«مباهله» سند حقانیت اسلام و اهل بیت (ع)

«مباهله» سند حقانیت اسلام و اهل بیت (ع)
مباهله در روز 24 ماه ذی الحجه به وقوع پیوست و به عنوان میراثی جاودان و سندی محکم بر حقانیت دین مبین اسلام برای عموم مسلمانان به یادگار مانده است.
«مباهله» سند حقانیت اسلام و اهل بیت (ع)

به گزارش سرویس حوزه و دانشگاه روزپلاس، روز 24 ماه ذی الحجه دارای جایگاه و اهمیت ویژه ای برای مسلمانان است زیرا که یکی از وقایع مهم تاریخ اسلام به نام مباهله در این روز به وقوع پیوست و به عنوان میراثی جاودان و سندی محکم بر حقانیت دین مبین اسلام برای عموم مسلمانان به یادگار مانده است.
در بیست وچهارم ذی الحجه سال دهم هجری که واقعه مباهله اتفاق افتاد، آیه «تطهیر» نیز بر پیامبر (ص) نازل گردید و خداوند بر ارزش ها و فضیلت های اهل بیت (ع) و جایگاه راستین آنان در درک و شناخت اسلام راستین مهر تأییدی دیگر زد. روایات فراوانی در منابع معروف و دست اول اهل سنّت و منابع اهل بیت (ع) آمده است، که با صراحت می گوید: آیه مباهله درباره حضرت علی (ع)، حضرت فاطمه (س)، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) نازل شده است.
شیخ مفید در خصوص مباهله می گوید: «مباهله فضیلتی استثنائی برای اهل بیت (علیهم السلام) می باشد که هیچکس از امت اسلام در این فضیلت با آنان شریک نیست و همانند آنان نمی تواند باشد.
جارالله زمخشری از دانشمندان بزرگ معتزلة، در کتاب تفسیر کشاف به فضیلت اصحاب کسا (کسانی که در روز مباهله همراه پیامبر بودند.) اشاره کرده است.
مباهله در لغت به معنای نفرین و لعنت کردن به یکدیگر است؛ مباهله در اصل از ماده بَهْل (بر وزن اَهْل) به معنی رها کردن است. این واژه را به معنی هلاکت و لعن و دوری از خدا معنی کرده اند آن نیز به خاطر رها کردن و واگذار نمودن بنده به حال خویش و خروج از سایه لطف خداست، اما از نظر مفهوم متداول که در آیه به آن اشاره شده، مباهله به معنی نفرین کردن دو نفر به همدیگر است. به این ترتیب که وقتی استدلالات منطقی سودی نداشت، افرادی که با هم درباره یک مسأله مهمّ دینی گفت وگو دارند در یک جا جمع می شوند و به درگاه خدا تضرّع می کنند و از او می خواهند که دروغگو را رسوا سازد و مجازات کند.
در نقطه مرزى حجاز و یمن منطقه ای به نام «نجران» (منطقه ای در جنوب غربی عربستان سعودی) قرارگرفته است؛ در آغاز طلوع اسلام، این نقطه، تنها منطقه مسیحى نشین در حجاز بود که به عللى از بت پرستى دست کشیده و به آئین مسیح گرویده بودند؛ پیامبر اسلام (ص) هم زمان با مکاتبه با سران دولت های بزرگ و مراکز مذهبى جهان، نامه اى به اسقف بزرگ نجران (ابو حارثه) نوشت و طى آن، ساکنان نجران را به آئین اسلام دعوت کرد.
در سال دهم هجری، گروهی از مسیحیان منطقه نجران ، نزد حضرت رسول (ص) در شهر مدینه آمدند و درباره حضرت عیسی (ع) با او گفتگو کردند؛ پیامبر (ص) فرمود: عیسی بنده خدا و کلمه او بود که آن را بر مریم القاء نمود؛ مسیحیان گفتند چگونه ممکن است انسانی بی پدر به دنیا آید؟
مسیحیان نجران که به مدینه آمده بودند تا در مورد درستی دعوت پیامبر(ص) پژوهش کنند با او به محاجه (دلیل آوردن) پرداخته، سرانجام بحث شان به جایی کشید که حضرت محمد(ص) خواست تا با آن ها مباهله کند.
