تذکر مهم امام حسین(ع) به نخبگان درباره معضلات جامعه

تذکر مهم امام حسین(ع) به نخبگان درباره معضلات جامعه
عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ضمن اشاره به تاثیر نخبگان در جامعه تصریح کرد: یکی از عرصه هایی که سیدالشهدا(ع) از آن برای مواجهه با حکومت اموی استفاده می کرد، ظرفیت نخبگان جامعه بود.
تذکر مهم امام حسین(ع) به نخبگان درباره معضلات جامعه

تذکر مهم امام حسین(ع) به نخبگان درباره معضلات جامعه

به گزارش ایکنا، پنجمین نشست از سلسله نشست های «آرامش بخشی عاشورا» که به همت کانون توحید برگزار می شود، شب گذشته 22 مردادماه، همزمان با شب پنجم ماه محرم با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ورعی؛ عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار شد.

در ادامه متن سخنرانی این نشست از نظر می گذرد.

موضوع بحث امشب امام حسین(ع) و انتظار از نخبگان است. در هر جامعه ای طبقه ای حضور دارند که این طبقه نخبگان نامیده می شوند. نخبگان در جامعه دارای نفوذ کلمه هستند. در بخشی از جامعه علاقه مندانی دارند و از موقعیت اجتماعی خاصی برخوردارند. علما، دانشمندان، اساتید، کسانی که از آنها به عنوان گروه های مرجع یاد می شود، کسانی هستند که می توانند نقش فراوانی در جامعه ایفا کنند. اگر نخبگان در جامعه ای شرایط زمانه را به خوبی درک کنند و از جایگاه اجتماعی خودشان اطلاع کافی داشته باشند و بتوانند وظیفه و رسالت خودشان را در جامعه ایفا کنند می توانند نقش موثری در هدایت توده های مردم داشته باشند، هم به جامعه خدمت کنند و هم واسطه ای بین حکومت و مردم باشند تا بتوانند در حمایت از مردم، حاکمان را نقد کنند و از انحراف آنها جلوگیری کنند. نخبگان از چنین موقعیتی برخوردار هستند. موقعیتی که اگر از آن استفاده شود، می توانند در اصلاح و هدایت امور نقش تعیین کننده ایفا کنند.

متقابلا اگر جایگاه خودشان را فراموش کنند و زمانه را به درستی نشناسند و وظیفه و رسالتی که در جامعه دارند را به درستی ایفا نکنند قهرا نه تنها نمی توانند در هدایت جامعه نقش آفرینی کنند بلکه خودشان هم باری بر دوش جامعه خواهند شد و زمینه انحراف بیشتر را در طبقات جامعه فراهم خواهند کرد. علت اینکه این موضوع را برای امشب در نظر گرفتم این بود که در تاریخ کربلا و در زندگی سیدالشهدا(ع) بخشی از رهنمودهای آن بزرگوار متوجه نخبگان جامعه است. سیدالشهدا(ع) در مقاطع مختلفی سخنرانی ها و نامه هایی دارند که مخاطب آنها نخبگان هستند. نخبگانی که ظرفیت و جایگاه خودشان را فراموش کردند و از مسئولیتی که در آن جایگاه بر عهده دارند غفلت کردند. این باعث شده امام حسین(ع) در موقعیت های مختلفی نخبگان جامعه را مخاطب قرار دهد و آنها را به وظایف خودشان متوجه کند، از آنها گلایه کند و بگوید شما از جایگاهی که دارید به درستی استفاده نمی کنید و خودتان هم مشکلی در جامعه شده اید.

خفقان و استبداد حکومت معاویه من قبل از اینکه بر بیانات امام حسین(ع) مروری داشته باشم مایلم یک مقدار شرایط آن روز را تصویر کنم. بعد از اینکه قرارداد صلحی بین امام مجتبی(ع) و معاویه بسته شد، خلافت موقتا به معاویه سپرده شد تا زمانی که در قید حیات است خلافت را عهده دار شود و بعد از مرگ خودش در امر خلافت، دخالتی نکند. حکومت معاویه یک حکومت به تمام معنا استبدادی و ظالمانه بود. بسیاری متفکران اسلامی معتقدند نظام استبدادی در تاریخ اسلام از زمان حکومت معاویه به وجود آمده است. هرچند ما حکومت های بعد از پیامبر(ص) تا زمان امیرالمومنین(ع) را فاقد مشروعیت می دانیم ولی شیوه حکومت آنها استبدادی و ظالمانه نبود. اگر بخواهم چند رویکرد حکومت معاویه را یادآوری کنم می توانم به بخشنامه هایی که معاویه برای استانداران فرستاد اشاره کنم که در این بخشنامه ها دستور داد به هیچ وجه شیعیان و فرزندان علی بن ابی طالب(ع) نباید موقعیت و مقامی داشته باشند، نباید از ظرفیت های جامعه استفاده کنند. معاویه جایگاه اهل بیت(ع) را می دانست. می دانست اگر در جامعه شناخته شده باشند، هیچ وقت جامعه روی خوشی به بنی امیه نشان نخواهد داد. این طبیعی است که جامعه دنبال شخصیت های بافضیلت حرکت کند.

