Software as a Service یا همان SaaS چیست و چه تاثیری بر فروش نرم افزارها دارد؟

Software as a Service یا همان SaaS چیست و چه تاثیری بر فروش نرم افزارها دارد؟
Software as a Service یا همان SaaS چیست و چه تأثیری بر فروش نرم افزارها دارد؟ در این مطلب قصد داریم که به صورت مفصل به این موضوع بپردازیم. نوشته Software as a Service یا همان SaaS چیست و چه تأثیری بر فروش نرم افزارها دارد؟ اولین بار در اخبار فناوری و موبایل پدیدار شد.
Software as a Service یا همان SaaS چیست و چه تاثیری بر فروش نرم افزارها دارد؟

SaaS یکی از اصطلاحات و مخفف ‎های رایجی است که توسط متخصصان دنیای کامپیوتر، به زبان آورده می شود. SaaS مخفف Software as a Service (نرم افزار به عنوان سرویس) بوده و در دنیای امروزی رایانه ها، کاربردی وسیع دارد. در ادامه قصد داریم که توضیحات بیشتری را در این باره به شما ارائه دهیم.

SaaS چیست و به چه معنا است؟در مقدمه اشاره کردیم که SaaS مخفف Software as a Service است. در مقابل این اصطلاح، می توان به Software as a Good (نرم افزار به عنوان کالا) اشاره کرد. اولی مثل این است که در دنیای غیردیجیتال، هر بار به شخصی مبلغی پول داده تا کاری را برای شما انجام دهد. دومی نیز همانند کالاهای مصرفی بوده که یک بار آن ها را خریداری و مصرف می کنید.

W3SchoolsW3Schools اگر سال های حوالی 2000 میلادی را به یاد داشته باشید، آنگاه به روشی دیگر نیز می توان SaaS را برای شما توضیح داد. فرض کنید که به جدیدترین نسخه یک واژه پرداز نیاز دارید. بنابراین به نزدیک ترین فروشگاه لوازم کامپیوتری رفته و یک نسخه از آن را خریداری می کنید و سپس به خانه بازگشته و آن را بر روی کامپیوتر خود نصب می کنید. SaaS آمده تا جایگزین این فرایند شود.

می توان SaaS را به عنوان سرویسی در نظر گرفت که به صورت آنلاین به آن دسترسی پیدا کرده و به جای دانلود و یا خرید یک نسخه فیزیکی از نرم افزار، به ازای استفاده از سرویس موردنظر، حق اشتراک پرداخت می کنید. حتی می توان اینترنت را نیز به عنوان یک Software as a Service در نظر گرفت. به هر حال اکنون دیگر جهت اتصال کامپیوتر خود به اینترنت، آن هم به مدت محدودی، لازم نیست که دیسک های AOL خریداری کنید.

SaaS

اگر بخواهیم این طرز فکر را گسترش دهیم، آنگاه اکثر چیزهایی که ما امروزه در دنیای کامپیوتر از آن ها استفاده می کنیم و روزی software as a good بوده اند (همانند اینترنت، واژه پردازها، رسانه های استریمینگ، بازی ها، نرم افزارهای آنتی ویروس و …)، اکنون تحت چتر SaaS قرار دارند.

تاکنون در این مطلب بحث بر سر این بود که کاربران خانگی چگونه با این موضوع روبه رو می شوند. از طرفی دیگر، کسب و کارها نیز می توانند در مواضع متفاوت تری، از SaaS استفاده کنند، هر چند که اصل موضوع یکسان است. راه کارهای SaaS که کسب و کارها بیشتر با آن سروکار دارند شامل: میزبانی وب، ثبت رویدادها، سیستم های پرداخت و سایر خدمات می شوند. از ایده های مشابه SaaS که در کسب و کارها مورد استفاده قرار می گیرند، می توان به Infrastructure as a Service (زیرساخت به عنوان سرویس) و Platform as a Service (پلتفرم به عنوان سرویس) اشاره کرد.

