وضعیت اینترنت 5G در سال 2021

وضعیت اینترنت 5G در سال 2021
آیا اینترنت 5G تا حالا توانسته انتظارات کاربران را برآورده کند؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم.
وضعیت اینترنت 5G در سال 2021

گروه IT: اینترنت 5G از سال 2019 راهی برخی کشورها شده است. آماده سازی زیرساخت های این فناوری در مقایسه با اینترنت 4G LTE با سرعت بیشتری در حال اجرا است و همچنین باید خاطرنشان کنیم که روزبه روز تعداد بیشتری از گوشی های 5G راهی بازار می شوند.
وضعیت اینترنت 5G در سال 2021 به گزارش بولتن نیوز به نقل از دیجیکالا مگ، فناوری 5G در کنار افزایش قابل توجه سرعت اینترنت موبایل، قرار بود ارائه ی محصولات و امکانات نوآورانه و بسیار جذابی را امکان پذیر کند. آیا اینترنت 5G تا حالا توانسته انتظارات کاربران را برآورده کند؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم.
سرعت اینترنت 5G در برابر 4G
شرکت های مخابراتی ارائه دهنده ی اینترنت 5G در سرتاسر جهان، در وهله ی اول وعده ی افزایش سرعت اینترنت را می دهند. از جمله مزایای این موضوع به امکان استریم ویدیوهای بسیار باکیفیت در مناطق مختلف، تأخیر پایین برای گیمینگ و همچنین بهبود پهنای باند در مناطق پرجمعیت می توانیم اشاره کنیم. اما آیا کاربران از این مزایای اینترنت 5G بهره مند شده اند؟
وضعیت اینترنت 5G در سال 2021
طبق جدیدترین گزارش شرکت OpenSignals در رابطه با میانگین سرعت دانلود اینترنت موبایل در آمریکا، میانگین سرعت دانلود اینترنت موبایل در شبکه AT&T به 33.2 مگابیت در ثانیه، در شرکت T-Mobile به 28.8 مگابیت در ثانیه و در شرکت Verizon به 28.9 مگابیت در ثانیه می رسد. همان طور که گفتیم، این اعداد میانگین سرعت دانلود هستند و یعنی عملکرد شبکه های 5G و 4G را نشان می دهد.
این گزارش در ژانویه 2021 منتشر شده و برای مقایسه می توانیم به ژانویه 2019 اشاره کنیم که در گزارش موردنظر به ترتیب سرعت های 17.8، 21.1 و 20.9 مگابیت در ثانیه ثبت شده است. در آن زمان هر سه اپراتور مخابراتی صرفاً از شبکه های 4G استفاده می کردند و در نتیجه این اعداد هم میانگین سرعت اینترنت 4G را در این اپراتورها نشان می دهد.
این یعنی طی دو سال گذشته، اپراتورهای مخابراتی آمریکا سرعت دانلود اینترنت موبایل را بین 7.7 تا 15.4 مگابیت در ثانیه افزایش داده اند. این در حالی است که در تبلیغات این شرکت ها، عمدتاً اینترنت موبایل با سرعتی در حد گیگابیت در ثانیه وعده داده می شود. از طرف دیگر، می توانیم به کشورهایی مانند کره جنوبی اشاره کنیم که در همان سال 2019 با شبکه های 4G هم سرعت بیش از 40 مگابیت در ثانیه را برای کاربران ارائه می دادند.
وضعیت اینترنت 5G در سال 2021
در این گزارش OpenSignals همچنین میانگین سرعت اینترنت 5G هر سه اپراتور مخابراتی بزرگ آمریکا هم مورد بررسی قرار گرفته که در نهایت سرعت های 53.8، 58.1 و 47.4 مگابیت در ثانیه ثبت شده است. این یعنی حتی سرعت بیش از 100 مگابیت در ثانیه که به عنوان میانگین سرعت اینترنت 5G مطرح می شود، عملی نشده است. علاوه بر این باید به مشکلات مربوط به پوشش شبکه های 5G هم اشاره کنیم و هر سه شرکت فقط برای بخش کوچکی از مناطق موردنظر خود زیرساخت های 5G را آماده کرده اند.
