شکوفایی اقتصاد مرزها در دست دانشگاهیان | هزار و 300 زمینه پژوهشی در برنامه علمی «اقتصاد مرزی» تدوین شد

شکوفایی اقتصاد مرزها در دست دانشگاهیان | هزار و 300 زمینه پژوهشی در برنامه علمی «اقتصاد مرزی» تدوین شد
رئیس دبیرخانه برنامه علمی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی از تدوین یک هزار و 300 زمینه پژوهشی در برنامه علمی «اقتصاد مرزی» این دانشگاه در قالب طرح پایش خبر داد.
شکوفایی اقتصاد مرزها در دست دانشگاهیان | هزار و 300 زمینه پژوهشی در برنامه علمی «اقتصاد مرزی» تدوین شد

گروه استان های خبرگزاری آنا، حسین عقابی؛ مراسم رونمایی از طرح پایش آزاد (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای دانشگاه آزاد اسلامی) با هدف توسعه پایدار تحقیق و توسعه به منظور شناسایی و رفع چالش های کشور، اوایل آذر 97 با حضور مسئولان عالی دانشگاه و جمعی از معاونان و مدیران در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

طرح پایش آزاد ابتدا، کار خود را با 9 برنامه علمی آغاز کرد و در ادامه تعداد برنامه های علمی این طرح به 54 برنامه ارتقا یافت. در مدت اجرای فاز اول این طرح، 112 استاد، 155 دانشجو و 174 پژوهشگر به سامانه پژوهشیار مراجعه و موضوعات خود را انتخاب کردند. این در حالی است که صنعتگران و متخصصان در حوزه های مختلف کاری می توانند در قالب مشاور مهارتی طبق مفاد بخشنامه تشویقی پایش، در کنار استادان دانشگاه به عنوان استاد مشاور به دانشجویان و پژوهشگران کمک کنند. دانشجویان و پژوهشگران هم می توانند با مراجعه به این سامانه از بین هزاران عنوان موضوع تحقیقاتی در حوزه های مختلف که در قالب چندهزار برنامه پژوهشی ارائه می شود، موضوع پایان نامه خود را انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید:

استخراج و تدوین 5 چالش در «برنامه علمی پسته» 73 پروژه از نظام موضوعات برنامه علمی ذوب آهن اخذ شد پیاده سازی زندگی هوشمند در دانشگاه ها؛ ایده ای به نفع دولت در پروژه های شهری و صنعتی میزبانی «سامانه پژوهشیار» از سردار دل ها

واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی هر استان در ادامه اجرای این طرح با همکاری دبیرخانه برنامه علمی دانشگاه موضوعات محوری خود را برای طرح پایش آزاد مشخص کردند به عنوان مثال یزد در منسوجات، تبریز در کفش و چرم، مدیریت محیط زیست دریاچه ارومیه، گیلان در گردشگری، کرج در فلزات کمیاب و گران بها و ... به عنوان واحدهای پیشرو مطرح شدند؛ اما دانشگاه آزاد اسلامی استان های سراسر کشور در طرح پایش ملزم هستند برنامه علمی خود را براساس مزیت محوری، تعداد هیئت علمی و سایر ظرفیت های موجود در هر استان آماده کرده و با تشکیل شورای راهبری در شناسایی و رفع چالش های کشور کمک کنند.

اقتصاد مرزی مسئله مهم بومی و ملی تلقی می شود که دانشگاهیان می توانند در قالب پژوهش تحصیلات تکمیلی به بررسی و ارائه راهکار برای شکوفایی و تقویت این حوزه بپردازند.در طرح پایش آزاد که اکنون دو سال و نیم از رونمایی آن می گذرد برای دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان غربی و با محور اجرا توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه دو برنامه علمی «احیای دریاچه ارومیه» و «اقصاد مرزی» تصویب شده و چالش ها و نظام موضوعات آنها در دست تدوین و بررسی است.

خبرنگار خبرگزاری آنا به همین منظور و در تشریح فعالیت ها و اهداف اجرای طرح پایش و چالش ها و نظام موضوعات تدوین شده در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی با مهدی زواری رئیس دبیرخانه برنامه علمی این استان گفت وگو کرده است که در ادامه می خوانیم.

