ماجرای ناتمام نظارت بر فضای مجازی؛ از بی توجهی تا فرار

ماجرای ناتمام نظارت بر فضای مجازی؛ از بی توجهی تا فرار
گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجو- فاطمه بوجار؛ سالهاست که نظارت بر فضای مجازی از اولویت های مدیریتی کشور حذف شده است. مسئولین به بهانه فرهنگ سازی دور این موضوع را خط کشیده اند و می گویند باید به مردم یاد بدهیم به سوی محتوای بد نروند، اما مسئله این است که مردم به سمت محتوای نامناسب نمی روند بلکه ...
ماجرای ناتمام نظارت بر فضای مجازی؛ از بی توجهی تا فرار

گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجو- فاطمه بوجار؛ سالهاست که نظارت بر فضای مجازی از اولویت های مدیریتی کشور حذف شده است. مسئولین به بهانه فرهنگ سازی دور این موضوع را خط کشیده اند و می گویند باید به مردم یاد بدهیم به سوی محتوای بد نروند، اما مسئله این است که مردم به سمت محتوای نامناسب نمی روند بلکه محتوای نامناسب است که به سراغ آن ها می آید. با در نظر گرفتن این شرط کنترل مجرای ورود محتوا به جامعه، حیاتی به نظر می رسد.
درست شبیه چاقو، مفید و خطرناک. برنامه های ارتباط جمعی جدای از اینکه امکان گفتگو بین کاربران را فراهم می کنند، بستری ارزان و فراگیر برای بازاریابی و تبلیغ کسب و کار هم هستند. اما آن روی سکه این ابزار های مفید تصویر هولناکی نقش بسته است. فروش اسلحه و آموزش نحوه استفاده از آن، فروش مواد مخدر، انتشار محتوای جنسی و تبلیغ اعمال منافی عفت، شایعه پراکنی، تبلیغ خودکشی، انتشار پیام های تحریک آمیز جهت برهم زدن نظم عمومی و عضوگیری گروه های تروریستی تنها بخشی از اتفاقاتی است که در شبکه های اجتماعی رخ می دهد.

دلیلی که این کار ها را آسان تر می کند، ناشناس بودن کاربران در این محیط ها است. اینجاست که سخن از نظارت دولت ها بر این فضا به میان می آید. مسئله ای که برخلاف ایران، در کشورهای دیگر دنیا اعمال و اجرا می شود.


نظارت در سرزمین تزار ها
در سال های اخیر رسانه های اجتماعی تحت نظارت روز افزون در روسیه قرار گرفته اند. در آوریل 2017 (فروردین 96) لایحه ای به پارلمان روسیه ارائه شد که بر اساس آن کودکان زیر 14 سال از ورود به شبکه های اجتماعی منع می شوند. بر اساس این لایحه کاربران قبل از ایجاد حساب، باید مشخصات گذرنامه خود را ارائه دهند.


چشم بادامی ها هم نظارت دارند؟
سانسور اینترنتی چین بیش از هر کشور دیگر در جهان جامع و پیچیده است. دولت محتوای وب سایت ها را مسدود کرده و دسترسی به اینترنت را کنترل می کند. در چین دولت از جریان امن اطلاعات اینترنت محافظت می کند و افراد را به طور فعال راهنمایی می کند تا از وب سایت های قانونی بهره برده و از اینترنت به شیوه ای سالم و صحیح استفاده کنند.


ژرمن ها جریمه می کنند
افزایش سطح سخنان نفرت انگیز اینترنتی، آزار و اذیت جنسی و اخبار جعلی باعث شد تا از سال 2018 آلمان قانونی را ایجاد کند که براساس آن به سایت های رسانه های اجتماعی مانند توئیتر و یوتیوب هشدار می دهد که تهدیدها، اخبار جعلی و سایر مطالب بحث برانگیز را ظرف 24 ساعت حذف کنند و در صورت عدم حذف محتوای ممنوع تا 50 میلیون یورو جریمه خواهند شد.


درنتیجه شرکت های رسانه های اجتماعی در آلمان راه هایی برای انطباق با قانون جدید پیدا کرده اند. به عنوان مثال فیس بوک در آلمان دارای دو "مرکز حذف" با 1200 کارمند است که فقط به نظارت بر محتوا اختصاص دارند.