البته در سطح بین المللی هم اوضاع چندان بهتر نیست و فاصله ی زیادی بین کشورها دیده می شود. به عنوان مثال میانگین جهانی سرعت دانلود اینترنت 5G به 23.6 مگابیت در ثانیه می رسد و در رتبه ی اول شرکت کره ای SK Telecom با سرعت 74.9 مگابیت در ثانیه قرار دارد. روی هم رفته طبق بررسی های انجام شده، در کشورهای مختلف شاهد تفاوت چشمگیر سرعت اینترنت 5G هستیم.
وضعیت اینترنت 5G در سال 2021
اگرچه دو سال از ارائه ی این فناوری می گذرد، اما بسیاری از کشورها هنوز از نظر فنی در مراحل اولیه ی استقرار زیرساخت های این فناوری هستند. حتی در کشورهای پیشرفته هم این فناوری عمدتاً برای مناطق پرجمعیت ارائه شده و تا همه گیری آن در تمام مناطق سال ها فاصله داریم.
امواج میلی متری و فرکانس های زیر 6 گیگاهرتز
برای افراد ناآشنا به تکنولوژی، فناوری های مربوط به 5G می توانند کمی گیج کننده باشند. روی هم رفته فرکانس های اینترنت 5G در سه دسته قرار می گیرند: طیف امواج میلی متری که سرعت بسیار بالایی دارند، طیف مربوط به فرکانس های زیر 6 گیگاهرتز و طیف مشابه با فرکانس های 4G که برای پوشش مناطق وسیع تر مورد استفاده قرار می گیرند. روی هم رفته شرکت ها از هر سه طیف استفاده می کنند تا نقاط قوت آن ها با یکدیگر ترکیب شود و ضعف های آن تا حد ممکن کاهش پیدا کند.
وضعیت اینترنت 5G در سال 2021
به طور کلی در بیشتر مناطق جهان اپراتورهای مخابراتی برای اینترنت 5G از فرکانس های زیر 6 گیگاهرتز استفاده می کنند. با وجود اینکه امواج میلی متری بیشترین سرعت را امکان پذیر می کنند، اما فقط در بعضی کشورها آن هم در مناطق محدودی این امواج مورد استفاده قرار می گیرند زیرا با این فناوری شرکت ها به سختی می توانند مناطق وسیعی را پوشش دهند.
علاوه بر این، در حال حاضر فقط بخش کوچکی از گوشی های پرچم دار می توانند از امواج میلی متری بهره ببرند ولی اکثریت گوشی های 5G قادر به بهره گیری از فرکانس های زیر 6 گیگاهرتز هستند. با توجه به اینکه بسیاری از کاربران امکان استفاده از این فناوری را ندارند، اپراتورهای مخابراتی هم برای آماده سازی زیرساخت های این موضوع عجله نمی کنند.
واقعیت افزوده، مجازی و دیگر امکانات پر زرق وبرق
وضعیت اینترنت 5G در سال 2021
اینترنت 5G در کنار برآورده نکردن انتظارات کاربران برای سرعت نجومی، نتوانسته برخی کاربردهای جذاب و پر زرق وبرق را هم عملی کند. مدیرعامل شرکت کوالکام در نمایشگاه CES در سال 2019 گفت: «اینترنت 5G راه را برای تجربیات فراگیر هموار می کند؛ از جمله دسترسی بسیار سریع به سرویس های ابری، بازی های واقعیت مجازی چند نفره و خرید با واقعیت افزوده.»
اما در حال حاضر کاربران همچنان چشم انتظار ارائه ی چنین محصولاتی به بازار هستند و در واقع اینترنت 5G همان کارهایی را عملی می کند که اینترنت 4G هم از پس آن ها برمی آید.
وضعیت اینترنت 5G در سال 2021
مواردی مانند گسترده تر شدن اینترنت اشیاء، شهرهای هوشمند، شبکه های اتومبیل های خودران و کارهایی مانند امکان جراحی از راه دور همچنان در حد ایده باقی مانده اند. حتی صنایع فعال در حوزه ی واقعیت مجازی و افزوده نیز همچنان منتظر بهره گیری از مزایای فناوری 5G هستند. به نظر می رسد بازاریابی این فناوری در کنار این همه صنایع نوظهور کار چند عاقلانه ای نبوده است.
البته، مشکل می تواند این باشد که شبکه های 5G هنوز به اندازه ی کافی همه گیر نشده اند تا چنین ایده های نوآورانه ای عملی شوند. شاید هم در سال های آینده فقط در برخی صنایع پتانسیل های اینترنت 5G مورد استفاده قرار بگیرد. اما در هر صورت تا حالا نوآوری پرسروصدایی که چشم انتظارش بودیم، عملی نشده است.
