امام حسین (ع) تا ابد به عنوان پرچم حق باقی می ماند

امام حسین (ع) تا ابد به عنوان پرچم حق باقی می ماند
امام حسین (ع) باید تا ابد به عنوان پرچم حق باقی بماند؛ پرچم حق نمی تواند در صف باطل قرار گیرد و رنگ باطل بپذیرد. این بود که امام حسین (ع) فرمودند: «هیهات منّا الذّلّة».
امام حسین (ع) تا ابد به عنوان پرچم حق باقی می ماند

امام حسین (ع) تا ابد به عنوان پرچم حق باقی می ماندگروه فرهنگ و هنر دفاع پرس ـ رسول حسنی؛ حادثه عظیم عاشورا، چنان در تار و پود تاریخ نه فقط تاریخ اسلام تنیده شده که نمی توان به سادگی یک واقعه از کنار آن گذشت. در شرح قیام کربلا اندیشمندان بزرگی قلم زده اند و به اندازه استعداد و ادراک خود آن را تفسیر کرده اند.

در این میان، رهبر معظم انقلاب اسلامی در مجموعه بیانات خود چه در سال های طلبگی و مبارزه با رژیم پهلوی و چه بعد از انقلاب اسلامی و زعامت و رهبری انقلاب اسلامی به مناسبت های گوناگون از این حادثه بزرگ یاد کرده اند.

وجه تمایز نگاه امام خامنه ای به حادثه عاشورا در این است که معظم له این واقعه را یک اتفاق تاریخی صرف نمی دانند. ایشان حادثه عاشورا را جریانی سیال می دانند که در هر لحظه از زندگی می شود از آن درس گرفت. در واقع وجه عبرت آموز عاشورا در نگاه رهبری پررنگ است و اینکه در این حادثه نباید متوقف ماند. به بیان دیگر ما می توانیم حبیب بن مظاهری در سپاه ایمان باشیم یا شمری در سپاه کفر.

«به روایت رهبر» گزیده ای از بیانات حضرت آیت الله خامنه ای درباره شخصیت، زندگی، سیره و قیام عاشورای امام حسین (ع) که قسمت هفتم آن را در ادامه می خوانید.

هیهات منّا الذّلّة

«از سه بعد نهضت عظیم حسینی را که در تاریخ این طور ماندگار شده است، می شود نگاه کرد. در هر سه بُعد، آنچه که بیش از همه چشم را خیره می کند، احساس عزت و سربلندی و افتخار است.

در آن بعد اول که امام حسین (ع) یک حرکت انقلابی به راه انداخت، مظهر عزت و افتخار بود. نقطه ی مقابل حسین بن علی (ع) چه کسی بود؟ آن حکومت ظالمِ فاسدِ بدکاره ای بود که «یعمل فی عباداللَّه بالاثم و العدوان». نمودار اصلی این بود که در جامعه ای که زیر قدرت او بود، با بندگان خدا با ستم و عدوان رفتار می کرد؛ این خصوصیت عمده ی آن حکومت بود. چیزی که برایشان مطرح نبود، معنویت و رعایت حقوق انسان ها بود. حکومت اسلامی را به همان حکومت طاغوتی که قبل از اسلام و در دوران های مختلف در دنیا وجود داشته است، تبدیل کرده بودند. در صورتی که بارزترین خصیصه ی نظام اسلامی، شکل و نوع حکومت و رفتار حاکم است.

به تعبیر بزرگان آن روز، امامت را به سلطنت تبدیل کرده بودند. امامت یعنی پیشواییِ قافله دین و دنیا. در قافله ای که همه به یک هدف والا در حرکتند، یک نفر بقیه را راهنمایی می کند و اگر کسی گم شود، دست او را می گیرد و برمی گرداند؛ این در اصطلاح اسلامی اسمش امام است و سلطنت نقطه مقابل این است. سلطنتِ به معنای پادشاهیِ موروثی، فقط یک نوعِ از سلطنت است؛ لذا بعضی سلاطین در دنیا هستند که اسمشان سلطان نیست، اما باطنشان تسلط بر انسان هاست.

در دوران امام حسین (ع) امامت اسلامی را به چنین چیزی تبدیل کرده بودند: «یعمل فی عباداللَّه بالاثم والعدوان.» امام حسین (ع) در مقابل چنین وضعیتی مبارزه می کرد.

مبارزه امام حسین (ع) بیان کردن، روشنگری، هدایت و مشخص کردن مرز بین حق و باطل چه در زمان یزید و چه قبل از او بود. منتها آن چه در زمان یزید پیش آمد و اضافه شد، این بود که آن پیشوای ظلم و گمراهی و ضلالت، توقع داشت که این امام هدایت پای حکومت او را امضاء کند؛ قیام امام حسین (ع) از این جا شروع شد.

