علت سکوت 10 ساله امام حسین (ع) پیش از قیام عاشورا/ تفاوت در ظاهر ماموریت ائمه اطهار

علت سکوت 10 ساله امام حسین (ع) پیش از قیام عاشورا/ تفاوت در ظاهر ماموریت ائمه اطهار
خون مطهر امام حسین (ع) نه فقط ظاهر اسلام و قرآن و کعبه را حفظ کرد، بلکه باطن دین یعنی عقلانیت حقیقی و امامت محفوظ ماند و شهادت آن حضرت موجب بیداری مجدد شد.
علت سکوت 10 ساله امام حسین (ع) پیش از قیام عاشورا/ تفاوت در ظاهر ماموریت ائمه اطهار

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، زمانی که معاویه با حیله گری ناجوانمردانه قدرت را به دست می گیرد، فاز دوم جریان انحرافات را فعلیت می دهد. فاز دوم، خروج انحراف از عالم خفی به عالم جلی بود و از این به بعد حاکم، شاه می شود. معاویه، شاه رسمی است؛ یعنی کاخ دارد و نشانه های معمول سلطنت را دارد. خود را ملک معرفی کرده و تاج گذاری می کند و از همه بدتر، بنیان پادشاهی موروثی را که اوج ارتجاع و اوج سیر قهقرایی است پایه گذاری می کند. وقتی امامت به امام حسین (ع) می رسد، با این مسئله مواجه هستیم که جریان ارتجاع و سیر قهقرایی که تبدیل شدن امامت به سلطنت از نمادهای آن است، به اوج فضیحت می رسد که این فضیحت با مرگ معاویه و اعلام پادشاهی یزید شروع می شود. یزید به عنوان جانشین معاویه، به تصریح و تأکید تاریخ، کسی است که از شمایل نماز نفرت داشت و به شرب خمر علاقه می ورزید. بر مسند تفسیر قرآن نشسته و قصد از بین بردن اصل اسلام را داشت. این ها نماد جریان سیر قهقرایی است؛ رمزی است از اینکه جامعه این چنین از حقیقت اسلام فاصله گرفته است.

خبرگزاری تسنیم در گفت وگویی که با آیت الله سید محمد قائم مقامی انجام داده، به طور تفصیلی به بررسی و تحلیل زمینه های شکل گیری واقعه عاشورا و قیام کربلا پرداخته است. حجت الاسلام قائم مقامی در این گفت وگو تأکید کرده است: در سیر حوادث تاریخی، ائمه اطهار علیهم السلام به عنوان حجت های الهی در عین اینکه مأموریتشان (یعنی دفاع از اسلام) یکی است، لیکن نحوه مأموریت آن ها با هم متفاوت است. به این ترتیب که در قبال حادثه اعراض مردم از حقیقت دین که بالاترین مصیبت است، شاهد برخوردهای متفاوت هستیم از بزرگانی که در نهایت اتحاد هستند و این تفاوت در عملکرد، به دلیل تفاوت در نحوه اجرای مأموریت ایشان است.

هم راستایی صلح امام حسن(ع) با قیام امام حسین(ع)

می دانیم که خط سیر ائمه اطهار علیهم السلام یکی بوده است؛ این خط سیر یکسان در سیره و سبک زندگی پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و تمامی امامان معصوم علیهم السلام هم قابل مشاهده است. زندگی امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام چیزی جدا از زندگی امام حسن علیه السلام نبوده و خط سیر امام حسن علیه السلام همان سیره امام حسین علیه السلام است و این ادامه داشته تا هم اکنون. اما در ظاهر، مواردی را مشاهده می کنیم که گویی قدری با هم متفاوت هستند. برای مثال امام حسن علیه السلام در برابر معاویه صلح را در پیش گرفتند درحالی که امام حسین علیه السلام در برابر یزید به قیام برخاستند. در اینجا این پرسش مطرح می شود که اگر خط سیر آن بزرگان یکی است، چه چیزی عامل تفاوت در نمود ظاهری عملکرد ایشان شده است؟

همان طور که در سؤال اشاره کردید جوهره سیره اولیا علیهم السلام یکی است لیکن شکل تجلی آن، قدری متفاوت است. در درجه اول میدانیم که برای ائمه معصوم علیه السلام از جانب خداوند متعال، مأموریت خاص معین شده است. در مکتب اهل بیت علیهم السلام وجود مقدس 14 معصوم معین بوده. در عین حال میان ایشان و خداوند عهدی بوده که به شکل لوح از آسمان نازل شده که در این الواح نام هریک از معصومین با مأموریت ویژه او ذکر شده بود.

