اهمیت عزاداری امام حسین (ع)

اهمیت عزاداری امام حسین (ع)
مراسم عزاداری امام حسین (ع) از شعائر الهی است که همگان باید آن را عظیم بدارند و این مراسم همراه با معرفت و درک عظمت آن برگزار شود.
اهمیت عزاداری امام حسین (ع)

به گزارش خبرنگار معارف گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما ، مقام معظم رهبری می فرمایند: ای مسلمانان، امروز، عاشوراست که می تواند دنیا را نجات دهد، به شرط آن که خوب و درست تبیین شود. فلذا مومنین باید شعائر الهی را تبیین نموده و عظیم بدارند تا به مرحله تقوای قلب برسند و مراسم های عاشورایی و عزاداری امام حسین (ع) به شرط آن که با معرفت و درک عظمت آن باشد از شعائر عظیم اسلامی و الهی است.

اهمیت عزاداری امام حسین(ع)


دشمن همیشه سعی دارند سلاح ایمان و تقوا را از شیعیان ستانده و ما را خلع سلاح نمایند و ما در این مورد باید آگاهانه عمل کرده و هوشیار باشیم در این ایام سوگواری برخی بدعت های خلاف شرع و ساختگی آمریکایی و انگلیسی در مراسمات ما رخنه پیدا نکند که این کار های استکبار برنامه ریزی برای آینده و نسل های آتی کشور می باشد که از همین بدعت های ساختگی به عنوان شبهه در صدد اختلاف افکنی های طرح ریزی شده استفاده خواهد کرد.
محرم و صفر موسم یادآوری قیام حسینی است که در آن تجلی اصول دین خدا صورت پذیرفته است؛ لذا بازخوانی آن عامل مهمی برای زنده نگه داشتن و حیات مستمر اسلام می گردد، آنجا که امام معصوم عشق به خدا را جایگزین همه دوست داشتنی های بی ارزش دنیایی می کند عملاً به توحید و وحدانیت خدا شهادت می دهد، و یا با ترجیح آخرت بر دنیا اهمیت معاد را نشان می دهد، و یا با جدا کردن حق از باطل عدالت را جلوه ای دوباره می بخشد، و قصد خود را از قیام احیای سنت جدش و مرام پدرش می خواند تا امر نبوت و امامت نیز تحقق و تداوم یابد، این ها همه و همه گوشه ای از تجلی اصول دین در مکتب الهی امام حسین (ع) می باشد.
شیطان که همه امیدش را به اغوای ادمیان بسته زنگ خطررا متوجه می شود ومی داند که اگر قراراست همه زحمت های او در اغوای فرزندان آدم به هدر رود به حرمت و ارزش گریه و عزاداری امام حسین (ع) خواهد بود.


اهمیت و فلسفه عزاداری امام حسین (ع)


برای پی بردن به اهمیت و فلسفه عزاداری امام حسین (ع) توجه به چند نکته ضروری است:
1. قرآن بر زنده نگه داشتن فضیلت ها و صفات والای انسان های برجسته و اولیای دین در آیات گوناگون، تأکید ورزیده است.
2. امامان بزرگوار شیعه (ع) درباره زنده نگه داشتن حادثه کربلا به شیوه های گوناگون مانند: الف) تشویق به برپایی مجالس سوگواری. ب) تشویق به گریستن و گریاندن. ج) تشویق شاعران به مرثیه سرایی. د) تشویق و ترغیب به زیارت امام حسین (ع)، تشویق کرده اند.
3. ماه محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر و الهام بخش مبارزه با ستمگران است و در انتقال پیام جهانی امام حسین (ع)، نقش اساسی دارد.
4. سوگواری عامل وحدت و رمز موفقیت برای ملت ها در طول تاریخ بوده است. بیشتر انقلاب های دنیا، از توجه به قیام حماسه سازان کربلا سرچشمه گرفته که یک نمونه از آن، آزادسازی شبه قاره هند از دست استعمار انگلیس بود و نمونه مهم تر آن انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و نمونه اخیر آن جریان مقاومت حزب الله جنوب لبنان در برابر صهیونیست تجاوزگر، بنابراین عزاداری برای امام حسین (ع) دارای آثار فراوانی مانند: عزت و سربلندی، بقای فرهنگ دینی و اسلامی و آثار دیگری است که نشان دهنده اهمیت آن است.
برپایی مجالس سوگواری ائمه معصومین (ع)


