مکتب عاشورا تا ابدیت روشنگر حیات بشریت است

مکتب عاشورا تا ابدیت روشنگر حیات بشریت است
بدر عبدالجیلی الموسوی، استاد دانشکده علوم اسلامی دانشگاه بصره عراق تأکید کرد: قیام امام حسین(ع) برخاسته از قرآن و فرمان پروردگار بوده و مکتب عاشورا مشعل روشنگر حیات بشریت تا ابدیت است.
مکتب عاشورا تا ابدیت روشنگر حیات بشریت است

بدر عبدالجیلی الموسوی، استاد دانشگاه و مدیر انجمن حفظ و مطالعات اسلامی در بصره عراق در گفت وگو با خبرگزاری ایکنا از فلسفه قیام عاشورا گفت. متن کامل این گفت وگو در ادامه آمده است:

ایکنا _ چرا امام حسین(ع) علیه انحراف جامعه قیام کرد؟ الموسوی: در حقیقت امام حسین(ع) نماینده و وارث شرعی و بسط دهنده ارزش ها و اصولی بود که پیامبر خاتم آورده بود، حضرت محمد(ص)، امیرالمؤمنین را به عنوان امام منصوب کرده و خطاب به عام و خاص بر امامت امام حسن(ع) و امام حسین(ع) تأکید کرده و فرموده بود: «الحسن و الحسین امامان قاما أو قعدا»(حسن و حسین امام هستند چه قیام کنند و چه قیام نکنند).

رسول اکرم(ص) به فرزندش، امام حسین(ع) مشروعیت و مأموریت قیام را داد. امام حسین(ع) وقتی دید که در دوران حکومت امویان جامعه با انحراف اخلاقی روبه رو است به قیام برخاست، امام در یکی از خطبه های خود به نقل از رسول الله فرمود: :«مَنْ رَأى سُلْطاناً جائِراً مُسْتَحِلاًّ لِحُرُمِ اللهِ، ناکِثاً لِعَهْدِ اللهِ، مُخالِفاً لِسُنَّةِ رَسُولِ اللهِ، یَعْمَلُ فِی عِبادِاللهِ بِالاِثْمِ وَ الْعُدْوانِ فَلَمْ یُغَیِّرْ عَلَیْهِ بِفِعْل، وَ لاَ قَوْل، کانَ حَقّاً عَلَى اللهِ أَنْ یُدْخِلَهُ مَدْخَلَهُ»(اى مردم! پیامبر خدا(ص) فرمودند: «هر کس سلطان ستمگرى را ببیند که حرام خدا را حلال شمرده، پیمان الهى را شکسته و با سنّت رسول خدا مخالفت ورزیده، در میان بندگان خدا به ستم رفتار مى کند و او با زبان و کردارش با وى به مخالفت بر نخیزد، سزاوار است خداوند او را در جایگاه آن سلطان ستمگر (دوزخ) بیاندازد).

این توصیف پیامبر اکرم(ص) از فرد ستمگر کاملاً با شخصیت یزید تطابق داشت و از همین رو امام حسین(ع) به مقابله با انحراف یزید رفت؛ اما چرا در مورد معاویه چنین نبود در واقع معاویه در طول حیاتش به دلیل صلح با امام حسن(ع) تا حدی دست و پا بسته بود.

مقابله با انحراف از زمان بعد از پیامبر(ص) توسط امام علی(ع) آغاز شد؛ زمانی که امام پس از واقعه ثقیفه به مقابله با انحراف رفت، بعد از او این مأموریت به امام حسین(ع) رسید. امام حسین(ع) هم با حضور در جنگ ها و یا از طرق دیپلماتیک به مقابله با انحراف و ظلم و فساد می رفت؛ اما در دوران حکومت یزید اتفاقاتی رخ داد که دیگر مقابله با آن از طرق دیپلماتیک امکان پذیر نبود. او شروع به ایجاد تفرقه میان مسلمانان کرد، بیت المال را غارت می کرد و با جنبش های اسلامی و هویت حکومت اسلامی برخورد می کرد؛ از همین رو امام حسین(ع) باید به مقابله با این هجمه ها علیه دین اسلام می رفت چراکه حکومت و خلافت جامعه اسلامی به دست چنین حاکم ظالم و فاسدی رسیده بود.