شاید این الواح جنبه نمادین داشته باشند، اما واقعیت امر همین است که امامت و ولایت به هر یک از امامان که می رسیده مأمور بوده تا مهر مربوط به خودش را از زیر نام خودش بردارد و دستور ویژه خود را بخواند. برای مثال مأموریت امام حسن علیه السلام پیشی گرفتن صبر بوده است و امام حسین علیه السلام باید قیام می کرد، آن هم درحالی که می دانست خونش ریخته خواهد شد. چنانکه امام باقر و امام صادق علیهم السلام مأموریت علمی و فرهنگی را بر عهده داشتند.

به هر حال مأموریت تمامی ائمه اطهار علیهم السلام یکی است، اما چرا به لحاظ بروز و ظهور عینی می بینیم که چگونه بعد از ظهور اسلام و پس از یک انحرافی که در سیر جریان اسلام رخ می دهد، به علت عدم قابلیت مردم آن زمان در حفظ مسیر، جریان امامت و ولایت دچار انحرافاتی می شود. نوعی تردید نسبت به حقیقت دین پدید می آید.

تأثیر غذای هیئت بر مادر و کودک/ جلسات روضه، مهد تربیت دینی کودک و نوجوان استچگونه امام زمان (عج) پس از قرن ها از قاتلان امام حسین(ع) انتقام می گیرد؟

تفاوت در ظاهر مأموریت امامان معصوم علیهم السلام

چرا در این سیر انحرافی، مأموریت ویژه ائمه اطهار علیهم السلام در هر دوره ای به شکلی انجام می شد؟

ائمه اطهار علیه السلام به عنوان نمایندگان حقیقی اسلام، هرکدام مأموریتی دارند که چگونه با این اتفاق نامبارک برخورد کنند و چه کنند که مجدداً اسلام را برقرار کنند؛ آن هم اسلامی که از طریق پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله در این عالم طلوع کرد. سپس در اثر اعراضی که انسان ها کردند و به حقیقت پشت کردند، این آفتاب به نوعی در حال غروب بود.

در این سیر اعراضی که پدید می آید لازم است مجدداً اسلام طلوع کند. این امر قطعی بود و مشخص بود این آفتابی که طلوع کرده نمی تواند برای همیشه غروب کند و یا از بین برود. نقش ائمه اطهار علیهم السلام از روزی که امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام آمد تا حضور مقدس امام حسن عسگری و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، احیای مجدد دین است.

چرا خون امام حسین (ع) باید ریخته می شد؟

اما می دانیم که ذات دین توحیدی به هیچ وجه و حتی در اثر رویگردانی همه مردم از بین نمی رود. چرا دین خدا به یاری ائمه اطهار علیهم السلام نیاز داشت تا به عنوان مثال امام حسین علیه السلام به آن شکل به شهادت برسد؟

دین یک حقیقت زنده است و در اثر اعراض مردم با نوعی اماته روبرو می شود. ذات دین هیچ وقت نمی میرد لیکن بروز دین که جنبه انسانی دارد به میزانی که پذیرش انجام شود، این حقیقت ظاهر می شود. اتفاقی که در اسلام رخ داد این بود که آفتاب اسلام و حقیقت دین با پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله طلوع می کند ولی باید دید که به صورتی که واقع شده ادامه پیدا نمی کند که لازمه آن مسئله ولایت و امامت است.

امام متولی دین و مفسر و مجری آن است. لازمه تداوم آن حقیقت، حاکمیت ولی خداست. بلافاصله پس از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله ما شاهد اعراض از حقیقت دین بودیم که نماد آن اعراض از ولایت است. وقتی مردم از ولی اعراض می کنند، به این معناست که از حقیقت اسلام اعراض کرده اند. درنتیجه صورت ظاهری اسلام باقی می ماند.

علت تفاوت در ظاهر مأموریت خاندان رسول خدا صلوات الله علیه

چرا شکل ظاهری مأموریتی خاندان رسول خدا صلی الله علیه و آله متفاوت است؟ به عنوان مثال حتی به نظر می رسد که مأموریت حضرت زهرا و امام علی علیهماالسلام نیز با هم متفاوت بوده است؟

بعد از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله، مردم با دو حجت روبه رو شدند: یکی امام علی علیه السلام است و دیگری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها. درواقع حضرت فاطمه سلام الله علیها اگرچه امام نیستند ولی حجت خدا هستند. همین دو حجت خدا در شرایطی که با اعراض مردم از حقیقت دین مواجه می شوند، برای احیای دین رفتار و برخوردی دارند و با جامعه تعامل می کنند.

