وقتی مخاطب برای تماشای کالای فرهنگی سرکیسه می شود | جای خالی نظارت بر تعرفه پلتفرم ها

وقتی مخاطب برای تماشای کالای فرهنگی سرکیسه می شود | جای خالی نظارت بر تعرفه پلتفرم ها
پس از اعتراض های مردمی به افزایش بهای اشتراک دو پلتفرم نماوا و فیلیمو، حال رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی می گوید تخلف هر دو پلتفرم محرز است و رگولاتوری باید نسبت به این موضوع پاسخگو باشد.
وقتی مخاطب برای تماشای کالای فرهنگی سرکیسه می شود | جای خالی نظارت بر تعرفه پلتفرم ها

پلتفرم های پخش فیلم به گزارش همشهری آنلاین به نقل هنرآنلاین، سال هاست پلتفرم های پخش فیلم و سریال در اروپا و امریکا مشغول فعالیت هستند و مخاطبان می توانند با پرداخت مبلغی اندک اشتراک خریده و به تماشای اثار مورد علاقه شان بنشینند، به طوری که نتفلیکس امروز تبدیل به یکی از بسترهای جهانی برای ارائه اثارش شده و با تولید آثار سینمایی و سریال های به نام توانسته با اقبال خوبی مواجه و به یکی از غول های استریم جهان تبدیل شود و حتی در جشنواره های معتبر سینمایی حضور یابد و به رقابت بپردازد.

مشترکان این پلتفرم ها در نقاط مختلف جهان می توانند با پرداخت مبلغی مشخص در قالب های مختلف از خدمات و امکانات این استریم ها استفاده کنند به نحوی که قیمت پلن پرداخت Basic (برای یک کاربر همزمان و با حداکثر کیفیت 480) 8.99 دلار، پلن پرمیم آن (با کیفیت 4k و چهار کاربر همزمان) 18.99 دلار و سومین پلن پرداخت یعنی سرویس استاندارد (برای دو کاربر همزمان و کیفیت 1080) 13.99 دلار است. در واقع مخاطب ایرانی می تواند با پرداخت 456 هزار تومان از این سرویس استفاده کند.

در نقطه مقابل از عمر ورود پلتفرم ها به ایران خیلی نمی گذرد. آرام آرام این پلتفرم ها در دهه 90 آغاز به کار کردند و کم کم به دلیل شرایط توانستند اسم و رسمی برای خود فراهم کنند. با شیوع کرونا پلتفرم ها نیز با استقبال بیشتری از سوی مخاطبان مواجه شدند و حالا مدتی است که عملکرد این پلتفرم ها که به دلیل کم تعداد بودن انحصاری شده اند، با اعتراض مخاطبان روبرو شده است.

آغاز به کار فیلیمو سرویس فیلیمو در بهمن 1393 با نام آپارات فیلیمو آغاز به کار کرد، اما پس از مدت کوتاهی به فیلیمو تغییر نام داد. اولین نسخه از اپلیکیشن فیلیمو در خرداد 1394 برای کاربران اندروید منتشر شد و در اسفند همان سال به رکورد یک میلیون نمایش ویدیو رسید.

براساس توافق صورت گرفته بین فیلیمو و تمامی اپراتورها شرایطی مهیا شد تا اینترنت مصرف شده برای تماشا و دانلود فیلم در سرویس فیلیمو برای کاربران این اپراتورها و تامین کنندگان اینترنت نیم بها محاسبه شود. برمبنای همین توافق مسئولیت پخش آنلاین محتواها به عهده فیلیمو و مسئولیت برقراری ارتباط اینترنتی و نیم بها بودن حجم مصرفی کاربران به عهده اپراتورها گذاشته شد.

این پلتفرم ابتدا با نمایش آثار سینمایی و سریال های ایرانی و خارجی که از صداوسیما و یا در سینما تولید شده اند کار خود را آغاز کرد و رفته رفته دست به تولید اثر زد. نخستین سریالی که با سرمایه گذاری فیلیمو تولید شد«نهنگ ابی» بود که سال 97 با استقبال مخاطبان مواجه شد. پس از آن این روند با ساخت مجموعه «شب های مافیا»،«دیرین دیرین»،«ملکه گدایان»،«خوب،بد،جلف:رادیو اکتیو» و «می خواهم زنده بمانم» ادامه یافت. طبق اعلام رسمی روابط عمومی این پلتفرم، قرار است در سال 1400 هفت سریال با سرمایه گذاری فیلیمو تولید شود و این نشان از موفقیت این سامانه در مقابل جذب مخاطب دارد.