همچنین امام حسین(ع) در پى اصرار «مروان بن حکم» براى بیعت با یزید، با قاطعیّت فرمود: «وَ عَلَى الاِسْلامِ، ألسَّلامُ إِذْ قَدْ بُلِیَتِ الاُمَّةُ بِراع مِثْلَ یَزِیدَ»(هنگامى که امّت اسلامى به زمامدارى مثل یزید گرفتار آید، باید فاتحه اسلام را خواند! «وَ یَزیدُ رَجُلٌ فاسِقٌ شارِبُ الْخَمْرِ، قاتِلُ النَّفْسِ المُحَرَّمَةِ»(یزید مردى است فاسق، میگسار و قاتل بى گناهان).

بنابراین همه این دلایل و انگیزه ها حسین(ع) را وادار به مقابله با یزید کرد، زیرا او هم خلیفه شرعی است و هم مسئله دیگر، انحرافات موجود در آن زمان در سطح حاکمیتی و در سطح اخلاقی و فکری جامعه بود و همچنین پیامبر(ص)، امام حسین(ع) را مأمور قیام کرده بود. امام حسین می فرماید: ان الله قد امرنی بامر و انا ماض فیه»(خداوند به من دستوری داده و می خواهم به این خواسته عمل کنم). همان طور هم که پیامبر(ص) فرمود «حسین منی و انا من حسین» بدین معنا که رسالت و بقای دین و اسلام محمدی با حضور امام حسین(ع) گسترش می یابد.

ایکنا _ تأکید امام حسین(ع) بر گفت وگو، منطق و استدلال را به عنوان ابزاری مسالمت آمیز برای ارتباط با دیگران چگونه ارزیابی می کنید؟ در خصوص شیوه های گفت وگو می بینم که در زمان معاویه، امام حسین(ع) هم به خط مشی امام حسن(ع) و ترک مخاصمه متعهد بود، با وجود اینکه جنبش ها و همچنین کتاب هایی برای بیدار شدن مسلمانان پدید آمد، اما با مرگ معاویه و آمدن یزید، امام حسین(ع) شرایط را برای قیام مناسب دید.

یکی از مسائلی که باعث شد امام حسین(ع) راه گفت وگو را برای متقاعد کردن دشمن به کار گیرد، قضیه مأموریت مسلم بن عقیل، سفیر امام حسین(ع) در کوفه بود؛ یعنی امام حسین(ع) مسلم را برای قتل و خونریزی به کوفه اعزام نکرد، بلکه او در آنجا به روش مسالمت آمیز از مردم برای امام بیعت می گرفت. امام حسین(ع) حتی در صحرای کربلا هم با سپاه کوفه وارد گفت وگو شد؛ اما این قوم با آن جنایت وحشتناک به مقابله با او رفتند.

ایکنا _ همان طور که می دانید امام حسین(ع) برای این قیام کرد که به مردم این درس را بدهد که وقتی مسلمانی شاهد ظلم در جامعه خویشتن است شایسته است برای اصلاح اوضاع قیام کند. برخورداری شخصیت امام حسین(ع) از این ارزش اخلاقی را چگونه تفسیر می کنید؟ در واقع نهضت امام حسین(ع) انقلابی است که انقلابیون و مردمی را که در هر دوران با ظالمانی چون یزید روبه رو هستند، بیدار کرده است؛ برخی سخنان امام حسین(ع) همچون «هیهات من الذله» یا اینکه می فرماید «مثلی لایبایع مثله»(مثل من با مثل یزید بیعت نمی کند) برای مستضعفان جهان، در هر زمان و مکانی است.

