رعایت پروتکل های بهداشتی، اولویت آیین های عزاداری ندوشن یزد است

رعایت پروتکل های بهداشتی، اولویت آیین های عزاداری ندوشن یزد است
یزد - ایرنا - آیین های عزاداری ماه محرم در ندوشن همچون سایر نقاط استان یزد امسال نیز همچون سال گذشته با رعایت پروتکل های بهداشتی و با فاصله اجتماعی در تکایا و حسینیه های این شهر برگزار می شود.
رعایت پروتکل های بهداشتی، اولویت آیین های عزاداری ندوشن یزد است

به گزارش ایرنا، همه ساله با آغاز ماه محرم شاهد برگزاری مراسم و حضور دسته های عزاداری در ندوشن استان یزد بودیم اما امسال شور حسینی با رعایت پروتکل های بهداشتی همراه شده است.

امسال دستورالعمل های بهداشتی به عنوان نقشه راه برگزاری مراسم محرم مورد توجه متولیان امور برگزاری ایین های ماه محرم و و عزاداران قرار گرفته است تا در کنار برگزاری این ایین ها، سلامت عزاداران نیز حفظ شود.

مردم ندوشن با نظم خاص و با استفاده از ماسک، مواد صد عفونی و رعایت فاصله اجتماعی در مراسم ماه محرم شرکت می کنند.

همه ساله ایین های ماه محرم در ندوشن در دو حسینیه سغلی و علیا برگزار می شد اما امسال با تدبیر دست اندرکاران هیات های عزاداری و مسولان و همکار مردم مراسم ماه محرم در ندوشن در فضای روباز مصلی ندوشن برگزار می شود.

با توجه که برخی ایین های ماه محرم در ندوشن مانند پوش کشیدن و نخل برداری به دلیل شیوع کرونا برگزار نمی شود در این گزارش مروری بر ایین های ماه محرم و ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا (ع) خواهیم داشت به امید اینکه این ویروس منحوس از جامعه جهانی و ایران اسلامی رخت بربندد و مردم با آرامش خاطر در سالهای آینده ایین های عزاداری خود را باشکوه تر از قبل برگزار کنند.

همه ساله با از فرارسیدن محرم مراسم ویژه ای تحت عنوان ' شاخ به شاخ ' برگزار می شود که با حضور جوانان و نوجوانان هر محله نذر مردم را جمع آوری می کنند و در مراسم روضه خوانی مساجد محله که از 10 شب قبل از ماه محرم آغاز می شود و تا اول محرم ادامه دارد مصرف می شود اما امسال به دلیل شیوع کرونا این مراسم سنتی بر اساس پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

با آغاز ماه محرم آیین های ویژه این ماه آغاز می شود که ازجمله آن مراسم موسوم به ' شاه کشیدن ' است که هر شب قبل از شروع آیین عزاداری اجرا می شود.

در این مراسم ، ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) از کسانی که در پایداری فرهنگ اسلامی و برپایی آیین عزاداری سالار شهیدان انجام وظیفه کرده اند به نیکی یاد می کنند، .در موقع انجام این مراسم گروهی از مردم که اغلب از سادات هستند به صورت دایره در پایین منبر نشسته و در 2 گروه، اشعاری را می خوانند.

از دیگر آیین های عزاداری امام حسین (ع) در ندوشن مراسم ' یارون عزا ' است که هر شب بعد از مراسم ' شاه کشیدن ' برگزار می شود.

در این آیین تعدادی از مردان عزادار به صورت دایره در کنار هم می ایستند و درحالی که به آرامی حرکت می کنند، دو بند از ترجیع بند معروف محتشم کاشانی شاعر بلندآوازه ایران را می خوانند.

در پنجمین روز ماه محرم نیز در مراسم خاصی در حسینیه سفلی ندوشن که به شکل هندسی هشت گوش ساخته شده است برگزار می شود و در این روز ' پوش ' که دارای قدمت زیادی است بر فراز حسینیه سفلی کشیده می شود.

همچنین در این روز ، یک اصله نخل که سمبل معنوی تابوت مطهر امام حسین (ع) محسوب می شود با پارچه مشکی پوشانده شده و مردم به عزاداری و مدیحه سرایی می پردازند.

' پوش ' ، روپوش بسیار بزرگ و به اندازه مساحت حسینیه است که با نوارهای پارچه ای سفیدرنگ به صورت دایره به هم دوخته شده و دارای چهار قسمت مساوی است.

