آموزش تشخیص سالم بودن باتری لپ تاپ و تعداد دفعات شارژ آن

آموزش تشخیص سالم بودن باتری لپ تاپ و تعداد دفعات شارژ آن
اگر می خواهید بدانید که چند بار باتری لپ تاپ خود را شارژ کرده اید، آنگاه این مطلب می تواند برای شما مفید باشد. نوشته آموزش تشخیص سالم بودن باتری لپ تاپ و تعداد دفعات شارژ آن اولین بار در اخبار فناوری و موبایل پدیدار شد.
آموزش تشخیص سالم بودن باتری لپ تاپ و تعداد دفعات شارژ آن

همان طور که احتمالا بدانید، باتری های قابل شارژ نیز عمر محدودی دارند. هر چند که باتری لپ تاپ شما در حالت خوشبینانه می تواند تا چندین سال دوام بیاورد، اما در هر صورت به مرور زمان کارایی آن کاهش خواهد یافت. این قضیه بدین معنا است که یک باتری پس از گذشت دو سال، دیگر همانند گذشته دوام نخواهد آورد. حال اگر قصد پیدا کردن تعداد دفعات شارژ باتری لپ تاپ خود در سیستم عامل ویندوز را دارید، آنگاه در ادامه این مطلب می توانید با شیوه انجام این کار آشنا شوید.

با پیدا کردن تعداد چرخه های شارژ باتری لپ تاپ خود می توانید بفهمید که چند بار آن را شارژ کرده اید. در ادامه به توضیح این اصطلاح و همچنین شیوه پیدا کردن اطلاعات آن در سیستم عامل ویندوز می پردازیم.

منظور از چرخه باتری چیست؟منظور از چرخه باتری در واقع یک بار خالی شدن شارژ باتری (از 100 به صفر) است. قرار نیست که چنین چیزی به یکباره رخ دهد. به عنوان نمونه اگر شارژ باتری لپ تاپ شما از 100 درصد به 50 درصد کاهش یافته و سپس آن را مجددا تا 100 درصد شارژ کنید و سپس باتری را تا 50 درصد مصرف نمایید، آنگاه این به عنوان یک چرخه در نظر گرفته خواهد شد.

با این اوصاف منظور از تعداد چرخه های یک باتری، تعداد دفعاتی است که شارژ باتری شما، 100 درصد استفاده شده است. هر چه این عدد کمتر باشد، آنگاه باتری شما نیز وضعیت سالم تری خواهد داشت و ساعات بیشتری دوام خواهد آورد. خوشبختانه جهت پیدا کردن تعداد دفعات شارژ باتری لپ تاپ در ویندوز، کار دشواری را در پیش ندارید. چنین اطلاعاتی در رابطه با بررسی وضعیت سلامت باتری لپ تاپ (چه مال خودتان بوده و چه لپ تاپ کس دیگری باشد )، مفید هستند.

این مطلب را نیز بخوانید: چگونه باتری لپ تاپ را کالیبره کنیم؟اینکه یک باتری پس از چند چرخه شارژ، نیاز به تعویض دارد، به مدل باتری بستگی دارد. اکثر باتری ها حداقل تا 500 چرخه شارژ، عملکرد خوبی دارند. جهت مقایسه باید بگوییم که چرخه شارژ استاندارد باتری مک بوک های جدید اپل در حدود 1000 بار است. پس از این تعداد، باتری دستگاه شما بازهم کار خواهد کرد، اما بسیار کمتر دوام خواهد آورد.

نحوه مشاهده تعداد دفعات شارژ باتری لپ تاپ در ویندوز 10در یک لپ تاپ مجهز به ویندوز 10 با استفاده از یک دستور Command Prompt می توانید این کار را انجام دهید. جهت باز کردن Command Prompt باید بر روی کلید استارت کلیک-راست کرده (و یا کلیدهای "Win + X" را فشار دهید) و سپس در منوی ظاهر شده، "Command Prompt" و یا "Windows PowerShell" را انتخاب کنید.

پس از ظاهر شدن پنجره Command Prompt، باید دستور زیر را در آن تایپ کنید:

powercfg /batteryreportسپس باید در اپلیکیشن فایل اکسپلورر به پوشه کاربر (User) خود رفته و فایل "battery-report.html" را پیدا کنید. این مسیر در پنجره Command Prompt نیز مشاهده می شود.

C:\Users\[YOUR USERNAME]\battery-report.htmlبه جای "YOUR USERNAME"، نام کاربری شما نوشته می شود.

