مسئولان هیئات عزاداری درباره جایگاه قرآن توجیه شوند

مسئولان هیئات عزاداری درباره جایگاه قرآن توجیه شوند
حافظ کل و مدرس قرآن با تأکید بر اینکه در مراسم عزاداری امام حسین(ع) باید مسئولان و افرادی که این مجالس را مدیریت می کنند، توجیه شوند که جایگاه قرآن چه میزان اهمیت دارد، گفت: اگر این توجیه انجام شود، حتما در برنامه ریزی های هیئات مذهبی به این موضوع توجه می شود.
مسئولان هیئات عزاداری درباره جایگاه قرآن توجیه شوند

عـزاداری بـرای سیدالشهدا(ع) در طول سال محدود به زمان خاصی نمی شود، اما محرم و صفر به ویژه دهه نخست آن، به دلیل حوادث عظیمی که بر اباعبدالله الحسین(ع) و خاندان اهل بیت(ع) روی داد، رنگ و بوی متفاوتی دارد.

یکی از مهمترین حقایق ناب پیام امام حسین(ع) در جریان حادثه کربلا همانطور که می توان از گفتار و سیره شان برداشت کرد، دلدادگی به باریتعالی و مؤانست ایشان با کتاب خدا و آیات الهی بود. حضرت سیدالشهدا(ع) به اندازه ای به قرآن دلداده بود که می توان گفت یکی از حوادث شگفت انگیز پس از کربلا که مورخان و مقتل نویسان آن را گزارش کرده اند، قرآن خواندن سرمبارکشان بالای نیزه و نزد یزید ملعون بود.

بنابر این توجه به موضوع قرائت قرآن در هیئات حسینی در کنار میزان اهتمام به دعوت از سخنران و مداح باید مورد توجه بانیان و سوگواران ایشان باشد. موضوعی که طی دهه نخست ماه محرم در گفت وگو با پیشکسوتان، قاریان و خادمان قرآن کریم به بررسی آن خواهیم پرداخت. در ادامه گفت وگو با حسین طرقی، حافظ کل و مدرس قرآن کریم و چهره برتر قرآنی سال 96 (در دوازدهمین همایش تکریم چهره های برتر قرآنی) را می خوانید؛

اهم مواردی که در این گفت وگو به آن اشاره شد؛

  • قرآن، محور قیام امام حسین(ع) و ستون اصلی و پایدار دین ما
  • مسئولان و افرادی که مجالس عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) را مدیریت می کنند، توجیه شوند که جایگاه قرآن در کنار سوگواری، چه میزان دارای اهمیت است.
  • قرآن هرچه زیباتر، خوب و درجه یک چه در بحث قرائت، چه بیان ترجمه و مفاهیم، چه بیان نکات تفسیری و سایر فعالیت های تبلیغی و ترویجی ارئه شود، مسلماً به ذائقه مردم خوش می آید.
  • ما به واسطه منتی که خداوند بر ما قاریان و حافظان گذاشته است، باید فدایی قرآن شویم.
ایکنا ـ درباره نقش تالیان قرآن در ترویج قیام امام حسین(ع) و یارانش بگویید.

خوشحالیم که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، فرهنگ توجه به قرآن در جامعه بیش از پیش رواج پیدا کرده است و توجه به قرآن بین مؤمنان و عاشقان ساحت اهل بیت(ع) بیشتر شده است. در گذشته به دلیل بی توجهی ها یا بسیاری از عواملی که در افکار گذشته و فرهنگ مردم تأثیر داشته است، مردم بیشتر به عزاداری می پرداختند بدون اینکه توجه داشته باشند که قرآن، محور قیام امام حسین(ع) و ستون اصلی و پایدار دین ما است.

