چرا هالیوود چهره شیطان را تلطیف می کند؟/ مدیحه سرایی برای ابلیس

چرا هالیوود چهره شیطان را تلطیف می کند؟/ مدیحه سرایی برای ابلیس
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،فیلم لایو-اکشن دیزنی با عنوان کروئلا درباره سال های آغازین یک شخصیت داستانی و متنفر از سگ های نژاد دالماسین به نام کروئلا دِ ویل (به معنای شیطان ظالم)، به جمع فیلم هایی پیوست که در تلاشند تا مخاطبان را به همذات پنداری با ابلیس - بویژه شخصیت های شرور کارتون ها و ...
چرا هالیوود چهره شیطان را تلطیف می کند؟/ مدیحه سرایی برای ابلیس

چرا هالیوود چهره شیطان را تلطیف می کند؟/ مدیحه سرایی برای ابلیس به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،فیلم لایو-اکشن دیزنی با عنوان کروئلا درباره سال های آغازین یک شخصیت داستانی و متنفر از سگ های نژاد دالماسین به نام کروئلا دِ ویل (به معنای شیطان ظالم)، به جمع فیلم هایی پیوست که در تلاشند تا مخاطبان را به همذات پنداری با ابلیس - بویژه شخصیت های شرور کارتون ها و کتاب های کمیک بچگی مان - دعوت کنند.
روی کاغذ، کروئلا سوال دشواری را طرح می کند: چه قصه پیش زمینه تراژیکی می تواند مخاطب را به سوی همذات پنداری با شروری که می خواهد پوست همه توله سگ ها را بکند، سوق بدهد؟ اما در عمل، این فیلم پرجلوه و قابل پیش بینی چیز کمی درباره روانشناسی شر به ما می گوید و در عوض مسائل زیادی را از وضعیت امروز هالیوود برایمان آشکار می سازد.
منتقدین نگرانی های مشابهی را درباره جوکر (2019) و تلطیف چهره شروری که در فیلم های قبلی «صرفاً می خواست تماشاگر سوختن جهان باشد»، ابراز کردند. در مقابل، کروئلا - اثر فرمول وار و بدون خلاقیت با جاذبه های سینمایی - نشان می دهد که ما مخاطبان همواره مجذوب قصه های خاستگاه شر بوده ایم.
در کل می توان این فیلم را به عنوان مجموعه ای از محورهای قدیمی و فرسوده قصه در لباسی خیره کننده و جذاب توصیف کرد. اِستلای جوان (نام اصلی کروئلا)، همچون شخصیت اِلفابا در فیلم «بدجنس» از ابتدا باتوجه به ظاهر غیرعادی اَش به عنوان شخصیتی رانده شده نشان داده می شود. استلای باهوش اما آشفته، توسط همکلاسی هایش مورد اذیت و آزار قرار می گیرد؛ بسیار شبیه به نابغه شرورِ انیمیشن مگامایند، یا نوجوان آتش پاره رمان استفن کینگ، کَری.
سقوط استلا با قتل مادر مهربانش توسط اسطوره خودشیفته صنعت مد و لباس به نام بارونِس آغاز می شود. استلا، مثل شخصیت والتر وایت در سریال برکینگ بد، یک خویشتن ثانویِ تاریک به نام کروئلا برمی گزیند تا در فرایند خونخواهی مادرش در پس آن مخفی شود. سپس، همانند شخصیت لوک اسکای واکر در جنگ ستارگان، او نیز درمی یابد که دشمن ابدی اَش، در واقع مادر واقعی اوست. و همانند تعداد بی شماری از شرورهای کتاب های کمیک، او نیز با یک مرگ ساختگی و تغییر نام، و اعلام این که «استلا» مرده و تنها کروئلا باقی می ماند، تحول شخصیتی خود را تثبیت می کند.
اما نکته قابل توجه این است که هیچ گونه عمل شرارت آمیزی از سوی کروئلا در فیلم دیده نمی شود. حتی یک انسان، چه برسد به سگ ها، در فیلم صدمه نمی بیند. کروئلا در میان جنون و شرارت در کشمکش است، اما اعمال شرارت آمیزش صرفاً به ایجاد اختلال در برنامه های مد و لباس منتهی می شود. زمانی که در اوج قصه بارونس را زندانی می کند، این عمل او بخاطر جرمی است که دشمنش به واقع مرتکب شده.
در یک مقطع، بارونس باور کرده که کروئلا پوست هر سه سگ دالماسین او را کنده و آن ها را کشته، اما مشخص می شود که این موضوع نیز حیله بوده و کروئلا سگ ها را به عنوان حیوان خانگی خودش قبول می کند. این نسخه از کروئلا، بهانه گرایی یا تجدیدنظرگرایی [نسبت به شخصیت کارتونی اصلی] نیست: این عملاً فیلمی درباره یک شخصیت متفاوت است.
