از حقوق کاربران فضای مجازی حفاظت کنید

از حقوق کاربران فضای مجازی حفاظت کنید
مهدی زارع
از حقوق کاربران فضای مجازی حفاظت کنید

در هفته ای که گذشت، طرحی به نام «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» از تصویب اولیه مجلس گذشت که با گفت وگوهای فراوان و البته مخالفت گسترده نزد کاربران پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی روبه رو شد. شبکه های اجتماعی به طور فزاینده ای مورد استفاده در آموزش وپرورش و یادگیری هستند. نقش و اهمیت شبکه های اجتماعی در به اشتراک گذاری اطلاعات، ایده ها، تجربیات و تسهیل پژوهش های اجتماعی انکارناپذیر است. افزایش عمومی بهره برداری از شبکه های اجتماعی در علم و گسترش سواد علمی و توسعه آموزش وپرورش در ایران به ویژه بعد از همه گیری کرونا از اسفند 1398 مشهود بوده است. رسانه های اجتماعی بستر به اشتراک گذاری دغدغه های زندگی روزمره و پاسخ گویی به سؤالات اجتماعی و طیف گسترده ای از داده ها و طرح ابهامات و سؤالات را در اختیار کاربران قرار می دهند. برنامه های پیام رسان نماد سریع ترین رشد در پدیده ارتباط دیجیتال از گذشته تا امروز هستند. برنامه های پیام رسان مانند واتس اپ و تلگرام عملا به مسیر ارتباطات مستقیم صدها میلیون نفر در سراسر جهان به ویژه در شرایط سوانح طبیعی تبدیل شده اند. در شامگاه 12 فروردین 1398 و بعد از قطع ارتباط تلفنی در شهر پل دختر لرستان محاصره در سیلاب رودخانه کشکان، تنها ارتباط برقرارشده از طریق واتس اپ -ازسوی وزارت ارتباطات- بود که امکان اطلاع گرفتن از وضعیت مردم محاصره شده در سیلاب را در آن شب سخت فراهم کرد. در حال حاضر، برآورد می شود که بیش چهار میلیارد نفر در سراسر جهان از برنامه های پیام رسان استفاده می کنند. مطالعات نشان داده است که اطلاعات به موقع قابل کاربرد می توانند جان افراد را نجات دهند، به افراد کمک کنند تا از پشتیبانی برخوردار شوند و تاب آوری آنها را در شرایط بحرانی بهبود ببخشند. شناسایی کانال های ارتباطی که مردم برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات از آنها استفاده می کنند و درک نحوه استفاده از آنها در دنیای امروز بسیار مهم است. در این زمینه، سازمان های مدیریت بحران و بشردوستانه نمی توانند رشد و تحول برنامه های پیام رسان تلفن همراه را نادیده بگیرند؛ برنامه های نرم افزاری مبتنی بر تلفن همراه که به افراد امکان می دهد متن، صدا و تصویر را از طریق اتصال به اینترنت به تلفن های مخاطبان خود ارسال کنند. برنامه های پیام رسان به ابزار ارتباطی منظمی برای مردم در سراسر جهان تبدیل شده اند. برنامه های پیام رسان بسترهایی هستند که افراد می توانند به طور مستقیم به خدمات ارائه شده توسط سازمان های دیگر دسترسی داشته باشند.

