ضرورت شناخت و مقابله با دشمنان نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی

ضرورت شناخت و مقابله با دشمنان نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی
قم- پژوهشگر حوزه با اشاره به ضرورت دشمن شناسی و مقابله با دشمنان در آیات و روایات اسلامی، گفت: هوشیاری همیشگی مؤمن و دشمن شناسی و تبرّی از دشمن در زمره ی فروع دین قرار دارد.
ضرورت شناخت و مقابله با دشمنان نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی

حجت الاسلام احمد احمدی راد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه برای مقابله با دشمن باید علاوه بر شناخت دشمن، اهداف و روش های او را در ضربه زدن، نقاط ضعف و قوت او را مطالعه کرد، گفت: علمای شیعه نیز به پیروی از معارف و احکام دینی توجه و اهتمام زیادی را صرف معرفی دشمن و موضعگیری در قبال آن در طول تاریخ داشته اند. رهبر معظم انقلاب در این باره تأکید دارند که ملت ایران به همان نسبت که دشمن، روش های خود را در توطئه علیه ایران اسلامی پیچیده تر می کند، باید بر هوشیاری و آگاهی خود بیفزاید و با آمادگی معنوی، فکری، سیاسی و حفظ وحدت و اتصال و ارتباط با یکدیگر، چهره دشمن را در هر لباسی که هست، شناسایی کند.

وی افزود: به طور طبیعی، بدون بصیرت و هوشیاری و دشمن شناسی، نمی توان بر توطئه های دشمنان پیروز شد. متأسفانه برخی از افراد به ظاهر روشنفکر ادعا می کنند که جامعه ما دشمن ندارد و وجود دشمن توهمی بیش نیست! آنان با خیال خام خود گفتمان دشمن شناسی را به جوامع غیر متمدن نسبت می دهند.

پژوهشگر حوزوی با بیان آنکه چنین افرادی آگاهانه و مغرضانه برای ایجاد زمینه های نفوذ فرهنگی دشمن و تسلط آنان تلاش می کنند و سخنان دروغین خود را در قالب های روشنفکری ارائه می دهند، تصریح کرد: تاریخ صدر اسلام و همچنین تاریخ معاصر ایران و دیگر کشورهای تحت ستم استعمارگران نشان می دهد که مستکبران همیشه درصدد نابودی یا استعمار کشورهای ضعیف و چپاول منابع طبیعی و استثمار آنان بوده اند. امروز نیز در کشورهایی چون فلسطین، عراق، افغانستان و … شاهد دشمنی با عقاید ملی و اسلامی و غارت اموال مسلمانان هستیم.

وی ادامه داد: شناخت دشمن هم به لحاظ فردی و هم از لحاظ اجتماعی و سیاسی و حکومتی از ضروریات اولیه هر انسان است و از طریق آن می توان بقای خود و جامعه را تضمین کرد همان گونه که انسان از نظر پزشکی و فیزیکی نیاز به واکسیناسیون دارد، جامعه نیز باید در مقابل تهدیدات دشمن واکسینه شود.

حجت الاسلام احمدی راد در ادامه سخنان خود، با اشاره به آنکه امام سجاد (ع) یکی از امامان است که تأثیر بسیار زیادی در جهت واکسینه سازی جامعه اسلامی داشته، گفت: حیات حضرت زین العابدین علیه السلام به گونه ای بوده است که پس از شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، بخش مهم و قابل توجهی از زندگی امام سجاد (ع) به تاکتیک های مبارزاتی و راهبردهای دفاعی در برابر نفوذ دشمن، اختصاص یافته است. امام زین العابدین (ع) برای مبارزه با نفوذ گران، حرکت جهاد فرهنگی و پرورش شخصیت ها را در دستور کار خود قرار داد و با برنامه عمیق و دامنه‏دار به ایفای نقش پیشوایی خود پرداخت.

وی افزود: این رویکرد امام سجاد (ع) زمینه ساز انقلاب فرهنگی امام باقر و امام صادق علیهماالسلام گشت، تا آنجا که برخی از نویسندگان، همچون علامه محقق مرتضی جعفر العاملی آن حضرت را «باعث الاسلام مِن جدید» یعنی احیاگر دوباره اسلام، می داند.

استاد حوزه با تصریح اینکه یکی از مهم ترین راه های نفوذ دشمن، نفوذ فرهنگی است که بر اساس آن باورها و اعتقادات مردم هدف قرار گرفته و در جهت تضعیف آن ها اقدام می کنند، گفت: از این رو برای مقابله با نفوذ دشمنان، باید ابتدا امت اسلامی به صفاتی آراسته شوند که بتوانند خود را از آفات درونی حفظ نموده و یقین خویش را افزایش دهند. شرط پیروزی این است که در صف مؤمنان باشند وگرنه راه برای نفوذ دشمن باز خواهد ماند.