آنا: ابتدا تعریفی از «طرح پایش» دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشید؟

زواری: طرح پایش یا پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای به طور رسمی سال 97 در دانشگاه آزاد اسلامی رونمایی شد و با رویکرد تدوین نظام تحقیقاتی جامع در مجموعه این دانشگاه که فقدان آن در همه آموزش عالی کشور احساس می شد، آغاز به کار کرد. هدف عمده این طرح جهت دهی تحقیقات در سطوح تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی بود؛ چراکه این طرح می تواند در این راستا راهگشا باشد.

آنا: پایش چگونه می تواند به کاربردی شدن پایان نامه ها برای حل مسائل کشور کمک کند؟

زواری: با توجه به اینکه تا زمان اجرای طرح پایش، روند مشخصی تعریف نشده بود، اکنون با طرح پایش، این امکان وجود دارد که پایان نامه ها در دانشگاه با هزینه و سرمایه فکری، انسانی و مادی انجام شده و بررسی، مطالعه و ایده پردازی، صرف موضوعاتی شود که لزوماً انطباق با چالش های ملی، منطقه ای، نیازهای صنعت و جامعه نباشد و بیشتر در راستای حل مسائل علمی بین المللی باشد.

هرچند این امر به خودی خود دارای اشکال نیست؛ اما با ظرفیت عظیمی که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد و سرمایه ای که صرف این امور می شود به نظر می رسد اختصاص بخشی از این امر به حل مسائل ملی و منطقه ای بتواند در کنار پیشبرد اهداف علمی آکادمیک و نقش آفرینی علمی کشور در جهان با نگاه به درون؛ این دانشگاه را به مجموعه حل مسئله در کشورمان تبدیل کند.

بیشتر بخوانید:

«پایش آزاد» پنجه در پنجه «حاشیه نشینی» شناسایی 3 هزار چالش در برنامه علمی «مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه» سردار دل ها از طرح «پایش آزاد» چقدر سهم دارد؟ شناسایی و تدوین 4 چالش در برنامه علمی «سیل و بازسازی پس از آن»


آنا: تاکنون چه چالش هایی را مطابق با نیاز، اسناد بالادستی کشور و صنایع احصا و چه نظام موضوعاتی را تدوین کرده اید؟

زواری: در طرح «پایش» نیازها و چالش های هر استان می تواند بسته به ظرفیت دانشگاه و مسائل سرزمینی مطرح و به شکل جامع در قالب شوراهای دانشی و با استفاده از اعضای هیئت علمی و صاحب نظران متخصص غیردانشگاهی به صورت زمینه های پژوهشی و متناسب با رشته های علمی متنوع تدوین شود. در ادامه اطلاعات تدوین شده در اختیار محققان قرار می گیرد و زمان و سرمایه ای که اختصاص به انجام پروژه تحصیلات تکمیلی داده شده از این طریق صرف حل زمینه پژوهشی در راستای طرح پایش می شود.

طرح احیای دریاچه ارومیه در مسیر تدوین موضوعات علمی

در جلسات متعدد با اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان غربی و همکاران دبیرخانه برنامه علمی سازمان مرکزی(طرح پایش) و همفکری با بخش های مختلف استانی به دلیل همجواری دانشگاه با چهار کشور و وابستگی اقتصاد استان به مراودات مالی و اقتصادی با کشورهای همسایه و طولانی بودن مرزهای مشترک از طرفی و کم برخوردار بودن مناطق مرزی، موضوع «اقتصاد مرزی» به عنوان یکی از چالش های مهم و یکی از برنامه های علمی استان شناسایی و تعیین شد که این موضوع می تواند مسئله مهم بومی و ملی تلقی شود تا دانشگاهیان در قالب پژوهش تحصیلات تکمیلی به بررسی و ارائه راهکار برای شکوفایی و تقویت این امر مهم بپردازند.

در حوزه «اقتصاد مرزی» چالش ها و اهداف مرتبط احصا و با تدوین بالغ بر یک هزار و 300 زمینه پژوهشی در این باره، جلسات متعدد کارشناسی با دبیرخانه پایش آزاد سازمان مرکزی برگزار و نتایج در حال نهایی شدن است.