اثر «جهان سازی» هالیوود
کروئلا و جوکر بیش از آن که در مورد چرایی علاقه مخاطبان معاصر به شخصیت های شرور به ما اطلاعاتی بدهند، نحوه تعامل استودیوهای بزرگ هالیوودی با تغییر شرایط مخاطب و بازار را برای ما آشکار می سازند. اولین ترندی که برای ما آشکار می سازند، تمایل به خلق قصه-جهان های گسترده بر اساس دارایی های کنونی استودیوها است.
امروز «جهان ها» بر هالیوود حکمرانی می کنند: جهان مارول، جهان جنگ ستارگان، جهان هری پاتر یا ارباب حلقه ها. وقتی ما به عنوان مصرف کننده توسط تعداد عظمیی از کانال و انتخاب احاطه شده ایم، یک راه مطمئن برای تهیه کنندگان به منظور کاهش خطر شکست پروژه های شان این است که با ارائه آثاری که از قبل می شناسیم و دوست داریم، انتخاب های مان را ساده تر کنند.
کروئلا، همانند قصه های پیش زمینه در فیلم هایی نظیر سولو (2018) یا مجموعه جانوران شگفت انگیز، زاویه دید پیشتر مکشوف نشده ای از یک قصه شناخته شده و دوست داشتنی ارائه می کند. این راهبرد تولید، قصه های خطی با آغاز و پایان تعریف شده را به جهانی گسترده تبدیل می کند که مخاطب می تواند مدام به آن مراجعه کند.
اراده استودیوها در زمینه بازگو کردن قصه های تاریک تر و بالغ تری که جهان های درونی شخصیت های شرور را مورد کاوش قرار می دهند، تلاشی در جهت گسترده کردن طیف مخاطبان شان است. یکی از گروه های هدف کلیدی، بزرگسال هایی هستند که کودکی شان را با تماشای فیلم های دوره «رنسانس دیزنی» بین سال های 1989 تا 1999 مثل «پری دریایی کوچولو» (1989)، «دیو و دلبر» (1992)، و شیر شاه (1994) سپری کرده اند. استودیوها مشتاق اند تا این گروه سنی را هم در نقش پدر و مادرانِ فرزندانی که مخاطب بالقوه محصولات شان هستند، و هم در نقش مصرف کننده، به خود جذب کنند.
در سرتاسر فرهنگ عامهء 15 سال اخیر شاهد آثار نوستالژیک دهه 1980 بوده ام؛ از «چیزهای عجیب» گرفته، تا بازسازی های اخیر انیمیشن های کلاسیکی نظیر «شی-را» و «هی-من». این آثار بازسازی شده بزرگسال با وعده آشکار کردن قصه های ناگفته، و پاسخ دادن به سوالات بی پاسخ مانده، طرفدارانی که سال ها به نسخه های اصلی مراجعه می کردند را جذب می کند.
این فیلم های تاریک تر و پیچیده تر همچنین تلاش دارند تا برای ژانرهایی که عموماً نوجوان پسند و غیرفاخر به نظر می رسند، استقبال فرهنگی و اعتبار به ارمغان بیاورند؛ ژانرهایی نظیر ابرقهرمانی، فانتزی، و انیمیشن کودک و نوجوان. استودیوهایی نظیر دیزنی از طریق بازگو کردن قصه هایی این چنینی که از نظر اخلاقی پیچیده و از نظر روان شناختی واقع گرا هستند، تلاش دارند تا برند خود را توسعه و ارتقا بدهند؛ و این امر برای رقابت در بازار محتوای پخش اینترنتی مشخصاً راهبرد مهمی قلمداد می شود.
تحقیقات نشان می دهد که یکی از جاذبه های اصلی پلتفرم هایی نظیر نتفلیکس، ساخت محتوای اختصاصی پراعتبار برای مخاطب بزرگسال طیف بالایی بازار است. کروئلا با لانگ شات های پیچیده و طراحی لباس مجلل، و پر از صحنه های پر زرق و برق سینمایی، همان چیزی است که سرویس پخش اینترنتی دیزنی پلاس برای دوران به بلوغ رسیدنش نیاز دارد.
چیزهای زیادی وجود ندارند که بیش از مراجعه مجدد به آنچه در کودکی مان بدون پرسش پذیرفته بودیم طبیعی باشند. بازگو کردن قصه کروئلا با سایه های خاکستری و غیر سیاه و سفید نیز از این قاعده مستثنی نیست. روندها بیش از آن که مؤید گرایش ناگهانی فرهنگ به همذات پنداری با شخصیت های شرور باشند، علاقه استودیوها به حفظ مخاطبانی که زمانی جوان بودند و حالا پا به سن گذاشته اند را نمایان می سازند.