با دابل-کلیک بر روی فایل موردنظر، می بینید که از طریق مرورگر پیش فرض شما باز می شود. در بالا می توانید برخی از اطلاعات پایه همانند نام کامپیوتر و زمان تهیه گزارش را مشاهده کنید. به پایین رفته و بخش "Installed batteries" را پیدا کنید. در اینجا می توانید "Design Capacity" و "Full Charge Capacity" را مشاهده کنید.

تعداد دفعات شارژ باتری لپ تاپ در ویندوز

Design Capacity به نهایت شارژ باتری شما در حالت اولیه اشاره کرده و Full Charge Capacity نیز به این اشاره می کند که باتری لپ تاپ شما در حال حاضر تا چه اندازه شارژ نگه می دارد. هر چه این دو عدد به یکدیگر نزدیک تر باشند، آنگاه باتری شما نیز سالم تر خواهد بود. اما اگر عدد مربوط به "Full Charge Capacity" خیلی کمتر از "Design Capacity" باشد، آنگاه می توان گفت که باتری شما وضعیت خوبی ندارد.

"Cycle Count" به شما نشان می دهد که باتری شما چند بار چرخه شارژ شدن و سپس خالی شدن شارژ را تجربه کرده است. هر چه این عدد بالاتر باشد، آنگاه توان شارژدهی باتری لپ تاپ شما در قیاس با روزهای اول آن، کاهش می یابد.

در پایین تر از این گزینه نیز می توانید اطلاعاتی را در رابطه با استفاده اخیر از باتری خود، مشاهده کنید. این اطلاعات در هنگام رفع مشکلات خاصی می توانند به شما کمک کنند.

آیا تعداد دفعات شارژ باتری به شما نشان داده نمی شود؟این احتمال وجود دارد که در گزارش صادر شده باتری، تعداد دفعات شارژ قید نشود. چنین قضیه ای را می توان در تصویر بالا نیز مشاهده کرد. همان طور که می بینید، به جای عدد، یک خط-تیره قرار داده شده است. اگر چنین قضیه ای نیز برای شما رخ داد، آنگاه پیش از هر چیز باید از آپدیت بودن تمامی درایورهای کامپیوتر خود، اطمینان حاصل کنید. معمولا این مشکل بدین دلیل رخ می دهد که ویندوز نمی تواند به خوبی با سخت افزارهای لپ تاپ شما ارتباط برقرار کند. به همین دلیل درایورها از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

در اینجا باید توجه خاصی به درایور باتری و همچنین درایور چیپست خود داشته باشید. پس از آپدیت کردن درایورها، کامپیوتر خود را ریبوت کرده و سپس مجددا گزارش باتری را صادر کنید. اگر بازهم مشکلتان حل نشد، آنگاه باید UEFI/BIOS را نیز به روزرسانی کنید.

این مطلب را نیز بخوانید: آیا جدا کردن باتری لپ تاپ موجب افزایش طول عمر آن می شود؟اگر بازهم مشکل پابرجا بود، آنگاه باید نرم افزار مدیریت کامپیوتر متعلق به تولیدکننده لپ تاپ خود را نصب کنید. مثلا در لپ تاپ های لنوو می توانید Lenovo Vantage را نصب کنید. علاوه بر قابلیت هایی مفید همانند به روزرسانی درایورها، چنین اپلیکیشن هایی می ‎توانند اطلاعات کامپیوتر شما را نیز نمایش دهند. به دنبال بخش هایی همانند System Health ،Battery Management ،Hardware Details و یا موارد مشابه بگردید. در اینجا باید بتوانید به اطلاعات باتری دستگاه خود، دسترسی پیدا کنید. اگر خوش شانس باشید، آنگاه اطلاعات مربوط به تعداد دفعات شارژ را نیز می توانید در اینجا مشاهده کنید.

سخن پایانیاکنون می دانید که چگونه می توانید تعداد دفعات شارژ باتری لپ تاپ خود را پیدا کنید. در رابطه با مصرف باتری و کاهش عمر مفید آن نیز نباید ناراحت باشید، زیرا این یک موضوع کاملا عادی است. در بسیاری از موارد، تعویض باتری لپ تاپ هزینه قابل توجهی دارد. البته باتری شما پس از طی کردن تعداد دفعات شارژ استاندارد خود، هنوز هم کار می کند، فقط مسئله اینجاست که باید آن را به دفعات بیشتری شارژ کنید.

در عین حال توجه به اقداماتی که مصرف باتری را کاهش می دهند نیز می تواند شما را در کاهش تعداد دفعات شارژ، یاری برساند. از این موارد می توان به کاهش روشنایی نمایشگر اشاره کرد. اگر هم باتری لپ تاپ شما قابل تعویض نباشد، آنگاه بهتر است که بیشتر مراقب آن باشید.


کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   فناوری   مرورگر   ویندوز   کارایی   مک بوک   تایپ   اپلکیشن   سیستم عامل   ویندوز 10   کالیبره   اپل  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آی تی رسان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
آی تی رسان بررسی می کند: مشکلات نابینایان جهت استفاده از اینترنت، تلفن هوشمند و رایانه شخصی چیست؟
آی تی رسان
آشنایی با مک بوک های اپل
آی تی رسان
ماجرای اکانت های بی صاحب در روبیکا چیست
زومیت
از دانلود مسیریاب فارسی بلد تا پیام رسان محبوب گوگل
باشگاه خبرنگاران
آموزش تشخیص سالم بودن باتری لپ تاپ
صبحانه با خبر
12 پیش بینی از سرنوشت فناوری های دهه گذشته در دنیای امروز؛ کدام یک به حقیقت پیوسته اند؟
ساعت 24
مدل های جدید اپل واچ و مک بوک در پایگاه نظارت داده اوراسیا دیده شد
زومیت
چگونه اندازه فونت اپل واچ خود را افزایش دهیم؟
آی تی رسان
محیط توسعه و برنامه نویسی اندروید (برای ویندوز) - Android SDK Release 31.0.1 Windows
سرزمین دانلود
چطور اپلیکیشن ها را در آیفون مخفی کنیم؟
خبرآنلاین
ترفندی برای عملکرد بهتر لپ تاپ در زمان دورکاری
نصف جهان
iOS 14.5 منتشر شد
بولتن نیوز
راهکاری برای تبدیل گوشی به دوربین لپ تاپ
میزان
بوت لودر (Bootloader) چیست و چگونه کار می کند؟
آی تی رسان
iOS 14.5 با قابلیت بحث برانگیز App Tracking Transparency منتشر شد
زومیت
اپل به روزرسانی جدید iOS 14.5 و WatchOS 7.4 را منتشر کرد
آی تی رسان
چگونه چند عکس را روی PDF ذخیره کنیم + روش کار در ویندوزهای جدید و قدیمی
سایت جماران
چگونه حالت دارک مود را در Google Docs فعال کنیم؟
آی تی رسان
اپل برای ادغام تبلت های آی پد و کامپیوترهای مک خود هیچ برنامه ای ندارد
آی تی رسان
چگونه فایل های JAR را در ویندوز 10 اجرا کنیم؟
آی تی رسان
اجرای ویندوز 10 آرم روی مک های M1 اپل ممکن شد
زومیت
روش هایی برای بهبود تجربه گیمینگ در کامپیوترهای مک
آی تی رسان
طراحی اپلیکیشن موبایل در یک نگاه
رجانیوز
روش های چک کردن قدرت سیگنال وای فای در ویندوز 10
آی تی رسان
الزام نصب نرم افزار روسی در تمام گوشی های روسیه
شعار سال
گوشی ها در روسیه باید با برنامه های روسی از پیش نصب شده عرضه شوند
باشگاه خبرنگاران
یادگیری برنامه نویسی از مبتدی تا پیشرفته
آی تی رسان
مرگ کورتانا در سیستم عامل های اندروید و iOS
آنا نیوز
چگونه از طریق کامپیوترهای ویندوزی به سرویس PS Now سونی دسترسی پیدا کنیم؟
آی تی رسان
دانلود لانچر زیبای آلفا هیبرید مخصوص اندروید Alpha Hybrid Launcher Prime 11.7 / به روز رسانی ویندوز 10 مشکل چاپگر ها را حل می کند
باشگاه خبرنگاران
چگونه مشکل خالی نشدن سطل آشغال ویندوز 10 را برطرف کنیم؟
آی تی رسان
چگونه نسخه جاوای نصب شده بر روی ویندوز 10 خود را تشخیص دهیم؟
آی تی رسان
چگونه مشکل تنظیم نبودن ساعت ویندوز 10 خود را برطرف کنیم؟
آی تی رسان
چگونه ارور 0x80004005 را در ویندوز 10 رفع کنیم؟
آی تی رسان
آموزش باز کردن فایل های WIM در ویندوز 10
آی تی رسان
SysMain یا همان Superfetch در ویندوز 10 چیست و چه کاربردی دارد؟
آی تی رسان
کوالکام با تولید تراشه کامپیوتری پیشرفته مبتنی بر معماری ARM به دنبال رقابت با اپل است
آی تی رسان
سرویس زیرساخت ابری مبین نت؛ راهکاری برای کاهش هزینه های نگهداری داده
آی تی رسان
چگونه یادداشت های اپل نوت خود را در ویندوز 10 مشاهده و ویرایش کنیم؟
آی تی رسان
چگونه سریع ترین تنظیمات DNS را برای اینترنت خود پیدا کنیم؟
آی تی رسان
اخبار مرتبط