وسط و گوشه هر قسمت از پوش، تزییناتی دارد که ازجمله آن تصویر شیری است که خورشیدی به نشانه امامان معصوم بر آن سوار شده و اسامی پنج تن آل عبا، اشعاری از محتشم کاشانی و گلدوزی های زیبایی بر روی آن نقش بسته است.

' ذکر خوانی'، یکی دیگر از آیین های عزاداری مردم منطقه است که در شب های هفتم، هشتم و سیزدهم ماه محرم اجرا می شود.

در این شب ها، هیات های عزاداری 2 حسینیه با سینه زنی و زنجیرزنی به سوگواری می پردازند.
مراسم ' نخل بستن ' ، از دیگر آیین های رایج در ندوشن است که در آن تعدادی از خادمان حسینیه در هشتمین روز محرم پس از آراسته کردن آن با پارچه مشکی، روی قسمت جلو و عقب نخل یک خنجر، آیینه و سازه چوبی به شکل سرو نصب می کنند.

به باور مردم منطقه، نخل نشانه جنازه امام حسین (ع) و پارچه سیاه روی آن علامت پارچه روی جنازه آن امام عزیز محسوب می شود و خنجر و نیزه نیز حکم تیرهای واردشده بر پیکر مطهر امام حسین (ع) را دارد.

همچنین سرو جلوی نخل به عنوان قد و قامت علی اکبر(ع)، آیینه روی آن به عنوان نور وجود امام حسین (ع)، علم هایی که بر نخل بسته شده به عنوان علمدار کربلا و پارچه های زینتی بسته شده بر نخل به عنوان حجله حضرت قاسم(ع) محسوب می شود.

مردم متدین ندوشن در روز تاسوعای حسینی نیز مراسم ویژه ای بانام ' پرسه ' برگزار می کنند که طی آن هیات های عزادار در کوچه و خیابان های شهر حرکت می کند و اشعاری را در ذکر مصیبت امام حسین(ع) ویارانش می خوانند.

در عصر تاسوعا، آیین نخل برداری و مجلس وعظ برپا می شود و سوگواران درحالی که به آرامی در حسینیه حرکت می کنند در 2 گروه اشعاری را در وصف وقایع روز عاشورا می خوانند و به سر و سینه می زنند و در پایان نیز مراسم سینه زنی و آیین نخل برداری انجام می شود.

در آیین نخل برداری که اغلب جوانان در آن شرکت دارند درحالی که نخل را سه مرتبه دور حسینیه می چرخانند، عزاداران به احترام نخل می ایستند و کودکان ' حسین حسین ' گویان دنبال آن می دوند و افرادی که گوسفندی نذر کرده باشند، آن را جلوی نخل قربانی
می کنند.

صبح روز عاشورا نیز مراسم روضه خوانی و سینه زنی در مسجد جامع ندوشن و همزمان با آن مراسم گرداندن نمادین محمل حضرت زینب (س) برگزار می شود.

در روز عاشورا نیز مراسم ' تعزیه خوانی ' به مدت سه ساعت در حسینیه علیا و سفلی برپا می شود و تعزیه خوان ها وقایع این روز را بازسازی می کنند.

مراسم تعزیه از ورود ' شمر ' به صحنه کربلا آغاز می شود و تا شهادت امام حسین(ع) ادامه دارد و تمامی گفت و گوهای میان افراد به صورت شعر ردوبدل می شود.

بعدازظهر عاشورا، مردم ضمن شرکت در مراسم روضه خوانی، در آیین پخت ' آش امام حسین (ع)'، شرکت می کنند.
همچنین در روز 13 ماه محرم و سومین روز شهادت امام حسین (ع) مراسم ویژه ' هیات بنی اسد ' در ندوشن برگزار می شود.

در این روز ، عده ای از عزاداران لباس عربی پوشیده و ضمن قرائت اشعاری ، درحرکتی پیکرهای نمادین امام حسین(ع) و یارانش را از حسینیه سفلی به سمت حسینیه علیا تشییع می کنند.
پس از پایان این مراسم، تعزیه ورود امام سجاد(ع) به صحنه کربلا و دفن شهدا اجرا می شود.

مراسم نخل برداری، سینه زنی و روضه خوانی از دیگر برنامه های روز سیزدهم محرم است و مراسم جمع آوری پوش حسینیه در روز چهاردهم ماه محرم به نحو باشکوهی برگزار می شود.

شهر ندوشن از توابع شهرستان میبد با پنج هزار نفر جمعیت در 80 کیلومتری شمال غرب یزد واقع شده است.


