سخاوت ویژگی بارز امام حسن مجتبی(ع) است/صلحی که تحمیل شد

سخاوت ویژگی بارز امام حسن مجتبی(ع) است/صلحی که تحمیل شد
حجت الاسلام ظهیری سخاوت را ویژگی بارز امام حسن مجتبی(ع) برشمرد و گفت: رفتار و برخورد امام حسن مجتبی (ع) یک جنبه کاربردی برای جامعه امروز ما دارد.
سخاوت ویژگی بارز امام حسن مجتبی(ع) است/صلحی که تحمیل شد

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، امام حسن بن علی المجتبی (ع) دومین امام شیعیان جهان و سبط اکبر رسول مکرم اسلام حضرت خاتم الانبیاء (ص) است، پدر بزرگوارشان حضرت امیرالمؤمنین(ع) و مادر ارجمندشان حضرت فاطمه زهرا (س) دختر پیامبر خدا (ص) و مهتر زنان دو عالم است،امام حسن (ع) در شب نیمه ماه مبارک رمضان سال سوم هجری قمری در مدینه منوره متولد شدند که مادر گرامیشان حضرت زهرای اطهر (س) در آن زمان، دوازدهمین بهار زندگى بابرکت خویش را پشت سر نهاده بود.ایشان نخستین پسری بود که خداوند متعال به خانواده امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) عنایت فرمودند. لذا در این خصوص با حجت الاسلام «علی اصغر ظهیری» مدرس حوزه علمیه سفیران هدایت و پژوهشگر گفت و گویی انجام دادیم که در ادامه مشروح آن تقدیم حضورتان می شود.

در خصوص زندگینامه امام حسن مجتبی (ع) توضیح دهید؟

بنا به قول ها و روایت های مشهور پانزدهم ماه مبارک رمضان منسوب به ولادت امام حسن مجتبی (ع) است؛ ضمن اینکه این روز به ولادت وجود مقدس امام جواد (ع) نیز نسبت داده شده است. امام حسن مجتبی (ع) اولین فرزند حضرت صدیقه کبری (س) و امیرالمومنین (ع) می باشد. ماجرای ازدواج این دو عزیز بسیار مهم و در تاریخ به نیکی از آن یاد شده است. زمانی که برخی از سران عرب به خواستگاری حضرت فاطمه (س) می آمدند، ایشان می فرمودند که اختیار ازدواج فاطمه دست من نیست یعنی یک امر الهی است لذا به گفته علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار یکی از دلایل نهادن لقب «علی» به امیرالمومنین (ع) همین آسمانی بودن ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) است که اولین فرزندشان هم امام حسن مجتبی (ع) می باشد.امام حسن مجتبی(ع)در روایات اهل بیت (ع) به سبط اکبر مشهور است. پیامبر اکرم (ص) امام حسن مجتبی (ع) را از جهت شخصیتی در کلمات موازی با خود مورد توجه قرار می دادند و فرمودند: «لو کان العقل رجلاً لکان الحسن» اگر عقل در قالب انسانی جلوه گر شود، امام حسن( علیه السلام ) همان انسان خواهد بود.

دوران کودکی امام حسن مجتبی (ع) چگونه سپری شده است؟

امام حسن مجتبی (ع) فقط پنج سال از دوران پیامبر اکرم (ص) را درک کردند. در زمان رحلت خاتم الانبیاء (ع) حضرت یک کودک پنج ساله بودند. شاید حساس ترین دوران زندگی امام حسن مجتبی (ع) بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص) بود، چون بزرگترین حوادث تاریخ اسلام در همین برهه زمانی رخ داد. ماجرای ثقیفه که یکی از تلخ ترین حوادث تاریخ اسلام به شمار می رود بعد از آن شهادت مادر بزرگوارشان حضرت صدیقه کبری (س)، سپس شهادت امیرالمومنین (ع) در چهلم هجری که حساسیت زندگی حضرت در این دوره به اوج می رسد، چون با شهادت حضرت علی (ع) سکان هدایت مردم به دست ایشان می رسد و شروع امامت حضرت با شهادت پدر بزرگوارشان امیرالمومنین (ع) همزمان می شود و اوج حوادثی که یکی پس از دیگری امام را احاطه می کنند.