همانطور که از آموزه های پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) و امام حسین(ع)، این مشخص می شود که توجه به قرآن یکی از محورهای اصلی در دین است که نباید از آن غافل شد، اما متأسفانه در برهه ای این اتفاق افتاد و این عدم توجه حتی به حوزه های علمیه نیز ورود پیدا کرده بود که امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و سایر علما این انتقاد را داشتند که در حوزه های علمیه که مرکز تبلیغ دین است و فرهنگ دینی از آنجاها منتج می شود و مبلغان دین در آنجا تربیت می شوند، دچار این بی توجهی شدند، البته در شرایط فعلی اهتمام بیشتر به قرآن از سوی حوزه های علیمه صورت گرفته است و از طرف دیگر طرح های خوبی نیز از سوی جامعه قاریان و حافظان در حال انجام است که توقع می رود بهتر از این نیز باشد.

ایکنا ـ با توجه به فرصتی که حضرت سیدالشهدا(ع) در شب عاشورا از لشکر یزید برای تلاوت قرآن گرفت، تلاوت سر مبارک بالای نیزه؛ نشانه جایگاه قرآن در قیام حسینی است. چه راه هایی را برای ورود قرائت قرآن، ترجمه یا تفسیر در این مراسم پیشنهاد می دهید؟

در مراسم عزاداری امام حسین(ع) باید مسئولان و افرادی که این مجالس را مدیریت می کنند، توجیه شوند که جایگاه قرآن چه میزان اهمیت دارد و ترویج قرآن و تحریک جامعه برای انس بیشتر با قرآن چه میزان اهمیت دارد. اگر این توجیه انجام شود، حتما در برنامه ریزی هایشان به این موضوع توجه می شود تا در ابتدای مراسم از قاریانی دعوت کنند تا اجرای برنامه داشته باشند از سوی دیگر شاید به دلایلی چون عدم در نظر گرفتن بودجه، عدم دستری به قاریان خوش خوان یا عدم آشنایی با جامعه قرآنی به این موضوع اهتمام لازم نشود.

البته قرآن هر چه زیباتر، خوب و درجه یک چه در بحث قرائت، چه بیان ترجمه و مفاهیم، چه بیان نکات تفسیری و سایر فعالیت های تبلیغی و ترویجی ارائه شود، مسلماً به ذائقه مردم خوش می آید و بیشتر به آن توجه می کنند و باید گفت که قرآن خواندن به هر شکل و صورت، فضیلت است اما قرآنی که زیبا خوانده نمی شود، برای شنونده جذابیت ایجاد نمی کند. همانطور که اگر هیئتی، مداحی خوب و حرفه ای نداشته باشد، شنونده نیز خیلی استقبال نمی کند و تمایل ندارد، وجود قاری خوش خوان نیز لازم است و به طور کلی هر مقوله هنری با دعوت از استاد مبرز، جذابیت ایجاد می کند.

همچنین به سخنران و خطبای محافل عزاداری درخواست دهند تا درباره قرآن بیشتر صحبت کند به عبارت دیگر منابر بیشتر رنگ قرآنی داشته باشد، به طوری که منبری ها به بیان آیات، تفاسیر، بیان مفاهیم و توجه دادن به مردم برای انس با قرآن بیشتر توجه کنند. واضح است که فرهنگ مذهبی جامعه ما را منابر هدایت می کنند اگر منبری ها به این سمت روند که مردم را به قرآن، در همه جوانب توجه دهند، مسلماً توجه مؤمنین نیز بیشتر می شود و امید داریم در این زمینه اقدامات مؤثر برداشته شود تا به قرآن بیش از گذشته توجه شود و رنگ و بوی قرآنی جامعه بهتر شود به شکلی که انتظار رهبری است.

ایکنا ـ تلاوت کدام آیات را مناسب این ایام می دانید؟

تمام آیات دربردارنده جلوه شخصیت اهل بیت(ع) است. اما آیاتی که بیشتر متناسب با این ایام است، آیات سوره صافات «وَ فَدَیْناهُ بِذِبْحٍ عَظِیمٍ» که بازگوکننده داستان حضرت ابراهیم(ع) و بردن حضرت اسماعیل(ع) به قربانگاه است.