جالب این است که در این سیر حوادث، این دو حجت در عین اینکه مأموریتشان (یعنی دفاع از اسلام) یکی است لیکن نحوه مأموریت آن ها هم متفاوت است. به این ترتیب که در قبال حادثه اعراض مردم از حقیقت دین که بالاترین مصیبت است، شاهد دو برخورد متفاوت هستیم از دو نفری که در نهایت اتحاد هستند و درواقع یکی هستند. وجود مقدس حضرت فاطمه سلام الله علیها در قبال این حادثه مأموریتشان اعتراض و برخورد و درگیری و فریاد است و همچنین برخورد متقابل با ایشان که درنهایت منجر به شهادت ایشان در سن بسیار پایین شد و اعتراض ایشان در تاریخ جاودانه شد.

در همین حال می بینیم که امام علی علیه السلام که همین مأموریت حفظ، دفاع و احیای دین را دارند با امر الهی نحوه برخورد ایشان متفاوت است. ایشان درمجموع مأمور به سکوت و تحمل و حتی نوعی همکاری بودند. حتی کار به جایی می رسد که امر ولایت قطع می شود و امام را در نقش مشاور برای خود قرار می دهند.

وقتی امام حاکم نیست یعنی غایب است. پس غیبت از زمان حضرت علی علیه السلام شروع می شود. حاکمیت 4-5 ساله هم به حساب نمی آید، زیرا بیعتی که جامعه با امام علی علیه السلام دارد بر مبنای ولایت و امامت نیست، بلکه بیعت با یک انسان بزرگ مانند سایر بزرگان است. مأموریت ایشان در این اوضاع سکوت، تعامل، همکاری، مشورت دادن و امثال آن است.

پس از آن وارد فاز دیگری می شویم که ادامه فاز اول و ادامه غیبت است؛ یعنی ادامه دورانی است که اسلام از محور خود فاصله می گیرد و امامت و ولایت تبدیل به سلطنت می شود.

سلطنت و مقابله با امامت

بنابراین به تعبیر شما، سلطنت و مقابله با امامت نه از دوران معاویه، بلکه قبل از آن شروع شده بود؟

بله. این نکته تبدیل امامت به سلطنت برخلاف آنچه می گویند که زمان معاویه به بعد است، درست نیست؛ زیرا بلافاصله پس از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله است. سلطنت از دید اسلام دارای ماهیتی است. مدیریت یا امامت است و یا سلطنت. سلطنت از دیدگاه اسلام، یک ماهیت و هویت است که می تواند در شکل های مختلفی ظاهر شود.

سلطنت یک شکل خفی دارد و یک شکل جلی. اتفاقی که پس از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله رخ می دهد و انحرافی که صورت می پذیرد، آن است که نظام حاکم در جامعه، نظام سلطنتی می شود. لیکن این دوره سلطنت خفی است. به همین علت نام حاکم، پادشاه نیست و به او خلیفه میگویند.

هم راستایی صلح امام حسن(ع) با قیام امام حسین(ع)

در این شرایط، چه می شود که امام حسن علیه السلام در چنین شرایطی برای احیای دین صلح می کنند، اما امام حسین علیه السلام برای نیل به همین هدف، قیام می کنند؟

اتفاقی که پس از شهادت حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام رخ می دهد، این است که سیر جریان انحراف ادامه پیدا می کند و می خواهد تعمیق بیابد و گسترش پیدا کند. نشانه اش هم این است که انحرافی که صورت پذیرفت از عالم خفی به عالم جلی می آید. برای مثال سلطنتی که به صورت مخفیانه اتفاق میفتد در جامعه جلی و آشکار می شود.

از زمان معاویه به بعد با یک نظام پادشاهی جدید روبرو هستیم که اعلام پادشاهی می کنند و ولیعهد می خواهند. هر سه خلیفه اول نیز دارای سلطنت هستند اما مخفی. خلیفه سوم علنی اعلام پادشاهی می کند و قدرت را به دست خاندان خودش می دهد. این ها مقدمه سلطنت جلی است.

