فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|حجاب و عفاف؛ پرکاربردترین موضوع کاربران زنان مسلمان جهان عرب در شبکه های اجتماعی

فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|حجاب و عفاف؛ پرکاربردترین موضوع کاربران زنان مسلمان جهان عرب در شبکه های اجتماعی
بررسی ها نشان می دهد محتواهای انقلابی و دینی به خصوص حجاب و عفاف با بیشترین استقبال از سوی زنان عرب زبان در فضای مجازی همراه بوده است.
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|حجاب و عفاف؛ پرکاربردترین موضوع کاربران زنان مسلمان جهان عرب در شبکه های اجتماعی

فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|حجاب و عفاف؛ پرکاربردترین موضوع کاربران زنان مسلمان جهان عرب در شبکه های اجتماعی بررسی ها نشان می دهد محتواهای انقلابی و دینی به خصوص حجاب و عفاف با بیشترین استقبال از سوی زنان عرب زبان در فضای مجازی همراه بوده است. - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم «پرونده حکمرانی فضای مجازی»؛ امروزه جامعه زنان به عنوان نیمه فعال جامعه که تأثیر بسزایی در رشد و افول فرهنگ در جوامع دارند، از ضریب نفوذ و تاثیرگذاری بالایی در ساحت های مختلف اجتماعی برخوردارند که فضای مجازی نیز از این مساله مستثنی نیست. با رشد و گسترش روز افزون شبکه های اجتماعی و نقش تأثیرگذار آنها، شاهد حضور چشمگیر و تأثیرگذار بانوان به خصوص زنان عرب در فضای مجازی هستیم. با توجه به فعالیت های گسترده زنان عرب مسلمان در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، در این گزارش به مهمترین موضوعات فرهنگی، دینی، سیاسی و اجتماعی نزد ایشان می پردازیم:

موضوعاتی که بیشتر لایک و کامنت را دریافت کرده اند

طبق تحقیقات به عمل آمده، موضوعاتی که بیشترین لایک نزد کاربران زن عرب زبان در فضای مجازی را دریافت کرده اند عبارت است از: اعتراض به برخوردهای سیاسی در امارات، تجلیل از محمد مرسی، اعتراض به السیسی، مظلومیت مردم ادلب در سوریه، کرونا و دخالت السیسی در لیبی

همچنین از موضوعاتی که بیشترین کامنت را نزد کاربران زن عرب زبان دریافت کرده اند می توان به اعتراض به آهنگی که در تجلیل از السیسی خوانده شده، اعتراض به برخوردهای سیاسی در امارات، تجلیل از پادشاه قطر، انتقاد به کسانی که از السیسی دفاع می کنند اشاره کرد

حجاب و عفاف؛ پرکاربردترین موضوع نزد زنان عرب

بررسی ها نشان می دهد حجاب و عفاف پرکابردترین موضوع نزد زنان عرب در فضای مجازی محسوب می شود. البته رویکرد به مساله حجاب در میان کاربران مسلمان جهان عرب، با توجه به نوع نگاه به مقوله حجاب و آزاد و اختیاری بودن آن در بیشتر کشورهای عربی کاملا متفاوت است.طبق گزارش ها، محتوای منتشره از سوی کاربران زن عرب زبان معمولا در مساله حجاب و عفاف، حول این موضوعات است: تحسین عفاف، دفاع از روسری و حجاب، جشن حجاب دختران و انتقاد به مخالفین حجاب.