اما رفته رفته پس از آنکه مخاطبان به این پلتفرم اعتماد کردند و از خدمات آن به دلیل خالی بودن شبکه های تلویزیونی از سریال های مناسب و همچنین تعطیلی یک ساله سینماها به دلیل شیوع کرونا به سمت استفاده از اثار فیلیمو و نماوا گرایش نشان دادند، از ابتدای فروردین 1400 به ناگهان دست به افزایش قیمت سرویس های اشتراکی خود زدند که با اعتراض بسیاری از مخاطبانشان مواجه شد. هم اکنون حق اشتراک یک ماهه در پلتفرم «فیلیمو» که در ابتدای سال 99 حدود 35 هزار تومان بود به 99 هزار تومان رسیده و اشتراک 3 ماهه این پلتفرم 297 هزار تومان و 6 ماهه آن 594 هزار تومان است. در همین حال اشتراک «نماوا» برای این مدت زمان ها 59، 149 و 259 هزار تومان تعیین شده است. با این وجود هر کاربر برای عضویت در این پلتفرم ها باید 9 درصد مالیات ارزش افزوده را نیز به حق اشتراک اضافه کند.

افزایش تعرفه ها چرا و چگونه؟ افزایش ناگهانی تعرفه اشتراک پلتفرم های «فیلیمو» و «نماوا» در حالی است که در ایام عید نوروز، تماشای فیلم و سریال از طریق پلتفرم های اینترنتی نمایش خانگی (vod) به یکی از سرگرمی های کاربران تبدیل شده و بارها نیز مسئولان کاربران را به سمت استفاده از پلتفرم های ایرانی و جایگزینی آن ها با شبکه های خارجی دعوت کرده اند. با این حال آن چه که سبب اعتراض کاربران شده این است که هیچ نظارتی بر عملکرد این پلتفرم ها با وجود حمایت های مختلف، صورت نمی گیرد و هیچ گونه شفافیتی در عملکرد آن ها دیده نمی شود. از طرفی بسیاری معتقد هستند که این افزایش قیمت به دنبال افزایش هزینه، امری منطقی است و جزو منطق بازار است. در این زمینه هیچ سازمان یا نهاد یا رگولاتوری نمی تواند دخالت کند چرا که این افزایش قیمت را ما در همه بازارها شاهد بوده ایم. از سوی دیگر اینکه افزایش حق اشتراک صوری است یا واقعی و اگر واقعی است ریشه در حرکات انحصارطلبانه دارد و افزایش دستمزد عوامل تولید به این دلیل است که این عوامل سراغ پلتفرم ها و تهیه کنندگان دیگر نروند و با حذف رقبا نوعی بازار انحصاری ایجاد شود، نیاز به ورود رگولاتور به این حوزه دارد.

در واقع به گفته امیر احمد ذوالفقاری استاد دانشگاه و تحلیلگر اندیشکده حکمرانی دانشگاه شریف در گفتگو با فارس «باید بررسی شود چرا در این حوزه بازار انحصاری و موقعیت مسلط برای تعدادی از پلتفرم ها ایجاد شده که آنها با اتکا به این موضوع حق اشتراک خود را فراتر از هزینه هایشان افزایش داده اند. اگر این موقعیت مسلط به دلیل سرمایه گذاری این پلتفرم ها به وجود آمده باشد و روندی طبیعی باشد که جای بحث و ایرادی نیست. این موضوع هم در ابتدا مشکلی ندارد مشکل از اینجا آغاز می شود که یک ارائه کننده خدمت تبدیل به موقعیت مسلط شود، اما نه به دلیل توانایی و قدرت سرمایه گذاری، بلکه به دلایل دیگر از جمله حمایت حاکمیت و انحصار قانونی و سوءاستفاده از این شرایط. در اقتصاد فرض بر این است که اگر بازار رقابتی وجود داشته باشد و تعداد عرضه کنندگان به اندازه کافی زیاد باشد به گونه ای که نتوانند با هم تبانی کنند رقابت باعث می شود خدمات و محصولات در این بازار با بهترین کیفیت و کمترین هزینه عرضه شود، اما وقتی رقابت در بازار وجود نداشته باشد و یک یا چند عرضه کننده دارای قدرت بازاری برجسته باشند در این شرایط به دلیل نبود رقابت و تسلط بر بازار، عرضه کننده لزومی نمی بیند که کیفیت محصول یا خدمات خود را افزایش دهد یا قیمت را پایین نگه دارد، اتفاقا قیمت را بالا می برد تا سود بیشتری کسب کند. اینجا منافع مصرف کننده به عنوان طرف دیگر بازار، خدشه دار می شود».