کلیدواژه های این خبر
لایو   حیوان   شرور   شیطان   هالیوود   فرسوده   جنگ ستارگان   ساختگی   فرمول   استفن کینگ   برکینگ بد   صدمه   روان شناس   انیمشن   واکر   هالیوودی   ابلیس   حیله   کشمکش   شرارت   همکلاسی   مجذوب   خونخواهی   بازار   کارتون   داستانی   پیش بینی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «حزب الله نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
10 فیلم اکشن که شما را میخکوب می کنند
ایران اکونومیست
چرا هالیوود چهره شیطان را تلطیف می کند؟
خبرگزاری دانشجو
چرا هالیوود چهره شیطان را تلطیف می کند؟/ مدیحه سرایی برای ابلیس
مهر نیوز
حیله شیطان در آخر الزمان به اوج می رسد/علت نابودی ماهوی خانواده در غرب چیست؟/داستان تشرف آیت الله بهجت نزد امام رضا(ع)
شبستان
تا سال 1950 در تمام فیلم های هالیوود فرش ایرانی وجود داشت
ایسنا
بعد از 2 ماه هالیوود با محصولی از دیزنی به چین بازمی گردد
خبرگزاری دانشجو
پیش بینی های ورایتی از بهترین فیلم اسکار 2022/پیش تازی ریدلی اسکات
شفاف نیوز
«فرشته ساز» به بازار آمد/رمانی بلژیکی درباره علم، دین و خرافات
مهر نیوز
اضطراب جدایی در کودکان را جدی بگیرید
تندرست نیوز
نقش هایی که انتخاب آن ها به ضرر بازیگران تمام شد!
باشگاه خبرنگاران
باکس آفیس | فصل تابستانی سینمای آمریکا با «خشم مردانه» شروع شد
تسنیم
افراد مشهور طرفدار کدام تیم فوتبال هستند؟
ملیت
اوپک پلاس برای افزایش عرضه نفت مصمم است
ساعت 24
«دلاوران عالی قاپو» منتشر شد/روایتی داستانی و جذاب از تاریخ دلاوری های مردم ایران
میزان
سردار نقدی: مردم در انتخابات درس بزرگی به آمریکا خواهند داد
شبکه الکوثر
سردار نقدی: دنیا تشنه دانستن فرمول و نسخه ایران است
دنیای اقتصاد
نظر سردار نقدی در مورد مذاکرات برجامی در وین: آمریکایی ها بازهم در حال کلاهبرداری اند
سایت جماران
تاثیر مستقیم مسائل معیشتی در وقوع جرایم و آسیب های اجتماعی
آرا نیوز
مسائل اقتصادی زمینه ساز وقوع جرائم و آسیب های اجتماعی است
خبرگزاری بسیج
بهترین آموزشگاه زبان برای کودکان در تهران
تسنیم
کمرنگ شدن نقش زنان در فیلم های پرفروش هالیوودی
خبرآنلاین
چرا فروش "گودزیلا علیه کونگ" بالا است؟/ پیروزی سرگرمی بر افسردگی
تسنیم
بهترین فیلم های ترسناک که به اندازه لیاقتشان دیده نشده اند
رویداد 24
فیلمی که برگمان حاضر به تماشای آن نبود!
بولتن نیوز
فیلمی که برگمان حاضر به تماشای آن نبود!/ پراکنده گویی های «مانک»
مهر نیوز
روایت زندگی دختر بوداپست که مسلمان شد
شیعه نیوز
سفر به مصر ، اولین قدمی که به اسلام برداشتم
خبرگزاری حوزه
صدرنشینی مجدد نامزد اسکار 2021 در باکس آفیس هالیوود
میزان
موش و گربه اش کجاست؟
ایران آنلاین
تنها 10 سال برای نجات زمین فرصت داریم/ سینمای محیط زیستی در گیشه توفیق ندارد
آریا
درباره فیلم بسیار مراقبت می کنم | بازی های درخشان بدون رعایت کردن شیوه نامه هالیوودی
همشهری آنلاین
اکشن کاری بدون سود
مشرق نیوز
صدرنشینی «رایا و آخرین اژدها» در اولین هفته اکران
میزان
تام و جری اولین فیلم سال نوی چین شد
تسنیم
شخصیت شرور و بی پروای اما استون در نقش طراح مد و فشن + تصاویر
سیمرغ
غرش باکس آفیس چین | کرودز 2 در صدر فروش آمریکا
همشهری آنلاین
باکس آفیس چین غوغا کرد/ «کرودز 2» در صدر فروش آمریکا
آریا
غوغا در باکس آفیس چین/ «کرودز 2» در صدر فروش آمریکا
افکار نیوز
در روز های پایانی این هفته،با فیلم های انقلابی همراه شوید
بولتن نیوز
پخش 2 فیلم با بازی علی انصاریان
ملیت
اخبار مرتبط
bltایران اکونومیست : 10 فیلم اکشن که شما را میخکوب می کنند
bltخبرگزاری دانشجو : چرا هالیوود چهره شیطان را تلطیف می کند؟
bltمهر نیوز : چرا هالیوود چهره شیطان را تلطیف می کند؟/ مدیحه سرایی برای ابلیس
bltشبستان : حیله شیطان در آخر الزمان به اوج می رسد/علت نابودی ماهوی خانواده در غرب چیست؟/داستان تشرف آیت الله بهجت نزد امام رضا(ع)
bltایسنا : تا سال 1950 در تمام فیلم های هالیوود فرش ایرانی وجود داشت
bltخبرگزاری دانشجو : بعد از 2 ماه هالیوود با محصولی از دیزنی به چین بازمی گردد
bltشفاف نیوز : پیش بینی های ورایتی از بهترین فیلم اسکار 2022/پیش تازی ریدلی اسکات
bltمهر نیوز : «فرشته ساز» به بازار آمد/رمانی بلژیکی درباره علم، دین و خرافات
bltتندرست نیوز : اضطراب جدایی در کودکان را جدی بگیرید
bltباشگاه خبرنگاران : نقش هایی که انتخاب آن ها به ضرر بازیگران تمام شد!
