مجالس روضه، خالی از تلاوت قرآن نباشد / قاریان پیشقدم انس قرآن و عترت باشند

مجالس روضه، خالی از تلاوت قرآن نباشد / قاریان پیشقدم انس قرآن و عترت باشند
حافظ کل قرآن با تأکید بر اینکه هر چه بتوانیم در ایام عزاداری امام حسین(ع) مردم را به قرآن و مفاهیم آن بیشتر متوجه کنیم، به اهداف قیام امام حسین(ع) نزدیک شده ایم، گفت: مجالس روضه ما خالی از تلاوت قرآن نباشد. هیئات عزاداری امام حسین(ع) خود را مقید کنند به اینکه برنامه هایشان را با تلاوت قرآن آغاز ...
مجالس روضه، خالی از تلاوت قرآن نباشد / قاریان پیشقدم انس قرآن و عترت باشند

عـزاداری بـرای سیدالشهدا(ع) در طول سال محدود به زمان خاصی نمی شود، اما محرم و صفر به ویژه دهه نخست آن، به دلیل حوادث عظیمی که بر اباعبدالله الحسین(ع) و خاندان اهل بیت(ع) روی داد، رنگ و بوی متفاوتی دارد.

یکی از مهمترین حقایق ناب پیام امام حسین(ع) در جریان حادثه کربلا همانطور که می توان از گفتار و سیره شان برداشت کرد، دلدادگی به باریتعالی و مؤانست ایشان با کتاب خدا و آیات الهی بود. حضرت سیدالشهدا(ع) به اندازه ای به قرآن دلداده بود که می توان گفت یکی از حوادث شگفت انگیز پس از کربلا که مورخان و مقتل نویسان آن را گزارش کرده اند، قرآن خواندن سرمبارکشان بالای نیزه و نزد یزید ملعون بود.

بنابر این توجه به موضوع قرائت قرآن در هیئات حسینی در کنار میزان اهتمام به دعوت از سخنران و مداح باید مورد توجه بانیان و سوگواران ایشان باشد. موضوعی که طی دهه نخست ماه محرم در گفت وگو با پیشکسوتان، قاریان و خادمان قرآن کریم به بررسی آن خواهیم پرداخت. در ادامه گفت وگو با حجت الاسلام و المسلمین حمید درایتی، حافظ کل، مفسر قرآن کریم و استاد سطوح عالی حوزه علمیه مشهد را می خوانید؛

اهم مواردی که در این گفت وگو به آن اشاره شد؛

  • حفظ حدود الهی و آیات قرآن و احکام از مسائل مهمی است که در قیام امام حسین(ع) نمایان است.
  • مجالس روضه، خالی از تلاوت قرآن نباشد.
  • قاریان قرآن به صورت افتخاری برای اظهار ادب و ارادت به ساحت قرآن و امام حسین(ع) در این امر پیشقدم شوند.
  • ارتباط و همراهی قرآن و عترت باید فرهنگ شود.
ایکنا ـ با توجه به فرصتی که حضرت سیدالشهدا(ع) در شب عاشورا از لشکر یزید برای تلاوت قرآن گرفت، تلاوت سر مبارک بالای نیزه که همگی نشانه جایگاه قرآن در قیام حسینی است. چه راه هایی را برای ورود قرائت قرآن، ترجمه یا تفسیر در این مراسم پیشنهاد می دهید؟

پیام امام حسین(ع) برای حفظ تمامیت دین، قرآن، احکام و معارف قرآن و مجموعه آنچه که در سنت و سیره رسول الله(ص) وجود داشت، بود. از این جهت از مسائل مهم و نمایان در قیام ایشان، حفظ حدود الهی و آیات قرآن و احکام است.

انس و ارتباط حضرت سیدالشهدا(ع) و یارانش با قرآن و اهتمامشان به این قضیه از مسائل مهمی است که درباره واقعه عاشورا باید مورد توجه باشد.

