رتبه بندی استان ها در شاخص بیکاری و تورم/ 6 استان بدترین وضعیت را دارند

رتبه بندی استان ها در شاخص بیکاری و تورم/ 6 استان بدترین وضعیت را دارند
شاخص فلاکت کشور که نشان دهنده حاصل جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری است، در پایان سال گذشته 46.1درصد برآورد شده و راز افزایش رتبه فلاکت زدگی برخی استان ها ناشی از قیام نرخ تورم و در برخی استان ها خیزش نرخ بیکاری بوده است.
رتبه بندی استان ها در شاخص بیکاری و تورم/ 6 استان بدترین وضعیت را دارند

شاخص فلاکت کشور که نشان دهنده حاصل جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری است، در پایان سال گذشته 46.1درصد برآورد شده و راز افزایش رتبه فلاکت زدگی برخی استان ها ناشی از قیام نرخ تورم و در برخی استان ها خیزش نرخ بیکاری بوده است.

بیکاری

به گزارش همشهری آنلاین ، 2 استان مرزی کرمانشاه و کردستان در پایان سال1399 از لحاظ شاخص فلاکت صدرنشین شدند و جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری این دو استان در غرب کشور به بالای 58درصد رسید. پس از آن استان های هرمزگان، چهارمحال وبختیاری، خراسان شمالی و لرستان به ترتیب بالاترین رتبه را کسب کرده و شاخص فلاکت آنها بالای 50درصد روایت شده است. 14استان کشور از جمله استان های یادشده به اضافه سیستان و بلوچستان، گلستان، کرمان، ایلام، همدان، آذربایجان غربی، یزد و خوزستان در پایان سالی که گذشت با شاخص فلاکت بالاتر از میانگین کل کشور مواجه شده اند.

5 استان ایران به واسطه نرخ تورم و نرخ بیکاری پایین تر از نرخ میانگین کشور، در جدول شاخص فلاکت وضع بهتری از سایر استان ها دارند که به ترتیب شامل استان های مرکزی، مازندران، سمنان، خراسان رضوی و گیلان می شود. پس از آن استان تهران قرار دارد که با وجود نرخ تورم بالاتر از میانگین کشوری و مواجه شدن با نرخ تورم 36.7درصدی در پایان سال 99 به واسطه نرخ تورم 7درصدی و قرار گرفتن در پایین ترین رده جدول بیکاری، توانسته در جایگاه ششم شاخص فلاکت جا خوش کند.

2 استان قم و البرز که با نرخ بیکاری بالای 10درصد در پایان سال 99 مواجه شده اند به واسطه نرخ تورم پایین تر نسبت به استان های دیگر در جمع استان هایی قرار گرفته اند که شاخص فلاکت آنها از میانگین کشور پایین تر است. چنین وضعیتی به یک معنای دیگر درخصوص استان های تهران، زنجان، آذربایجان شرقی و فارس مصداق دارد، به این معنا که نرخ تورم این 6 استان بالاتر از نرخ تورم 36.4درصدی کل کشور، بازهم در وضعیت بهتری از حیث شاخص فلاکت قرار گرفته اند، چراکه نرخ بیکاری آنها تک رقمی و پایین گزارش شده است.

 

این گزارش می افزاید در مجموع استان های مرکزی، مازندران، سمنان، خراسان رضوی، گیلان، تهران، خراسان جنوبی، قم، اردبیل، اصفهان، البرز، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، فارس، قزوین و آذربایجان شرقی به ترتیب در جدول فلاکت وضعیت بهتری را در پایان سال گذشته تجربه کرده اند.

پرونده استان های فلاکت زده

در بین استان هایی که رتبه آنها در شاخص فلاکت بد و بدتر ارزیابی شده، 4 استان با این که در منطقه سبز تورم (نرخ تورم پایین تر از نرخ تورم کشور) قرار داشته اند اما به دلیل نرخ بیکاری بالاتر، در ردیف استان های بد از حیث شاخص فلاکت قرار می گیرند که شامل استان های سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، یزد و خوزستان می شود. این در حالی است که 3 استان گلستان، ایلام و همدان به دلیل نرخ تورم بالاتر به رغم نرخ بیکاری تک رقمی به جمع استان های با شاخص فلاکت بد پیوسته اند. منظور از شاخص فلاکت بد در این گزارش، استان هایی است که شاخص فلاکت آنها کمتر از 50 و بیشتر از میانگین شاخص کشوری به میزان 46.1 برآورد شده است.

