واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند

واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
حوزه/معاون فرهنگی تبلیغی مرکزمدیریت حوزه های علمیه خواهران گفت: اولین تاریخ نگار واقعه کربلا و کاروان اسرا، حضرت زینب(س) و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند.
واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند

معصومه ظهیری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری حوزه اظهار داشت: بر اساس گفته شهید مطهری واقعه عاشورا یک نهضت و قیام دو جنسی بود که هم مردان و زنان سهم داشتند و هر کدام در مدار خودشان حرکت کردند.
وی افزود: امام حسین(ع) به قصد امنیت خود و خاندان عصمت و طهارت و هم به دعوت مردم کوفه و سران قبایل از مدینه به مکه و از آنجا به سوی کوفه حرکت کردند که در بین راه واقعه کربلا با تغییر مسیر اجباری اتفاق افتاد.
معاون فرهنگی تبلیغی مرکزمدیریت حوزه های علمیه خواهران با اشاره به اینکه زنان در واقعه کربلا از بنی هاشم و اصحاب سیدالشهدا بودند گفت: عده ای از این زنان از دختران بنی هاشم از جمله حضرت زینب(س)، ام کلثم(س)، رباب و دخترانش بودند و دسته دوم از زنان اصحاب مانند مادر وهب عبدلله بن عمیر کلبی و همسرش، مادر عبدالله بن عمیر، مادرعمر بن جناده و کنیز مسلم بن عوسجه بودند.
وی گفت: همچنین در بین را کنیزان و زنان آزاد ولایت مدار به کاروان پیوستند زنانی که خودشان داوطلبانه و بدون هیچ گونه اجباری با کاروان همراه شدند.
ظهیری با بیان اینکه نقش زنان قبل از عاشورا همراهی و میثاق با ولایت و امامت بود گفت: این زنان با باور بر صادق و برحق بود راه سید سالار شهیدان، همسرانشان را تشویق به همراهی با امام می کردند ضمن اینکه در حین واقعه کربلا نیز هیچ زنی را نداریم که از راه برگشته باشد بلکه قاطعانه ایستادند و دفاع کردند.
ظهیری تاکید کرد: نقش زنان از قبل قیام در همراهی و همدلی با امام در حین قیام و روز عاشورا صبوری، استقامت، عدم جزع و اظهار عجز و در دوران اسارت مقاومت، پیام رسانی، ظلم ناپذیری و مقاومت در برابر تحقیر دشمن سرفرازی بود.
وی افزود: در این میان تازه عروسی بود که همراه با کاروان نقش آفرینی کرد و در تاریخ آمده است امام حسن(ع) به وهب می فرماید که می توانی همسرت را به قبیله برگردانی و خود برگردی که این تازه عروس چنان گریه می کند و متاثر می شود که همسرش فکر می کند در فراق اوست در حالی که می گوید حسین بن علی(ع) تو را به همراهی اش فرا می خواند و مرا را از همراهی دختر علی منع می کند.
این مقام حوزوی، تاکید کرد: این پایداری، استقامت و روحیه دادن از زمانی که کاروان در سرزمین کربلا اطراق کرد و تا عصر عاشورا ادامه داشت.
وی با بیان اینکه در واقعه کربلا چند نفر از زنان قهرمانه از قیام بیرون آمدند گفت: آراییدن خیمه ها به گونه بود که زنان و فرزندان اصحاب در وسط حلقه، بنی هاشم و محارم اهل بیت در حلقه دوم و اصحاب در حلقه سوم بودند تا از این طریق کمتر واقعه جنگ به زنان و کودکان منتقل شود.
ظهیری اضافه کرد: در این میان نیز حضرت اباعبدالله(ع) به آرامش در بین زنان و کودکان و کاهش اضطراب ناشی از جنگ فکر می کردند و این گوشه ای از توجه حضرت به خانواده و کانون آن بود.
وی به نقش آفرینی همسر و مادر وهب اشاره کرد و گفت: همسر وهب بالای سر همسرش رفت و دشمن را مورد عتاب قرار داد و چوب خیمه را برداشت که حضرت مانع ایشان شد و مادر وهب که سر فرزندش را به سوی دشمن پس فرستاد.