پیشنهاد می کنم عزیزان حداقل، روزانه یک جزء از قرآن را تلاوت کنند و ثوابش را به امام حسین(ع) و یارانشان هدیه کنند. حضرت در عصر تاسوعا از لشکر عمربن سعد یک شب مهلت خواستند و گفتند: «خدا می داند نماز و تلاوت قرآن را بسیار دوست دارم.» بنابر این ما آن کاری که امام حسین(ع) دوست داشت، انجام دهد (عبادت و تلاوت قرآن) و به خاطرش از لشکر دشمن مهلت خواست را انجام دهیم.

در روایت سفارش شده به اینکه قرآن، تلاوت و ثوابش به معصومین هدیه شود. فردی، خدمت حضرت موسی بن جعفر(ع) رسید و گفت: من طبق عادت پدرم، ختم قرآن زیاد می کنم و ثواب آن را به پدر و جدتان و حضرت زهرا(س) هدیه می کنم و آخرین ختم قرآن را برای شما خواندم. از شما می پرسم در برابر این تلاوت ها، چه ثوابی برای من است؟ امام فرمودند: ثواب این کار این است که با ما در بهشت خواهید بود.

هر چه بتوانیم در ایام عزاداری امام حسین(ع) مردم را به قرآن و مفاهیم آن بیشتر متوجه کنیم، به اهداف قیام امام حسین(ع) نزدیک شده ایم. چه زیباست اینکه پیامبر فرمودند: «انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا ابداً... انهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض...». بنابر این مجالس روضه ما خالی از تلاوت قرآن نباشد. خواهشم از هیئت های عزاداری و مجالس امام حسین(ع) این است که برنامه هایشان را با تلاوت قرآن آغاز کنند و گاهی از اوقات در میان مجلس عزاداری امام حسین(ع) خواسته شود تا قاری قرآن بیاید و آیات متناسبی را تلاوت کند، بطوری که دل ها را با قرآن و امام حسین(ع) کاملاً متوجه و همراه کرده است.

برخی از اصحاب امام حسین(ع)، معلمان قرآن و قراء بنامی بودن چون «بُریر» که در مسجد کوفه، حلقه تعلیم قرآن داشت و به این صفت شناخته شده بود. حبیب بن مظاهر، حافظ قرآن بود و امام حسین(ع) در مرثیه و رثای او فرمودند: «تو شخصیتی بودی که شبی یک ختم قرآن داشتی». دیگر افراد و اصحاب ایشان افتخار انس ویژه با قرآن داشتند.

ایکنا ـ تلاوت کدام آیات را مناسب این ایام می دانید؟

قاری قرآن خوب است در این ایام توجه داشت باشد تا آیاتی که امام حسین(ع) بیشتر در مسیر و منازل واقعه کربلا تلاوت می کردند، قرائت کند. این آیات هر کدام مفهوم خاص دارد، چنانکه ایشان در شب عاشورا آیه 179 سوره آل عمران «مَا كَانَ اللَّهُ لِيَذَرَ الْمُؤْمِنِينَ عَلَىٰ مَا أَنْتُمْ عَلَيْهِ حَتَّىٰ يَمِيزَ الْخَبِيثَ مِنَ الطَّيِّبِ» را مادام تلاوت می کردند یا هنگامی که حضرت علی اکبر(ع) به میدان مبارزه رفتند، حضرت سیدالشهدا(ع) این آیات را قرائت کردند: «إِنَّ اللّهَ اصْطَفى آدَمَ وَ نُوحاً وَ آلَ إِبْراهیمَ وَ آلَ عِمْرانَ عَلَى الْعالَمینَ/ ذُرِّیَّةً بَعْضُها مِنْ بَعْض وَ اللّهُ سَمیعٌ عَلیمٌ» یا هنگامی که بر بالین برخی از اصحاب حاضر می شدند، می خواندند: «مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا».