همه گیری گوشی های 5G وضعیت اینترنت 5G در سال 2021
حداقل یکی از پیش بینی های انجام شده در اوایل فعالیت اینترنت 5G به واقعیت پیوسته است؛ در کشورهای غربی خرید یک گوشی صرفاً 4G کار سختی شده است. البته گوشی های 4G در بازار کشورهای فقیر همچنان محبوبیت زیادی دارند.
در ابتدا به نظر می رسید گوشی های 5G تا چند سال با قیمت بسیار بالایی به دست کاربران خواهند رسید اما خیلی زودتر از انتظار قیمت این گوشی ها کاهش پیدا کرد. در سال 2020، گوشی های میان رده با چیپست های دارای مودم 5G یکپارچه راهی بازار شدند و روزبه روز قیمت این گوشی ها پایین تر هم می آید. به عنوان مثال می توانیم به گوشی هایی مانند گلکسی A32 5G و وان پلاس N10 اشاره کنیم که هر دو از فناوری 5G پشتیبانی می کنند و کمتر از 300 دلار قیمت دارند.
اگرچه ارائه این فناوری هنوز در مراحل اولیه قرار دارد، اما میلیون ها کاربر در سرتاسر جهان طی دو سال گذشته گوشی های 5G را خریده اند و این یعنی آماده ی بهره گیری از این قابلیت هستند. همچنین زمانی که اینترنت 5G به طور گسترده برای کشورهایی مانند هند ارائه شود، مطمئناً میلیون ها کاربر جدید به خرید گوشی های 5G روی می آورند.
وضعیت اینترنت 5G؛ یک مسیر ناتمام
وضعیت اینترنت 5G در سال 2021
البته دو سال برای پیاده سازی زیرساخت های یک تکنولوژی جدید زمان زیادی محسوب نمی شود. در کشورهای پیشرفته ای مانند آمریکا نیز همه گیری این فناوری حداقل چند سال دیگر طول می کشد. به همین خاطر برای ظهور فناوری های جدید، چاره ای جز صبر کردن نداریم.
اما در هر صورت باید بگوییم که اپراتورهای مخابراتی و شرکت های فناوری در زمینه ی مدیریت انتظارات کاربران برای فناوری 5G ضعیف عمل کرده اند. طبق داده های منتشر شده، حتی اینترنت 5G مبتنی بر امواج میلی متری هم سرعت های وعده داده شده را عملی نکرده است. ایجاد جنجال با ایده های ثابت نشده و دادن وعده های پر زرق وبرق زمانی که نتوانند عملی شوند، فقط منجر به ناامیدی کاربران خواهد شد.
با وجود تمام این حرف ها، همچنان می توانیم به امکانات 5G در سال های آینده خوش بین باشیم. زمانی که 5G همه گیر شود، شبکه های 4G به طور کامل کنار گذاشته خواهند شد و وقتی که تمام برج های مخابراتی به شبکه ی 5G وصل شوند، می توانیم انتظار ظهور برخی ویژگی ها و سرویس های نوآورانه را داشته باشیم.
اما فعلا که حدود دو سال از راه اندازی شبکه های 5G می گذرد، هنوز اتفاق خاصی رخ نداده و حتی در کشورهای پیشرفته هم کاربران باید چند سال دیگر منتظر بمانند. در کشورهای نه چندان پیشرفته هم این مدت زمان انتظار طولانی تر خواهد بود. منبع: دی جی کالا مگ

کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   دانلود   فناوری   سرعت اینترنت   اینترنت   اپراتور   آمریکا   کره جنوبی   گیمینگ   پهنای اینترنت   کره ای   نوآورانه   بازار   تبلیغات   اینترنت 5G   کاربران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «بولتن نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
چگونه یک سریال اینترنت جهان را مختل کرد؟
تیک نیوز
عیسی زارع پور وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات برای دریافت رای اعتماد در مجلس چه گفت؟
آی تی رسان
برخط جهان فناوری 10 آگوست را دنبال کنید
آی سی تی پرس
اینترنت استارلینک شرکت SpaceX امکان دانلود فیلم طی کمتر از 1 دقیقه را فراهم می کند
آی تی رسان
پر سرعت ترین اینترنت جهان متعلق به کدام کشورهاست؟
آی تی رسان
ویدئویی هشداردهنده از نتیجه بلعیدن باتری توسط کودکان/ماهی عجیبی که دندان هایی شبیه به انسان دارد! /صحنه دلهره آور سقوط مسافر ویلچرسوار به داخل ریل قطار
باشگاه خبرنگاران
ایران تحت پوشش اینترنت ماهواره ای قرار گرفت
دیپلماسی ایرانی
اپل به دنبال توسعه کنسول بازی اختصاصی خودش است
آی تی رسان
مودم روترهای 4G هوآوی هم اکنون در ایران/ بهترین کیفیت اینترنت موبایل
آی سی تی پرس
مودم روترهای 4G هواوی هم اکنون در ایران؛ بهترین کیفیت اینترنت موبایل
خبرآنلاین
مودم روترهای 4G هواوی در ایران
برنا نیوز
برخط جهان فناوری 10 مه را دنبال کنید
آی سی تی پرس
سبقت چین از آمریکا در کسب درآمد از بازی های رایانه ای
خبرگزاری دانشجو
افزایش کسب درآمد چین از بازی های کامپیوتری
سیتنا
دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.9.10 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
باشگاه خبرنگاران
قیمت روز گوشی موبایل در 11 اردیبهشت/ افراد مشهوری که پس از مرگشان شناخته شدند / فارسی حرف زدن مجری تلویزیون دولت عربستان!
