آیات متناسب با ولایت و اطاعت در هیئات مذهبی تلاوت شود

آیات متناسب با ولایت و اطاعت در هیئات مذهبی تلاوت شود
علی اکبر حنیفی با تأکید بر اینکه بانیان جلسات عزاداری باید باور داشته باشند که تلاوت قرآن جزو برنامه عزاداری شان باشد، گفت: قاریان باید مطالعه کنند تا با آیاتی که امام حسین(ع) از لحظه خروج از مکه تا رسیدن به کربلا قرائت کردند آشنا شوند و آنها را در مجالس تلاوت کنند.
آیات متناسب با ولایت و اطاعت در هیئات مذهبی تلاوت شود

به گزارش ایکنا، عـزاداری بـرای سیدالشهدا(ع) محدود به زمان خاصی نمی شود، اما محرم و صفر به ویژه دهه نخست آن به دلیل حوادث عظیمی که برای اباعبدالله الحسین(ع) و خاندان اهل بیت(ع) روی داد، رنگ و بوی متفاوتی دارد. یکی از مهمترین حقایق ناب پیام امام حسین(ع) در جریان حادثه کربلا همانطور که می توان از گفتار و سیره شان برداشت کرد، دلدادگی به باریتعالی و مؤانست ایشان با کتاب خدا و آیات الهی بود، به طوری که می توان گفت یکی از حوادث شگفت انگیز پس از کربلا، که مورخان و مقتل نویسان آن را گزارش کرده اند، قرآن خواندن سر مبارکشان بالای نیزه و نزد یزید ملعون بود.

بنابراین اهمیت قرائت قرآن در هیئات حسینی در کنار اهتمام به دعوت از سخنران و مداح باید مورد توجه بانیان و سوگواران باشد؛ موضوعی که طی دهه نخست ماه محرم در گفت وگو با پیشکسوتان، قاریان و خادمان قرآن کریم به بررسی آن خواهیم پرداخت. در ادامه مشروح گفت وگو با علی اکبر حنیفی، مدرس و پیشکسوت قرآنی، را می خوانید.

اهم مواردی که در این گفت وگو به آن اشاره شد:

  • امام حسین(ع) در تمام لحظات حرکتشان(از مدینه به مکه و از مکه به کربلا) کارهایشان را با قرآن تطبیق می دادند.
  • ضرورت مطالعه سیر حرکتی و سیره امام حسین(ع) برای قرائت آیات متناسب در مجالس سوگواره حسینی.
  • محرم فرصتی است که به قرآن بازگردیم.
  • باور بانیان و مدیران جلسات و مسئولان مساجد و حسینیه ها و ائمه جماعات به شروع مراسم عزاداری با «تلاوت قرآن» مهم است.
  • بیان قصص قرآنی منجر به 10 برابر شدن حس ولایت و اطاعت از ائمه معصومین(ع) می شود.
ایکنا ـ تالیان قرآن در ترویج قیام امام حسین(ع) چه نقشی دارند؟

هنگامی که خداوند متعال حضرت رسول(ص) را به دین اسلام مبعوث و دین اسلام را به واسطه حضرت رسول(ص) به مردم ابلاغ کردند، نامه ای به واسطه جبرئیل به ایشان داده شد که با «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ» آغاز می شود. اسم این نامه کتاب است(کتاب الله یعنی همان نامه). هرچه هست قرآن است و پیامبر(ص) نیز مجری قرآن بودند. خداوند دین را برای بشر مقرر کرد و برنامه دین در کتاب خدا آمده است و حضرت رسول(ص) مفسر، مروج و تالی قرآن بودند و قرآن را بر مردم می خواندند و به واسطه این کتاب، مردم را تزکیه می کردند و تعلیم می دادند. حتی برنامه دین و ائمه معصومین(ع) براساس قرآن است و اهل بیت(ع) هر امری را که فرمودند، موظفیم از آنها اطاعت کنیم، همانطور که در مصحف شریف آمده است: «أَطِیعُوا اللهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ». همیشه حرف معصومین(ع) بر حرف خودمان اولی تر است. «النَّبِيُّ أَوْلَىٰ بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ»؛ حفظ جان ائمه معصومین(ع) از حفظ جان خودمان، همیشه و در همه حال، بالاتر است، یعنی موظفیم برای حفظ جان و راه آنها بکوشیم و تمام اینها در قرآن آمده است.