SaaS از کجا آمد؟کاربران عمومی بیشتر با پردازش ابری، SaaS را شناختند. پردازش ابری که در آن سرویس های پردازشی بر بستر اینترنت ارائه می شوند، از دهه 1960 وجود دارد. درست است که این پدیده مربوط به پیش از سال 2000 میلادی بوده، اما اکثر مردم با راه اندازی Elastic Compute Cloud شرکت آمازون در سال 2006، از این موضوع آگاه شدند.

ایمیل، سرویس های استریم، تولید محتوا و همچنین پلتفرم های همکاری از راه دور، همگی نمونه های رایجی از SaaS هستند. چنین سرویس های از لحاظ مالی، از 3 طریق به درآمدزایی می پردازند: حق اشتراک، تبلیغات و نگهداری کاربران.

خدمات اشتراکیمجموعه نرم افزارهای ویرایشی شرکت ادوبی، یکی از بهترین مثال ها در زمینه SaaS مبتنی بر پرداخت حق اشتراک هستند. در چنین مواردی باید جهت تمدید سرویس و حق استفاده، حق اشتراک پرداخت کنید.

SaaS

تبلیغات و پیش نمایش هااگر بخواهیم پلتفرم های استریم را در نظر بگیریم، آنگاه می توان یوتیوب را یک مثال عالی از یک SaaS تبلیغات محور به حساب آورد. حال که یوتیوب، محتوای پولی پریمیوم را نیز در مدل کسب و کار خود قرار داده، این موضوع بیشتر صدق می کند. در این پلتفرم می توانید در ازای مشاهده تبلیغات، به صورت رایگان به محتوا دسترسی پیدا کرده و البته محتوای پولی را نیز در اختیار نخواهید داشت.

SaaS

می توان یوتیوب را، هم از این لحاظ که رایگان بوده و هم از این دید که یک پیش نمایش رایگان از نسخه پولی است، یک محصول تبلیغات محور به حساب آورد. چنین قضیه ای در رابطه با Microsoft Outlook نیز صادق است. از طریق بستر اینترنت می توانید به ایمیل رسانی رایگان و همچنین مجموعه آفیس، دسترسی پیدا کنید که البته برخی از ویژگی های دومی فقط در نسخه پولی آن وجود دارند.

این مطلب را نیز بخوانید: Games As A Service چیست و چه تاثیری بر صنعت بازی دارد؟نگهداری کاربردر نهایت اینکه برخی از SaaSها نیز هستند که تبلیغات مستقیم نداشته و همچنین یک نسخه پولی بهتر نیز ندارند. چنین سرویس هایی در عوض سعی می کنند که شما را به سمت استفاده از سایر سرویس های همان شرکت، دعوت کنند. گوگل بهترین نمونه در این رابطه است.

سرویس های ابری گوگل، رایگان هستند. سرویس ایمیل گوگل یا همان جیمیل، نه تنها رایگان بوده، بلکه تبلیغاتی نیز ندارد. این سرویس به مرورگر وب این شرکت و همچنین موتور جست و جوی آن، لینک شده است. حال هم مرورگر و هم موتور جست و جو، منابع بسیار خوبی جهت کسب درآمد برای این شرکت هستند. بدین ترتیب شرکت گوگل سعی دارد که شبکه ای را ایجاد کرده و از طریق کاربران خود، کسب درآمد کند و همچنین هر آنچه را که نیاز دارند، در اختیارشان قرار دهد.

مزایا و معایب Software as a Serviceمزایا و معایب Software as a Service در قیاس با مدل های قدیمی تر کسب و کار، به طرز وسیعی به نوع سرویس و همچنین شیوه استفاده از آن بازمی گردند. اگر مزایای چنین سرویس هایی برای شما مهم نبوده و یا اینکه در رابطه با مورد خاص شما، معایب و مشکلاتی نیز وجود دارند، آنگاه می توانید از نسخه قابل خریداری و قابل دانلود نرم افزارهای موردنظر خود (همانند روزهای قدیم) استفاده کنید.

