از جویشگرهای ایرانی چه خبر؟

از جویشگرهای ایرانی چه خبر؟
جویشگرهای بومی از خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات هستند که اگرچه عمر آنها به یک دهه رسیده است اما رشد چندانی نداشتند و در زمان قطعی اینترنت این مساله آشکار شد، با وجود این، مرورگر بومی دیگری به تازگی به جمع آنها اضافه شده و باید دید استقبال مردم از آن چگونه است و تا چه اندازه می تواند سهمی از جست وجوی ...
از جویشگرهای ایرانی چه خبر؟

موتورهای جست وجوی بومی سهم زیادی در اقتصاد فناوری اطلاعات یک کشور دارند و جویشگرهای ایرانی هم اهمیت خود را از این جهت نشان می دهند. طرح و ایده جست وجوگرهای بومی تقریباً در دوره دوم دولت احمدی نژاد مطرح شد و علت آن هم حلقه تهدیدات و تحریم هایی بود که علیه ایران مطرح می شد. همین مساله نیاز به ایجاد گزینه های داخلی تولیدات و خدمات خارجی را چند برابر می کرد.

در حال حاضر، گوگل، موتور جست وجویی است که نه تنها در کشور مادر خود آمریکا، بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر و حتی در ایران که دود تصمیم های اشتباهی مانند تحریم کسب وکارهای ایرانی به چشم کاربران رفته است، هم مورد استفاده قرار می گیرد. اما کشورهایی هم هستند که از موتورهای بومی خود استفاده می کنند. از جمله چین با بایدو، کره جنوبی با نیور و روسیه با یاندکس که هر کدام کاربران خود را دارند و سهمی از پرس وجوهای روزانه را به خود اختصاص داده اند.

همین موضوع موجب شده در ایران هم به فکر داشتن یک موتور جست وجوی بومی بیفتند و حمایت از جویشگرهای بومی بر اساس تهیه و ارائه طرح کسب وکار به تصویب شورای راهبری جویشگر بومی رسید و مقرر شد که مدل های کسب وکار موتورهای جست وجوی «پارسی جو» و «یوز» برای ادامه فعالیت به شورای راهبری ارائه شوند. البته به اذعان مسؤولان، در هیچ کجای دنیا، جویشگر بومی با هدف پر کردن جای گوگل و یاهو راه اندازی نمی شود و جویشگرهای بومی هدف دیگری را دنبال می کنند که پاسخگویی به نیازهای کاربران بومی است و با توجه به اطلاعاتی که سرویس های بومی دارند، از یک ابزار بومی بهتر از یک ابزار بین المللی برمی آید.

توسعه خدمات متنوع مطابق با نیازهای بومی و محلی، افزایش درآمد ملی از طریق کسب درآمد جویشگر بومی، ترویج و گسترش فرهنگ ایرانی-اسلامی در فضای مجازی، کمک به ایجاد مزیت رقابتی برای جویشگر بومی نسبت به رقبای غیربومی، توسعه زیرساخت های تولید و ارائه خدمات و محتوای جویشگر بومی، توسعه دانش و فناوری جویشگر بومی، حفاظت از اطلاعات و ارتقای امنیت ملی در فضای مجازی و بهره مندی از گزارشات ذائقه سنجی کاربران ایرانی برای ارتقای خدمات فضای مجازی از ضرورت ها و اهداف کلان جویشگرهای بومی عنوان شده است.

قطعی اینترنت و آشکار شدن ناکارآمدی جویشگرهای بومی

با وجود این و در قطعی اینترنت جهانی یکی از نرم افزارهای پایه که روی بستر شبکه ملی اطلاعات قرار دارد و باید بتواند در چنین شرایطی به مردم سرویس ارائه دهد، موتور جست وجوی ملی است. اما در مدت 10 روزه قطعی اینترنت جهانی در سال 1398، موتور جست وجوهای ملی از جمله پارسی جو و یوز وقتی با افزایش ناگهانی حدودا 200 برابری کاربران مواجه شدند، نتوانستند پاسخگوی این خیل عظیم باشند که پیش از این از موتورجست وجوهای خارجی مانند گوگل، بینگ و... استفاده می کردند.