از همین پرونده بیشتر بخوانید:

فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|مزایای متعدد اقتصادی توسعه پهن باند اینترنت/ شرط مهم بهره مندی از مزایای پهن باند چیست؟فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|چرا باید قدرت سایبری تأثیرگذار در صحنه جهانی باشیم؟فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| 200 مطالبه مقام معظم رهبری درباره فضای مجازی/ در زمینه تولید محتوای فضای مجازی خلأ قانونی داریمرایزن فرهنگی سفارت ایران در دمشق: فضای مجازی مهمترین بستر ارتباط فرهنگی بین جوانان ایران و سوریه استفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|ترک فعل وزیر ارتباطات در توسعه موتور جست وجوی ملیفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|آیا واردات گسترده پهنای باند اینترنت بین الملل منجر به رشد اقتصادی می شود؟فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|رتبه 134 ایران در سرعت اینترنت/ چگونه می توان سرعت اینترنت را تا 10 برابر افزایش داد؟فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|ارتباط مستقیم پیامرسان ها و شبکه های اجتماعی بیگانه با آژانس امنیت ملی آمریکافضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| هشتگ های ضد آمریکایی اسرائیلی؛ پیشتاز هشتگ های جوانان عرب در فضای مجازیفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|پشت پرده فیلترینگ گسترده محتواهای انقلابی در اینستاگرام چیست؟فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|انحراف درک اجتماع از مسائل اصلی با کج روایت ها در فضای مجازیفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|ترور سرداران جبهه مقاومت در شبکه های اجتماعی غربی/ حذف پست های سردار حجازی توسط اینستاگرامفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|حق مشروع ایران برای اقدام متقابل در برابر حملات سایبریفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|سانسور محتواهای انقلابی توسط مدعیان آزادی بیان در شبکه های اجتماعی غربیفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| آلمان چگونه فضای مجازی را مدیریت می کند؟فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| اجرای قانون اینترنت پاک برای کودکان و نوجوانان؛ آمریکا آری ایران خیرفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|چرا خروجی شبکه های اجتماعی غربی در ایران اغتشاش است در آمریکا آرامش؟فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|عذر بخواهیم بابت «فضایِ مجازیِ وِل»«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|تکالیف قانونی وزارت ارتباطات برای توسعه موتور جستجوی ملی

پرکاربرد ترین مباحث حقوق زنان

بررسی ها نشان می دهد پرکاربردترین مباحث موضوعی مرتبط با حقوق زنان در فضای مجازی نزد زنان عرب عبارت است از: قدرتمندشدن زنان سعودی، حقوق زنان در ازدواج، حقوق بشر زنان در جوامع عرب، حضانت کودکان، زنان زندانی در عربستان، نوآوری های علمی در جامعه زنان، مقام مادر و همسر و خشونت خانگی.

نکته قابل توجه آنکه به جهت آزادی های مدنی که زنان عربستانی جدید به دست آورده اند، حضور زنان در اجتماعات و در فضای مجازی به نوعی شوی تبلیغاتی برای دولت ملک سلمان تبدیل شده است. معمولا زنان دولتی و وابسته به حاکمیت و زنانی که مشاغل رسمی وابسته به دولت دارند، با دنبال کنندگان فراوان در شبکه های اجتماعی حضور دارند که غالبا به تعریف و تمجید از آل سعود و سیاست های ایشان می پردازند و خود را در مسیر قدرت یافتن می بینند. اما به جهت محدودیت های ریشه ای که در جامعه عربستان وجود دارد، زنان هنوز نتوانسته اند به مسائل جدی تر مربوط به زنان از جمله حقوق زنان و برابری های اجتماعی وارد شوند.

مباحث مهم مربوط به کودک و نوجوان

از مسائل مهم نزد زنان عرب در فضای مجازی کودکان و نوجوانان است. مباحثی که نزد زنان عرب در مباحث کودکان و نوجوان در فضای مجازی پرکاربرد است عبارت است از: قصه گویی مادران، خلاقیت در کودکان، مسائل تربیتی کودکان، فضای مجازی و کودکان، مشکلات نوجوانان، عزت نفس در نوجوانان و هوش اجتماعی.

مهمترین مسائل دین و مذهب

مباحث مرتبط با دین و مذهب از مقوله هایی است که کاربران عرب زنان به انحای مختلف در میان محتوای خود به انتشار آن می پردازند. پرکاربردترین محتواهای دینی و مذهبی عبارت است از: قرآن و تفسیر، اهمیت ماه مبارک رمضان، آرزوی شهادت در راه خدا، ترویج نماز و احکام دینی، دعا برای فرج، ذکر مصائب اهل بیت و توصیه به اخلاق و عمل صالح.

