هدف امام حسین علیه السلام قیام علیه سلطه باطل بود

هدف امام حسین علیه السلام قیام علیه سلطه باطل بود
کسانی که گفته اند هدف سیدالشهدا علیه السلام تشکیل حکومت یا شهادت بود میان هدف و نتیجه، خَلط کرده اند. هدف، این ها نبود. هدف امام علیه السلام قیام علیه سلطه باطل بود.
هدف امام حسین علیه السلام قیام علیه سلطه باطل بود

باید میان هدف و نتیجه در قیام عاشورا تفاوت قائل شدبه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس ـ رسول حسنی؛ حادثه عظیم عاشورا، چنان در تار و پود تاریخ نه فقط تاریخ اسلام تنیده شده که نمی توان به سادگی یک واقعه از کنار آن گذشت. در شرح قیام کربلا اندیشمندان بزرگی قلم زده اند و به اندازه استعداد و ادراک خود آن را تفسیر کرده اند.

در این میان، رهبر معظم انقلاب اسلامی در مجموعه بیانات خود چه در سال های طلبگی و مبارزه با رژیم پهلوی و چه بعد از انقلاب اسلامی و زعامت و رهبری انقلاب اسلامی به مناسبت های گوناگون از این حادثه بزرگ یاد کرده اند.

وجه تمایز نگاه امام خامنه ای به حادثه عاشورا در این است که معظم له این واقعه را یک اتفاق تاریخی صرف نمی دانند. ایشان حادثه عاشورا را جریانی سیال می دانند که در هر لحظه از زندگی می شود از آن درس گرفت. در واقع وجه عبرت آموز عاشورا در نگاه رهبری پررنگ است و اینکه در این حادثه نباید متوقف ماند. به بیان دیگر ما می توانیم حبیب بن مظاهری در سپاه ایمان باشیم یا شمری در سپاه کفر.

«به روایت رهبر» گزیده ای از بیانات حضرت آیت الله خامنه ای درباره شخصیت، زندگی، سیره و قیام عاشورای امام حسین (ع) که قسمت پنجم آن را در ادامه می خوانید.

حکومت یا شهادت
یک شب قبل از آن شبى که آن حضرت از مدینه خارج شود، «عبدالله بن زبیر» بیرون آمده بود. هر دو، در واقع، یک وضعیت داشتند؛ اما امام حسین (ع) کجا، عبدالله بن زیبر کجا! سخن گفتن امام حسین (ع) مقابله و مخاطبه اش از چنان صلابتى برخوردار بود که «ولید» حاکم وقت مدینه، جرأت نمى کرد با وى به درشتى حرف بزند!

امام حسین (ع) از مدینه هم که بیرون آمد، چه در بین راه و چه در مکه، هر کس به او رسید و هم صحبت شد، خطابش به آن حضرت «جعلت فداک» (قربانت گردم) و «پدر و مادرم قربانت گردند» و «عمّى و خالى فداک» (عمو و دایى ام قربانت گردند) بود. برخورد عمومى با امام حسین (ع) این گونه بود. شخصیت او در جامعه ى اسلامى، چنین ممتاز و برجسته بود. عبداللَّه بن مطیع، در مکه نزد امام حسین (ع) آمد و عرض کرد: «یا بن رسول الله! ان قتلت لنسترقّن بعدک.» اگر تو قیام کنى و کشته شوى، بعد از تو، کسانى که داراى حکومتند، ما را به بردگى خواهند برد. امروز به احترام تو، از ترس تو و از هیبت توست که راهِ عادىِ خودشان را مى روند.»

عظمت مقام امام حسین (ع) در بین خواص چنین است که حتى «ابن عباس»، «عبداللَه بن جعفر»، «عبداللَّه بن زبیر» ـ با آن که از حضرت خوشش نمى آید ـ در مقابلش خضوع مى کنند. بزرگان و همه ى خواص اهل حق، در برابر عظمت مقام او، خاضعند. اما همه ى این ها، وقتى که با شدت عملِ دستگاه حاکم مواجه مى شوند و مى بینند پس مى زنند! این ها که پس زدند، عوامِ مردم هم به آن طرف رو مى کنند.

