پول های دیجیتال در ایران به کجا می رسند؟ | نظر وزیر ارتباطات درباره آینده رمزارزها

پول های دیجیتال در ایران به کجا می رسند؟ | نظر وزیر ارتباطات درباره آینده رمزارزها
روزنامه همشهری به تازگی با هدف بررسی موضوع رمزارزها، بحثی چندجانبه را با عنوان «رمزارزها در ایران به کجا می رسند؟» در کلاب هاوس برگزار کرد. این موضوع که با استقبال تعداد جالب توجهی از علاقه مندان و کارشناسان این حوزه روبه رو شد تا بامداد یکشنبه و حدود 4 ساعت ادامه یافت.
پول های دیجیتال در ایران به کجا می رسند؟ | نظر وزیر ارتباطات درباره آینده رمزارزها

ارز دیجیتال به گزارش همشهری آنلاین، نزدیک به 2300 نفر از مخاطبان این برنامه را در شبکه اجتماعی کلاب هاوس دنبال کردند. از جمله کارشناسانی که در این گفت وگو حضور داشتند، می توان به عباس آشتیانی (رئیس کمیسیون بلاکچین و رمزارز سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور)، رضا قربانی (رئیس کمیسیون فین تک سازمان صنفی رایانه ای تهران)، نیما امیرشکاری (کارشناس بانکداری الکترونیک)، علیرضا کلاهی (عضو هیأت مدیره اتاق بازرگانی ایران)، علی میزانی، سهیل نیکزاد، سعید خوشبخت و مهدی عبادی به عنوان کارشناسان و فعالان این حوزه اشاره کرد؛ همچنین بسیاری دیگر از جمله تریدرها، ماینرها و معامله گران در این گفت وگو به بیان دغدغه های خود در این حوزه پرداختند.

دقایقی بعد از شروع برنامه هم محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به این جمع اضافه شد تا بحث به گونه ای ادامه یابد که منتقدان به عملکرد دولت در حوزه رمزارزها، به طور مستقیم مشکلات و موانع موجود را با وزیری که به نوعی متولی اقتصاد دیجیتال کشور است، در میان بگذارند. تلاش همکاران تحریریه همشهری برای دعوت از مسئولان و کارشناسان بانک مرکزی برای حضور در این گفت وگو ناکام ماند. اما همشهری آمادگی دارد این موضوع را از نگاه بانک مرکزی هم بررسی کند.

آذری جهرمی: رمزارزها سرانجام در ایران هم فراگیر می شوند محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این گفت وگوی چندجانبه گفت: تکنولوژی بلاکچین، بانک های مرکزی را از بین نمی برد، بلکه جایگزین تراست می شود.

به عبارت دیگر، بلاکچین مرجع تراست را جابه جا می کند و در این میان بانک مرکزی جایگاه خود را حفظ خواهد کرد. آذری جهرمی به اغراق های صورت گرفته در مورد تأثیر رمزارزها بر تحریم اشاره کرد و ادامه داد: گاهی در مورد این فرایند بزرگ نمایی می شود، به طوری که بارها شنیده ایم که با استفاده از رمزارزها می توان تحریم ها را دور زد. درحالی که کشور ما در لیست سیاه تحریم ها قرار دارد. البته شاید بتوان برخی معاملات خرد را از این طریق انجام داد، اما نمی توان در حوزه های کلان و خرید و فروش های گسترده از رمزارزها برای دور زدن تحریم ها بهره برد.

با این حال، وزیر ارتباطات در این گفت وگو معتقد بود که رمزارزها با کمی تأخیر (lag) در کشور ما فراگیر می شود و ما باید در این زمینه خلاق و ریسک پذیر عمل کنیم. آذری جهرمی با اشاره به سیاستگذاری های فعلی در زمینه ارزهای دیجیتال و تأکید بر اینکه سیاستگذاری های محافظه کارانه به معنای ناآگاهی سیاستگذاران از حوزه رمزارزها نیست، گفت: اگرچه سیاستگذاران پولی کشور محافظه کارانه و دست به عصا در این زمینه حرکت می کنند، اما باید این محافظه کاری را به رسمیت شناخت و برای آن راه حل ارائه داد. با این حال، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، زیرزمینی شدن این صنعت را انکار نکرد و بر این باور بود که بسیاری از مردم در خانه ها، کارخانه ها و مزارع کشاورزی مشغول به استخراج رمزارز هستند.