بعد از شهادت حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام و خلافتی که به امام حسن علیه السلام به خاطر بیعت مردم رسیده است نه به خاطر حجت و معصوم بودن ایشان، مشاهده می کنیم که آن حضرت فعلاً مانند امیرالمؤمنین علیه السلام به عنوان رجل بزرگ دنیای اسلام مورد بیعت قرار گرفتند؛ اما از آنجایی که بستری موجود، بستر انحرافی است و سیر قهقرای طی می کند، یک طرف امامت و حق قرار دارد و طرف دیگر شناخت درست وجود ندارد.

به همین علت این حاکمیت لرزان و متزلزل است. به خصوص بعد از کشته شدن خلیفه سوم جریان قهقرایی و ارتجاعی حالتی پیدا کرده است که می گویند ما وارث خون خلیفه سوم هستیم. مظلوم نمایی و وراثت خون و قاعده قدرتِ وارثان که در قرآن کریم آمده است به صورت جعلی و شیطانی نمود پیدا می کند. این مصداق را در رابطه با خلیفه سوم قرار دادند و ادعا کردند که خلیفه سوم معصوم و مظلوم بوده و توسط اهل بیت علیهم السلام به شهادت رسیده است. به همین بهانه واهی قصد گرفتن انتقام داشتند و معاویه را با چنین انگیزه هایی اغفال کردند.

بنابراین همین سیر انحرافی و تعبیر و تفسیر غلط از قرآن، موجب قدرت گرفتن معاویه شد؟

همین طور است؛ اما این بار معاویه به عنوان کسی است که می خواهد سلطنت خفی را به سلطنت جلی تبدیل کند و این کار را هم می کند.

در این شرایط بود که امام حسن علیه السلام ناگزیر به سکوت و صبر و صلح شدند.

بله. امام حسن علیه السلام ملاحظه کردند که اقبال به طرف معاویه است و البته مشخص هم بوده که حتی یاران خودشان به آن طرف می روند و امام می بینند که امامت بستری ندارد. بر این اساس ایشان از سوی خداوند متعال مأمور می شوند تا صلح کنند و مانند امام علی علیه السلام تحمل کنند.

چرا امام حسن علیه السلام قیام نکردند؟

اما چرا امام حسن علیه السلام قیام نکردند و دست به شمشیر نشدند؟ چرا مأمور به صلح شدند، آن هم در برابر حاکم خبیث و سفاکی مثل معاویه؟

چون ایشان یاری نداشتند و مشاهده می کردند بسیاری از یارانشان اصل دین را درک نکرده اند. به هر حال امام حسن علیه السلام به خلافت نشسته اند و باید از خلافت پایین بیایند و حکومت را رها کنند. از همین رو به صلح روی آوردند. ایشان ناگزیر به صلح بودند.

این امر رخ می دهد و امام حسن علیه السلام از حکومت ظاهری کناره گیری می کنند و قدرت به دست معاویه میفتد. معاویه فاز دوم جریان انحرافات را فعلیت می دهد. فاز دوم، خروج انحراف از عالم خفی به عالم جلی بود و از این به بعد حاکم، شاه می شود. معاویه، شاه رسمی است؛ یعنی کاخ دارد و نشانه های معمول سلطنت را دارد. خود را ملک معرفی کرده و تاج گذاری می کند و از همه بدتر، بنیان پادشاهی موروثی را که اوج ارتجاع و اوج سیر قهقرایی است پایه گذاری می کند.

در قراردادی که میان امام حسن علیه السلام و این ملعون بوده است از مفاد این قرارداد آن است که پس از خودتان نباید کسی را جایگزین کنی. یکی از علت ها این است که معاویه در عین اینکه فردی منافق و خبیث و جاهلی بوده است در ظاهر مراعات می کرده است؛ مانند خلفای قبل اگرچه به سمت سلطنت می رود، ولی باز هم به عنوان خلیفه مسلمین نماز می خواند، روزه می گیرد، به حج می رود و...

امام حسن بستن قرارداد را طلب می کنند و باید صلح کرده و حاکمیت ظاهری را ترک کنند. وظیفه احیای اسلام و اتمام حجت در این مرحله به این صورت باید ظاهر شود که انجام شد.

