آیا نویسنده سعادتی دارد که نوشته اش را نهمین زاده حسین(ع) بپذیرد

آیا نویسنده سعادتی دارد که نوشته اش را نهمین زاده حسین(ع) بپذیرد
«پیشوای شهیدان» را آیت الله سیدرضا صدر با نگاهی عقلی درباره تاریخ زندگی حضرت سیدالشهدا(ع) نوشته است. تقدیمی کتب چنین است: آیا نویسنده اش سعادتی دارد که نوشته اش را نهمین زاده حسین(ع) بپذیرد؟
آیا نویسنده سعادتی دارد که نوشته اش را نهمین زاده حسین(ع) بپذیرد

به گزارش خبرنگار مهر، مرحوم آیت الله سیدرضا صدر (درگذشته به سال 1373) فرزند مرحوم آیت الله العظمی سیدصدرالدین صدر و برادر امام موسی صدر، یکی به باور بسیاری از پژوهشگران و اندیشمندان، از جمله مهم ترین فیلسوفان و متفکران عصر حاضر به شمار می رفت و ابداعات و نوآوری های مهمی در علوم متداول حوزه های علمیه داشت. نگاه عقلی و اجتهادی او به مقوله تاریخ نیز بسیار مهم بود که منجر به مکتوباتی ارزشمند شد که از جمله آنها «پیشوای شهیدان» نام دارد.

آیت الله صدر «پیشوای شهیدان» را در بهمن 1355 به پایان رساند. این کتاب برای نخستین بار در ابتدای دهه 60 توسط انتشارات 22 بهمن منتشر شد. پس از وفات آیت الله صدر، حضرت حجت الاسلام والمسلمین سیدباقر خسروشاهی کار نظارت بر انتشار دوره آثار ایشان را برعهده گرفت و این آثار از جمله «پیشوای شهیدان» با ویراستی تازه به دست مخاطبان رسیدند. حجت الاسلام خسروشاهی در یکی از گفت وگوهای مطبوعاتی خود چنین گفته بود که آثار به طبع رسیده آیت الله صدر در زمان حیات بدون نظارت ایشان منتشر شده بودند.

اما نخستین چاپ با ویرایش جدید کتاب «پیشوای شهیدان» سال 1379 توسط موسسه بوستان کتابِ دفتر تبلیغات اسلامی صورت گرفت و تاکنون نیز نزدیک به 15 چاپ را تجربه کرده است.

«پیشوای شهیدان» با قلمی ادیبانه و شیوا به شرح زندگانی امام حسین (ع) از تولد تا شهادت اختصاص دارد و در یک مقدمه (کلیات) و سه بخش تنظیم شده است. در کلیات سیری تاریخی در نسب و احوال قوم عرب قبل از اسلام، صحابه و منافقان، مسئله خلافت، خلفای راشدین، امام حسن مجتبی (ع) و در نهایت گوشه ای از سیره و سنت سالار شهیدان بررسی شده است.

بخش نخست با عنوان «شهادت و جهاد» با تحلیل شهادت، شهید و جهاد شروع می شود و با تصویر سیر منازل و مراحل حرکت امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا ادامه پیدا می کند و سرانجام با قضایای روز عاشورا و شهادت حضرت و خاکسپاری شهیدان خاتمه پیدا می کند.

«اسارت» عنوان بخش دوم است که به قضایای اسارت اهل بیت (ع) و ایفای نقش حضرت سیدالساجدین (ع) و زینب کبری (س) در شهر کوفه و شام می پردازد. این بخش با بازگشت کاروان به مدینه و سوگواری و عزاداری در مدینه اتمام می پذیرد.

انقلابی دردمند است. ستم کشیده است. می کوشد وضع را دگرگون سازد و ستمکار را براندازد. آیا انقلابی، دشمن ستم است؟ یا دشمن ستمکار؟ با زور مبارزه می کند یا با زورگو؟ پاسخ این پرسش را کسانی می توانند بدهند که روش انقلابیان را پس از پیروزی در مسکو یا در پکن یا در هاوانا یا کشورهای دیگر، بررسی کرده باشند آخرین و سومین بخش «شهید و شهادت» نام دارد. در این بخش آیت الله صدر نخست از زاویه دیگری به ارزش شهادت و شهید نگریسته و در ادامه با محوریت شهادت از دریچه مقایسه میان طالحان و صالحان معرکه کربلا به شهدای نامی جریان کربلا – چه قبل از وقوع عاشورا و چه حین و چه بعد آن – وارد شده است. «پیشگامان شهادت»، «اسیری و شهادت»، «برادری و شهادت»، «شهید یک پا»، «کوچولوی شهید» و «صحابیان شهید» بخشی از عناوین بخش سوم است.