یکی دیگر از سیاست ها این بود؛ گاهی سهم یک شهر از بیت المال را به خاطر وجود شیعیان در آن قطع می کردند. همچنین برای افراد فاقد فضیلت، فضیلت جعل می کردند تا بتوانند از موقعیت آنها استفاده کنند. اصلا روحانیونی بودن که مسئولیتشان این بود حدیث جعل کنند و در کنار کتمان فضائل اهل بیت(ع)، برای دیگران فضیلت جعل کنند. در زمان بیست سال حاکمیت معاویه چنین وضعیتی بر جهان اسلام حاکم بود.

استفاده سیدالشهدا از ظرفیت نخبگان سیدالشهدا(ع) به عنوان نوه پیغمبر(ص) و کسی که بیشترین مسئولیت را نسبت به آنچه در جامعه می گذرد دارد، علیرغم اینکه خودش برای مواجهه با این رویکرد تلاش می کرد، یکی از عرصه هایی که از آن استفاده می کرد ظرفیت نخبگان جامعه بود. یک نمونه از مواجهه سیدالشهدا با نخبگان جامعه در سفر حج بود. دوستانی که به سفر حج مشرف شده اند می دانند در چند روزی که حجاج در منا بیتوته می کنند فرصتی فراهم است و امام حسین(ع) از این موقعیت استفاده می کردند. خطبه ای از سیدالشهدا نقل شده که بخشی از آن را سلیم بن قیس نقل کرده است. یک خطبه ای هم ابن شعبه حرانی نقل کرده است. برخی معتقدند اینها دو بخش از یک خطبه است؛ احتمال اینکه دو سخنرانی باشد را بعید می دانند از این جهت که معتقدند اینکه در آن دوره خفقان اجازه داده شده باشد امام حسین(ع) نخبگان جهان اسلام را در یک جا جمع کرده و آنها را ترغیب کرده باشد علیه وضع موجود حرکتی کنند بعید است. لذا معتقدند این متن احتمالا یک سخنرانی بوده است. در برخی نقل ها هست دویست نفر از اصحاب و هفتصد نفر از تابعین پیامبر(ص) در این اجتماع حضور داشتند.

در بخش اول این سخنرانی امام حسین(ع) به بیان فضائل اهل بیت(ع) در قرآن پرداخت و همه کسانی که آنجا حضور داشتند شهادت دادند این آیات در فضیلت اهل بیت(ع) بوده است. ایشان بیش از ده آیه را در بخش اول سخنرانی تلاوت کردند. بعد فرمودند اگر قبول دارید این آیات درباره اهل بیت(ع) است وقتی به شهرتان برگشتید اینها را به اهالی شهر و دیارتان یادآوری کنید. می ترسم این فضائل به فراموشی سپرده شود. اساسا وقتی حکومت بنی امیه فضیلت اهل بیت(ع) را وارونه می کند و در حق دیگران جعل می کند، دگرگون کردن فرهنگ یک جامعه است. این یکی از درد دل های امام حسین(ع) با نخبگان جامعه است که از اقصی نقاط جامعه اسلامی در منا تجمع کرده بودند.

حضرت در بخش دیگری که ابن شعبه حرانی نقل کرده است به جایگاه نخبگان اشاره می کند. می گوید شما از یک نعمتی در جامعه برخودار هستید، شما اصحاب پیامبر هستید، نفوذ کلمه دارید، در جامعه محترم هستید، مردم شما را می بینند احترام می گذارند. حضرت یک مقدار موقعیت آنها را برایشان یادآوری می کند. بعد می فرمایند تصور کردید این موقعیتی که خدا به شما عطا کرده است نعمتی است که مسئولیتی به دنبال ندارد؟ این بیان یک قاعده کلی است که امام حسین(ع) یادآوری می کند که خدا هر نعمتی به انسان عطا کرده است در قبال آن مسئولیتی بر عهده انسان است. سخن امام(ع) در این خطبه این است که آیا شما در قبال این موقعیتی که دارید مسئولیتی ندارید؟ آیا خبر ندارید معاویه با مردم چه کار می کند؟ آیا خبر ندارید ستم دیدگان از حقوقشان محروم هستند؟ آیا خبر ندارید مردم در چه شرایطی به سر می برند؟ آیا احساس مسئولیت نمی کنید؟

حضرت در نامه های متعددی که نوشته اند هم نخبگان را متوجه مسئولیتشان کردند. ما می توانیم این را از سیدالشهدا(ع) الهام بگیریم، کسانی که موقعیتی در جامعه دارند و صاحب نفوذ هستند، اگر ناراستی هایی در جامعه دیدند باید آن را بازگو کنند. مسلما زبان تند امام حسین(ع) ناظر به شرایط خفقان آمیز دوران بنی امیه بود ولی در هر زمانی متناسب با آن شرایط، نخبگان و افراد ذی نفوذ و گروه های مرجع دارای مسئولیت هستند.