حال پس از مطرح شدن اعتراضات مردمی به دلیل افزایش بهای اشتراک این پلتفرم ها، معاونت تنظیم بازار و توسعه کسب و کار ساترا در اطلاعیه ای در واکنش به اعتراضات به گرانی حق اشتراک VOD ها تأکید و عنوان کرد«به عنوان رگولاتور تخصصی این حوزه از ورود به حوزه قیمت گذاری دستوری پرهیز می کند و قیمت گذاری دستوری سرویس ها و خدمات از منظر علمی منسوخ و تجربه شکست خورده ای است. ساترا خود را تنظیم گر توسعه و رقابت در بازار می داند و نه مداخله گر قیمت گذاری خدمات.» بر این اساس نه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) وابسته به وزارت ارتباطات و نه سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) وابسته به صدا و سیما، نظارتی در زمینه تعرفه ها بر تلویزیون های اینترنتی ندارند و به همین دلیل این دو پلتفرم بدون نظارت، به راحتی می توانند بر فضای مجازی حکمرانی می کنند.

محاسبه 100 درصدی تعرفه حالا حجت الاسلام نصرالله پژمانفر،رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر عنوان کرده است که بررسی ها نشان می دهد، دو پلتفرم اشتراک فیلم و یک پیام رسان داخلی در فروش پهنای باند تخلف کرده و 50 درصد هزینه اضافی از مشترکان دریافت کرده اند.

او اظهار داشت: به دنبال این تخلف صورت گرفته از سوی سه مجموعه نماوا، فیلیمو و روبیکا، شکایتی به کمیسیون اصل نود ارائه شد. به این معنی که این پلتفرم ها دریافت حق اشتراک خود از کاربران را صفر کرده، اما از سوی دیگر، هزینه فروش پهنای باند را که باید با تعرفه 50 درصد محاسبه می شد به صورت 100 درصدی محاسبه کرده اند.

وی با بیان اینکه این موضوع مورد شکایت قرار گرفته و سوال این است که به چه مستند قانونی این کار انجام شده و چرا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ارتباط با این موضوع ورود نکرده است، افزود: از این رو ما سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را برای پاسخگویی احضار کردیم. در جلسه پاسخگویی، از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات خواستیم که مستندات خود را در ارتباط با پیگیری مسئله به عنوان متولی و سازمانی که باید حقوق مصرف کنندگان را رعایت کرده و بر مقررات فضای مجازی نظارت داشته باشد، ارائه کند. از آنها خواستیم که توضیح دهند چه اقداماتی انجام داده اند و مستندات خود را در این زمینه ارائه کنند. در این زمینه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نیز به طور شفاهی عنوان کرد که موضوع را به سه مجموعه تذکر داده و در عین حال فقط روبیکا این مسیر را ادامه می دهد که این یک تخلف محرز است.

پژمانفر با بیان اینکه ما نسبت به اینکه این مجموعه ها حق اشتراک خود را به مشترکانشان بخشیده اند نظری نداریم و این حق خودشان بوده و می توانستند این کار را انجام دهند، گفت: تاکید ما این است که 50 درصد اضافه دریافت باید به مشترکان بازگردانده شود و نیز باید مشخص شود که این 50 درصد چه عدد و رقمی است. سوال ما این بوده که چرا سازمان تنظیم مقررات ارتباطات به این سه پلتفرم اجازه داده که پهنای باند را اینگونه محاسبه کنند و چرا این سه مجموعه مجاز به انجام چنین کاری بوده اند. این مسئله قطعاً موجب تفاوت جایگاه این سه مجموعه با باقی مجموعه هایی که در کشور فعالیت می کنند است.