ماجرای ناتمام نظارت بر فضای مجازی؛ از بی توجهی تا فرار از مسئولیت


چاقو را دست بچه نمی دهند
در آوریل 2018 پیام رسان واتساپ در شرایط و قوانین خود برای کاربران مستقر در اروپا تغییراتی اعمال کرد. بر این اساس کاربران برای استفاده از واتساپ باید 16 ساله باشند. تقریبا همه سرویس های دیگر رسانه های اجتماعی مثل فیس بوک، اسنپ چت، توئیتر، اینستاگرام و اسکایپ برای دسترسی و استفاده از خدمات خود حداقل سن 13 سال را برای کاربران درنظر گرفته اند.


درحالی که برای تماشای فیلم ها در یوتیوب محدودیت سنی وجود ندارد، برای داشتن حساب یوتیوب لازم است تا کاربران 13 سال به بالا باشند. داشتن حساب این امکان را برای کاربر فراهم می کند که در کانال های دیگر عضو شود، بتواند نظر ارسال کند، محتوای خود را به اشتراک بگذارد و بر روی محتوای نامناسب پرچم گذاری کند.


اگر یک سرویس متوجه شود که کاربر کم سن است، ممکن است حساب کاربر و هر محتوایی که به اشتراک گذاشته شده است را حذف کند. نظارت بر شبکه های اجتماعی، در جهان امر بدیهی و پذیرفته شده ای است. اما در ایران با وجود سازمان های متولی این امر هنوز نظارت جدی صورت نگرفته است.


دل خوش سیری چند؟
طبق ماده 7 لایحه «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی» در پیام رسان های اجتماعی هرگونه ارائه خدمت به اشخاص کمتر از 18 سال باید با اجازه، ولی قانونی آن ها باشد. پیام رسان ها موظفند در چارچوب سند صیانت از کودک و نوجوان در فضای مجازی، قابلیت نظارت والدین و امکان رده بندی و پالایش محتوای متناسب با کودک و نوجوان را فراهم آورند.

ماجرای ناتمام نظارت بر فضای مجازی؛ از بی توجهی تا فرار از مسئولیت


متاسفانه باید گفت در ایران به نوجوانان زیر 18 سال نه تنها بدون اجازه، ولی خدمت ارائه می شود بلکه آن ها در کمتر از چند دقیقه به هر نوع محتوایی در شبکه های اجتماعی دسترسی دارند. اینجاست که مسئله نظارت بر فضای مجازی ابعاد پیچیده تری به خود می گیرد و بی اعتنائی به آن می تواند چند نسل سوخته برای کشور برجای بگذارد. نسلی که این بار نه به خاطر کمبود امکانات بلکه به خاطر کمبود نظارت، نسل سوخته نام گرفته است.


کار وزارت ارتباطات ایجاد زیرساخت است یا نظارت؟
سید جلیل میرمحمدی نماینده تفت و میبد در یک نشست خبری برخط با اصحاب رسانه استان یزد می گوید: «شخصا یک جلسه مفصل و صریح و شفافی را با وزیر ارتباطات در زمینه نظارت بر فضای مجازی داشتم. متاسفانه او از روز اول مدعی است که کار وزارت ارتباطات ایجاد زیرساخت ها است و نه نظارت و نه محتوا برعهده من است و فقط و فقط براساس وظیفه ام زیرساخت های فضای مجازی را آماده می کنم.»


میرمحمدی افزود: «بنده صریح و شفاف پرسیدم پس نظارت بر عهده کیست که وزیر جواب داد به عهده ی نیروی انتظامی، سازمان تبلیغات، وزارت ارشاد، دادستانی، صدا و سیما و ... است.»

ماجرای ناتمام نظارت بر فضای مجازی؛ از بی توجهی تا فرار از مسئولیت


وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال 1382 توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده است. طبیعی است که در این لیست از نظارت بر فضای مجازی چیزی گفته نشده باشد. چون فیسبوک که از اولین شبکه های اجتماعی است در سال 1383 (2004) فعالیت خود را آغاز کرده است. پس اگر قانونگذار می خواهد که موضوع نظارت را به طور کلی به وزرات ارتباطات بسپارد باید در قانون تجدید نظر کند.