آنا: آیا تفاهم نامه هایی با صنایع، سازمان ها و نهادها در راستای برنامه علمی استان گیلان امضا کرده اید؟

زواری: با مرزبانی استان آذربایجان غربی تفاهم نامه همکاری مشترک منعقد کردیم تا از تجربیات این نهاد در مسائل مرتبط با مرز و نه لزوماً در زمینه های نظامی در تدوین موضوعات پایش استفاده کنیم.

طرح پژوهشی با عنوان اقتصاد مرزی شهرستان سردشت نیز توسط استانداری پیشنهاد شده بود که توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه عضو شورای دانشی انجام شد.

بیشتر بخوانید:

تدوین بیش از 830 زمینه پژوهشی در برنامه علمی «فلزات کمیاب و گرانبها» ورود «پایش آزاد» به مسئله آب و انرژی دامنه سبلان 6 چالش نظام موضوعات برنامه علمی توسعه گردشگری چیست؟ شناسایی 6 چالش در برنامه علمی «مدیریت بحران سیل در بخش کشاورزی»

آنا: درباره برنامه علمی « احیای دریاچه ارومیه» چه فعالیتی صورت گرفته است؟

زواری: برنامه علمی دیگری به صورت مشترک با استان آذربایجان شرقی درباره احیای دریاچه ارومیه و با عناوین متفاوت دنبال می شود که در ذیل آن مسائل مرتبط با کشاورزی، منابع آبی، مسائل فرهنگی و اجتماعی مرتبط با آن مورد مطالعه قرار می گیرد.

در برنامه احیای دریاچه ارومیه چند جلسه مشترک با دبیرخانه برنامه علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی برگزار کردیم و با ابلاغ مأموریت هر کدام از استان ها توسط سازمان مرکزی، موضوعات از طرف سازمان در حال پیگیری و نهایی شدن هستند. در این راستا جلسات و تفاهم نامه ای با مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان منعقد شده تا بتوانیم از همکاری متخصصان این مرکز در راستای تدوین موضوعات برنامه های علمی استفاده کنیم.

