مشهورات نادرستی درباره عاشورا رواج یافته است

مشهورات نادرستی درباره عاشورا رواج یافته است
استاد تاریخ اسلام در نشست علمی «تحلیل قیام و زمانه امام حسین(ع) از نگاه شهید صدر» گفت: درباره قیام امام حسین(ع) و عاشورا مطالبی رواج یافته که نادرست است و با منابع تاریخی معتبر منطبق نیست.
مشهورات نادرستی درباره عاشورا رواج یافته است

ارسال/به گزارش ایکنا، آیت الله محمدهادی یوسفی غروی، عاشوراپژوه و استاد تاریخ اسلام حوزه، شامگاه 23 مرداد در نشست علمی «تحلیل قیام و زمانه امام حسین(ع) از نگاه شهید صدر» که از سوی پژوهشگاه آن شهید برگزار شد، گفت: این اقوال براساس مطالبشان در کتاب «امامان اهل بیت؛ مرزبانان حریم اسلام» شهید صدر مورد بررسی قرار می گیرند؛ این کتاب ماحصل سخنرانی هایشان در مجالس شهادت و شادی و تدریس بوده که به تدریج جمع شده است و در بین آنها نظرات ایشان در مورد امام حسین(ع) هم وجود دارد.

وی افزود: در صفحه 455 به ماجرای خداحافظی اطرافیان امام(ع) به خصوص ام سلمه، همسر صالحه پیامبر(ص)، با ایشان اشاره شده است. براساس این روایت، ام سلمه با حالتی اندوهگین نزد امام حسین(ع) رفت و از ایشان درخواست کرد که از مدینه بیرون نرود، ولی این خبر صحیح نیست، زیرا در آن هنگام نامه و دعوت کوفیان مطرح نبود و امام(ع) هم برنامه ای برای این کار نداشت. بعد از اینکه خواستند امام(ع) را مجبور به بیعت کنند، ایشان از مدینه به بیت الله الحرام، که باید جان انسان ها در آن حریم محفوظ باشد، رفت. حضور امام(ع) در مکه سبب شد تا خبر حضورش به عراق و کوفه برسد و آن وقت کوفیان با مشورت بزرگان، نامه هایی را ارسال کردند که برخلاف مشهورات تاریخی بیش از 150 نامه نبود. گرچه شاید هر نامه امضاهای متعددی داشت.

وی اضافه کرد: مرحوم علامه امینی احادیث نبوی درباره امام حسین(ع) را در سفری که به دانشگاه دمشق داشت و چند شب در مورد چرایی عزاداری برای امام حسین(ع) سخنرانی کرد، ارائه داد. او آنها را از منابع اهل تسنن جمع آوری و مطالبش را در کتاب سیرتنا و سنتنا منتشر کرد، از جمله حدیث ام سلمه در مورد امام(ع) در این کتاب نقل شده است. شهید صدر مطالبی را که ذکر می کند منبع یابی و مصدریابی کرده است؛ مثلا در مورد لهوف ابن طاووس که صحیح آن ملهوف است و سیداحمد فهری، نماینده امام در نجف، آن را با عنوان «آهی سوزان بر مزار شهیدان» ترجمه کرده است و بیان شده که لهوف به معنای آه از روی غم و اندوه است و به درخواست برخی هیئت هایی که زوار کربلا بودند تألیف شد. خبر مربوط به ام سلمه هم در این کتاب وجود دارد ولی همانطور که ذکر شده خبر صحیحی نیست.

وی با اشاره به ماجرای خطبه حضرت(ع) در مکه در جمع گروهی از مردم براساس کتاب «امامان اهل بیت؛ مرزبانان حریم اسلام»، گفت: این امر از لحاظ تاریخی مطابق با واقع نیست، زیرا خروج امام(ع) از مکه به طرف کوفه، خروجی نبود که از قبل اعلام شده باشد و گروهی از آن باخبر باشند که امام(ع) به نامه های کوفیان پاسخ مثبت داده و قصد عزیمت به کوفه را دارند. لذا کسی مطلع نبود که دور امام(ع) جمع شود و ایشان بخواهد سخنرانی کند.