اوج گرفتن فضیحت در زمان معاویه

امام حسین علیه السلام هم در حین همین جریان ارتجاعی به امامت رسیدند. چرا سیره آن حضرت در ده سال اول حکومتشان مانند سیره و مأموریت امام حسن علیه السلام بود؟

وقتی امامت به امام حسین علیه السلام می رسد، با این مسئله روبرو هستیم که جریان ارتجاع و سیر قهقرایی که تبدیل شدن امامت به سلطنت از نمادهای آن است، به اوج فضیحت می رسد که این فضیحت با مرگ معاویه و اعلام پادشاهی یزید شروع می شود. علیرغم قراردادی که بین امام حسن علیه السلام و معاویه بسته شده، معاویه قرارداد را زیر پا می گذارد و شروع می کند به گرفتن بیعت برای جانشین خود! مخصوصاً پس از شهادت امام حسن علیه السلام.

یزید به عنوان جانشین معاویه، به تصریح و تأکید تاریخ، کسی است که از شمایل نماز نفرت داشت و به شرب خمر علاقه می ورزید. این ها نماد جریان سیر قهقرایی است. رمزی است از اینکه جامعه این چنین از حقیقت اسلام فاصله گرفته است.

مقدمه سازی قیام عاشورا

درواقع آیا درست است نتیجه بگیریم سیر انحرافی و قهقرایی با شروع حکومت یزید شدت گرفت و مقدمه قیام عاشورا از همین جا رقم خورد؟ به هر حال یزید، خلیفه ای بدتر از معاویه بود که ظاهر دین را هم رعایت نمی کرد.

بله. این دوران، فاز عجیبی است. یکی از علت های قیام امام حسین علیه السلام این است که جریان انحرافی و ارتجاعی که در مراحل اول منافقانه برخورد می کند و ظواهر را مراعات می کند و اعلام می کند اتفاقی نیفتاده است که اسلام و قرآن بر سر جای خود هستند، این بار علنی با اسلام مخالفت می کند.

این جریان انحرافی می گفت دین، حجاب، روزه، نماز و حج همه بر سر جای خود هستند اما اگر امام هم نبود، نبود! لزومی ندارد که حتماً امام باشد! پادشاه هم همان نماز را اجرا می کند و به حج می رود و...! به همین دلیل جامعه در این دوران حس نمی کند که چه فاجعه ای رخ داده است.

ولایت در عین اینکه از طریقی دستور خداوند است، نقض آن از این طریق گناه است ولی در عین حال این حالت را دارد که وقتی کسی امامت را نقض می کند، کم ترین حس گناه را دارد که از ویژگی های ولایت است.

مفهوم جاهلیت غلیظ

بنابراین قیام امام حسین علیه السلام دو کار کرد؛ یک کار عاجل و یک کار آجل. اثر عاجل آن، حفظ ظاهر اسلام بود؛ اما آن حضرت برای آینده چه برنامه ای داشتند؟

کار عاجل قیام امام حسین علیه السلام حفظ ظاهر اسلام است. وقتی خون مطهر آن حضرت ریخته می شود و آن برانگیختگی علیه بنی امیه به وجود می آید، اولین اثرش آن است که طایفه ابوسفیانی دیگر نمی توانند حکومت کنند. این به برکت خون امام حسین علیه السلام است و اعتراضی که به حکومت می شود؛ اعتراضی که نتوانند ظاهر اسلام را حذف کنند. تا نفرات بعدی که می آیند، اسلام ظاهری را با قرآن و کعبه نگه می دارند. این اولین اثر خون امام حسین علیه السلام بود که اثر عاجل آن بود.

اثر دوم آجل است که برای آینده است. درواقع حفظ باطن اسلام است. خون مطهر امام حسین علیه السلام سریعاً ظاهر اسلام را نگه داشت و طبیعتاً در طول زمان برای آینده موجب شد باطن دین باقی بماند. ماجرای امامت و ولایت باقی باشد و انسانیت و عقلانیت نابود نشود. انسانی که دچار خواب غفلت شده بود بیدار شود؛ که این بدترین نوع غفلت و خواب است، خوابی که بعد از بیداری می آید خیلی غلیظ و قوی است. با اسلام انسان بیدار می شود، اما چون لیاقت خودش را از دست می دهد دوباره به خواب می رود. خواب دوم خواب بسیار وحشتناکی است. خواب دوم همراه است با تصور اینکه ما برحق هستیم، ما نماز می خوانیم، روزه می گیریم، حجاب داریم، این خواب را نسبت به خواب جاهلیت خیلی غلیظ می کند. مردم در خواب جاهلیت، بت داشتند و مشروب می خوردند و... که آن خواب اول بود. این خواب دوم خواب سنگینی است.