کلیدواژه های این خبر
مساجد   یزد   روضه   منبر   ماه محرم   نقشه راه   پارچه   شور حسینی   ندوشن   آرامی   هندسی   ویروس   امامان معصوم   ویروس کرونا   جامعه جهانی   طهارت   سادات   اهل بیت   هیات های عزاداری   تکایا   مراسم محرم   سالار شهیدان   امام حسین علیه السلام   آیین عزاداری   پنج تن آل عبا   محتشم کاشانی   گوشه   حسینیه   جوانان و نوجوانان   عزاداری   پروتکل های بهداشتی   فاصله اجتماعی   استفاده از ماسک   دستورالعمل های بهداشتی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایرنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
عزاداری عاشقان حسینی در سراوان
خبرگزاری بسیج
عزاداری هیات بنی اسد روز سیزدهم محرم در یزد
ایرنا
مساجد برای ایفای نقش محوری در هر شرایطی کارآمد هستند
خبرگزاری دفاع مقدس
دعوت از ائمه جماعت برای تقویت انسجام شبکه نورانی مساجد
ایکنا
رعایت پروتکل های بهداشتی؛ جهاد در راه سلامت عمومی جامعه
خبرگزاری دفاع مقدس
برنامه هیات های عزاداری کرمانشاه در دهه دوم محرم 1400 اعلام شد
تسنیم
برگزاری مراسم عاشورای حسینی در سلیمانیه و تورنتو
آریا
برگزاری مراسم عاشورای حسینی در سلیمانیه
صدا و سیما
راهپیمایی بزرگ عاشورائیان در لندن 
صدا و سیما
قطع زنجیره کرونا با عزاداری مجازی
خبرگزاری دفاع مقدس
آیین شام غریبان شهدای کربلا در استان یزد برگزار شد
ایرنا
خط سرخ عاشورا در سراسر جهان
صدا و سیما
محرم ماه دیگرخواهی و توجه به حقوق دیگران/شهروندان دلتنگ عزاداری به سبک و سیاق قبل از کرونا
شیرازه
وقتی شور حسینی با شعور ولایی کامل می شود/ هیاتی های سمنانی درباره رعایت پروتکل ها چه می گویند؟ + فیلم
تسنیم
آیین شام غریبان در خراسان جنوبی برگزار شد
ایرنا
هیات های عزاداری پیشتاز رعایت دستورالعمل های بهداشتی هستند
مهر نیوز
«شَده بندی» رسمی کهن در روستاهای یزد + فیلم
تسنیم
تاسوعا و عاشورایی متفاوت در شرایط کرونایی دزفول
ایرنا
عزاداری سالار شهیدان در استان البرز با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار شد
تسنیم
عزاداری شیعیان اروپا در روز عاشورا
شبکه خبر
آیین نخل برداری عاشورا در استان یزد
ایرنا
دومین سال تعطیلی تعزیه 100 ساله بندرریگ بوشهر
ایرنا
خراسان شمالی در عاشورای حسینی خون گریست
ایرنا
کردستان در مرثیه عاشورا سیاه پوش شد
ایرنا
نوای "واحسینا" در قصرشیرین طنین انداز شد
ایرنا
خراسان جنوبی در عاشورای حسینی به سوگ نشست
ایرنا
آشیانه اهل بیت (ع)، یکپارچه ماتمسرای عاشورای حسینی است
خبرگزاری حوزه
فریاد یاحسین(ع) عزاداران در ابرکوه طنین انداز شد
ایرنا
عشق به حسین (ع) در یکی از قدیمی ترین کانون های تشیع
ایرنا
نوای "لبیک یا حسین" در آسمان شرقی ترین نقطه کشور طنین انداز شد/جلوه زیبا از رعایت دستورالعمل های بهداشتی در عزای سید الشهدا
عصر هامون
کرونا و "صبح دم" متفاوت عاشورایی بوشهری ها
ایرنا
دلتنگی دامغانی ها برای آئین های سنتی عزاداری ماه محرم
ایرنا
نوای یا حسین تا عرش؛ نمایش سوگ و عشق گلستانی ها به بلاجویان دشت کربلا
ایرنا
راهپیمایی بزرگ عاشوراییان در لندن
صدا و سیما
عزاداری خالصانه؛ رعایت مومنانه/ نظم بی نظیر هیات ها در رعایت فاصله گذاری اجتماعی به چشم می آید
تسنیم
ایران اسلامی در سوگ تاسوعای حسینی
رسانیوز
سوگ سمنانی ها در تاسوعای حسینی؛ رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی از سوی عزاداران
تسنیم
خراسان شمالی در تاسوعای حسینی غرق ماتم شد
ایرنا
رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی در هیات های عزاداری اصفهان / چراغ روضه اینجا روشن است + فیلم