هنگامی که پیامبر اسلام (ص) و اهل بیت (ع) در یک سو و مسیحیان نجران در دیگر سو آماده مباهله یا نفرین طرف دروغگو شدند.
مسیحیان وقتی دیدند که پیامبر اکرم (ص) با عزیزترین نزدیکانش یعنی حضرت علی (ع)، حضرت فاطمه (س) ، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) می خواهد آن ها را به چالش بکشد مطمئن شدند که حضرت محمد (ص) اگر به خودش مطمئن نبود، جان خانواده اش را به خطر نمی انداخت. پس از مباهله کناره گرفتند.
از ام سلمه نقل کرده اند که در همان روز رسول خدا (ص) همان چهار نفر همراهان خود را در زیر عبای موئی و مشکین رنگ خود گردآورد و این آیه را تلاوت نمود: «إِنَّما یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً» این رویداد از سوی مسلمانان به عنوان یکی از برجستگی های اهل بیت محسوب شده و به عنوان دلیلی برای اثبات این امر که اصحاب کساء یعنی حضرت محمد (ص)، امیرالمومنین علی (ع)، حضرت فاطمه (س)، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) هستند، استفاده می شود.
اقدام پیامبر اکرم (ص) در برابر مسیحیان نجران در آیه 61 سوره آل عمران اشاره شده است.
در این آیه می خوانیم (فَمَن حاجَّکَ فیهِ مِن بَعدِ ما جائَکَ مِنَ العِلمِ فَقُل تَعالَوا نَدْعُ اَبنائَنا وَ اَبنائَکُمْ وَ نِسائَنا وَ ئِسائَکُمْ وَ اَنْفُسَنا وَ اَنْفُسَکُمْ ثُمَّ نَبتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعنَةَ اللهِ عَلی الکاذِبینَ)
«هرگاه بعد از علم و دانشی که به تو رسیده، (باز) کسانی درباره مسیح با تو به ستیز برخیزند، بگو: بیایید ما فرزندان خود را دعوت کنیم، شما نیز فرزندان خود را، ما زنان خویش را دعوت نماییم، شما نیز زنان خود را، ما از نفوس خود (و کسی که همچون جان ما است) دعوت کنیم، شما نیز از نفوس خود، آنگاه مباهله (و نفرین) کنیم، و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم».
این آیه به ضمیمه آیاتی که قبل و بعد از آن نازل شده، نشان می دهد که در برابر پافشاری مسیحیان در عقاید باطل خود، از جمله ادعای الوهیت حضرت مسیح (علیه السلام) و عدم کارایی منطق و استدلال در برابر لجاجت آنها، پیامبر (ص) مأمور می شود که از طریق مباهله وارد شود، و صدق گفتار خود را از این طریق خاصّ و روحانی به ثبوت برساند، یعنی با آنها مباهله کند تا راستگو از دروغگو شناخته شود!
تفسیر آیه
«هر گاه (مسیحیان) بعد از علم و دانشی که به تو رسیده (درباره نفی الوهیت مسیح (ع) و تثلیت و انحرافاتی از این قبیل) با تو به بحث و ستیز برخیزند، به آنها بگو: "ما فرزندان خود را دعوت کنیم شما نیز فرزندان خود را (فَمَن حاجَّکَ فیهِ مَن بَعدِ ما جائَکَ مِنَ العِلمِ فَقُل تَعالَوا نَدْعُ اَبنائَنا وَ اَبنائَکُم) ، ما زنان خویش را دعوت نماییم و شما نیز زنان خود را، (وَ نِسائَنا وَ نِسائَکُمْ)، ما از نفوس خود (و کسی که همچون جان ما است) دعوت می نماییم و شما نیز نفوس خود (وَ اَنفُسَنا وَ اَنفُسَکُمْ).
آنگاه مباهله (نفرین) کنیم و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم: (ثُمَّ نَبْتَهِل فَنَجْعَلْ لَعْنَةَ اللهِ عَلَیَ الکاذِبینَ).
بدون تردید از نظر تاریخی این مسئله واقع شد. یعنی پیامبر (ص) گروهی را انتخاب کرد و همراه خود برای مباهله آورد.