مزایا: SaaS ارزان تر و کارآمدتر استاز آنجایی که SaaSها بر بستر اینترنت عرضه می شوند، پس هزینه های مرتبط با دیسک های فیزیکی و بسته بندی ها در رابطه با آن ها وجود نداشته و بنابراین می توان آن ها را با قیمتی کمتر نیز به کاربر ارائه داد. همچنین بدین ترتیب لازم نیست که جهت تهیه نسخه جدیدتر نرم افزار واژه پرداز خود، شخصا به یک فروشگاه فیزیکی مراجعه کنید.

معایب: SaaS و فضای ابرییکی از بزرگ ترین معایب SaaSها این است که بر بستر اینترنت عرضه می شوند. بنابراین بسیاری از آن ها شاید بدون اینترنت، قابل دسترسی نباشند. هر چند خود استفاده از اینترنت نیز می تواند نگرانی هایی را در رابطه با امنیت، به وجود آورد.

همان طور که در ادامه نیز بدان خواهیم پرداخت. یکی از بزرگ ترین مزایای SaaSها و سرویس های ابری این است که فایل های شما در همه جا، قابل دسترس خواهند بود. این قضیه بدین معنا است که به شرکتی همانند گوگل اعتماد کرده و اطلاعات مهم خود را در اختیار آن قرار می دهید یکی دیگر از تبعات این موضوع این است که اگر مشکلی فنی برای اینترنت و یا سرویس ابری مورد استفاده شما به وجود آید، آنگاه امکان استفاده از سرویس پولی خود را نخواهید داشت.

این مطلب را نیز بخوانید: وب 3.0 چیست، چه تفاوتی با وب 2.0 داشته و مزیت های آن کدامند؟مزایا: SaaS و فضای ابریهمان طور که پیش‎ تر نیز بدان اشاره کردیم، راه کارهای SaaS به دلیل استفاده از اینترنت، می توانند مزایای مختلفی را به کاربران خود ارائه دهند. احتمالا هم بزرگ ترینِ این مزایا، امکان دسترسی به اپلیکیشن و فایل های خود، در جاهای مختلف است.

در روزهایی که هنوز فضاهای ذخیره ابری همانند OneDrive به وجود نیامده بودند، کاربران اگر می خواستند که به یک فایل مشخص در کامپیوتر خانگی و کامپیوتر محل کار خود، به صورت همزمان دسترسی پیدا کنند، آنگاه یا باید آن را به خود ایمیل می کردند و یا اینکه از یک حافظه ذخیره سازی اکسترنال بهره می گرفتند.

معایب: مقیاس پذیری و گزینه های قیمتییکی از موارد ناخوشایند در رابطه با Software as a Serviceها این است که باید با مدل های قیمت گذاری آن ها، کنار بیایید. معمولا در این رابطه، کاربران تاحدودی در تنگنا قرار می گیرند. خرید حق اشتراک سرویسی که بدان نیاز دارید، شاید نیازمند پرداخت برای سرویس های دیگر و یا حافظه ذخیره سازی باشد که بدان نیازی ندارید. البته کاربران جهت غلبه بر چنین مشکلاتی، 2 راه کار در پیش رو دارند.

اول اینکه اکثر سرویس های محبوب، یک نسخه رایگان را نیز ارائه می دهند که شامل سرویس پایه و همچنین فضای ذخیره سازی بیش از مقدار موردنیاز بسیاری از کاربران است. در ادامه کاربران حرفه ای تر و یا سازمان ها می توانند جهت دریافت خدمات و قابلیت های بیشتر، هزینه های اضافی پرداخت کنند. علاوه بر این، در هنگام پرداخت هزینه های اضافی، گزینه های گوناگونی در اختیار شما قرار می گیرند.