البته درموضوع نظارت بر شبکه های اجتماعی آنطور هم که ادعا شده وزارت ارتباطات هیچ کاره نیست.


متولی نظارت هست، اما نظارت نیست
بر اساس ماده 2 لایحه «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی» عرضه و ارائه خدمات پیام رسان های اجتماعی داخلی و خارجی درکشور مستلزم ثبت در پنجره واحد و رعایت قوانین کشور است. فعالیت پیام رسان های خارجی و داخلی اثرگذار مشروط به تایید هیئت ساماندهی و نظارت خواهد بود.


از وظایف هیئت ساماندهی و نظارت پایش و نظارت بر عملکرد پیام رسان هاست. یکی از اعضای این هیئت معاون ذیربط یا نماینده تام الاختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. ماجرا هنگامی جالب تر می شود که می فهمیم نه تنها وزارت ارتباطات بلکه مرکز ملی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت اطلاعات، دادستانی کل کشور، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، سازمان صدا و سیما، اطلاعات سپاه، سازمان تبلیغات اسلامی، نیروی انتظامی و سازمان پدافند غیرعامل هر کدام یک نماینده در این هیئت دارند. حالا داستان نظارت بر فضای مجازی می شود حکایت مسجدی که 10 متولی دارد، اما برای نماز صبح درش بسته مانده است.


ماجرای ناتمام نظارت بر فضای مجازی؛ از بی توجهی تا فرار از مسئولیت

مسئله نبود یا کمبود متولی نیست، مشکل این است که عزم جدی برای نظارت بر فضای مجازی و اجرای قانون وجود ندارد. شاید مسئولین امر از فشار افکار عمومی بعد از اعمال محدودیت بر شبکه های اجتماعی واهمه دارند. اما باید به این موضوع توجه کرد که همین شبکه های اجتماعی رها شده جامعه را به سمت نارضایتی از محدودیت ها سوق می دهند وگرنه اعمال محدودیت بر فضای مجازی کاری کاملا عقلانی است و نه تنها با آزادی بیان منافاتی ندارد بلکه تضمین کننده سلامت روانی جامعه است.


