاد تجارت با کشورهای اطراف را در مکه بنیان گذاشت و اقتصاد این شهر را سامان داد و ثروت پایدار را موجب شد. همو بود که خورد و خوراک و آب گوارا را برای حاجیان فراهم ساخت و به کرم و سخاوت و جوانمردی شهره شد.

فرزندان و نوادگان او نیز اکثراً راه بزرگ خود را پیش گرفتند. آنها همچنین به مردانگی و سلحشوری نیز شهره بودند و در میدان نبرد درخشان عمل می کردند. در دوران سیادت ابوطالب بر بنی هاشم که حضرت محمدبن عبدالله (ص) از همین تیره بنی هاشم از طرف خداوند مامور به ابلاغ دین مبین اسلام شد، بنی هاشم به حمایت از جناب ایشان پرداختند و بعدها نیز عموم آنان ائمه معصومین را با شمشیر و مال خود حمایت کردند. هرچند این بدان معنا نیست که جملگی این تیره از نیکان بوده باشند. مشهور تاریخ است که عباسیون از این خاندان در دوران بنی امیه توانستند با برافراشتن علم حمایت از ائمه معصومین دکانی برای خود باز کنند. آنها با شکست آخرین خلیفه اموی حکومت و خلافت را در دست گرفته و در ظلم به ائمه و پیروانشان گوی سبقت را از امویان ربودند که از این بحث گذر می کنیم.

اما یکی از اوراق زرین کتاب سلحشوری بنی هاشم در رکاب سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) در حادثه کربلا رقم خورد. از میان هاشمیان در رخداد کربلا اولاد عقیل بن ابوطالب (ع) حماسه آفریدند و در دفاع از امام و مقتدای خود سنگ تمام گذاشتند. متاسفانه امروزه این سلحشوران میان شیعیان و ایرانیان چندان شناخته شده نیستند. در این گزارش به معرفی این شهدای دشت نینوا پرداخته ایم.

درباره جناب عقیل بن ابوطالب و فرزندانش

جناب عقیل دومین فرزند حضرت ابوطالب (ع) بود و اگرچه بینایی خود را از دست داد اما هوش و استعداد بسیاری داشت. او آگاهی بسیاری از اصل و ریشه قبایل اعراب داشت و نسب شناس مشهور عرب بود. اسلام آوردن عقیل و هجرت او به مدینه باعث خوشحالی بسیار پیغمبر مکرم اسلام (ص) شد و او در جنگ موته به همراه برادرش جعفر (ع) و سایر بنی هاشم حضور داشت. عقیل بجز آنکه محبوب پیغمبر بود میان اعراب نیز جایگاهی والا داشت و همه بدو به دیده احترام می نگریستند.

حضرت امام سجاد (ع) خاندان عقیل را بسیار دوست می داشت و می فرمود: من هرگاه به یاد حماسه بزرگ آنان و دفاعشان از پدرم اباعبدالله (ع) می افتم دلم برای آنها می شکند جناب عقیل فرزندان بسیاری داشت اما در تاریخ نامی از آنها به جز کسانی که در نهضت امام حسین (ع) شرکت کردند به چشم نمی خورد. مرحوم شیخ عباس قمی در «سفینه البحار» به نامه ای از جناب عقیل اشاره کرده که در آن از برادرش حضرت امیر (ع) خواسته تا او و فرزندانش در نبردهای حضرت (ع) در رکاب او باشند، اما امیرالمومنین به دلایلی ایشان را از نبردها معاف کرده بود. برخی از مورخان یکی از دلایل این امر را خردسالی فرزندان عقیل ذکر کرده اند. بنابراین طبیعی است که آنها هنگام آغاز نهضت حسینی همه در قافله عشق حضور پیدا کنند. به طور کل فرزندان عقیل علاوه بر ایمان، همگی تعهد، اخلاص، شجاعت، جود و سخاوت و سلحشوری نیز داشتند.