اطاعت مهمترین عنصری است که خداوند بارها ما را به آن دعوت کرده است: «أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَلَا تُبْطِلُوا أَعْمَالَكُمْ»؛ یعنی هرچه اعمال خوب انجام داده باشیم، اما از رسالت و ولایت تبعیت نکنیم، تمام اعمالمان باطل است، چون قرآن این را می گوید و به آن تصریح کرده است. اهل بیت(ع) هرچه می گفتند و مردم را به آن دعوت می کردند طبق قرآن بود. بنابراین ما نیز باید تمام کارهایمان را با قرآن تطبیق دهیم. هنگامی که امام حسین(ع) از مدینه خارج می شدند، آیه 21 سوره قصص را تلاوت کردند: «فَخَرَجَ مِنْها خائِفاً يَتَرَقَّبُ...» و حتی هنگامی که سر ایشان بر نیزه بود آیه 9 سوره مبارکه کهف «اَمْ حَسِبْتَ اَنَّ اَصْحابَ الْکَهْفِ وَ الرَّقِیمِ کَانُوا مِنْ آیَاتِنَا عَجَبا» را تلاوت کردند. این موارد نشان دهنده آن است که قیام ایشان برگرفته از قرآن بود.

لشکر یزید ملعون نیز به قرآن خیانت و سعی کرد با اسلام دروغین به جایی برسد و مقام های دنیایی را کسب کند و در پایان نیز خار و ذلیل نزد خداوند و رسول الله(ص) شتافت. تمام ریشه کلام معصومین(ع) قرآن است و ما هم باید تمام کارها و زندگی مان را براساس قرآن تنظیم کنیم و با آن به زندگی و اسلام اعتبار دهیم.

ایکنا ـ اشاره کردید به فرصتی که حضرت سیدالشهدا(ع) از لشکر یزید در شب عاشورا برای تلاوت قرآن گرفت. تلاوت سر مبارک بالای نیزه و در محفل یزید، نشانه جایگاه قرآن در قیام حسینی است. چه راه هایی را برای ورود قرائت قرآن، ترجمه یا تفسیر در این مراسم پیشنهاد می کنید؟

همواره باید به قرآن مراجعه کنیم. قرآن می فرماید: «وَمَا اخْتَلَفْتُمْ فِيهِ مِنْ شَيْءٍ فَحُكْمُهُ إِلَى اللَّهِ.» یا درجای دیگر فرموده است که اگر اختلاف کردید به رسول خدا و اهل بیت(ع) مراجعه کنید. همچنین در مصحف شریف بارها به قرائت قرآن، آن هم هراندازه که می توانیم، تأکید شده است. من به عنوان یک مرتل قرآن توصیه می کنم که مردم بیش از پیش قرآن بخوانند. ما با قرآن آشنا نیستیم و متأسفانه می بینیم که مردم برای زمزمه اشعار و ... رغبت بیشتری نشان می دهند تا اینکه یک آیه از قرآن را بخوانند.

با توجه به ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و اهتمام ایشان به کلام وحی، چرا ما از قرآن غافل می شویم، در حالی که سراسر قرآن مدح و توصیف اهل بیت(ع) و نیز تمام اعتبار ولایت از قرآن است. آیه ولایت، مباهله و ... حکایت از این موضوع دارد و حال آنکه ما از قرآن به دور هستیم. تحت عنوان ولایت، قرائت را کنار گذاشته ایم که اشتباه است.

ایکنا ـ تلاوت کدام آیات را مناسب این ایام می دانید؟

قاریان باید مطالعه کنند تا با آیاتی که امام حسین(ع) از لحظه خروج از مکه تا رسیدن به کربلا قرائت کردند آشنا شوند و به منظور آشنایی بیشتر عموم مردم، آنها را تلاوت کنند، چراکه این آیات متناسب با این ایام است و حتی آیات با موضوع شهادت و ایثار و جهاد را بخوانند. از سوی دیگر مردم باید سعی کنند که به قرآن صرفاً برای آموختن اکتفا نکنند، بلکه باید به قرآن عمل شود. مصداق بارز عمل به قرآن، امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) و حضرت رسول(ص) هستند. بنابراین در قرآن به هیچ چیز بیش از تلاوت قرآن دعوت نشده ایم؛ چنانکه در سوره یونس، هود، آیات پایانی سوره اسراء و در جای جای قرآن به این موضوع تأکید شده است. بنابراین محرم فرصتی است که به قرآن بازگردیم؛ مگر امام حسین(ع) برای قرآن شهید نشدند؟ ایشان فرمودند: «برای اقامه حدود الهی قیام کردم.»