به گفته وی، کنیز مسلم بن عوسجه و مادر عبدالله نیز با رجز خوانی هایشان دشمن را مورد سرزنش قرار دادند ضمن اینکه دُلْهُم، همسر زُهَیر نیز همسرش را در همراهی با کاروان اباعبدالله تشویق و حمایت کرد.
معاون فرهنگی تبلیغی مرکزمدیریت حوزه های علمیه خواهران با تاکید بر اینکه نقش زینب کبری(س) در واقعه کربلا بی بدیل بود گفت: ایشان یک نقش هدایت، همراهی و مقاومت و مقابله با دشمن و همچنین نقش حمایت کاروان و پیام واقعه عاشورا را برعهده داشتند ایشان برای کم کردن التهاب روحیه و شهادت اصحاب و یاران حضرت حسین(ع) به ایشان دلداری و تسلی می داد.
این مقام حوزوی گفت: زینب(س) قهرمان ایستاده مقاوم و صبور در شب عاشورا در صحنه حاضر شد یکی از نقش های بسیار تاثیر گذار که تاریخ قلم فرسایی می کند نتوانسته ابعاد این قهرمانی و کاروان سالاری و مقاومت و صبر را بستاید حضور زینب کبری بعد از عصر عاشورا و شهادت امام حسین(ع) است.
وی اضافه کرد: یکی از فرازهای مهم در زندگی حضرت زینب(س) وقایع پس از ظهر عاشوراست که ایشان را به مقامی می رساند که در دنیا به یک نفر داده شده و آن شخص کسی نیست جز دختر بزرگوار آقا امیرالمومنین.ایشان هنگامی نائبه الامام می شوند که جان خود را سپر ولایت و امامت کرده و از امام عصر خویش پس از شهادت برادر بزرگوارشان امام حسین (ع) دفاع می کند.
معاون فرهنگی تبلیغی مرکزمدیریت حوزه های علمیه خواهران با بیان اینکه وقار و بلاغت حضرت زینب(س) در تاریخ ماندگار شد گفت: ایشان در مجلس ابن زیاد چنان دلسوخته وارد می شود که ابن زیاد می گوید که این زن باوقار و مغرور کیست؟ ضمن اینکه خطبه حضرت در کوفه و مجلس یزید پایه های حکومت یزیدیان را شل کرد.
وی گفت: یزید می خواهد وقایع را لاپوشانی کرد و خود را بری الذمه جلوه دهد دستور می دهد که کجاوه هایی آماده کنند که در این بین حضرت زینب(س) می فرمایند که کاروان ها را سیاه پوش کنید و با این حرکت در طول مسیر به تداعی معانی و معرفی جایگاه عصمت و طهارت و واقعه کربلا می پردازد.
این مقام حوزوی با تاکید بر اینکه حضرت زینب(س) درحمایت از امام سجاد(ع) جانش را سپرس می کند گفت: به اذن خداوند برای ادامه سلسله امامت و ولایت حضرت سجاد(ع) بیمار می شود و در این مسیر بارها حضرت زینب(س) برای حفاظت جان این امام پیش قدم می شود.
وی خاطر نشان کرد: واقعه عاشورا یک نهضت فراگیری بود که همگان از طفل 6 ماهه تا پیرمردی مانند حبیب بن مظاهر در آن نقش آفرینی کردند و در جایی که خلا نقش مردانه وجود داشت آن را زنان پر کردند.
معاون فرهنگی تبلیغی مرکزمدیریت حوزه های علمیه خواهران با اشاره به نقش زنان قبیله بنی اسد گفت: پس از شهادت سیدالشهدا و یاران گران قدرش، به نقلی در روز یازدهم و نقلی دیگر روز دوازدهم محرم سال 61 هجری قمری جماعتی از زنان بنی اسد که در نزدیکی کربلا منزل داشتند با شنیدن این واقعه و اینکه اجساد امام و یارانش در زیر آفتاب تابان است، سخت تحت تأثیر قرار گرفتند و خواستار دفن اجساد مطهر شهدا توسط مردان خود شدند. اما ترس ابن زیاد موجب تعلل مردان قبیله شد. زنان بنی اسد که چنین دیدند با بخشیدن مهریه هایشان، خود بیل و کلنگ برداشتند و به سمت کربلا حرکت کردند.