انتهای پیام

کلیدواژه های این خبر
نخبگان   استانداران   مشروعیت   امام علی علیه السلام   ماه محرم   معاویه   خلافت   بنی امیه   معضلات جامعه   اهل بیت   استبداد   سلسله نشست   امام حسین علیه السلام   دانشگاه   دانشمندان   اعضای هیات علمی   تاریخ اسلام  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایکنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
داعش و طالبان محصول تنزل عنوان امیرالمومنین هستند/ مبارزه منفی اهل بیت(ع) برای احقاق حق امیر(ع)
شبستان
لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
آنا نیوز
نقش زنان در کربلا و ادامه مباحث قیام عاشورا اساسی است
آنا نیوز
انقلاب اسلامی گویاترین سند حقانیت راه حسین (ع) در احیای تمدن اسلامی است
شبستان
کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
آنا نیوز
حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی؛ گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
پایگاه وارث
سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت / دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
تسنیم
سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت
مشرق نیوز
نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
رهیاب نیوز
 تبیین معارف الهى و جلوگیری از تحریف حقایق اس?مى، راهبرد امام سجاد(ع)
ایرنا
گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
شبستان
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان؛ عمق ولایتمداری بر مبنای کرامت و مسئولیت پذیری انسان است
پایگاه وارث
استاندار قم: عزاداری های دهه محرم، عقلانیت مکتب تشیع را نشان داد
ایرنا
عمق ولایتمداری بر مبنای کرامت و مسئولیت پذیری انسان است
شبستان
عاشورا نبرد عدل و ایمان با ظلم و کفر است
ملیت
امام حسین(ع) شخصیتی بی نظیر در تاریخ تمام ادیان و ملت هاست
شبستان
مهم ترین درس عاشورا؛ مطالبه گری در مقابل ظلم و بی عدالتی است
شعار سال
مکتب عاشورا تا ابدیت روشنگر حیات بشریت است
ایکنا
«اعترافات کاتب کشته شده» از راز عاشورا پرده برمی دارد
خبرگزاری کتاب ایران
ماجرای امان نامه عمربن سعد برای حضرت ابوالفضل (ع) / درخواست امام حسین (ع) از دشمن در روز تاسوعا
مشرق نیوز
نشست «رویکردهای عمده مستشرقان درباره حرکت امام حسین(ع)» برگزار شد
ایکنا
امام حسن(ع) با معاویه صلح نکرد، بلکه قرارداد ترک مخاصمه را امضا کرد
مشرق نیوز
افشای ماهیت شمر بن ذی الجوشن در آزمون کربلا
مشرق نیوز
دغدغه دین یا دنیا؛ بازخوانی دلیل دعوت کوفیان از امام حسین(ع)
ایکنا
عضو مجلس خبرگان رهبری: اسلام زنده به این عزاداری هاست / مردم با حفظ شیوه نامه ها عزاداری کنند
تسنیم
ممنوعیت عزاداری در برخی کشورها بیانگر هراس از ابلاغ پیام عاشوراست
ایکنا
تنها راه نجات مستضعفان دفاع از مبارزات آنان با الهام از مکتب امام حسین (ع) است
خبرگزاری دفاع مقدس
تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین (ع) است
خبرگزاری دفاع مقدس
ضرورت رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا
صدا و سیما
آیت الله اختری: رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا ضرورت دارد
میزان
عزاداری برای امام حسین فرصتی برای تحقق وحدت میان مسلمانان جهان است 
ایرنا
تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین(ع) است
مهر نیوز
بنی امیه تمدن سوز بود نه تمدن ساز/ فقر منبع برای شناخت امویان
خبرگزاری دانشجو
زیارت عاشورا، مرامنامه شیعیان در دوره اموی
ایکنا
پاسخ امام حسین (ع) به نامه تفصیلی معاویه در شام
اعتدال
قیام عاشورا در بستر چه جامعه ای به وقوع پیوست ؟
صدا و سیما
حجت الاسلام پناهیان؛ عاشورا ملاک تشخیص ناب ترین حقایق دین است
پایگاه وارث
عاشورا ملاک تشخیص حقایق دین است
خبرگزاری دفاع مقدس
قیام عاشورا بشریت را به سمت و سوی استقلال و عزت می برد
شبستان