بنابراین آیات زیادی است که امام حسین(ع) در واقعه کربلا در موقعیت و جایگاه هایی آن را تلاوت کردند و در بردارنده مفاهیم زیبایی است. همچنین سوره فجر را سورة الحسین نامیده اند؛ آن هم به دلیل آیات پایانی این سوره است.

ایکنا ـ نظر شما درباره حضور خودجوش قاریان به منظور تلاوت در هیئات مذهبی یا اصطلاحاً «نذر تلاوت» چیست؟

قاریان قرآن به صورت افتخاری و داوطلبانه برای اظهار ادب و ارادت به ساحت قرآن و امام حسین(ع) در این امر پیشقدم شوند که مجالس امام حسین(ع) را با تلاوت آغاز کنند.

ایکنا _ صحبت پایانی؛

باید این فرهنگ را ترویج کنیم که قرآن و عترت با هم هستند و نه مجالس روضه باید خالی از قرآن باشد و نه مجالس تلاوت خالی از کلمات معصومین باشد. این ارتباط و انس و همراهی این دو مسئله با هم، باید فرهنگ شود. اینگونه مردم نیز دلشان به نور قرآن روشن می شود. از سوی دیگر قاریان سعی کنند، نقش بیشتری در مجالس حسینی ایفا کنند و دست اندرکاران هیئات مذهبی نیز در ترویج این فرهنگ تلاش کنند تا هم خودشان فیض زیادی ببرند و هم مردم بهره مند شوند.

عاشورای امام حسین(ع)، جلوه قرآن ناطق بود که «و جاهِدُوا فِی اللَّهِ حَقَّ جِهادِهِ» را حضرت با عمل خود نشان داند و امیدواریم ما هم در غنای این فرهنگ و مراسم با تلاوت و بیان معارف و مفاهیم قرآن بیشتر بپردازیم.

