پیامدهای محدودیت اینترنت در ایران/ تکلیف کسب و کارهای اینترنتی چه می شود؟

پیامدهای محدودیت اینترنت در ایران/ تکلیف کسب و کارهای اینترنتی چه می شود؟
هر طرحی که باعث دیوار کشی بین فعالان اقتصادی با سایر کشور ها و تجار خارجی شود، توجیه اقتصادی ندارد و زنگ خطری برای نابودی کسب وکارهاست؛ طرح صیانت از کاربران فضای مجازی یکی از همین طرح هاست
پیامدهای محدودیت اینترنت در ایران/ تکلیف کسب و کارهای اینترنتی چه می شود؟

به باور دبیر انجمن کسب و کار های اینترنتی طرح مجلس برای اینترنت می تواند تا 300 هزار کسب و کار خرد و خانگی را از بین ببرد و با فیلترینگ گسترده تا 900 هزار نفر بیکار می شوند و به اعتقاد اعضای کمیسیون فاوای اتاق ایران بی توجهی طرح صیانت به حفظ ارتباطات بین المللی به خطر افتادن 34 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی را قطعی خواهد کرد.

در همین رابطه محمدرضا طلایی، رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران گفت: شبکه های اجتماعی بالغ بر یک تا 1.5 میلیارد عضو دارد و این مهم ترین ظرفیتی است که می توان با آن پتانسیل های اقتصادی کشور را معرفی کرد. حالا با فرض اینکه پلتفرم داخلی مانند اینستاگرام پلاس ایجاد شود آیا صاحبان مشاغل در سایر کشورها هم از این پلتفرم استفاده خواهند کرد؟!

رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران گفت: تعداد شرکت هایی که در زمینه کسب وکارهای نو و مبتنی بر فناوری اطلاعات فعالیت می کنند، روزبه روز در حال افزایش است. ضرورت دارد فعالان اقتصادی زمینه های پیوند فناوری با کسب وکارشان را فراهم سازند و همگام با پیشرفت تکنولوژی در مسیر توسعه بنگاه اقتصادیشان با توجه به تحریم ها و تهدیدهای خارجی گام بردارند.

به اعتقاد این کارشناس اقتصادی؛ با گذر زمان شکل محتوا و هدف از تولید محتوا تغییر کرده است. بیشترین تغییرات به زمان ظهور اینترنت برمی گردد و اکثر آن محتواهای تولیدی باهدف انتقال دانش انجام می شود. این زمینه توسعه جوانب مختلف در کشور را در بر می گیرد که به هیچ عنوان نمی تواند از بدنه اقتصاد دور شود.

طلایی ادامه داد: نظر کمیسیون فاوای اتاق ایران مبنی بر اینکه فعالان شبکه های اجتماعی یا فضای مجازی ابراز هویت شوند کاملاً قابل درک و پذیرش است و قطعاً کار اصولی و هدفمند محسوب می شود ودر این راستا آمادگی هر گونه حمایت را دارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: حمایت از پلتفرهای داخلی در بخش های مختلف چه در شبکه های اجتماعی، پیام رسان ها کار بجا و قابل اجراست. چراکه متخصصین فناوری اطلاعات کشورما نیزباید مورد حمایت قرار بگیرند. اما این حمایت نباید جلوگیری از فعالیت رقبای خارجی باشد وگرنه این صنعت نیز گرفتار عاقبت صنعت خودرو سازی کشور خواهد شد. باید درنظرداشت رقابت به ویژه در صنایع موجب بالنگی می شود.

تکلیف کسب و کارهای اینترنتی چه می شود؟

به گفته رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران؛ موضوع دیگر دربحث طرح صیانت مجلس، این است که دو قشر روی پلتفرها، فضای مجازی یا شبکه های اجتماعی ظرفیت های تولیدی خود را معرفی می کنند. یک بخش کسب و کارهای کوچک و متوسط می باشند که در این فضا بدنبال معرفی ظرفیت های تولیدی خود هستند. بخش دیگر شرکت های صادراتی می باشند که در زمینه صادرات غیر نفتی فعال و تولیدکننده بشمار می روند.