یوسفی غروی افزود: امام(ع) در هشتم ذی الحجه برعکس مسیر حاجیان از مکه بیرون رفت و طواف وداعی هم کرد. در حین طواف عبدالله بن زبیر از قصد امام(ع) پرسید و ایشان فرمود که قصد بیرون رفتن از مکه را دارم؛ وقتی ابن زبیر از قصد امام(ع) آگاه نیست قطعا بقیه مردم هم مطلع نبودند. بنابراین خطبه عمومی در جمع صحابه در مکه و اینکه هزار نفر از مکه با امام(ع) بودند و به تدریج در مسیر و به خصوص بعد از شنیدن خبر شهادت مسلم از وی جدا شدند درست نیست.

استاد تاریخ اسلام حوزه علمیه اظهار کرد: ابن زبیر رقیب سیاسی را به امام حسین(ع) بود، حتی در دل از اینکه امام(ع) از مکه بیرون می رود خوشحال بود تا صحنه رقابت به نفع وی تغییر کند؛ امام(ع) هم در پاسخ فرمود که من اگر یک وجب بیرون از مسجدالحرام کشته شوم بهتر از این است که حرمت خانه امن الهی شکسته شود. پس این خطبه «الحمدلله ما شاء الله ولا قوة الا بالله و خط الموت علی ولد آدم مخط القلادة علی جید الفتاة وما اولهنی الی اشتیاق اسلافی اشتیاق یعقوب الی یوسف وخیر لی....» برای مکه نیست.

تصحیح یک اشتباه مشهور استاد حوزه بیان کرد: خوارزمی حنفی مذهب در قرن 7 کتاب مستقلی را برای مناقب امام علی(ع) و مقتلی را برای امام حسین(ع) نوشت که منبع اصلی او ابن اعثم کوفی بود. البته به لحاظ روایت فرد معتبری نیست. خوارزمی در مقتلش اشاره می کند که خطبه را امام(ع) در مکه نفرمود، بلکه مربوط به شب عاشوراست و در این خطبه خبر از شهادت فردا می دهد. در صفحات بعد کتاب بیان شده که هزاران نامه از سوی کوفیان به حسین(ع) ارسال شد که این تعبیر هم درست نیست و براساس مقتل ابی مخنف، 150 نامه درست است.

یوسفی غروی اضافه کرد: همچنین ذکر شده که امام حسین(ع) خبر شهادتشان را به عبیدالله حر جعفی داده است که این هم درست نیست؛ عبیدالله حر جعفی در دوره خلافت امام علی(ع) به کوفه آمد، ولی به امام(ع) وفادار نماند و به لشکر معاویه ملحق شد و بعدا چون زن او طلاق غیابی گرفت و زن فرد دیگری شد با قضاوت امام(ع) به کوفه برگشت، زیرا امام(ع) به اینکه او زن شرعی این مرد است رأی داده بود؛ البته جعفی باز به امام علی(ع) وفادار نماند و در دوره قیام عاشورا هم برای اینکه درگیر ماجرا نشود از کوفه بیرون رفت و در بیابان چادر زد. امام حسین(ع) پیغام برای او فرستاد و حتی سراغ وی رفت ولی دعوت امام(ع) را اجابت نکرد. لذا امام(ع) هم خبری از شهادت به وی نداد.