مشهورترین فرزند جناب عقیل، یار نزدیک امام حسین (ع) و فرستاده ویژه او یعنی مسلم بن عقیل است. در منابع تاریخی از عبدالله اکبر، علی، محمد، ابی سعید، عبدالرحمن، جعفر و عون نیز به عنوان فرزندان جناب عقیل ذکر شده است. آنها از زمانی که سالار شهیدان به عنوان اعتراض به خلافت یزید مدینه را به قصد مکه ترک گفت، در صف مخالفان نظام بنی امیه قرار گرفته و از مواضع امام (ع) دفاع کردند و هیچگاه حتی زمان رسیدن خبر شهادت مسلم از مواضع خود عقب نشینی نکردند. آنان گوش به فرمان امام و مولای خود بودند و حضرت سیدالشهدا را برحق می دانستند و بر این اعتقاد خود تا پای جان ایستادگی کردند. در منابع تاریخی نقل است که وقتی شب عاشورا حضرت سیدالشهدا (ع) در تاریکی خطبه خواند و به تمامی یاران اجازه و رخصت رفتن داد، فرزندان عقیل نیز همراه با برادران و فرزندان امام (ع) و بویژه حضرت قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس (ع) گفتند که هرگز چنین کاری نخواهیم کرد. خدا چنان روزی را نیاورد که پس از شما زنده باشیم. روایت است که حضرت (ع) به فرزندان عقیل فرمود که عزیزانم شهادت مسلم شما را بس است، به شما اجازه می دهم که بروید. آنان پاسخ دادند: مردم درباره ما چه می گویند؟ آیا نخواهند گفت که ما سید، امام و سرور و بزرگترمان را در سخت ترین شرایط رها کرده در حالی که نه به دشمنانش تیری انداخته ایم و نه شمشیری زده ایم. به خدا سوگند که هرگز نمی رویم بلکه جان و مال و اهل و کسان خود را فدای تو می کنیم و همراه تو خواهیم جنگید تا به جایگاهت وارد شویم. خداوند آن زندگی پس از تو را برای ما زشت گرداند.

مسلم بن عقیل

مسلم در زمان خلافت حضرت امیر (ع) کوچک بود. در منابع نقل است که او افتخار دامادی حضرت امیر (ع) را داشت. مسلم جایگاهی رفیع نزد حضرت سیدالشهدا داشت و به همین جهت نیز به عنوان سفیر و نماینده ویژه و دارای اختیارات تام به کوفه فرستاده شد تا اوضاع را بسنجد و از مردم بیعت بستاند. اقدامات مسلم در کوفه برگ درخشانی از تاریخ نهضت حسینی است. او کوفه را آماده ورود حضرت (ع) کرد اما با ورود شخصیت سیاس و مکاری چون ابن زیاد اوضاع به هم خورد و جناب مسلم با خیانت کوفیان دستگیر و به شهادت رسید. پیکر او را از کنگره قصر دارالاماره کوفه به زیر افکندند. او از جمله شهدای پرافتخار امر ولایت پذیری است.

جعفر بن عقیل

از جمله افتخار آفرینان خاندان عقیل در نبرد عاشوراست که گویا در میدان چنین رجز می خواند: من جوان ابطحی طالبی و از خاندان بنی هاشم و غالب هستم و ما از بزرگان و سادات هستیم و حسین میان ما پاکیزه ترین پاکان است. روایت است که 15 نفر از سپاه کفر به دست او به هلاکت رسیدند. درباره شهادت او نیز چند روایت وجود دارد و روایت پرتکرارتر این است که هنگام حمله دسته جمعی آل ابی طالب به شهادت رسیده است.

عبدالرحمن، محمد، علی و عبدالله الاکبر

عبدالرحمن نیز رجزهایی محکم و بلیغ می خواند و هفده نفر از لشکر اموی را به هلاکت رساند و آنگاه برای مهارش تعداد بسیاری دورش حلقه زدند و او را به شهادت رساندند. محمد بن عقیل نیز از فقهای زمان خود بود که روز عاشورا نبرد سختی کرد و جلوی چشمان حضرت سیدالشهدا به شهادت رسید. علی بن عقیل نیز از سلحشوران بود و نبرد سختی کرد. دیگر برادرش یعنی عبدالله الاکبر نیز حماسه به خرج داد.