باشگاه خبرنگاران
روش های آسان برای افزایش سرعت اینترنت
برنا نیوز
افزایش سرعت اینترنت تا 10 برابر
سیتنا
چگونه می توان سرعت اینترنت را تا 10 برابر افزایش داد؟
صبحانه با خبر
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|رتبه 134 ایران در سرعت اینترنت/ چگونه می توان سرعت اینترنت را تا 10 برابر افزایش داد؟
تسنیم
تجربه کره جنوبی در ایجاد شبکه ملی اطلاعات
پایداری ملی
آتش سوزی خودروهای برقی هیوندا دردسر ساز شد
شفا آنلاین
آتش سوزی خودروهای برقی هیوندا دردسر ساز شد/ گوشی Samsung Galaxy F52 5G به زودی عرضه می شود /طرح حمایت از تولید گوشی تلفن هوشمند داخلی
باشگاه خبرنگاران
دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.8.8 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
باشگاه خبرنگاران
کمپین «رمضان بهاری» چارخونه
مهر نیوز
شایعه: آیفون 13 مجهز به شبکه mmWave 5G در خارج از آمریکا هم عرضه می شود
زومیت
ابهام درباره رکورد سرعت اینترنت اپراتورها/ ادعاهایی که برای تبلیغات گوش مخاطب را پر می کنند
انتخاب
ادعا هایی که برای تبلیغات گوش مخاطب را پر می کنند
شعار سال
رازهایی برای خرید بهترین سرویس اینترنت پرسرعت ثابت
آی تی رسان
رونمایی ال جی از لپ تاپ Ultra Gear17 با نمایشگر 17 اینچی
نصف جهان
وداع با یکی از قدیمی ترین برندهای گوشی هوشمند
هفت صبح
الزام نصب نرم افزار روسی در تمام گوشی های روسیه
شعار سال
تجاری شدن 5G در 2024 صورت می گیرد
ایسنا
4 دلیل برای آنکه اشتراک فیلیمو خود را تمدید نکنید!
آی تی رسان
دانلود لانچر زیبای آلفا هیبرید مخصوص اندروید Alpha Hybrid Launcher Prime 11.7 / به روز رسانی ویندوز 10 مشکل چاپگر ها را حل می کند
باشگاه خبرنگاران
مشکل کندی سرعت اینترنت در آستانه سال نو / پشت پرده اختلالات چیست
ملیت
بررسی وضعیت اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران
آی تی رسان
اینترنت ملی در راه است / آیا سرعت اینترنت برای شما نیز کند شده است؟ + نظرسنجی
آی تی رسان
اختلال اینترنت در جنوب کشور به دلیل قطعی کابل در دریای مدیترانه است!