اگر چنین توقع ابلهانه ای از سوی حکومت یزید نمی شد، ممکن بود امام حسین (ع) همچون زمان معاویه و ائمّه ی بزرگوارِ بعد از خود، پرچم هدایت را برمی افراشت؛ مردم را ارشاد و هدایت می کرد و حقایق را می گفت. منتها یزید بر اثر جهالت و تکبّر توقع داشت که امام حسین (ع) بیعت کند. امام حسین (ع) فرمود «مثلی لا یبایع مثله» حسین چنین امضایی نمی کند.

امام حسین (ع) باید تا ابد به عنوان پرچم حق باقی بماند؛ پرچم حق نمی تواند در صف باطل قرار گیرد و رنگ باطل بپذیرد. این بود که امام حسین (ع) فرمود: «هیهات منّا الذّلّة». حرکت امام حسین، حرکت عزت بود؛ یعنی عزت حق، دین، امامت و عزت آن راهی که پیغمبر (ص) ارائه کرده بود. امام حسین (ع) مظهر عزت بود و، چون ایستاد، پس مایه ی فخر و مباهات هم بود. این عزت و افتخار حسینی است.» (بیانات در پادگان دوکوهه 9 فروردین 1381)

بی تفاوتی خواص و تنهایی امام حسین (ع)

«به حادثه ی کربلا نگاه کنید. بسیاری از مسلمانانِ دوران اواخر شصت ساله ی بعد از حادثه ی هجرت یعنی پنجاه ساله ی بعد از رحلت نبی مکرم از حوادثی که می گذشت، تحلیل درستی نداشتند. چون تحلیل نداشتند، عکس العمل نیز نداشتند؛ لذا میدان، باز بود جلوی کسانی که هر کاری می خواستند، هر انحرافی که در مسیر امت اسلامی به وجود می آوردند، کسی جلودارشان نباشد؛ می کردند.

کار به جایی رسید که یک فرد فاسقِ فاجرِ بدنامِ رسوا ـ یزید ـ بشود رهبر امت اسلامی و جانشین پیغمبر (ص)! این حادثه آن روز به نظر مردمی که در آن دوران بودند، عجیب نیامد. خواص احساس خطر نکردند. بعضی هم که شاید احساس خطر می کردند، منافع شخصی و عافیت شان اجازه نداد که عکس العملی نشان بدهند.

پیغمبر (ص)، اسلام را آورد تا مردم را به توحید، پاکیزگی، عدالت، سلامت اخلاق، اصلاح عمومی جامعه ی بشری سوق بدهد. امروز کسی به جای پیغمبر (ص) می نشیند که سر تا پایش فساد است، سر تا پایش فسق است، به اصل وجود خدا و وحدانیت خدا اعتقادی ندارد.

با فاصله ی پنجاه سال بعد از رحلت پیغمبر (ص)، کسی به جای ایشان می نشیند که سر تا پایش فساد است، سر تا پایش فسق است، به اصل وجود خدا و وحدانیت خدا اعتقادی ندارد. این به نظر شما امروز خیلی عجیب می آید؛ اما آن روز به نظر بسیاری از آن مردم، عجیب نیامد. در یک چنین موقعیتی که این قدر غفلت بر دنیای اسلام حاکم است که خطر را درک و استشمام نمی کنند، چه کار باید کرد؟ کسی مثل حسین بن علی (ع) که مظهر اسلام است، در این شرایط چه کار باید بکند؟

او باید کاری کند که دنیای اسلام را نه فقط آن روز، بلکه در طول قرن های بعد از آن بیدار کند؛ این، با قیام امام حسین (ع) شروع شد. حالا این که امام حسین (ع) برای حکومت به کوفه دعوت شد و به سمت این شهر حرکت کرد. این ها ظواهر کار کار بود. اگر امام حسین (ع) دعوت هم نمی شد، این قیام تحقق پیدا می کرد. امام حسین (ع) باید این حرکت را انجام می داد، تا نشان بدهد که دستور کار، در یک چنین شرایطی، برای مسلمان چیست.

نسخه را به همه ی مسلمان های قرن های بعدی نشان داد. نسخه ای عملی نوشت. او خودش حرکت کرد و نشان داد که راه این است. ایشان از قول پیغمبر (ص) نقل می کند که آن وقتی که شما دیدید که اسلام کنار گذاشته شد؛ ظالمین بر مردم حکومت می کنند؛ دین خدا را تغییر می دهند؛ با فسق و فجور با مردم رفتار می کنند.