SaaS

البته هنوز هم مشکل پرداخت های مکرر در عوض یک بار پرداخت، همچنان وجود دارد. شاید این موضوع در ابتدا باعث مقرون به صرفه شدن این سرویس ها شود، اما برای کاربرانی که چندان با کار کردن با نسخه قدیمی تر نرم افزارها مشکلی ندارند، چنین روندی می تواند ناراحت کننده باشد.

بهترین هر دو طرفاکثر شرکت هایی که از مدل Software as a Service استفاده می کنند، سعی می کنند که مزایای این مدل را افزایش داده و از طرفی دیگر، مشکلات و معایب آن را کاهش دهند. به عنوان مثال، مارکت پلِیس استیم یک پلتفرم SaaS کلاسیک است و سپس این قضیه به برخی از بازی هایی که دارای اجرای آنلاین هستند نیز بسط پیدا می کند. به هر حال در رابطه با اکثر بازی ها، در هنگام خرید آن ها، بازی موردنظر بر روی کامپیوتر شما دانلود شده و سپس می توانید به صورت آفلاین به اجرای آن بپردازید. همچنین درست است که در این روش خرید، خبری از دیسک فیزیکی نیست، اما همچنان می توانید بازی های خود را با دوستان و اعضای خانواده خود، به اشتراک بگذارید.

به طرز مشابهی، با خرید اشتراک مایکروسافت آفیس می توانید به نسخه قابل دانلود آن نیز دسترسی پیدا کنید. از اپلیکیشن های این مجموعه می توانید به صورت آفلاین نیز استفاده کنید، اما همچنان امکان ذخیره اسناد و فایل های پشتیبان در فضای ابری را خواهید داشت.

سخن پایانیاگر مردم عناوین و اسم های عجیب و غریبی را برای یک مفهوم به کار ببرند، آنگاه طبیعی است که در وهله اول، درک آن مفهوم تاحدودی مشکل شود. در هر صورت، حقیقت SaaS یا همان Software as a Service این است که تقریبا هر کاربری اگر به صورت روزانه از این مدل فروش استفاده نکند، حداقل یک بار با آن مواجه شده است. امروزه تقریبا هر نرم افزار و راه کاری که در فضای اینترنت به آن دسترسی پیدا می کنید (به صورت رایگان و یا پولی)، نوعی از SaaS به شمار می رود.


کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   دانلود   نرم افزار   فناوری   رایانه   اینترنت   پیش نمایش   خرید آنلاین   کالاهای مصرفی   درآمد زایی   شرکت آمازون   مفاصل   پردازش   متخصصان   پلت فرم   تولید محتوا   لوازم   طرز فکر   کسب و کارها   آنتی ویروس   ادوبی   جدیدترین نسخه   پست الکترونیک   آنلاین   تبلیغات   کاربران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آی تی رسان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
کنترل روی سیستم کاربران با آسیب پذیری های ادوبی اعمال می شود
سیتنا
اعمال کنترل روی سیستم کاربران با آسیب پذیری های ادوبی
آرا نیوز
عیسی زارع پور وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات برای دریافت رای اعتماد در مجلس چه گفت؟
آی تی رسان
نرم افزار انیمیشن سازی میکرو پوزر (برای ویندوز) - Smith Micro Poser Pro 11.1.1.35540 Windows
سرزمین دانلود
معجزه تبلیغات ریتارگتینگ در نجات کسب و کارها از نگاه گزارش سالانه یکتانت
فرارو
بازبینی تغییرات محصولات جدید و هوشمند اپل
سیتنا
بررسی تغییرات محصولات جدید و هوشمند اپل
باشگاه خبرنگاران
فناوری 4G چطور دنیای ما را دگرگون کرد؟
زومیت
از دانلود مسیریاب فارسی بلد تا پیام رسان محبوب گوگل
باشگاه خبرنگاران
از چه سنی برای فرزندان گوشی موبایل بخریم؟
صبح تهران
یوتوپیا اکوسیستمی بر بستر بلاکچین
آی تی رسان
راه کارهای رفع خطای IP Address Conflict در ویندوز و مک
آی تی رسان
دعوت وزارت کار از سازندگان فروشگاههای اینترنتی
ایسنا
تمام چیزی که می بایست در رابطه با کنسول Steam Deck بدانید
آی تی رسان
ویدئویی هشداردهنده از نتیجه بلعیدن باتری توسط کودکان/ماهی عجیبی که دندان هایی شبیه به انسان دارد! /صحنه دلهره آور سقوط مسافر ویلچرسوار به داخل ریل قطار
باشگاه خبرنگاران
پیکسل صاحب پردازنده ساخت گوگل می شود
ایسنا
از کاربران هنگام خریدهای اینترنتی کلاهبرداری می شود
سیتنا
آیا وقت آن رسیده است که نسل جدید اینترنت پرسرعت ثابت را با تجربه های قبلی جایگزین کنیم؟
آی تی رسان
کلاهبرداری از کاربران هنگام خریدهای اینترنتی
ایسنا
مودم روترهای 4G هوآوی هم اکنون در ایران/ بهترین کیفیت اینترنت موبایل
آی سی تی پرس
مودم روترهای 4G هواوی در ایران
برنا نیوز
خرید و فروش اینترنتی ارز دیجیتال
رویداد 24
Games as a Service چیست و چه تاثیری بر صنعت بازی دارد؟
آی تی رسان
هنگام استفاده از اینترنت نباید این کارهای خطرناک انجام داد
پانا
دیجی کالا برای همه ایران؛ هفته های خرید اینترنتی به استان یزد رسید
آی تی رسان
عواقب جبران ناپذیر استفاده نادرست از اینترنت!
سیتنا
نرم افزار اجرای برنامه های اندروید در کامپیوتر، بلواستکس - BlueStacks App Player 4.280.0.1022 Windows
سرزمین دانلود
کارهای خطرناکی که هنگام استفاده از اینترنت نباید آن ها را انجام داد
باشگاه خبرنگاران
آتش سوزی خودروهای برقی هیوندا دردسر ساز شد
شفا آنلاین
معرفی محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی سال 2021
افتانا
آنتی ویروس رایگان آویرا (برای ویندوز) - Avira Free Security 1.1.47.17436 Windows
سرزمین دانلود
محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی 2021
ایران آنلاین
محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی سال2021
الف
محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی سال 2021 کدامند؟
ایسنا
نجات یک کسب و کار سنتی با ایجاد یک شبکه کامپیوتری مناسب
آی تی رسان
پیامرسان های گپ را آپدیت کنید/ نوآوری های جدید قرن که جهان را تغییر داد
باشگاه خبرنگاران
ورود پرماجرای توئیتر به آفریقا به چالش ژولوف تبدیل شد
همشهری آنلاین
انویدیا کارت های گرافیک RTX را به لپ تاپ های آرم می آورد