آذری جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این اتفاق(فراگیری رمزارزها) خواهد افتاد. بنابراین مردم نه باید به آن به عنوان مدینه فاضله نگاه کنند و نه از وارد شدن به این حوزه بهراسند.

ضرورت آموزش عباس آشتیانی، رئیس کمیسیون رمزارز سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، هم در این بحث داغ گفت: حاکمیت باید موضوع آموزش به مردم را توسعه دهد، چراکه ما شاهد رشد قارچ گونه سوءاستفاده گرها هستیم.

آشتیانی با اشاره به این که آمریکا سال هاست با چاپ پول بدون پشتوانه در حال تحمیل تورم خود به همه دنیاست، ادامه داد: رمزارزها، برای ثروت آفرینی و ارزش آفرینی بسیار مفید هستند و ما نباید با محروم شدن از مزایای آن، اقدام به خودتحریمی کنیم.

کارگروه های بررسی رمزارزها نیما امیرشکاری، کارشناس بانکداری الکترونیک، هم در پاسخ به این سؤال که آیا برخورد حاکمیت درخصوص رمزارزها مطابق با روندهای جهانی است، گفت: این موضوع در بانک مرکزی مطرح شده و در حال بررسی است. بانک مرکزی کارگروه های بسیاری در این حوزه دارد و آنها درحال فعالیت در این زمینه هستند.

امیرشکاری با اشاره به این که حاکمیت به دنبال آن است که مزایای این حوزه را جذب و مضرات ارزهای دیجیتال را دفع کند، ادامه داد: مردم انتظار دارند که بانک مرکزی از معاملات پولی آنها مراقبت کند، اما بانک مرکزی اکنون ابزاری برای مراقبت از پول های مردم در این حوزه ندارد.

سیاستگذاری و ساماندهی همچنین علی رضا کلاهی صمدی، به عنوان فعال اقتصادی و عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران بر این باور بود، از آنجا که ما برق مازاد داریم، این انرژی می تواند به ماینینگ اختصاص یابد، اما با تعرفه های بالا، این حوزه به سمت زیرزمینی شدن سوق یافته است.

کلاهی با اشاره به اینکه این حوزه، سازماندهی مناسبی نشده است، ادامه داد: باید استخراج ارزهای دیجیتال به جای درست و زمان درست هدایت شود. بنابراین موضوع پیک مصرف برق و استفاده از برق شهری از موضوعات بااهمیت به شمار می رود که باید به آن توجه شود.

کلاهی با تأکید بر این که برخورداری از یک سیاست منطقی در این عرصه ضرورت دارد، معتقد است که علت فرار سرمایه، ارزهای دیجیتال نیستند و اگر سیاست درستی در پیش می گرفتیم، اکنون حجم ماینینگ بسیار بالایی داشتیم.

دنیا چه می کند؟ علی میزانی اسکویی، مدیرعامل شرکت فیکاس سوئیس، هم در کلاب همشهری گفت: کشورهای مختلف با حوزه رمزارزها برخوردهای متفاوتی دارند.

میزانی اسکویی با اشاره به مشاهدات خود از تجربیات کشورهای دیگر ادامه داد: دنیا به این نتیجه رسیده که رمزارزها، آینده اقتصاد جهان هستند. به گفته او، قوانین دقیقی در این زمینه در سوئیس وجود دارد که البته قوانین جدیدی هم نیست.

این فعال حوزه رمزارز معتقد است که دولت سوئیس با این قضیه به طور عقلانی و با دید باز عمل می کند و فضای مناسبی برای کارآفرین ها ایجاد کرده است.

میزانی با اشاره به این که دولت سوئیس در مقایسه با بسیاری از دولت ها محافظه کارتر است، ادامه داد: شاید بگویید سوئیس، کشور متفاوتی است، اما اگر تهدیدی برای مردم در این کشور وجود داشت، حتما دولت سوئیس چنین فضایی برای این کار ایجاد نمی کرد. اگر صحبت از حمایت از مردم، خروج ارز و محافظه کاری باشد، دولت سوئیس باید خیلی محتاط تر از سایر کشورها عمل کند.