انتهای پیام

کلیدواژه های این خبر
نماز   روضه   ثواب   ماه محرم   تلاوت   امام موسی کاظم علیه السلام   تاسوعا   قیام حسینی   واقعه عاشورا   قرآن و عترت   احکام   قرآن کریم   معارف قرآن   نویسان   قاریان   اهل بیت   یارانش   یزید   محرم و صفر   رسول الله صلى الله علیه و سلم   سیره   هیئات حسینی   امام حسین علیه السلام   هیئت های عزاداری   عمربن سعد   هیئات عزاداری امام حسین   قرآن خواندن   معصومین   آیات قرآن   حادثه   حوزه های علمیه   حضرت زهرا سلام الله علیها   تلاوت قرآن  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایکنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
جانباز شهید «سعید جهانی»؛ قاری جنوبی با صوت دلنشین
ایکنا
رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
ایسنا
بازتاب گسترده درگذشت علامه حکیمی در صفحات معارفی رسانه ها
ایکنا
تقدیر شورای عالی قرآن از توجه هیات های مذهبی به قرآن کریم
پایگاه وارث
شورای عالی قرآن از هیات ها و مداحان برای توجه به تلاوت قرآن در مراسم عزاداری تقدیر کرد
تسنیم
معطر شدن فضای هیات ها به آیات قرآن عمل به حدیث ثقلین است
ایرنا
قدردانی شورای عالی قرآن از سیدمجید بنی فاطمه و بانیان نذر تلاوت + فیلم
ایکنا
تقدیر شورای عالی قرآن از هیات های مذهبی جهت تلاوت قرآن در ابتدای مراسم عزاداری
شبستان
روضه های حسینی؛ انتقال دهنده عقاید اسلامی و اخلاق دینی به جامعه
شبستان
ارثی که امام سجاد (ع) برای عاشقان پدرش بر جای گذاشت
خبرگزاری دفاع مقدس
علت عدم ورود ایران به بحث افغانستان/رها بودن سرچشمه قیمت گذاری ها، عامل گرانی است
خبرگزاری موج
دعوت از قاری در مجالس عزاداری حسینی موجب عزت است
ایکنا
استاندار قم: عزاداری های دهه محرم، عقلانیت مکتب تشیع را نشان داد
ایرنا
روز یازدهم ماه محرم و دل های سوخته اسرای کربلا/دعا و استغفار 2 عمل مورد تاکید «سیدالشهداء (ع)»
میزان
نگاهی به بود و نبود اهداف قرآنی در برنامه وزیر پیشنهادی ارشاد
ایکنا
نماز ظهر عاشورا در سراسر استان بوشهر اقامه شد
تسنیم
مسئولان هیئات عزاداری درباره جایگاه قرآن توجیه شوند
ایکنا
عاشورا به روایت چند کتاب
آفتاب
عاشورا از دریچه چند کتاب
صدا و سیما
قم در عاشورای حسینی غرق در عزا و ماتم شد
ایرنا
خون سیدالشهدا(ع) اسلام را زنده نگه داشت/ علاقه به خاندان اهل بیت و امام حسین (رض) تنها به شیعیان تعلق ندارد
عصر هامون
امر به معروف و نهی از منکر مهمترین هدف قیام عاشورا است/ امام حسین(ع) آزادگی و عزتمندی را به جهانیان آموختند
عصر هامون
جایگاه اخلاق فردی در نهضت حسینی
مشرق نیوز
روایت تسنیم از شور و شعور حسینی شب عاشورا در دروازه عتبات عالیات/ رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در هیات های مذهبی
تسنیم
مهمترین اعمال شب عاشورا
میزان
جایگاه اخلاق فردی در نهضت حسینی/ قیامی برای همه عصرها و همه نسل ها
تسنیم
استان قزوین سیاهپوش عزای حسین(ع) است
برنا
نهمین روز از ماه محرم و اوج تشنگی کاروان امام حسین (ع)
بولتن نیوز
برگزاری کرسی های تفسیر قرآن در طول سال یاریگر تبیین قیام حسینی خواهد بود
ایکنا
ویژه برنامه های تاسوعا و عاشورا در حرم شاهچراغ(ع) به صورت محدود برگزار می شود
تسنیم
نهمین روز از ماه محرم و اوج تشنگی کاروان «امام حسین (ع)»/روزی به نام حضرت «ابوالفضل العباس (ع)»
میزان
ماجرای امان نامه عمربن سعد برای حضرت ابوالفضل (ع) / درخواست امام حسین (ع) از دشمن در روز تاسوعا
مشرق نیوز
میر و علمدار نیامد
ایرنا
سه وجه مشترک قیام امام حسین با ماجرای نوح نبی
شیعه نیوز
پویش نذر تلاوت آغاز گامی برای خروج قرآن از مهجوریت است
رسانیوز
اعمال شب و روز تاسوعا و عاشورا
ایکنا
سه وجه مشترک قیام امام حسین (ع) با ماجرای نوح نبی
مشرق نیوز