آیت الله سیدرضا صدر در صفحه تقدیم کتاب این عبارت را نوشته است: «آیا نویسنده اش سعادتی دارد که نوشته اش را نهمین زاده حسین (ع) بپذیرد؟»

آیت الله صدر در مقدمه کتاب چنین نوشته است: «راهی را که حسین (ع) پیمود، گروهی انقلابیش خوانند و حسین (ع) را رهبر انقلابی دانند. کسانی آن را کوششی برای گرفتن حکومت گویند و حسین (ع) را جویای قدرت پندارند. چپ گرایان، از گروه نخستین هستند و راست گرایان را باید در زمره گروه دوم قرار داد. آرمان انقلاب، قطع ید غاصب، مبارزه با ستمگر، کشتن است و کشته شدن، انتقام است و خونخواهی.

انقلابی دردمند است. ستم کشیده است. می کوشد وضع را دگرگون سازد و ستمکار را براندازد. آیا انقلابی، دشمن ستم است؟ یا دشمن ستمکار؟ با زور مبارزه می کند یا با زورگو؟ پاسخ این پرسش را کسانی می توانند بدهند که روش انقلابیان را پس از پیروزی در مسکو یا در پکن یا در هاوانا یا کشورهای دیگر، بررسی کرده باشند. آرمان راست گرا به قدرت رسیدن یا حفظ قدرت موجود است. محافظه کاران، کمتر ستمی دیده اند و کمتر رنجی کشیده اند. خوش دارند که وضع موجود ثابت نگه داشته شود و گاه می کوشند قدمی فراتر نهند و قدرت بالاتری به دست آورند. محافظه کار، قدرت را برای قدرت می خواهد و حکومت را برای حکومت.

راهی که حسین پیمود نه انقلاب بود و نه کوششی برای به دست آوردن قدرت. راه حسین راه دگری بود و قیام حسین قیام دگری. قیامی که در تاریخ جهان نظیر و مانند ندارد. پیروان مکتب حسین و راهپیمایان راه او در تاریخ اسلام شیعه نامیده شدند. قیام حسین (ع) برای شهادت بود و حسین پیشوای شهیدان. نهضت حسینی جهاد فی سبیل الله بود نه نهضت فی سبیل النفس و حسین سرور مجاهدان در راه خداست.»

لازم به ذکر است که در کارنامه علمی آیت الله کتابی با عنوان «بانوی کربلا» نیز دیده می شود. این اثر در اصل ترجمه کتاب «السیدة زینب عقیله بنی هاشم» نویسنده مشهور مصی عایشه عبدالرحمن به عایشه بنت الشاطی است. این نویسنده مشهور مصری سلسله کتبی داشته با عنوان «تراجم سیدات بیت النبوة» که در آن به تراجم بانوان خاندان رسول اکرم (ص) پرداخته است و اثر حاضر نیز در زمره این مجموعه است.

آیت الله سید رضا صدر در مقدمه درباره چگونگی آشنایی با کتاب نوشته است: «در سال 31 شمسی به کشورهای عربی مسافرت کردم و در روز یازدهم محرم سال 71 یکی از دوستان لبنانی این کتاب را به من عنایت کرد. پس از مطالعه، آن را بسیار شایسته و شیوا یافتم و به مضمون:

خوش تر آن باشد که ذکر دلبران * گفته آید در حدیث دیگران

تصمیم به ترجمه آن گرفتم و در همان لبنان ترجمه اش را پایان دادم و از برکات وجود مقدس زینب در آن دیار، از خطراتی بزرگ مصون ماندم. پس از مراجعت به ایران، یکی دوبار در آن تجدید نظر کرده، اینک تقدیم خوانندگان عزیز می شود.»

آیت الله صدر درباره روش ترجمه خود نیز چنین نوشته اند: «در ترجمه، من طرف دار روشی هستم که امروز به نام «ترجمه محدود» نامیده می شود؛ زیرا روشی را که به نام «ترجمه آزاد» می نامند، به نظر من، ترجمه اش نمی توان نامید و در اینجا بحثی است مفصل که به واسطه اختصار، از ذکر آن خودداری می شود. لذا، تا حد امکان، کوشش کرده ام که ترجمه من محدود باشد و در عین حال رنگ زبان فارسی محفوظ بماند. در جایی که مناسب بوده نیز، توضیحاتی در پاورقی داده شده است.»

این کتاب برای نخستین بار به سال 1336 شمسی در تهران منتشر شد. پس از وفات آیت الله صدر نیز این کتاب به سال 1378 در زمره انتشار دوره آثار این فیلسوف و فقیه برجسته توسط انتشارات بوستان کتاب به چاپ رسید.

