جایگاه اخلاق فردی در نهضت حسینی/ قیامی برای همه عصرها و همه نسل ها

جایگاه اخلاق فردی در نهضت حسینی/ قیامی برای همه عصرها و همه نسل ها
امام حسین(ع) به عنوان الگوی تمام عیار بشریت، در طول زندگی پربرکت خود نمونه هایی از بهترین اوصاف بشری را به نمایش گذاشت که اوج آن در جریان نهضت عاشورا بود.
جایگاه اخلاق فردی در نهضت حسینی/ قیامی برای همه عصرها و همه نسل ها

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، دکتر نرگس شکربیگی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، در یادداشتی اختصاصی برای تسنیم نوشت:

دلایل موفقیت قیام امام حسین (ع) از منظر قرآن کریم و امام سجاد(ع)

نهضت تاریخی و حماسی امام حسین(ع)، همراستای سیره نبوی بوده و تکمیل مکارم و ارزش های اخلاقی بی شک یکی از درس های مدرسه جاودانه حسینی است. اهل بیت(ع) ادامه وجود پیامبر اکرم(ص) در میان بشریت هستند و خداوند آن ها را به عنوان مصادیق کمال انسانی برای هدایت بشر به ودیعت نهاده است. مظهر و سمبل اخلاق و ارزش های عالی انسانی و اسلامی هستند. همان گونه که تمامی رفتار و گفتار حضرت رسول(ص) تجلی اخلاق و ارزش ها بود، گفتار و رفتار معصومین(ع) نیز تجلی اخلاق و ارزش های انسانی است که محدود در هیچ زمان و مکانی نیستند.

یکی از بزرگترین اهداف امام حسین(ع) زنده نگاه داشتن سنّت جدش پیامبر اکرم(ص) بود چنانچه در وصیت نامه خود به صراحت به آن اشاره کرده است. لذا می توان ادعا نمود که امام حسین(ع) به دنبال احیای سنت و سیره نبوی(ص) و زنده کردن اخلاق محمدی بود. با آنکه در واقعه عاشورا جنبه های سیاسی و نظامی جلوه بارزتری دارد اما توجه به ابعاد مختلف اخلاقی در آن میان نیز بسیار حائز اهمیت است.

امام حسین(ع) آیینه تمام نمای انسان کامل است که می تواند در تمام ابعاد زندگی اعم از اجتماعی و فردی الگو سرلوحه انسان های آزادی خواه باشد. آن حضرت به عنوان الگوی تمام عیار در طول زندگی پربرکت خود نمونه هایی از بهترین اوصاف و ویژگی ها را به نمایش گذاشت که اوج آن در جریان نهضت عاشورا و صحنه کربلا بود. لذا در این مجال اندک به ذکر چند نمونه کوتاه و مختصر از ویژگی های فردی آن حضرت اشاره می کنیم.
جامعه انسانی هم استحکام و قوام خود را از استحکام افراد می گیرد؛ بنابراین هر انسانی موظف است قبل از ورود به اجتماع، خودسازی، تربیت و تهذیب نفس داشته باشد و به عبارت دیگر رابطه خود با خود را تنظیم و بهبود بخشد تا پس از ورود به عرصه اجتماعی بتواند به بهترین صورت نقش آفرینی کند

یکی از مهم ترین اصول اخلاق فردی در سیره امام حسین(ع) صبر و شکیبایی و جایگاه اعتماد و اتکال به خداوند در نهضت حسینی است.

قرآن کریم همواره مومنین و شخص پیامبراکرم(ص) را به صبر و استقامت در برابر حوادث و ناگواری های زندگی فرا می خواند: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اسْتَعینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرینَ (بقره/153) قرار گرفتن صبر در کنار نماز خود برترین جلوه عبودیت و بندگی در مقابل خداست که نشانه ارزش و برتری این خصیصه اخلاقی است.

در آیه شریفه وَ جَعَلْنا مِنْهُمْ أَئِمَّةً یَهْدُونَ بِأَمْرِنا لَمَّا صَبَرُوا وَ کانُوا بِآیاتِنا یُوقِنُونَ (سجده/24) به یکی از لوازم امامت اشاره گردیده است. از جمله لوازم مقام امامت وساطت در باره فیوضات تکوینى و نیز فیوضات تشریعى است یعنى هدایت معنوى و رهبرى باطنى است که جز با نیروى غیبى و روح قدسى میسّر نخواهد شد.