آیات بسیاری هستند که طبق روایات در شأن امام حسین(ع) است. همچنین آیات موضوعی زیادی است که درباره مودت اهل بیت(ع) «قُل لَا أَسئَلُکُم عَلَیهِ أَجراً إِلَّا المَوَدَّةَ فِی القُربَی» و درباره جهاد و مبارزه با ظالمان در سوره توبه و سایر سُور است که برای این ایام مناسب است. به عبارت دیگر ائمه(ع) در آیات بسیار مصداق دارند که می توان در تلاوت ها از این آیات بهره مند شد.

ایکنا ـ نظر شما درباره حضور خودجوش قاریان به منظور تلاوت در هیئات مذهبی یا اصطلاحاً «نذر تلاوت» چیست؟

طرح نذر تلاوت، خوب است، ما به واسطه منتی که خداوند بر ما قاریان و حافظان گذاشته است، باید فدوی قرآن شویم. اینکه شما به عنوان قاری، پیشنهاد تلاوت قرآن بدهید و جواب نه بشنوید، نه تنها کسر شأن نیست، بلکه ذخیره ای برای آخرت می شود. مگر غیر از این است که اهل بیت(ع)، امام حسین(ع) و شهدا، جانشان را در پای قرآن دادند؟! به نظرم اینکه فکر کنید نباید خودجوش این کار انجام شود، مقداری خود را دست بالا گرفتن است. اگر ما قرآن را در جایگاه بلند و رفیع خود ببینیم، هیچ اشکالی نخواهد داشت، اگر در مجلسی برویم و بگوییم قاری بین المللی و ممتاز هستیم و می خواهیم آیاتی را تلاوت کنیم. اگر اعتقاد داریم به اینکه قرآن روزی دست ما را می گیرد و شفاعت می کند، این امر به عنوان ذخیره ای برای آخرت می شود و در پیشگاه خدا سربلند هستیم که در مسیر تبلیغی قرآن، حتی از آبروی خودمان نیز مایه گذاشتم و در پیمودن این مسیر کوتاهی نکردیم.

ایکنا ـ کتابی را برای معرفی بهتر قیام حسینی و نیز احیای مفاهیم قرآن در قیام امام حسین(ع) نام ببرید.

مقتل امام حسین (ع) و یاران به ضمیمه قیام مختار و توابین ترجمه نفس المهوم اثر شیخ عباس قمی و ترجمه علی نظری منفرد، کتاب خوبیست که توسط انتشارات سرور به چاپ رسیده است.

