اسطوره و فرهنگ

اسطوره و فرهنگ
شرق: جلال ستاری در طول سال های فعالیت فرهنگی خود، آثار مختلفی را منتشر کرده است، از تألیف و ترجمه و پژوهش و آثاری در باب شناخت اسطوره.
اسطوره و فرهنگ

شرق: جلال ستاری در طول سال های فعالیت فرهنگی خود، آثار مختلفی را منتشر کرده است، از تألیف و ترجمه و پژوهش و آثاری در باب شناخت اسطوره. به جرئت می توان گفت که هر یک از آثار او معرفی یک جریان فکری تازه به فضای فرهنگی ما بوده است. از جمله این کتاب ها «فرهنگ، تئاتر و طاعون» است درباره آنتونن آرتو که پیش از کتاب ستاری در ایران چندان شناخته شده نبود و دست کم اهلِ تئاتر در حدِ اسم با او آشنا بودند؛ بنابراین این کتاب که به معرفیِ دو نگرش آرتو می پردازد، دریچه ای تازه برای تئاتر معاصر ما به شمار می رود. آرتو در همه چیز، فرهنگ و باورها و معتقدات، خواستار بازگشت به اصل و ریشه بود و به همین جهت آدمی شورشی و عصیانگر قلمداد می شد و به تعبیر جلال ستاری «آرتو دریافته بود که چیزی برای گفتن به آن روشنفکران کنجکاو ندارد که به وی چون موجودی شگرف و افسانه ای می نگرند، و از این نکته نیک آگاه بود. می دانست که میان او و دنیای روشنفکری پاریس، دیگر هیچ پیوندی نیست و حتی محال است که پیوندی دوباره برقرار و استوار شود... . آرتو برادر لترآرمون و رمبو و سلین است؛ چون مانند آنان سخنی نو آورده است و به زبانی نو، سخن گفته است و پهلوانی است غوطه ور در دریایی بی کران و آتشین، دریادلی است که می خواهد غلافِ اخلاقی و هنری تمدن غرب را مانند پوسته تخم مرغ بترکاند و قدرت های ناشناخته اش را از بند برهاند...، گرچه این تکانش انفجارگون، چنان نیرومند است که چون سیلابی بنیان کن آرتو را نیز با خود می برد». ستاری به سیاق دیگر آثارش در این کتاب نیز به معرفی همه جانبه آرتو دست می زند: این کتاب شامل دو مقاله «فرهنگ» و «تئاتر بسان طاعون» از کتابِ «تئاتر و همزادش» به قلم آرتو است و برگردان شرح هایی که صاحب نظران و منتقدان بر آن مقالات نوشته اند. و چند شرح و تفسیر دیگر که چهره آرتو را به تمامی برای مخاطبان فارسی زبان تصویر می کند. از آثار تألیفی جلال ستاری می توان از «تهران در قاب شعر» نام برد که او آنجا تسلط خود بر ادبیات و شعر را نشان می دهد و فراتر از یک محقق اسطوره شناس و در مقام یک منتقد ادبی ظاهر می شود. ستاری در این کتاب به میانجی «قایق سواری در تهران» و «منظومه تهران» از محمدعلی سپانلو و منظومه بلند «تهران» محمدرضا مدیحی به نوعی کتاب «اسطوره تهران» را ادامه می دهد که پیش از آن نوشته و منتشر کرده بود و در آن کتاب نیز چند و چون حضور تهران در رمان های مطرح معاصر را بررسی کرده بود. موضوع این دو کتاب ستاری، نحوه مواجهه داستان نویسان و شاعران با شهر و درواقع تهران است که در این میان رمان های بیشتری به تهران پرداخته اند و اشعار کمتری تهران را دستمایه کار خود قرار دادند. با این حال، تهران در شعرها بیشتر چهره اسطوره ای و رازگونه دارد تا در رمان ها. ستاری در کتاب «تهران در قاب شعر»، به شعرهای سپانلو پرداخته است و بحث تاریخ مند شدن اسطوره در شعر را سپانلو مطرح می کند. او معتقد است اسطوره باید در پیوند با تاریخ طرح شود وگرنه مطرح کردن اسطوره ها در یک اثر ادبی کاری از پیش نمی برد، جز تکرار و نقل آن اسطوره که اثر هنری نمی سازد.