ایکنا ـ نظر شما درباره حضور خودجوش قاریان به منظور تلاوت در هیئات مذهبی یا اصطلاحاً «نذر تلاوت» چیست؟

همانطور که می دانید، برای انجام یک کار، امکان دارد که طرح های مختلفی وجود داشته باشد. شاید این طرح خوب و زیبا باشد اما بانیان و مدیران جلسات و مسئولان مساجد و حسینیه ها و ائمه جماعت باید بگویند که مراسم سوگواری را با قرآن آغاز کنید یا به برنامه قرآنی در هیئات مذهبی به مانند سخنرانی و مداحی و سینه زنی اهمیت دهند. یعنی باید بانیان این باور و عقیده را داشته باشند. هنگامی که این عقیده وجود نداشته باشد، بدیهی است که به قاریان برای اجرای برنامه، آن هم بدون دعوت و خودجوش، اجازه نمی دهند. بنابراین باید از سوی سازمان های قرآنی یا سازمان تبلیغات اسلامی و سایر دستگاه های نظارتی به هیئات مذهبی و مساجد و حسینیه ها و تکایا ابلاغ شود تا بانیان و مسئولان آنها در برنامه هایشان حتما به قرائت و ترجمه قرآن بپردازند.

البته فقط به قرائت قرآن اکتفا نشود، بلکه در ادامه قاری باید به اندازه ای مطالعه و اشراف داشته باشد که به ترجمه و تفسیر آیات آن هم با بیانی گیرا و جاذب بپردازد. بهتر است آیات ولایت، امامت و رسالت خوانده و شأن نزول آنها و حتی قصه های قرآنی گفته شود. مردم اینگونه غرق در لذت می شوند. همچنین می توانند به واسطه داستان های قرآنی از اهل بیت(ع) و امام حسین(ع) بگویند. این امر منجر به 10 برابر شدن حس ولایت و اطاعات از ائمه معصومین(ع) می شود. باید ارادتمان به اسلام را از طرق مختلف به اثبات برسانیم که مهمترین آن «کتاب الله» و «عترتی» است. اینها در کلمه جدا هستند اما همانطور که در حدیث ثقلین نیز آمده: «لَنْ یَفْتَرِقا حَتّی یَرِدا عَلَیَّ الْحَوض» یکی هستند. ائمه(ع) تجسم قرآن و قرآن ناطق هستند و هرکاری که می کنند قرآن است و حجت خداوند هستند و هرکدام از ائمه معصومین(ع) آیه هستند و کوچکترین تکذیب ائمه(ع) و ولایت منجر به عذاب اخروی و جهنم می شود. این دو را باید با هم داشت.