وی ادامه داد: یاد خدا، ایمان، صبر، استقامت، پرهیزگاری، توکل و یقین به وعده های الهی است که قدرت معنوی بی اندازه ای به انسان می دهد. حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام تاکید دارند که باید پیوسته در برابر دشمن هوشیار بود و هرگز دشمن را کوچک نشمرد. هم چنین فرموده اند: «لاتأمن عدوا و ان شکر، از دشمن در امان نباش، هرچند از شما سپاس گزاری می کند.»

حجت الاسلام احمدی راد با اشاره به دیدگاه حضرت علی (ع) که باید پیوسته دشمن را زیر نظر داشت، گفت: اگر لحظه ای از دشمن غفلت کنیم، آسیب های فراوانی از ناحیه دشمن وارد می شود. حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند: «من نام عن عدوه انبهته المکائد، کسی که از دشمن غفلت کند، حیله ها و کیدهای دشمن بیدارش خواهد ساخت.»

وی با بیان آنکه وحدت جهان اسلام بر مبنای ارزش های مشترک اسلامی همواره از توصیه های بنیانگذار جمهوری اسلامی، امام خمینی (ره) به دولت ها و ملت های جهان اسلام به منظور مقابله با توطئه های تفرقه افکنانه جهان غرب و دشمنان اسلام بوده است، گفت: ‏ از نظر امام خمینی (ره) اگر فرهنگ اصیل اسلامی حاکم بر افکار و رفتار و مردم، کارگزاران سیاسی و دانشگاهیان و حوزویان باشد، امکان موفقیت دشمنان اسلام از طریق توطئه های مختلف به شدت کاهش خواهد یافت. دشمنان اسلام تأثیرگذارترین و مهم ترین عامل در جهان اسلامی برای به انحراف کشیدن انقلاب اسلامی را، انحراف فرهنگی می دانند.

پژوهشگر حوزه علمیه قم افزود: بنابراین امام خمینی (ره) در اشاعه و حفظ و کاربرد فرهنگ اصیل اسلامی و بومی اصرار فراوان دارند. انقلاب اسلامی ایران، بزرگترین و عمیق ترین تحوّل ارزشی و فکری را در عصر حاضر به وجود آورد و بنیانگذار آن و احیاگر قرن، امام خمینی قدس ‏سره، اسلام ناب محمّدی را در صحنه های اجتماعی و مبارزه با استکبار و الحاد، نشان داد و با کنار زدن نظام طاغوتی به اصلاح امور امت و تحکیم پایه های حکومت اسلامی در ایران و طرح ایدئولوژی اسلام به عنوان تنها راه نجات بشریت در جهان پرداخت.

حجت الاسلام احمدی راد در انتها تاکید کرد: آنچه در این انقلاب غیرقابل انکار و چشمگیر است تأثیر تعیین‏ کننده اسلام انقلابی و عاشورایی، به عنوان محرک انقلاب و نقش علمای آگاه به زمان، دارای بینش اصیل اسلامی و برخوردار از صداقت، تقوا، استحکام رأی و برخوردار از پایگاه مردمی در بسیج و تمرکز بخشی توده ها، در پرتو اندیشه دینی می باشد.