انتهای پیام

کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   ماه محرم   تلاوت   پیروزی انقلاب اسلامی   قیام حسینی   قرائت قرآن   هیئات مذهبی   قرآن کریم   نویسان   اهل بیت   یارانش   ترجمه و مفاهیم   یزید   محرم و صفر   سیره   هیئات حسینی   امام حسین علیه السلام   تبلیغی و ترویجی   قرآن خواندن   قاریان و حافظان   مبلغان دین   علما   امام خمینی (ره)   حادثه   حوزه های علمیه   تلاوت قرآن   عزاداری  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایکنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
ایسنا
بازتاب گسترده درگذشت علامه حکیمی در صفحات معارفی رسانه ها
ایکنا
معطر شدن فضای هیات ها به آیات قرآن عمل به حدیث ثقلین است
ایرنا
رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی و تلاش مدافعان سلامت 2 بال کنترل بیماری کرونا است
موج رسا
دعوت از قاری در مجالس عزاداری حسینی موجب عزت است
ایکنا
روز یازدهم ماه محرم و دل های سوخته اسرای کربلا/دعا و استغفار 2 عمل مورد تاکید «سیدالشهداء (ع)»
میزان
نگاهی به بود و نبود اهداف قرآنی در برنامه وزیر پیشنهادی ارشاد
ایکنا
روایت تسنیم از شور و شعور حسینی شب عاشورا در دروازه عتبات عالیات/ رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در هیات های مذهبی
تسنیم
نهمین روز از ماه محرم و اوج تشنگی کاروان امام حسین (ع)
بولتن نیوز
برگزاری کرسی های تفسیر قرآن در طول سال یاریگر تبیین قیام حسینی خواهد بود
ایکنا
ویژه برنامه های تاسوعا و عاشورا در حرم شاهچراغ(ع) به صورت محدود برگزار می شود
تسنیم
تاریخ جریان عاشورا و قیام حسینی را باید به خوبی مطالعه کرد
تسنیم
عزاداری رهبر انقلاب و مراجع بهترین الگوی مراسم عاشورایی است
ایسنا
اولین سوگواره حسین (ع) شهید راه قرآن برگزار می شود
خبرگزاری دفاع مقدس
اولین سوگواره ملی و مجازی حسین (ع) شهید راه قرآن برگزار می شود
خبرگزاری دانشجو
آداب و رسوم برگزاری مراسم عزاداری «سیدالشهداء(ع)» در مشهد مقدس و حرم مطهر «امام رضا(ع)»
میزان
برگزاری اولین سوگواره ملی و مجازی حسین(ع) شهید راه قرآن
شبستان
مجالس روضه، خالی از تلاوت قرآن نباشد / قاریان پیشقدم انس قرآن و عترت باشند
ایکنا
مسئولان فرهنگی و هیئات، اهمیت تلاوت قرآن را درک کنند
ایکنا
غفلت از برنامه ریزی برای انتقال مفاهیم قرآنی به کودکان و نوجوانان در هیئات حسینی
ایکنا
ممنوعیت عزاداری در برخی کشورها بیانگر هراس از ابلاغ پیام عاشوراست
ایکنا
اهتمام سخنرانان و مداحان به اندیشه قرآنی لازم است
ایکنا
آیت الله اختری: رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا ضرورت دارد
میزان
ضرورت رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا
صدا و سیما
عزاداری برای امام حسین فرصتی برای تحقق وحدت میان مسلمانان جهان است 
ایرنا
مردم در ماه محرم، منزل خود را حسینیه کنند
ایرنا
شاعران آئینی ابعاد قرآنی قیام حسینی را تبلور بیشتری بخشند
ایکنا
آیات متناسب با ولایت و اطاعت در هیئات مذهبی تلاوت شود
ایکنا
تعالی بخشی به شور و شعور مجالس حسینی با قاریان
ایکنا
توصیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به هیات ها، مردم و مسئولان
مهر نیوز
تاکید جامعه مدرسین بر لزوم رعایت مضاعف شیوه نامه های بهداشتی در عزاداری ها
سادس نیوز
جامعه مدرسین بر لزوم رعایت مضاعف شیوه نامه های بهداشتی در عزاداری ها تاکید کرد
خبرگزاری ایلنا
راهکار ورود تلاوت قرآن به عنوان برنامه اصلی هیئات / هدف «نذر تلاوت» به درستی تبیین شود
ایکنا
امام جمعه گناوه: رعایت دستورهای ستاد ملی کرونا در محرم لازم اجرا است
ایرنا
برگزاری عزاداری دهه اول محرم در حرم های اهل بیت (ع) کشور+جزئیات
روز پلاس
عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) تاثیرگذارترین مراسم مذهبی است
خبرگزاری دفاع مقدس
ارادت و محبت به امام حسین در میان اهل سنت موج می زند
رسانیوز
شبکه های استانی تلویزیون، خیمه حسینی برپا کردند
تسنیم