انتهای پیام/4121/4062/


کلیدواژه های این خبر
یزد   گردشگری   تحصیلات تکمیلی   صنعتگران   آذربایجان غربی   دانشگاهیان   شکوفایی   پژوهشگران   ارومیه   متخصصان   پایان نامه   توسعه پایدار   منسوجات   پیشرو   مراسم رونمایی   مسائل کشور   کمیاب و گران   دانشگاه   دانشگاه آزاد اسلامی   دریاچه ارومیه   پژوهش   اعضای هیات علمی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آنا نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
رفتار شهروندی از نیازها و چالش های جدی زندگی بشری است
آنا نیوز
حفاران غیرمجاز زیر هر سنگ و درختی را کنده اند/ باستان شناسی هم با سیاست گره خورده
اسکان نیوز
افزایش نقش اعضای هیات علمی در حل مسائل با اجرای «طرح الف و ب»
آنا نیوز
تولید 20 محصول فناورانه در مرکز تحقیقات نساجی | 117 پایان نامه اجرایی شد
آنا نیوز
دانشگاه آزاد اسلامی واحد داراب | امکانات و رشته ها
آنا نیوز
برنامه های وزیر پیشنهادی بهداشت برای توسعه ظرفیت های طب سنتی
ایسنا
طرح پویش دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر کارآفرینی دانشجویان
آنا نیوز
دریایی از فرصت برای علاقه مندان پژوهش و تحقیق | درباره کسب وکار حوزه مهندسی شیمی چه می دانید؟
آنا نیوز
افزایش اثرات «طرح الف و ب» با بازگشایی دانشگاه ها | طرحی که استادان را پویاتر می کند
آنا نیوز
استخراج و تدوین 5 چالش در «برنامه علمی پسته» | از توسعه صنایع فرآوری و بسته بندی تا ضعف در صادرات
آنا نیوز
تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد
آنا نیوز
مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر سال 99 دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد برگزار شد
آنا نیوز
نقش آفرینی استادان در رشد اقتصاد دانش بنیان | «طرح الف و ب» از تخصص گریزی اعضای هیات علمی جلوگیری می کند
آنا نیوز
وزیر علوم: پذیرش دانشجویان ایرانی برای تحصیل در دانشگاه های جهان در اولویت است
میزان
استفاده پژوهشگران عراقی از امکانات آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی | وقتی کرونا مقهور ضدعفونی کننده تکنیکال می شود
آنا نیوز
راه اندازی پویش «کلیک امن» در اصفهان با محور دانشگاه آزاد اسلامی
آنا نیوز
«طرح الف و ب» به خوبی تبیین و اطلاع رسانی نشد | طرحی که نه مچ می گیرد نه دنبال تقسیم بندی خوب و بد است
آنا نیوز
تاثیر شبکه های اجتماعی بر تحصیلات تکمیلی
خوزنا
شاخص هایی که رساله آلزایمر را سرآمد جشنواره فرهیختگان کرد/ حمایت ضعیف وزارت علوم از انجام کارهای تحقیقاتی
آنا نیوز
مقررات دست وپاگیر مانعی در روند رشد پژوهش کشور
آنا نیوز
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد ایلام موفق به کسب رتبه برتر به عنوان مترجم در جشنواره فرهیختگان شد/ ترجمه کتاب «تغذیه و خوراک دادن طیور ارگانیک»
حکیم مهر
ماموریت باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد تغییر کرد
خبرگزاری دانشجو
به دانشگاه هایی که هیات علمی کافی ندارند دانشجو نمی دهیم
تابناک
2 دلیل تقلب علمی در دانشگاه ها/ به دانشگاه هایی که هیات علمی کافی ندارند دانشجو نمی دهیم
ملیت
درخشش محققان اصفهانی در جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد
نصف جهان
جباری مهمان صندلی مطالبه گری دانشجویان ارومیه ای / دانشجویان ارومیه ای: نابسامانی ها در حوزه ی گردشگری بیداد می کند
خبرگزاری بسیج
3 برابر شدن ارزش جوایز هشتمین جشنواره فرهیختگان
آریا
3 برابر شدن جوایز هشتمین جشنواره فرهیختگان
صدا و سیما
آماده سازی زیرساخت های گردشگری کشور را از وابستگی اقتصادی رهایی می بخشد
تسنیم
برگزیدگان هشتمین جشنواره علمی، پژوهشی دانشگاه آزاد تجلیل شدند
ایرنا
پذیرش دانشجو در 70 رشته دکترای تخصصی
نصف جهان
همکاری محققان دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه یوتا برای حفظ دریاچه ارومیه
ایسنا
پایان دانشگاه، شروعی برای پروپوزال نویسی
تین نیوز
چاپ مقاله نباید تنها راه اثبات شایستگی علمی باشد
ایسنا
درخواست هزاران نفر برای لغو مصوبه هیات علمی الف و ب دانشگاه آزاد
تابناک
روش جدید مهندسان در بومی سازی | ایران چهارمین کشور دنیا در تولید بتن بدون استفاده از سیمان شد
آنا نیوز
یک سال کرونایی در فضای فعال دانشگاه/ از رشد 40 درصدی جذب دانشجو تا افزایش 85 درصدی مقالات علمی
آنا نیوز
لزوم توجه نظام مدیریت اداری کشور به حفظ جایگاه دانش آموختگان رشته محیط زیست
آنا نیوز
کلینیک دامپزشکی دام کوچک دانشگاه آزاد اسلامی بابل احیا شود
آنا نیوز