زومیت
اصول طراحی سایت در شرکت نونگار پردازش
تسنیم
ارز دیجیتال بیت کوین
قدس آنلاین
اخبار مرتبط
bltسیتنا : کنترل روی سیستم کاربران با آسیب پذیری های ادوبی اعمال می شود
bltآرا نیوز : اعمال کنترل روی سیستم کاربران با آسیب پذیری های ادوبی
bltآی تی رسان : عیسی زارع پور وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات برای دریافت رای اعتماد در مجلس چه گفت؟
bltسرزمین دانلود : نرم افزار انیمیشن سازی میکرو پوزر (برای ویندوز) - Smith Micro Poser Pro 11.1.1.35540 Windows
bltفرارو : معجزه تبلیغات ریتارگتینگ در نجات کسب و کارها از نگاه گزارش سالانه یکتانت
bltسیتنا : بازبینی تغییرات محصولات جدید و هوشمند اپل
bltباشگاه خبرنگاران : بررسی تغییرات محصولات جدید و هوشمند اپل
bltزومیت : فناوری 4G چطور دنیای ما را دگرگون کرد؟
bltباشگاه خبرنگاران : از دانلود مسیریاب فارسی بلد تا پیام رسان محبوب گوگل
bltصبح تهران : از چه سنی برای فرزندان گوشی موبایل بخریم؟
bltآی تی رسان : یوتوپیا اکوسیستمی بر بستر بلاکچین
bltآی تی رسان : راه کارهای رفع خطای IP Address Conflict در ویندوز و مک
bltایسنا : دعوت وزارت کار از سازندگان فروشگاههای اینترنتی
bltآی تی رسان : تمام چیزی که می بایست در رابطه با کنسول Steam Deck بدانید
bltباشگاه خبرنگاران : ویدئویی هشداردهنده از نتیجه بلعیدن باتری توسط کودکان/ماهی عجیبی که دندان هایی شبیه به انسان دارد! /صحنه دلهره آور سقوط مسافر ویلچرسوار به داخل ریل قطار
bltایسنا : پیکسل صاحب پردازنده ساخت گوگل می شود
bltسیتنا : از کاربران هنگام خریدهای اینترنتی کلاهبرداری می شود
bltآی تی رسان : آیا وقت آن رسیده است که نسل جدید اینترنت پرسرعت ثابت را با تجربه های قبلی جایگزین کنیم؟
bltایسنا : کلاهبرداری از کاربران هنگام خریدهای اینترنتی
bltآی سی تی پرس : مودم روترهای 4G هوآوی هم اکنون در ایران/ بهترین کیفیت اینترنت موبایل
bltبرنا نیوز : مودم روترهای 4G هواوی در ایران
bltرویداد 24 : خرید و فروش اینترنتی ارز دیجیتال
bltآی تی رسان : Games as a Service چیست و چه تاثیری بر صنعت بازی دارد؟
bltپانا : هنگام استفاده از اینترنت نباید این کارهای خطرناک انجام داد
bltآی تی رسان : دیجی کالا برای همه ایران؛ هفته های خرید اینترنتی به استان یزد رسید
bltسیتنا : عواقب جبران ناپذیر استفاده نادرست از اینترنت!
bltسرزمین دانلود : نرم افزار اجرای برنامه های اندروید در کامپیوتر، بلواستکس - BlueStacks App Player 4.280.0.1022 Windows
bltباشگاه خبرنگاران : کارهای خطرناکی که هنگام استفاده از اینترنت نباید آن ها را انجام داد
bltشفا آنلاین : آتش سوزی خودروهای برقی هیوندا دردسر ساز شد
bltافتانا : معرفی محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی سال 2021
bltسرزمین دانلود : آنتی ویروس رایگان آویرا (برای ویندوز) - Avira Free Security 1.1.47.17436 Windows
bltایران آنلاین : محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی 2021
bltالف : محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی سال2021
bltایسنا : محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی سال 2021 کدامند؟
bltآی تی رسان : نجات یک کسب و کار سنتی با ایجاد یک شبکه کامپیوتری مناسب
bltباشگاه خبرنگاران : پیامرسان های گپ را آپدیت کنید/ نوآوری های جدید قرن که جهان را تغییر داد
bltهمشهری آنلاین : ورود پرماجرای توئیتر به آفریقا به چالش ژولوف تبدیل شد
bltزومیت : انویدیا کارت های گرافیک RTX را به لپ تاپ های آرم می آورد
bltتسنیم : اصول طراحی سایت در شرکت نونگار پردازش
bltقدس آنلاین : ارز دیجیتال بیت کوین
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.