سیدابوالحسن فیروزآبادی پس از آن درباره تکلیف وضعیت موتورهای جست وجو به وزارت ارتباطات با وجود ناکارآمدی جویشگرهایی مانند پارسی جو اظهار کرد: این وظیفه آن ها نیست، بلکه مسوولیت است و باید مسوولیت بپذیرند. آن ها گفته بودند از پروژه های تحقیقاتی در موتور جست وجو حمایت می کنیم، اما این که این ابزار بتواند کلیت نیاز مردم را تامین کند، اتفاق نیفتاد و در حادثه قطعی اینترنت شاهد بودیم مردم نمی توانستند آدرس داروخانه، بلیت پرواز، بانک و فرودگاه را پیدا کنند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: به خصوص کسب وکارهای کوچک که مورد نیاز مردم بود، خیلی لطمه خوردند و این نشان داد که ما باید مرکزیتی در حوزه مسوولیت پذیری داشته باشیم و نیازهای اطلاعاتی مردم درباره خدماتی که در شبکه ملی وجود دارد، باید برطرف شود. البته این به معنای تصدی گری نیست و فارغ از جویشگرهایی مانند یوز و پارسی جو، حداقل وظیفه ای که در یک موتور جست وجو می بینیم این است که نیاز مردم را تامین کند.

مرورگر ذره بین آغاز به کار کرد

در حال حاضر در حالی که پارسی جو و یوز در سکوت به کار خود ادامه می دهند و به نظر می رسد بار عظیم پرسش های کاربران هم با وجود گوگل از دوش آنها برداشته شده، به تازگی هم مرورگر ذره بین آغاز به کار کرده و فیروزآبادی نیز چندی پیش با اشاره به راه اندازی مرورگر بومی ذره بین گفت: این موتور جست وجو از قابلیت های محلی خوبی برخوردار است و امیدواریم بخش بزرگی از نیازهای مردم را به مراتب از مرورگرهای خارجی بهتر تامین کند.

کارشناسان معتقدند مشکل عمده جویشگرهای بومی نه سخت افزاری است و نه نرم افزاری. چون امکان خرید سخت افزاری از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد و از لحاظ نرم افزاری نیز جویشگرهای بومی به رشد قابل قبولی رسیده اند. مشکل اصلی این است این جویشگرها هنوز از سوی مردم مورد پذیرش قرار نگرفته و مردم ترجیح می دهند به جای جویشگرهایی که دارای محدودیت در ارائه محتوا و دقت پایین تری است از جستجوگرهای خارجی مانند گوگل و بینگ استفاده کنند.

از طرفی اینکه چطور می توان استفاده از موتور جست وجو را رواج داد، برخی معتقدند باید دانش آموزان را مجبور کرد تا اطلاعات خود را از موتورجست وجوی های داخلی پیدا کنند، کارمندان اداره ها که کار تحقیقاتی انجام نمی دهند را ملزم کرد تا از موتور جست وجوهای داخلی برای جست وجوی مطالب فارسی استفاده کنند.

از سوی دیگر باید برای جویشگرهای بومی کسب وکار تولید شود و دولت می تواند از این موتورهای جست وجو، داده بخرد. مثلاً اگر دانش آموزان در جست وجوگر داخلی سرچ کنند، مشخص می شود که دانش آموزان ما به دنبال چه نوع داده هایی هستند و می توان آن داده ها را خرید و برای متون درسی، پرورشی و برنامه ریزی استفاده کرد.