کد خبر 5283933 محمد آسیابانی

کلیدواژه های این خبر
انتشارات   پژوهشگران   آیت الله صدر   سیدصدرالدین صدر   هاوانا   خلافت   دریا   کوفه   راست گرایان   مسکو   امام حسن مجتبی علیه السلام   نوآوری   چپ گرایان   امام موسی صدر   اهل بیت   گروه دوم   ویرایش   سیره   سالار شهیدان   امام حسین علیه السلام   گوشه   پکن   حوزه های علمیه   عزاداری   دفتر تبلیغات اسلامی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «مهر نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
آنا نیوز
سکوت امام سجاد(ع) بر مبنای اقتضاء زمانه و با هدف حفظ سلسله امامت و ولایت بود
باشگاه خبرنگاران
امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
شیعه نیوز
امام حسین زیر بار ذلت و خواری نرفت
رسانیوز
برگزاری مراسم شام غریبان سیدالشهداء (ع) در سراسر کشور
آریا
شور و شعور حسینی، لازمه هیات تراز اسلامی
عصر امروز
امام حسین (ع) در روز عاشورا زیر بار ذلت و خواری نرفت
خبرگزاری حوزه
قطع زنجیره کرونا با عزاداری مجازی
خبرگزاری دفاع مقدس
قیام عظیم کربلا یک انقلاب بزرگ انسان ساز است
شعار سال
تقدیر آیت الله ناصری یزدی از رعایت پروتکل های بهداشتی در عزاداری ها؛ به عنوان شیعه و محب اهل بیت(ع) نماز اول وقت را جدی بگیریم
تسنیم
مسئولان هیئات عزاداری درباره جایگاه قرآن توجیه شوند
ایکنا
جای جای قزوین غرق در سوگ سالار شهیدان + فیلم
صدا و سیما
شمع گردانی، سوگواری سازگارتر باشرایط کرونا در مراغه
تابناک
فریادهای "یاحسین" عزاداران پلدختری در عاشورای حسینی
ایرنا
روایت یک سوگ موسیقایی در روز چهل و هشتم/ «چاووشی خوان» کیست؟
مهر نیوز
اقامه نماز ظهر تاسوعا درقم
خبرگزاری موج
شعر و داستان از عاشورا روایت می کنند
ایرنا
واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
خبرگزاری حوزه
«شبیه خوانی»؛ نمایشی ایرانی برای تعزیت و سوگورای
شبستان
دیوارنگاره «زندگی به سبک حسین (ع)» در برازجان اکران شد
مهر نیوز
«شهادت نامه حسین (ع) و شهیدان کربلا»؛ سیر نهضت حسینی بر اساس کهن ترین منابع
میزان
هیات مذهبی پایبند به رعایت پروتکل های بهداشتی هستند
ایرنا
اشعار شب عاشورا
عقیق
«شهادت نامه حسین (ع) و شهیدان کربلا» ؛ سیر نهضت حسینی بر اساس کهن ترین منابع
خبرگزاری دفاع مقدس
سیر نهضت حسینی بر اساس کهن ترین منابع منتشر شد
مشرق نیوز
مشهورات نادرستی درباره عاشورا رواج یافته است
ایکنا
رعایت پروتکل های بهداشتی، اولویت آیین های عزاداری ندوشن یزد است
ایرنا
تنها راه نجات مستضعفان دفاع از مبارزات آنان با الهام از مکتب امام حسین (ع) است
خبرگزاری دفاع مقدس
آیت الله اختری: رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا ضرورت دارد
میزان
امام جمعه موقت قزوین: سبک زندگی باید در هیات های حسینی شکل بگیرد
تسنیم
عزاداری محرم در چارچوب شرع، عقل و سلامت برگزار شود
مهر نیوز
آغاز حرکتی جهادی و گسترده برای مهار کرونا
مشرق نیوز
حرکتی جدید و جهادی و گسترده برای مهار و پیشگیری کرونا آغاز می شود
رسانیوز
فراخوان مدیر حوزه ها برای کمک حوزویان به مهار کرونا
خبرگزاری موج
لبیک حوزه های علمیه و گروه های جهادی به ندای رهبری/ آغاز حرکتی جهادی و گسترده برای مهار کرونا
خبرگزاری بسیج
عزاداری برای امام حسین یک فرصت بی نظیر و غنیمتی بزرگ برای مومنان است
رسانیوز
گریه کردن نشان دهنده معرفت و ابراز محبت عزاداران به سالار شهیدان است
خبرگزاری حوزه
دیار دریادلان سیاه پوش امام حسین(ع) شد/ دومین محرم زیر سایه کرونا
مهر نیوز
پایگاه های بسیج سرخه سیاه پوش عزای حسینی شد
خبرگزاری بسیج
ارادت و محبت به امام حسین(ع) در میان اهل سنت موج ‏می زند/ نپذیرفتن ذلت و احیای دین ‏فلسفه قیام عاشورا
