چرا همیشه احساس خستگی می کنیم؟

چرا همیشه احساس خستگی می کنیم؟
برترین ها: خستگی یکی از علائم رایج مشکلات مختلف و بیماری های جدی ست، اما در بیشتر موارد، این موضوع به علت وجود فاکتور های ساده ای در سبک زندگی مان است که خوشبختانه مواردی اند که به راحتی حل خواهند شد.
چرا همیشه احساس خستگی می کنیم؟

برترین ها: خستگی یکی از علائم رایج مشکلات مختلف و بیماری های جدی ست، اما در بیشتر موارد، این موضوع به علت وجود فاکتور های ساده ای در سبک زندگی مان است که خوشبختانه مواردی اند که به راحتی حل خواهند شد.

ما معمولا خستگی خود را به گردن زندگی شلوغ و پرکار خود می اندازیم. در بیشتر موارد حق با ماست، اما اگر همیشه خسته هستید بدون اینکه دلیل آن را بدانید، نباید این مسئله را پشت گوش بیندازید! چرا که خستگی یکی از علائم رایج مشکلات مختلف و بیماری های جدی ست، اما در بیشتر موارد، به علت وجود فاکتور های ساده ای در سبک زندگی مان است که قابل حل هستند. در این مقاله به تعدادی از دلایلی که به صورت بالقوه می توانند باعث شوند همیشه احساس خستگی کنیم و همچنین توصیه هایی که به بازگشت انرژی مان کمک خواهند کرد، خواهیم پرداخت.

مصرف بیش از حد کربوهیدرات

کربوهیدرات ها می توانند منبع سریعی از انرژی باشند، زیرا وقتی کربوهیدرات مصرف می کنیم، بدن آن را به قند تجزیه می کنند که می تواند به عنوان سوخت استفاده شود. با این حال، خوردن مقدار بیش از حد زیاد کربوهیدرات ها عملا می تواند باعث شود که در طول روز احساس خستگی کنیم. وقتی قند و کربوهیدرات های فرآوری شده مصرف شوند، باعث افزایش سریع قند خون خواهند شد که به پانکراس سیگنال می دهد مقدار زیادی انسولین تولید نماید تا بتواند قند را از خون و سلول ها بگیرد.

این افزایش در سطح قند خون و به متعاقب اش پایین آمدن آن، می تواند باعث شود احساس خستگی کنید. محدود کردن قند و کربوهیدرات های فرآوری شده در وعده های غذایی و میان وعده ها، معمولا منجر به افزایش سطح انرژی می شود.

زندگی بی تحرک

بی تحرکی و نشستن های طولانی مدت از مهمترین دلایل احساس رخوت در طول روز هستند. هرچه فعال تر باشید، انرژی بیشتری برای انجام امور دارید.

نداشتن خواب کافی و منظم

خواب کم و بی کیفیت از مهمترین دلایل احساس خستگی در طول روز است. بهترین ساعت خواب از 11 شب تا 7 صبح در اتاق تاریک، با تهویه مناسب و خوش رایحه است.

حساسیت غذایی

آلرژی به غذا های خاص یا بیماری سلیاک نیز در اختلال خواب و احساس خستگی در طول روز نقش دارند.
سلیاک نوعی اختلال خود ایمنی ژنتیکی است که سبب می شود سیستم ایمنی بدن بر اثر مصرف یک پروتئین به نام گلوتن، به پرز های روده کوچک حمله کند و باعث اختلال در جذب مواد غذایی شود.

کم خونی، خستگی و اختلالات گوارشی از جمله نفخ و اسهال مهمترین علائم این عارضه است؛ بنابراین بهتر است عادت های غذایی و حساسیت های غذایی خود را بشناسید و آنان را از وعده غذایی حذف کنید.

افسردگی

افسردگی یکی از بیماری هایی است که بر خورد و خواب و احساسی که نسبت به خودمان داریم تأثیر می گذارد. بدون درمانی مؤثر، افسردگی برای هفته ها، ماه ها و حتی سال ها ادامه می یابد.