در این شرایط خون مطهر امام حسین علیه السلام کارش چه بود؟ نه فقط ظاهر اسلام حفظ می شد، نه تنها قرآن و کعبه حفظ می شد، بلکه باطن دین، یعنی حقیقت خود باطن دین یعنی امام محفوظ ماند. باطن دین یعنی عقلانیت حقیقی و شهادت امام حسین علیه السلام موجب بیداری مجدد شد. از شهادت امام، بیداری دوم شروع می شود و هر چه می گذرد بیشتر می شود.

علت سکوت ده ساله امام حسین علیه السلام

یعنی دلیل 10 سال سکوت امام حسین علیه السلام این بوده که معاویه ظواهر را رعایت می کرده و وقتی یزید می آید دیگر ظاهر را هم کنار می گذارد.

با آمدن یزید این سیر جریان قهقرایی به آنجا رسیده که جرئت و شقاوتی پیدا می کند که حکومت می خواهد اعلام کند که ما دیگر اسلام را نمی خواهیم، دستگاه اسلام برچیده شود. به این شکل باید دید. نه اینکه بگوییم اتفاقی بوده و اگر کس دیگری جز یزید می آمد به این صورت نمی شد. درواقع این جریان فهمید که ثقل اکبر برای آن ها خطرناک است.

ظهور امام زمان (ع) در راستای قیام امام حسین (ع) است

جدایی قرآن از امام در روزگار ما هم به نوعی متجلی است. ما هم آن طور که به سادگی به قرآن رجوع می کنیم، امکان رجوع به امام زمان خود را نداریم. آیا می توان این سیر تاریخی را در راستای همان اقدام خبیثانه یزیدیان دانست؟

همین طور است. امروز می بینید در زمان ما که کاملاً با آن زمان متفاوت است، اما هنوز که این دو ثقل به هم نرسیده اند. درحالی که با هم متحدند، در ظاهر هم باید به هم برسند. رسیدن در ظاهر، به این معناست که انسان بتواند همان طور که رجوع به ثقل اکبر می کند به ثقل اصغر هم رجوع کند.

معنی اش این است که هر مسلمانی اگر به کعبه نماز می خواند، اگر قرآن می خواند بفهمد که بدون امام معصوم نمی شود. درست است که هنوز امکان مراجعه ما به امام زمان علیه السلام ممکن نشده، ولی در آینده خواهد شد. هر چه می گذرد به بیداری بیشتر می افزاید و به عقل انسانی بیشتر می افزاید. انسان بیدارتر و عاقل تر خواهد شد و متوجه می شود باید به ثقلین رجوع کند و متوسل به قرآن کریم و ائمه اطهار علیهم السلام باشد.

ادامه دارد...