شهادت امام حسین(ع) بزرگ ترین مصیبت دنیای اسلام است / اهل سنت محبت اهل بیت را واجب می داند
خبرگزاری حوزه
آیا حضور زنان در دسته های عزاداری جایز است؟
ایرنا
اعمال شب و روز تاسوعا
فرارو
اخبار مرتبط
bltایکنا : جانباز شهید «سعید جهانی»؛ قاری جنوبی با صوت دلنشین
bltایسنا : رخ دادن اعمال مجرمانه در جامعه و ضایع شدن حقوق کسی را نباید به دین نسبت داد
bltایکنا : بازتاب گسترده درگذشت علامه حکیمی در صفحات معارفی رسانه ها
bltپایگاه وارث : تقدیر شورای عالی قرآن از توجه هیات های مذهبی به قرآن کریم
bltتسنیم : شورای عالی قرآن از هیات ها و مداحان برای توجه به تلاوت قرآن در مراسم عزاداری تقدیر کرد
bltایرنا : معطر شدن فضای هیات ها به آیات قرآن عمل به حدیث ثقلین است
bltایکنا : قدردانی شورای عالی قرآن از سیدمجید بنی فاطمه و بانیان نذر تلاوت + فیلم
bltشبستان : تقدیر شورای عالی قرآن از هیات های مذهبی جهت تلاوت قرآن در ابتدای مراسم عزاداری
bltشبستان : روضه های حسینی؛ انتقال دهنده عقاید اسلامی و اخلاق دینی به جامعه
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ارثی که امام سجاد (ع) برای عاشقان پدرش بر جای گذاشت
bltخبرگزاری موج : علت عدم ورود ایران به بحث افغانستان/رها بودن سرچشمه قیمت گذاری ها، عامل گرانی است
bltایکنا : دعوت از قاری در مجالس عزاداری حسینی موجب عزت است
bltایرنا : استاندار قم: عزاداری های دهه محرم، عقلانیت مکتب تشیع را نشان داد
bltمیزان : روز یازدهم ماه محرم و دل های سوخته اسرای کربلا/دعا و استغفار 2 عمل مورد تاکید «سیدالشهداء (ع)»
bltایکنا : نگاهی به بود و نبود اهداف قرآنی در برنامه وزیر پیشنهادی ارشاد
bltتسنیم : نماز ظهر عاشورا در سراسر استان بوشهر اقامه شد
bltایکنا : مسئولان هیئات عزاداری درباره جایگاه قرآن توجیه شوند
bltآفتاب : عاشورا به روایت چند کتاب
bltصدا و سیما : عاشورا از دریچه چند کتاب
bltایرنا : قم در عاشورای حسینی غرق در عزا و ماتم شد
bltعصر هامون : خون سیدالشهدا(ع) اسلام را زنده نگه داشت/ علاقه به خاندان اهل بیت و امام حسین (رض) تنها به شیعیان تعلق ندارد
bltعصر هامون : امر به معروف و نهی از منکر مهمترین هدف قیام عاشورا است/ امام حسین(ع) آزادگی و عزتمندی را به جهانیان آموختند
bltمشرق نیوز : جایگاه اخلاق فردی در نهضت حسینی
bltتسنیم : روایت تسنیم از شور و شعور حسینی شب عاشورا در دروازه عتبات عالیات/ رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در هیات های مذهبی
bltمیزان : مهمترین اعمال شب عاشورا
bltتسنیم : جایگاه اخلاق فردی در نهضت حسینی/ قیامی برای همه عصرها و همه نسل ها
bltبرنا : استان قزوین سیاهپوش عزای حسین(ع) است
bltبولتن نیوز : نهمین روز از ماه محرم و اوج تشنگی کاروان امام حسین (ع)
bltایکنا : برگزاری کرسی های تفسیر قرآن در طول سال یاریگر تبیین قیام حسینی خواهد بود
bltتسنیم : ویژه برنامه های تاسوعا و عاشورا در حرم شاهچراغ(ع) به صورت محدود برگزار می شود
bltمیزان : نهمین روز از ماه محرم و اوج تشنگی کاروان «امام حسین (ع)»/روزی به نام حضرت «ابوالفضل العباس (ع)»
bltمشرق نیوز : ماجرای امان نامه عمربن سعد برای حضرت ابوالفضل (ع) / درخواست امام حسین (ع) از دشمن در روز تاسوعا
bltایرنا : میر و علمدار نیامد
bltشیعه نیوز : سه وجه مشترک قیام امام حسین با ماجرای نوح نبی
bltرسانیوز : پویش نذر تلاوت آغاز گامی برای خروج قرآن از مهجوریت است
bltایکنا : اعمال شب و روز تاسوعا و عاشورا
bltمشرق نیوز : سه وجه مشترک قیام امام حسین (ع) با ماجرای نوح نبی
bltخبرگزاری حوزه : شهادت امام حسین(ع) بزرگ ترین مصیبت دنیای اسلام است / اهل سنت محبت اهل بیت را واجب می داند
bltایرنا : آیا حضور زنان در دسته های عزاداری جایز است؟
bltفرارو : اعمال شب و روز تاسوعا
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.