کلیدواژه های این خبر
آلمان   مواد مخدر   اینترنت   اسنپ چت   اسلحه   روسیه   گروه تروریستی   یورو   کسب و کار   اینستاگرام   وب سایت   توئیتر   اسکایپ   نفرت   اخبار جعلی   کارمند   خودکشی   تزار   بازاریاب   واتساپ   چین   فضای مجازی   شبکه های اجتماعی   لایحه   پارلمان   فرهنگ سازی   اروپا   کاربران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرگزاری دانشجو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
اخبار جعلی واکسن در فیس بوک، 14 دادستان کل آمریکا را نگران کرد
سیتنا
سوال 14 دادستان کل آمریکا درباره اخبار جعلی واکسن از فیس بوک
ایران آنلاین
مخالفت میلیونی با طرح صیانت
روز نو
نگاهی به آخرین وضعیت شبکه های اجتماعی با چهار میلیارد کاربر
ایرنا
طرح صیانت از فضای مجازی در هاله ای از ابهام
امید نیوز
طرحی به نام حمایت و به کام محدودیت
اسکان نیوز
اجرای طرح صیانت از کاربران در کسب و کارهای آنلاین اختلال ایجاد می کند/ درخواست 90 درصد نمایندگان برای رفع خلاهای قانونی در فضای مجازی
خبرگزاری ایلنا
مهاجری: اگر دولت رئیسی جَنَم نداشته باشد همه انتظارات از او توهم است!
دنیای اقتصاد
گزارش واشنگتن پست از طرح جنجالی مجلس
تیک نیوز
آقای رئیسی! رئیس جمهور «ششدانگ» باشید
دنیای اقتصاد
آقای رئیسی! رئیس جمهور «ششدانگ» باشید /نگذارید جلیلی برایتان تئوری ببافد و مجمع تشخیص در مقابلتان بایستد
خبرآنلاین
نگرانی کسب و کارها از طرح حمایت از کاربران رفع شود
مهر نیوز
طرح صیانت 10 میلیون شغل ایجاد می کند
روزنامه شرق
بررسی طرح صیانت از دو هفته دیگر آغاز می شود
رویداد 24
نگاهی نزدیک به سوابق مجریان طرح محدود سازی دسترسی به اینترنت در ایران
پارسینه
مجلس هرگز موافق فیلترینگ و محدودیت فضای مجازی نیست
سادس نیوز
هشدار اتحادیه اروپا به کمیسیون حفاظت از اطلاعات ایرلند در مورد واتساپ
باشگاه خبرنگاران
محدودیتی در برابر گردش آزاد اطلاعات
ایران آنلاین
محدودیت فضای مجازی و چالش اقتصادی بزرگ در کشور
شعار سال
نظارت بر فضای مجازی در کشورهای مختلف چگونه است؟
شهدای ایران
رویکرد کشورهای مختلف جهان درباره نظارت بر فضای مجازی
رسانیوز
رویکرد کشورهای مختلف جهان درباره نظارت بر فضای مجازی/ آیا فضای مجازی در دنیا بی قانون اداره می شود؟
ملیت
تکاپوی صدا و سیما برای توجیه طرح محدودیت اینترنت
آفتاب
پاسخ به 5 پرسش شایع درباره طرح محدودیت اینترنت/ همه باید احراز هویت شوند؟
آفتاب
آیا فضای مجازی در دنیا بی قانون اداره می شود؟
شیرازه
رویکرد کشورهای جهان درباره نظارت بر فضای مجازی
پایداری ملی
غوغای طرح صیانت از فضای مجازی در گوگل و سوال هایی که ترند می شوند؛ اینترنت چین و روسیه چگونه است؟ / اینترنت iot چیست؟ / اگر اینترنت ملی شد چه کنیم؟
تابناک
تکلیف یک میلیون فروشنده اینستاگرامی با کیست؟
شعار سال
طرحی که ایران را حذف می کند
فرارو
طرح دولت انگلیس برای صیانت از کاربران بازار دیجیتال
پایداری ملی
اخبار دروغ انتخاباتی اروپا را فرا گرفت!
شهدای ایران
اتحادیه اروپا چگونه با انتشار اخبار دروغین انتخاباتی مقابله می کند؟
پایداری ملی
خوانندگان پاپ ایرانی با بیشترین فالوئر اینستاگرامی + لیست
وانا نیوز
فیلترینگ راه کنترل فضای مجازی نیست/ شبکه ملی اطلاعات جزو اولین دستورکار های دولت احتمالی من است
باشگاه خبرنگاران
سبقت چین از آمریکا در کسب درآمد از بازی های رایانه ای
خبرگزاری دانشجو
چرا باید در اینستاگرام تبلیغات انجام دهیم؟
باشگاه خبرنگاران
خانم ورزشکار می خواست خودکشی کند!
روز نو
شورش باشگاه های انگلیسی علیه شبکه های اجتماعی
سیتنا
خروج اطلاعات ایرانی از اینستاگرام، توئیتر و واتساپ؛ گریبانمان را خواهد گرفت