مهمترین موضوعات سیاسی

طبق بررسی ها، مهمترین موضوعات سیاسی نزد کاربران زن عرب زبان در فضای مجازی عبارت است از: قدس و رهایی فلسطین، زندانیان سیاسی توسط اسد، توقف جنگ در سوریه، مخالفت با اسد، پناهندگان سوری، زندانیان سیاسی عربستان و اعدام در عربستان و جنبش اصلاحات وهابی.

مهمترین موضوعات سیاسی مرتبط با ایران

موضوعات مرتبط با ایران نیز از موضوعات مورد علاقه کاربران زن عرب زبان در فضای مجازی در طی سال های اخیر بوده است، موضوعاتی که در این سال ها مورد علاقه آنان بوده است عبارت است از: ترور سردار قاسم سلیمانی، بزرگداشت قاسم سلیمانی در جهان اسلام، حمایت از مقام معظم رهبری، حمله ایران به عین الاسد، تحریم های ایران و بازنشر سخنان مقام معظم رهبری.

انتهای پیام/


کلیدواژه های این خبر
هشتگ   مقام معظم رهبری   موتور   سرعت اینترنت   اینترنت   ادلب   روسری   محمد مرسی   جبهه مقاومت   اینستاگرام   فیلترینگ   مجازی   وزیر ارتباطات   عفاف   السیسی   مظلومیت   پهنای اینترنت   کامنت   ویروس کرونا   موضوعات فرهنگی   کشور های عرب   مسلمین   قدرت سایبری   فرهنگی   بین الملل   بانوان   اخبار اقتصادی   فضای مجازی   شبکه های اجتماعی   امنیت ملی   رشد اقتصادی   اسرائیل   امارات متحده عربی   ایران و سوریه   سیاسی و اجتماعی   عفاف و حجاب   حجاب   کاربران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «تسنیم» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
ماجرای کندی اینترنت در روزهای اخیر چیست؟
نواندیش
ماجرای کندی اینترنت در روز های اخیر چیست؟
آفتاب
مقصران کندی اینترنت
بولتن نیوز
آیا کمبود پهنای باند عامل اختلالات اینترنتی است
افتانا
مرگ فرهنگ با طرح مجلس!
ایسنا
طرح صیانت و پاک کردن صورت مساله
نواندیش
ایرانی ها نگرانند کسب و کارشان در اینستاگرام نابود شود
انتخاب
ایران و محدودیت اینترنت
سادس نیوز
ایران پس از محدودیت اینترنت
سادس نیوز
حاشیه های یک تبلیغ بستنی با محتوای جنسی/ «زن» موجود در تبلیغات فقط نماینده خودش نیست!
نصف جهان
حاشیه های یک تبلیغ بستنی با محتوای جنسی
خبرگزاری بسیج
اگر اینترنت محدود یا مسدود شود
ایسنا
حاشیه های یک تبلیغ بستنی با محتوای جنسی/زن فقط نماینده خودش نیست!
تیتر یک
حاشیه های یک تبلیغ بستنی با محتوای جنسی/
پول نیوز
جنجال تبلیغ بستنی با محتوای جنسی توسط زن ایرانی / زن کالا نیست + عکس
رکنا نت
حاشیه های یک تبلیغ بستنی با محتوای جنسی/ «زن»موجود در تبلیغات فقط نماینده خودش نیست!
مشرق نیوز
طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی از شایعه تا واقعیت/ دروغ قطع اینترنت!
اوشیدا
"تهانی قحطانی" ورزشکاری که قربانی سیاست سازشکارانه سعودی شد
خبرگزاری حوزه
بهتر بود ابتدا از شبکه شتاب صیانت می شد!
ایسنا
یزدی خواه: قطع اینترنت جهانی و فیلترینگ در دستور کار نیست / عزم دولت سیزدهم برای حمایت از پلتفرم های داخلی
خبرگزاری دانشجو