آیه مبنى بر اعلام آن است که پروردگار گروهى از بنى اسرائیل را به سمت رسالت و امامت به سوى جامعه بشر اعزام فرمود. این منصب امامت عبارت از شهود باطنى و تصرف معنوى است که با نیروى غیبى و روح قدس بر عقاید و اخلاق و بر سیرت اعمال مردم آگاه بوده و پیروان مکتب خود را به سوى سعادت و قرب کبریائى سوق دهد و برساند. در حقیقت عبارت لَمَّا صَبَرُوا: بیان سبب نیل به مقام و منصب ولایت و امامت است که در اثر نیروى صبر و بردبارى در مقام عبودیت و خلوص و قیام به دعوت جامعه بشر به توحید به کار برده می شود. در واقع نیروى صبر اساس هر فضیلت و کمال است و بدون به کار بردن نیروى صبر هرگز فضیلت و کمالى میسّر نخواهد بود.

امام حسین(ع) در صحنه عاشورا نشان داد که نمونه صبر و شکیبایی بوده و در همه مراحل به دیگران نیز سفارش به صبر می فرمودند. در اغلب سخنان حضرت از ابتدای حرکت از مدینه، طول راه و تا آخرین لحظات، به وضوح می توان صبر و شکیبایی را دید. این صفت برجسته اخلاقی نه تنها در حضرت بلکه در اطرافیان و عزیزانشان نیز مشهود است.

در وصیت نامه امام به برادرش محمد حنفیه پس از ترسیم اهداف قیام خود و نفی هرگونه خود خواهی و فساد فرمودند: فَمَنْ‏ قَبِلَنِی‏ بِقَبُولِ الْحَقِّ فَاللَّهُ أَوْلَى بِالْحَقِّ وَ مَنْ رَدَّ عَلَیَّ هَذَا أَصْبِرُ حَتَّى یَقْضِیَ اللَّهُ بَیْنِی وَ بَیْنَ الْقَوْمِ بِالْحَقِ‏: هرکسی دعوت مرا که به حق است پذیرفت، خدا پاداش او را می دهد و خدا را پذیرفته است، پس خداوند سزاوارتر است به قبول حق و هرکس دعوت مرا قبول نکرد، صبر می کنم تا خدا میان من و این مردم به حق داوری کند.

واگذاری امر و نهایت کار به خداوند (تفویض) و صبر بر آنچه خداوند مقدّر کرده است، برترین مقامی است که بندگان خالص و حقیقت جو به دنبال آن هستند و لذا لحظه ای در راه خدا، از آنچه در پیش دارند عقب ننشسته و از هیچ کس خوف به دل راه نمی دهند.

در ابتدای صبح روز عاشورا به نقل از امام صادق(ع) حضرت سیدالشهدا(ع) با اصحاب خود این گونه صحبت نمودند که إِنَّ الْحُسَیْنَ بْنَ عَلِیٍّ ع قَالَ لِأَصْحَابِهِ یَوْمَ أُصِیبُوا أَشْهَدُ أَنَّهُ قَدْ أُذِنَ‏ فِی‏ قَتْلِکُمْ‏ فَاتَّقُوا اللَّهَ وَ اصْبِرُوا: خداوند اجازه جنگ و قتال داده است، پس بر شما باد به پایداری و صبر و شکیبایی.

امام سجاد(ع) در خصوص صبر و شکیبایی حضرت این گونه فرمودند که؛ هرچه کار بر او پیچیده تر و سخت تر می شود، رنگ چهره حضرت درخشنده تر می شود، تا جایی که دشمن کینه توز؛ با شگفتی بسیار او را قهرمانی بی هماورد خواند که در راه حق و عدالت از مرگ نمی ترسد.