درباره ی نهضت این بزرگوار هم زیاد حرف زده شده است؛ اما درعین حال انسان هرچه در این باره می اندیشد، میدان فکر و بحث و تحقیق و مطالعه گسترده است. هنوز خیلی حرف ها درباره ی این حادثه ی عظیم و عجیب و بی نظیر وجود دارد که ما باید درباره ی آن فکر کنیم و برای هم بگوییم.

انسان می تواند در حرکت چند ماهه ی حضرت ابی عبدالله (ع) از آن روزی که از مدینه خارج شد و به طرف مکه آمد، تا آن روزی که در کربلا شربت گوارای شهادت نوشید بیش از صد درس مهم بشمارد. صد سرفصل به دست آورد که هر کدام برای یک امت، برای یک تاریخ و یک کشور، برای تربیت خود و اداره ی جامعه و قرب به خدا، درس است. یک درس اصلی در حرکت و قیام امام حسین (ع) وجود دارد. چرا [آن حضرت]قیام کرد؟ این درس است.

به امام حسین (ع) می گفتند: شما در مدینه و مکه، محترمید و در یمن، آن همه شیعه هست. به گوشه ای بروید که با یزید کاری نداشته باشید، یزید هم با شما کاری نداشته باشد! این همه مرید، این همه شیعیان؛ زندگی کنید، عبادت و تبلیغ کنید! چرا قیام؟

این، آن سؤالِ اصلی است. این، آن درسِ اصلی است. دوست دارند چنین بگویند که حضرت خواست حکومت فاسد یزید را کنار بزند و خود یک حکومت، تشکیل دهد. این هدف قیام ابی عبدالله (ع) بود. این حرف، نیمه درست است؛ نمی گویم غلط است. اگر مقصود از این حرف، این است که آن بزرگوار برای تشکیل حکومت قیام کرد؛ به این نحو که اگر ببیند نمی شود انسان به نتیجه برسد، بگوید نشد دیگر، برگردیم؛ این غلط است. اگر آن کسی که می گوید هدف حضرت از این قیام، تشکیل حکومت حَقه ی علوی است مرادش این است این درست نیست؛ برای این که مجموع حرکت امام (ع)، این را نشان نمی دهد.

در نقطه ی مقابل، گفته می شود: حضرت می دانست که نمی تواند حکومت تشکیل دهد؛ بلکه اصلا آمد تا کشته و شهید شود! این حرف را هم، ما در اسناد و مدارک اسلامی نداریم که برو خودت را به کام کشته شدن بینداز. شهادتی را که ما در شرع مقدس می شناسیم و در روایات و آیات قرآن از آن نشان می بینیم، معنایش این است که انسان به دنبال هدف مقدسی که واجب یا راجح است، برود و در آن راه، تن به کشتن هم بدهد. این، آن شهادت صحیح اسلامی است.

اما این که آدم، اصلا راه بیفتد برای این که «من بروم کشته شوم» یا یک تعبیر شاعرانه ی چنینی که «خون من پای ظالم را بلغزاند و او را به زمین بزند»؛ این ها آن چیزی نیست که مربوط بدان حادثه ی به آن عظمت است. در این هم بخشی از حقیقت وجود دارد؛ اما هدفِ حضرت، این نیست.

کسانی که گفته اند «هدف، حکومت بود»، یا «هدف، شهادت بود»، میان هدف و نتیجه، خَلط کرده اند. هدف، این ها نبود. امام حسین (ع) هدف دیگری داشت؛ منتها رسیدن به آن هدف دیگر، حرکتی را می طلبید که این حرکت، یکی از دو نتیجه را داشت: حکومت یا شهادت. البته حضرت برای هر دو هم آمادگی داشت. هم مقدمات حکومت را آماده کرد و می کرد؛ هم مقدمات شهادت را آماده کرد و می کرد. هم برای این توطین نفس می کرد، هم برای آن. هرکدام هم می شد، درست بود و ایرادی نداشت؛ اما هیچ کدام هدف نبود بلکه دو نتیجه بود. هدف، چیز دیگری است.