روح الله مومن نسب، مشاور طرح صیانت از فضای مجازی کیست؟
رویداد 24
پاسخ به 5 پرسش شایع درباره طرح محدودیت اینترنت/ همه باید احراز هویت شوند؟
آفتاب
وزیر ارتباطات: خروجی های طرح صیانت بالا رفتن هزینه اینترنت و تمایل به اینترنت ماهواره ای است
نواندیش
غیبت مشکوک قالیباف در تلخ ترین روز مجلس/ دام تندروها پیش پای دولت رئیسی
رویداد 24
واکنش وزیر ارتباطات به طرح اینترنتی مجلس
تابناک
واکنش آذری جهرمی به طرح مجلس درباره فضای مجازی
صدای ایران
هزینه اینترنت بالا می رود / احتمال اعمال فیلتر را به شدت افزایش می دهد
رویداد 24
توضیح وزیر ارتباطات درباره طرح مجلس برای اینترنت: احتمال فیلتر را به شدت افزایش می دهد
آفتاب
آذری جهرمی در مورد طرح مجلس برای فضای مجازی: احتمال محدودیت گسترده بر پهنای باند پیام رسان ها و حتی اعمال فیلتر را به شدت افزایش می دهد / هزینه اینترنت هم بالا می رود / تمایل به اینترنت ماهواره ای هم افزایش می یابد
انتخاب
500 هزار نفر خواستار توقف محدودیت بیشتر برای اینترنت شدند
اعتدال
زندگی و ثروت صاحبان چند شرکت فعال در فضای مجازی + تصاویر
پارسینه
تحلیل روز؛ پیام روز جهانی قدس: پیروزی نزدیک است
صدا و سیما
برخی از کشورهای منطقه از پشت به فلسطین خنجر زدند/ «مقاومت» تنها گزینه آزادی قدس است
خبرگزاری دفاع مقدس
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|نجات قدس با امت سازی در فضای مجازی
تسنیم
بزرگداشت روز جهانی قدس در بستر مجازی برگزار می شود
خبرگزاری دفاع مقدس
بزرگداشت روز جهانی قدس در بستر مجازی/رژه خودرویی برگزار نمی شود
خبرگزاری بسیج
حجاب و عفاف؛ پرکاربردترین موضوع کاربران زنان مسلمان جهان عرب در شبکه های اجتماعی
شفاف نیوز
اعلام برنامه های روز جهانی قدس
پانا
رهبر معظم انقلاب در روز قدس سخنرانی می کنند/ هیچ گونه راهپیمایی و تجمعی برای روز جهانی قدس نخواهیم داشت
باشگاه خبرنگاران
دستور توقف مصوبه هیات وزیران مبنی بر جریمه اپراتورها توسط دیوان عدالت اداری
تسنیم
اخبار مرتبط
bltنواندیش : ماجرای کندی اینترنت در روزهای اخیر چیست؟
bltآفتاب : ماجرای کندی اینترنت در روز های اخیر چیست؟
bltبولتن نیوز : مقصران کندی اینترنت
bltافتانا : آیا کمبود پهنای باند عامل اختلالات اینترنتی است
bltایسنا : مرگ فرهنگ با طرح مجلس!
bltنواندیش : طرح صیانت و پاک کردن صورت مساله
bltانتخاب : ایرانی ها نگرانند کسب و کارشان در اینستاگرام نابود شود
bltسادس نیوز : ایران و محدودیت اینترنت
bltسادس نیوز : ایران پس از محدودیت اینترنت
bltنصف جهان : حاشیه های یک تبلیغ بستنی با محتوای جنسی/ «زن» موجود در تبلیغات فقط نماینده خودش نیست!
bltخبرگزاری بسیج : حاشیه های یک تبلیغ بستنی با محتوای جنسی
bltایسنا : اگر اینترنت محدود یا مسدود شود
bltتیتر یک : حاشیه های یک تبلیغ بستنی با محتوای جنسی/زن فقط نماینده خودش نیست!
bltپول نیوز : حاشیه های یک تبلیغ بستنی با محتوای جنسی/