آی تی رسان
افزایش آسان سرعت اینترنت
برنا
اخبار مرتبط
bltتیک نیوز : چگونه یک سریال اینترنت جهان را مختل کرد؟
bltآی تی رسان : عیسی زارع پور وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات برای دریافت رای اعتماد در مجلس چه گفت؟
bltآی سی تی پرس : برخط جهان فناوری 10 آگوست را دنبال کنید
bltآی تی رسان : اینترنت استارلینک شرکت SpaceX امکان دانلود فیلم طی کمتر از 1 دقیقه را فراهم می کند
bltآی تی رسان : پر سرعت ترین اینترنت جهان متعلق به کدام کشورهاست؟
bltباشگاه خبرنگاران : ویدئویی هشداردهنده از نتیجه بلعیدن باتری توسط کودکان/ماهی عجیبی که دندان هایی شبیه به انسان دارد! /صحنه دلهره آور سقوط مسافر ویلچرسوار به داخل ریل قطار
bltدیپلماسی ایرانی : ایران تحت پوشش اینترنت ماهواره ای قرار گرفت
bltآی تی رسان : اپل به دنبال توسعه کنسول بازی اختصاصی خودش است
bltآی سی تی پرس : مودم روترهای 4G هوآوی هم اکنون در ایران/ بهترین کیفیت اینترنت موبایل
bltخبرآنلاین : مودم روترهای 4G هواوی هم اکنون در ایران؛ بهترین کیفیت اینترنت موبایل
bltبرنا نیوز : مودم روترهای 4G هواوی در ایران
bltآی سی تی پرس : برخط جهان فناوری 10 مه را دنبال کنید
bltخبرگزاری دانشجو : سبقت چین از آمریکا در کسب درآمد از بازی های رایانه ای
bltسیتنا : افزایش کسب درآمد چین از بازی های کامپیوتری
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.9.10 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
bltباشگاه خبرنگاران : قیمت روز گوشی موبایل در 11 اردیبهشت/ افراد مشهوری که پس از مرگشان شناخته شدند / فارسی حرف زدن مجری تلویزیون دولت عربستان!
bltبرنا نیوز : روش های آسان برای افزایش سرعت اینترنت
bltسیتنا : افزایش سرعت اینترنت تا 10 برابر
bltصبحانه با خبر : چگونه می توان سرعت اینترنت را تا 10 برابر افزایش داد؟
bltتسنیم : فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|رتبه 134 ایران در سرعت اینترنت/ چگونه می توان سرعت اینترنت را تا 10 برابر افزایش داد؟
bltپایداری ملی : تجربه کره جنوبی در ایجاد شبکه ملی اطلاعات
bltشفا آنلاین : آتش سوزی خودروهای برقی هیوندا دردسر ساز شد
bltباشگاه خبرنگاران : آتش سوزی خودروهای برقی هیوندا دردسر ساز شد/ گوشی Samsung Galaxy F52 5G به زودی عرضه می شود /طرح حمایت از تولید گوشی تلفن هوشمند داخلی
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.8.8 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
bltمهر نیوز : کمپین «رمضان بهاری» چارخونه
bltزومیت : شایعه: آیفون 13 مجهز به شبکه mmWave 5G در خارج از آمریکا هم عرضه می شود
bltانتخاب : ابهام درباره رکورد سرعت اینترنت اپراتورها/ ادعاهایی که برای تبلیغات گوش مخاطب را پر می کنند
bltشعار سال : ادعا هایی که برای تبلیغات گوش مخاطب را پر می کنند
bltآی تی رسان : رازهایی برای خرید بهترین سرویس اینترنت پرسرعت ثابت
bltنصف جهان : رونمایی ال جی از لپ تاپ Ultra Gear17 با نمایشگر 17 اینچی
bltهفت صبح : وداع با یکی از قدیمی ترین برندهای گوشی هوشمند
bltشعار سال : الزام نصب نرم افزار روسی در تمام گوشی های روسیه
bltایسنا : تجاری شدن 5G در 2024 صورت می گیرد
bltآی تی رسان : 4 دلیل برای آنکه اشتراک فیلیمو خود را تمدید نکنید!
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود لانچر زیبای آلفا هیبرید مخصوص اندروید Alpha Hybrid Launcher Prime 11.7 / به روز رسانی ویندوز 10 مشکل چاپگر ها را حل می کند
bltملیت : مشکل کندی سرعت اینترنت در آستانه سال نو / پشت پرده اختلالات چیست
bltآی تی رسان : بررسی وضعیت اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران
bltآی تی رسان : اینترنت ملی در راه است / آیا سرعت اینترنت برای شما نیز کند شده است؟ + نظرسنجی
bltآی تی رسان : اختلال اینترنت در جنوب کشور به دلیل قطعی کابل در دریای مدیترانه است!
bltبرنا : افزایش آسان سرعت اینترنت
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.