نوادگان عقیل

ابن شهرآشوب عالم شیعی قرن ششم هجری در کتاب «مَناقِبُ آلِ أبی طالب» اشاره کرده که در حادثه جانسوز کربلا چهار تن از نوادگان عقیل نیز به شهادت رسیدند. شاخص ترین آنها عبدالله بن مسلم است. او که نواده حضرت امیر (ع) نیز هست پس از شهادت علی اکبر پا به میدان نبرد گذاشت و از سلحشوری او روایت های مهمی در دست است. او سه نوبت بر لشکر ظلم و کفر حمله کرد و حدود 98 نفر را به هلاکت رساند. همین امر بر عمر سعد گران آمد و دستور داد تا به دور او حلقه بزنند و با تیراندازی پیاپی از دور او را به شهادت برسانند و عمال کفر نیزدستور را اجرا کردند.

از جمله افتخار آفرینان خاندان عقیل در نبرد عاشورا جعفر بن عقیل است که گویا در میدان چنین رجز می خواند: من جوان ابطحی طالبی و از خاندان بنی هاشم و غالب هستم و ما از بزرگان و سادات هستیم و حسین میان ما پاکیزه ترین پاکان است. روایت است که 15 نفر از سپاه کفر به دست او به هلاکت رسیدند پس از شهادت عبدالله بن مسلم بن عقیل، بنی هاشم و فرزندان ابوطالب به صورت هماهنگ بر سپاه کوفه حمله کردند و در این حمله دیگر نواده عقیل یعنی محمد بن مسلم نیز به شهادت رسید. محمد بن ابی سعید بن عقیل و جعفر بن محمد بن عقیل نیز به روایت شهرآشوب از دیگر شهدای کربلا از خاندان عقیل هستند. در تاریخ همچنین از دو طفل مسلم نیز یاد شده است که می توان آنها را نیز در زمره شهدا نهضت حسینی به شمار آورد.

شهدای خاندان عقیل از نظر معصومین (ع)

سلحشوری خاندان عقیل در کربلا و حمایت تمام و کمال آنان از نهضت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) باعث شد تا آنان ائمه با سخنانی ستایش آمیز از آنان یاد کنند. حضرت سیدالشهدا (ع) در روز عاشورا هنگامی که حمله دسته جمعی و گروهی خاندان ابوطالب شروع شد و بر اثر آن برخی فرزندان عقیل به شهادت رسیدند، فرمود: ای عموزادگان من صبر و مقاومت کنید و اهل بیت من شکیبا باشید که بعد از امروز دیگر روی سختی و مصیبت را نخواهید دید. خداوندا قاتلان خاندان عقیل را نابود کن. ای آل عقیل صبر و مقاومت کنید که وعده گاه بهشت است.

روایت است که حضرت سیدالساجدین امام سجاد (ع) نیز هرگاه به یاد خاندان عقیل می افتاد دلش برای آنها می شکست. حضرت امام (ع) خاندان عقیل را بسیار دوست می داشت و می فرمود: من هرگاه به یاد حماسه بزرگ آنان و دفاعشان از پدرم اباعبدالله (ع) می افتم دلم برای آنها می شکند.

همچنین در زیارت ناحیه مقدسه نیز حضرت بقیةالله (عج) نیز به پنچ نفر از شهدای خاندان عقیل به نام شان اشاره فرموده و سلام می دهند و بر قاتلانشان نفرین می فرستند.

