معرفی مهم ترین تنظیمات Nvidia Control Panel که باید آن ها را تغییر دهید

معرفی مهم ترین تنظیمات Nvidia Control Panel که باید آن ها را تغییر دهید
در این مطلب قصد داریم که به معرفی مهم ترین تنظیمات Nvidia Control Panel بپردازیم. با آی تی رسان همراه باشید. نوشته معرفی مهم ترین تنظیمات Nvidia Control Panel که باید آن ها را تغییر دهید اولین بار در اخبار فناوری و موبایل پدیدار شد.
معرفی مهم ترین تنظیمات Nvidia Control Panel که باید آن ها را تغییر دهید

هر کارت گرافیکی، یکپارچه یا جداگانه، مخصوص بازی یا کار، در هر صورت یک کنترل پنل یا درایور دارد. اپلیکیشن های درایور، به کاربر این امکان را می دهند که تنظیمات کارت گرافیک خود را دستکاری کند. در این مطلب قصد داریم که بررسی تنظیمات مهم Nvidia Control Panel بپردازیم و به شما بگوییم که باید کدام گزینه ها را دستکاری کنید.

در Nvidia Control Panel گزینه های گوناگونی وجود داشته و همین موضوع می تواند تاحدودی باعث سردرگمی و ترس کاربران شود. البته در عمل کاربران عادی لازم نیست که نگران همه این گزینه ها باشند. در زیر به مهم ترین این گزینه ها، اشاره می کنیم.

باز کردن Nvidia Control Panelمعمولا در هنگام نصب درایور کارت گرافیک انویدیای خود، Nvidia Control Panel نیز برای شما نصب می شود. البته در برخی از موارد نیز چنین چیزی رخ نمی دهد. به عنوان مثال، برخی از دسکتاپ و لپ تاپ های OEM، شاید از شما بخواهند که نسخه فروشگاه مایکروسافت Nvidia Control Panel را مورد استفاده قرار دهید. پیش از شروع، در پنل جست و جوی منوی استارت، عبارت "Nvidia Control Panel" را جست و جو کنید.

تنظیمات Nvidia Control Panel

اگر اپلیکیشنی به این نام را مشاهده کردید، آنگاه می توان گفت که Nvidia Control Panel را نصب کرده اید. در غیر این صورت می توانید به فروشگاه مایکروسافت مراجعه کرده و سپس این اپلیکیشن را به صورت رایگان دانلود و نصب کنید. در نهایت پس از باز کردن این اپلیکیشن، با صفحه ای همانند تصویر زیر، روبه رو خواهید شد.

تنظیمات Nvidia Control Panel

ما هم قبول داریم که رابط کاربری این نرم افزار، کمی قدیمی شده است. همچنین اگر در هنگام تغییر گزینه ها و اعمال تغییرات، تأخیرهایی را تجربه کردید، آنگاه لازم نیست که نگران باشید، زیرا مـتأسفانه این قضیه در Nvidia Control Panel یک چیز عادی است.

این مطلب را نیز بخوانید: Nvidia Resizable BAR چیست و تا چه حد بر اجرای بازی ها تأثیر دارد؟تنظیمات سه بعدی مهم در Nvidia Control Panelاولین موردی که باید به آن نگاه بیندازید، "3D settings" است. در پنل سمت چپ در زیر "3D Settings" می توانید سه گزینه را مشاهده کنید، اما تنها گزینه ای که در اینجا لازم دارید، "Manage 3D Settings" است. در ادامه باید با صفحه ای مشابه تصویر زیر، روبه رو شوید.

در این برگه می توانید گزینه های زیادی را مشاهده کنید، اما لازم نیست که در این رابطه نگران شوید. اکثر این گزینه ها برای اپلیکیشن های مدرن، تقریبا بلااستفاده هستند. بنابراین ما نیز فقط به تعدادی از این گزینه ها خواهیم پرداخت.

اولین گزینه مفید در این لیست، "Background Application Max Frame Rule" است. اساسا با استفاده از این گزینه می توانید حداکثر نرخ فریم را برای یک اپلیکیشن و یا بازی، تعیین کنید. البته این نرخ فریم زمانی اعمال خواهد شد که از پنجره مربوط به بازی خارج شده و بازی کردن را متوقف کنید. مثلا اگر نخواهید که به صورت کامل از بازی خارج شوید، اما در عین حال نیز قصد صرفه جویی در مصرف انرژی را داشته باشید، آنگاه این گزینه می تواند برای شما مفید باشد.