دوران امامت امام حسن علیه السلام ویژگی های خاصی داشت. به طور کلی زندگی ایشان به چند مقطع تقسیم می شود؛ اول، از ولادت حضرت تا رحلت رسول اکرم. دوم، دوران امامت پدر بزرگوارشان در دوره 25 سال سکوت امیرالمومنین و پنج سال خلافت ایشان. دوره سوم زندگی امام حسن، دوران امامت ایشان است؛ از زمان شهادت پدر تا شهادت خودشان. آن دوران هم به دو دسته قابل تقسیم است: دوره حکومت داری ایشان و دوره 10 سال کناره گیری از حکومت و صلح اجباری که با نقشه معاویه و عمر بن عاص امام به صلح راضی شد، حکومت ظاهری نزدیک به دو سال بیشتر در اختیار امام نبود، در این مدت ، معاویه كه دشمن سرسخت على (ع ) و خاندان او بود و سالها به طمع خلافت جنگیده بود؛ به عراق كه مقر خلافت امام حسن (ع ) بود لشكر كشید و جنگ آغاز كرد.

در مورد مسایل خانوادگی امام حسن مجتبی (ع) توضیح دهید؟

متاسفانه در مورد انتخاب همسر تهمت های زیادی به امام حسن مجتبی (ع) زده اند که اصلا در شأن ایشان نیست و ظاهرا همه این حرف ها ساختگی بود. بزرگان دین فرموده اند با توجه به اینکه پیامبر اکرم (ص) علاقه زیادی به امام حسن مجتبی (ع) داشتند و حضرت سبط اکبر خاتم الانبیا بودند، گاهی مواقع مردم به خاطر اینکه ارادت خود را به پیامبر اکرم (ص) نشان دهند، پیشنهاد می دادند که ما می خواهیم با شما وصلت کنیم و پیوند خویشاوندی داشته باشیم لذا این ظلمی است که در تاریخ به امام حسن مجتبی (ع) وارد شده است و برداشت های دیگری از زندگی ایشان دارند.

برخورد امام حسن مجتبی (ع) در منزل با خانواده چگونه بود؟

رفتار و برخورد امام حسن مجتبی (ع) یک جنبه کاربردی برای جامعه امروز ما دارد. همسر حضرت، دختر اشعث بن قیس بود. اشعث بن قیس خاندان خود را در تاریخ به نام خاندان جنایت نام گذاری کرده است، چون خودش با تهدید ابن ملجم مرادی امیرالمومنین (ع) را به شهادت رساندند، یکی از پسرانش مسلم بن عقیل را به شهادت رساند و پسر دیگرش در کربلا در صف اول قاتلان ابا عبدالله الحسین (ع) قرار داشت و دخترش جعده که همسر امام حسن مجتبی (ع) بود به دلیل عدم معرفت کافی حضرت را به مقام شامخ شهادت رساندند. با وجود اینکه ما معتقدیم امامان علم به غیب دارند و به همه مسایل آگاه می باشند اما امام حسن مجتبی (ع) هم با علم به همه این مسایل یک برخورد بسیار خوب و استثنایی با همسرشان در منزل داشتند.