معرفی کتاب

حضرت آیت الله محمدجواد مروجی طبسی یکی از مورخانی است که تلاش بسیاری در زمینه روایت و همچنین واکاوی حادثه عظیم دشت نینوا کرده است. او استاد دروس خارج حوزه علمیه قم و فرزند مرحوم آیت الله العظمی محمدرضا مروجی طبسی، پایه گذار تبلیغ در حوزه های علمیه قم و نجف است. او متولد نجف اشرف است و از محضر برجسته ترین استادان حوزه های علمیه قم و نجف بهره برده است.

یکی از مهم ترین تالیفات حجت الاسلام مروجی طبسی «المقتل الحسینی (ع) الماثور: عرض روانی لاحداث کربلا علی لسان المعصومین (ع)» است که در قم و لبنان به زبان عربی منتشر شد. ترجمه فارسی این کتاب در سال 1394 با ترجمه محمد صفری از سوی انتشارات آرام دل در دست مخاطبان قرار گرفت.

از دیگر کتاب ها و پژوهش های منتشر شده مروجی طبسی درباره قیام اباعبدالله الحسین (ع) می توان به این موارد اشاره کرد: «امام حسین (ع) و قرآن»، «با کاروان حسینی از مدینه تا مدینه»، «جانبازان حماسه عاشورا»، «یاران امام حسین»، «پیوسته با حسین از خاک تا افلاک» و...

مروجی طبسی در کتاب «یاران امام حسین (ع)» همه اصحاب سیدالشهدا (ع) را که در کربلا شهید شدند، معرفی مبسوط کرده است. بحث کتاب با حماسه خاندان عقیل بن ابی طالب در کربلا و روایت سلحشوری آنها آغاز شده و با معرفی عمرو بن عبدالله جندعی خاتمه می پذیرد. این کتاب در سال 1394 با شمارگان هزار نسخه، 146 صفحه و بهای هفت هزار تومان توسط انتشارات دارالرسول در قالب چهل و هفتمین مجلد از مجموعه آثار استاد مروجی طبسی در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

نویسنده در این کتاب از منابع متعدد تاریخی و روایی بهره برده است. نحوه مواجهه و بهره برداری او از منابع نیز اجتهادی و انتقادی است. به عنوان مثال نویسنده از کتاب «معالی السبطین فی احوال الحسن و الحسین» نوشته شیخ مهدی حائری مازندرانی (از شاگردان شیخ فضل الله نوری) هم بهره برده که برخی از محققان و عاشوراپژوهان آن را ضعیف کرده اند. به عنوان مثال شهید محراب آیت الله سیدمحمد علی قاضی طباطبایی درباره این کتاب نوشته است: «به نقلیات کتاب معالی السبطین از هر جهت چندان اعتماد نیست، مگر اینکه مدارک و مصادر نقلیات خودش را نشان داده و ذکر کند و از کتبی نیست که آن را بتوان مدرک نقل قرار داد.» مروجی طبسی اما سعی کرده در پژوهش خود مطالب کتاب «معالی السبطین» را با کتب دیگر مورد همسنجی قرار دهد تا روایت های متقن این کتاب خود را نشان دهند.

در این کتاب با زبانی ساده و همه فهم شهدای دشت کربلا و دیگر شخصیت هایی که به سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله (ع) یاری رساندند اشاره و مختصری از سلحشوری آنان روایت شده است که از جمله آنان خاندان جناب عقیل بن ابوطالب (ع) است. مطالعه این کتاب را به جهت آنکه تفکر حسینی را برای مخاطبان به ارمغان می آورد، می توان به عموم مردم توصیه کرد. همچنین هیات های عزاداری اگر می خواهند برنامه های فرهنگی خود را متنوع کنند می توانند یا این کتاب را به اعضا و حاضران در مراسم عزاداری هدیه دهند و یا اینکه جلسات کتابخوانی این کتاب را برگزار کنند. همچنین این کتاب می تواند خط فکری خوبی نیز به مداحان اهل بیت نیز بدهد.