یعنی کسی که در راه خدا و پیغمبر(ص) ثابت قدم باشد، لازم است که با روش های مسالمت آمیز و نظام مند به مقابله با دشمن برود، نه اینکه نسنجیده و بی برنامه عمل کند. یعنی اگر هم می خواهد حرکتی داشته باشد باید همان شیوه ها و مراحلی را که امام حسین(ع) دنبال کرد، پیش بگیرد.

بنابراین امام حسین(ع) و قیام او برای همه ملت ها در زیر یوغ ستمگران درس بوده است، همان طور که در دوران شاهنشاهی در ایران یا در دوران صدام حسین در عراق مردم علیه این رژیم های ستمگر به پا خاستند. در ایران امام خمینی(ره) به دنبال بیداری جوانان، علما و فرهنگیان و دیگران، اعلام قیام کرد.

ایکنا _ مهم ترین درس اخلاقی از نهضت عاشورا چیست؟ امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) و یارانشان در مدرسه کربلا ارزش های اخلاقی را ترسیم کردند. حسین(ع) سکوتش، قیامش و شهادتش جز با صبر نبود. صبر درس بزرگی از درسهای کربلاست. صبر زینب(س) و قدرت بردباری او درسی برای آیندگان بود. امام سجاد(ع) می فرماید صبر به منزله سر برای بدن است، یعنی اگر ایمان، بدن باشد، صبر، سر آن است، اگر سر برود، بدن هم رفته است و اگر صبر برود ایمان هم رفته است.

درس دیگر کربلا، رحمت است. امام حسین(ع) اوج رحمت است وقتی که با سیاه پوستان، بردگان و آزادگان مهربان است و سیاه و سفید برایش فرقی نمی کند.

امام حسین(ع) نماد رأفت و مهربانی حتی با دشمنانش بوده است، وقتی که حضرت زینب(س) از او می پرسد برادرم اباعبدالله چرا گریه می کنی؟ امام می فرماید من برای اینان (یزیدیان) گریه می کنم، زیرا به خاطر من به جهنم می روند.

در روایت دیگر امام حسین(ع) وقتی به رود فرات می رسد و می خواهد آب بنوشد رو به اسبش می کند و می گوید تو تشنه ای من هم تشنه ام پس آب بنوش؛ این ها نمونه ای از عطوفت و مهربانی امام بوده است.

ایکنا _ مهمترین ارزش های ملموس قیام حسینی در زندگی امروز ما به ویژه برای نسل جوان چیست؟ مدرسه کربلا و قیام امام حسین(ع) در واقع مشعلی است که به قول علما از آن زمان تا دوران های دیگر و تا حال و آینده، روشن باقی مانده است.

ما در ایام عاشوراء اراده و ارزش ها و اصولی را یادآور می شویم که لازم است انسان برای دفاع از آن ثابت قدم باشد و در این مسیر باید روحیه دینی خود و ارزش های ثابت دینی را تقویت کند تا جامعه به سمت یک جامعه مادی و مهجور با معنویات و اصول دینی کشیده نشود.

یک جامعه زمانی می تواند مبتنی بر ارزش های اخلاقی باشد که بداند، قیام امام حسین(ع) برای امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح جامعه و رد فساد، شرب خمر، زنا و اقداماتی نظیر قتل بوده است.

در واقع قیام امام حسین(ع) نوری است که ما روشنایی حیات خود را از آن به دست می آوریم، زیرا این قیام برخاسته از قرآن و فرمان پروردگار بود و از همین رو می بینیم که در هر نسلی و در هر جامعه ای آزادگان و اندیشمندانی هستند که علیه ظلم به پا می خیزند. امروز نیاز داریم که با کربلا و همه زنان و مردان کربلا زندگی کنیم، کسانی که زیباترین درس پایداری را ارائه دادند تا انسان و انسانیت باقی بماند و امت اسلام، زندگی پربرکتی بر پایه ارزش ها و آموزه های دین داشته باشد.