کلیدواژه های این خبر
ناجوانمردانه   امام علی علیه السلام   سلطنت   تاج گذاری   رمزی   معاویه   واقعه عاشورا   امام حسن مجتبی علیه السلام   سبک زندگی   قرآن کریم   نفرت   شرب خمر   نازل شده   ائمه اطهار   امامان   علیهم السلام   حیله   یزید   موروثی   آیت الله سید محمد قائم مقامی   سیره   قیام عاشورا   امام حسین علیه السلام   اصل اسلام   معصومین   فرهنگی   حادثه   تفسیر قرآن  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «تسنیم» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
وحدت امت اسلامی مایه رشد و تعالی دنیای اسلام
رسانیوز
شعار «هیهات منا الذلة» بیانگر اهداف «امام حسین (ع)» است
مشرق نیوز
کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
آنا نیوز
نمایشگاه مجازی محتوای متناسب با ایام محرم در کتاب های درسی برپا شد
پانا
بصیرت پلیس عامل اصلی خنثی‎سازی توطئه های دشمنان
خبرگزاری دفاع مقدس
نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
رهیاب نیوز
 تبیین معارف الهى و جلوگیری از تحریف حقایق اس?مى، راهبرد امام سجاد(ع)
ایرنا
قیام عاشورا صحنه نمایش تسلیم و رضا/جلوه های ادب در یاران حسین(ع)
مهر نیوز
سیستم قیمت گذاری در کشور رها شده است/ مجالس روضه منحصر به محرم نشوند
خبرگزاری دفاع مقدس
علت عدم ورود ایران به بحث افغانستان/رها بودن سرچشمه قیمت گذاری ها، عامل گرانی است
خبرگزاری موج
سیستم قیمت گذاری در کشور رها شده است
مهر نیوز
قیام عاشورا به روایت اندیشمندان اسلامی/امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید /امام(ع) مردم را به عبادت آگاهانه دعوت کرد
آرا نیوز
نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
تیتر یک
تحلیل نهضت قیام امام حسین با صداقت و شفافیت حاکمان
شعار سال
غایت شناسی تربیتی امام حسین(ع) قبل از واقعه عاشورا
ایکنا
چگونه میتوان در آخر الزمان جزء یاران مهدی قرار گرفت!؟
خبرگزاری حوزه
کندوکاوی در نظریه های معاصر پیرامون چرایی قیام و شهادت امام حسین (ع)
شوشان
مکتب عاشورا تا ابدیت روشنگر حیات بشریت است
ایکنا
واقعه «عاشورا» یکی از نماد های هویت بخش شیعه است
خبرگزاری دفاع مقدس
عزاداری برای سید و سالار شهیدان(ع) به این خاطر است که روح حسینی در جامعه متبلور شود
ایسنا
حضرت عباس (ع) بهترین اسوه ولایت ‎پذیری است
خبرگزاری دفاع مقدس
جوانان نیازمند دریافت پاسخ به شبهات قیام امام حسین(ع) هستند
ایرنا
جایگاه اخلاق فردی در نهضت حسینی/ قیامی برای همه عصرها و همه نسل ها
تسنیم
برگزاری کرسی های تفسیر قرآن در طول سال یاریگر تبیین قیام حسینی خواهد بود
ایکنا
سبک زندگی مسن ترین شهید کربلا/ نقش همسر و فرزند حبیب بن مظاهر در حق طلبی او چه بود؟
تسنیم
امام حسین (ع) تا ابد به عنوان پرچم حق باقی می ماند
خبرگزاری دفاع مقدس
قیام امام حسین (ع) برای مبارزه با انحرافات و بدعت های زمانه بود
ملیت
قیام امام حسین (ع) در مبارزه با انحرافات چه تاثیری داشت؟
پارسینه
مجالس روضه، خالی از تلاوت قرآن نباشد / قاریان پیشقدم انس قرآن و عترت باشند
ایکنا
شهادت امام حسین(ع) بزرگ ترین مصیبت دنیای اسلام است / اهل سنت محبت اهل بیت را واجب می داند
خبرگزاری حوزه
تاثیر قیام امام حسین (ع) در مبارزه با انحرافات
باشگاه خبرنگاران
«آزادگان» میراث داران نهضت عاشورا
خبرگزاری دفاع مقدس
واقعه عاشورا، اتمام حجت با خواص در مقابل انحرافات بود
ایکنا
ضرورت تعمیق بینش خود نسبت به مکتب عاشورا و قیام امام حسین (ع)
خبرگزاری بسیج
علت حضور زنان و کودکان در واقعه عاشورا چه بود؟
اتاق خبر
بینش خود را نسبت به قیام عاشورا باید عمق ببخشیم
خبرگزاری دفاع مقدس
بخش دوم/ علت حضور زنان و کودکان در واقعه عاشورا چه بود؟/ ظلم یزید با حضور حضرت زینب(س) در بین اسراء دیده شد
تسنیم
غفلت از برنامه ریزی برای انتقال مفاهیم قرآنی به کودکان و نوجوانان در هیئات حسینی
ایکنا
افشای ماهیت شمر بن ذی الجوشن در آزمون کربلا/ چگونه مجروح جنگ صفین، قاتل امام حسین (ع) شد؟
تسنیم
منابع نهضت عاشورا - 6؛ ابن کثیر، روایتگری تاریخ عاشورا به منظور تحریف