استاد تاریخ اسلام حوزه علمیه بیان کرد: در جای دیگری از کتاب آمده است که عمرسعد دستور غارت داد و اشک می ریخت که باز درست نیست؛ خبر اشک عمرسعد را ابی مخنف ذکر کرده است که رجال نجاشی از وی به عنوان معتبرترین مقتل نام برده و وثاقت نویسنده را تأیید کرده است(البته مقتل کهن اصلی مدنظر ایشان است)؛ نقل شده که عمرسعد قبل از شهادت امام(ع) به سمت خیمه حضرت زینب(س) رفت چون نسبت فامیلی داشتند و حضرت زینب(س) تلاش کرد تا او را به تغییر رفتار وادارد شاید مانند حربن یزید ریاحی توبه کند؛ راوی نقل کرده که عمرسعد از سخنان زینب(س) گریست و اشکش بر ریش هایش غلتید. بنابراین اشک جمعی لشکر عمرسعد یا خود او در هنگام نبرد درست نیست.

عزت اهل بیت(ع) وی افزود: حتی یک خبر بی سند و غیرمعتبر هم نداریم که عمر سعد دستور غارت و حمله به خیمه و خرگاه اهل بیت(ع) داده باشد؛ بلکه نقل است وقتی دید سپاهش دارند غارت می کنند عصبانی شد و جلوی آنها را گرفت و دستور داد هرچه غارت شده برگردانده شود ولی چون برنگرداندند از بازار لباس تهیه کردند که حتی برخی از آنها فاخر و مجلسی بود ولی زینب(س) این لباس ها را نپوشید و لباس کنیزکان را پوشید.

یوسفی غروی تصریح کرد: همچنین خبری که گفته است امام(ع) هدف از قیامش را اصلاح سیره جدش و خلفای راشدین بیان کرده اند درست نیست، زیرا اولین بار اصطلاح خلفای راشدین در حدود سال 240 هجری از سوی احمدبن حنبل جعل و رایج شد. ضمن اینکه منبع این خبر خوارزمی است که از ابن اعثم غیرمعتبر نقل کرده است. همچنین این تعبیر که «ان کان دین محمد الا بقتلی فیا سیوف خذینی» زبان حال امام(ع) است.

وی اظهار کرد: همچنین نقلی که درباره هانی و دستگیری وی و زندانی شدن در داخل کاخ ابن زیاد بیان شده که در هنگام زندانی بودن هانی حتی 14 سرباز ابن زیاد حضور نداشتند درست نیست و شاید 4 هزار سرباز برای حفاظت از ابن زیاد بودند. ضمن اینکه ذکر شده والی مدینه نصف شب از امام(ع) طلب بیعت کرد، در حالی که این کار بعد از نماز عشاء صورت گرفت و دلیلی ندارد والی در نیمه شب این دعوت را کرده باشد و خروج امام(ع) از مکه هم هنگام صبح بود.