تسنیم
همزمان با تاسوعای حسینی؛ آیین شیرخوارگان حسینی در نقاط روستایی یزد برگزار شد
تسنیم
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری بسیج : عزاداری عاشقان حسینی در سراوان
bltایرنا : عزاداری هیات بنی اسد روز سیزدهم محرم در یزد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : مساجد برای ایفای نقش محوری در هر شرایطی کارآمد هستند
bltایکنا : دعوت از ائمه جماعت برای تقویت انسجام شبکه نورانی مساجد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : رعایت پروتکل های بهداشتی؛ جهاد در راه سلامت عمومی جامعه
bltتسنیم : برنامه هیات های عزاداری کرمانشاه در دهه دوم محرم 1400 اعلام شد
bltآریا : برگزاری مراسم عاشورای حسینی در سلیمانیه و تورنتو
bltصدا و سیما : برگزاری مراسم عاشورای حسینی در سلیمانیه
bltصدا و سیما : راهپیمایی بزرگ عاشورائیان در لندن 
bltخبرگزاری دفاع مقدس : قطع زنجیره کرونا با عزاداری مجازی
bltایرنا : آیین شام غریبان شهدای کربلا در استان یزد برگزار شد
bltصدا و سیما : خط سرخ عاشورا در سراسر جهان
bltشیرازه : محرم ماه دیگرخواهی و توجه به حقوق دیگران/شهروندان دلتنگ عزاداری به سبک و سیاق قبل از کرونا
bltتسنیم : وقتی شور حسینی با شعور ولایی کامل می شود/ هیاتی های سمنانی درباره رعایت پروتکل ها چه می گویند؟ + فیلم
bltایرنا : آیین شام غریبان در خراسان جنوبی برگزار شد
bltمهر نیوز : هیات های عزاداری پیشتاز رعایت دستورالعمل های بهداشتی هستند
bltتسنیم : «شَده بندی» رسمی کهن در روستاهای یزد + فیلم
bltایرنا : تاسوعا و عاشورایی متفاوت در شرایط کرونایی دزفول
bltتسنیم : عزاداری سالار شهیدان در استان البرز با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار شد
bltشبکه خبر : عزاداری شیعیان اروپا در روز عاشورا
bltایرنا : آیین نخل برداری عاشورا در استان یزد
bltایرنا : دومین سال تعطیلی تعزیه 100 ساله بندرریگ بوشهر
bltایرنا : خراسان شمالی در عاشورای حسینی خون گریست
bltایرنا : کردستان در مرثیه عاشورا سیاه پوش شد
bltایرنا : نوای "واحسینا" در قصرشیرین طنین انداز شد
bltایرنا : خراسان جنوبی در عاشورای حسینی به سوگ نشست
bltخبرگزاری حوزه : آشیانه اهل بیت (ع)، یکپارچه ماتمسرای عاشورای حسینی است
bltایرنا : فریاد یاحسین(ع) عزاداران در ابرکوه طنین انداز شد
bltایرنا : عشق به حسین (ع) در یکی از قدیمی ترین کانون های تشیع
bltعصر هامون : نوای "لبیک یا حسین" در آسمان شرقی ترین نقطه کشور طنین انداز شد/جلوه زیبا از رعایت دستورالعمل های بهداشتی در عزای سید الشهدا
bltایرنا : کرونا و "صبح دم" متفاوت عاشورایی بوشهری ها
bltایرنا : دلتنگی دامغانی ها برای آئین های سنتی عزاداری ماه محرم
bltایرنا : نوای یا حسین تا عرش؛ نمایش سوگ و عشق گلستانی ها به بلاجویان دشت کربلا
bltصدا و سیما : راهپیمایی بزرگ عاشوراییان در لندن
bltتسنیم : عزاداری خالصانه؛ رعایت مومنانه/ نظم بی نظیر هیات ها در رعایت فاصله گذاری اجتماعی به چشم می آید
bltرسانیوز : ایران اسلامی در سوگ تاسوعای حسینی
bltتسنیم : سوگ سمنانی ها در تاسوعای حسینی؛ رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی از سوی عزاداران
bltایرنا : خراسان شمالی در تاسوعای حسینی غرق ماتم شد
bltتسنیم : رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی در هیات های عزاداری اصفهان / چراغ روضه اینجا روشن است + فیلم
bltتسنیم : همزمان با تاسوعای حسینی؛ آیین شیرخوارگان حسینی در نقاط روستایی یزد برگزار شد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.