از سوی دیگر سرمایه گذاری بر همگانی کردن تفکر علمی در علم در ایران و هم زمان توسعه فرایند و تأکید بر سازوکار غیررسمی یادگیری به ویژه در سال های اخیر، اثرهای فوری و فوق العاده داشته و ارتباط علمی را نه تنها بین نخبگان علمی بلکه بین نخبگان و مردم به سرعت گسترش داده است. نقش اجتماعی شبکه های مجازی در ترویج علم و سواد علمی با استفاده از فیس بوک، سپس اینستاگرام، تلگرام و واتس اپ امروزه به نحوی است که با حذف یا سخت شدن دسترسی به این شبکه ها عملا با عقب گردی مخرب در همگانی کردن علم و یادگیری نزد مردم، قطع ارتباط با دانسته های به روز و حذف تعامل بین مردم روبه رو خواهیم شد. انسداد گفت وگوی عمومی در فضای مجازی ازطریق شبکه های اجتماعی، کار دانشمندان برای یافتن مهم ترین مسائل جامعه را سخت خواهد کرد. ایجاد فضای مجازی برای یادگیری غیررسمی علم که در آن دانش آموزان و عموم مردم مخاطبان فضای مجازی هستند، به ویژه در دوران همه گیری کرونا اهمیت حیاتی خود را نشان داد. در ماده2 «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» آمده است: «...فعالیت پیام رسان های خارجی و داخلی اثرگذار» مشروط به تأیید هیئت ساماندهی و نظارت خواهد بود. در غیر این صورت فعالیت آنها در کشور «غیرقانونی» است، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است نسبت به «مسدودسازی دسترسی به آنها» اقدام نماید...» توجه شود که در شرایط تحریم، پیام رسان های خارجی اگر بخواهند در کشور ما دفتر هم داشته باشند عملا غیرممکن است. بنابراین در شرایط موجود و حتی با فرض برقراری مجدد برجام، با نکته طرح شده در این ماده، ارتباط کاربران ایرانی با پیام رسان ها و شبکه های مجازی خارجی قطع می شود. در تبصره «1» همین ماده2 تأکید شده «تمام پیام رسان های داخلی و خارجی فعال موظف اند حداکثر تا دو ماه پس از تصویب این قانون شرایط خود را با آن تطبیق دهند و تبصره «2»: تأیید فعالیت پیام رسان های خارجی اثرگذار در کشور مستلزم تعیین شرکتی ایرانی به عنوان نماینده قانونی و پذیرش تعهدات لازم... است و تبصره «5»: کلیه پیام رسان های اجتماعی داخلی و همچنین نمایندگی پیام رسان های خارجی اثرگذار (حسب توافقات انجام شده در مذاکرات رسمی) ملزم به رعایت مصوبات کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و موارد ابلاغی دبیرخانه کارگروه در راستای پالایش مصادیق مجرمانه هستند. تمام موارد ذکرشده در تبصره های یادشده هنگامی امکان پذیر است که کشور ما در بستر ارتباطی جهان بدون تحریم و محدودیت حاضر باشد. وقتی در حال حاضر چنین نیست، تصویت چنین طرحی عملا به معنای بستن فضای اینترنت کشور خواهد بود. مردم و نخبگان در بیشتر موارد در حال بهره برداری مناسب و هوشمندانه و مثبت از پیام رسان ها و شبکه های مجازی هستند. در مشکلات مختلف از کم آبی و خشک سالی تا جوسازی های بیگانگان برای مشوش کردن مردم، گفت وگوهای همین فضای مجازی مانع از رادیکالیزه شدن فضای برای گروه وسیعی از کاربران ایرانی شده است. با محدود کردن یا بستن این فضا هم امکانات مثبت ارتباطی را محدود و ممنوع می کنید و هم هر مسئله داخلی عادی بدون امکان گفت وگوی غیررسمی می تواند به معضلی لاینحل در سطح کل جامعه تبدیل شود. از عاقلان مجلس توقع منطقی داریم که جلوی تداوم تصویب چنین طرح های آسیب زایی را بگیرند.


کلیدواژه های این خبر
واتس اپ   اینترنت   مدیریت بحران   نخبگان   کاربران فضای مجازی   یادگیری   اینستاگرام   نخبگان علمی   اسفند   پل دختر   شب سخت   دیجیتال   ویروس کرونا   شرایط بحرانی   جاری شدن سیل   مهدی زارع   تلگرام   فضای مجازی   سرمایه گذاری   شبکه های اجتماعی   دانش آموزان   پژوهش   دانشمندان   زندگی روزمره   شبکه های مجازی   کاربران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «روزنامه شرق» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
هشدار درمورد کلاهبرداری با کارت واکسن کرونا
ساعت 24
آیا کمبود پهنای باند عامل اختلالات اینترنتی است
افتانا
برکناری دقیقه نودی مدیرعامل، شستا را ترند گوگل کرد/ پیگیری پیوستن دژاگه به استقلال توسط هواداران در فضای مجازی/ نگرانی شهروندان در مورد سویه لامبدا ویروس کرونا/ سئوال پرتکرار؛ آیا کسانی که واکسن زده اند ناقل هستند؟
تابناک
شاخ های مجازی مشمول مالیات شدند
پانا
مرگ فرهنگ با طرح مجلس!