کد خبر 5282356

کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   افغانستان   گران   استعمار   استثمار   نفوذ دشمن   امام محمد باقر علیه السلام   احکام   فروع دین   غارت   احمد احمدی   نقاط ضعف و قوت   مستکبران   واکسیناسیون   صدر اسلام   امام جعفر صادق علیه السلام   تشیع   اعتقادات   آیات و روایات   امامان   مسلمین   امت اسلام   نهضت عاشورا   امام حسین علیه السلام   مقابله با دشمن   نفوذ دشمنان   امام سجاد علیه السلام   عقاید   نفوذ فرهنگی دشمن   دشمن شناس   فرهنگی   انقلاب اسلامی   منابع طبیعی   فلسطین   سیاسی و اجتماعی   تهدیدات دشمن  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «مهر نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
نباید در مقابل برنامه ریزی دشمنان علیه اسلام غفلت کنیم
ایرنا
کوبیدن بر طبل تفرقه توسط هر گروهی، خیانت به اسلام و قرآن است
ایرنا
عضو مجلس خبرگان رهبری: دشمنان دنبال ایجاد تفرقه میان امت اسلام هستند/ مراقب مکر و حیله بدخواهان باشیم
تسنیم
آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
شبستان
مسجد قلب تپنده و حیات بخش دین اسلام است
خبرگزاری بسیج
مسجد باید پایگاهی برای انسان سازی و ایجاد تمدن اسلامی باشد
خبرگزاری دفاع مقدس
از سقیفه تا کربلا
رسانیوز
خطبه های امام حسین(ع)، مطمئن ترین سند برای فلسفه نهضت عاشورا
ایرنا
مطالبه گری معقول در فضای مجازی یعنی امربه معروف و نهی از منکر
ایسنا
نوحه اصیل عاشورایی "خطبه منا" را صوتی بشنوید
تسنیم
ضرورت شناخت و مقابله با دشمنان نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی
قم نیوز
10 گفتار از رهبر انقلاب درباره نقش اجتماعی ائمه(ع)
تسنیم
تبیین منطقی جریان عزاداری اباعبدالله (علیه السلام) مردم فراری از دین را به دامان اهل بیت برمی گرداند
خبرگزاری بسیج
زیارت عاشورا یک جریان شناسی سیاسی است/ زنده نگه داشتن پیام عاشورا مصداق بارزتقوا
خبرگزاری بسیج
امام جمعه سنندج: واقعه تلخ کربلا داغی جانسوز برای امت اسلام است
تسنیم
اهمیت عزاداری امام حسین (ع)
صدا و سیما
امام جمعه بیرجند: پیام امام حسین (ع) مطابق با شرایط روز بازگو شود
ایرنا
رئیس جمهوری در تشکیل دولت از تمام سلیقه های سیاسی استفاده کند
ایرنا
عزاداری محرم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار می شود
خبرگزاری حوزه
لزوم اقامه عزای حضرت اباعبدالله الحسین برای مردم تبیین شود
مهر نیوز
انتخابات نقطه قوت و نشانه قدرت برای جمهوری اسلامی ایران است
خبرگزاری بسیج
امام جمعه زاهدان: موازنه قدرت به نفع جبهه مقاومت تغییر کرده است
تسنیم
آیت الله دری نجف آبادی: کشورهای خائن منطقه گمان کرده اند با حمایت از اسرائیل امینت شان تامین می شود
تسنیم
زارعی: انتشار صوت ظریف تعمدی و به دلیل جنگ قدرت در دولت بود
تسنیم
زارعی: تضمینی نیست در مذاکرات اهداف انتخاباتی را فدای منافع ملی نکنند / انتشار فایل صوتی ظریف تعمدی بود
خبرگزاری دانشجو
سعدالله زارعی: تعبیر ظریف از میدان و دیپلماسی "غلط" بود / میدان "منافع ایران" است / "پوتین" چرا ترغیب به حضور در سوریه شد؟
تسنیم
تعبیر ظریف از میدان و دیپلماسی «غلط» بود / میدان «منافع ایران» است / «پوتین» چرا ترغیب به حضور در سوریه شد؟
مشرق نیوز
کفش های خونین / نتیجهء "میدان" دادن به دشمن
تسنیم
حمله جبهه کفر به یک مدرسه در افغانستان نشانه ضعف دشمنان است
ایرنا
وبینار قدس محور همگرایی و وحدت جهان اسلام
صدا و سیما
شهدای جبهه مقاومت شهدای زمینه ساز ظهور هستند
تسنیم
روز قدس اهداف سازشکارانه با رژیم صهیونیستی را خنثی کرد
ایرنا
حضور شوم صهیونیست ها علاوه بر فساد در قدس، برای صلح منطقه بحران آفرین است
خبرگزاری دفاع مقدس
خروج از الگوی مقاومت خیانت به قدس شریف است/ قدرشناس مردان اقتدارساز میدان باشیم
خبرگزاری دفاع مقدس
فقه حکومتی از دیدگاه امام انقلاب تا رهبر انقلاب/ امام: فقه، تئوری واقعی و کامل اداره انسان از گهواره تا گور است
خبرگزاری دانشجو
کابوس مقاومت برای اسرائیل/ حرکت در مسیر مذاکره با پشتوانه «میدان و اقتدار»
رسانیوز
وحدت مسلمین سبب بازگشت فلسطین به جهان اسلام خواهد شد
خبرگزاری حوزه
رژیم صهیونیستی در لبه پرتگاه سقوط است/مردان اقتدارساز میدان را قدر بدانیم
قم نیوز
منطق، هدف و قدرت مقاومت در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی
خبرگزاری دفاع مقدس
وحدت ملت های ایران و عراق برای مقابله با چالش های فراروی جهان اسلام 
ایرنا
اخبار مرتبط
bltایرنا : نباید در مقابل برنامه ریزی دشمنان علیه اسلام غفلت کنیم
bltایرنا : کوبیدن بر طبل تفرقه توسط هر گروهی، خیانت به اسلام و قرآن است
bltتسنیم : عضو مجلس خبرگان رهبری: دشمنان دنبال ایجاد تفرقه میان امت اسلام هستند/ مراقب مکر و حیله بدخواهان باشیم
bltشبستان : آیا امام سجاد(ع) تنها با دعا کردن به مبارزه پرداخت؟/منزل امام سجاد(ع)،دانشگاه معرفت بود
bltخبرگزاری بسیج : مسجد قلب تپنده و حیات بخش دین اسلام است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : مسجد باید پایگاهی برای انسان سازی و ایجاد تمدن اسلامی باشد
bltرسانیوز : از سقیفه تا کربلا
bltایرنا : خطبه های امام حسین(ع)، مطمئن ترین سند برای فلسفه نهضت عاشورا
bltایسنا : مطالبه گری معقول در فضای مجازی یعنی امربه معروف و نهی از منکر
bltتسنیم : نوحه اصیل عاشورایی "خطبه منا" را صوتی بشنوید
bltقم نیوز : ضرورت شناخت و مقابله با دشمنان نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی
bltتسنیم : 10 گفتار از رهبر انقلاب درباره نقش اجتماعی ائمه(ع)
bltخبرگزاری بسیج : تبیین منطقی جریان عزاداری اباعبدالله (علیه السلام) مردم فراری از دین را به دامان اهل بیت برمی گرداند
bltخبرگزاری بسیج : زیارت عاشورا یک جریان شناسی سیاسی است/ زنده نگه داشتن پیام عاشورا مصداق بارزتقوا
bltتسنیم : امام جمعه سنندج: واقعه تلخ کربلا داغی جانسوز برای امت اسلام است
bltصدا و سیما : اهمیت عزاداری امام حسین (ع)
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: پیام امام حسین (ع) مطابق با شرایط روز بازگو شود
bltایرنا : رئیس جمهوری در تشکیل دولت از تمام سلیقه های سیاسی استفاده کند
bltخبرگزاری حوزه : عزاداری محرم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار می شود
bltمهر نیوز : لزوم اقامه عزای حضرت اباعبدالله الحسین برای مردم تبیین شود
bltخبرگزاری بسیج : انتخابات نقطه قوت و نشانه قدرت برای جمهوری اسلامی ایران است
bltتسنیم : امام جمعه زاهدان: موازنه قدرت به نفع جبهه مقاومت تغییر کرده است
bltتسنیم : آیت الله دری نجف آبادی: کشورهای خائن منطقه گمان کرده اند با حمایت از اسرائیل امینت شان تامین می شود
bltتسنیم : زارعی: انتشار صوت ظریف تعمدی و به دلیل جنگ قدرت در دولت بود
bltخبرگزاری دانشجو : زارعی: تضمینی نیست در مذاکرات اهداف انتخاباتی را فدای منافع ملی نکنند / انتشار فایل صوتی ظریف تعمدی بود
bltتسنیم : سعدالله زارعی: تعبیر ظریف از میدان و دیپلماسی "غلط" بود / میدان "منافع ایران" است / "پوتین" چرا ترغیب به حضور در سوریه شد؟
bltمشرق نیوز : تعبیر ظریف از میدان و دیپلماسی «غلط» بود / میدان «منافع ایران» است / «پوتین» چرا ترغیب به حضور در سوریه شد؟
bltتسنیم : کفش های خونین / نتیجهء "میدان" دادن به دشمن
bltایرنا : حمله جبهه کفر به یک مدرسه در افغانستان نشانه ضعف دشمنان است
bltصدا و سیما : وبینار قدس محور همگرایی و وحدت جهان اسلام
bltتسنیم : شهدای جبهه مقاومت شهدای زمینه ساز ظهور هستند
bltایرنا : روز قدس اهداف سازشکارانه با رژیم صهیونیستی را خنثی کرد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : حضور شوم صهیونیست ها علاوه بر فساد در قدس، برای صلح منطقه بحران آفرین است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : خروج از الگوی مقاومت خیانت به قدس شریف است/ قدرشناس مردان اقتدارساز میدان باشیم
bltخبرگزاری دانشجو : فقه حکومتی از دیدگاه امام انقلاب تا رهبر انقلاب/ امام: فقه، تئوری واقعی و کامل اداره انسان از گهواره تا گور است
bltرسانیوز : کابوس مقاومت برای اسرائیل/ حرکت در مسیر مذاکره با پشتوانه «میدان و اقتدار»
bltخبرگزاری حوزه : وحدت مسلمین سبب بازگشت فلسطین به جهان اسلام خواهد شد
bltقم نیوز : رژیم صهیونیستی در لبه پرتگاه سقوط است/مردان اقتدارساز میدان را قدر بدانیم
bltخبرگزاری دفاع مقدس : منطق، هدف و قدرت مقاومت در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی
bltایرنا : وحدت ملت های ایران و عراق برای مقابله با چالش های فراروی جهان اسلام 
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.