DSR – Factors (واژه DSR خلاصه شده Dynamic Super Resolution یا همان فرا وضوح پویا است) می تواند به جای Anti-Aliasing، جهت بهبود کیفیت تصویر، مورد استفاده قرار بگیرد. این قابلیت، بازی شما را در رزولوشنی بالاتر رندر کرده و سپس مقیاس آن را در حد مانیتور شما، کاهش می دهد (Downscale).

مثلا می توانید یک بازی را با وضوح 4K بر روی مانیتور 1080p خود اجرا کنید. البته باید این را نیز در نظر داشته باشید که تصویر مورد مشاهده شما، 4K کامل نیست، اما در عین حال نیز کیفیت آن کمی از 1080p بالاتر است. شاید در نگاه اول این تنظیمات بلااستفاده به نظر برسد، اما باید گفت که در زمینه از بین بردن ناصافی های گرافیکی، این گزینه می تواند عملکرد بهتری از Anti-Aliasing داشته باشد. البته باید این را نیز در نظر داشته باشید که افزایش وضوح بازی ها، فشار زیادی را به کارت گرافیک شما وارد می کند و به تبع این قضیه نیز خود را در کاهش نرخ فریم نشان خواهد داد. بنابراین با احتیاط این گزینه را دستکاری کنید.

Low Latency Mode نیز در رابطه با بازی های رقابتی همانند Fortnite، مفید خواهد بود، زیرا در چنین عناوینی می خواهید که لگ و تأخیر بازی در حداقل ممکن خود باشد. انویدیا پیشنهاد می کند که این گزینه را بر روی "Ultra" قرار دهید، اما در بررسی های خود این شرکت نیز می بینیم که این گزینه در برخی از بازی های رقابتی محبوب، تأثیر زیادی را از خود به جای نمی گذارد. البته در برخی از موارد نیز یک میلی ثانیه می تواند اثرگذار باشد.

Max Frame Rate نیز مشابه اولین گزینه ای است که در این مطلب بررسی کردیم، البته با این تفاوت که همیشه فعال خواهد بود. این گزینه می تواند در کاهش مصرف انرژی کارآمد باشد و همچنین کاربردهای دیگری نیز دارد. مثلا برخی از بازی های قدیمی وجود دارند که بهتر است که بر روی نرخ فریم های بالا، اجرا نشوند.

Monitor Technology نیز یکی دیگر از تنظیمات مهم Nvidia Control Panel است. اگر یک مانیتور G-SYNC داشته باشید، آنگاه این گزینه ای است که قطعا باید آن را تغییر دهید. اگر این گزینه به جای "G-SYNC Compatible"، بر روی "Fixed Refresh" قرار داشته باشد، آنگاه نمی توانید که از فناوری ضد پارگی تصویر مانیتور G-SYNC خود، نهایت استفاده را ببرید. برای اکثر کاربران، این گزینه، کاربردی ترین گزینه است.

این مطلب را نیز بخوانید: NVIDIA Reflex چیست و چه تأثیری بر شیوه اجرای بازی ها دارد؟تنظیمات نمایشگر در Nvidia Control Panelاکنون در زیر گزینه "Display"، قصد داریم که به دو برگه "Change resolution" و "Set up G-SYNC" نگاهی بیندازیم.

تنظیمات Nvidia Control Panel

برگه "Change resolution" به شما این امکان را می دهد که وضوح را تغییر دهید. همچنین در اینجا می توانید نرخ نوسازی (Refresh Rate) را نیز عوض کنید. اما مهم تر از این دو گزینه که از طریق تنظیمات خود ویندوز نیز قابل دستکاری هستند، گزینه "Customize" است. در اینجا می توانید یک وضوح و یا نرخ نوسازی شخصی سازی شده را ایجاد کرده و حتی نرخ نوسازی را بر روی عددی بیش از توانایی مانیتور خود قرار دهید.

جهت انجام این کار، بر روی "Customize" کلیک کرده و سپس "Create Custom Resolution" را انتخاب کنید. در ادامه، گزینه های زیر به شما نمایش داده می شوند.

اگر بخواهیم واضح بگوییم، افزایش نرخ نوسازی فراتر از توانایی های مانیتور، به نوعی اورکلاک است و در صورتی که این قضیه باعث خراب شدن مانیتور شما شود، آنگاه گارانتی آن نیز این قضیه را پوشش نخواهد داد.