طلایی یادآور شد: با فرض بر اینکه پلتفرمی شبیه اینیستاگرام طراحی و پیاده سازی شود و اقبال جامعه به سمت این پلتفرم شبیه اینستاگرام داخلی تقویت شود و همه در این فضا حضور یابند. آیا این طرح می تواند بیش از یک میلیارد عضو پلتفرم هایی که در خارج از ایران هستند را جذب این پلتفرم داخلی کند؟!

وی تصریح داشت: با حذف و مسدود سازی این شبکه ها چطور یک صادر کننده به عنوان تنها راه تبلیغاتی برای معرفی ظرفیت های تولیدی – صادراتی دربازارهای بین المللی حضور داشته باشد؟ آیا مسیر دیگری برای استفاده جهت رقابت با سایر رقبای خود در این شرایط تنگنای تحریم دارد؟ این سوالی بود که از آقای مرادی یکی از تهیه کنندگان این طرح پرسیده شد اما پاسخی در این زمینه دریافت نشد!

رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: موضوع اصلی این است که یک تاجر و یا یک بازرگان ایرانی چند مسیر برای معرفی ظرفیت های تولیدی– صادراتی خود دارد. تنها مسیر برای حرکت اقتصادی فعالان اقتصادی، حضور در هیت های تجاری، نمایشگاه های بین المللی معتبر در خارج از کشوراست.

وی ادامه داد: حضور در نمایشگاه ها به دلیل افزایش نرخ ارز با هزینه های بسیار سنگین برای شرکت های ایرانی امکان ندارد. تنها مسیر مانده با کمترین هزینه و بیشترین بهره وری؛ حضور درفضای مجازی و شبکه های اجتماعی برای معرفی ظرفیت های تولیدی – صادراتی کشور است.

این کارشناس اقتصادی می گوید: اگر طرحی باعث ایجاد هرگونه محدودیت و یا مسدود شدن این فضا شود آسیب زیادی به کسب و کارهای کوچک و متوسط می زند. تجار و بازرگانان اکنون از این ابزارها برای برقراری ارتباط با شرکت ها و رقبای خارجی نهایت استفاده را دارند. حالا با مسدود سازی این فضا آسیب جبران ناپذیری به بخش تولیدات صادرات محور کشور و فعالان این عرصه وارد خواهد شد.

طلایی تأکید داشت: برداشت اعضای کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران این است که ابعاد بین المللی این طرح دیده و مطالعه نشده است. تهیه کنندگان این طرح فقط بازارهای داخل کشور را در نظر داشتند. از سوی دیگر اینکه آیا این طراحان صیانت پلتفرم های مشابه در ایران را می توانند به وجود بیاورند که همان شرایط دسترسی به سایر بازارهای جهانی را برای تولید کنندگان و تجار به وجود بیاورد؟

رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: پلتفرم ها عمدتاً ابزار هستند و به تنهایی نمی توانند کار زیادی انجام دهند باید کاربران خارجی در آن حضور پیدا کنند. اگر در طراحی پلتفرم های ایرانی تضمینی برای حضورکاربران خارجی وجود داشته باشد واگر طراحان و برنامه ریزان این طرح تعهد حضور کاربران غیر ایرانی را در این پلتفرم ها را می دهند قطعاً از این طرح ایرانی بسیار استقبال خواهد شد!