به گفته او، این بازار می تواند فرصت مغتنمی برای کشور فراهم کند و بی توجهی، تحت عنوان محافظه کاری، می تواند خسارات بسیاری برای کشور به همراه داشته باشد.

میزانی با تأکید بر این که رمزارزها برای کشور ارزآوری دارد، معتقد است که ما باید کار را برای جوانان کشور تسهیل کنیم، نه اینکه خود را کنار بکشیم یا مسئولیت را متوجه دیگران کنیم.

جاماندن بانک مرکزی رضا قربانی، رئیس کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، هم گفت: رمزارز ابزار پولدار شدن یا دور زدن تحریم ها و خروج ارز از کشور نیست.

قربانی با تأکید بر اینکه ساختار بانکی کشور مشکل دارد، ادامه داد: ما یک رگولاتوری(بانک مرکزی) داریم که از مردم جا مانده و حاضر نیست از عملکردش دفاع کند.

قربانی با اشاره به این که دولت باید قبول کند بازاری تشکیل شده که با روش های قدیمی نمی توان بر آن نظارت کرد، گفت: این موضوع 3 راس دارد؛ مردم، کسب وکارها و رگولاتورها که دراین میان بانک مرکزی نمی خواهد به این حوزه ورود کند.

حوزه ای برای سرمایه گذاری های خرد سهیل نیکزاد هم که علاقه مند است به عنوان بیت کوینر معرفی شود، در کلاب همشهری حاضر شد و گفت: بازار ارزهای دیجیتال می تواند جایی برای سرمایه گذاری های خرد مردم باشد. موضوع بازار رمزارزها خیلی فراگیرتر از موضوعات اقتصادی است که نهادهای دولتی می خواهند برای ما تعیین کنند. در این خصوص بهتر است پروژه بیت کوین را با پروژه ریال مقایسه کنید تا موضوع بیشتر روشن شود.

نبود شفافیت با این حال، این مباحثه و گفت وگو با نقطه نظرات دیگری هم همراه بود. به عنوان مثال، سعید خوشبخت، از کارشناسان حوزه رمزارز با اشاره به اینکه این بازار دست کسانی است که اجازه شفافیت در آن را نمی دهند، گفت: مردم پس از تجربه بازارهای مختلف مثل مؤسسات اعتباری، بورس و... حالا به بازار ارزهای دیجیتال رسیده اند.

او با تأکید بر این که، رفتاری که اکنون از بسیاری از مردم شاهد هستیم، همان «سندروم پوست موز» است، ادامه داد: این اصطلاح ارجاع به لطیفه ای دارد که یک نفر پوست موزی را روی زمین دید و گفت، ای وای، دوباره باید زمین بخورم.

خوشبخت با این حال تأکید کرد که اگر مردم قصد ورود به سرمایه گذاری در این حوزه را دارند، حتما با آگاهی و دانش کافی اقدام کنند.