تاکید رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر گام های اجرایی در پشتیبانی از تولید
صدا و سیما
اخبار مرتبط
bltآنا نیوز : رفتار شهروندی از نیازها و چالش های جدی زندگی بشری است
bltاسکان نیوز : حفاران غیرمجاز زیر هر سنگ و درختی را کنده اند/ باستان شناسی هم با سیاست گره خورده
bltآنا نیوز : افزایش نقش اعضای هیات علمی در حل مسائل با اجرای «طرح الف و ب»
bltآنا نیوز : تولید 20 محصول فناورانه در مرکز تحقیقات نساجی | 117 پایان نامه اجرایی شد
bltآنا نیوز : دانشگاه آزاد اسلامی واحد داراب | امکانات و رشته ها
bltایسنا : برنامه های وزیر پیشنهادی بهداشت برای توسعه ظرفیت های طب سنتی
bltآنا نیوز : طرح پویش دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر کارآفرینی دانشجویان
bltآنا نیوز : دریایی از فرصت برای علاقه مندان پژوهش و تحقیق | درباره کسب وکار حوزه مهندسی شیمی چه می دانید؟
bltآنا نیوز : افزایش اثرات «طرح الف و ب» با بازگشایی دانشگاه ها | طرحی که استادان را پویاتر می کند
bltآنا نیوز : استخراج و تدوین 5 چالش در «برنامه علمی پسته» | از توسعه صنایع فرآوری و بسته بندی تا ضعف در صادرات
bltآنا نیوز : تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد
bltآنا نیوز : مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر سال 99 دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد برگزار شد
bltآنا نیوز : نقش آفرینی استادان در رشد اقتصاد دانش بنیان | «طرح الف و ب» از تخصص گریزی اعضای هیات علمی جلوگیری می کند
bltمیزان : وزیر علوم: پذیرش دانشجویان ایرانی برای تحصیل در دانشگاه های جهان در اولویت است
bltآنا نیوز : استفاده پژوهشگران عراقی از امکانات آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی | وقتی کرونا مقهور ضدعفونی کننده تکنیکال می شود
bltآنا نیوز : راه اندازی پویش «کلیک امن» در اصفهان با محور دانشگاه آزاد اسلامی
bltآنا نیوز : «طرح الف و ب» به خوبی تبیین و اطلاع رسانی نشد | طرحی که نه مچ می گیرد نه دنبال تقسیم بندی خوب و بد است
bltخوزنا : تاثیر شبکه های اجتماعی بر تحصیلات تکمیلی
bltآنا نیوز : شاخص هایی که رساله آلزایمر را سرآمد جشنواره فرهیختگان کرد/ حمایت ضعیف وزارت علوم از انجام کارهای تحقیقاتی
bltآنا نیوز : مقررات دست وپاگیر مانعی در روند رشد پژوهش کشور
bltحکیم مهر : عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد ایلام موفق به کسب رتبه برتر به عنوان مترجم در جشنواره فرهیختگان شد/ ترجمه کتاب «تغذیه و خوراک دادن طیور ارگانیک»
bltخبرگزاری دانشجو : ماموریت باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد تغییر کرد
bltتابناک : به دانشگاه هایی که هیات علمی کافی ندارند دانشجو نمی دهیم
bltملیت : 2 دلیل تقلب علمی در دانشگاه ها/ به دانشگاه هایی که هیات علمی کافی ندارند دانشجو نمی دهیم
bltنصف جهان : درخشش محققان اصفهانی در جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد
bltخبرگزاری بسیج : جباری مهمان صندلی مطالبه گری دانشجویان ارومیه ای / دانشجویان ارومیه ای: نابسامانی ها در حوزه ی گردشگری بیداد می کند
bltآریا : 3 برابر شدن ارزش جوایز هشتمین جشنواره فرهیختگان
bltصدا و سیما : 3 برابر شدن جوایز هشتمین جشنواره فرهیختگان
bltتسنیم : آماده سازی زیرساخت های گردشگری کشور را از وابستگی اقتصادی رهایی می بخشد
bltایرنا : برگزیدگان هشتمین جشنواره علمی، پژوهشی دانشگاه آزاد تجلیل شدند
bltنصف جهان : پذیرش دانشجو در 70 رشته دکترای تخصصی
bltایسنا : همکاری محققان دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه یوتا برای حفظ دریاچه ارومیه
bltتین نیوز : پایان دانشگاه، شروعی برای پروپوزال نویسی
bltایسنا : چاپ مقاله نباید تنها راه اثبات شایستگی علمی باشد
bltتابناک : درخواست هزاران نفر برای لغو مصوبه هیات علمی الف و ب دانشگاه آزاد
bltآنا نیوز : روش جدید مهندسان در بومی سازی | ایران چهارمین کشور دنیا در تولید بتن بدون استفاده از سیمان شد
bltآنا نیوز : یک سال کرونایی در فضای فعال دانشگاه/ از رشد 40 درصدی جذب دانشجو تا افزایش 85 درصدی مقالات علمی
bltآنا نیوز : لزوم توجه نظام مدیریت اداری کشور به حفظ جایگاه دانش آموختگان رشته محیط زیست
bltآنا نیوز : کلینیک دامپزشکی دام کوچک دانشگاه آزاد اسلامی بابل احیا شود
bltصدا و سیما : تاکید رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر گام های اجرایی در پشتیبانی از تولید
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.