وی ادامه داد: وفاداری و پیشگامی زنان را در حمایت از بدن های مطهر در تاریخ بیان شده است ضمن اینکه ام البنین نیز با کهولت سن در آفتاب می نشست و واقعه کربلا را تکرار می کرد و از رشادت های پسرانش می گفت.
ظهیری بر تاسی از سیره زینب(س) تاکید کرد و گفت: از رموز ماندگاری عاشورا همین مشی زینبی(س) زیستن و وفاداری به آرمانها و ارزشهای قیام کربلا ونهصت عاشوراست.
وی ابراز داشت: امروز زنان و مردان نیز باید در مسیر ولایت و امامت با الگو گیری از تمام ابعاد زندگانی حضرت زینب(س) حرکت کنند و زمینه ساز ظهور مهدی موعود(عج) باشند.

313/61


کلیدواژه های این خبر
قبیله   نقش زنان   واقعه کربلا   واقعه عاشورا   قبایل   کوفه   امام حسن مجتبی علیه السلام   خیمه   سرزنش   مکه   دربی   طهارت   کنیز   معاون امور فرهنگی   اهل بیت   معصومه ظهیری   ولایت و امامت   سالار شهیدان   واقعه   رجز خوانی   امام حسین علیه السلام   مقابله با دشمن   حضرت زینب سلام الله علیها   ابا عبدالله   حسین بن علی   گوشه   بانوان   همسر   حوزه های علمیه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرگزاری حوزه» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
ایسنا
لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
آنا نیوز
نقش زنان در کربلا و ادامه مباحث قیام عاشورا اساسی است
آنا نیوز
کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
آنا نیوز
واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
شبستان
روز سیزدهم محرم 61 بر کاروان امام حسین (ع) چه گذشت؟
مشرق نیوز
سکوت امام سجاد(ع) به اقتضاء زمانه و با هدف حفظ سلسله امامت بود
مهر نیوز
سکوت امام سجاد(ع) بر مبنای اقتضاء زمانه و با هدف حفظ سلسله امامت و ولایت بود
باشگاه خبرنگاران
وقایع بعد از عاشورا +اسناد دقیق
شعار سال
جریان نهضت عاشورا با خطبه های امام سجاد
رسانیوز
آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
شبستان
امام زین العابدین(ع) و نهضت عاشورا
شیرازه
چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟
مشرق نیوز
شاه چراغ، غرق در عزای سید الساجدین (ع)
صدا و سیما
تقویم تاریخ؛ از ورود کاروان اسرای کربلا به کوفه تا روز جهانی مسجد
میزان
امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
خبرگزاری حوزه
امام زین العابدین علیه السلام و نهضت عاشورا
صدا و سیما
نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
رهیاب نیوز
بصیرت زینبی با تربیت علوی
پانا
واکاوی مبادی تصوری و تصدیقی قیام امام حسین(ع)
آنا نیوز
یازده محرم؛ عبور از کنار قتلگاه
بولتن نیوز
مراسم شام غریبان اباعبدالله الحسین (ع) در فاز 4 مهرشهر کرج + تصاویر
تیتر یک
10 روز 10 پیام عاشورایی
خبرگزاری بسیج
برگزاری مراسم شام غریبان سیدالشهداء (ع) در سراسر کشور
صدا و سیما
شام غریبان سحر ندارد
صدا و سیما
آیین شام غریبان دشت کربلا در آذربایجان غربی برگزار شد
ایرنا
مهمترین اعمال شام غریبان
صدا و سیما
عصر عاشورا چه بر «حضرت زینب(س)» گذشت؟/مهمترین اعمال شام غریبان
میزان
فلسفه شام غریبان امام حسین (ع) چیست؟
صدا و سیما
حفظ و نگهداری از نهضت الهی عاشورا در گرو حضور زنان بود
خبرگزاری حوزه
امشب به صحرا بی کفن جسم شهیدان است، شام غریبان است...