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برداشت ما این است که خلاف قانون صورت گرفته و رگولاتوری باید نسبت به این موضوع پاسخگو باشد، افزود: مقرر شد رگولاتوری ظرف مدت 10 روز گزارشات خود را در این باره ارائه دهد و ما به جمع بندی برسیم.

وی با تاکید بر اینکه رگولاتوری پذیرفته که این تخلف صورت گرفته و تخلف کاملاً محرز شد، ادامه داد: البته سازمان تنظیم مقررات ارتباطات این ادعا را دارد که مجوزی برای افزایش نرخ پهنای باند به این مجموعه ها نداده است. با این حال ما توضیح خواستیم که موضوع روشن شود. اگر هم مجوزی نداده اند باید پیگیری می کردند و مستندات پیگیری ها را نسبت به برخورد با این تخلف باید ارائه کنند. در غیر این صورت هم رگولاتوری مقصر است که نظارت و اعمال نظارت نداشته و هم این پلتفرم ها مقصر هستند.

پژمانفر با بیان اینکه این تخلف در اضافه دریافت مربوط به همه مشترکانی می شود که از این پلتفرم ها استفاده می کردند، در مورد افزایش قیمت بسته های اشتراک نماوا و فیلیمو نیز گفت: این پلتفرم ها اگر قیمت ها را غیرقانونی افزایش داده باشند حتماً با آنها برخورد می شود. مسئولیت رسیدگی به این بخش نیز با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است و آنها نمی توانند نسبت به این موضوع شانه خالی کنند. ما این موضوع را به آنها تذکر دادیم.

حال باید دید پس از دریافت این تذکرات و پس از پایان بررسی ها، آیا این پلتفرم ها مبالغ اضافی دریافت شده را به صاحبانشان باز پس خواهند داد و نظارتی روی این عملکرد انجام خواهد شد و یا همچنان این روند ادامه یافته و مخاطبان در قبال دیدن اثاری که جایشان در تلویزیون ملی خالی است، همچنان باید سرکیسه شوند!