اهمیت عزاداری امام حسین (ع)
صدا و سیما
خیمه حسینی شبکه های استانی برپا می شود
صدا و سیما
اخبار مرتبط
bltایسنا : رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
bltایکنا : بازتاب گسترده درگذشت علامه حکیمی در صفحات معارفی رسانه ها
bltایرنا : معطر شدن فضای هیات ها به آیات قرآن عمل به حدیث ثقلین است
bltموج رسا : رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی و تلاش مدافعان سلامت 2 بال کنترل بیماری کرونا است
bltایکنا : دعوت از قاری در مجالس عزاداری حسینی موجب عزت است
bltمیزان : روز یازدهم ماه محرم و دل های سوخته اسرای کربلا/دعا و استغفار 2 عمل مورد تاکید «سیدالشهداء (ع)»
bltایکنا : نگاهی به بود و نبود اهداف قرآنی در برنامه وزیر پیشنهادی ارشاد
bltتسنیم : روایت تسنیم از شور و شعور حسینی شب عاشورا در دروازه عتبات عالیات/ رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در هیات های مذهبی
bltبولتن نیوز : نهمین روز از ماه محرم و اوج تشنگی کاروان امام حسین (ع)
bltایکنا : برگزاری کرسی های تفسیر قرآن در طول سال یاریگر تبیین قیام حسینی خواهد بود
bltتسنیم : ویژه برنامه های تاسوعا و عاشورا در حرم شاهچراغ(ع) به صورت محدود برگزار می شود
bltتسنیم : تاریخ جریان عاشورا و قیام حسینی را باید به خوبی مطالعه کرد
bltایسنا : عزاداری رهبر انقلاب و مراجع بهترین الگوی مراسم عاشورایی است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : اولین سوگواره حسین (ع) شهید راه قرآن برگزار می شود
bltخبرگزاری دانشجو : اولین سوگواره ملی و مجازی حسین (ع) شهید راه قرآن برگزار می شود
bltمیزان : آداب و رسوم برگزاری مراسم عزاداری «سیدالشهداء(ع)» در مشهد مقدس و حرم مطهر «امام رضا(ع)»
bltشبستان : برگزاری اولین سوگواره ملی و مجازی حسین(ع) شهید راه قرآن
bltایکنا : مجالس روضه، خالی از تلاوت قرآن نباشد / قاریان پیشقدم انس قرآن و عترت باشند
bltایکنا : مسئولان فرهنگی و هیئات، اهمیت تلاوت قرآن را درک کنند
bltایکنا : غفلت از برنامه ریزی برای انتقال مفاهیم قرآنی به کودکان و نوجوانان در هیئات حسینی
bltایکنا : ممنوعیت عزاداری در برخی کشورها بیانگر هراس از ابلاغ پیام عاشوراست
bltایکنا : اهتمام سخنرانان و مداحان به اندیشه قرآنی لازم است
bltمیزان : آیت الله اختری: رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا ضرورت دارد
bltصدا و سیما : ضرورت رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا
bltایرنا : عزاداری برای امام حسین فرصتی برای تحقق وحدت میان مسلمانان جهان است 
bltایرنا : مردم در ماه محرم، منزل خود را حسینیه کنند
bltایکنا : شاعران آئینی ابعاد قرآنی قیام حسینی را تبلور بیشتری بخشند
bltایکنا : آیات متناسب با ولایت و اطاعت در هیئات مذهبی تلاوت شود
bltایکنا : تعالی بخشی به شور و شعور مجالس حسینی با قاریان
bltمهر نیوز : توصیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به هیات ها، مردم و مسئولان
bltسادس نیوز : تاکید جامعه مدرسین بر لزوم رعایت مضاعف شیوه نامه های بهداشتی در عزاداری ها
bltخبرگزاری ایلنا : جامعه مدرسین بر لزوم رعایت مضاعف شیوه نامه های بهداشتی در عزاداری ها تاکید کرد
bltایکنا : راهکار ورود تلاوت قرآن به عنوان برنامه اصلی هیئات / هدف «نذر تلاوت» به درستی تبیین شود
bltایرنا : امام جمعه گناوه: رعایت دستورهای ستاد ملی کرونا در محرم لازم اجرا است
bltروز پلاس : برگزاری عزاداری دهه اول محرم در حرم های اهل بیت (ع) کشور+جزئیات
bltخبرگزاری دفاع مقدس : عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) تاثیرگذارترین مراسم مذهبی است
bltرسانیوز : ارادت و محبت به امام حسین در میان اهل سنت موج می زند
bltتسنیم : شبکه های استانی تلویزیون، خیمه حسینی برپا کردند
bltصدا و سیما : اهمیت عزاداری امام حسین (ع)
bltصدا و سیما : خیمه حسینی شبکه های استانی برپا می شود
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.