 

کرمانشاه با نرخ تورم 40.1درصد و نرخ بیکاری 18درصد و کردستان با نرخ تورم 39.2درصد و نرخ بیکاری 18.8درصد در وضعیت قرمز و هشدار از حیث شاخص فلاکت در پایان سال 1399 قرار گرفته و پس از آن استان های هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی و لرستان قرار دارند که نرخ تورم و بیکاری آنها نگران کننده است و در رتبه فلاکت بالای 50درصد جا گرفته اند.

رکوردشکنی فلاکت در ایران

شاخص فلاکت کشور که نشان دهنده حاصل جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری است، در پایان سال گذشته 46.1درصد برآورد شده و راز افزایش رتبه فلاکت زدگی برخی استان ها ناشی از قیام نرخ تورم و در برخی استان ها خیزش نرخ بیکاری بوده است. این بالاترین نرخ فلاکت در ایران طی دهه 90 خورشیدی است و پیش از این در 29 فروردین روزنامه همشهری گزارش داده بود: رکورد شاخص فلاکت در پایان سال 99 با احتساب نرخ تورم 36.4درصد و نرخ بیکاری 9.7درصد، به 46.1درصد رسیده که بالاترین نرخ شاخص فلاکت در دهه 90 به شمار می رود.

پایین ترین شاخص فلاکت ایران در دهه90 در سال 1395 یعنی سال نخست اجرای برجام با نرخ 19.3درصد به ثبت رسیده که در آن سال نرخ تورم به 6.9درصد و نرخ بیکاری به 12.4درصد و نرخ رشد اقتصادی هم به 13.9درصد رسیده بود. افت سنگین شاخص رشد اقتصادی ایران در 2سال 97 و 98 به واسطه تحریم ها و البته شیوع کرونا باعث شده تا دولت با کسری بودجه مواجه شده و اثر این وضعیت در صعود نرخ تورم در 3 سال اخیر نمایان شود؛ به نحوی که نرخ تورم از 6.9درصد و 8.2درصد به ترتیب در 2 سال 95 و 96 یعنی قبل از خروج آمریکا از برجام به ترتیب به 26.9درصد و 34.8درصد در سال های 97 و 98 برسد. این گزارش می افزاید تک رقمی شدن نرخ بیکاری در سال گذشته و روند کاهشی آن طی 4 سال گذشته هم بیش از آنکه ناشی از افزایش خالص اشتغال در کشور باشد، منعکس کننده کاهش میزان جمعیت فعال اقتصادی و دلسردشدن آنها از یافتن شغل بوده که این مسئله به ویژه از زمان شیوع کرونا تشدید شده است.

تورم، مردم را به فلاکت می کشاند!

نرخ تورم در ایران روندی نگران کننده را دنبال می کند و براساس برآورد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شاخص سالانه قیمت مصرف کننده در پایان مرداد امسال به 50درصد هم خواهد رسید که در این صورت انتظار می رود دست کم نیمی از استان های کشور در وضعیت قرمز و هشدار از حیث فلاکت زدگی قرار گیرند. در چنین وضعیتی ضرورت دارد که سیاستگذاران اقتصادی توجه کنند که این تورم بالاست که مردم را در تله فلاکت می اندازد و به همین دلیل اولویت نخست اقتصاد در سال 1400 باید مهار تورم باشد. 

رتبه بندی استان ها در شاخص بیکاری و تورم | این 6 استان بدترین وضعیت را دارند

 

 

 

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهرستان آباده – شهرستان ارسنجان – شهرستان استهبان – شهرستان اقلید – شهرستان بوانات – شهرستان پاسارگاد – شهرستان جهرم – شهرستان خرامه – شهرستان خرم بید – شهرستان خنج – شهرستان داراب – شهرستان رستم – شهرستان زرین دشت – شهرستان سپیدان – شهرستان سروستان – شهرستان شیراز – شهرستان فراشبند – شهرستان لامرد – شهرستان مرودشت – شهرستان ممسنی – شهرستان مهر – شهرستان نی ریز – شهرستان سمیرم  