یکی از شیوه هایی که امامان (ع) برای زنده نگه داشتن نهضت حسینی به کار گرفته اند، برپایی مجالس سوگواری، گریستن و گریاندن برای مصیبت های جانسوز کربلا و یادآوری آن حادثه در زمان های مناسب است.
امام سجاد (ع) در طول دوران امامتش پیوسته سوگوار قصه عاشورا بود، در این مصیبت آنقدر گریست که از «بکائین» بسیار گریه کنندگان بشمار آمد و لقب گرفت.
علقمه حضرمی نقل می کند که امام باقر (ع) در روز عاشورا برای امام حسین (ع) در خانه اش اقامه عزا می کرد و خود آن حضرت برای جدش می گریست، تقیه نمی کرد و به کسانی که در خانه بودند می فرمود: برای آن حضرت سوگواری کنند و در مصیبت حسین (ع) به یکدیگر تسلیت بگویند.
امام صادق (ع) به داود رقی فرمود: من هرگز آب سرد ننوشیدم جز این که به یاد امام حسین (ع) افتادم.
از حضرت امام رضا (ع) روایت شده است: وقتی ماه محرم می شد، کسی پدرم (امام کاظم (ع)) را خندان نمی دید و اندوه و حزن بر وی غالب می شد تا روز دهم، و، چون روز عاشورا فرا می رسید، آن روز، روز مصیبت و حزن و گریه او بود و می فرمود: امروز، روزی است که حسین (ع) شهید شده است.
ائمه اطهار (ع) نه تنها خود در عزای سالار شهیدان می گریستند، بلکه همواره مودم را به گریستن بر آن حضرت تشویق و ترغیب می نمودند. در روایتی آمده است: هر کس بر حسین (ع) بگرید، یا (حتی) یک تن را بگریاند، پاداشش بهشت است و هر کس حالت اندوه و گریه به خود بگیرد نیز، پاداشش بهشت است.

اهمیت عزاداری امام حسین(ع)


