خوشبخت شدن بدون عشق سخت است، بدون دوست، ناممکن!

خوشبخت شدن بدون عشق سخت است، بدون دوست، ناممکن!
عشق بهتر است یا دوستی؟ شاید هیچ وقت نتوانیم جواب قاطعی به این سوال بدهیم، بااین حال، تحقیقات فراوانی دربارهء احساس خوشبختی و رضایتمندی از زندگی نشان می دهند که روابطِ دوستانهء پایدار و امن نقش بی بدیلی در سلامت ما انسان ها دارند. در واقع، بی راه نیست اگر بگوییم که ماجراجویی های عاشقانهء دوران ...
خوشبخت شدن بدون عشق سخت است، بدون دوست، ناممکن!

آرتور بروکس در مقاله ای در «آتلانتیک» نوشت: تلفنی به پدرم گفتم: «فکر کنم همسر آینده ام را دیده باشم، اما مشکلاتی در میان است». دقیقش این بود: بانوی مورد نظر را در سفری یک هفته ای به اروپا ملاقات کردم، در اسپانیا زندگی می کرد، چند باری همدیگر را دیدیم، اما یک کلمه حرف مشترک نداشتیم. مشخص است که به پدر متعجبم گفتم: «فکرش را هم نمی کند که بخواهم با او ازدواج کنم». اما بیست وچهار ساله بودم و عاشق، و هیچ یک از این موانع نمی توانست جلوی ورود من به یک ماجراجویی افسانه ای خیال انگیز را بگیرد. بعد از گذشت یک سال با تنها دو دیدار کوتاه دلسردکننده، کارم را در نیویورک کنار گذاشتم و به بارسلونا رفتم تا زبان اسپانیایی یاد بگیرم و امید داشتم وقتی حرفم را بفهمد، دوستم داشته باشد.

به گزارش ترجمان علوم انسانی در ادامه این مطلب آمده است: عاشق شدن «طوفان وطغیان» بود: گاه سراسر سرمستی و گاه پرخطر و دلهره آور و فرساینده. رابطهء دورادوری که پیش از نقل مکانم به اسپانیا داشتیم، حالا پر شده بود از تماس های تلفنی پرهول و ولا، نامه های ناخوانا و سوءتفاهم های همیشگی. بی شک نیاز نبود یک متخصص علوم اجتماعی با مدرک دکتری -منِ آینده ام- پیدا شود و برای منِ آن روزم سخنرانی کند و شواهد علمی بیاورد که در اولین مراحل عشق و عاشقی های افسانه ایْ ناکامی بسیار است. برای نمونه، اگر به من نشان می دادند که «باور های قضاوقدری» دربارهء نیمهء گمشده و پیوند های عاشقانهء آسمانی، وقتی با اضطرابِ وصال همراه شود، باعث می شود نتوانیم همدیگر را ببخشیم و با هم کنار بیاییم، می گفتم: «خب، به درک».

عاشق شدن ممکن است شورانگیز باشد، اما به خودیِ خود، کلید رسیدن به خوشبختی نیست. شاید دقیق تر آن باشد که بگوییم عاشق شدن هزینهء اولیه ای است که برای به دست آوردن خوشبختی می پردازیم: مرحله ای شورانگیز، اما پرتنش که برای رسیدن به روابطی واقعاً رضایت بخش باید آن را تحمل کنیم.

عشق شورمندانه -دوره ای که در عشق غرق می شویم- اغلب عنان مغز را در دست می گیرد، به گونه ای که هم قادر است فرد را تا قلهء غرور بالا بکشد و هم او را در دره نومیدی بیفکند. بله، هیجان آور است، اما به ندرت با رضایتمندی همراه است؛ در واقع، طی برخی دوره های تاریخی، عشق با خودکشی هم ارتباط نزدیکی داشته است؛ و البته، علم نشان داده که عشق افسانه ای از بهترین نوید ها برای رسیدن به خوشبختی است.