اگر بخواهیم هدف امام حسین (ع) را بیان کنیم، باید این طور بگوییم که هدف آن بزرگوار عبارت بود از انجام دادن یک واجب عظیم از واجبات دین که آن واجب عظیم را هیچ کس قبل از امام حسین (ع) انجام نداده بود. واجبی بود که در بنای کلی نظام فکری و ارزشی و عملی اسلام، جای مهمی دارد. امام حسین (ع) باید به این واجب عمل می کرد تا درسی برای همه ی تاریخ باشد.

پس هدف، عبارت شد از انجام این واجب، آن وقت به طور طبیعی انجام این واجب به یکی از دو نتیجه می رسد: یا نتیجه اش این است که به قدرت و حکومت می رسد؛ یک وقت هم انجام این واجب، به حکومت نمی رسد، به شهادت می رسد.

قبلش هم امام حسن (ع) بود. ایشان هم قیام نکرد؛ چون موقعیت مناسب نبود. امام حسین (ع) هم در مقابل چنین انحرافی قرار گرفته است پس دیگر عذری وجود ندارد. امام حسین (ع) قیام کرد تا آن واجب بزرگی را که عبارت از تجدید بنای نظام و جامعه ی اسلامی، یا قیام در مقابل انحرافات بزرگ در جامعه ی اسلامی است، انجام دهد. این از طریق قیام و از طریق امر به معروف و نهی از منکر است؛ بلکه خودش یک مصداق بزرگ امر به معروف و نهی از منکر است. البته این کار، گاهی به نتیجه ی حکومت می رسد؛ امام حسین برای این آماده بود. گاهی هم به نتیجه ی شهادت می رسد؛ برای این هم آماده بود.

آن شبی که ولید حاکم مدینه، حضرت را احضار کرد و گفت: معاویه از دنیا رفته است و شما باید با یزید بیعت کنید! حضرت به او فرمود: باشد تا صبح، ننظر و تنظرون ایّنا احق بالبیعة و الخلافة» برویم فکر کنیم، ببینیم ما باید خلیفه شویم، یا یزید باید خلیفه شود! مروان فردای آن روز، حضرت را در کوچه های مدینه دید، گفت: یا اباعبدالله، تو خودت را به کشتن می دهی! چرا با خلیفه بیعت نمی کنی؟ بیا بیعت کن، خودت را به کشتن نده؛ خودت را به زحمت نینداز!

حضرت در جواب او، این جمله را فرمود: انا للَّه و انا الیه راجعون و علی الاسلام السّلام، اذ قد بلیت الامة براع مثل یزید؛ دیگر باید با اسلام، خداحافظی کرد و بدرود گفت؛ آن وقتی که حاکمی مثل یزید بر سر کار بیاید و اسلام به حاکمی مثل یزید، مبتلا شود! قضیه ی شخص یزید نیست؛ هرکس مثل یزید باشد. حضرت می خواهد بفرماید که تا به حال هرچه بود، قابل تحمل بود؛ اما الان پای اصل دین و نظام اسلامی در میان است و با حکومت کسی مثل یزید، نابود خواهد شد. به این که خطر انحراف، خطر جدی است، اشاره می کند. مسأله، عبارت از خطر برای اصل اسلام است.

حضرت ابی عبدالله (ع)، هم هنگام خروج از مدینه، هم هنگام خروج از مکه، صحبت هایی با محمدبن حنفیه داشت. به نظر من می رسد که این وصیت، مربوط است به هنگامی که می خواست از مکه خارج شود. در ماه ذیحجه هم که محمد بن حنفیه به مکه آمده بود، صحبت هایی با حضرت داشت. حضرت به برادرش محمد بن حنفیه، چیزی را به عنوان وصیت نوشت و داد.