ضرورت عزاداری از دیدگاه روایات


در عرصه روایات، رویکرد ویژه ای در بحث عزاداری به چشم می خورد که آن را امری مستحب و پرفضیلت بر شمرده و برای آن اهمیت فراوانی قائل شده است.
در اینجا برخی روایات را می آوریم که در چهارچوب عزاداری و گریستن آمده است:
1. پیامبر اکرم (ص) به حضرت زهرا (علیهاالسلام) فرمود: «در روز قیامت هر چشمی گریان است مگر آن چشمی که بر حسین گریسته. چنین فردی همیشه خندان خواهد بود و به نعمت های بهشتی بشارت داده می شود».
2. حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) به ابن شبیب می فرماید: «ای پسر شبیب! محرم، ماهی است که مردم در دوران جاهلیت ستم و قتل را در آن حرام می دانستند، ولی گروهی از مسلمانان، این حرمت را نشناختند، فرزند پیامبر را به قتل رساندند و زنان و فرزندانش را به اسارت بردند. اگر خواستی بر کسی بگریی، برای حسین بن علی گریه کن؛ زیرا او را مانند گوسفند ذبح کردند. هم چنین هیجده تن از اهل بیت او را که در روی زمین، کسی شبیه آنان نبود، به شهادت رسانیدند. این مصیبت چنان بزرگ است که آسمان ها و زمین در شهادتش گریسته اند. روز عاشورا، چشم های ما را خون بار کرد، دل های ما را سوزاند، اشک ما را روان ساخت و عزیزان ما را خوار کرد. سرزمین کربلا تا روز قیامت برای ما سختی و بلا بر جای گذاشت پس بایستی گریه کنندگان بر کسی مانند حسین گریه کنند و بدانید که گریستن بر حسین، گناهان انسان را می ریزد و انسان را پاک می کند.
3. امام رضا (ع) در حدیث دیگری فرموده است: هر کس مصایبی را که بر ما روا داشته اند به یاد آورد و بر آن بگرید، در قیامت همراه با ما خواهد بود. هرکس به یاد مصایب ما بگرید و دیگران را بگریاند در روزی که همه چشم ها گریان است، چشمان او گریان نخواهد بود. هم چنین هر کس در جلسه ای بنشیند که در آن مجلس، امر ما برپا داشته می شود، در روزی که دل ها می میرد دل او زنده می شود».
4. امام صادق (ع) به فرزند بزرگوارشان فرمود: «فرزندم! 10 سال در ایام حج در سرزمین منی با وقف اموال و دارایی ام، مجلس عزا برای من برپا دار تا گریه کنندگان برای من بگریند».
5. هم چنین امام صادق (ع) به عبدالله بن حمّاد فرمود: «به من خبر رسیده است که گروه ها و دسته هایی از پیرامون کوفه و جا های دیگر و گروهی از زنان در نیمه شعبان، به آرام گاه جدم، حسین بن علی می روند و بر او نوحه سرایی می کنند و قرآن می خوانند. همچنین گروهی به بیان داستان شهادت و بعضی دیگر نیز به مرثیه سرایی می پردازند آیا چنین است؟»
حمّاد پاسخ داد: آری، من خود شاهد چنین مجلسی بوده ام.
حضرت فرمود: «خدای را سپاس که گروهی از مردم را علاقه مند قرار داد تا به مدح و ستایش ما بپردازند و برای ما عزاداری کنند. دشمنانِ ما را مورد اعتراض و طعن قرار می دهند و کار های زشت آن ستم کاران را آشکار می سازند».
6. امام صادق (ع) در جایی دیگر به مسمّع فرمود: «ای مسمع! تو که اهل عراق هستی آیا قبر جدم حسین را زیارت می کنی؟» عرض کردم: خیر؛ زیرا من اهل بصره هستم و در همسایگی ما یکی از هواداران خلیفه زندگی می کند که پیرو هوا و هوس نفسانی اوست. هم چنین دشمنان ما از ناصبی و جز آن فراوان هستند. ترس آن دارم که به خلیفه اطلاع دهند و جان من در خطر افتد. امام فرمود: «آیا مصایب کربلا را به یاد نمی آوری؟» عرض کردم: چرا به یاد می آورم. فرمود: «آیا شیون و ناراحتی نمی کنی؟» گفتم: چرا، به خدا سوگند! گریه می کنم. حضرت فرمود: «خدا گریه ات را بپذیرد! آگاه باش که تو از کسانی هستی که برای مصایب ما اظهار ناراحتی می کنند و تو از کسانی هستی که در شادی ما شاد و در اندوه ما، اندوهناک اند».
سپس فرمود: «سپاس خدایی را که ما اهل بیت را به رحمت ویژه اش نواخت و بر دیگران برتری بخشید. ای مسمع! از زمان کشته شدن امیر مؤمنان علی زمین و زمان می گرید و گریه فرشتگان هنوز ادامه دارد».
بی تردید، این سخنان، نشان دهنده جایگاه والای گریستن بر شهیدان کربلا و مصایب اهل بیت (ع) است. البته این گونه عزاداری به زمان و مکان ویژه ای محدود نمی گردد، بلکه امامان معصوم (ع) هماره پیروان خود را به زنده نگه داشتن این سنت پسندیده، در هر شرایطی سفارش کرده اند تا فرهنگ مبارزه با ستم گران و یاد و خاطره جانبازی و رشادت همه شهیدان اسلام جاوید بماند.
در روایات و سیره حضرات معصومین (ع) تأکید فراوانی بر عزاداری شده است. علّت این امر نیز آن است که عزاداری، رمز بقاء تشیّع است. برگزاری مجالس عزاداری و اهتمام به آن، فوائد، آثار و برکات فراوانی دارد و در ادامه، به برخی از آن آثار اشاره می شود.