در روایات اسلامی که مفسّران و محدّثان نقل کرده اند آمده است «هنگامی که آیه فوق نازل شد پیامبر (ص) به مسیحیان نجران پیشنهاد مباهله داد، بزرگان مسیحی از پیامبر (ص) یک روز مهلت خواستند، تا در این باره به شور بنشینند. اسقف (اعظم) به آنها گفت: "نگاه کنید، اگر فردا محمد با فرزند و خانواده اش برای مباهله آمد از مباهله با او بپرهیزید، و اگر اصحاب و یارانش را همراه آورد با او مباهله کنید که او پایه و اساسی ندارد».
فردا که شد که پیامبر (ص) آمد، در حالی که دست حضرت علی (ع) را گرفته بود و امام حسن (ع) و امام حسین (ع) پیش روی او حرکت می کردند، و حضرت فاطمه (س) پشت سر او مسیحیان و در پیشاپیش آنان اسقف اعظم آنان بیرون آمدند.
هنگامی که پیامبر(ص) را با همراهان مشاهده کرد، پرسید: اینها چه کسانی هستند؟ گفتند: این یکی، پسر عمو و داماد او است، و این دختر زاده های او هستند، و این بانو، دختر او است که از همه نزد او گرامی تر است. اسقف نگاهی کرد و گفت: من مردی را می بینم که مصمّم و با جرأت در مباهله آمده و می ترسم او راستگو باشد، و اگر راستگو باشد بلای عظیمی بر ما وارد خواهد شد. سپس گفت: ای ابوالقاسم ما با تو مباهله نخواهیم کرد، بیا با هم صلح کنیم!
و در بعضی از روایات آمده که اسقف اعظم گفت: «من صورت هایی را می نگرم که اگر از خدا بخواهند کوه را از جا برکند چنین خواهد شد! پس مباهله نکنید که هلاک خواهید شد!
پس صلح کردند بر آنکه هر سال دو هزار حله به دو نوبت بدهند و سی زره، تسلیم مسلمانان نمایند؛ پس بر این منوال صلح نامه نوشتند و به منازل خود بازگشتند و حضرت پیغمبر فرمود: که اگر وفد نجران با من مباهله کردندی خدای تعالی ایشان را مسخ گردانیده، آتش بر ایشان فرو ریختی و جمله نجران تا عصافیر در سقف های منازل ایشان هلاک شدندی.
همین مضمون با اندک تغییر در بسیاری از تفاسیر دیگر مانند تفسیر فخر رازی (جلد 8، صفحه 10) و قرطبی (جلد 2، صفحه 1346) و روح البیان (جلد 2، صفحه 44) و روح المعانی (جلد 3، صفحه 188) و بحر المحیط (جلد 2، صفحه 472) تفسیر بیضاوی (ذیل آیه مورد بحث) و تفاسیر دیگر نیز آمده است.
و این چنین بود که بیست وچهارم ذی الحجه در تاریخ ماندگار شد و روز مباهله سندی بر تایید جایگاه اسلام و مهر تاییدی بود که ذات اقدس الهی بر ارزش ها و فضیلت های اهل بیت (ع) و جایگاه راستین آنان در درک و شناخت اسلام زدند.