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: رهبر عزیز کشورمان بارها تأکید داشتند که باید در چاه های نفتی بسته و کشور بسمت توسعه صادرات غیر نفتی در حرکت باشد. امروز تجار و بازرگانان یک مسیر برای معرفی کالا و محصولات تولیدی – صادراتی خود دارند. تولید کنندگان و صادرکنندگان ایرانی تنها یک راه برای ارتباط با بازارهای جهانی و معرفی کسب وکارهای خود دارند. اکنون فضای مجازی قابل اعتماد ترین و کم هزینه ترین و کوتاه ترین و بالاترین بهره وری مسیر ارتباط تجار و تولیدکنندگان ایرانی با سایر رقبا و مشتریان خارجی است.

طلایی ادامه داد: فناوری اطلاعات تأثیرات خود را در ابعاد مختلف اقتصادی – فرهنگی و اجتماعی در جوامع مختلف گذاشته است و اثرات مثبت آن امروز قابل مشاهده است. جداسازی مردم و حذف این شبکه ها خود تحریمی است و دیوار بلند را دور کشور ایجاد می کند و آسیب های جدی چنین نگرشی را درآینده نه چندان دور خواهیم دید.

ابعاد بین المللی طرح صیانت بررسی نشده

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سوال که اجرای طرح صیانت چه میزان خسارت به بازار ایران وارد می کند گفت: هیچ کسی آماردقیقی از میزان ضرر و زیان ریالی به کسب و کارهای اینترنتی ندارد و اگر هم بخواهند رقمی اعلام کنند دقیقاً مدل آمار دهی طراحان این طرح می باشد و به هیچ عنوان نمی توان به آن استناد داشت.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور ضمن حرکت در مسیر بهبود فضای کسب وکار، باید فضای امن برای سرمایه گذاری در کشور فراهم کند.

طلایی در پایان تأکید داشت: ابعاد بین المللی طرح بررسی نشده و صدماتی که به صادرات وارد می کند برآورد نشده است. میلیون ها شرکت در بخش های مختلف اقتصادی فعال هستند. با تحریم داخلی تنها مسیری که باقی مانده برای معرفی ظرفیت های تولیدی و صادراتی وجود دارد را به راحتی از دست خواهیم داد. این طرح تلاش برای کسب حدود 34 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی را براحتی از بین می برد.