آثار و برکات عزاداری امام حسین (ع)


اوّل: آمرزش گناهان
اوّلین نتیجه عزاداری، آمرزش گناهان است. طبق روایات، اگر کسی وارد جلسه عزای امام حسین «ع» شود و عزاداری کند، گناهان او آمرزیده می شود. چنانکه از پیامبر «ص» و ائمّه طاهرین (ع) روایاتی در اهمیّت عزاداری و اینکه گریه بر مصائب اهل بیت (ع) بهشت را واجب می گرداند، وارد شده است. بحمدالله همیشه جلسات عزاداری رونق داشته و سزاوار نیست کسی خود را از فیض آن و نتایج مفید آن محروم سازد.
دوّم: ثواب فراوان
در روایات معصومین «ع» برای عزاداری و زیارت امام حسین (ع)، ثواب حج و عمره بیان شده است. حتّی در روایات آمده است که افضل از همه اعمال است. همچنین در روایات فرموده اند ثواب عزاداری و زیارت ابی عبدالله الحسین (ع) مانند آن است که خدای سبحان را در عرش زیارت کند. البته خداوند متعال مجسّم نیست که روی عرش و کرسی بنشیند. پس معنای عرش خدا، استیلای خداوند بر عالم وجود است و این روایت از باب کنایه و تأکید بیان شده است. بر این اساس، ثواب زیارت امام حسین (ع)، از دور یا نزدیک، مانند آن است که اگر پروردگار متعال عرشی داشت و شما می توانستید خدا را زیارت کنید، از چنان ثوابی بهره مند می شدید.
تحلیل آمرزش گناهان و اعطای ثواب در عزاداری
همان طور که بیان شد، عزاداری و گریه برای امام حسین (ع) یکی از اسباب آمرزش گناهان است و ثواب ها و پاداش های شگفت آوری نیز برای آن وضع شده است. تحلیل این مطلب آن است که عزادار امام حسین (ع) باید با آن حضرت رابطه عاطفی برقرار کند؛ به این معنا که به اندازه عشق و محبّتی که به ایشان و شعائر حسینی دارد، از گناهانش افسرده و ناراحت بوده، به پیروی از اهل بیت (ع) علاقه داشته باشد. پس، به تعبیر دیگر، معنای روایت چنین می شود که: اگر کسی برای عزاداری امام حسین (ع) وارد جلسه عزا شد و توبه کرد و از گناهان خود پشیمان شد، گناه او هرچه بزرگ و فراوان باشد، آمرزیده می شود.
سوّم: دستیابی به حسن عاقبت
فایده سوم عزاداری، عاقبت به خیری است. به عبارت دیگر، دست عنایت امام حسین (ع) روی سر عزاداران قرار می گیرد و به این واسطه، از عاقبت سوء و سرنوشت بد، مصون و در امان خواهند ماند. حسن عاقبت سه معنا دارد: اوّل اینکه ذلت بعد از عزت پیدا نمی کند. دوّم اینکه تا آخر عمر، حالت انحراف برای او پدید نمی آید و سوّم اینکه هنگام مرگ، اهل بیت (ع) را می بیند، آن بزرگواران به فریاد او می رسند و او نزد ایشان سربلند است. جلسات عزاداری، هر سه معنای حسن عاقبت را برای عزاداران پدیدار می سازد. به تجربه هم اثبات شده افرادی که با مسجد، روحانیّت و جلسات عزاداری رابطه دارند، عاقبت به خیر می شوند.
چهارم: ابقای اسلام و احیای تشیّع