البته تغییر وضوح تصویر، مشکلی ندارد. در اصل در اینجا می توانید وضوح را افزایش داده و سپس آن را بر روی تمامی بخش های کامپیوتر خود، اعمال کنید. بازهم می گوییم که در اینجا، رزولوشن فیزیکی مانیتور شما تغییری نخواهد کرد، اما در هر صورت تصاویر کمی بهتر و واضح تر به نظر خواهند رسید. برگه نهایی نیز "Set up G-SYNC" بوده و مشابه تصویر زیر است.

در این برگه از طریق چندین روش می توانید G-SYNC را شخصی سازی کنید. اگر یک مانیتور G-SYNC دارید، آنگاه باید از فعال بودن این گزینه در اینجا و همچنین در "3D Settings"، اطمینان حاصل کنید. گزینه های "Enable G-SYNC" و "G-SYNC Compatible" را بررسی کرده و سپس از انتخاب گزینه "Enable for windowed and full screen mode" اطمینان حاصل کنید.

اگر چندین مانیتور دارید، آنگاه در بخش دوم می توانید بفهمید که مشغول تغییر تنظیمات کدام مانیتور هستید. در بخش سوم نیز با تیک زدن گزینه " Enable settings for the selected display model" می توانید تمامی تغییرات خود را نهایی کنید.

اگر بیش از یک مانیتور دارید، آنگاه پیشنهاد ما این است که G-SYNC را فقط بر روی مانیتوری فعال کنید که بازی‎ ها را بر روی آن اجرا می کنید. اگر این ویژگی را برای چندین مانیتور فعال کنید، آنگاه شاید مشکلات عجیب و غریبی همانند سوسو زدن نمایشگر، برای شما به وجود بیایند.

اگر هم مانیتور FreeSync و یا Adaptive Sync دارید، آنگاه بازهم می توانید تنظیمات G-SYNC را برای آن فعال کنید. در این رابطه، انویدیا به شما خواهد گفت که نمایشگر شما برای G-SYNC مناسب نیست، اما فناوری پشت G-SYNC با فناوری FreeSync و Adaptive Sync یکسان است. البته قضیه سازگاری با G-SYNC بیشتر به مهر تأیید انویدیا مربوط می شود تا عملکرد واقعی این قابلیت در نمایشگر شما.

این مطلب را نیز بخوانید: G-Sync چیست، چه می کند و آیا با FreeSync متفاوت است؟سخن پایانیدر بالا به توضیح مهم ترین تنظیمات Nvidia Control Panel پرداختیم. در این اپلیکیشن گزینه های مختلفی وجود دارند، اما اگر بخواهیم که واضح بگوییم، آنگاه باید گفت که بسیاری از این گزینه ها، کارایی چندانی ندارند. اکثر کاربران، نیازی به سایر گزینه ها نداشته و بنابراین فقط توجه به موارد ذکر شده در این مطلب می تواند نیازهای آن ها را برطرف سازد.

حتی کسانی هم که خوره کامپیوتر هستند، شاید به نیمی از گزینه های مربوط به مواردی همچون Anti-Aliasing (البته به غیر از مواردی همانند DSR)، توجهی نشان ندهند. در هر صورت، Nvidia Control Panel گزینه های منحصربه فردی را ارائه می دهد که فقط در این نرم افزار وجود داشته و در جاهای دیگر همانند محیط ویندوز، نمی توانید آن ها را پیدا کنید. در نهایت نیز لازم به ذکر است که بگوییم، Nvidia Control Panel و Geforce Experience دو اپلیکیشن جداگانه بوده و در حالی که هر دو برای بازی بازان مفید هستند، در عین حال، کارایی متفاوتی نیز دارند.

این مطلب را نیز بخوانید: Nvidia GeForce Experience چیست و چه تفاوتی با Nvidia Control Panel دارد؟

کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   دانلود   نرم افزار   فناوری   آی تی   سه بعدی   مانیتور   کارت گرافیک   رندر   دستکاری   جست و جو   تنظیمات   دسکتاپ   اپلکیشن   رابط کاربری   برگه   فریم   مایکروسافت   صرفه جویی در مصرف   کاربران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آی تی رسان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
حضور جاسوس های اندرویدی در جیب کاربران!
انتخاب
منظور از بازی های کراس پلتفرم یا همان کراس پلی چیست؟
آی تی رسان
آی تی رسان بررسی می کند: مشکلات نابینایان جهت استفاده از اینترنت، تلفن هوشمند و رایانه شخصی چیست؟
آی تی رسان
اطلس ملی فولاد ایران به روز شد/ دریافت بانک اطلاعاتی صنعت فولاد در نرم افزار تلفن همراه
ایران اکونومیست
دانلود لانچر مایکروسافت Microsoft Launcher 6.210602.1.994501
باشگاه خبرنگاران
از دانلود برنامه سازماندهی تصاویر تا اپلیکیشن پیشرفته ویرایش ویدئو
باشگاه خبرنگاران
دانلود مسیریاب پیشرفته یاندکس Yandex Navigator 6.05
باشگاه خبرنگاران
دانلود Borealis – Icon Pack 2.90.0 – برنامه آیکون پک جذاب اندروید
باشگاه خبرنگاران
دانلود کیبورد محبوب 7.8.5.6 SwiftKey Keyboard
باشگاه خبرنگاران
دانلود برنامه رسمی جیمیل Google Gmail 2021.07.25.389783595
باشگاه خبرنگاران
راه کارهای رفع خطای IP Address Conflict در ویندوز و مک
آی تی رسان
دانلود Yandex.Maps 10.5.0 – مسیریاب پر امکانات و آفلاین یاندکس
باشگاه خبرنگاران
دانلود مسیریاب پیشرفته یاندکس Yandex Navigator 6.00
باشگاه خبرنگاران
از دانلود نسخه Dev مرورگر گوگل کروم تا برنامه فتوشاپ اکسپرس اندروید
باشگاه خبرنگاران
دانلود Google Calendar 2021.29.1-388401647 - برنامه تقویم گوگل
باشگاه خبرنگاران
راهنمای جامع خرید ساعت هوشمند
آی تی رسان
دانلود پلاگین طراحی لوگو Zaxwerks 3D Invigorator PRO v8.6.0 برای افترافکت
دانلود فارسی
همه چیز درباره Intel Bridge Technology و نحوه اجرای اپلیکیشن های اندرویدی در ویندوز 11
آی تی رسان
دانلود Creamypro Icon pack 1.0.9 – آیکون پک خامه ای اندروید
باشگاه خبرنگاران
آموزش غیرفعال کردن ویژگی تصحیح خودکار کلمات (Autocorrect) در اندروید
آی تی رسان
آموزش ساختن ویدیوهای استاپ موشن (Stop-Motion) در آیفون
آی تی رسان
دانلود Zwart – Black Icon Pack 21.5.6 – آیکون پک اندروید
باشگاه خبرنگاران
دانلود مترجم تصویری زنده و هوشمند Camera Translator 1.9.6
باشگاه خبرنگاران
40 درصد موبایل های اندرویدی در معرض خطر نفوذپذیری و دسترسی غیرمجاز قرار دارند
بولتن نیوز
دانلود برنامه مدیریت ایمیل اندروید Aqua Mail
باشگاه خبرنگاران
ترفندی برای عملکرد بهتر لپ تاپ در زمان دورکاری
نصف جهان
نرم افزار دفترچه یادداشت حرفه ای (برای اندروید) - Evernote 10.8.2 Android
سرزمین دانلود
نرم افزار ها در اپ استور برچسب گذاری می شوند
سیتنا
از دانلود برنامه رسمی اینستاگرام تا نرم افزار نقشه کشی Floor Plan Creator Full
باشگاه خبرنگاران
راهکاری برای تبدیل گوشی به دوربین لپ تاپ
میزان
iOS 14.5 با قابلیت بحث برانگیز App Tracking Transparency منتشر شد
زومیت
هکرها در پوشش سایت دانلود DirectX 12 اطلاعات کاربران را سرقت کردند
زومیت
دانلود X-plore File Manager 4.26.12 – فایل منیجر قدرتمند اندروید
باشگاه خبرنگاران
AMD قابلیت Link 4 را با تغییرات کاربردی منتشر کرد
زومیت
نرم افزار فتوشاپ موبایل (برای اندروید) - Adobe Photoshop Express Premium 7.3.811 Android
سرزمین دانلود
دومین نسل اپل تی وی 4K مجهز به پردازنده A12 Bionic رسما معرفی شد
آی تی رسان
دانلود Amoled Wallpapers – HD & 4K Full 1.9.1 – مجموعه والپیپر با کیفیت و خاص اندروید
باشگاه خبرنگاران
دانلود Google Play Store 24.9.17 - برنامه فروشگاه گوگل
باشگاه خبرنگاران
دانلود Google Sheets 1.21.142.01 – برنامه گوگل برای فایل های اکسل
باشگاه خبرنگاران
سامسونگ دکس (Samsung DeX) چیست و چه کاربردی دارد؟
آی تی رسان
اخبار مرتبط
bltانتخاب : حضور جاسوس های اندرویدی در جیب کاربران!
bltآی تی رسان : منظور از بازی های کراس پلتفرم یا همان کراس پلی چیست؟