کلیدواژه های این خبر
فناوری   اینترنت   کارشناس اقتصادی   بیکار   کاربران فضای مجازی   مشاغل   کسب و کار   اینستاگرام   فیلترینگ   خودرو سازان   پلت فرم   بنگاه   کسب و کارهای کوچک   تولید محتوا   کسب و کارهای اینترنتی   تکنولوژی   تجار   محمدرضا طلایی   همگام   گذر زمان   مورد حمایت   اقتصاد   صنعت   فضای مجازی   شبکه های اجتماعی   فناوری اطلاعات   صادرات غیرنفتی   فعالان اقتصادی   اتاق بازرگانی تهران   وبا   صادرات غیر نفتی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «تیک نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
توسعه کسب وکارهای اینترنتی، تحقق شبکه ملی اطلاعات را راحت تر می کند/ دولت های قبلی طرح های مهم فناوری را نیمه کاره رها کردند
آنا نیوز
گرایش های برتر فناوری در کسب و کار چیست؟
ایران آنلاین
عیسی زارع پور وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات برای دریافت رای اعتماد در مجلس چه گفت؟
آی تی رسان
شبکه ملی اطلاعات را ظرف 4 سال تکمیل می کنیم
پول نیوز
راه اندازی شبکه ملی اطلاعات موجب قطع دسترسی به اینترنت نمی شود
آنا نیوز
دفاع وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در صحن علنی مجلس از برنامه های خود
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
عنابستانی: شبکه ملی اطلاعات چه زمانی عملیاتی می شود؟
مشرق نیوز
این وزیر پیشنهادی نظرش را درباره طرح صیانت اعلام نکرده است
دنیای اقتصاد
وزیر پیشنهادی نظرش را درباره طرح صیانت اعلام نکرده است
خبرآنلاین
اهداف کمی توسعه شبکه ملی اطلاعات در برنامه های زارع پور مشخص نشده است
ایرنا
7 انتظار «رئیسی» از سکاندار «صمت»
پدال نیوز
فعال اقتصادی: جرائم سایبری تهدیدی برای امنیت کسب و کارهای مجازی است
ایرنا
طرح مجلس کسب و کارهای کوچک را خُرد می کند
انتخاب
طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» محکوم به شکست است/ علاوه بر اصول حقوقی حتی آیین نگارش طرح هم ایراد دارد
برنا نیوز
فناوری در دوران کرونا به خدمت ناشران درآمد
ایرنا
موافقان و مخالفان طرح «صیانت» چه گفتند
رادیو گفتگو
اعضای هیات علمی دانشگاه ها خواستار بازنگری در اجرای طرح صیانت شدند
ایسنا
پیامدهای محدودیت اینترنت در ایران/ تکلیف کسب و کارهای اینترنتی چه می شود؟
رویداد 24
نگرانی کسب و کارها از طرح حمایت از کاربران رفع شود
مرآت نیوز
پنج چالش دولت اصولگرای ابراهیم رئیسی
فرارو
نیاز جدی کودکان و نوجوانان به آموزش سواد رسانه ای از دبستان / جهان کار و اقتصاد به سمت دیجیتالی شدن
رکنا نت
از شایعه تا واقعیت در بررسی طرح صیانت
رسانیوز
عملکرد کسب و کارهای ایرانی در شبکه های اجتماعی
ای تی ایران
طرح صیانت از فضای مجازی به مشاغل اینترنتی آسیب می زند؟
آنا نیوز
از اوضاع فیلترینگ تا تعیین تکلیف پلتفرم های خارجی
رسانیوز
پارلمان خصوصی طرح صیانت مجلسی ها را نمی پذیرد
شعار سال
طرح صیانت از کاربران چند نفر را بیکار می کند؟
شیعه نیوز
بیکاری، هدیه مجلس انقلابی به کسب و کار های مجازی/ طرح صیانت از کاربران چند نفر را بیکار می کند؟
رویداد 24
بهتر بود ابتدا از شبکه شتاب صیانت می شد!
ایسنا
محدودیتی در برابر گردش آزاد اطلاعات
ایران آنلاین
محدودیت فضای مجازی و چالش اقتصادی بزرگ در کشور
شعار سال
سرنوشت کسب و کارهای اینترنتی بعد از طرح صیانت از حقوق کاربران
ایران اکونومیست
کدام منطق قطع اینترنت در دنیای ارتباطات را می پذیرد؟
دیپلماسی ایرانی
«صیانت از فضای مجازی» یا ویرانی کسب و کار های مجازی؟
فرارو
سرنوشت کسب و کار های مجازی بعد از اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران
جوان آنلاین
سرنوشت کسب و کارهای مجازی بعد از اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران
نصف جهان
سرنوشت کسب و کار های مجازی بعد از اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران چه می شود؟
شعار سال
واکنش تند یکی از طراحان فیلترینگ اینترنت به انتقادها
آفتاب