bltتسنیم : باکس آفیس | فصل تابستانی سینمای آمریکا با «خشم مردانه» شروع شد
bltملیت : افراد مشهور طرفدار کدام تیم فوتبال هستند؟
bltساعت 24 : اوپک پلاس برای افزایش عرضه نفت مصمم است
bltمیزان : «دلاوران عالی قاپو» منتشر شد/روایتی داستانی و جذاب از تاریخ دلاوری های مردم ایران
bltشبکه الکوثر : سردار نقدی: مردم در انتخابات درس بزرگی به آمریکا خواهند داد
bltدنیای اقتصاد : سردار نقدی: دنیا تشنه دانستن فرمول و نسخه ایران است
bltسایت جماران : نظر سردار نقدی در مورد مذاکرات برجامی در وین: آمریکایی ها بازهم در حال کلاهبرداری اند
bltآرا نیوز : تاثیر مستقیم مسائل معیشتی در وقوع جرایم و آسیب های اجتماعی
bltخبرگزاری بسیج : مسائل اقتصادی زمینه ساز وقوع جرائم و آسیب های اجتماعی است
bltتسنیم : بهترین آموزشگاه زبان برای کودکان در تهران
bltخبرآنلاین : کمرنگ شدن نقش زنان در فیلم های پرفروش هالیوودی
bltتسنیم : چرا فروش "گودزیلا علیه کونگ" بالا است؟/ پیروزی سرگرمی بر افسردگی
bltرویداد 24 : بهترین فیلم های ترسناک که به اندازه لیاقتشان دیده نشده اند
bltبولتن نیوز : فیلمی که برگمان حاضر به تماشای آن نبود!
bltمهر نیوز : فیلمی که برگمان حاضر به تماشای آن نبود!/ پراکنده گویی های «مانک»
bltشیعه نیوز : روایت زندگی دختر بوداپست که مسلمان شد
bltخبرگزاری حوزه : سفر به مصر ، اولین قدمی که به اسلام برداشتم
bltمیزان : صدرنشینی مجدد نامزد اسکار 2021 در باکس آفیس هالیوود
bltایران آنلاین : موش و گربه اش کجاست؟
bltآریا : تنها 10 سال برای نجات زمین فرصت داریم/ سینمای محیط زیستی در گیشه توفیق ندارد
bltهمشهری آنلاین : درباره فیلم بسیار مراقبت می کنم | بازی های درخشان بدون رعایت کردن شیوه نامه هالیوودی
bltمشرق نیوز : اکشن کاری بدون سود
bltمیزان : صدرنشینی «رایا و آخرین اژدها» در اولین هفته اکران
bltتسنیم : تام و جری اولین فیلم سال نوی چین شد
bltسیمرغ : شخصیت شرور و بی پروای اما استون در نقش طراح مد و فشن + تصاویر
bltهمشهری آنلاین : غرش باکس آفیس چین | کرودز 2 در صدر فروش آمریکا
bltآریا : باکس آفیس چین غوغا کرد/ «کرودز 2» در صدر فروش آمریکا
bltافکار نیوز : غوغا در باکس آفیس چین/ «کرودز 2» در صدر فروش آمریکا
bltبولتن نیوز : در روز های پایانی این هفته،با فیلم های انقلابی همراه شوید
bltملیت : پخش 2 فیلم با بازی علی انصاریان
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.