سایت جماران
اخبار مرتبط
bltرسانیوز : وحدت امت اسلامی مایه رشد و تعالی دنیای اسلام
bltمشرق نیوز : شعار «هیهات منا الذلة» بیانگر اهداف «امام حسین (ع)» است
bltآنا نیوز : کیستی حضرت سیدالشهدا(ع) و چیستی قیام عاشورا
bltپانا : نمایشگاه مجازی محتوای متناسب با ایام محرم در کتاب های درسی برپا شد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : بصیرت پلیس عامل اصلی خنثی‎سازی توطئه های دشمنان
bltرهیاب نیوز : نگاهی به نقش امام سجاد در زنده نگهداشتن قیام عاشورا
bltایرنا :  تبیین معارف الهى و جلوگیری از تحریف حقایق اس?مى، راهبرد امام سجاد(ع)
bltمهر نیوز : قیام عاشورا صحنه نمایش تسلیم و رضا/جلوه های ادب در یاران حسین(ع)
bltخبرگزاری دفاع مقدس : سیستم قیمت گذاری در کشور رها شده است/ مجالس روضه منحصر به محرم نشوند
bltخبرگزاری موج : علت عدم ورود ایران به بحث افغانستان/رها بودن سرچشمه قیمت گذاری ها، عامل گرانی است
bltمهر نیوز : سیستم قیمت گذاری در کشور رها شده است
bltآرا نیوز : قیام عاشورا به روایت اندیشمندان اسلامی/امام حسین(ع) برای رهایی دین الهی از اسارت امویان کوشید /امام(ع) مردم را به عبادت آگاهانه دعوت کرد
bltتیتر یک : نقش بی بدیل حضرت زینب (س) در ماندگاری قیام عاشورا/ رفتار زینب کبری (س) در واقعه کربلا الگویی موفق برای مدیریت بحران است
bltشعار سال : تحلیل نهضت قیام امام حسین با صداقت و شفافیت حاکمان
bltایکنا : غایت شناسی تربیتی امام حسین(ع) قبل از واقعه عاشورا
bltخبرگزاری حوزه : چگونه میتوان در آخر الزمان جزء یاران مهدی قرار گرفت!؟
bltشوشان : کندوکاوی در نظریه های معاصر پیرامون چرایی قیام و شهادت امام حسین (ع)
bltایکنا : مکتب عاشورا تا ابدیت روشنگر حیات بشریت است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : واقعه «عاشورا» یکی از نماد های هویت بخش شیعه است
bltایسنا : عزاداری برای سید و سالار شهیدان(ع) به این خاطر است که روح حسینی در جامعه متبلور شود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : حضرت عباس (ع) بهترین اسوه ولایت ‎پذیری است
bltایرنا : جوانان نیازمند دریافت پاسخ به شبهات قیام امام حسین(ع) هستند
bltتسنیم : جایگاه اخلاق فردی در نهضت حسینی/ قیامی برای همه عصرها و همه نسل ها
bltایکنا : برگزاری کرسی های تفسیر قرآن در طول سال یاریگر تبیین قیام حسینی خواهد بود
bltتسنیم : سبک زندگی مسن ترین شهید کربلا/ نقش همسر و فرزند حبیب بن مظاهر در حق طلبی او چه بود؟
bltخبرگزاری دفاع مقدس : امام حسین (ع) تا ابد به عنوان پرچم حق باقی می ماند
bltملیت : قیام امام حسین (ع) برای مبارزه با انحرافات و بدعت های زمانه بود
bltپارسینه : قیام امام حسین (ع) در مبارزه با انحرافات چه تاثیری داشت؟
bltایکنا : مجالس روضه، خالی از تلاوت قرآن نباشد / قاریان پیشقدم انس قرآن و عترت باشند
bltخبرگزاری حوزه : شهادت امام حسین(ع) بزرگ ترین مصیبت دنیای اسلام است / اهل سنت محبت اهل بیت را واجب می داند
bltباشگاه خبرنگاران : تاثیر قیام امام حسین (ع) در مبارزه با انحرافات
bltخبرگزاری دفاع مقدس : «آزادگان» میراث داران نهضت عاشورا
bltایکنا : واقعه عاشورا، اتمام حجت با خواص در مقابل انحرافات بود
bltخبرگزاری بسیج : ضرورت تعمیق بینش خود نسبت به مکتب عاشورا و قیام امام حسین (ع)
bltاتاق خبر : علت حضور زنان و کودکان در واقعه عاشورا چه بود؟
bltخبرگزاری دفاع مقدس : بینش خود را نسبت به قیام عاشورا باید عمق ببخشیم
bltتسنیم : بخش دوم/ علت حضور زنان و کودکان در واقعه عاشورا چه بود؟/ ظلم یزید با حضور حضرت زینب(س) در بین اسراء دیده شد
bltایکنا : غفلت از برنامه ریزی برای انتقال مفاهیم قرآنی به کودکان و نوجوانان در هیئات حسینی
bltتسنیم : افشای ماهیت شمر بن ذی الجوشن در آزمون کربلا/ چگونه مجروح جنگ صفین، قاتل امام حسین (ع) شد؟
bltسایت جماران : منابع نهضت عاشورا - 6؛ ابن کثیر، روایتگری تاریخ عاشورا به منظور تحریف
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.