انتهای پیام

کلیدواژه های این خبر
ماه محرم   تلاوت   سوگواره   جبرئیل   دین اسلام   هیئات مذهبی   مصحف   قرآن کریم   مکه   نویسان   قاریان   علی اکبر حنیفی   ائمه اطهار   اهل بیت   تزکیه   یزید   محرم و صفر   مروج   سیره   هیئات حسینی   امام حسین علیه السلام   قرآن خواندن   معصومین   حادثه   حسینیه   تلاوت قرآن   عزاداری  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایکنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
بازتاب گسترده درگذشت علامه حکیمی در صفحات معارفی رسانه ها
ایکنا
تقدیر شورای عالی قرآن از توجه هیات های مذهبی به قرآن کریم
پایگاه وارث
شورای عالی قرآن از هیات ها و مداحان برای توجه به تلاوت قرآن در مراسم عزاداری تقدیر کرد
تسنیم
معطر شدن فضای هیات ها به آیات قرآن عمل به حدیث ثقلین است
ایرنا
قدردانی شورای عالی قرآن از سیدمجید بنی فاطمه و بانیان نذر تلاوت + فیلم
ایکنا
تقدیر شورای عالی قرآن از هیات های مذهبی جهت تلاوت قرآن در ابتدای مراسم عزاداری
شبستان
سیزدهمین روز از ماه محرم و انتقال اسرای کربلا به زندان کوفه/اهمیت نشر معارف در ماه های محرم و صفر
میزان
نقش امام حسین(ع) در احیای تمدن اسلامی
شبستان
مراسم عزاداری و سوگواری حسینی در کشورهای مختلف جهان
شبستان
دعوت از قاری در مجالس عزاداری حسینی موجب عزت است
ایکنا
روز یازدهم ماه محرم و دل های سوخته اسرای کربلا/دعا و استغفار 2 عمل مورد تاکید «سیدالشهداء (ع)»
میزان
نگاهی به بود و نبود اهداف قرآنی در برنامه وزیر پیشنهادی ارشاد
ایکنا
محرم ماه دیگرخواهی و توجه به حقوق دیگران/شهروندان دلتنگ عزاداری به سبک و سیاق قبل از کرونا
شیرازه
مسئولان هیئات عزاداری درباره جایگاه قرآن توجیه شوند
ایکنا
حضور موفق هیات های مذهبی در فضای مجازی/ منبرهای مجازی طرفدار دارد
مهر نیوز
اقتدار مکتب حسینی با تاسی از گفتمان عاشورایی
ایرنا
روایت تسنیم از شور و شعور حسینی شب عاشورا در دروازه عتبات عالیات/ رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در هیات های مذهبی
تسنیم
برگزاری کرسی های تفسیر قرآن در طول سال یاریگر تبیین قیام حسینی خواهد بود
ایکنا
ویژه برنامه های تاسوعا و عاشورا در حرم شاهچراغ(ع) به صورت محدود برگزار می شود
تسنیم
رسم عاشقیِ عزاداران حسینی در تاسوعاو عاشورا/جاذبه اباعبدالله ارادتمندانش را در سیستان و بلوچستان گرد هم می آورد
عصر هامون
امام حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات بشریت است
خبرگزاری بسیج
هدف امام حسین (ع) از قیام امر به معروف و نهی از منکر بوده است
خبرگزاری بسیج
اولین سوگواره حسین (ع) شهید راه قرآن برگزار می شود
خبرگزاری دفاع مقدس
پویش نذر تلاوت آغاز گامی برای خروج قرآن از مهجوریت است
رسانیوز
اولین سوگواره ملی و مجازی «حسین(ع) شهید راه قرآن» برگزار می شود
ایکنا
برگزاری اولین سوگواره ملی و مجازی حسین(ع) شهید راه قرآن
شبستان
برافراشته شدن پرچم عزای حسینی هرمزگانی ها در ایام کرونایی
ایرنا
مجالس روضه، خالی از تلاوت قرآن نباشد / قاریان پیشقدم انس قرآن و عترت باشند
ایکنا
اولین سوگواره ملی و مجازی حسین (ع) شهید راه قرآن برگزار می شود
مهر نیوز
آغاز به کار اولین سوگواره ملی و مجازی "حسین(ع) شهید راه قرآن"
ابنا
آغاز به کار اولین سوگواره ملی و مجازی حسین(ع) شهید راه قرآن
ایرنا
مسئولان فرهنگی و هیئات، اهمیت تلاوت قرآن را درک کنند
ایکنا
«ما ملت امام حسینیم» چطور شعار یک ملت شد؟
اتاق خبر
مجلس عزای حسین(ع) جلسه قرآن خوانی و قرآن دانی است
ایکنا
ادیب یزدی: راس امام بر بالای نی 19 بار قرآن خواند/ مجلس امام حسین (ع) مجلس قرآن است
مشرق نیوز
غفلت از برنامه ریزی برای انتقال مفاهیم قرآنی به کودکان و نوجوانان در هیئات حسینی
ایکنا
خبرنگاران امام سجاد (ع) و امام باقر (ع) را الگوی خود قرار دهند
خبرگزاری بسیج
استاد انصاریان؛ نذر تلاوت قرآن در تاریخ اسلام بی سابقه است
پایگاه وارث
اهتمام سخنرانان و مداحان به اندیشه قرآنی لازم است