تحقیقات در زمینه رشد انسان در دانشگاه هاروارد از اواخر دههء 1930، ارتباط میان عادات افراد و سلامت آیندهء آن ها را تأیید کرده است. بسیاری از الگو هایی که در این مطالعه کشف شده اند، مهم، اما پیش بینی پذیر بودند: شادترین و سالم ترین آدم ها در کهن سالی هرگز لب به سیگار نزده بودند (یا در جوانی آن را ترک کرده بودند)، ورزش می کردند، کم می نوشیدند یا اصلاً نمی نوشیدند و از نظر ذهنی خود را فعال نگه می داشتند و بسیاری الگو های دیگر. اما این عادت ها در مقایسه با یک عادت بزرگ رنگ می بازند: مهم ترین نویدبخشِ شادی در کهن سالی داشتنِ روابط باثبات است؛ و به ویژه، برخورداری از یک همراهیِ افسانه ای بلندمدت. سالم ترین هشتادساله ها کسانی هستند که در پنجاه سالگی بیشترین رضایت را از روابط خود داشته اند.

به بیان دیگر، رمزِ خوشبختی عاشق شدن نیست؛ عاشق ماندن است. نه به آن معنا که از نظر حقوقی به یکدیگر وصل باشیم: تحقیقات نشان می دهند که متأهل بودن تنها دو درصد سعادت ذهنی آینده زندگی را تأمین می کند. عنصر مهم احساس خوشبختیْ رضایت از رابطه است و رضایت به چیزی وابسته است که روانشناسان «عشق همراهانه» می نامند؛ عشقی که بیش از آنکه بر پستی و بلندی های شورمندی متکی باشد، بر مهرورزی باثبات، درک متقابل و تعهد متکی است.

شاید فکر کنید «عشق همراهانه» کمی توی ذوق می زند. من هم اولین باری که آن را شنیدم همین حس را داشتم، همان زمان که در پی کمدی افسانه ای بچگانه ای بودم که پیشتر توصیفش کردم. خیالتان را راحت کنم، مانند شوالیه ای سرگردان به بارسلونا نرفتم تا به «عشق همراهانه» دست یابم. اما داستانم را برایتان کامل تعریف می کنم: بله را گرفتم؛ در واقع، گفت: سی، و حالا سی سال است که در کمال خوشبختی کنار هم زندگی می کنیم. میزان ارتباط ما افزایش یافته است –دستِ کم بیست بار در روز برای هم پیام می فرستیم- و انگار همه اش این نیست که یکدیگر را دوست داشته باشیم؛ از هم خوشمان نیز می آید. او که عشقِ افسانه ایِ اول و همیشهء من بوده، بهترین دوستم نیز هست.

اینکه عشق همراهانه در دوستی ریشه دارد سبب می شود شادی حقیقی به بار آورد. عشق شورمندانه که مبتنی بر جذابیت است اغلب بعد از دوران تروتازگی رابطه دوامی ندارد. عشق همراهانه روی آشنایی تکیه دارد. پژوهشگری خلاصهء این شواهد را در ژورنال مطالعات خوشبختی به شکلی بی پرده بیان می کند: «مزایای ازدواج برای احساس خوشبختی در افرادی بسیار بالاتر است که همسرشان را بهترین دوست خود نیز می دانند».

بهترین دوست ها از همراهی یکدیگر لذت می برند، راضی هستند و معنا می یابند. آن ها سبب می شوند دیگری بهترینِ خود باشد؛ مهربانانه سربه سر یکدیگر می گذارند؛ از با هم بودن کیف می کنند. معروف است که رئیس جمهورِ سی اُم ایالات متحده، کالوین کولیج و همسرش، گریس، چنین رفاقتی با هم داشتند. طبق یکی از داستان ها (که شاید ساختگی باشد)، وقتی رئیس جمهور و همسرش در حال گردش در یک مزرعهء پرورش طیور بودند، خانم کولیج -آنقدر بلند که صدایش به گوش رئیس جمهور هم برسد- به مرغ دار گفته است: چقدر جالب که این همه تخم مرغ را فقط یک خروس بارور کرده است.