ازطرف دیگر، برای تشویق به مراجعه کاربر به جویشگر، باید محتوایی در آن وجود داشته باشد و در مقابل، با قرار گرفتن محتوا، کاربر بیشتری مراجعه می کند و این موارد رابطه مستقیمی با هم دارند. طبیعی است که جویشگر از همان روز اول نمی تواند پاسخگوی تعداد زیادی از کاربران در زمینه ارائه محتوا باشد. اما درشرایطی که محتوا و ظرفیت ارتقا پیدا کند، قطعا مراجعه مردم هم افزایش می یابد. درچنین شرایطی جویشگر بومی باید مزیت هایی داشته باشد که اگر به اطلاع کاربر برسد، کاربر اساسا از اول ترجیح دهد که به جای مراجعه به گوگل، موضوع مورد نظر خود را در جویشگر داخلی جست وجو کند./ایسنا


کلیدواژه های این خبر
گوگل   مرورگر   موتور   اینترنت   داروخانه   آمریکا   روسیه   کره جنوبی   کسب درآمد   کسب وکار   جویشگر   پارسی جو   ناکارآمدی   دانش و فناوری   غیربومی   یاهو   موتور جست وجوی ملی   چین   درآمد   فضای مجازی   امنیت ملی   فناوری اطلاعات   شورای عالی فضای مجازی   وبا   دولت احمدی نژاد   شبکه ملی اطلاعات   کاربران   قطعی اینترنت  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایران آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
توسعه کسب وکارهای اینترنتی، تحقق شبکه ملی اطلاعات را راحت تر می کند/ دولت های قبلی طرح های مهم فناوری را نیمه کاره رها کردند
آنا نیوز
50 میلیون ایرانی در شبکه های اجتماعی حضور دارند
ایران اکونومیست
شبکه ملی اطلاعات را در 4 سال اجرایی می کنم/ وقتی من یک پیام را در داخل کشور ارسال می کنم چرا بسته های اطلاعاتی آن باید به آلمان و آمریکا برود؟
رویداد 24
عنابستانی: شبکه ملی اطلاعات کِی راه می افتد؟
ساعت 24
وزیر ارتباطات، آینده «توسعه اقتصاد دیجیتال» را اولویت کاری قرار دهد
ایرنا
«ذره بین» قرار است جایگزین گوگل باشد؟
ایسنا
اگر اینترنت محدود یا مسدود شود
قلم نیوز
محدود سازی اینترنت در خلا شفافیت
روزنامه شرق
کلاهبرداری با عنوان عرضه تجهیزات و اکانت اینترنت ماهواره ای
سیتنا
هشدار پلیس درباره کلاهبرداری با عنوان «عرضه تجهیزات و اکانت اینترنت ماهواره ای»
آفتاب
هشدار درباره کلاهبرداری «عرضه تجهیزات و اکانت اینترنت ماهواره ای»
صدا و سیما
از اینترنت بدون فیلتر تا هزینه اینترنت ماهواره ای برای کاربران ایرانی
خرداد نیوز
اینترنت ماهواره ای به ایران می رسد؟
پول نیوز
اینترنت بدون فیلتر از شهریور می آید؟/ هزینه اینترنت ماهواره ای برای کاربران ایرانی
آفتاب
غوغای طرح صیانت از فضای مجازی در گوگل و سوال هایی که ترند می شوند؛ اینترنت چین و روسیه چگونه است؟ / اینترنت iot چیست؟ / اگر اینترنت ملی شد چه کنیم؟
تابناک
500 هزار نفر خواستار توقف محدودیت بیشتر برای اینترنت شدند
اعتدال
میراث دولت دوازدهم برای وزیر بعدی ارتباطات چیست
ساعت 24
شبکه ملی اطلاعات سبب خودکفایی صددرصدی در تولید سامانه های امنیتی می شود
شعار سال
سبقت چین از آمریکا در کسب درآمد از بازی های رایانه ای
خبرگزاری دانشجو
افزایش کسب درآمد چین از بازی های کامپیوتری
سیتنا