قیام حضرت مسلم با تطمیع و تهدید خواص شکست خورد/ عبیدالله تنها با 50 نفر توانست مسلم را شکست دهد
راه دانا
اخبار مرتبط
bltشبستان : داعش و طالبان محصول تنزل عنوان امیرالمومنین هستند/ مبارزه منفی اهل بیت(ع) برای احقاق حق امیر(ع)
bltآنا نیوز : لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
bltآنا نیوز : نقش زنان در کربلا و ادامه مباحث قیام عاشورا اساسی است
bltشبستان : انقلاب اسلامی گویاترین سند حقانیت راه حسین (ع) در احیای تمدن اسلامی است
bltآنا نیوز : کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
bltپایگاه وارث : حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی؛ گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
bltتسنیم : سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت / دو اقدام امام سجاد در احیای فضائل ائمه
bltمشرق نیوز : سناریوی امویان در تخریب چهره خاندان عترت
bltرهیاب نیوز : نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
bltایرنا :  تبیین معارف الهى و جلوگیری از تحریف حقایق اس?مى، راهبرد امام سجاد(ع)
bltشبستان : گریه بر امام حسین(ع) دین داری را بر انسان آسان می کند
bltپایگاه وارث : حجت الاسلام والمسلمین پناهیان؛ عمق ولایتمداری بر مبنای کرامت و مسئولیت پذیری انسان است
bltایرنا : استاندار قم: عزاداری های دهه محرم، عقلانیت مکتب تشیع را نشان داد
bltشبستان : عمق ولایتمداری بر مبنای کرامت و مسئولیت پذیری انسان است
bltملیت : عاشورا نبرد عدل و ایمان با ظلم و کفر است
bltشبستان : امام حسین(ع) شخصیتی بی نظیر در تاریخ تمام ادیان و ملت هاست
bltشعار سال : مهم ترین درس عاشورا؛ مطالبه گری در مقابل ظلم و بی عدالتی است
bltایکنا : مکتب عاشورا تا ابدیت روشنگر حیات بشریت است
bltخبرگزاری کتاب ایران : «اعترافات کاتب کشته شده» از راز عاشورا پرده برمی دارد
bltمشرق نیوز : ماجرای امان نامه عمربن سعد برای حضرت ابوالفضل (ع) / درخواست امام حسین (ع) از دشمن در روز تاسوعا
bltایکنا : نشست «رویکردهای عمده مستشرقان درباره حرکت امام حسین(ع)» برگزار شد
bltمشرق نیوز : امام حسن(ع) با معاویه صلح نکرد، بلکه قرارداد ترک مخاصمه را امضا کرد
bltمشرق نیوز : افشای ماهیت شمر بن ذی الجوشن در آزمون کربلا
bltایکنا : دغدغه دین یا دنیا؛ بازخوانی دلیل دعوت کوفیان از امام حسین(ع)
bltتسنیم : عضو مجلس خبرگان رهبری: اسلام زنده به این عزاداری هاست / مردم با حفظ شیوه نامه ها عزاداری کنند
bltایکنا : ممنوعیت عزاداری در برخی کشورها بیانگر هراس از ابلاغ پیام عاشوراست
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تنها راه نجات مستضعفان دفاع از مبارزات آنان با الهام از مکتب امام حسین (ع) است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین (ع) است
bltصدا و سیما : ضرورت رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا
bltمیزان : آیت الله اختری: رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا ضرورت دارد
bltایرنا : عزاداری برای امام حسین فرصتی برای تحقق وحدت میان مسلمانان جهان است 
bltمهر نیوز : تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین(ع) است
bltخبرگزاری دانشجو : بنی امیه تمدن سوز بود نه تمدن ساز/ فقر منبع برای شناخت امویان
bltایکنا : زیارت عاشورا، مرامنامه شیعیان در دوره اموی
bltاعتدال : پاسخ امام حسین (ع) به نامه تفصیلی معاویه در شام
bltصدا و سیما : قیام عاشورا در بستر چه جامعه ای به وقوع پیوست ؟
bltپایگاه وارث : حجت الاسلام پناهیان؛ عاشورا ملاک تشخیص ناب ترین حقایق دین است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : عاشورا ملاک تشخیص حقایق دین است
bltشبستان : قیام عاشورا بشریت را به سمت و سوی استقلال و عزت می برد
bltراه دانا : قیام حضرت مسلم با تطمیع و تهدید خواص شکست خورد/ عبیدالله تنها با 50 نفر توانست مسلم را شکست دهد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.