مرغ دار پاسخ داده که خروس ها این کار را هر روز بار ها و بار ها انجام می دهند. آنگاه گریس کولیج با لبخندی به کشاورز گفته است: «لطف می کنی اگر این را برای آقای کولیج هم توضیح بدهی». رئیس جمهور، با اشاره به این حرف، پرسیده آیا خروس هر بار فقط به یک مرغ خدمات می دهد؟ مرغ دار پاسخ داده خیر، هر خروس مرغ های بسیار زیادی دارد. رئیس جمهور گفته است: «لطف می کنی اگر این را برای خانم کولیج هم توضیح بدهی».

بحث خروس های هوس ران به کنار، گویا افسانه عشق همراهانه زمانی بیشترین شادی را برای افراد به ارمغان می آورد که تک همسری در میان باشد. این ادعا را در مقام یک دانشمند علوم اجتماعی مطرح می کنم، نه در مقام یک آموزگار اخلاق: در سال 2004، تحقیقی روی 16000 بزرگسال امریکایی نشان داد از نظر مردان و زنان به یک میزان، «بالاترین میزان خوشبختی در سال گذشته در روابطی تجربه شده بود که فقط یک شریک جنسی داشتند».

البته دوستی عمیق همراهانه می تواند انحصاری نباشد. در سال 2007، محققان دانشگاه میشیگان دریافتند افراد متأهل 22 تا 79ساله ای که می گفتند دست کم دو دوست صمیمی دارند -یعنی دست کم یک دوست به جز همسر خود- در مقایسه با زوج هایی که خارج از رابطهء با همسرشان، دوست صمیمی ای نداشتند، رضایت از زندگی و عزت نفس بیشتر و افسردگی کمتر است. به عبارت دیگر، عشق همراهانهء بلندمدت شاید برای احساس خوشبختی ضروری باشد، اما کافی نیست.

تعجبی ندارد که من دوست دارم آثار شکسپیر، پابلو نرودا و الیزابت برت براونینگ دربارهء عشق شورمندانه را بخوانم، ولی افسانه اسپانیایی خودم را میگل دو سروانتس بهتر از همه وصف می کند. سروانتس در دُن کیشوت این ترانه را از زبان قهرمان داستانش برای معشوقش، دولسینی، می خواند:

کبوتر توبوزی آسمانی، دولسینی رویایی

تو هست و نیست من را برای خود می خواهی.

تصویر تو همینجاست، حک شده در روح من.

با هم یکی گشته ایم، یک روح در دو بدن.

این ترانه شدت عشق شورمندانه را به خوبی نشان می دهد. اما وقتی پای خوشبختی به میان آید، باید جلوی فردریش نیچه ای سر تعظیم فرود آورد که شاعر نیست و می نویسد: «نبود عشق نیست که ازدواج هایی سرشار از ناخشنودی به بار می آورد، نبود دوستی است که چنین می کند». درست است، نیچه هرگز ازدواج نکرد و گفته اند در سه بار خواستگاری از یک زن دست رد به سینه اش خورد (انگار، نیهیلیسم چندان هم جذاب نیست). با این همه، حرف او درست است.

تمام این داده ها و مطالعات را هم که کنار بگذارم، بهترین شاهدی که درباره شادی و عشق شورمندانه دارم زندگی خودم است. سه دهه از شمشیربازی در آن آسیاب بادی افسانه ای باورنکردنی می گذرد و در این مدت، دولسینی من در روز های خوب و بد بسیاری کنارم بوده است. با هم لذت می بریم و با هم می ترسیم؛ مثلاً می ترسیم یکی از سه فرزندمان کار احمقانه ای انجام دهد، برای نمونه به دنبال عشقی شورمندانه راه خود را بگیرد و به اروپا برود. امیدواریم دهه های بعدی زندگی را نیز با عشق و دوستی در کنار هم سپری کنیم؛ و دعا می کنم، چهرهء زیبای او آخرین چیزی باشد که قبل از چشم بستن از این جهان می بینم: تصویر تو همینجاست، حک شده در روح من.