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|سبقت چین از آمریکا در کسب درآمد از بازی های رایانه ای
تسنیم
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|ترک فعل وزیر ارتباطات در توسعه موتور جست وجوی ملی
تسنیم
افزایش سرعت اینترنت تا 10 برابر
سیتنا
چگونه می توان سرعت اینترنت را تا 10 برابر افزایش داد؟
صبحانه با خبر
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|رتبه 134 ایران در سرعت اینترنت/ چگونه می توان سرعت اینترنت را تا 10 برابر افزایش داد؟
تسنیم
جبهه انقلاب دچار لکنت رسانه ای شده است
رادیو گفتگو
جویشگر ملی در دولت تدبیر راه به جایی نبرد
شعار سال
دلایل شکست دولت در پروژه موتور جستجو
پایداری ملی
چرا دولت در پروژه موتور جستجو شکست خورد
مهر نیوز
آشنایی با لایه های شبکه ملی اطلاعات
رسانیوز
از جویشگرهای ایرانی چه خبر؟
ایسنا
«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|تکالیف قانونی وزارت ارتباطات برای توسعه موتور جستجوی ملی
تسنیم
سهم 86 درصدی گوگل از جستجو در فضای مجازی/ درآمد 180 میلیارد دلاری گوگل
تسنیم
پیشنهاد جنجالی کیهان: بهتر است «گوگل» بسته شود!
رویداد 24
کیهان: بعید نیست غرب و آمریکا شبکه های اجتماعی را برای انتخابات پیش رو مدیریت کرده باشد / می خواهند مردم را در تصمیم گیری دچار ابهام کند
ایران آنلاین
نگاه کیهان به شبکه های اجتماعی: بعید نیست غرب و آمریکا شبکه های اجتماعی را برای انتخابات پیش رو مدیریت کرده باشد
خرداد نیوز
کیهان: بعید نیست غرب و آمریکا شبکه های اجتماعی را برای انتخابات پیش رو مدیریت کرده باشد / می خواهند مردم را در تصمیم گیری دچار ابهام کند / جریان مدیریت فضای مجازی با سرنوشت انقلاب گره خورده
انتخاب
نگرانی روزنامه کیهان در رابطه با نقش فضای مجازی در انتخابات
سایت جماران
سرچ مردم در گوگل کیهان را نگران کرد
دنیای اقتصاد
کیهان نگران سرچ مردم در گوگل شد /زور قوه قضائیه نمی رسد
خبرآنلاین
اخبار مرتبط
bltآنا نیوز : توسعه کسب وکارهای اینترنتی، تحقق شبکه ملی اطلاعات را راحت تر می کند/ دولت های قبلی طرح های مهم فناوری را نیمه کاره رها کردند
bltایران اکونومیست : 50 میلیون ایرانی در شبکه های اجتماعی حضور دارند
bltرویداد 24 : شبکه ملی اطلاعات را در 4 سال اجرایی می کنم/ وقتی من یک پیام را در داخل کشور ارسال می کنم چرا بسته های اطلاعاتی آن باید به آلمان و آمریکا برود؟
bltساعت 24 : عنابستانی: شبکه ملی اطلاعات کِی راه می افتد؟
bltایرنا : وزیر ارتباطات، آینده «توسعه اقتصاد دیجیتال» را اولویت کاری قرار دهد
bltایسنا : «ذره بین» قرار است جایگزین گوگل باشد؟
bltقلم نیوز : اگر اینترنت محدود یا مسدود شود
bltروزنامه شرق : محدود سازی اینترنت در خلا شفافیت
bltسیتنا : کلاهبرداری با عنوان عرضه تجهیزات و اکانت اینترنت ماهواره ای
bltآفتاب : هشدار پلیس درباره کلاهبرداری با عنوان «عرضه تجهیزات و اکانت اینترنت ماهواره ای»
bltصدا و سیما : هشدار درباره کلاهبرداری «عرضه تجهیزات و اکانت اینترنت ماهواره ای»