انتهای پیام

کلیدواژه های این خبر
عراق   پژوهشگاه   مزار   نشست علمی   اندوه   اهل تسنن   بیت الله الحرام   احادیث   کوفه   خانه امن   بیعت   مکه   کوفیان   چند شب   اهل بیت   غم و اندوه   حاجیان   ذی الحجه   یوسفی غروی   امام حسین علیه السلام   ام سلمه   دانشگاه   حوزه های علمیه   نجف   عزاداری   تاریخ اسلام  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایکنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
آنا نیوز
نقش زنان در کربلا و ادامه مباحث قیام عاشورا اساسی است
آنا نیوز
کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
آنا نیوز
نامه ابن عباس به یزید پس از حوادث کربلا
شعار سال
امام حسین زیر بار ذلت و خواری نرفت
رسانیوز
امام حسین (ع) در روز عاشورا زیر بار ذلت و خواری نرفت
خبرگزاری حوزه
خون حسین می جوشد؛ هل من ناصر ینصرنی
شعار سال
لرستان غرق در عزای حسین(ع)/ نوای حزن و اندوه در استان پیچید+تصاویر
تسنیم
گویاترین متن ها از منابع معتبر درباره وقایع عاشورا
ایکنا
امام حسین(ع) شخصیتی بی نظیر در تاریخ تمام ادیان و ملت هاست
شبستان
تقویم تاریخ؛ از عاشورای حسینی تا کودتای 28 مرداد
صدا و سیما
حسین(ع)؛ کشته اشک ها/عاشورا کار شود
ایسنا
خیمه ای به وسعت عاشقان اباعبدالله
ایسنا
اسطوره سازی و توصیفات ماورایی از عاشورا مهمترین خطوط تحریف است
ایکنا
روایت نهضت عاشورا در«حسین سید الشهدا(ع)»
برنا
نامه حضرت به سران بصره؛ سنت پیامبر(ص) را تباه کردند/ بدعت ها برپا شده و مسیرها تغییر کرده است
اعتدال
ویژگی های اصلی رهبر و امام جامعه اسلامی از منظر امام حسین(ع) در پاسخ به نامه کوفیان
اعتدال
«تجلی عبودیت در واقعه کربلا» کتاب شد
خبرگزاری حوزه
تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین(ع) است
مهر نیوز
سهم مکتب تاریخ نگاری شام در تحریف عاشورا
شعار سال
معیار جاهلیت در دستگاه اهل بیت، دوری از حق است/ جهل کوفیان، ولیّ خدا را به مسلخ کشید
موج رسا
متهم کردن شیعیان به قتل امام حسین(ع) فرافکنی است
ایکنا
عزاداری برای امام حسین یک فرصت بی نظیر و غنیمتی بزرگ برای مومنان است
رسانیوز
منابع نهضت عاشورا-3؛ نقش مکتب تاریخ نگاری شام در تحریف حماسه عاشورا
سایت جماران
محرم را باید مجازی برگزار کنیم/ اگر امکان رعایت پروتکل های بهداشتی وجود ندارد هیچ الزامی به برگزاری مراسم عزاداری نیست/ دین هرکاری که به ضرر سلامت و امنیت باشد را منع کرده است
برنا نیوز
رویکرد سیاسی «سیدالشهداء(ع)» در برابر دشمنان
میزان
قیام حضرت مسلم با تطمیع و تهدید خواص شکست خورد/ عبیدالله تنها با 50 نفر توانست مسلم را شکست دهد
راه دانا
گریه کردن نشان دهنده معرفت و ابراز محبت عزاداران به سالار شهیدان است
خبرگزاری حوزه
چرا در ماه محرم مشکی می پوشیم؟
صدا و سیما
چرا در ماه محرم لباس مشکی می پوشیم؟
روز پلاس
مسلم بن عقیل در آینه کتاب
ایسنا
فلسفه سیاه پوشیدن در ایام محرم
رکنا نت
هیچ وقت نمی شود به خانه های کوفه دل بست
شهدای ایران
چرا در ماه محرم سیاه می پوشیم؟
آنا نیوز
حال محبان آل الله در محرم باید چگونه باشد؟
روز پلاس
چرا شیعیان در ماه محرم لباس سیاه بر تن می کنند؟
شیعه نیوز
استدلال امام رضا(ع) درباره شان نزول مباهله
روز پلاس
«مباهله» سند حقانیت اسلام و اهل بیت (ع)
روز پلاس
شب شهادت میثم تمار(ع) در کوفه+فیلم
شیعه نیوز