اخلاق اجتماعی امام حسن مجتبی (ع) چگونه بود؟

مردم جامعه امروز ما بیشتر از هر زمان دیگری به اخلاق اجتماعی امام حسن مجتبی (ع) نیاز دارند. یکی از مهمترین ویژگی های اجتماعی حضرت، نوع برخورد با افتادگان و فقرا بود. امام در طول زندگی خود سه مرتبه اموال خود را میان فقرا و مستمندان تقسیم کردند؛ حتی دو جفت کفش داشتند که یک جفتش را بخشیدند. امام حسن مجتبی (ع) به حسن و کریم شهرت داشتند. کریم اهل بیت لقب این امام بزرگوار است. یکی از بزرگترین درس های زندگی امام حسن مجتبی (ع) این است که به مردم نشان می دهد که سخاوتمند باشید، در خانه هایتان به روی همه باز باشد. قرآن کریم به انسان های بخیل وعده عذاب داده است و از آنها به بدترین جنباندگان یاد می کند. جالب است بدانید فرعون ادعای خدایی می کرد ولی خداوند با ایشان برخورد خوبی داشتند. وقتی علت را سوال کردند، پروردگار فرمود: چون فرعون انسان سخاوتمندی است، به نیازمندان رسیدگی می کند، سهل الوصول است و به راحتی مردم را می پذیرد. با وجود اینکه ادعای خدایی می کند ولی بعضی از ویژگی هایش مورد تایید من است.

داستان جالب دیگری در مورد فرعون وجود دارد. یک روز آب رود نیل کم شد. مردم نزد فرعون آمدند و گفتند مگر تو خدای ما نیستی، مشکل آب رود نیل را حل کنید. فرعون چیزی نگفت، رفت و شب هنگام لباس کبر و غرور را از تن درآورد و لباس بندگی پوشید. خطاب به پروردگار گفت: خدایا من یک اشتباهی کردم و به مردم گفتم من خدای شما هستم، اکنون آبروی من در خطر است، اگر آب به رود نیل برنگردد آبروی من می رود. همان جا دعای فرعون به درگاه پروردگار مستجاب شد و رود نیل پر از آب شد. حضرت موسی (ع) در مناجات خود به خداوند فرمودند: من به مردم می گویم، فرعون را نپرستید او خدای شما نیست ولی تو دعای ایشان را مستجاب کردی. با این کار شما تمام زحمات من هدر می رود. پروردگار متعال در جواب موسی بن عمران (ع) گفت به خاطر اینکه فرعون سخاوتمند است، به خاطر اینکه لباس کبر و غرورش را از تن درآورد و لباس بندگی و تعبد پوشید و از من عذرخواهی کرد؛ پس سخاوتمند بودن و رسیدگی به حال محرومان بسیار مهم و ضروری است که می طلبد در جامعه ما به عنوان یکی از درس های زندگی امام حسن مجتبی (ع) در جامعه ما فرهنگ سازی شود.