منبع: مهر

کلیدواژه های این خبر
امام علی علیه السلام   خوراک   قبیله   خلیفه   نینوا   بینایی   شیخ عباس قمی   هجرت   نهضت حسینی   خلافت   قبایل   دین اسلام   مکه   جوانمردی   بنی امیه   ائمه اطهار   آستان قدس رضوی   قافله   حاجیان   مشهورترین   ابوطالب   سالار شهیدان   امام حسین علیه السلام   امام سجاد علیه السلام   امویان   ابا عبدالله   اقتصاد   حادثه   پژوهش   ایرانیان  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «مشرق نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟
پایگاه وارث
سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
صدا و سیما
امام سجاد (ع) بعد از واقعه کربلا چه کردند؟/ سرونوشت جامعه اموی پس از عاشورا
خبرگزاری کتاب ایران
پس از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/ تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
شبستان
لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
آنا نیوز
نقش زنان در کربلا و ادامه مباحث قیام عاشورا اساسی است
آنا نیوز
ایرانی ها از چه زمانی در ماه محرم عزاداری می کردند؟/ تلاشی برای احیای سنت حسنه مقتل خوانی
تسنیم
بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
مهر نیوز
اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام
عقیق
خطر دینداری آدامسی
رسانیوز
حضرت زینب (س) نقش آفرین روز های بعد از عاشورا هستند
خبرگزاری دفاع مقدس
واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
شبستان
اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام / تاثیر سیاسی خطبه های امام سجاد (ع)
تسنیم
حضرت زینب (س) نقش آفرین روزهای بعد از عاشورا هستند
رادیو گفتگو
جریان نهضت عاشورا با خطبه های امام سجاد
رسانیوز
آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
شبستان
سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت / دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
تسنیم
امام سجاد علیه السلام؛ ادامه دهنده ی نهضت عاشورا در روزگار تباهی بنی امیه
خبرگزاری دفاع مقدس
امام زین العابدین علیه السلام و نهضت عاشورا
صدا و سیما
نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
رهیاب نیوز
خاندان عقیل عموزادگان امام حسین در روز عاشورا حماسه افریدند
آرا نیوز
قیام عاشورا به روایت اندیشمندان اسلامی/امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید /امام(ع) مردم را به عبادت آگاهانه دعوت کرد
آرا نیوز
استاندار قم: عزاداری های دهه محرم، عقلانیت مکتب تشیع را نشان داد
ایرنا
امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید
پایگاه وارث
نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
تیتر یک
عموزادگانی که حماسه آفریدند
مشرق نیوز
همنوایی مردم قبله تهران با شهدای کربلا در عاشورای حسینی
ایرنا
عاشورا نبرد عدل و ایمان با ظلم و کفر است/ مهمترین درس عاشورا دعوت به مطالبه گری در مقابل بی عدالتی
آرا نیوز
مهم ترین درس عاشورا؛ مطالبه گری در مقابل ظلم و بی عدالتی است
شعار سال
عاشورا نبرد عدل و ایمان با ظلم و کفر است
مهر نیوز
امام حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات بشریت است
خبرگزاری بسیج
عموزادگانی که حماسه آفریدند؛ سلحشوری خاندان عقیل در روز عاشورا
مهر نیوز
«شهادت نامه حسین (ع) و شهیدان کربلا»؛ سیر نهضت حسینی بر اساس کهن ترین منابع
میزان
با بزرگ ترین امپراطوری های تاریخ آشنا شوید + تصاویر
صبح تهران
«شهادت نامه حسین (ع) و شهیدان کربلا» ؛ سیر نهضت حسینی بر اساس کهن ترین منابع
خبرگزاری دفاع مقدس
مقتل ‎نگاری معتبر از نگاه رهبر انقلاب
ایکنا
سیر نهضت حسینی بر اساس کهن ترین منابع منتشر شد
مشرق نیوز
«شهادت نامه حسین(ع) و شهیدان کربلا» چاپ دومی شد
مهر نیوز
نخستین سیاه پوشان عزای حسینی چه کسانی بودند؟