راه دانا
اخبار مرتبط
bltآنا نیوز : کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
bltباشگاه خبرنگاران : سکوت امام سجاد(ع) بر مبنای اقتضاء زمانه و با هدف حفظ سلسله امامت و ولایت بود
bltشیعه نیوز : امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
bltرسانیوز : امام حسین زیر بار ذلت و خواری نرفت
bltآریا : برگزاری مراسم شام غریبان سیدالشهداء (ع) در سراسر کشور
bltعصر امروز : شور و شعور حسینی، لازمه هیات تراز اسلامی
bltخبرگزاری حوزه : امام حسین (ع) در روز عاشورا زیر بار ذلت و خواری نرفت
bltخبرگزاری دفاع مقدس : قطع زنجیره کرونا با عزاداری مجازی
bltشعار سال : قیام عظیم کربلا یک انقلاب بزرگ انسان ساز است
bltتسنیم : تقدیر آیت الله ناصری یزدی از رعایت پروتکل های بهداشتی در عزاداری ها؛ به عنوان شیعه و محب اهل بیت(ع) نماز اول وقت را جدی بگیریم
bltایکنا : مسئولان هیئات عزاداری درباره جایگاه قرآن توجیه شوند
bltصدا و سیما : جای جای قزوین غرق در سوگ سالار شهیدان + فیلم
bltتابناک : شمع گردانی، سوگواری سازگارتر باشرایط کرونا در مراغه
bltایرنا : فریادهای "یاحسین" عزاداران پلدختری در عاشورای حسینی
bltمهر نیوز : روایت یک سوگ موسیقایی در روز چهل و هشتم/ «چاووشی خوان» کیست؟
bltخبرگزاری موج : اقامه نماز ظهر تاسوعا درقم
bltایرنا : شعر و داستان از عاشورا روایت می کنند
bltخبرگزاری حوزه : واقعه کربلا را زینب(س)و زنان قهرمان اهل مقاومت پیام رسانی کردند
bltشبستان : «شبیه خوانی»؛ نمایشی ایرانی برای تعزیت و سوگورای
bltمهر نیوز : دیوارنگاره «زندگی به سبک حسین (ع)» در برازجان اکران شد
bltمیزان : «شهادت نامه حسین (ع) و شهیدان کربلا»؛ سیر نهضت حسینی بر اساس کهن ترین منابع
bltایرنا : هیات مذهبی پایبند به رعایت پروتکل های بهداشتی هستند
bltعقیق : اشعار شب عاشورا
bltخبرگزاری دفاع مقدس : «شهادت نامه حسین (ع) و شهیدان کربلا» ؛ سیر نهضت حسینی بر اساس کهن ترین منابع
bltمشرق نیوز : سیر نهضت حسینی بر اساس کهن ترین منابع منتشر شد
bltایکنا : مشهورات نادرستی درباره عاشورا رواج یافته است
bltایرنا : رعایت پروتکل های بهداشتی، اولویت آیین های عزاداری ندوشن یزد است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تنها راه نجات مستضعفان دفاع از مبارزات آنان با الهام از مکتب امام حسین (ع) است
bltمیزان : آیت الله اختری: رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا ضرورت دارد
bltتسنیم : امام جمعه موقت قزوین: سبک زندگی باید در هیات های حسینی شکل بگیرد
bltمهر نیوز : عزاداری محرم در چارچوب شرع، عقل و سلامت برگزار شود
bltمشرق نیوز : آغاز حرکتی جهادی و گسترده برای مهار کرونا
bltرسانیوز : حرکتی جدید و جهادی و گسترده برای مهار و پیشگیری کرونا آغاز می شود
bltخبرگزاری موج : فراخوان مدیر حوزه ها برای کمک حوزویان به مهار کرونا
bltخبرگزاری بسیج : لبیک حوزه های علمیه و گروه های جهادی به ندای رهبری/ آغاز حرکتی جهادی و گسترده برای مهار کرونا
bltرسانیوز : عزاداری برای امام حسین یک فرصت بی نظیر و غنیمتی بزرگ برای مومنان است
bltخبرگزاری حوزه : گریه کردن نشان دهنده معرفت و ابراز محبت عزاداران به سالار شهیدان است
bltمهر نیوز : دیار دریادلان سیاه پوش امام حسین(ع) شد/ دومین محرم زیر سایه کرونا
bltخبرگزاری بسیج : پایگاه های بسیج سرخه سیاه پوش عزای حسینی شد
bltراه دانا : ارادت و محبت به امام حسین(ع) در میان اهل سنت موج ‏می زند/ نپذیرفتن ذلت و احیای دین ‏فلسفه قیام عاشورا
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.