پایان پیام/35

کلیدواژه های این خبر
امام علی علیه السلام   بحار الانوار   معاویه   خلافت   قرآن و معارف   امام حسن مجتبی علیه السلام   خاتم الانبیا   کشور های عرب   اهل بیت   امام جواد علیه السلام   رسول الله صلى الله علیه و سلم   جامعه امروز   بانوان   حوزه های علمیه   حضرت زهرا سلام الله علیها   تاریخ اسلام  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «شبستان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
داعش و طالبان محصول تنزل عنوان امیرالمومنین هستند/ مبارزه منفی اهل بیت(ع) برای احقاق حق امیر(ع)
شبستان
لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
آنا نیوز
نقش زنان در کربلا و ادامه مباحث قیام عاشورا اساسی است
آنا نیوز
مبارزه امام سجاد(ع) پنهانی و از طریق دعا و گریه بر مصائب کربلا بود
شبستان
غایت شناسی تربیتی امام حسین(ع) قبل از واقعه عاشورا
ایکنا
سمنان در عاشورای حسینی غرق در ماتم و عزا
ایرنا
امام حسن(ع) با معاویه صلح نکرد، بلکه قرارداد ترک مخاصمه را امضا کرد
مشرق نیوز
شکست بنی امیه از دختربچه سه ساله خرابه نشین/ شباهت یزید و ترامپ
مهر نیوز
یادداشت|گزارشی از زندگانی امام حسین (ع) بر اساس دانشنامه فاطمی
تسنیم
محوریت گفتمانی هیئات محرم خانواده و الزامات آن است
مهر نیوز
مباهله معیاری برای تشخیص رهبران الهی
شبستان
استدلال امام رضا(ع) درباره شان نزول مباهله
تسنیم
مباهله سند قطعی حقانیت اسلام و اهل بیت (ع) است
تسنیم
روز مباهله چه روزی است؟
رهیاب نیوز
روز مباهله، گواهی بر حقانیت پیامبر اسلام(ص)
صدا و سیما
مُباهله رویداد ماندگار تاریخ اسلام
صدا و سیما
مباهله سند حقانیت امیرالمومنین قبل از اعلان عمومی در غدیر است
خبرگزاری حوزه
روز مباهله غدیر دوم است
خبرگزاری حوزه
تقویم تاریخ؛ از انفجار بندر بیروت تا حمله آمریکا به ویتنام
صدا و سیما
روز «مباهله» اثبات حقانیت امامت و نبوت در تاریخ اسلام است
شبستان
درس هایی از مباهله برای جامعه امروز
ایرنا
وقایع تاریخی اسلام نباید در حد یک داستان باقی بمانند
ایسنا
حقانیت اسلام ناب محمدی در روز مباهله اثبات شد
خبرگزاری دفاع مقدس
«مباهله» سند حقانیت اهل بیت (علیهم السلام)
شبستان
«مباهله» سند حقانیت اسلام و اهل بیت
عقیق
مباهله؛ سند حقانیت اسلام و اهل بیت(ع)
ایکنا
«مباهله» سند حقانیت اسلام و اهل بیت (ع)
هم اندیشی
اگر غدیر را نفهمیم، فلسفه انتظار برای ما بی معنا می شود
ایکنا
رسانه های دشمن با حکومت حضرت علی(ع) چه کردند؟
ایسنا
کم کاری در پرداختن به زندگی امام حسن مجتبی (ع) 
شبستان
حواریون یا اصحاب واقعی پیامبران از شاخص های خوبی در روز قیامت هستند
شبستان
معرفی اولین بانوی مسلمان به سبک «رمان یوما»
رسانیوز
شخصیت حضرت خدیجه(س) به دختران نوجوان معرفی شد/ نگاهی به نقاط قوت کتاب «یوما»
خبرگزاری حوزه
منظومه فکری رهبر معظم انقلاب در حوزه زندگی زنان کاملا استثنایی است
رسانیوز
آزاد کردن کنیز با هدیه دسته گل به امام حسن(ع)/چرا حضرت علی(ع) در نامگذاری امام حسن(ع) تامل کرد؟
شبستان
نفحاتی از زندگی امام حسن مجتبی(ع)
شیرازه
میلاد مظهر صبر و کرامت امام حسن مجتبی(ع) مبارک + فیلم
صدا و سیما
ثواب آموزش قرآن به فرزند با چیزی در دنیا قابل مقایسه نیست
شبستان
ولادت سبط اکبر خاتم الانبیا (ص)
اتاق خبر