bltآی تی رسان : آی تی رسان بررسی می کند: مشکلات نابینایان جهت استفاده از اینترنت، تلفن هوشمند و رایانه شخصی چیست؟
bltایران اکونومیست : اطلس ملی فولاد ایران به روز شد/ دریافت بانک اطلاعاتی صنعت فولاد در نرم افزار تلفن همراه
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود لانچر مایکروسافت Microsoft Launcher 6.210602.1.994501
bltباشگاه خبرنگاران : از دانلود برنامه سازماندهی تصاویر تا اپلیکیشن پیشرفته ویرایش ویدئو
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود مسیریاب پیشرفته یاندکس Yandex Navigator 6.05
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود Borealis – Icon Pack 2.90.0 – برنامه آیکون پک جذاب اندروید
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود کیبورد محبوب 7.8.5.6 SwiftKey Keyboard
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود برنامه رسمی جیمیل Google Gmail 2021.07.25.389783595
bltآی تی رسان : راه کارهای رفع خطای IP Address Conflict در ویندوز و مک
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود Yandex.Maps 10.5.0 – مسیریاب پر امکانات و آفلاین یاندکس
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود مسیریاب پیشرفته یاندکس Yandex Navigator 6.00
bltباشگاه خبرنگاران : از دانلود نسخه Dev مرورگر گوگل کروم تا برنامه فتوشاپ اکسپرس اندروید
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود Google Calendar 2021.29.1-388401647 - برنامه تقویم گوگل
bltآی تی رسان : راهنمای جامع خرید ساعت هوشمند
bltدانلود فارسی : دانلود پلاگین طراحی لوگو Zaxwerks 3D Invigorator PRO v8.6.0 برای افترافکت
bltآی تی رسان : همه چیز درباره Intel Bridge Technology و نحوه اجرای اپلیکیشن های اندرویدی در ویندوز 11
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود Creamypro Icon pack 1.0.9 – آیکون پک خامه ای اندروید
bltآی تی رسان : آموزش غیرفعال کردن ویژگی تصحیح خودکار کلمات (Autocorrect) در اندروید
bltآی تی رسان : آموزش ساختن ویدیوهای استاپ موشن (Stop-Motion) در آیفون
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود Zwart – Black Icon Pack 21.5.6 – آیکون پک اندروید
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود مترجم تصویری زنده و هوشمند Camera Translator 1.9.6
bltبولتن نیوز : 40 درصد موبایل های اندرویدی در معرض خطر نفوذپذیری و دسترسی غیرمجاز قرار دارند
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود برنامه مدیریت ایمیل اندروید Aqua Mail
bltنصف جهان : ترفندی برای عملکرد بهتر لپ تاپ در زمان دورکاری
bltسرزمین دانلود : نرم افزار دفترچه یادداشت حرفه ای (برای اندروید) - Evernote 10.8.2 Android
bltسیتنا : نرم افزار ها در اپ استور برچسب گذاری می شوند
bltباشگاه خبرنگاران : از دانلود برنامه رسمی اینستاگرام تا نرم افزار نقشه کشی Floor Plan Creator Full
bltمیزان : راهکاری برای تبدیل گوشی به دوربین لپ تاپ
bltزومیت : iOS 14.5 با قابلیت بحث برانگیز App Tracking Transparency منتشر شد
bltزومیت : هکرها در پوشش سایت دانلود DirectX 12 اطلاعات کاربران را سرقت کردند
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود X-plore File Manager 4.26.12 – فایل منیجر قدرتمند اندروید
bltزومیت : AMD قابلیت Link 4 را با تغییرات کاربردی منتشر کرد
bltسرزمین دانلود : نرم افزار فتوشاپ موبایل (برای اندروید) - Adobe Photoshop Express Premium 7.3.811 Android
bltآی تی رسان : دومین نسل اپل تی وی 4K مجهز به پردازنده A12 Bionic رسما معرفی شد
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود Amoled Wallpapers – HD & 4K Full 1.9.1 – مجموعه والپیپر با کیفیت و خاص اندروید
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود Google Play Store 24.9.17 - برنامه فروشگاه گوگل
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود Google Sheets 1.21.142.01 – برنامه گوگل برای فایل های اکسل
bltآی تی رسان : سامسونگ دکس (Samsung DeX) چیست و چه کاربردی دارد؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.