آن کسی که در مقابل این وضع، نایستد و قیام نکند، «کان حقّا علی اللَّه ان یدخله مدخله»؛ خدای متعال با این آدم بی تفاوت هم مثل همان کسی که «مستحلّ حرمات اللَّه» است، رفتار خواهد کرد. این نسخه است. قیام امام حسین (ع) این است. در راه این قیام، جان مبارک امام حسین (ع) اگر قربانی شود به نظر امام حسین (ع) بهای زیادی نیست.» (در دیدار مردم قم 19 دی 1387)

اسلام زنده به عشورا است

«هیچ وقت نباید امت اسلامی و جامعه ی اسلامی ماجرای عاشورا را به عنوان یک درس، به عنوان یک عبرت، به عنوان یک پرچم هدایت از نظر دور بدارد. قطعا اسلام، زنده ی به عاشورا و به حسین بن علی (ع) است. همان طور که فرمود: «و انا من حسین»؛ بنا بر این معنا، یعنی دین من، ادامه ی راه من، به وسیله ی حسین (ع) است.

اگر حادثه ی عاشورا نبود، اگر این فداکاری عظیم در تاریخ اسلام پیش نمی آمد، این تجربه، این درس عملی، به امت اسلامی داده نمی شد، یقینا اسلام دچار انحرافی می شد از قبیل آن چه که ادیان قبل از اسلام دچار آن شدند و چیزی از حقیقت اسلام، از نورانیت اسلام باقی نمی ماند. عظمت عاشورا به این است.» (در دیدار جمعی از بسیجیان و فعالان طرح صالحین یک آذر 1391)

قیام زینبی

«خون مطهر حسین بن علی (ع) در کربلا و در غربت بر زمین ریخته شد؛ اما بزرگترین مسؤولیتی که بر عهده ی امام سجاد (ع) و زینب کبری (س) قرار گرفت، از همان لحظه ی اول این بود که این پیام را به سرتاسر دنیای اسلام آن را، به شکل های گوناگون، منتقل کنند. این حرکت برای احیاء دین حقیقی و آن هدفی که امام حسین (ع) برای آن شهید شد، یک امر ضروری و لازم بود. البته اجر الهی برای امام حسین (ع) محفوظ بود؛ می توانستند او را در بوته ی سکوت بگذارند؛ اما چرا امام سجاد (ع) تا آخر عمر در هر مناسبتی نام حسین (ع)، خون حسین (ع) و شهادت اباعبدالله (ع) را مطرح کردند؛ آن را به یاد مردم آوردند؟ این تلاش برای چه بود؟

بعضی خیال می کنند این کار برای انتقام گرفتن از بنی امیه بود؛ در حالی که بنی امیه بعد ها از بین رفتند. امام رضا (ع) که بعد از آمدن بنی عباس است، چرا به ریان بن شبیب دستور می دهد مصیبت نامه ی اباعبدالله را در میان خودتان بخوانید؟ این کار برای این است که راه حسین بن علی (ع) و خون او عَلَم و پرچم حرکت عظیم امت اسلام به سوی هدف های اسلامی است؛ این پرچم باید سرپا بماند؛ تا امروز هم سر پا مانده و تا امروز هم هدایت کرده است.» (در دیدار جمعی از خانواده های شهدای استان همدان 16 تیر 1383)

انتهای پیام/ 161

مطالب مرتبط عاشورا یک جریانی مستمر و سرمشقی برای امت اسلام است هدف امام حسین علیه السلام قیام علیه سلطه باطل بود دعای عرفه زبور اهل بیت علیهم السلام است سیدالشهدا (ع) وجدان تاریخ را متوجه خود کرد قیام علیه دشمنی معاندان و راحت طلبی عوام نهضت عاشورا قیام برای ارزش های اسلامی، ایمان و عزت است سرکوب طاغوت، هدف غایی سیدالشهداء علیه السلام

کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   نمودار   سلطنت   معاویه   معنویت   گمراهی   حق و باطل   بیعت   حکومت اسلامی   طلبگی   ضلالت   تار و پود   قسمت هفتم   قافله   یزید   موروثی   سیره   واقعه   امام حسین علیه السلام   عبرت آموز   نهضت عظیم   حسین بن علی   حبیب بن مظاهری   انقلاب اسلامی   حادثه   تاریخ اسلام   رژیم پهلوی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرگزاری دفاع مقدس» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
عضو مجلس خبرگان رهبری: دشمنان دنبال ایجاد تفرقه میان امت اسلام هستند/ مراقب مکر و حیله بدخواهان باشیم
تسنیم
سیره امام سجاد در نگاه رهبری/بیان های فکری حکومت اسلامی/ هدف نهایی امام سجاد ایجاد حکومت بود
آرا نیوز
سیره امام سجاد(ع) در نگاه رهبری
مشرق نیوز
بیان های فکری حکومت اسلامی/ هدف نهایی امام سجاد ایجاد حکومت بود
مهر نیوز
نامه ابن عباس به یزید پس از حوادث کربلا
شعار سال
قیام عاشورا به روایت اندیشمندان اسلامی/امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید /امام(ع) مردم را به عبادت آگاهانه دعوت کرد
آرا نیوز
امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید
مهر نیوز
قیام عظیم کربلا یک انقلاب بزرگ انسان ساز است
شعار سال
تحریف به نام دین؛ بزرگترین آسیب به نهضت های دینی
شعار سال
علیرضا بهشتی: «تحریف به نام دین» بزرگترین آسیب به نهضت های دینی است/ عاشورا در بستر حکومتی دینی اتفاق افتاد/ مستبدین انتخابات را برگزار می کنند اما آن را از محتوای خودش خالی می کنند/ الان مساله «بقا» است و چگونه زندگی کردن نمی تواند در این بستر مطرح باشد
سایت جماران
«با حسین بودن»، مهمترین نیاز جامعه بشری است
خبرگزاری بسیج
مکتب عاشورا تا ابدیت روشنگر حیات بشریت است
ایکنا
واقعه «عاشورا» یکی از نماد های هویت بخش شیعه است
خبرگزاری دفاع مقدس
تقویم تاریخ؛ از عاشورای حسینی تا کودتای 28 مرداد
صدا و سیما
عزاداری برای سید و سالار شهیدان(ع) به این خاطر است که روح حسینی در جامعه متبلور شود
ایسنا
اقتدار مکتب حسینی با تاسی از گفتمان عاشورایی
ایرنا
جوهر اصلی قیام عاشورا، اعتراض در مقابل حکومت اموی بود
خبرگزاری دفاع مقدس
دمی با «نهضت امام حسین(ع) و قیام کربلا»
ایسنا
عزاداری رهبر انقلاب و مراجع بهترین الگوی مراسم عاشورایی است
ایسنا
امام حسین (ع) تا ابد به عنوان پرچم حق باقی می ماند
خبرگزاری دفاع مقدس
تکلیف مداری اولین پیام نهضت عاشورا
خبرگزاری بسیج
عاشورا یک جریانی مستمر و سرمشقی برای امت اسلام است
خبرگزاری دفاع مقدس
عبرت های عاشورا - 2؛ چگونگی مواجهه با مخالفان!
سایت جماران
نهضت عاشورا، عبرتی برای تمام تاریخ بشریت است
خبرگزاری حوزه
حجت الاسلام کاشانی؛ قیامی برای احیای مرجعیت اهل بیت
پایگاه وارث
نخستین مانع در تربیت نسل حسینی خودمان هستیم
خبرگزاری دفاع مقدس
فروکاستن اهداف عاشورا به گریه و مجلس عزا، هدف دشمن است
مهر نیوز
قیام امام حسین برای احیای مرجعیت اهل بیت بود
رسانیوز
فروکاهیدن اهداف عاشورا به گریه هدف دشمن است
ایکنا
حجت الاسلام برمایی؛ نخستین مانع در ایجاد و تربیت نسل حسینی خودمان هستیم.
پایگاه وارث
هدف امام حسین علیه السلام قیام علیه سلطه باطل بود
خبرگزاری دفاع مقدس
باید میان هدف و نتیجه در قیام عاشورا تفاوت قائل شد
خبرگزاری دفاع مقدس
بزرگ نمایی ها و تحریفات، اصل قیام عاشورا را متاثر کرده است
ایرنا
قیامی برای احیای مرجعیت اهل بیت(ع)
خبرگزاری بسیج
کشتی نجات امام حسین(ع) وسیع تر و سریع تر است
رکنا نت
کاشانی: قیام امام حسین برای احیای مرجعیت اهل بیت بود
مشرق نیوز
دعای عرفه زبور اهل بیت (ع) است
خبرگزاری دفاع مقدس
اشک بر مظلومیت امام حسین(ع) ضد افسردگی است
ایکنا
سیدالشهدا (ع) وجدان تاریخ را متوجه خود کرد
خبرگزاری دفاع مقدس
منابع نهضت عاشورا -5؛ مبرا کردن یزید، شیوه تاریخ نگاری مکتب شام