شعار سال
ثبت هزاران مورد پیام نفرت انگیز علیه مسلمانان در فنلاند
شیعه نیوز
اخبار مرتبط
bltسیتنا : اخبار جعلی واکسن در فیس بوک، 14 دادستان کل آمریکا را نگران کرد
bltایران آنلاین : سوال 14 دادستان کل آمریکا درباره اخبار جعلی واکسن از فیس بوک
bltروز نو : مخالفت میلیونی با طرح صیانت
bltایرنا : نگاهی به آخرین وضعیت شبکه های اجتماعی با چهار میلیارد کاربر
bltامید نیوز : طرح صیانت از فضای مجازی در هاله ای از ابهام
bltاسکان نیوز : طرحی به نام حمایت و به کام محدودیت
bltخبرگزاری ایلنا : اجرای طرح صیانت از کاربران در کسب و کارهای آنلاین اختلال ایجاد می کند/ درخواست 90 درصد نمایندگان برای رفع خلاهای قانونی در فضای مجازی
bltدنیای اقتصاد : مهاجری: اگر دولت رئیسی جَنَم نداشته باشد همه انتظارات از او توهم است!
bltتیک نیوز : گزارش واشنگتن پست از طرح جنجالی مجلس
bltدنیای اقتصاد : آقای رئیسی! رئیس جمهور «ششدانگ» باشید
bltخبرآنلاین : آقای رئیسی! رئیس جمهور «ششدانگ» باشید /نگذارید جلیلی برایتان تئوری ببافد و مجمع تشخیص در مقابلتان بایستد
bltمهر نیوز : نگرانی کسب و کارها از طرح حمایت از کاربران رفع شود
bltروزنامه شرق : طرح صیانت 10 میلیون شغل ایجاد می کند
bltرویداد 24 : بررسی طرح صیانت از دو هفته دیگر آغاز می شود
bltپارسینه : نگاهی نزدیک به سوابق مجریان طرح محدود سازی دسترسی به اینترنت در ایران
bltسادس نیوز : مجلس هرگز موافق فیلترینگ و محدودیت فضای مجازی نیست
bltباشگاه خبرنگاران : هشدار اتحادیه اروپا به کمیسیون حفاظت از اطلاعات ایرلند در مورد واتساپ
bltایران آنلاین : محدودیتی در برابر گردش آزاد اطلاعات
bltشعار سال : محدودیت فضای مجازی و چالش اقتصادی بزرگ در کشور
bltشهدای ایران : نظارت بر فضای مجازی در کشورهای مختلف چگونه است؟
bltرسانیوز : رویکرد کشورهای مختلف جهان درباره نظارت بر فضای مجازی
bltملیت : رویکرد کشورهای مختلف جهان درباره نظارت بر فضای مجازی/ آیا فضای مجازی در دنیا بی قانون اداره می شود؟
bltآفتاب : تکاپوی صدا و سیما برای توجیه طرح محدودیت اینترنت
bltآفتاب : پاسخ به 5 پرسش شایع درباره طرح محدودیت اینترنت/ همه باید احراز هویت شوند؟
bltشیرازه : آیا فضای مجازی در دنیا بی قانون اداره می شود؟
bltپایداری ملی : رویکرد کشورهای جهان درباره نظارت بر فضای مجازی
bltتابناک : غوغای طرح صیانت از فضای مجازی در گوگل و سوال هایی که ترند می شوند؛ اینترنت چین و روسیه چگونه است؟ / اینترنت iot چیست؟ / اگر اینترنت ملی شد چه کنیم؟
bltشعار سال : تکلیف یک میلیون فروشنده اینستاگرامی با کیست؟
bltفرارو : طرحی که ایران را حذف می کند
bltپایداری ملی : طرح دولت انگلیس برای صیانت از کاربران بازار دیجیتال
bltشهدای ایران : اخبار دروغ انتخاباتی اروپا را فرا گرفت!
bltپایداری ملی : اتحادیه اروپا چگونه با انتشار اخبار دروغین انتخاباتی مقابله می کند؟
bltوانا نیوز : خوانندگان پاپ ایرانی با بیشترین فالوئر اینستاگرامی + لیست
bltباشگاه خبرنگاران : فیلترینگ راه کنترل فضای مجازی نیست/ شبکه ملی اطلاعات جزو اولین دستورکار های دولت احتمالی من است
bltخبرگزاری دانشجو : سبقت چین از آمریکا در کسب درآمد از بازی های رایانه ای
bltباشگاه خبرنگاران : چرا باید در اینستاگرام تبلیغات انجام دهیم؟
bltروز نو : خانم ورزشکار می خواست خودکشی کند!
bltسیتنا : شورش باشگاه های انگلیسی علیه شبکه های اجتماعی
bltشعار سال : خروج اطلاعات ایرانی از اینستاگرام، توئیتر و واتساپ؛ گریبانمان را خواهد گرفت
bltشیعه نیوز : ثبت هزاران مورد پیام نفرت انگیز علیه مسلمانان در فنلاند
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.