صبر نخستین کلماتی است که در صبح روز عاشورا بر زبان حضرت جاری می گردد و آخرین کلمات نیز خطاب به برادرزاده اش عبدالله بن حسن؛ نیز دعوت به صبر و شکیبایی است. نهضت امام حسین(ع) با دعوت به صبر شروع شد؛ زمانی که زنان بنی هاشم در مدینه با شنیدن خبر هجرت امام به نوحه سرایی پرداختند و حضرت آن ها را دعوت به صبرکرد.
با صبر و شکیبایی این سفر پرمخاطره ادامه یافت؛ آنگاه که در ورود به کربلا و در شب عاشورا خواهرانش را به صبر دعوت کرد و با دعوت به صبر پایان می پذیرد هنگامی که با اهل حرم وداع فرمودند. در زیارت ناحیه مقدسه در رابطه با صبر امام(ع) جمله عجیبی وارد شده است آن چنان که فرمود: و لقد عجبت من صبرک ملائکة السماء: به راستی که از صبر و استقامت تو ملائکه آسمان به شگفت آمدند. این شکیبایی حضرت در کنار دیگر اوصاف برجسته اش، از او شخصیتی بی همتا و ابدی ساخت که برای همیشه در دل های انسان های عدالت جو و آزادی خواه؛ زنده خواهد بود.

انسان مومن در همه احوال و امور زندگی خویش؛ همواره به خدا تکیه نموده و از قدرت بی نهایت الهی استمداد می طلبد؛ چنین انسانی از آینده نگرانی ندارد و در برابر هیچ پیشامدی مضطرب نمی گردد و مصداق تمام عیار آیه شریفه: قُلْ لَنْ یُصیبَنا إِلاَّ ما کَتَبَ اللَّهُ لَنا هُوَ مَوْلانا وَ عَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ (توبه/51) خواهد بود.

در نهضت انسان ساز عاشورای حسینی هم اطمینان بر خداوند و توکل بر او موج می زند. در وصیت حضرت به برادرشان؛ پس از ترسیم اهداف خود می فرمایند: ما توفیقی الا بالله و علیه توکلت و الیه انیب. آوردن این آیه شریفه نشان می دهد که آن حضرت با ایمانی استوار و امیدی وابسته به خدا همواره رو به جلو حرکت می کردند.

امام حسین(ع) صبح روز عاشورا پس از شبی که به راز و نیاز پرداختند؛ این گونه فرمودند: الهم انت ثقتی من کل کرب، و انت رجائی فی کل شدة و انت لی فی کل امز نزل بی ثقة و عدة ... خداوندا! تو پناه منی در مشکلات؛ امید منی در سختی ها، ملجا و یاورم هستی در آنچه بر من نازل می شود.

در عصر عاشورا، در آن صحنه ملتهب، سیدالشهدا(ع) چه زیبا فرمودند: صبرا علی قضائک یا رب! لا اله سواک، یا غیاث المستغیثین: بر قضا و حکم تو صبر می کنم، ای خدای من، جز تو خدایی نیست، ای فریادرس فریادگران.
صبر امام نشان از شوق و محبت بالای حضرت به خداوند دارد و روشن است که حضرت(ع) جز برخداوند متعال و تقدیرات الهی امید نبسته است و جز از خدا استمداد نمی جوید. نقل این مطالب در تاریخ از زبان ائمه معصومین(ع) بیانگر الگویی است برای کسانی که پیرو و ماموم آن بزرگوارانند.

قلمرو دین و عقل در حرکت سیدالشهداء (ع) در گفت وگو با حجت الاسلام شاکرین + فیلمپیوند میان انقلاب اسلامی و محرم/ جمهوری اسلامی هنوز هم از عاشورا نیرو می گیرد