ایسنا
پیامک حاوی پرداخت سامانه «ثنا» کلاهبرداری اینترنتی است
خبرگزاری بسیج
طرحی به نام حمایت و به کام محدودیت
روزنامه شرق
طرح صیانت و پاک کردن صورت مساله
نواندیش
طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» محکوم به شکست است/ علاوه بر اصول حقوقی حتی آیین نگارش طرح هم ایراد دارد
برنا نیوز
مجلس بلاتکلیف
اسکان نیوز
موافقان و مخالفان طرح «صیانت» چه گفتند
رادیو گفتگو
نگرانی صاحبان کسب و کار از اجرای طرح صیانت باید برطرف شود
شعار سال
طرح صیانت باید 10 سال پیش نوشته می شد
رکنا نت
نگرانی کسب و کارها از طرح حمایت از کاربران رفع شود
مهر نیوز
طرح حمایت از حقوق کاربران کشور را از رهاشدگی فضای مجازی نجات می دهد
هم اندیشی
بومی سازی اینترنت در ایران امکان پذیر نیست/ شبکه های اجتماعی خارجی در کشور رقیب ندارند
رویداد 24
نگاهی آماری به محبوب ترین شبکه های اجتماعی ایرانیان
افتانا
نیاز جدی کودکان و نوجوانان به آموزش سواد رسانه ای از دبستان / جهان کار و اقتصاد به سمت دیجیتالی شدن
رکنا نت
بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی در رادیو گفت وگو
سیتنا
محدودسازی دسترسی به شبکه های اجتماعی تقریبا ناممکن است
ایرنا
محبوب ترین شبکه های اجتماعی ایرانیان
فرارو
واکنش یک تشکل سینمایی به ماجرای «طرح صیانت»
ایران خبر
درخواست بسیج دانشجویی از قالیباف برای ایفای نقش فعال در بررسی طرح صیانت از کاربران فضای مجازی
خبرگزاری دانشجو
از حقوق کاربران فضای مجازی حفاظت کنید
روزنامه شرق
طرح صیانت از فضای مجازی نیازمند شفافیت
ایرنا
کسب وکارهای اینترنتی در طرح صیانت فضای مجازی دیده نشدند
آنا نیوز
نقطه کور طرح «صیانت»
فرارو
طرح صیانت؛ هویت افراد علنی خواهد شد
فرارو
بهتر بود ابتدا از شبکه شتاب صیانت می شد!
ایسنا
نخبگان را با خود تحریمی دفع می کنیم
شعار سال
محدودیت فضای مجازی و چالش اقتصادی بزرگ در کشور
شعار سال
مردم نگران آینده اینترنت در کشور هستند
شوشان
رهایی خبرگزاری های رسمی برای تشویش اذهان عمومی
راه دانا
یزدی خواه: قطع اینترنت جهانی و فیلترینگ در دستور کار نیست / عزم دولت سیزدهم برای حمایت از پلتفرم های داخلی
خبرگزاری دانشجو
سرانجام شعار های مجلس انقلابی درخصوص معیشت
قلم نیوز
جنجال «صیانت» / درس عبرت / بی مدال ها
شیرازه
حرف حساب موافقان و مخالفان طرح صیانت
جوان آنلاین
پس لرزه های طرح «صیانت»؛ بحث مهاجرت داغ شد
نصف جهان
غوغای طرح صیانت از فضای مجازی در گوگل و سوال هایی که ترند می شوند؛ اینترنت چین و روسیه چگونه است؟ / اینترنت iot چیست؟ / اگر اینترنت ملی شد چه کنیم؟
تابناک
واکنش تند یکی از طراحان فیلترینگ اینترنت به انتقادها
آفتاب
اخبار مرتبط
bltساعت 24 : هشدار درمورد کلاهبرداری با کارت واکسن کرونا
bltافتانا : آیا کمبود پهنای باند عامل اختلالات اینترنتی است
bltتابناک : برکناری دقیقه نودی مدیرعامل، شستا را ترند گوگل کرد/ پیگیری پیوستن دژاگه به استقلال توسط هواداران در فضای مجازی/ نگرانی شهروندان در مورد سویه لامبدا ویروس کرونا/ سئوال پرتکرار؛ آیا کسانی که واکسن زده اند ناقل هستند؟
bltپانا : شاخ های مجازی مشمول مالیات شدند
bltایسنا : مرگ فرهنگ با طرح مجلس!