کد خبر 597597 برچسب ها

کلیدواژه های این خبر
رایانه   تورم   کارخانه ها   آمریکا   اتاق بازرگانی   کارانه   خرید آنلاین   بانکداری الکترونیک   روزنامه همشهری   وزیر ارتباطات   سیاستگذاری   معامله گران   دیجیتال   لیست سیاه   همشهری   نیما امیرشکاری   محافظه کاری   تراست   آذری جهرمی   نظام صنفی رایانه ای   هاوس   تکنولوژی بلاکچین   عملکرد دولت   بانک مرکزی   صنعت   آنلاین   شبکه های اجتماعی   دور زدن تحریم   اقتصاد دیجیتال  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «همشهری آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
کند شدن رشد اقتصاد آمریکا درد سر جدید دولت بایدن
تسنیم
دیجی کالا در سالی که گذشت؛ نگاهی به آمار و ارقام دیجی کالا در سال 1399
خبرآنلاین
خبر خوش برای خودروسازان ایرانی/ بدبینی بازار طلا به شکستن یک طلسم/ قیمت جوجه یک روزه رکورد زد/ آپارتمان 50 متری در تهران چند؟
تابناک
نگرانی از طالبان دلار را صعودی کرد!
همشهری آنلاین
سلاطین کریپتو، دو مستند بیت کوین: پایان پولی که ما می شناسیم و بانکداری بیت کوین
دنیای اقتصاد
دلار آرام گرفت؟
تیک نیوز
آینده «توسعه اقتصاد دیجیتال» باید در اولویت وزیر ارتباطات باشد
شعار سال
وزیر ارتباطات آینده «توسعه اقتصاد دیجیتال »را اولویت کاری قرار دهد
ایران آنلاین
وزیر ارتباطات، آینده «توسعه اقتصاد دیجیتال» را اولویت کاری قرار دهد
ایرنا
سه بالابر قیمت دلار
راه امروز
روایت سه سال تحریم ارزی ایران
پانا
از شهرهای بزرگ تا محروم ترین روستاها
همشهری آنلاین
شرکتهای فناوری تحت چه شرایطی در انگلستان مسدود می شوند
مهر نیوز
محدودیت فضای مجازی و چالش اقتصادی بزرگ در کشور
شعار سال
واکنش آذری جهرمی به طرح مجلس درباره فضای مجازی
صدای ایران
ارزش دلار کاهش یافت
پارسینه
تورم بالای آمریکا، وال استریت را در شوک فرو برد
ایسنا
دور زدن تحریم صرافی باینانس
آی تی رسان
معامله خودرو با رمزارز، شایعه یا واقعیت؟
ایرنا
توصیه های ایلان ماسک به معامله گران ارزهای دیجیتالی
همشهری آنلاین
روز های اوج دوج کوین
فرارو
با ویپاد بانک را با خود همراه کنید
صبا ایران
آقای جهانگیری روی حرفتان هستید؟ وقت عوض شدنتان نگذشته؟!
شعار سال
نامه وزارت اطلاعات و بی توجهی جهرمی به هشدار در مورد کلاب هاوس
پایداری ملی
نامه وزارت اطلاعات درباره «کلاب هاوس»/ بی توجهی جهرمی به هشدارها
تابش کوثر
به خاطر مردم در دولت ماندم/ شرم می کنیم دستاوردهایمان را بگوییم/ اگر ما رای ندهیم، مافیا روی کار می آید/ در بیان اشکالات دولت قبل کوتاهی کردیم/ نمی دانم اتهام برادرم چیست/ دلار جهانگیری به من ربطی نداشت/ گرانی ها تقصیر دولت نیست/ در ماجرای بنزین بی تقصیرم/ زندگی من پاک است
598
پول های دیجیتال در ایران به کجا می رسند؟
شعار سال
ارزش دلار جهانی مجددا کاهش یافت
ایران اکونومیست
دلار باز هم عقب رفت
ایسنا
دلار ارزان شد
دنیای اقتصاد
تداوم افت ارزش دلار در بازار
آوای خزر
دلار کانال 91 واحدی را هم از دست داد
آفتاب
دلار باز هم عقب نشست
همشهری آنلاین
صنعت نمایشگاهی با ابزارهای فناوری اطلاعات دچار تحول شد
اقتصادگردان
برخط جهان فناوری 21 آوریل را دنبال کنید
آی سی تی پرس
جریمه روزانه «50میلیاردی» در انتظار اپراتور های متخلف
تابناک
صعود ملایم قیمت طلای جهانی
همشهری آنلاین
خرید ارز دیجیتال و پرفکت مانی از بیت مهر