هیچ آزمایش خونی برای تشخیص افسردگی وجود ندارد، اما پزشک با پرسیدن مجموعه ای از سؤالات می تواند آن را تشخیص دهد. نشانه هایی از قبیل خستگی یا کمبود انرژی، خواب بسیار کم یا بسیار زیاد، احساس ناراحتی، اضطراب و پوچی مداوم، کاهش اشتها و وزن، افزایش اشتها و وزن، از دست دادن علاقه به انجام کار هایی که قبلا برای تان لذت بخش بودند، حساسیت و زودرنجی، بیماری های جسمی مزمن مانند سردرد، درد های مزمن، یبوست و دیگر اختلالات گوارشی، مشکل در تمرکز، به یاد آوردن و تصمیم گرفتن، احساس گناه، نومیدی یا بی ارزش بودن و افکار مربوط به خودکشی نشانه های رایج افسردگی هستند؛ اگر متوجه شدید دست کم 5 مورد از این نشانه ها به مدت 2 هفته یا بیشتر در شما مشاهده می شود، به پزشک، روانپزشک یا روانکاو مراجعه کنید.

کالری کافی مصرف نمی کنید

مصرف کالری خیلی کم می تواند باعث احساس خستگی در ما شود. کالری، واحد انرژی یافت شده در غذا ها می باشد که بدن ما برای حرکت و فرآیند هایی که نیاز به سوخت دارند مانند نفس کشیدن و حفظ دمای ثابت بدن، از آن استفاده می نماید. وقتی که ما کالری خیلی کمی مصرف کنیم، سوخت و ساز بدن کند می شود تا انرژی ذخیره گردد که باطور بالقوه باعث خستگی خواهد شد.

مقدار نیاز بدن ما به کالری با توجه به وزن، قد، سن و عوامل دیگر در طیف وسیعی قرار می گیرد. با این حال، بیشتر افراد به صورت روزانه حداقل به 1،200 کالری نیاز دارند تا از کم شدن سوخت و ساز بدن جلوگیری کنند.

به علاوه، گرفتن ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز زمانی که کالری خیلی کمی مصرف کنیم، دشوار خواهد بود. نگرفتن مقدار کافی ویتامین D، آهن و سایر مواد معدنی مهم می تواند منجر به خستگی شود؛ بنابراین به این منظور که سطح انرژی خود را بالا نگه دارید، از کاهش زیاد مقدار کالری مصرفی خود اجتناب کنید، حتی اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید.

کم خونی

کم خونی ممکن است با احساس ضعف و تنگی نفس همراه باشد. کم خونی به دلایل گوناگونی از جمله کمبود آهن و ویتامین، از دست دادن خون، خون ریزی داخلی، یا بیماری های مزمنی مانند روماتیسم مفصلی، سرطان و از کار افتادن کلیه رخ می دهد. زنان به ویژه در سن باروری به دلیل قاعدگی و نیاز افزون ترِ بدن به آهن در دوران بارداری و شیردهی، مستعد کم خونی ناشی از کمبود آهن هستند.

احساس خستگی مداوم از مهمترین نشانه های کم خونی است. برخی علائم دیگر عبارتند از ضعف شدید، اختلال خواب، مشکل تمرکز، تپش قلب، درد در قفسه ی سینه و سردرد. در مبتلایان به کم خونی فعالیت های بدنی ساده مانند بالا رفتن از پله ها و پیاده روی های کوتاه ممکن است باعث خستگی شوند.

خوابیدن در زمان های نادرست

علاوه بر خواب ناکافی، خوابیدن در ساعات اشتباه نیز می تواند انرژی مان را پایین بیاورد. خوابیدن در طول روز به جای شب، ریتم شبانه روز بدن را مختل خواهد کرد و تغییر بیولوژیکی است که در پاسخ به نور و تاریکی در سیکل 24 ساعت شبانه روز، رخ می دهد.

تحقیقات نشان داده است، زمانی که الگوی خواب ما با ریتم شبانه روز مان همگام نیست، ممکن است خستگی های مزمن توسعه یابد که البته مشکل متداولی در میان افرادی ست که به صورت شیفتی کار می کنند یا شب کار هستند.

مصرف آب ناکافی

چندین مطالعه نشان می دهد مصرف آب ناکافی یکی از مهترین دلایل احساس خستگی، گیجی و خواب آلودگی در طول روز است. مصرف حداقل 8 لیوان آب در روز ضروری است.

سندرم خستگی مزمن

سندرم خستگی مزمن که گاهی به عنوان خستگی مزمن و اختلال عملکرد ایمنی بدن شناخته می شود، یک وضعیت پیچیده پزشکی است که شایع ترین گروه مبتلایان زنان 30 تا 50 ساله هستند. امکان بروز این اختلال در مردان نیز وجود دارد، ولی اغلب، زنان به آن مبتلا می شوند.