مشرق نیوز
ماجرای ارادت شاعر هندو به امام حسین(ع) +فیلم
مشرق نیوز
اخبار مرتبط
bltپایگاه وارث : بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟
bltصدا و سیما : سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
bltخبرگزاری کتاب ایران : امام سجاد (ع) بعد از واقعه کربلا چه کردند؟/ سرونوشت جامعه اموی پس از عاشورا
bltشبستان : پس از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/ تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
bltآنا نیوز : لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
bltآنا نیوز : نقش زنان در کربلا و ادامه مباحث قیام عاشورا اساسی است
bltتسنیم : ایرانی ها از چه زمانی در ماه محرم عزاداری می کردند؟/ تلاشی برای احیای سنت حسنه مقتل خوانی
bltمهر نیوز : بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
bltعقیق : اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام
bltرسانیوز : خطر دینداری آدامسی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : حضرت زینب (س) نقش آفرین روز های بعد از عاشورا هستند
bltشبستان : واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
bltتسنیم : اهداف یزید از حرکت اسرای کربلا به کوفه و شام / تاثیر سیاسی خطبه های امام سجاد (ع)
bltرادیو گفتگو : حضرت زینب (س) نقش آفرین روزهای بعد از عاشورا هستند
bltرسانیوز : جریان نهضت عاشورا با خطبه های امام سجاد
bltشبستان : آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
bltتسنیم : سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت / دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
bltخبرگزاری دفاع مقدس : امام سجاد علیه السلام؛ ادامه دهنده ی نهضت عاشورا در روزگار تباهی بنی امیه
bltصدا و سیما : امام زین العابدین علیه السلام و نهضت عاشورا
bltرهیاب نیوز : نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
bltآرا نیوز : خاندان عقیل عموزادگان امام حسین در روز عاشورا حماسه افریدند
bltآرا نیوز : قیام عاشورا به روایت اندیشمندان اسلامی/امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید /امام(ع) مردم را به عبادت آگاهانه دعوت کرد
bltایرنا : استاندار قم: عزاداری های دهه محرم، عقلانیت مکتب تشیع را نشان داد
bltپایگاه وارث : امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید
bltتیتر یک : نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
bltمشرق نیوز : عموزادگانی که حماسه آفریدند
bltایرنا : همنوایی مردم قبله تهران با شهدای کربلا در عاشورای حسینی
bltآرا نیوز : عاشورا نبرد عدل و ایمان با ظلم و کفر است/ مهمترین درس عاشورا دعوت به مطالبه گری در مقابل بی عدالتی
bltشعار سال : مهم ترین درس عاشورا؛ مطالبه گری در مقابل ظلم و بی عدالتی است
bltمهر نیوز : عاشورا نبرد عدل و ایمان با ظلم و کفر است
bltخبرگزاری بسیج : امام حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات بشریت است
bltمهر نیوز : عموزادگانی که حماسه آفریدند؛ سلحشوری خاندان عقیل در روز عاشورا
bltمیزان : «شهادت نامه حسین (ع) و شهیدان کربلا»؛ سیر نهضت حسینی بر اساس کهن ترین منابع
bltصبح تهران : با بزرگ ترین امپراطوری های تاریخ آشنا شوید + تصاویر
bltخبرگزاری دفاع مقدس : «شهادت نامه حسین (ع) و شهیدان کربلا» ؛ سیر نهضت حسینی بر اساس کهن ترین منابع
bltایکنا : مقتل ‎نگاری معتبر از نگاه رهبر انقلاب
bltمشرق نیوز : سیر نهضت حسینی بر اساس کهن ترین منابع منتشر شد
bltمهر نیوز : «شهادت نامه حسین(ع) و شهیدان کربلا» چاپ دومی شد
bltمشرق نیوز : نخستین سیاه پوشان عزای حسینی چه کسانی بودند؟
bltمشرق نیوز : ماجرای ارادت شاعر هندو به امام حسین(ع) +فیلم
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.