گفت وگو: الهام مؤذنی

انتهای پیام

کلیدواژه های این خبر
عراق   قاتل   خاتم   بیت المال   مشروعیت   امام علی علیه السلام   خلیفه   دیپلمات   معاویه   دین اسلام   غارت   امام حسن مجتبی علیه السلام   گناهان   بیعت   قرآن کریم   حکومت اسلامی   طرقبه   امامان   دوزخ   روشنگر   مطالعات اسلامی   مسلمین   امت اسلام   یزید   فاتحه   رسول الله صلى الله علیه و سلم   قیام عاشورا   مکتب عاشورا   واقعه   امام حسین علیه السلام   امویان   دانشگاه   استاد دانشگاه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایکنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
وحدت امت اسلامی مایه رشد و تعالی دنیای اسلام
رسانیوز
بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟
پایگاه وارث
سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
صدا و سیما
پس از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/ تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
شبستان
نقش زنان در کربلا و ادامه مباحث قیام عاشورا اساسی است
آنا نیوز
لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
آنا نیوز
بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
مهر نیوز
حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی؛ گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
پایگاه وارث
دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
رسانیوز
سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت / دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
تسنیم
سجایای اخلاقی علمدار کربلا و درس هایی برای جوانان امروز
بولتن نیوز
سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت
مشرق نیوز
نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
رهیاب نیوز
 تبیین معارف الهى و جلوگیری از تحریف حقایق اس?مى، راهبرد امام سجاد(ع)
ایرنا
گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
شبستان
چگونه به امام حسین (ع) متصل شویم؟
خبرگزاری دانشجو
قیام عاشورا به روایت اندیشمندان اسلامی/امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید /امام(ع) مردم را به عبادت آگاهانه دعوت کرد
آرا نیوز
عاشورا نبرد عدل و ایمان با ظلم و کفر است/ مهمترین درس عاشورا دعوت به مطالبه گری در مقابل بی عدالتی
آرا نیوز
مهم ترین درس عاشورا؛ مطالبه گری در مقابل ظلم و بی عدالتی است
شعار سال
هدف از قیام عاشورا ایجاد تحول عظیم در بین بشریت بود
ایسنا
عاشورا نبرد عدل و ایمان با ظلم و کفر است
مهر نیوز
قیام امام حسین (ع) برای مبارزه با انحرافات و بدعت های زمانه بود
ملیت
قیام امام حسین (ع) در مبارزه با انحرافات چه تاثیری داشت؟
پارسینه
تاثیر قیام امام حسین (ع) در مبارزه با انحرافات
باشگاه خبرنگاران
تعهد انسان به هم نوع خود شاخصی در عرصه دیپلماسی مبتنی بر مکتب امام حسین (ع) است
رادیو گفتگو
عبرت های عاشورا - 2؛ چگونگی مواجهه با مخالفان!
سایت جماران
ضرورت تعمیق بینش خود نسبت به مکتب عاشورا و قیام امام حسین (ع)
خبرگزاری بسیج
شیوه حضرت زینب(س) برای انتقال پیام عاشورا؛ وادار کردن دشمن به پاسخگویی
ایکنا
نهضت عاشورا، عبرتی برای تمام تاریخ بشریت است
خبرگزاری حوزه
ممنوعیت عزاداری در برخی کشورها بیانگر هراس از ابلاغ پیام عاشوراست
ایکنا
توقف فرقه گرایی «عاشورا» را به بخش مهم زندگی مسلمانان تبدیل می کند
ایکنا
تنها راه نجات مستضعفان دفاع از مبارزات آنان با الهام از مکتب امام حسین (ع) است
خبرگزاری دفاع مقدس
تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین (ع) است
خبرگزاری دفاع مقدس
عاشورا؛ نماد زیست اخلاقی در برابر رذیلت اخلاقی است
ایکنا
ضرورت رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا
صدا و سیما
آیت الله اختری: رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا ضرورت دارد
میزان
اشک بر مظلومیت امام حسین(ع) ضد افسردگی است
ایکنا
عزاداری برای امام حسین فرصتی برای تحقق وحدت میان مسلمانان جهان است 
ایرنا
تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین(ع) است
مهر نیوز
بنی امیه تمدن سوز بود نه تمدن ساز/ فقر منبع برای شناخت امویان
خبرگزاری دانشجو
اخبار مرتبط
bltرسانیوز : وحدت امت اسلامی مایه رشد و تعالی دنیای اسلام
bltپایگاه وارث : بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟
bltصدا و سیما : سرنوشت جامعه اموی پس از عاشورا / سیره امام سجاد (ع) برای احیای شریعت
bltشبستان : پس از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/ تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
bltآنا نیوز : نقش زنان در کربلا و ادامه مباحث قیام عاشورا اساسی است
bltآنا نیوز : لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
bltمهر نیوز : بعد از عاشورا چه اتفاقی افتاد ؟/تفاوت میان ارتداد فقهی و سیاسی
bltپایگاه وارث : حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی؛ گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
bltرسانیوز : دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
bltتسنیم : سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت / دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
bltبولتن نیوز : سجایای اخلاقی علمدار کربلا و درس هایی برای جوانان امروز
bltمشرق نیوز : سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت
bltرهیاب نیوز : نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
bltایرنا :  تبیین معارف الهى و جلوگیری از تحریف حقایق اس?مى، راهبرد امام سجاد(ع)
bltشبستان : گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
bltخبرگزاری دانشجو : چگونه به امام حسین (ع) متصل شویم؟
bltآرا نیوز : قیام عاشورا به روایت اندیشمندان اسلامی/امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید /امام(ع) مردم را به عبادت آگاهانه دعوت کرد
bltآرا نیوز : عاشورا نبرد عدل و ایمان با ظلم و کفر است/ مهمترین درس عاشورا دعوت به مطالبه گری در مقابل بی عدالتی
bltشعار سال : مهم ترین درس عاشورا؛ مطالبه گری در مقابل ظلم و بی عدالتی است
bltایسنا : هدف از قیام عاشورا ایجاد تحول عظیم در بین بشریت بود
bltمهر نیوز : عاشورا نبرد عدل و ایمان با ظلم و کفر است
bltملیت : قیام امام حسین (ع) برای مبارزه با انحرافات و بدعت های زمانه بود
bltپارسینه : قیام امام حسین (ع) در مبارزه با انحرافات چه تاثیری داشت؟
bltباشگاه خبرنگاران : تاثیر قیام امام حسین (ع) در مبارزه با انحرافات
bltرادیو گفتگو : تعهد انسان به هم نوع خود شاخصی در عرصه دیپلماسی مبتنی بر مکتب امام حسین (ع) است
bltسایت جماران : عبرت های عاشورا - 2؛ چگونگی مواجهه با مخالفان!
bltخبرگزاری بسیج : ضرورت تعمیق بینش خود نسبت به مکتب عاشورا و قیام امام حسین (ع)
bltایکنا : شیوه حضرت زینب(س) برای انتقال پیام عاشورا؛ وادار کردن دشمن به پاسخگویی
bltخبرگزاری حوزه : نهضت عاشورا، عبرتی برای تمام تاریخ بشریت است
bltایکنا : ممنوعیت عزاداری در برخی کشورها بیانگر هراس از ابلاغ پیام عاشوراست
bltایکنا : توقف فرقه گرایی «عاشورا» را به بخش مهم زندگی مسلمانان تبدیل می کند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تنها راه نجات مستضعفان دفاع از مبارزات آنان با الهام از مکتب امام حسین (ع) است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین (ع) است
bltایکنا : عاشورا؛ نماد زیست اخلاقی در برابر رذیلت اخلاقی است
bltصدا و سیما : ضرورت رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا
bltمیزان : آیت الله اختری: رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا ضرورت دارد
bltایکنا : اشک بر مظلومیت امام حسین(ع) ضد افسردگی است
bltایرنا : عزاداری برای امام حسین فرصتی برای تحقق وحدت میان مسلمانان جهان است 
bltمهر نیوز : تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین(ع) است
bltخبرگزاری دانشجو : بنی امیه تمدن سوز بود نه تمدن ساز/ فقر منبع برای شناخت امویان
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.