محمدمهدی مؤمنی ها
انتهای پیام/

کلیدواژه های این خبر
مسیحیان   امام علی علیه السلام   تلاوت   دین اسلام   امام حسن مجتبی علیه السلام   هلاکت   نازل شده   اهل بیت   علیهم السلام   مسلمین   امت اسلام   ذی الحجه   آیه مباهله   روز مباهله   مکاتبه   رسول الله صلى الله علیه و سلم   مباهله   حقانیت اسلام   امام حسین علیه السلام   ام سلمه   عربستان سعودی   یمن   دانشگاه   پژوهش   دانشمندان   حضرت زهرا سلام الله علیها   تاریخ اسلام  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «روز پلاس» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
مکتب عاشورا تا ابدیت روشنگر حیات بشریت است
ایکنا
سبک زندگی مسن ترین شهید کربلا/ نقش همسر و فرزند حبیب بن مظاهر در حق طلبی او چه بود؟
تسنیم
تنها راه نجات مستضعفان دفاع از مبارزات آنان با الهام از مکتب امام حسین (ع) است
خبرگزاری دفاع مقدس
تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین (ع) است
خبرگزاری دفاع مقدس
ضرورت رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا
صدا و سیما
عزاداری برای امام حسین فرصتی برای تحقق وحدت میان مسلمانان جهان است 
ایرنا
تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین(ع) است
مهر نیوز
یادداشت|گزارشی از زندگانی امام حسین (ع) بر اساس دانشنامه فاطمی
تسنیم
مباهله روز شناسنامه ولایت علی بن ابی طالب (ع) است
خبرگزاری بسیج
مباهله معیاری برای تشخیص رهبران الهی
شبستان
تاکید بر صیانت از بیت المال و پیشگیری از زمین خواری در شهرستان لنده
آوای رود کوف
روز مباهله نقطه عطفی در اسلام است
خبرگزاری دفاع مقدس
عضو مجلس خبرگان رهبری: ایستادگی در برابر دشمن مهم ترین درس مباهله است
تسنیم
مباهله ، سند حقانیت اسلام
صدا و سیما
تبریک فرا رسیدن روز مباهله توسط مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه درسپاه ناحیه میناب
خبرگزاری بسیج
جهاد خانوادگی از درسهای مباهله است
ایسنا
عظمت معنوی «میشل کعدی» در آثاری به رنگ عترت
ایکنا
استدلال امام رضا(ع) درباره شان نزول مباهله
تسنیم
مباهله واقعه ای که کم اهمیت تر از غدیر نیست
ابنا
اهمیت بزرگداشت روز مباهله و حفظ عظمت مناسک دینی و مذهبی
خبرگزاری موج
چرا مسیحیان نجران جرات نکردند با پیامبر(ص) رودررو شوند؟
شهدای ایران
«ابرار» ؛ ویژه برنامه رادیو قرآن به مناسبت روز مباهله
شبستان
گذشت از عزیزترین ها برای حفظ اسلام یکی از مهمترین درس های مباهله است/ ایستادگی بر باورها؛ عبرت آموزی از مباهله در امور دنیوی
تیتر یک
روز مباهله، روز اثبات حقانیت اسلام و اهل بیت(ع) است
راه دانا
مباهله سند قطعی حقانیت اسلام و اهل بیت (ع) است
تسنیم
محو توسل؛ ابزار وهابیت برای خروج از بن بست / مسجد الاجابه محل مباهله نیست
ایکنا
مباهله یک واقعه فرامذهبی است/ پیشنهاد ثبت واقعه مباهله به عنوان دومین واقعه عظیم جهان اسلام
عقیق
مباهله؛ سندی محکم بر حقانیت پیامبر(ص)/واقعه ای که درس های بزرگی را برای جهان اسلام به یادگار گذاشت
راه دانا
24 ذی الحجه؛ عید بزرگ و جاودانی مباهله/ نوشتار آیت الله صافی گلپایگانی
شیعه نیوز
وقتی مسیحیان نجران جرات نکردند با پیامبر (ص) رودررو شوند
خبرگزاری دفاع مقدس
اعمال روز مباهله / سندی جاودان بر حقانیت اسلام
ایکنا
ظهور امتداد مباهله است/ آرمان های پیامبر(ص) در مباهله با دولت کریمه محقق می شود
شبستان
روز مباهله چه روزی است؟
رهیاب نیوز
مباهله ، از با شکوه ترین وقایع تاریخ اسلام
صدا و سیما
مباهله نقطه عطفی برای حقانیت اسلام بود/ حضرت علی (ع) حقیقت روشن دنیا است
عصر هامون
روز مباهله، گواهی بر حقانیت پیامبر اسلام(ص)
صدا و سیما
مُباهله رویداد ماندگار تاریخ اسلام
صدا و سیما
مباهله سند حقانیت امیرالمومنین قبل از اعلان عمومی در غدیر است