آن جا بعد از شهادت به وحدانیت خدا به این جا می رسد: «و انی لم اخرج اشرا ولا بطراً و لا مفسداً و لا ظالماً»؛ یعنی کسانی اشتباه نکنند که امام حسین هم مثل کسانی که این گوشه و آن گوشه، خروج می کنند برای این که قدرت را به چنگ بگیرند وارد میدان مبارزه و جنگ می شود! کار ما از این قبیل نیست؛ «و انّما خرجت لطلب الاصلاح فی امّة جدّی». عنوان این کار، همین اصلاح است؛ می خواهم اصلاح کنم. این همان واجبی است که قبل از امام حسین، انجام نگرفته بود.

این اصلاح، از طریق خروج است حضرت در این وصیتنامه، این را ذکر کرد یعنی اولا می خواهیم قیام کنیم و این قیام ما هم برای اصلاح است؛ نه برای این است که حتما باید به حکومت برسیم، نه برای این است که حتما باید برویم شهید شویم. نه؛ می خواهیم اصلاح کنیم. البته اصلاح، کار کوچکی نیست. یک وقت شرایط، طوری است که انسان به حکومت می رسد و خودش زمام قدرت را به دست می گیرد؛ یک وقت نمی تواند این کار را بکند شهید می شود. درعین حال هر دو، قیام برای اصلاح است.

(در دیدار فرماندهان لشکر 27 محمد رسول الله (ص) 20 خرداد 1375)

ادامه دارد...

انتهای پیام/ 161

مطالب مرتبط دعای عرفه زبور اهل بیت علیهم السلام است سیدالشهدا (ع) وجدان تاریخ را متوجه خود کرد قیام علیه دشمنی معاندان و راحت طلبی عوام نهضت عاشورا قیام برای ارزش های اسلامی، ایمان و عزت است سرکوب طاغوت، هدف غایی سیدالشهداء علیه السلام

کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   مکه   طلبگی   قسمت پنجم   تار و پود   عمومى   رسول الله صلى الله علیه و سلم   سیره   واقعه   امام حسین علیه السلام   عبرت آموز   حبیب بن مظاهری   بنان   انقلاب اسلامی   حادثه   یمن   تاریخ اسلام   رژیم پهلوی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرگزاری دفاع مقدس» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
حادثه به آتش کشیده شدن مسجد جامع کرمان نقطه عطف اضمحلال پهلوی بود
ایرنا
عضو مجلس خبرگان رهبری: دشمنان دنبال ایجاد تفرقه میان امت اسلام هستند/ مراقب مکر و حیله بدخواهان باشیم
تسنیم
سیره امام سجاد(ع) در نگاه رهبری
مشرق نیوز
بیان های فکری حکومت اسلامی/ هدف نهایی امام سجاد ایجاد حکومت بود
مهر نیوز
امام جمعه سنندج: قیام امام حسین (ع) درس شجاعت و آزادگی به جامعه بشریت آموخت
تسنیم
نگاهی به ابعاد و زوایای قیام عاشورا براساس بیانات رهبر معظم انقلاب
صدا و سیما
جاودانگی قیام حضرت سید الشهدا (ع) در جامعه اسلامی
صدا و سیما
جوهر اصلی قیام عاشورا، اعتراض در مقابل حکومت اموی بود
خبرگزاری دفاع مقدس
عزاداری رهبر انقلاب و مراجع بهترین الگوی مراسم عاشورایی است
ایسنا
عاشورا به گفتمان جهانی تبدیل شده است
مهر نیوز
امام حسین (ع) تا ابد به عنوان پرچم حق باقی می ماند
خبرگزاری دفاع مقدس
تاسوعا و عاشورا الگوی تمدن ساز انقلاب اسلامی است
رکنا نت
عاشورا یک جریانی مستمر و سرمشقی برای امت اسلام است
خبرگزاری دفاع مقدس
تحریف زدایی از عاشورا با تالیف مقتل جامع سیدالشهدا(ع)
ایکنا
نهضت عاشورا، عبرتی برای تمام تاریخ بشریت است
خبرگزاری حوزه
باید میان هدف و نتیجه در قیام عاشورا تفاوت قائل شد
خبرگزاری دفاع مقدس
دعای عرفه زبور اهل بیت (ع) است
خبرگزاری دفاع مقدس
تنها راه نجات مستضعفان دفاع از مبارزات آنان با الهام از مکتب امام حسین (ع) است
خبرگزاری دفاع مقدس
عزاداری برای امام حسین فرصتی برای تحقق وحدت میان مسلمانان جهان است 
ایرنا
سیدالشهدا (ع) وجدان تاریخ را متوجه خود کرد
خبرگزاری دفاع مقدس
امام جمعه سنندج: واقعه تلخ کربلا داغی جانسوز برای امت اسلام است
تسنیم
آغاز حرکتی جهادی و گسترده برای مهار کرونا
مشرق نیوز
حرکتی جدید و جهادی و گسترده برای مهار و پیشگیری کرونا آغاز می شود
رسانیوز
قیام علیه دشمنی معاندان و راحت طلبی عوام
خبرگزاری دفاع مقدس
مدیر حوزه ها برای کمک حوزویان به مهار کرونا فراخوان داد
ایرنا
اقتدار ایران اسلامی با تاسی از گفتمان عاشورایی رقم خورد
مهر نیوز
نهضت عاشورا قیام برای ارزش های اسلامی، ایمان و عزت است
خبرگزاری دفاع مقدس
سرکوب طاغوت، هدف غایی سیدالشهداء علیه السلام
خبرگزاری دفاع مقدس
سرکوب طاغوت هدف غایی سیدالشهدا (ع) بود
خبرگزاری دفاع مقدس
مراسم و مناسبت های انقلاب اسلامی؛ عرصه تجلی باور های دینی و مذهبی
میزان
هزاران شهید از جامعه کارگری تقدیم انقلاب اسلامی شد
ایرنا
نفحاتی از زندگی امام حسن مجتبی(ع)
شیرازه
از صلح حاء سین نون تا عشق در برابر عشق
خبرگزاری دانشجو
لکنت زبان رسانه ای جریان انقلاب/ فراهم کردن زیرساخت های زیست رسانه ای؛ لازمه موفقیت در الگوی نوین زندگی/ انسان رسانه یا سلبریتی؟
میزان
نقش و جایگاه حضرت خدیجه(س) در فرآیند تکاملی انقلاب نبوی
خبرگزاری حوزه
چهاردهمین چاپ «سیره رسول خدا(ص)» رسول جعفریان منتشر شد
مهر نیوز
عوامل انحراف برخی از خواص در نظام اسلامی
خبرگزاری حوزه
امام جمعه بیرجند: مردم باید کسی را انتخاب کنند که در اداره کشور مجری احکام اسلام باشد
خبرآنلاین
رسم عاشقی با تاسی از سیره علمدار کربلا/ جانبازان تمثال وفاداری و ایثار هستند
عصر هامون
پانزدهمین یادواره شهدای شرکت فولاد خوزستان برگزار شد
آریا
اخبار مرتبط
bltایرنا : حادثه به آتش کشیده شدن مسجد جامع کرمان نقطه عطف اضمحلال پهلوی بود