bltرکنا نت : جنجال تبلیغ بستنی با محتوای جنسی توسط زن ایرانی / زن کالا نیست + عکس
bltمشرق نیوز : حاشیه های یک تبلیغ بستنی با محتوای جنسی/ «زن»موجود در تبلیغات فقط نماینده خودش نیست!
bltاوشیدا : طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی از شایعه تا واقعیت/ دروغ قطع اینترنت!
bltخبرگزاری حوزه : "تهانی قحطانی" ورزشکاری که قربانی سیاست سازشکارانه سعودی شد
bltایسنا : بهتر بود ابتدا از شبکه شتاب صیانت می شد!
bltخبرگزاری دانشجو : یزدی خواه: قطع اینترنت جهانی و فیلترینگ در دستور کار نیست / عزم دولت سیزدهم برای حمایت از پلتفرم های داخلی
bltرویداد 24 : روح الله مومن نسب، مشاور طرح صیانت از فضای مجازی کیست؟
bltآفتاب : پاسخ به 5 پرسش شایع درباره طرح محدودیت اینترنت/ همه باید احراز هویت شوند؟
bltنواندیش : وزیر ارتباطات: خروجی های طرح صیانت بالا رفتن هزینه اینترنت و تمایل به اینترنت ماهواره ای است
bltرویداد 24 : غیبت مشکوک قالیباف در تلخ ترین روز مجلس/ دام تندروها پیش پای دولت رئیسی
bltتابناک : واکنش وزیر ارتباطات به طرح اینترنتی مجلس
bltصدای ایران : واکنش آذری جهرمی به طرح مجلس درباره فضای مجازی
bltرویداد 24 : هزینه اینترنت بالا می رود / احتمال اعمال فیلتر را به شدت افزایش می دهد
bltآفتاب : توضیح وزیر ارتباطات درباره طرح مجلس برای اینترنت: احتمال فیلتر را به شدت افزایش می دهد
bltانتخاب : آذری جهرمی در مورد طرح مجلس برای فضای مجازی: احتمال محدودیت گسترده بر پهنای باند پیام رسان ها و حتی اعمال فیلتر را به شدت افزایش می دهد / هزینه اینترنت هم بالا می رود / تمایل به اینترنت ماهواره ای هم افزایش می یابد
bltاعتدال : 500 هزار نفر خواستار توقف محدودیت بیشتر برای اینترنت شدند
bltپارسینه : زندگی و ثروت صاحبان چند شرکت فعال در فضای مجازی + تصاویر
bltصدا و سیما : تحلیل روز؛ پیام روز جهانی قدس: پیروزی نزدیک است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : برخی از کشورهای منطقه از پشت به فلسطین خنجر زدند/ «مقاومت» تنها گزینه آزادی قدس است
bltتسنیم : فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|نجات قدس با امت سازی در فضای مجازی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : بزرگداشت روز جهانی قدس در بستر مجازی برگزار می شود
bltخبرگزاری بسیج : بزرگداشت روز جهانی قدس در بستر مجازی/رژه خودرویی برگزار نمی شود
bltشفاف نیوز : حجاب و عفاف؛ پرکاربردترین موضوع کاربران زنان مسلمان جهان عرب در شبکه های اجتماعی
bltپانا : اعلام برنامه های روز جهانی قدس
bltباشگاه خبرنگاران : رهبر معظم انقلاب در روز قدس سخنرانی می کنند/ هیچ گونه راهپیمایی و تجمعی برای روز جهانی قدس نخواهیم داشت
bltتسنیم : دستور توقف مصوبه هیات وزیران مبنی بر جریمه اپراتورها توسط دیوان عدالت اداری
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.