انتهای پیام/


کلیدواژه های این خبر
نظامی   نماز   نهضت حسینی   واقعه عاشورا   لوازم   قرآن کریم   عبودیت   بندگی   خودسازی   تهذیب   خلوص   صبر و استقامت   اهل بیت   زنده نگاه داشتن   انسان کامل   منظر قرآن کریم   رسول الله صلى الله علیه و سلم   سیره   ولایت و امامت   نهضت عاشورا   امام حسین علیه السلام   سجده   امام سجاد علیه السلام   مومنین   معصومین   عقاید   فرهنگی   حادثه   رژیم صهیونیستی   دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه   فردی و اجتماعی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «تسنیم» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
اخبار کوتاه فرهنگی آذربایجان غربی
خبرگزاری حوزه
رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
ایسنا
آیه امیدوارانه ای که حسین(ع) در شب عاشورا قرائت کرد + فیلم
ایکنا
حضرت زینب (س) نقش آفرین روز های بعد از عاشورا هستند
خبرگزاری دفاع مقدس
روضه های حسینی؛ انتقال دهنده عقاید اسلامی و اخلاق دینی به جامعه
شبستان
مردی برای تمام قرون
صدا و سیما
ارثی که امام سجاد (ع) برای عاشقان پدرش بر جای گذاشت
خبرگزاری دفاع مقدس
کرونا یا غفلت مسئولان فرهنگی استان فارس؛ غربت مساجد سومین حرم اهل بیت در روز جهانی مسجد
تسنیم
چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟
مشرق نیوز
ویژگی های جمعه ای که «حسینی» باشد
مشرق نیوز
 تبیین معارف الهى و جلوگیری از تحریف حقایق اس?مى، راهبرد امام سجاد(ع)
ایرنا
سیستم قیمت گذاری در کشور رها شده است/ مجالس روضه منحصر به محرم نشوند
خبرگزاری دفاع مقدس
مسجد سنگر جبهه نرم فعالان فرهنگی انقلاب است
ایرنا
مسجد خاستگاه انقلاب اسلامی است
خبرگزاری بسیج
سیستم قیمت گذاری در کشور رها شده است
مهر نیوز
نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
تیتر یک
غایت شناسی تربیتی امام حسین(ع) قبل از واقعه عاشورا
ایکنا
از سقیفه تا کربلا
رسانیوز
عاشورا فریاد علیه سلطه نیرنگ
ایسنا
جایگاه اخلاق فردی در نهضت حسینی
مشرق نیوز
برگزاری کرسی های تفسیر قرآن در طول سال یاریگر تبیین قیام حسینی خواهد بود
ایکنا
عزاداری رهبر انقلاب و مراجع بهترین الگوی مراسم عاشورایی است
ایسنا
هدف امام حسین (ع) از قیام امر به معروف و نهی از منکر بوده است
خبرگزاری بسیج
دلایل موفقیت قیام امام حسین (ع) از منظر قرآن کریم و امام سجاد(ع)
تسنیم
مجالس روضه، خالی از تلاوت قرآن نباشد / قاریان پیشقدم انس قرآن و عترت باشند
ایکنا
لزوم معرفت افزایی در مجالس محرم
ایسنا
بخش دوم/ علت حضور زنان و کودکان در واقعه عاشورا چه بود؟/ ظلم یزید با حضور حضرت زینب(س) در بین اسراء دیده شد
تسنیم
فلسفه قیام کربلا بر مبنای آزادگی است/ رفتار عملی تاثیر بسیاری در تبیین حقایق قیام عاشورا بر مردم دارد
شبستان
غفلت از برنامه ریزی برای انتقال مفاهیم قرآنی به کودکان و نوجوانان در هیئات حسینی
ایکنا
منابع نهضت عاشورا - 6؛ ابن کثیر، روایتگری تاریخ عاشورا به منظور تحریف
سایت جماران
عضو مجلس خبرگان رهبری: اسلام زنده به این عزاداری هاست / مردم با حفظ شیوه نامه ها عزاداری کنند
تسنیم
برگزاری«محفل مسالمه محرم»و گرامیداشت یاد آیت الله تسخیری در لاهور
مهر نیوز
پویش «شمیم خوش حسین از قرآن بجوی» از سوی ایکنا برگزار می شود
ایکنا
واقعه کربلا؛ اوج سیره عملی ائمه معصومین
رسانیوز
نهضت عاشورا قیام برای ارزش های اسلامی، ایمان و عزت است
خبرگزاری دفاع مقدس
راهکار ورود تلاوت قرآن به عنوان برنامه اصلی هیئات / هدف «نذر تلاوت» به درستی تبیین شود
ایکنا
علت سکوت 10 ساله امام حسین (ع) پیش از قیام عاشورا/ تفاوت در ظاهر ماموریت ائمه اطهار
تسنیم