ساعت 24
رمز ارزها، مقصد جدید سرمایه های خرد
خبر خودرو
تلاش 48 شرکت دانش بنیان و خلاق برای توسعه خدمات پزشکی و دارویی دیجیتال
خبرگزاری دانشجو
اخبار مرتبط
bltتسنیم : کند شدن رشد اقتصاد آمریکا درد سر جدید دولت بایدن
bltخبرآنلاین : دیجی کالا در سالی که گذشت؛ نگاهی به آمار و ارقام دیجی کالا در سال 1399
bltتابناک : خبر خوش برای خودروسازان ایرانی/ بدبینی بازار طلا به شکستن یک طلسم/ قیمت جوجه یک روزه رکورد زد/ آپارتمان 50 متری در تهران چند؟
bltهمشهری آنلاین : نگرانی از طالبان دلار را صعودی کرد!
bltدنیای اقتصاد : سلاطین کریپتو، دو مستند بیت کوین: پایان پولی که ما می شناسیم و بانکداری بیت کوین
bltتیک نیوز : دلار آرام گرفت؟
bltشعار سال : آینده «توسعه اقتصاد دیجیتال» باید در اولویت وزیر ارتباطات باشد
bltایران آنلاین : وزیر ارتباطات آینده «توسعه اقتصاد دیجیتال »را اولویت کاری قرار دهد
bltایرنا : وزیر ارتباطات، آینده «توسعه اقتصاد دیجیتال» را اولویت کاری قرار دهد
bltراه امروز : سه بالابر قیمت دلار
bltپانا : روایت سه سال تحریم ارزی ایران
bltهمشهری آنلاین : از شهرهای بزرگ تا محروم ترین روستاها
bltمهر نیوز : شرکتهای فناوری تحت چه شرایطی در انگلستان مسدود می شوند
bltشعار سال : محدودیت فضای مجازی و چالش اقتصادی بزرگ در کشور
bltصدای ایران : واکنش آذری جهرمی به طرح مجلس درباره فضای مجازی
bltپارسینه : ارزش دلار کاهش یافت
bltایسنا : تورم بالای آمریکا، وال استریت را در شوک فرو برد
bltآی تی رسان : دور زدن تحریم صرافی باینانس
bltایرنا : معامله خودرو با رمزارز، شایعه یا واقعیت؟
bltهمشهری آنلاین : توصیه های ایلان ماسک به معامله گران ارزهای دیجیتالی
bltفرارو : روز های اوج دوج کوین
bltصبا ایران : با ویپاد بانک را با خود همراه کنید
bltشعار سال : آقای جهانگیری روی حرفتان هستید؟ وقت عوض شدنتان نگذشته؟!
bltپایداری ملی : نامه وزارت اطلاعات و بی توجهی جهرمی به هشدار در مورد کلاب هاوس
bltتابش کوثر : نامه وزارت اطلاعات درباره «کلاب هاوس»/ بی توجهی جهرمی به هشدارها
blt598 : به خاطر مردم در دولت ماندم/ شرم می کنیم دستاوردهایمان را بگوییم/ اگر ما رای ندهیم، مافیا روی کار می آید/ در بیان اشکالات دولت قبل کوتاهی کردیم/ نمی دانم اتهام برادرم چیست/ دلار جهانگیری به من ربطی نداشت/ گرانی ها تقصیر دولت نیست/ در ماجرای بنزین بی تقصیرم/ زندگی من پاک است
bltشعار سال : پول های دیجیتال در ایران به کجا می رسند؟
bltایران اکونومیست : ارزش دلار جهانی مجددا کاهش یافت
bltایسنا : دلار باز هم عقب رفت
bltدنیای اقتصاد : دلار ارزان شد
bltآوای خزر : تداوم افت ارزش دلار در بازار
bltآفتاب : دلار کانال 91 واحدی را هم از دست داد
bltهمشهری آنلاین : دلار باز هم عقب نشست
bltاقتصادگردان : صنعت نمایشگاهی با ابزارهای فناوری اطلاعات دچار تحول شد
bltآی سی تی پرس : برخط جهان فناوری 21 آوریل را دنبال کنید
bltتابناک : جریمه روزانه «50میلیاردی» در انتظار اپراتور های متخلف
bltهمشهری آنلاین : صعود ملایم قیمت طلای جهانی
bltساعت 24 : خرید ارز دیجیتال و پرفکت مانی از بیت مهر
bltخبر خودرو : رمز ارزها، مقصد جدید سرمایه های خرد
bltخبرگزاری دانشجو : تلاش 48 شرکت دانش بنیان و خلاق برای توسعه خدمات پزشکی و دارویی دیجیتال
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.