باشگاه خبرنگاران
تشریح نقش زنان تاثیرگذار در جریان کربلا
خبرگزاری حوزه
کربلای ایران در سوگ سقای دشت نینوا
ایرنا
اقامه نماز ظهر تاسوعا درقم
خبرگزاری موج
سوگ سمنانی ها در تاسوعای حسینی؛ رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی از سوی عزاداران
تسنیم
عاشورا عرصه حضور زنانی است که در مسیر دفاع از ولایت و امامت نقش آفرینی کردند
خبرگزاری حوزه
سبک زندگی مسن ترین شهید کربلا/ نقش همسر و فرزند حبیب بن مظاهر در حق طلبی او چه بود؟
تسنیم
قم درتاسوعای حسینی غرق ماتم و عزاست
ایرنا
قم در شب تاسوعا عزادار علمدار کربلاست
ایرنا
نقش خانواده و زنان در واقعه عاشورا
تسنیم
اخبار مرتبط
bltایسنا : رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
bltآنا نیوز : لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
bltآنا نیوز : نقش زنان در کربلا و ادامه مباحث قیام عاشورا اساسی است
bltآنا نیوز : کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
bltشبستان : واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
bltمشرق نیوز : روز سیزدهم محرم 61 بر کاروان امام حسین (ع) چه گذشت؟
bltمهر نیوز : سکوت امام سجاد(ع) به اقتضاء زمانه و با هدف حفظ سلسله امامت بود
bltباشگاه خبرنگاران : سکوت امام سجاد(ع) بر مبنای اقتضاء زمانه و با هدف حفظ سلسله امامت و ولایت بود
bltشعار سال : وقایع بعد از عاشورا +اسناد دقیق
bltرسانیوز : جریان نهضت عاشورا با خطبه های امام سجاد
bltشبستان : آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
bltشیرازه : امام زین العابدین(ع) و نهضت عاشورا
bltمشرق نیوز : چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟
bltصدا و سیما : شاه چراغ، غرق در عزای سید الساجدین (ع)
bltمیزان : تقویم تاریخ؛ از ورود کاروان اسرای کربلا به کوفه تا روز جهانی مسجد
bltخبرگزاری حوزه : امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
bltصدا و سیما : امام زین العابدین علیه السلام و نهضت عاشورا
bltرهیاب نیوز : نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
bltپانا : بصیرت زینبی با تربیت علوی
bltآنا نیوز : واکاوی مبادی تصوری و تصدیقی قیام امام حسین(ع)
bltبولتن نیوز : یازده محرم؛ عبور از کنار قتلگاه
bltتیتر یک : مراسم شام غریبان اباعبدالله الحسین (ع) در فاز 4 مهرشهر کرج + تصاویر
bltخبرگزاری بسیج : 10 روز 10 پیام عاشورایی
bltصدا و سیما : برگزاری مراسم شام غریبان سیدالشهداء (ع) در سراسر کشور
bltصدا و سیما : شام غریبان سحر ندارد
bltایرنا : آیین شام غریبان دشت کربلا در آذربایجان غربی برگزار شد
bltصدا و سیما : مهمترین اعمال شام غریبان
bltمیزان : عصر عاشورا چه بر «حضرت زینب(س)» گذشت؟/مهمترین اعمال شام غریبان
bltصدا و سیما : فلسفه شام غریبان امام حسین (ع) چیست؟
bltخبرگزاری حوزه : حفظ و نگهداری از نهضت الهی عاشورا در گرو حضور زنان بود
bltباشگاه خبرنگاران : امشب به صحرا بی کفن جسم شهیدان است، شام غریبان است...
bltخبرگزاری حوزه : تشریح نقش زنان تاثیرگذار در جریان کربلا
bltایرنا : کربلای ایران در سوگ سقای دشت نینوا
bltخبرگزاری موج : اقامه نماز ظهر تاسوعا درقم
bltتسنیم : سوگ سمنانی ها در تاسوعای حسینی؛ رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی از سوی عزاداران
bltخبرگزاری حوزه : عاشورا عرصه حضور زنانی است که در مسیر دفاع از ولایت و امامت نقش آفرینی کردند
bltتسنیم : سبک زندگی مسن ترین شهید کربلا/ نقش همسر و فرزند حبیب بن مظاهر در حق طلبی او چه بود؟
bltایرنا : قم درتاسوعای حسینی غرق ماتم و عزاست
bltایرنا : قم در شب تاسوعا عزادار علمدار کربلاست
bltتسنیم : نقش خانواده و زنان در واقعه عاشورا
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.