فایده چهارم عزاداری، که از فواید قبلی بالاتر و ارزشمند تر است، این است که عزاداری، عامل بقای اسلام و احیای تشیّع است. امام حسین (ع) برای احیای اسلام و تشیّع به کربلا آمدند. در آن زمان، اسلام در خطر و تشیع در حال نابودی بود و شیعیان نمی توانستند ابراز عقیده کنند، امّا شهادت امام حسین (ع) ورق را برگرداند؛ اسلام باقی ماند و تشیّع زنده شد. در واقع، زحمات رسالت پیامبر اکرم (ص) در تبلیغ اسلام و معرفی تشیّع که پس از جریان نامبارک سقیفه بنی ساعده، در حال از بین رفتن بود، زنده شد. در آن دوران، حتّی امیرالمؤمنین (ع) چه قبل از خلافت و چه بعد از آن، به شدّت در تنگنا بودند. پس از ایشان نیز امام مجتبی (ع) تنها بودند و بدین سبب محبور به صلح با معاویه شدند. امام حسین (ع) تا زمان مرگ معاویه، به صلح برادر خویش پای بند بودند. امّا پس از آن و با روی کار آمدن یزید که عهدشکنی آشکاری بود، اقدام به قیام کردند، زیرا می دانستند با وجود یزید، باید فاتحه اسلام را خواند، لذا فرمودند: اگر کسی مثل یزید حاکم باشد، اسلام نابود می شود: «عَلَى الْإِسْلَامِ السَّلَامُ إِذْ قَدْ بُلِیَتِ الْأُمَّةُ بِرَاعٍ مِثْلِ یَزِید»؛ لذا قیام کردند و طبق گواهی تاریخ، پس از شهادت ایشان، طولی نکشید که ریشه بنی امیّه خشکید و اسلام عزیز باقی ماند. از این جهت، تردیدی وجود ندارد که بقای اسلام و احیای تشیّع مرهون شهادت امام حسین (ع) است. امّا آن شهادت و آثار عظیم آن سزاوار نبود که در کربلا تمام شود. آن امام بزرگوار نیز توجّه داشتند که موج کربلا باید در جهان اسلام سراسری شود؛ لذا خاندان و فرزندان را نیز به همراه خود بردند. در آستانه مسافرت، محمد بن حنفیّه گفت: اگر شما برای شهادت می روید، چرا زنان و کودکان را می برید؟ فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ قَدْ شَاءَ أَنْ یَرَاهُنَّ سَبَایَا». یعنی این ها ادامه دهنده رسالتی هستند که با شهادت آغاز می شود. بر این اساس، پس از عاشورا، و شهادت امام، نوبت به حضرت زینب (س) و اهل بیت امام حسین (ع) رسید که با اسارت خود، موج شهادت امام (ع) و وقایع کربلا را سراسری کنند.
اسارت این خانواده، موجی در عالم اسلام ایجاد کرد. پس از اسارت نیز با عزاداری، به خصوص توسّط سایر ائمّه معصومین (ع) موج شهادت، عالم گیر شد. در واقع، حرکت حسینی، ابتدا با اسارت خاندان رسول خدا (ص) و سپس با عزاداری شیعیان، جاودان و سراسری شد و همیشه باقی خواهد ماند. از این رو می توان گفت: شهادت، اسارت و عزاداری در یک راستا هستند.
به عبارت دیگر، استمرار عزاداری، تا روز قیامت، سبب و عامل بقای اسلام و احیای تشیّع است. بنابراین اگر ثواب آن از حج و عمره بالاتر باشد، تعجّب ندارد.
تأکید مکرّر تعالیم دینی بر عزاداری نیز به خاطر نقش مؤثر آن بر بقای تشیّع است. در روایات می خوانیم کسانی که به عزاداری اهمیت می دهند، مانند اصحاب اباعبدالله در روز عاشورا هستند. امام حسین (ع) به اصحاب خود فرمودند: مثل شما نیامده و نخواهد آمد. حال اگر کسی در این مجالس شرکت کند، مثل اصحاب امام حسین (ع) می شود. مثلاً عزاداران می توانند با شرکت در عزاداری، حالت توبه و انابه پیدا کنند و مثل حرّ، فایده اوّل، یعنی آمرزش گناهان را ببرند.
پنجم: استجابت دعا
از دیگر فوائد عزاداری، استحابت دعا است. بحث دعا و استجابت آن در جلسات عزاداری مفصّل است. این مطلب به تجربه بار ها اثبات شده و حاکی از عنایت خاص معصومین (ع) به عزاداران است.


کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   هندوستان   لبنان   شیطان   خلع سلاح   ساختگی   استعمار   ماه محرم   نهضت حسینی   قیام حسینی   نبوت   حرمت   قرآن کریم   مرثیه سرایی   تشیع   ائمه اطهار   امامان   رمز موفقیت   اختلاف افکنی   مسلمین   محرم و صفر   نسل های   پیروزی خون بر شمشیر   معاد   امام حسین علیه السلام   شرع   عشق به خدا   امام سجاد علیه السلام   مومنین   شعائر الهی   گوشه   فرهنگی   حادثه   فلسفه   عزاداری   شاعران   انگلیسی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «صدا و سیما» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
راویان عاشورا در قرن جدید
خبرگزاری حوزه
دشمن شناسی از مهمترین ویژگی عزادار امام حسین است
تسنیم
امام جمعه تبریز: مهم ترین اقدام امام سجاد(ع) رساندن پیام عاشورا به گوش جهانیان بود
تسنیم
مبارزه امام سجاد(ع) پنهانی و از طریق دعا و گریه بر مصائب کربلا بود
شبستان
قدرت منطق امام حسین بر منطق قدرت پیروز شد
رسانیوز
رموز قیام امام حسین(ع) با گذشت زمان بیشتر تجلی می یابد
ایرنا
راهپیمایی بزرگ عاشورائیان در لندن 
صدا و سیما
مقتل خوانی؛ تصویرگری واقعه کربلا در قالب منظوم مثنوی
شبستان
مسئولان هیئات عزاداری درباره جایگاه قرآن توجیه شوند
ایکنا
نوحه اصیل عاشورایی «خطبه منا» را صوتی بشنوید
خبرگزاری دانشجو
روایت یک سوگ موسیقایی در روز چهل و هشتم/ «چاووشی خوان» کیست؟
مهر نیوز
زینب اگر مرد بود، حسین می شد و اگر حسین زن بود، زینب بود
بولتن نیوز
نوحه اصیل عاشورایی "خطبه منا" را صوتی بشنوید
تسنیم
آیت الله دری نجف آبادی: قیام عاشورای حسینی مبانی اسلام ناب محمدی(ص) را زنده کرد
تسنیم
برگزاری کرسی های تفسیر قرآن در طول سال یاریگر تبیین قیام حسینی خواهد بود
ایکنا
نوحه خطبه منا منتشر شد+فیلم
مهر نیوز
نشست «رویکردهای عمده مستشرقان درباره حرکت امام حسین(ع)» برگزار شد
ایکنا
شمیم حسینی در حرم رضوی/ بارگاه امام هشتم(ع) یکدست سیاه پوش است
تسنیم
ویژه برنامه های ماه محرم در شهر بندرعباس برگزار می شود
برنا نیوز
سخنان خواندنی مداحان اهل سنت درباره امام حسین(ع) و محرم
برنا نیوز
ضرورت شناخت و مقابله با دشمنان نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی
مهر نیوز
اهتمام سخنرانان و مداحان به اندیشه قرآنی لازم است
ایکنا
ضرورت رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا
صدا و سیما
آیت الله اختری: رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا ضرورت دارد
میزان
عزاداری برای امام حسین فرصتی برای تحقق وحدت میان مسلمانان جهان است 
ایرنا
تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین(ع) است
مهر نیوز
شاعران آئینی ابعاد قرآنی قیام حسینی را تبلور بیشتری بخشند
ایکنا
آیت الله نورمفیدی: عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) نباید سلامت جامعه را به مخاطره بیاندازد
سایت جماران
آیت الله نورمفیدی: عزاداری امام حسین(ع) نباید سلامت مردم را به خطر بیندازد
ایران آنلاین
مسئولان واقعه کربلا چه کسانی هستند؟
ایسنا
عزاداری امام حسین(ع) نباید سلامت مردم را به خطر بیاندازد
ایسنا
آیات متناسب با ولایت و اطاعت در هیئات مذهبی تلاوت شود
ایکنا
عزاداری اباعبدالله نباید سلامت جامعه را به مخاطره بیندازد
تابناک
عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) نباید سلامت جامعه را به مخاطره بیند
مهر نیوز
دو هزار هیات مذهبی محرم امسال در قزوین فعالیت دارند
ایرنا
تعالی بخشی به شور و شعور مجالس حسینی با قاریان
ایکنا
توصیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به هیات ها، مردم و مسئولان
مشرق نیوز
جامعه مدرسین بر لزوم رعایت مضاعف شیوه نامه های بهداشتی در عزاداری ها تاکید کرد
خبرگزاری ایلنا