اهمیت عزاداری امام حسین (ع)
صدا و سیما
محرم، رمز وحدت اسلامی
خبرآنلاین
محرم رویداد تاسف بار بزرگ تاریخ برای همه مذاهب اسلامی است
مهر نیوز
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری حوزه : اخبار کوتاه فرهنگی آذربایجان غربی
bltایسنا : رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
bltایکنا : آیه امیدوارانه ای که حسین(ع) در شب عاشورا قرائت کرد + فیلم
bltخبرگزاری دفاع مقدس : حضرت زینب (س) نقش آفرین روز های بعد از عاشورا هستند
bltشبستان : روضه های حسینی؛ انتقال دهنده عقاید اسلامی و اخلاق دینی به جامعه
bltصدا و سیما : مردی برای تمام قرون
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ارثی که امام سجاد (ع) برای عاشقان پدرش بر جای گذاشت
bltتسنیم : کرونا یا غفلت مسئولان فرهنگی استان فارس؛ غربت مساجد سومین حرم اهل بیت در روز جهانی مسجد
bltمشرق نیوز : چرا امام سجاد را بعد از کربلا شهید نکردند؟
bltمشرق نیوز : ویژگی های جمعه ای که «حسینی» باشد
bltایرنا :  تبیین معارف الهى و جلوگیری از تحریف حقایق اس?مى، راهبرد امام سجاد(ع)
bltخبرگزاری دفاع مقدس : سیستم قیمت گذاری در کشور رها شده است/ مجالس روضه منحصر به محرم نشوند
bltایرنا : مسجد سنگر جبهه نرم فعالان فرهنگی انقلاب است
bltخبرگزاری بسیج : مسجد خاستگاه انقلاب اسلامی است
bltمهر نیوز : سیستم قیمت گذاری در کشور رها شده است
bltتیتر یک : نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
bltایکنا : غایت شناسی تربیتی امام حسین(ع) قبل از واقعه عاشورا
bltرسانیوز : از سقیفه تا کربلا
bltایسنا : عاشورا فریاد علیه سلطه نیرنگ
bltمشرق نیوز : جایگاه اخلاق فردی در نهضت حسینی
bltایکنا : برگزاری کرسی های تفسیر قرآن در طول سال یاریگر تبیین قیام حسینی خواهد بود
bltایسنا : عزاداری رهبر انقلاب و مراجع بهترین الگوی مراسم عاشورایی است
bltخبرگزاری بسیج : هدف امام حسین (ع) از قیام امر به معروف و نهی از منکر بوده است
bltتسنیم : دلایل موفقیت قیام امام حسین (ع) از منظر قرآن کریم و امام سجاد(ع)
bltایکنا : مجالس روضه، خالی از تلاوت قرآن نباشد / قاریان پیشقدم انس قرآن و عترت باشند
bltایسنا : لزوم معرفت افزایی در مجالس محرم
bltتسنیم : بخش دوم/ علت حضور زنان و کودکان در واقعه عاشورا چه بود؟/ ظلم یزید با حضور حضرت زینب(س) در بین اسراء دیده شد
bltشبستان : فلسفه قیام کربلا بر مبنای آزادگی است/ رفتار عملی تاثیر بسیاری در تبیین حقایق قیام عاشورا بر مردم دارد
bltایکنا : غفلت از برنامه ریزی برای انتقال مفاهیم قرآنی به کودکان و نوجوانان در هیئات حسینی
bltسایت جماران : منابع نهضت عاشورا - 6؛ ابن کثیر، روایتگری تاریخ عاشورا به منظور تحریف
bltتسنیم : عضو مجلس خبرگان رهبری: اسلام زنده به این عزاداری هاست / مردم با حفظ شیوه نامه ها عزاداری کنند
bltمهر نیوز : برگزاری«محفل مسالمه محرم»و گرامیداشت یاد آیت الله تسخیری در لاهور
bltایکنا : پویش «شمیم خوش حسین از قرآن بجوی» از سوی ایکنا برگزار می شود
bltرسانیوز : واقعه کربلا؛ اوج سیره عملی ائمه معصومین
bltخبرگزاری دفاع مقدس : نهضت عاشورا قیام برای ارزش های اسلامی، ایمان و عزت است
bltایکنا : راهکار ورود تلاوت قرآن به عنوان برنامه اصلی هیئات / هدف «نذر تلاوت» به درستی تبیین شود
bltتسنیم : علت سکوت 10 ساله امام حسین (ع) پیش از قیام عاشورا/ تفاوت در ظاهر ماموریت ائمه اطهار
bltصدا و سیما : اهمیت عزاداری امام حسین (ع)
bltخبرآنلاین : محرم، رمز وحدت اسلامی
bltمهر نیوز : محرم رویداد تاسف بار بزرگ تاریخ برای همه مذاهب اسلامی است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.