کلیدواژه های این خبر
علوم انسانی   اسپانیا   روان شناس   خوشبختی   خودکشی   مقاله   شواهد علمی   رضایت بخش   مدرک دکتری   نیویورک   همسر   پیش بینی   اروپا   دانشگاه هاروارد  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «فرارو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
در حوزه جامعه شناسی سیاسی پیشرفت چندانی نداشتیم/« انسان سیاسی»؛ زمینه ساز تحقیقات وسیع در حوزه جامعه شناسی سیاسی
شبستان
بهنوش طباطبایی در کنار گربه اش نارنگی + عکس
ساعت 24
دانلد کِیگن، تاریخ نگار برجسته حوزه یونان باستان در 89 سالگی درگذشت
خبرگزاری کتاب ایران
کاهش سرعت، زمین را نجات می دهد
ایسنا
زیباترین موزه های جهان +عکس
میزان
افزایش افسردگی اجتماعی در میان ایرانیان
شیعه نیوز
زیباترین موزه های جهان از لنز هنر معماری
ایرنا
شرایط طلاق در ایران و قوانین آن
وانا نیوز
گزارش سه ماهه دوم 2021 آمازون بیشترین درآمد پرایم دی را نشان می دهد
زومیت
چگونه در زندگی مشترک به رضایت واقعی برسیم؟
ایران آنلاین
دلار قدرتمند صعود کرد
تیک نیوز
خوشبخت شدن بدون عشق سخت است، بدون دوست، ناممکن
ترجمان
5 باشگاه ورزشی ثروتمند جهان
مشرق نیوز
پنج رویداد جهان
ایران آنلاین
مهمترین شاخص های بورس آمریکا و اروپا صعود کردند
پول نیوز
موشک غول پیکر چینی در حال سقوط کنترل نشده به زمین!
فرارو
موشک غول پیکر چینی "لانگ مارچ 5" در حال سقوط کنترل نشده به کره زمین!
تسنیم
وحشت اجتماعی از کرونا
شفا آنلاین
موشک غول پیکر چینی "لانگ مارچ 5" در حال سقوط کنترل نشده به کره زمین
قدس آنلاین
پاندمی «دیون» جهانی در راه است
شعار سال
سردار آزمون دوباره در رادار باشگاه اسپانیا
مشرق نیوز
قدرت مغز صاحبش را می خورد؟
تابناک
قدرت مغز صاحبش را می خورد
فرارو
افت قیمت بیت کوین در واکنش به طرح پیشنهادی بایدن برای افزایش مالیات
زومیت
اروپا تلاش می کند تورم به 2 درصد برسد اما نمی رسد
ساعت 24
خودکشی و افسردگی دماسنج عدم مدیریت هیجان، شادی و امید در جامعه
میگنا
طعنه روحانی به گاندوسازان و صداوسیما؛ فیلم ها روی دستشان باد کرده و پخش می کنند /برجام پلاس نمی خواهیم
ساعت 24
ایلان ماسک، یک رویا را به حقیقت تبدیل می کند
ساعت 24
بورس های جهانی بار دیگر سبز پوش شدند
پول نیوز
تصاویری از حیاط ویلا احسان علیخانی
ساعت 24
زنانی که استرس بارداری زیادی دارند دختر به دنیا می آورند
ایران آنلاین
استرس مادر و احتمال دوبرابری دختر بودن جنین
ساعت 24
راز تعادل در زندگی
باشگاه خبرنگاران
نگاهی به زندگی جنجالی دونالد ترامپ؛ از هتل داری تا ریاست جمهوری
میزان
تیم فرمول یک مک لارن با یک نوجوان 13 ساله قرارداد بست
زومیت
فرهنگیان دیپلمات و مساله گفت وگو
مردم نیوز
گاهی حواس پرتی به یادگیری عمیق تر کمک می کند!
جوان آنلاین
لیدی گاگا از «آقا و خانم گوچی» رونمایی کرد
آریا
برترین دانشگاه های دنیا در رشته "دندانپزشکی"
عصر ایران
رتبه بندی جدید دانشگاه ها (کیو اس) منتشر شد