خبرگزاری حوزه
روز مباهله غدیر دوم است
خبرگزاری حوزه
روز مباهله روز عزت امت اسلام و مسلمانان عالم است
اوشیدا
اخبار مرتبط
bltایکنا : مکتب عاشورا تا ابدیت روشنگر حیات بشریت است
bltتسنیم : سبک زندگی مسن ترین شهید کربلا/ نقش همسر و فرزند حبیب بن مظاهر در حق طلبی او چه بود؟
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تنها راه نجات مستضعفان دفاع از مبارزات آنان با الهام از مکتب امام حسین (ع) است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین (ع) است
bltصدا و سیما : ضرورت رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا
bltایرنا : عزاداری برای امام حسین فرصتی برای تحقق وحدت میان مسلمانان جهان است 
bltمهر نیوز : تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین(ع) است
bltتسنیم : یادداشت|گزارشی از زندگانی امام حسین (ع) بر اساس دانشنامه فاطمی
bltخبرگزاری بسیج : مباهله روز شناسنامه ولایت علی بن ابی طالب (ع) است
bltشبستان : مباهله معیاری برای تشخیص رهبران الهی
bltآوای رود کوف : تاکید بر صیانت از بیت المال و پیشگیری از زمین خواری در شهرستان لنده
bltخبرگزاری دفاع مقدس : روز مباهله نقطه عطفی در اسلام است
bltتسنیم : عضو مجلس خبرگان رهبری: ایستادگی در برابر دشمن مهم ترین درس مباهله است
bltصدا و سیما : مباهله ، سند حقانیت اسلام
bltخبرگزاری بسیج : تبریک فرا رسیدن روز مباهله توسط مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه درسپاه ناحیه میناب
bltایسنا : جهاد خانوادگی از درسهای مباهله است
bltایکنا : عظمت معنوی «میشل کعدی» در آثاری به رنگ عترت
bltتسنیم : استدلال امام رضا(ع) درباره شان نزول مباهله
bltابنا : مباهله واقعه ای که کم اهمیت تر از غدیر نیست
bltخبرگزاری موج : اهمیت بزرگداشت روز مباهله و حفظ عظمت مناسک دینی و مذهبی
bltشهدای ایران : چرا مسیحیان نجران جرات نکردند با پیامبر(ص) رودررو شوند؟
bltشبستان : «ابرار» ؛ ویژه برنامه رادیو قرآن به مناسبت روز مباهله
bltتیتر یک : گذشت از عزیزترین ها برای حفظ اسلام یکی از مهمترین درس های مباهله است/ ایستادگی بر باورها؛ عبرت آموزی از مباهله در امور دنیوی
bltراه دانا : روز مباهله، روز اثبات حقانیت اسلام و اهل بیت(ع) است
bltتسنیم : مباهله سند قطعی حقانیت اسلام و اهل بیت (ع) است
bltایکنا : محو توسل؛ ابزار وهابیت برای خروج از بن بست / مسجد الاجابه محل مباهله نیست
bltعقیق : مباهله یک واقعه فرامذهبی است/ پیشنهاد ثبت واقعه مباهله به عنوان دومین واقعه عظیم جهان اسلام
bltراه دانا : مباهله؛ سندی محکم بر حقانیت پیامبر(ص)/واقعه ای که درس های بزرگی را برای جهان اسلام به یادگار گذاشت
bltشیعه نیوز : 24 ذی الحجه؛ عید بزرگ و جاودانی مباهله/ نوشتار آیت الله صافی گلپایگانی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : وقتی مسیحیان نجران جرات نکردند با پیامبر (ص) رودررو شوند
bltایکنا : اعمال روز مباهله / سندی جاودان بر حقانیت اسلام
bltشبستان : ظهور امتداد مباهله است/ آرمان های پیامبر(ص) در مباهله با دولت کریمه محقق می شود
bltرهیاب نیوز : روز مباهله چه روزی است؟
bltصدا و سیما : مباهله ، از با شکوه ترین وقایع تاریخ اسلام
bltعصر هامون : مباهله نقطه عطفی برای حقانیت اسلام بود/ حضرت علی (ع) حقیقت روشن دنیا است
bltصدا و سیما : روز مباهله، گواهی بر حقانیت پیامبر اسلام(ص)
bltصدا و سیما : مُباهله رویداد ماندگار تاریخ اسلام
bltخبرگزاری حوزه : مباهله سند حقانیت امیرالمومنین قبل از اعلان عمومی در غدیر است
bltخبرگزاری حوزه : روز مباهله غدیر دوم است
bltاوشیدا : روز مباهله روز عزت امت اسلام و مسلمانان عالم است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.