میثم تمار در دوران حیاتشان مدافع حق و حقیقت و پشتیبان فرزندان امام علی(ع) بودند
شبستان
اخبار مرتبط
bltآنا نیوز : لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
bltآنا نیوز : نقش زنان در کربلا و ادامه مباحث قیام عاشورا اساسی است
bltآنا نیوز : کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
bltشعار سال : نامه ابن عباس به یزید پس از حوادث کربلا
bltرسانیوز : امام حسین زیر بار ذلت و خواری نرفت
bltخبرگزاری حوزه : امام حسین (ع) در روز عاشورا زیر بار ذلت و خواری نرفت
bltشعار سال : خون حسین می جوشد؛ هل من ناصر ینصرنی
bltتسنیم : لرستان غرق در عزای حسین(ع)/ نوای حزن و اندوه در استان پیچید+تصاویر
bltایکنا : گویاترین متن ها از منابع معتبر درباره وقایع عاشورا
bltشبستان : امام حسین(ع) شخصیتی بی نظیر در تاریخ تمام ادیان و ملت هاست
bltصدا و سیما : تقویم تاریخ؛ از عاشورای حسینی تا کودتای 28 مرداد
bltایسنا : حسین(ع)؛ کشته اشک ها/عاشورا کار شود
bltایسنا : خیمه ای به وسعت عاشقان اباعبدالله
bltایکنا : اسطوره سازی و توصیفات ماورایی از عاشورا مهمترین خطوط تحریف است
bltبرنا : روایت نهضت عاشورا در«حسین سید الشهدا(ع)»
bltاعتدال : نامه حضرت به سران بصره؛ سنت پیامبر(ص) را تباه کردند/ بدعت ها برپا شده و مسیرها تغییر کرده است
bltاعتدال : ویژگی های اصلی رهبر و امام جامعه اسلامی از منظر امام حسین(ع) در پاسخ به نامه کوفیان
bltخبرگزاری حوزه : «تجلی عبودیت در واقعه کربلا» کتاب شد
bltمهر نیوز : تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین(ع) است
bltشعار سال : سهم مکتب تاریخ نگاری شام در تحریف عاشورا
bltموج رسا : معیار جاهلیت در دستگاه اهل بیت، دوری از حق است/ جهل کوفیان، ولیّ خدا را به مسلخ کشید
bltایکنا : متهم کردن شیعیان به قتل امام حسین(ع) فرافکنی است
bltرسانیوز : عزاداری برای امام حسین یک فرصت بی نظیر و غنیمتی بزرگ برای مومنان است
bltسایت جماران : منابع نهضت عاشورا-3؛ نقش مکتب تاریخ نگاری شام در تحریف حماسه عاشورا
bltبرنا نیوز : محرم را باید مجازی برگزار کنیم/ اگر امکان رعایت پروتکل های بهداشتی وجود ندارد هیچ الزامی به برگزاری مراسم عزاداری نیست/ دین هرکاری که به ضرر سلامت و امنیت باشد را منع کرده است
bltمیزان : رویکرد سیاسی «سیدالشهداء(ع)» در برابر دشمنان
bltراه دانا : قیام حضرت مسلم با تطمیع و تهدید خواص شکست خورد/ عبیدالله تنها با 50 نفر توانست مسلم را شکست دهد
bltخبرگزاری حوزه : گریه کردن نشان دهنده معرفت و ابراز محبت عزاداران به سالار شهیدان است
bltصدا و سیما : چرا در ماه محرم مشکی می پوشیم؟
bltروز پلاس : چرا در ماه محرم لباس مشکی می پوشیم؟
bltایسنا : مسلم بن عقیل در آینه کتاب
bltرکنا نت : فلسفه سیاه پوشیدن در ایام محرم
bltشهدای ایران : هیچ وقت نمی شود به خانه های کوفه دل بست
bltآنا نیوز : چرا در ماه محرم سیاه می پوشیم؟
bltروز پلاس : حال محبان آل الله در محرم باید چگونه باشد؟
bltشیعه نیوز : چرا شیعیان در ماه محرم لباس سیاه بر تن می کنند؟
bltروز پلاس : استدلال امام رضا(ع) درباره شان نزول مباهله
bltروز پلاس : «مباهله» سند حقانیت اسلام و اهل بیت (ع)
bltشیعه نیوز : شب شهادت میثم تمار(ع) در کوفه+فیلم
bltشبستان : میثم تمار در دوران حیاتشان مدافع حق و حقیقت و پشتیبان فرزندان امام علی(ع) بودند
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.