bltآی تی رسان : آی تی رسان بررسی می کند: مشکلات نابینایان جهت استفاده از اینترنت، تلفن هوشمند و رایانه شخصی چیست؟
bltآی تی رسان : آشنایی با مک بوک های اپل
bltزومیت : ماجرای اکانت های بی صاحب در روبیکا چیست
bltباشگاه خبرنگاران : از دانلود مسیریاب فارسی بلد تا پیام رسان محبوب گوگل
bltصبحانه با خبر : آموزش تشخیص سالم بودن باتری لپ تاپ
bltساعت 24 : 12 پیش بینی از سرنوشت فناوری های دهه گذشته در دنیای امروز؛ کدام یک به حقیقت پیوسته اند؟
bltزومیت : مدل های جدید اپل واچ و مک بوک در پایگاه نظارت داده اوراسیا دیده شد
bltآی تی رسان : چگونه اندازه فونت اپل واچ خود را افزایش دهیم؟
bltسرزمین دانلود : محیط توسعه و برنامه نویسی اندروید (برای ویندوز) - Android SDK Release 31.0.1 Windows
bltخبرآنلاین : چطور اپلیکیشن ها را در آیفون مخفی کنیم؟
bltنصف جهان : ترفندی برای عملکرد بهتر لپ تاپ در زمان دورکاری
bltبولتن نیوز : iOS 14.5 منتشر شد
bltمیزان : راهکاری برای تبدیل گوشی به دوربین لپ تاپ
bltآی تی رسان : بوت لودر (Bootloader) چیست و چگونه کار می کند؟
bltزومیت : iOS 14.5 با قابلیت بحث برانگیز App Tracking Transparency منتشر شد
bltآی تی رسان : اپل به روزرسانی جدید iOS 14.5 و WatchOS 7.4 را منتشر کرد
bltسایت جماران : چگونه چند عکس را روی PDF ذخیره کنیم + روش کار در ویندوزهای جدید و قدیمی
bltآی تی رسان : چگونه حالت دارک مود را در Google Docs فعال کنیم؟
bltآی تی رسان : اپل برای ادغام تبلت های آی پد و کامپیوترهای مک خود هیچ برنامه ای ندارد
bltآی تی رسان : چگونه فایل های JAR را در ویندوز 10 اجرا کنیم؟
bltزومیت : اجرای ویندوز 10 آرم روی مک های M1 اپل ممکن شد
bltآی تی رسان : روش هایی برای بهبود تجربه گیمینگ در کامپیوترهای مک
bltرجانیوز : طراحی اپلیکیشن موبایل در یک نگاه
bltآی تی رسان : روش های چک کردن قدرت سیگنال وای فای در ویندوز 10
bltشعار سال : الزام نصب نرم افزار روسی در تمام گوشی های روسیه
bltباشگاه خبرنگاران : گوشی ها در روسیه باید با برنامه های روسی از پیش نصب شده عرضه شوند
bltآی تی رسان : یادگیری برنامه نویسی از مبتدی تا پیشرفته
bltآنا نیوز : مرگ کورتانا در سیستم عامل های اندروید و iOS
bltآی تی رسان : چگونه از طریق کامپیوترهای ویندوزی به سرویس PS Now سونی دسترسی پیدا کنیم؟
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود لانچر زیبای آلفا هیبرید مخصوص اندروید Alpha Hybrid Launcher Prime 11.7 / به روز رسانی ویندوز 10 مشکل چاپگر ها را حل می کند
bltآی تی رسان : چگونه مشکل خالی نشدن سطل آشغال ویندوز 10 را برطرف کنیم؟
bltآی تی رسان : چگونه نسخه جاوای نصب شده بر روی ویندوز 10 خود را تشخیص دهیم؟
bltآی تی رسان : چگونه مشکل تنظیم نبودن ساعت ویندوز 10 خود را برطرف کنیم؟
bltآی تی رسان : چگونه ارور 0x80004005 را در ویندوز 10 رفع کنیم؟
bltآی تی رسان : آموزش باز کردن فایل های WIM در ویندوز 10
bltآی تی رسان : SysMain یا همان Superfetch در ویندوز 10 چیست و چه کاربردی دارد؟
bltآی تی رسان : کوالکام با تولید تراشه کامپیوتری پیشرفته مبتنی بر معماری ARM به دنبال رقابت با اپل است
bltآی تی رسان : سرویس زیرساخت ابری مبین نت؛ راهکاری برای کاهش هزینه های نگهداری داده
bltآی تی رسان : چگونه یادداشت های اپل نوت خود را در ویندوز 10 مشاهده و ویرایش کنیم؟
bltآی تی رسان : چگونه سریع ترین تنظیمات DNS را برای اینترنت خود پیدا کنیم؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.