سندرم خستگی مزمن در یک دوره 6 ماهه بررسی می شود. اگر شخص در تمام این مدت احساس خستگی و کرختی داشته باشد و قادر به انجام امور روزانه نباشد، احتمال بیماری قوی است. احساس خستگی پس از فعالیت شدید فیزیکی و فکری و عدم استراحت کافی کاملا عادی است، ولی در سندرم خستگی مزمن، احساس خستگی حتی پس از استراحت نیز وجود دارد. احساس خستگی در افرادی که از این سندرم رنج می برند، پس از استرس شدیدتر می شود.

برخی از علایم این بیماری عبارتند از:

 • اختلال در حافظه کوتاه مدت و عدم تمرکز
 • درد عضلانی
 • درد مفاصلی که با تورم و قرمزی همراه نیست
 • سردرد
 • گلودرد مزمن
 • حساس شدن غدد لنفاوی گردن و زیر بغل
 • سندرم روده تحریک پذیر
 • افسردگی و اختلالات روانی
 • لرز و تعریق شبانه
 • سرگیجه و مشکلات تعادل
 • غش کردن
 • حساسیت به بوی خاص، سر و صدا و مواد غذایی
 • اختلال خواب
درمان

هنوز هیچ درمان قطعی پزشکی برای این اختلال وجود ندارد؛ ولی استفاده از دارو های ضد ویروسی می تواند موثر باشد. پزشکان به بیماران توصیه می کنند که با استفاده از روش های طبیعی و به کمک خانواده و روانشناسان، راه های مقابله با سندرم خستگی مزمن را فراگیرند.

برخی از راه های طبیعی

 • دوری از عوامل استرس زا
 • یوگا
 • ورزش منظم و مستمر
 • تنفس عمیق
 • ماساژ
 • برنامه غذایی سالم