تاکید جامعه مدرسین بر لزوم رعایت مضاعف شیوه نامه های بهداشتی در عزاداری ها
ایسنا
چرا عزاداری محرم 10 روز قبل از شهادت امام حسین(ع) شروع می شود؟
تابش کوثر
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری حوزه : راویان عاشورا در قرن جدید
bltتسنیم : دشمن شناسی از مهمترین ویژگی عزادار امام حسین است
bltتسنیم : امام جمعه تبریز: مهم ترین اقدام امام سجاد(ع) رساندن پیام عاشورا به گوش جهانیان بود
bltشبستان : مبارزه امام سجاد(ع) پنهانی و از طریق دعا و گریه بر مصائب کربلا بود
bltرسانیوز : قدرت منطق امام حسین بر منطق قدرت پیروز شد
bltایرنا : رموز قیام امام حسین(ع) با گذشت زمان بیشتر تجلی می یابد
bltصدا و سیما : راهپیمایی بزرگ عاشورائیان در لندن 
bltشبستان : مقتل خوانی؛ تصویرگری واقعه کربلا در قالب منظوم مثنوی
bltایکنا : مسئولان هیئات عزاداری درباره جایگاه قرآن توجیه شوند
bltخبرگزاری دانشجو : نوحه اصیل عاشورایی «خطبه منا» را صوتی بشنوید
bltمهر نیوز : روایت یک سوگ موسیقایی در روز چهل و هشتم/ «چاووشی خوان» کیست؟
bltبولتن نیوز : زینب اگر مرد بود، حسین می شد و اگر حسین زن بود، زینب بود
bltتسنیم : نوحه اصیل عاشورایی "خطبه منا" را صوتی بشنوید
bltتسنیم : آیت الله دری نجف آبادی: قیام عاشورای حسینی مبانی اسلام ناب محمدی(ص) را زنده کرد
bltایکنا : برگزاری کرسی های تفسیر قرآن در طول سال یاریگر تبیین قیام حسینی خواهد بود
bltمهر نیوز : نوحه خطبه منا منتشر شد+فیلم
bltایکنا : نشست «رویکردهای عمده مستشرقان درباره حرکت امام حسین(ع)» برگزار شد
bltتسنیم : شمیم حسینی در حرم رضوی/ بارگاه امام هشتم(ع) یکدست سیاه پوش است
bltبرنا نیوز : ویژه برنامه های ماه محرم در شهر بندرعباس برگزار می شود
bltبرنا نیوز : سخنان خواندنی مداحان اهل سنت درباره امام حسین(ع) و محرم
bltمهر نیوز : ضرورت شناخت و مقابله با دشمنان نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی
bltایکنا : اهتمام سخنرانان و مداحان به اندیشه قرآنی لازم است
bltصدا و سیما : ضرورت رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا
bltمیزان : آیت الله اختری: رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا ضرورت دارد
bltایرنا : عزاداری برای امام حسین فرصتی برای تحقق وحدت میان مسلمانان جهان است 
bltمهر نیوز : تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین(ع) است
bltایکنا : شاعران آئینی ابعاد قرآنی قیام حسینی را تبلور بیشتری بخشند
bltسایت جماران : آیت الله نورمفیدی: عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) نباید سلامت جامعه را به مخاطره بیاندازد
bltایران آنلاین : آیت الله نورمفیدی: عزاداری امام حسین(ع) نباید سلامت مردم را به خطر بیندازد
bltایسنا : مسئولان واقعه کربلا چه کسانی هستند؟
bltایسنا : عزاداری امام حسین(ع) نباید سلامت مردم را به خطر بیاندازد
bltایکنا : آیات متناسب با ولایت و اطاعت در هیئات مذهبی تلاوت شود
bltتابناک : عزاداری اباعبدالله نباید سلامت جامعه را به مخاطره بیندازد
bltمهر نیوز : عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) نباید سلامت جامعه را به مخاطره بیند
bltایرنا : دو هزار هیات مذهبی محرم امسال در قزوین فعالیت دارند
bltایکنا : تعالی بخشی به شور و شعور مجالس حسینی با قاریان
bltمشرق نیوز : توصیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به هیات ها، مردم و مسئولان
bltخبرگزاری ایلنا : جامعه مدرسین بر لزوم رعایت مضاعف شیوه نامه های بهداشتی در عزاداری ها تاکید کرد
bltایسنا : تاکید جامعه مدرسین بر لزوم رعایت مضاعف شیوه نامه های بهداشتی در عزاداری ها
bltتابش کوثر : چرا عزاداری محرم 10 روز قبل از شهادت امام حسین(ع) شروع می شود؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.