سازمان مدیریت صنعتی اولین رویداد جایزه ملی تجارت الکترونیک را برگزار کرد
پارسینه
طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی رای مثبت آورد
صدای ایران
اخبار مرتبط
bltآنا نیوز : توسعه کسب وکارهای اینترنتی، تحقق شبکه ملی اطلاعات را راحت تر می کند/ دولت های قبلی طرح های مهم فناوری را نیمه کاره رها کردند
bltایران آنلاین : گرایش های برتر فناوری در کسب و کار چیست؟
bltآی تی رسان : عیسی زارع پور وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات برای دریافت رای اعتماد در مجلس چه گفت؟
bltپول نیوز : شبکه ملی اطلاعات را ظرف 4 سال تکمیل می کنیم
bltآنا نیوز : راه اندازی شبکه ملی اطلاعات موجب قطع دسترسی به اینترنت نمی شود
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : دفاع وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در صحن علنی مجلس از برنامه های خود
bltمشرق نیوز : عنابستانی: شبکه ملی اطلاعات چه زمانی عملیاتی می شود؟
bltدنیای اقتصاد : این وزیر پیشنهادی نظرش را درباره طرح صیانت اعلام نکرده است
bltخبرآنلاین : وزیر پیشنهادی نظرش را درباره طرح صیانت اعلام نکرده است
bltایرنا : اهداف کمی توسعه شبکه ملی اطلاعات در برنامه های زارع پور مشخص نشده است
bltپدال نیوز : 7 انتظار «رئیسی» از سکاندار «صمت»
bltایرنا : فعال اقتصادی: جرائم سایبری تهدیدی برای امنیت کسب و کارهای مجازی است
bltانتخاب : طرح مجلس کسب و کارهای کوچک را خُرد می کند
bltبرنا نیوز : طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» محکوم به شکست است/ علاوه بر اصول حقوقی حتی آیین نگارش طرح هم ایراد دارد
bltایرنا : فناوری در دوران کرونا به خدمت ناشران درآمد
bltرادیو گفتگو : موافقان و مخالفان طرح «صیانت» چه گفتند
bltایسنا : اعضای هیات علمی دانشگاه ها خواستار بازنگری در اجرای طرح صیانت شدند
bltرویداد 24 : پیامدهای محدودیت اینترنت در ایران/ تکلیف کسب و کارهای اینترنتی چه می شود؟
bltمرآت نیوز : نگرانی کسب و کارها از طرح حمایت از کاربران رفع شود
bltفرارو : پنج چالش دولت اصولگرای ابراهیم رئیسی
bltرکنا نت : نیاز جدی کودکان و نوجوانان به آموزش سواد رسانه ای از دبستان / جهان کار و اقتصاد به سمت دیجیتالی شدن
bltرسانیوز : از شایعه تا واقعیت در بررسی طرح صیانت
bltای تی ایران : عملکرد کسب و کارهای ایرانی در شبکه های اجتماعی
bltآنا نیوز : طرح صیانت از فضای مجازی به مشاغل اینترنتی آسیب می زند؟
bltرسانیوز : از اوضاع فیلترینگ تا تعیین تکلیف پلتفرم های خارجی
bltشعار سال : پارلمان خصوصی طرح صیانت مجلسی ها را نمی پذیرد
bltشیعه نیوز : طرح صیانت از کاربران چند نفر را بیکار می کند؟
bltرویداد 24 : بیکاری، هدیه مجلس انقلابی به کسب و کار های مجازی/ طرح صیانت از کاربران چند نفر را بیکار می کند؟
bltایسنا : بهتر بود ابتدا از شبکه شتاب صیانت می شد!
bltایران آنلاین : محدودیتی در برابر گردش آزاد اطلاعات
bltشعار سال : محدودیت فضای مجازی و چالش اقتصادی بزرگ در کشور
bltایران اکونومیست : سرنوشت کسب و کارهای اینترنتی بعد از طرح صیانت از حقوق کاربران
bltدیپلماسی ایرانی : کدام منطق قطع اینترنت در دنیای ارتباطات را می پذیرد؟
bltفرارو : «صیانت از فضای مجازی» یا ویرانی کسب و کار های مجازی؟
bltجوان آنلاین : سرنوشت کسب و کار های مجازی بعد از اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران
bltنصف جهان : سرنوشت کسب و کارهای مجازی بعد از اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران
bltشعار سال : سرنوشت کسب و کار های مجازی بعد از اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران چه می شود؟
bltآفتاب : واکنش تند یکی از طراحان فیلترینگ اینترنت به انتقادها
bltپارسینه : سازمان مدیریت صنعتی اولین رویداد جایزه ملی تجارت الکترونیک را برگزار کرد
bltصدای ایران : طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی رای مثبت آورد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.