کلیدواژه های این خبر
انسولین   سیستم ایمنی بدن   اختلال خواب   انرژی   قند خون   سردرد   کربوهیدرات   اسهال   وعده غذایی   افسردگی   اشتها   رایحه   پروتئین   شلوغ   گلوتن   گردن   کاهش اشتها   وعده های غذایی   خستگی آدرنال   میان وعده   نشستن های طولانی مدت   پزشک   سبک زندگی   پانکراس   خودکشی   مقاله   یبوست   خود ایمنی   فرآوری   مواد غذایی   نفخ  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «خوزنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
این مواد غذایی شما را گرسنه تر می کند
روز پلاس
بهترین غذاها برای رفع خستگی
رکنا نت
دلیل احساس خستگی دایمی و روش برطرف نمودن آن
تابناک
با این غذاها خستگی را ضربه فنی کنید
پارسینه
غذاهایی که قاتل خستگی هستند
خوزنا
آیا می توان با رژیم غذایی لاغر شد؟
میزان
این غذاها قاتل خستگی هستند
دنیای اقتصاد
توصیه های تغذیه ای برای بهبودیافتگان کرونا
بولتن نیوز
چگونه در طول روز کمتر احساس خستگی کنیم
فرارو
راهکارهایی برای مهار خستگی و خواب آلودگی در طول روز
برنا
چرا در طول روز احساس خستگی می کنیم؟
ایران آنلاین
10 نکته که پس از 40 سالگی باید رعایت شود
صدا و سیما
صبحانه نمی خورید؟ این 7 مورد را حتما بخوانید
جام جم آنلاین
10نکته طلایی که پس از 40سالگی باید رعایت شود
ساعت 24
این 10 نکته طلایی را اگر بیشتر از 40 سال دارید حتما انجام دهید!
برنا
10 نکته طلایی که پس از 40 سالگی باید رعایت شود
رویداد 24
نکات مهم سلامتی برای افراد 40 سال به بالا
رکنا نت
10 توصیه برای سلامتی شما پس از چهل سالگی
شفا آنلاین
برنامه ریزی مناسب برای رژیم غذایی در ماه رمضان
پارسینه
بعد از چهل سالگی این نکات را رعایت کنید
رویداد 24
10 توصیه سلامتی برای پس از چهل سالگی
عصر ایران
10 توصیه برای سلامتی پس از چهل سالگی
پارسینه
رژیم غذایی افراد روزه دار از افطار تا سحر چگونه باید باشد؟
آفتاب
حقایقی جالب درباره وعده صبحانه
شفا آنلاین
7 حقیقت جالب درباره وعده صبحانه
همشهری آنلاین
توصیه های تغذیه ای ضدکرونایی برای سحری و افطار
روز پلاس
برنامه ریزی برای رژیم غذایی در ماه رمضان
همشهری آنلاین
اهمیت سحری برای روزه داران در ایام کرونا
رکنا نت
راهکارهای ساده برای افزایش حجم عضلات
آوای خزر
5 نکته ای که روزه داران برای سلامتی خود باید بدانند
فرارو
چرا زود خسته شده و انرژی تان را از دست می دهید؟
تندرست نیوز
رژیم خستگی آدرنال چیست ؟ +بایدها و نبایدهای تغذیه ای
تندرست نیوز
خوراکی های مضر برای زنان بالای 40 سال
پارسینه
تغییر عادت های غذایی در زنان با عبور از 40 سالگی
برنا
بلایی که مصرف روزانه برنج سرتان می آورد!
روز پلاس
مصرف روزانه برنج چه تاثیری بر سلامتی دارد؟
میزان
عوارض مصرف روزانه برنج چیست؟
صدا و سیما
ضرر هایی که خوردن هر روزه برنج به بدن می زند
پارسینه
ضررهایی که خوردن هر روزه برنج به بدن می زند
خبرآنلاین
مصرف روزانه برنج چه بلایی بر سر سلامتی می آورد؟
ایرنا
اخبار مرتبط
bltروز پلاس : این مواد غذایی شما را گرسنه تر می کند
bltرکنا نت : بهترین غذاها برای رفع خستگی
bltتابناک : دلیل احساس خستگی دایمی و روش برطرف نمودن آن
bltپارسینه : با این غذاها خستگی را ضربه فنی کنید
bltخوزنا : غذاهایی که قاتل خستگی هستند
bltمیزان : آیا می توان با رژیم غذایی لاغر شد؟
bltدنیای اقتصاد : این غذاها قاتل خستگی هستند
bltبولتن نیوز : توصیه های تغذیه ای برای بهبودیافتگان کرونا
bltفرارو : چگونه در طول روز کمتر احساس خستگی کنیم
bltبرنا : راهکارهایی برای مهار خستگی و خواب آلودگی در طول روز
bltایران آنلاین : چرا در طول روز احساس خستگی می کنیم؟
bltصدا و سیما : 10 نکته که پس از 40 سالگی باید رعایت شود
bltجام جم آنلاین : صبحانه نمی خورید؟ این 7 مورد را حتما بخوانید
bltساعت 24 : 10نکته طلایی که پس از 40سالگی باید رعایت شود
bltبرنا : این 10 نکته طلایی را اگر بیشتر از 40 سال دارید حتما انجام دهید!
bltرویداد 24 : 10 نکته طلایی که پس از 40 سالگی باید رعایت شود
bltرکنا نت : نکات مهم سلامتی برای افراد 40 سال به بالا
bltشفا آنلاین : 10 توصیه برای سلامتی شما پس از چهل سالگی
bltپارسینه : برنامه ریزی مناسب برای رژیم غذایی در ماه رمضان
bltرویداد 24 : بعد از چهل سالگی این نکات را رعایت کنید
bltعصر ایران : 10 توصیه سلامتی برای پس از چهل سالگی
bltپارسینه : 10 توصیه برای سلامتی پس از چهل سالگی
bltآفتاب : رژیم غذایی افراد روزه دار از افطار تا سحر چگونه باید باشد؟
bltشفا آنلاین : حقایقی جالب درباره وعده صبحانه
bltهمشهری آنلاین : 7 حقیقت جالب درباره وعده صبحانه
bltروز پلاس : توصیه های تغذیه ای ضدکرونایی برای سحری و افطار
bltهمشهری آنلاین : برنامه ریزی برای رژیم غذایی در ماه رمضان
bltرکنا نت : اهمیت سحری برای روزه داران در ایام کرونا
bltآوای خزر : راهکارهای ساده برای افزایش حجم عضلات
bltفرارو : 5 نکته ای که روزه داران برای سلامتی خود باید بدانند
bltتندرست نیوز : چرا زود خسته شده و انرژی تان را از دست می دهید؟
bltتندرست نیوز : رژیم خستگی آدرنال چیست ؟ +بایدها و نبایدهای تغذیه ای
bltپارسینه : خوراکی های مضر برای زنان بالای 40 سال
bltبرنا : تغییر عادت های غذایی در زنان با عبور از 40 سالگی
bltروز پلاس : بلایی که مصرف روزانه برنج سرتان می آورد!
bltمیزان : مصرف روزانه برنج چه تاثیری بر سلامتی دارد؟
bltصدا و سیما : عوارض مصرف روزانه برنج چیست؟
bltپارسینه : ضرر هایی که خوردن هر روزه برنج به بدن می زند
bltخبرآنلاین : ضررهایی که خوردن هر روزه برنج به بدن می زند
bltایرنا : مصرف روزانه برنج چه بلایی بر سر سلامتی می آورد؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.