کلیدواژه های این خبر
اصفهان   کهگیلویه و بویراحمد   همدان   خوزستان   تورم   البرز   مازندران   هرمزگان   خراسان شمالی   کردستان   گیلان   یزد   آذربایجان شرقی   کرمان   خراسان جنوبی   قزوین   آذربایجان غربی   سیستان و بلوچستان   چهار محال و بختیاری   وضعیت قرمز   نرخ بیکاری   نرخ تورم کشور   کرمانشاه   خراسان رضوی   آنلاین   بیکاری   لرستان   استان گلستان   استان قم  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «یافته نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
برنامه پروازهای فرودگاه خرم آباد تا 30 مهرماه 1400
یافته نیوز
کرونا جان چهار نفر دیگر را در لرستان گرفت/ ابتلاء 269 بیمار جدید در استان
یافته نیوز
اورژانس هوایی بروجرد راه اندازی شد
یافته نیوز
حمایت مجمع نمایندگان لرستان از وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی
یافته نیوز
گزارش آماری از مساجد و کانون های فرهنگی هنری مزین به نام و القاب امام حسین(ع)
شبستان
روند تغییرات شاخص نرخ بیکاری در دولت های یازدهم و دوازدهم تشریح شد
پانا
روند تغیرات شاخص نرخ بیکاری در دولت های یازدهم و دوازدهم
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
چهار نفر دیگر قربانی کرونا شدند/ اعلام 449 ابتلای جدید
یافته نیوز
123 داوطلب دیگر در لرستان تایید صلاحیت شدند/ رد صلاحیت 90 نفر معترض
یافته نیوز
اعلام حذفیات کتاب های درسی در شرایط قرمز کرونایی
یافته نیوز
برگزاری مسابقات قهرمانی کاتا مجازی جام رمضان لرستان
یافته نیوز
شاخص فلاکت کشور در پایان سال گذشته نزدیک به 50 درصد برآورد شده
شعار سال
فوت 7 بیمار دیگر/ 470 بیمار جدید شناسایی شدند
یافته نیوز
جولان شاخص فلاکت در 14 استان
قلم نیوز
پرونده استان های فلاکت زده؛ از استان های صدر نشین تا پایین ترین شاخص فلاکت
میزان
رتبه بندی استان ها در شاخص بیکاری و تورم | این 6 استان بدترین وضعیت را دارند
همشهری آنلاین
بازیکن لرتبار خیبر پیشتاز گلزنان لیگ یک کشور
یافته نیوز
فوت 3 بیمار دیگر/ 358 بیمار جدید شناسایی شدند
یافته نیوز
برنامه دیدارهای مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی اعلام شد
یافته نیوز
هشدار هواشناسی به کشاورزان
جوان آنلاین
رگبار و رعد و برق در 13 استان کشور
پانا
هواشناسی ایران 1400/02/19| بارش باران و وزش باد شدید در 28 استان تا آخر هفته/ هشدار هواشناسی به کشاورزان
تسنیم
تداوم رگبار و رعد و برق در 13 استان ایران
خبرآنلاین
بارش باران و وزش باد شدید در 28 استان
دنیای اقتصاد
تمامی مراکز استان ها به جز خرم آباد و سه شهر دیگر از وضعیت قرمز خارج شدند
یافته نیوز
فوت 9 بیمار دیگر/ 438 بیمار جدید شناسایی شدند
یافته نیوز
استاندار لرستان: خط قرمز ما تضیع حقوق مردم منطقه کمندان است
یافته نیوز
برنامه خواهی!
یافته نیوز
دیار کریمان اواخر مرداد، میزبان فینال حذفی
یافته نیوز
فوت 10 بیمار دیگر/ 548 بیمار جدید شناسایی شدند
یافته نیوز
کسب نتیجه پیروزی، تنها اندیشه خیبر برابر قشقایی شیراز
یافته نیوز
برخورد خودروها یک فوتی و یک مصدوم بر جای گذاشت
یافته نیوز
موافقت تشخیص مصلحت نظام با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در خرم آباد
یافته نیوز
رفع تعرض از 213 هکتار اراضی دولتی
صدا و سیما
طمع 498 زمین خوار به اراضی دولتی
ایسنا
خیبر در سومین پیروزی متوالی، پارس جنوبی جم را قربانی کرد
یافته نیوز
ممنوعیت برگزاری کلاس آموزشی حضوری در لرستان
یافته نیوز
یک هزار و 243 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در لرستان/ 14 بیمار فوت شدند
یافته نیوز
13 فوتی و شناسایی یک هزار و 129 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در لرستان