تقویم تاریخ؛ از میلاد کریم اهل بیت (ع) تا عقب نشینی تحقیرآمیز نیرو های آمریکایی از ویتنام
میزان
اخبار مرتبط
bltشبستان : داعش و طالبان محصول تنزل عنوان امیرالمومنین هستند/ مبارزه منفی اهل بیت(ع) برای احقاق حق امیر(ع)
bltآنا نیوز : لزوم تاکید بر نقش زنان در کربلا و ترویج مباحث قیام عاشورا
bltآنا نیوز : نقش زنان در کربلا و ادامه مباحث قیام عاشورا اساسی است
bltشبستان : مبارزه امام سجاد(ع) پنهانی و از طریق دعا و گریه بر مصائب کربلا بود
bltایکنا : غایت شناسی تربیتی امام حسین(ع) قبل از واقعه عاشورا
bltایرنا : سمنان در عاشورای حسینی غرق در ماتم و عزا
bltمشرق نیوز : امام حسن(ع) با معاویه صلح نکرد، بلکه قرارداد ترک مخاصمه را امضا کرد
bltمهر نیوز : شکست بنی امیه از دختربچه سه ساله خرابه نشین/ شباهت یزید و ترامپ
bltتسنیم : یادداشت|گزارشی از زندگانی امام حسین (ع) بر اساس دانشنامه فاطمی
bltمهر نیوز : محوریت گفتمانی هیئات محرم خانواده و الزامات آن است
bltشبستان : مباهله معیاری برای تشخیص رهبران الهی
bltتسنیم : استدلال امام رضا(ع) درباره شان نزول مباهله
bltتسنیم : مباهله سند قطعی حقانیت اسلام و اهل بیت (ع) است
bltرهیاب نیوز : روز مباهله چه روزی است؟
bltصدا و سیما : روز مباهله، گواهی بر حقانیت پیامبر اسلام(ص)
bltصدا و سیما : مُباهله رویداد ماندگار تاریخ اسلام
bltخبرگزاری حوزه : مباهله سند حقانیت امیرالمومنین قبل از اعلان عمومی در غدیر است
bltخبرگزاری حوزه : روز مباهله غدیر دوم است
bltصدا و سیما : تقویم تاریخ؛ از انفجار بندر بیروت تا حمله آمریکا به ویتنام
bltشبستان : روز «مباهله» اثبات حقانیت امامت و نبوت در تاریخ اسلام است
bltایرنا : درس هایی از مباهله برای جامعه امروز
bltایسنا : وقایع تاریخی اسلام نباید در حد یک داستان باقی بمانند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : حقانیت اسلام ناب محمدی در روز مباهله اثبات شد
bltشبستان : «مباهله» سند حقانیت اهل بیت (علیهم السلام)
bltعقیق : «مباهله» سند حقانیت اسلام و اهل بیت
bltایکنا : مباهله؛ سند حقانیت اسلام و اهل بیت(ع)
bltهم اندیشی : «مباهله» سند حقانیت اسلام و اهل بیت (ع)
bltایکنا : اگر غدیر را نفهمیم، فلسفه انتظار برای ما بی معنا می شود
bltایسنا : رسانه های دشمن با حکومت حضرت علی(ع) چه کردند؟
bltشبستان : کم کاری در پرداختن به زندگی امام حسن مجتبی (ع) 
bltشبستان : حواریون یا اصحاب واقعی پیامبران از شاخص های خوبی در روز قیامت هستند
bltرسانیوز : معرفی اولین بانوی مسلمان به سبک «رمان یوما»
bltخبرگزاری حوزه : شخصیت حضرت خدیجه(س) به دختران نوجوان معرفی شد/ نگاهی به نقاط قوت کتاب «یوما»
bltرسانیوز : منظومه فکری رهبر معظم انقلاب در حوزه زندگی زنان کاملا استثنایی است
bltشبستان : آزاد کردن کنیز با هدیه دسته گل به امام حسن(ع)/چرا حضرت علی(ع) در نامگذاری امام حسن(ع) تامل کرد؟
bltشیرازه : نفحاتی از زندگی امام حسن مجتبی(ع)
bltصدا و سیما : میلاد مظهر صبر و کرامت امام حسن مجتبی(ع) مبارک + فیلم
bltشبستان : ثواب آموزش قرآن به فرزند با چیزی در دنیا قابل مقایسه نیست
bltاتاق خبر : ولادت سبط اکبر خاتم الانبیا (ص)
bltمیزان : تقویم تاریخ؛ از میلاد کریم اهل بیت (ع) تا عقب نشینی تحقیرآمیز نیرو های آمریکایی از ویتنام
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.