bltتسنیم : عضو مجلس خبرگان رهبری: دشمنان دنبال ایجاد تفرقه میان امت اسلام هستند/ مراقب مکر و حیله بدخواهان باشیم
bltمشرق نیوز : سیره امام سجاد(ع) در نگاه رهبری
bltمهر نیوز : بیان های فکری حکومت اسلامی/ هدف نهایی امام سجاد ایجاد حکومت بود
bltتسنیم : امام جمعه سنندج: قیام امام حسین (ع) درس شجاعت و آزادگی به جامعه بشریت آموخت
bltصدا و سیما : نگاهی به ابعاد و زوایای قیام عاشورا براساس بیانات رهبر معظم انقلاب
bltصدا و سیما : جاودانگی قیام حضرت سید الشهدا (ع) در جامعه اسلامی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : جوهر اصلی قیام عاشورا، اعتراض در مقابل حکومت اموی بود
bltایسنا : عزاداری رهبر انقلاب و مراجع بهترین الگوی مراسم عاشورایی است
bltمهر نیوز : عاشورا به گفتمان جهانی تبدیل شده است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : امام حسین (ع) تا ابد به عنوان پرچم حق باقی می ماند
bltرکنا نت : تاسوعا و عاشورا الگوی تمدن ساز انقلاب اسلامی است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : عاشورا یک جریانی مستمر و سرمشقی برای امت اسلام است
bltایکنا : تحریف زدایی از عاشورا با تالیف مقتل جامع سیدالشهدا(ع)
bltخبرگزاری حوزه : نهضت عاشورا، عبرتی برای تمام تاریخ بشریت است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : باید میان هدف و نتیجه در قیام عاشورا تفاوت قائل شد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : دعای عرفه زبور اهل بیت (ع) است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تنها راه نجات مستضعفان دفاع از مبارزات آنان با الهام از مکتب امام حسین (ع) است
bltایرنا : عزاداری برای امام حسین فرصتی برای تحقق وحدت میان مسلمانان جهان است 
bltخبرگزاری دفاع مقدس : سیدالشهدا (ع) وجدان تاریخ را متوجه خود کرد
bltتسنیم : امام جمعه سنندج: واقعه تلخ کربلا داغی جانسوز برای امت اسلام است
bltمشرق نیوز : آغاز حرکتی جهادی و گسترده برای مهار کرونا
bltرسانیوز : حرکتی جدید و جهادی و گسترده برای مهار و پیشگیری کرونا آغاز می شود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : قیام علیه دشمنی معاندان و راحت طلبی عوام
bltایرنا : مدیر حوزه ها برای کمک حوزویان به مهار کرونا فراخوان داد
bltمهر نیوز : اقتدار ایران اسلامی با تاسی از گفتمان عاشورایی رقم خورد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : نهضت عاشورا قیام برای ارزش های اسلامی، ایمان و عزت است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : سرکوب طاغوت، هدف غایی سیدالشهداء علیه السلام
bltخبرگزاری دفاع مقدس : سرکوب طاغوت هدف غایی سیدالشهدا (ع) بود
bltمیزان : مراسم و مناسبت های انقلاب اسلامی؛ عرصه تجلی باور های دینی و مذهبی
bltایرنا : هزاران شهید از جامعه کارگری تقدیم انقلاب اسلامی شد
bltشیرازه : نفحاتی از زندگی امام حسن مجتبی(ع)
bltخبرگزاری دانشجو : از صلح حاء سین نون تا عشق در برابر عشق
bltمیزان : لکنت زبان رسانه ای جریان انقلاب/ فراهم کردن زیرساخت های زیست رسانه ای؛ لازمه موفقیت در الگوی نوین زندگی/ انسان رسانه یا سلبریتی؟
bltخبرگزاری حوزه : نقش و جایگاه حضرت خدیجه(س) در فرآیند تکاملی انقلاب نبوی
bltمهر نیوز : چهاردهمین چاپ «سیره رسول خدا(ص)» رسول جعفریان منتشر شد
bltخبرگزاری حوزه : عوامل انحراف برخی از خواص در نظام اسلامی
bltخبرآنلاین : امام جمعه بیرجند: مردم باید کسی را انتخاب کنند که در اداره کشور مجری احکام اسلام باشد
bltعصر هامون : رسم عاشقی با تاسی از سیره علمدار کربلا/ جانبازان تمثال وفاداری و ایثار هستند
bltآریا : پانزدهمین یادواره شهدای شرکت فولاد خوزستان برگزار شد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.