تابش کوثر
اخبار مرتبط
bltشبستان : در حوزه جامعه شناسی سیاسی پیشرفت چندانی نداشتیم/« انسان سیاسی»؛ زمینه ساز تحقیقات وسیع در حوزه جامعه شناسی سیاسی
bltساعت 24 : بهنوش طباطبایی در کنار گربه اش نارنگی + عکس
bltخبرگزاری کتاب ایران : دانلد کِیگن، تاریخ نگار برجسته حوزه یونان باستان در 89 سالگی درگذشت
bltایسنا : کاهش سرعت، زمین را نجات می دهد
bltمیزان : زیباترین موزه های جهان +عکس
bltشیعه نیوز : افزایش افسردگی اجتماعی در میان ایرانیان
bltایرنا : زیباترین موزه های جهان از لنز هنر معماری
bltوانا نیوز : شرایط طلاق در ایران و قوانین آن
bltزومیت : گزارش سه ماهه دوم 2021 آمازون بیشترین درآمد پرایم دی را نشان می دهد
bltایران آنلاین : چگونه در زندگی مشترک به رضایت واقعی برسیم؟
bltتیک نیوز : دلار قدرتمند صعود کرد
bltترجمان : خوشبخت شدن بدون عشق سخت است، بدون دوست، ناممکن
bltمشرق نیوز : 5 باشگاه ورزشی ثروتمند جهان
bltایران آنلاین : پنج رویداد جهان
bltپول نیوز : مهمترین شاخص های بورس آمریکا و اروپا صعود کردند
bltفرارو : موشک غول پیکر چینی در حال سقوط کنترل نشده به زمین!
bltتسنیم : موشک غول پیکر چینی "لانگ مارچ 5" در حال سقوط کنترل نشده به کره زمین!
bltشفا آنلاین : وحشت اجتماعی از کرونا
bltقدس آنلاین : موشک غول پیکر چینی "لانگ مارچ 5" در حال سقوط کنترل نشده به کره زمین
bltشعار سال : پاندمی «دیون» جهانی در راه است
bltمشرق نیوز : سردار آزمون دوباره در رادار باشگاه اسپانیا
bltتابناک : قدرت مغز صاحبش را می خورد؟
bltفرارو : قدرت مغز صاحبش را می خورد
bltزومیت : افت قیمت بیت کوین در واکنش به طرح پیشنهادی بایدن برای افزایش مالیات
bltساعت 24 : اروپا تلاش می کند تورم به 2 درصد برسد اما نمی رسد
bltمیگنا : خودکشی و افسردگی دماسنج عدم مدیریت هیجان، شادی و امید در جامعه
bltساعت 24 : طعنه روحانی به گاندوسازان و صداوسیما؛ فیلم ها روی دستشان باد کرده و پخش می کنند /برجام پلاس نمی خواهیم
bltساعت 24 : ایلان ماسک، یک رویا را به حقیقت تبدیل می کند
bltپول نیوز : بورس های جهانی بار دیگر سبز پوش شدند
bltساعت 24 : تصاویری از حیاط ویلا احسان علیخانی
bltایران آنلاین : زنانی که استرس بارداری زیادی دارند دختر به دنیا می آورند
bltساعت 24 : استرس مادر و احتمال دوبرابری دختر بودن جنین
bltباشگاه خبرنگاران : راز تعادل در زندگی
bltمیزان : نگاهی به زندگی جنجالی دونالد ترامپ؛ از هتل داری تا ریاست جمهوری
bltزومیت : تیم فرمول یک مک لارن با یک نوجوان 13 ساله قرارداد بست
bltمردم نیوز : فرهنگیان دیپلمات و مساله گفت وگو
bltجوان آنلاین : گاهی حواس پرتی به یادگیری عمیق تر کمک می کند!
bltآریا : لیدی گاگا از «آقا و خانم گوچی» رونمایی کرد
bltعصر ایران : برترین دانشگاه های دنیا در رشته "دندانپزشکی"
bltتابش کوثر : رتبه بندی جدید دانشگاه ها (کیو اس) منتشر شد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.