bltخرداد نیوز : از اینترنت بدون فیلتر تا هزینه اینترنت ماهواره ای برای کاربران ایرانی
bltپول نیوز : اینترنت ماهواره ای به ایران می رسد؟
bltآفتاب : اینترنت بدون فیلتر از شهریور می آید؟/ هزینه اینترنت ماهواره ای برای کاربران ایرانی
bltتابناک : غوغای طرح صیانت از فضای مجازی در گوگل و سوال هایی که ترند می شوند؛ اینترنت چین و روسیه چگونه است؟ / اینترنت iot چیست؟ / اگر اینترنت ملی شد چه کنیم؟
bltاعتدال : 500 هزار نفر خواستار توقف محدودیت بیشتر برای اینترنت شدند
bltساعت 24 : میراث دولت دوازدهم برای وزیر بعدی ارتباطات چیست
bltشعار سال : شبکه ملی اطلاعات سبب خودکفایی صددرصدی در تولید سامانه های امنیتی می شود
bltخبرگزاری دانشجو : سبقت چین از آمریکا در کسب درآمد از بازی های رایانه ای
bltسیتنا : افزایش کسب درآمد چین از بازی های کامپیوتری
bltتسنیم : فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|سبقت چین از آمریکا در کسب درآمد از بازی های رایانه ای
bltتسنیم : فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|ترک فعل وزیر ارتباطات در توسعه موتور جست وجوی ملی
bltسیتنا : افزایش سرعت اینترنت تا 10 برابر
bltصبحانه با خبر : چگونه می توان سرعت اینترنت را تا 10 برابر افزایش داد؟
bltتسنیم : فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|رتبه 134 ایران در سرعت اینترنت/ چگونه می توان سرعت اینترنت را تا 10 برابر افزایش داد؟
bltرادیو گفتگو : جبهه انقلاب دچار لکنت رسانه ای شده است
bltشعار سال : جویشگر ملی در دولت تدبیر راه به جایی نبرد
bltپایداری ملی : دلایل شکست دولت در پروژه موتور جستجو
bltمهر نیوز : چرا دولت در پروژه موتور جستجو شکست خورد
bltرسانیوز : آشنایی با لایه های شبکه ملی اطلاعات
bltایسنا : از جویشگرهای ایرانی چه خبر؟
bltتسنیم : «فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|تکالیف قانونی وزارت ارتباطات برای توسعه موتور جستجوی ملی
bltتسنیم : سهم 86 درصدی گوگل از جستجو در فضای مجازی/ درآمد 180 میلیارد دلاری گوگل
bltرویداد 24 : پیشنهاد جنجالی کیهان: بهتر است «گوگل» بسته شود!
bltایران آنلاین : کیهان: بعید نیست غرب و آمریکا شبکه های اجتماعی را برای انتخابات پیش رو مدیریت کرده باشد / می خواهند مردم را در تصمیم گیری دچار ابهام کند
bltخرداد نیوز : نگاه کیهان به شبکه های اجتماعی: بعید نیست غرب و آمریکا شبکه های اجتماعی را برای انتخابات پیش رو مدیریت کرده باشد
bltانتخاب : کیهان: بعید نیست غرب و آمریکا شبکه های اجتماعی را برای انتخابات پیش رو مدیریت کرده باشد / می خواهند مردم را در تصمیم گیری دچار ابهام کند / جریان مدیریت فضای مجازی با سرنوشت انقلاب گره خورده
bltسایت جماران : نگرانی روزنامه کیهان در رابطه با نقش فضای مجازی در انتخابات
bltدنیای اقتصاد : سرچ مردم در گوگل کیهان را نگران کرد
bltخبرآنلاین : کیهان نگران سرچ مردم در گوگل شد /زور قوه قضائیه نمی رسد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.