سایت جماران
اخبار مرتبط
bltتسنیم : عضو مجلس خبرگان رهبری: دشمنان دنبال ایجاد تفرقه میان امت اسلام هستند/ مراقب مکر و حیله بدخواهان باشیم
bltآرا نیوز : سیره امام سجاد در نگاه رهبری/بیان های فکری حکومت اسلامی/ هدف نهایی امام سجاد ایجاد حکومت بود
bltمشرق نیوز : سیره امام سجاد(ع) در نگاه رهبری
bltمهر نیوز : بیان های فکری حکومت اسلامی/ هدف نهایی امام سجاد ایجاد حکومت بود
bltشعار سال : نامه ابن عباس به یزید پس از حوادث کربلا
bltآرا نیوز : قیام عاشورا به روایت اندیشمندان اسلامی/امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید /امام(ع) مردم را به عبادت آگاهانه دعوت کرد
bltمهر نیوز : امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید
bltشعار سال : قیام عظیم کربلا یک انقلاب بزرگ انسان ساز است
bltشعار سال : تحریف به نام دین؛ بزرگترین آسیب به نهضت های دینی
bltسایت جماران : علیرضا بهشتی: «تحریف به نام دین» بزرگترین آسیب به نهضت های دینی است/ عاشورا در بستر حکومتی دینی اتفاق افتاد/ مستبدین انتخابات را برگزار می کنند اما آن را از محتوای خودش خالی می کنند/ الان مساله «بقا» است و چگونه زندگی کردن نمی تواند در این بستر مطرح باشد
bltخبرگزاری بسیج : «با حسین بودن»، مهمترین نیاز جامعه بشری است
bltایکنا : مکتب عاشورا تا ابدیت روشنگر حیات بشریت است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : واقعه «عاشورا» یکی از نماد های هویت بخش شیعه است
bltصدا و سیما : تقویم تاریخ؛ از عاشورای حسینی تا کودتای 28 مرداد
bltایسنا : عزاداری برای سید و سالار شهیدان(ع) به این خاطر است که روح حسینی در جامعه متبلور شود
bltایرنا : اقتدار مکتب حسینی با تاسی از گفتمان عاشورایی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : جوهر اصلی قیام عاشورا، اعتراض در مقابل حکومت اموی بود
bltایسنا : دمی با «نهضت امام حسین(ع) و قیام کربلا»
bltایسنا : عزاداری رهبر انقلاب و مراجع بهترین الگوی مراسم عاشورایی است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : امام حسین (ع) تا ابد به عنوان پرچم حق باقی می ماند
bltخبرگزاری بسیج : تکلیف مداری اولین پیام نهضت عاشورا
bltخبرگزاری دفاع مقدس : عاشورا یک جریانی مستمر و سرمشقی برای امت اسلام است
bltسایت جماران : عبرت های عاشورا - 2؛ چگونگی مواجهه با مخالفان!
bltخبرگزاری حوزه : نهضت عاشورا، عبرتی برای تمام تاریخ بشریت است
bltپایگاه وارث : حجت الاسلام کاشانی؛ قیامی برای احیای مرجعیت اهل بیت
bltخبرگزاری دفاع مقدس : نخستین مانع در تربیت نسل حسینی خودمان هستیم
bltمهر نیوز : فروکاستن اهداف عاشورا به گریه و مجلس عزا، هدف دشمن است
bltرسانیوز : قیام امام حسین برای احیای مرجعیت اهل بیت بود
bltایکنا : فروکاهیدن اهداف عاشورا به گریه هدف دشمن است
bltپایگاه وارث : حجت الاسلام برمایی؛ نخستین مانع در ایجاد و تربیت نسل حسینی خودمان هستیم.
bltخبرگزاری دفاع مقدس : هدف امام حسین علیه السلام قیام علیه سلطه باطل بود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : باید میان هدف و نتیجه در قیام عاشورا تفاوت قائل شد
bltایرنا : بزرگ نمایی ها و تحریفات، اصل قیام عاشورا را متاثر کرده است
bltخبرگزاری بسیج : قیامی برای احیای مرجعیت اهل بیت(ع)
bltرکنا نت : کشتی نجات امام حسین(ع) وسیع تر و سریع تر است
bltمشرق نیوز : کاشانی: قیام امام حسین برای احیای مرجعیت اهل بیت بود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : دعای عرفه زبور اهل بیت (ع) است
bltایکنا : اشک بر مظلومیت امام حسین(ع) ضد افسردگی است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : سیدالشهدا (ع) وجدان تاریخ را متوجه خود کرد
bltسایت جماران : منابع نهضت عاشورا -5؛ مبرا کردن یزید، شیوه تاریخ نگاری مکتب شام
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.