از دیگر آثار جلال ستاری که در نسبت فرهنگ و اسطوره نوشته شده، مجموعه مقالات او در نسبت فرهنگ و تئاتر و اسطوره است که برخی از آنها پیش تر در مجلات به چاپ رسیده بود و برخی نخستین بار منتشر می شوند. این مقالات در کتاب «اسطوره و فرهنگ» گردآوری شده است. از جمله مضامینی که در این مقالات مطرح می شود، داستان های علمی-تخیلی و بیان دلشوره های پنهان انسان معاصر و دنباله روی هنر از مردم یا جذب مردم به سوی هنر والا است. در این مقالات همچنین نقش جناح چپ در فرهنگ مورد بررسی قرار می گیرد که در ایران معاصر ما خاصه در دهه های چهل و پنجاه، این نقش بسیار پررنگ است و بر تمام فرم ها و آثار هنری و ادبی به نوعی سایه انداخته است. جهانی شدن هنر یا همان عوامل مؤثر در مطرح شدن هنر ایرانی در سطح جهانی، گفت وگو میان تمدن ها و بین اسلام و مسیحیت، نیز موضوعات دیگری است که در برخی از این مقالات طرح شده است و نقش جوانان و هنرهایی مانند تئاتر در آن، آغاز تئاتر نوین در ایران و نقش بانوان و اقلیت ها در آن، تأثیر هزار و یک شب بر آثار هنری از جمله تئاتر در غرب و سیطره ادبیات بر تئاتر، از دیگر موضوعات مطرح شده در مقالات این کتاب هستند که هریک به فراخور ماجرایی و به طور انضمامی با وضعیت موجود نوشته شده اند و از این رو اهمیت بیشتر می یابند. «اسطوره و فرهنگ»، «فرهنگ مردم و فرهنگ برای مردم»، «فرهنگ و زندگی» از مقالات تألیفی جلال ستاری در این کتاب هستند و «نقاب پوشی در فرهنگ اساطیری» از ژان لویی بودوئن و «جناح چپ و فرهنگ» از مانوئل وازکز مونتالبان، نیز عناوین مقالاتی است که ستاری ترجمه کرده و در این کتاب آورده است.
ستاری کتاب خواندنی دیگری در زمینه اسطوره دارد با عنوان «اسطوره های عشق» اثر دنی دو روژمون که به شور و شیفتگی عشق و اساطیر مطرح آن می پردازد. دو اسطوره بزرگ عشق در فرهنگ مغرب زمین، تریستان و دون ژوان در این کتاب دستمایه ای هستند برای طرح تفکرات تازه درباره اساطیر عشق و کامجویی در فرهنگ غرب و دگردیسی این اساطیر در رمان و اپرا و رمان و نیز در میان شخصیت های حقیقی دنی دو روژمون معتقد است «هر تصوری درباره انسان، تصوری در باب عشق است» و می نویسد «شیفتگی نوعی عشق است که از کامیابی فوری و بی درنگ روی برمی تابد، از همسایه می گریزد، خواستار فاصله و دوری است و عنداللزوم برای آنکه درد و زخم خود یا نتایج و عواقب آن را بهتر حس کند و به شور و شوق آید، دوری و بُعد می آفریند». از نظر این نویسنده تفکرات اساطیری دو اسطوره بزرگ عشقی مغرب زمین این نوع عشق را نمایندگی می کنند. در این کتاب همچنین به عشق در ادبیات معاصر، «لولیتا» از ولادیمیر ناباکوف و «دکتر ژیواگو» بوریس پاسترناک، پرداخته شده و تأثیرات اساطیر عشق بر این رمان ها و نیز شخصیت های رمان روبر موزیل نیز ردیابی شده است و نیز تأثیر این اساطیر بر تفکرات اندیشمندانی مانند نیچه و کی یرکگور و آندره ژید مورد واکاوی قرار گرفته است. از مهم ترین آثاری که ستاری در زمینه اسطوره معرفی کرد «چشم اندازهای اسطوره» میرچا الیاده است. کتاب این ایده را مطرح می کند که اسطوره ها همواره نقشی اساسی در زندگی بشر داشته اند، چه در گذشته و چه امروز که اسطوره ها به دلیل تغییرات به وجودآمده در جهان و ملت ها بدل به اسطوره های دیگرگون شده اند. به باور میرچا الیاده و ستاری، اسطوره ها روایتگر اندیشه های یک قوم و مردم یک سرزمین و بازتابی از معیشت و بخشی از تاریخ آنان بوده است. و به همین دلیل بیش از نیم قرن است که دانشمندان غربی به اهمیت اسطوره زنده می پردازند و در تحقیق درباره اسطوره راه دیگری را در پیش گرفته اند که با علمای قرن نوزدهم تفاوت بنیادی دارد.