bltخبرگزاری بسیج : پیامک حاوی پرداخت سامانه «ثنا» کلاهبرداری اینترنتی است
bltروزنامه شرق : طرحی به نام حمایت و به کام محدودیت
bltنواندیش : طرح صیانت و پاک کردن صورت مساله
bltبرنا نیوز : طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» محکوم به شکست است/ علاوه بر اصول حقوقی حتی آیین نگارش طرح هم ایراد دارد
bltاسکان نیوز : مجلس بلاتکلیف
bltرادیو گفتگو : موافقان و مخالفان طرح «صیانت» چه گفتند
bltشعار سال : نگرانی صاحبان کسب و کار از اجرای طرح صیانت باید برطرف شود
bltرکنا نت : طرح صیانت باید 10 سال پیش نوشته می شد
bltمهر نیوز : نگرانی کسب و کارها از طرح حمایت از کاربران رفع شود
bltهم اندیشی : طرح حمایت از حقوق کاربران کشور را از رهاشدگی فضای مجازی نجات می دهد
bltرویداد 24 : بومی سازی اینترنت در ایران امکان پذیر نیست/ شبکه های اجتماعی خارجی در کشور رقیب ندارند
bltافتانا : نگاهی آماری به محبوب ترین شبکه های اجتماعی ایرانیان
bltرکنا نت : نیاز جدی کودکان و نوجوانان به آموزش سواد رسانه ای از دبستان / جهان کار و اقتصاد به سمت دیجیتالی شدن
bltسیتنا : بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی در رادیو گفت وگو
bltایرنا : محدودسازی دسترسی به شبکه های اجتماعی تقریبا ناممکن است
bltفرارو : محبوب ترین شبکه های اجتماعی ایرانیان
bltایران خبر : واکنش یک تشکل سینمایی به ماجرای «طرح صیانت»
bltخبرگزاری دانشجو : درخواست بسیج دانشجویی از قالیباف برای ایفای نقش فعال در بررسی طرح صیانت از کاربران فضای مجازی
bltروزنامه شرق : از حقوق کاربران فضای مجازی حفاظت کنید
bltایرنا : طرح صیانت از فضای مجازی نیازمند شفافیت
bltآنا نیوز : کسب وکارهای اینترنتی در طرح صیانت فضای مجازی دیده نشدند
bltفرارو : نقطه کور طرح «صیانت»
bltفرارو : طرح صیانت؛ هویت افراد علنی خواهد شد
bltایسنا : بهتر بود ابتدا از شبکه شتاب صیانت می شد!
bltشعار سال : نخبگان را با خود تحریمی دفع می کنیم
bltشعار سال : محدودیت فضای مجازی و چالش اقتصادی بزرگ در کشور
bltشوشان : مردم نگران آینده اینترنت در کشور هستند
bltراه دانا : رهایی خبرگزاری های رسمی برای تشویش اذهان عمومی
bltخبرگزاری دانشجو : یزدی خواه: قطع اینترنت جهانی و فیلترینگ در دستور کار نیست / عزم دولت سیزدهم برای حمایت از پلتفرم های داخلی
bltقلم نیوز : سرانجام شعار های مجلس انقلابی درخصوص معیشت
bltشیرازه : جنجال «صیانت» / درس عبرت / بی مدال ها
bltجوان آنلاین : حرف حساب موافقان و مخالفان طرح صیانت
bltنصف جهان : پس لرزه های طرح «صیانت»؛ بحث مهاجرت داغ شد
bltتابناک : غوغای طرح صیانت از فضای مجازی در گوگل و سوال هایی که ترند می شوند؛ اینترنت چین و روسیه چگونه است؟ / اینترنت iot چیست؟ / اگر اینترنت ملی شد چه کنیم؟
bltآفتاب : واکنش تند یکی از طراحان فیلترینگ اینترنت به انتقادها
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.