یافته نیوز
تذکر ویسکرمی به رئیس جمهوری برای لزوم برخورد با جاعلان و منتشرکنندگان نقشه جعلی ایران
یافته نیوز
اخبار مرتبط
bltیافته نیوز : برنامه پروازهای فرودگاه خرم آباد تا 30 مهرماه 1400
bltیافته نیوز : کرونا جان چهار نفر دیگر را در لرستان گرفت/ ابتلاء 269 بیمار جدید در استان
bltیافته نیوز : اورژانس هوایی بروجرد راه اندازی شد
bltیافته نیوز : حمایت مجمع نمایندگان لرستان از وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی
bltشبستان : گزارش آماری از مساجد و کانون های فرهنگی هنری مزین به نام و القاب امام حسین(ع)
bltپانا : روند تغییرات شاخص نرخ بیکاری در دولت های یازدهم و دوازدهم تشریح شد
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : روند تغیرات شاخص نرخ بیکاری در دولت های یازدهم و دوازدهم
bltیافته نیوز : چهار نفر دیگر قربانی کرونا شدند/ اعلام 449 ابتلای جدید
bltیافته نیوز : 123 داوطلب دیگر در لرستان تایید صلاحیت شدند/ رد صلاحیت 90 نفر معترض
bltیافته نیوز : اعلام حذفیات کتاب های درسی در شرایط قرمز کرونایی
bltیافته نیوز : برگزاری مسابقات قهرمانی کاتا مجازی جام رمضان لرستان
bltشعار سال : شاخص فلاکت کشور در پایان سال گذشته نزدیک به 50 درصد برآورد شده
bltیافته نیوز : فوت 7 بیمار دیگر/ 470 بیمار جدید شناسایی شدند
bltقلم نیوز : جولان شاخص فلاکت در 14 استان
bltمیزان : پرونده استان های فلاکت زده؛ از استان های صدر نشین تا پایین ترین شاخص فلاکت
bltهمشهری آنلاین : رتبه بندی استان ها در شاخص بیکاری و تورم | این 6 استان بدترین وضعیت را دارند
bltیافته نیوز : بازیکن لرتبار خیبر پیشتاز گلزنان لیگ یک کشور
bltیافته نیوز : فوت 3 بیمار دیگر/ 358 بیمار جدید شناسایی شدند
bltیافته نیوز : برنامه دیدارهای مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی اعلام شد
bltجوان آنلاین : هشدار هواشناسی به کشاورزان
bltپانا : رگبار و رعد و برق در 13 استان کشور
bltتسنیم : هواشناسی ایران 1400/02/19| بارش باران و وزش باد شدید در 28 استان تا آخر هفته/ هشدار هواشناسی به کشاورزان
bltخبرآنلاین : تداوم رگبار و رعد و برق در 13 استان ایران
bltدنیای اقتصاد : بارش باران و وزش باد شدید در 28 استان
bltیافته نیوز : تمامی مراکز استان ها به جز خرم آباد و سه شهر دیگر از وضعیت قرمز خارج شدند
bltیافته نیوز : فوت 9 بیمار دیگر/ 438 بیمار جدید شناسایی شدند
bltیافته نیوز : استاندار لرستان: خط قرمز ما تضیع حقوق مردم منطقه کمندان است
bltیافته نیوز : برنامه خواهی!
bltیافته نیوز : دیار کریمان اواخر مرداد، میزبان فینال حذفی
bltیافته نیوز : فوت 10 بیمار دیگر/ 548 بیمار جدید شناسایی شدند
bltیافته نیوز : کسب نتیجه پیروزی، تنها اندیشه خیبر برابر قشقایی شیراز
bltیافته نیوز : برخورد خودروها یک فوتی و یک مصدوم بر جای گذاشت
bltیافته نیوز : موافقت تشخیص مصلحت نظام با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در خرم آباد
bltصدا و سیما : رفع تعرض از 213 هکتار اراضی دولتی
bltایسنا : طمع 498 زمین خوار به اراضی دولتی
bltیافته نیوز : خیبر در سومین پیروزی متوالی، پارس جنوبی جم را قربانی کرد
bltیافته نیوز : ممنوعیت برگزاری کلاس آموزشی حضوری در لرستان
bltیافته نیوز : یک هزار و 243 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در لرستان/ 14 بیمار فوت شدند
bltیافته نیوز : 13 فوتی و شناسایی یک هزار و 129 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در لرستان
bltیافته نیوز : تذکر ویسکرمی به رئیس جمهوری برای لزوم برخورد با جاعلان و منتشرکنندگان نقشه جعلی ایران
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.