کلیدواژه های این خبر
تئاتر   پاریس   هنری   اشعار   نگرش   پهلوان   مقاله   مطرح کردن   مجلات   روشنفکران   آنتونن آرتو   فرهنگی   داستانی   پژوهش   غوطه   وبا   فعالیت های فرهنگی   شاعران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «روزنامه شرق» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
معرفی شورای سیاستگذاری دومین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی20»
پانا
فعالیت انجمن های ادبی کانون در بستر فضای مجازی هم زمان با ماه محرم
صدا و سیما
فعالیت انجمن های ادبی کانون در بستر فضای مجازی
شبستان
ادبیات عاشورایی و فعالیت انجمن های ادبی کانون در بستر فضای مجازی
ایرنا
خانه نشینی اجباری به خاطر کرونا و ترجمه نمایشنامه های جدید
مهر نیوز
سومین کنگره ملی اربعین در آیینه شعر اقوام ایرانی درایلام برگزار می شود
ایرنا
مردی با جامه فرهنگ
روزنامه شرق
مرکز تخصصی آموزش زبان فارسی در لبنان افتتاح شد
آنا نیوز
تمام چیزهای ممنوع لذت بخش، ناسالم ها خوشمزه و تمام چیزهای زیبا، سخت هستند؟
خبرگزاری ایلنا
پایتخت فرهنگی ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی
خبرگزاری حوزه
از رباعیات خیام تا ابیات سرگردان؛ نگاهی متفاوت به اشعار معروف ترین شاعر ایران در جهان
تسنیم
یکی از افتخارات کشورمان را از دست دادیم
ایسنا
آوینی افغانستان در قطعه شهدا آرام گرفت
جوان آنلاین
جشنواره ادبی «شهری در آسمان» در زنجان برگزار می شود
خبرگزاری کتاب ایران
درباره غلامرضا رشید یاسمی
ایرنا
انتشار یک مقاله تخصصی در حوزه مستند مردم نگاری/ اهمیت و جایگاه مستندهای مردم نگار در دنیای امروز
ایران آنلاین
ادبیات دراماتیک از منظر فیلسوف عصر روشنگری
ایرنا
عروسک هایی که قوم و اقلیم های ایرانی را معرفی می کنند/ فرصت های شغلی و فرهنگی که از دست می دهیم!
باشگاه خبرنگاران
برگزاری مجازی معرفی نخستین دوره شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر
ایرنا
نقش کلیدی هنر در ارتقای سواد مالی جامعه
رادیو گفتگو
خیانت و خرابکاری عوامل خروج نخبگان از کشور هستند
رادیو گفتگو
شهید آوینی حلقه مفقوده هنر و سیاست را پیدا کرد
ایرنا
کتاب پژوهش و تحقیقی «ارمغان مور» به انگلیسی ترجمه شد!
دیباچه
رونمایی از 9 اثر تولیدی شهید آوینی با موضوع استان فارس
صدا و سیما
«ارمغان مور» به انگلیسی ترجمه شد
خبرآنلاین
9 اثر تولیدی شهید آوینی با موضوع استان فارس برای نخستین بار رونمایی می شود
تسنیم
از برگزاری جشنواره های فرهنگی تا بسترسازی برای انجام پرسش مهر ریاست جمهوری
پانا
سایه روشن تاخت و تاز کرونا در عرصه ادب و هنر
مهر نیوز
1400، سال تحول بنیادین تولید محتوا در حوزه هنری کردستان
ایسنا
فرهنگ خراسان در سالی که گذشت
ایسنا
«نوروز» از عوامل وحدت ملی و منطقه ای است
قدس آنلاین
شب شعر بین المللی مقاومت در شهر یزد برگزار می شود
تقریب نیوز
معرفی هیات انتخاب جشنواره تئاتر دانشگاهی/تعیین تکلیف محوطه تئاترشهر در هفته جاری
میزان
ادبیات مقاومت، آینه تمام نمای ایستادگی در برابر بیگانگان و دفاع از حریم مقدس خویش است
خبرگزاری دفاع مقدس
روستای "خورخوره" مهاباد برگزیده "جشنواره دوستدار کتاب" کشور شد
ایرنا
«دبیرخانه دائمی خمسه پژوهی» در فرهنگستان هنر راه اندازی شد
مهر نیوز
بررسی نسبیت اخلاق از منظر آیات قرآن در دوفصلنامه قرآن و علم
ایکنا
شانزدهمین جشنواره داستان نویسی رضوی برگزیدگان خود را شناخت
خبرگزاری کتاب ایران
مهدی اخوان ثالث که بود؟/تاثیر او بر شعر نو و حماسی
سایت جماران
پدر و پسری که از شاعرانگی پدرانشان می گویند