ایکنا
نظر شیخ حسین انصاریان درباره «نذر تلاوت» + فیلم
ایکنا
اخبار مرتبط
bltایکنا : بازتاب گسترده درگذشت علامه حکیمی در صفحات معارفی رسانه ها
bltپایگاه وارث : تقدیر شورای عالی قرآن از توجه هیات های مذهبی به قرآن کریم
bltتسنیم : شورای عالی قرآن از هیات ها و مداحان برای توجه به تلاوت قرآن در مراسم عزاداری تقدیر کرد
bltایرنا : معطر شدن فضای هیات ها به آیات قرآن عمل به حدیث ثقلین است
bltایکنا : قدردانی شورای عالی قرآن از سیدمجید بنی فاطمه و بانیان نذر تلاوت + فیلم
bltشبستان : تقدیر شورای عالی قرآن از هیات های مذهبی جهت تلاوت قرآن در ابتدای مراسم عزاداری
bltمیزان : سیزدهمین روز از ماه محرم و انتقال اسرای کربلا به زندان کوفه/اهمیت نشر معارف در ماه های محرم و صفر
bltشبستان : نقش امام حسین(ع) در احیای تمدن اسلامی
bltشبستان : مراسم عزاداری و سوگواری حسینی در کشورهای مختلف جهان
bltایکنا : دعوت از قاری در مجالس عزاداری حسینی موجب عزت است
bltمیزان : روز یازدهم ماه محرم و دل های سوخته اسرای کربلا/دعا و استغفار 2 عمل مورد تاکید «سیدالشهداء (ع)»
bltایکنا : نگاهی به بود و نبود اهداف قرآنی در برنامه وزیر پیشنهادی ارشاد
bltشیرازه : محرم ماه دیگرخواهی و توجه به حقوق دیگران/شهروندان دلتنگ عزاداری به سبک و سیاق قبل از کرونا
bltایکنا : مسئولان هیئات عزاداری درباره جایگاه قرآن توجیه شوند
bltمهر نیوز : حضور موفق هیات های مذهبی در فضای مجازی/ منبرهای مجازی طرفدار دارد
bltایرنا : اقتدار مکتب حسینی با تاسی از گفتمان عاشورایی
bltتسنیم : روایت تسنیم از شور و شعور حسینی شب عاشورا در دروازه عتبات عالیات/ رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در هیات های مذهبی
bltایکنا : برگزاری کرسی های تفسیر قرآن در طول سال یاریگر تبیین قیام حسینی خواهد بود
bltتسنیم : ویژه برنامه های تاسوعا و عاشورا در حرم شاهچراغ(ع) به صورت محدود برگزار می شود
bltعصر هامون : رسم عاشقیِ عزاداران حسینی در تاسوعاو عاشورا/جاذبه اباعبدالله ارادتمندانش را در سیستان و بلوچستان گرد هم می آورد
bltخبرگزاری بسیج : امام حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات بشریت است
bltخبرگزاری بسیج : هدف امام حسین (ع) از قیام امر به معروف و نهی از منکر بوده است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : اولین سوگواره حسین (ع) شهید راه قرآن برگزار می شود
bltرسانیوز : پویش نذر تلاوت آغاز گامی برای خروج قرآن از مهجوریت است
bltایکنا : اولین سوگواره ملی و مجازی «حسین(ع) شهید راه قرآن» برگزار می شود
bltشبستان : برگزاری اولین سوگواره ملی و مجازی حسین(ع) شهید راه قرآن
bltایرنا : برافراشته شدن پرچم عزای حسینی هرمزگانی ها در ایام کرونایی
bltایکنا : مجالس روضه، خالی از تلاوت قرآن نباشد / قاریان پیشقدم انس قرآن و عترت باشند
bltمهر نیوز : اولین سوگواره ملی و مجازی حسین (ع) شهید راه قرآن برگزار می شود
bltابنا : آغاز به کار اولین سوگواره ملی و مجازی "حسین(ع) شهید راه قرآن"
bltایرنا : آغاز به کار اولین سوگواره ملی و مجازی حسین(ع) شهید راه قرآن
bltایکنا : مسئولان فرهنگی و هیئات، اهمیت تلاوت قرآن را درک کنند
bltاتاق خبر : «ما ملت امام حسینیم» چطور شعار یک ملت شد؟
bltایکنا : مجلس عزای حسین(ع) جلسه قرآن خوانی و قرآن دانی است
bltمشرق نیوز : ادیب یزدی: راس امام بر بالای نی 19 بار قرآن خواند/ مجلس امام حسین (ع) مجلس قرآن است
bltایکنا : غفلت از برنامه ریزی برای انتقال مفاهیم قرآنی به کودکان و نوجوانان در هیئات حسینی
bltخبرگزاری بسیج : خبرنگاران امام سجاد (ع) و امام باقر (ع) را الگوی خود قرار دهند
bltپایگاه وارث : استاد انصاریان؛ نذر تلاوت قرآن در تاریخ اسلام بی سابقه است
bltایکنا : اهتمام سخنرانان و مداحان به اندیشه قرآنی لازم است
bltایکنا : نظر شیخ حسین انصاریان درباره «نذر تلاوت» + فیلم
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.