ایکنا
اخبار مرتبط
bltپانا : معرفی شورای سیاستگذاری دومین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی20»
bltصدا و سیما : فعالیت انجمن های ادبی کانون در بستر فضای مجازی هم زمان با ماه محرم
bltشبستان : فعالیت انجمن های ادبی کانون در بستر فضای مجازی
bltایرنا : ادبیات عاشورایی و فعالیت انجمن های ادبی کانون در بستر فضای مجازی
bltمهر نیوز : خانه نشینی اجباری به خاطر کرونا و ترجمه نمایشنامه های جدید
bltایرنا : سومین کنگره ملی اربعین در آیینه شعر اقوام ایرانی درایلام برگزار می شود
bltروزنامه شرق : مردی با جامه فرهنگ
bltآنا نیوز : مرکز تخصصی آموزش زبان فارسی در لبنان افتتاح شد
bltخبرگزاری ایلنا : تمام چیزهای ممنوع لذت بخش، ناسالم ها خوشمزه و تمام چیزهای زیبا، سخت هستند؟
bltخبرگزاری حوزه : پایتخت فرهنگی ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی
bltتسنیم : از رباعیات خیام تا ابیات سرگردان؛ نگاهی متفاوت به اشعار معروف ترین شاعر ایران در جهان
bltایسنا : یکی از افتخارات کشورمان را از دست دادیم
bltجوان آنلاین : آوینی افغانستان در قطعه شهدا آرام گرفت
bltخبرگزاری کتاب ایران : جشنواره ادبی «شهری در آسمان» در زنجان برگزار می شود
bltایرنا : درباره غلامرضا رشید یاسمی
bltایران آنلاین : انتشار یک مقاله تخصصی در حوزه مستند مردم نگاری/ اهمیت و جایگاه مستندهای مردم نگار در دنیای امروز
bltایرنا : ادبیات دراماتیک از منظر فیلسوف عصر روشنگری
bltباشگاه خبرنگاران : عروسک هایی که قوم و اقلیم های ایرانی را معرفی می کنند/ فرصت های شغلی و فرهنگی که از دست می دهیم!
bltایرنا : برگزاری مجازی معرفی نخستین دوره شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر
bltرادیو گفتگو : نقش کلیدی هنر در ارتقای سواد مالی جامعه
bltرادیو گفتگو : خیانت و خرابکاری عوامل خروج نخبگان از کشور هستند
bltایرنا : شهید آوینی حلقه مفقوده هنر و سیاست را پیدا کرد
bltدیباچه : کتاب پژوهش و تحقیقی «ارمغان مور» به انگلیسی ترجمه شد!
bltصدا و سیما : رونمایی از 9 اثر تولیدی شهید آوینی با موضوع استان فارس
bltخبرآنلاین : «ارمغان مور» به انگلیسی ترجمه شد
bltتسنیم : 9 اثر تولیدی شهید آوینی با موضوع استان فارس برای نخستین بار رونمایی می شود
bltپانا : از برگزاری جشنواره های فرهنگی تا بسترسازی برای انجام پرسش مهر ریاست جمهوری
bltمهر نیوز : سایه روشن تاخت و تاز کرونا در عرصه ادب و هنر
bltایسنا : 1400، سال تحول بنیادین تولید محتوا در حوزه هنری کردستان
bltایسنا : فرهنگ خراسان در سالی که گذشت
bltقدس آنلاین : «نوروز» از عوامل وحدت ملی و منطقه ای است
bltتقریب نیوز : شب شعر بین المللی مقاومت در شهر یزد برگزار می شود
bltمیزان : معرفی هیات انتخاب جشنواره تئاتر دانشگاهی/تعیین تکلیف محوطه تئاترشهر در هفته جاری
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ادبیات مقاومت، آینه تمام نمای ایستادگی در برابر بیگانگان و دفاع از حریم مقدس خویش است
bltایرنا : روستای "خورخوره" مهاباد برگزیده "جشنواره دوستدار کتاب" کشور شد
bltمهر نیوز : «دبیرخانه دائمی خمسه پژوهی» در فرهنگستان هنر راه اندازی شد
bltایکنا : بررسی نسبیت اخلاق از منظر آیات قرآن در دوفصلنامه قرآن و علم
bltخبرگزاری کتاب ایران : شانزدهمین جشنواره داستان نویسی رضوی برگزیدگان خود را شناخت
bltسایت جماران : مهدی اخوان ثالث که بود؟/تاثیر او بر شعر نو و حماسی
bltایکنا : پدر و پسری که از شاعرانگی پدرانشان می گویند
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.