کد خبر 595626

کلیدواژه های این خبر
دانلود   اینترنت   خرداد   سینما   رگولاتوری   اندروید   نتفلیکس   پلت فرم   اسفند   آپارات   نیم بها   جذب مخاطب   اپلکیشن   پخش آنلاین   ویروس کرونا   همشهری   مشغول فعالیت   مجلس شورای اسلامی   فرهنگی   افزایش قیمت   سرمایه گذاری   اروپا   آثار سینمایی   کاربران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «همشهری آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
سریالی که پهنای باند اینترنتی جهان را مختل کرد
پانا
چگونه یک سریال پهنای باند اینترنتی جهان را مختل کرد
ایران آنلاین
چگونه یک سریال اینترنت جهان را مختل کرد؟
تیک نیوز
گره کور سینما باز می شود؟/ نجات سینما بسته به تدبیر و تصمیمی جهادی است
راه دانا
ایجاد بازار نشر داخلی؛ پازل حکمرانی بر فضای مجازی را تکمیل می کند
مرآت نیوز
پردانلودترین اپلیکیشن جهان معرفی شد
افتانا
معرفی سرویس چارخونه پلاس: دسترسی بی نهایت به فیلم، موسیقی و کتاب صوتی
آی تی رسان
دستاوردهای رگولاتوری وزارت ارتباطات در دولت روحانی چه بود؟
زومیت
جایگاه حاکمیت مردم در طرح صیانت
رادیو گفتگو
دانلود اپلیکیشن برقراری ارتباط 1416/1.0.0.2021113801 Microsoft Teams
باشگاه خبرنگاران
جایگاه حاکمیت مردم در طرح صیانت / به جای نفی کردن اصلاح کنیم
ایکنا
معرفی برترین اپلیکیشن های ویژه ماه محرم
آی تی رسان
اکران آنلاین، رودخانه ای که بی محتوا ماند و خشکید/ نگاهی به 3 فیلم درحال اکران در فضای مجازی
آنا نیوز
بهار کسب و کارهای آنلاین در استان ها
همشهری آنلاین
بیانیه انجمن صنفی صدابرداران و صداگذاران سینما، درباره طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی
آریا
واکنش انجمن صدابرداران و صداگذاران سینما به طرح صیانت فضای مجازی
خبرآنلاین
ضرورت اعمال تخفیف از سوی ناشران برای جذب مخاطب به کتاب و کتاب خوانی
میزان
اینستا ایکس چیست؟
خبرگزاری ایلنا
پاسخ به 5 پرسش شایع درباره طرح محدودیت اینترنت/ همه باید احراز هویت شوند؟
آفتاب
گوشی ایرانی، اینترنت ایرانی، اندروید ایرانی
ایران اکونومیست
جزئیات مهم مجلس از طرح جنجالی علیه اینترنت
آرا نیوز
جزئیات مهم از طرح جنجالی مجلس علیه اینترنت/ 5 جایگزین داخلی برای اینستاگرام
رویداد 24
اپراتورها قیمت بسته های اینترنتی را گران کردند
ایران آنلاین
اپراتورها در سایه بی توجهی رگولاتوری قیمت اینترنت را گران کردند
مهر نیوز
رویداد تابستانی «برلیناله» حضوری برگزار می شود
ایرنا
کلاب هاوس به روی کاربران اندروید گشوده شد
عصر ایران
ایران بهشت فیلمسازان اول است
ایکنا
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی: اقدامات حمایتی از کسب و کارهای اینترنتی باید حمایت و الگو شوند
تابناک
تسلط 2 اپراتور موبایل بر اینترنت کشور
همشهری آنلاین
انتخابات 1400 در آینه سواد فضای مجازی
رکنا نت
اپلیکیشن گوگل ترنسلیت رکورد بیش از 1 میلیارد بار دانلود در سراسر جهان را شکست
آی تی رسان
معرفی بهترین بازی های اندروید در سال 2021
مهر نیوز
توییتر در صفحه پشتیبانی خود روش فعال کردن آپلود تصاویر 4K را به اشتراک گذاشت
بولتن نیوز
«کلاب هاوس» چرا محبوب شد؟
راه امروز
تعداد کاربران فعال ماهانه تیک تاک از 732 میلیون نفر عبور کرد
زومیت
پرکاربردترین اپلیکیشن های قرآنی مسلمانان
ایکنا
کمک به تامین معاش از طریق دنیای مجازی
ایرنا
آغاز ثبت نام باشگاه مخاطبان جشنواره جهانی فجر
صدا و سیما
سرگردانی نسل جدید در اینترنت و شبکه های اجتماعی - بخش نخست
خبرگزاری بسیج
صفر تا صد شبکه ای اجتماعی که به سرعت محبوب شد | راهنمای جامع استفاده از کلاب هاوس
همشهری آنلاین
اخبار مرتبط
bltپانا : سریالی که پهنای باند اینترنتی جهان را مختل کرد
bltایران آنلاین : چگونه یک سریال پهنای باند اینترنتی جهان را مختل کرد
bltتیک نیوز : چگونه یک سریال اینترنت جهان را مختل کرد؟
bltراه دانا : گره کور سینما باز می شود؟/ نجات سینما بسته به تدبیر و تصمیمی جهادی است
bltمرآت نیوز : ایجاد بازار نشر داخلی؛ پازل حکمرانی بر فضای مجازی را تکمیل می کند
bltافتانا : پردانلودترین اپلیکیشن جهان معرفی شد
bltآی تی رسان : معرفی سرویس چارخونه پلاس: دسترسی بی نهایت به فیلم، موسیقی و کتاب صوتی
bltزومیت : دستاوردهای رگولاتوری وزارت ارتباطات در دولت روحانی چه بود؟
bltرادیو گفتگو : جایگاه حاکمیت مردم در طرح صیانت
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود اپلیکیشن برقراری ارتباط 1416/1.0.0.2021113801 Microsoft Teams
bltایکنا : جایگاه حاکمیت مردم در طرح صیانت / به جای نفی کردن اصلاح کنیم
bltآی تی رسان : معرفی برترین اپلیکیشن های ویژه ماه محرم
bltآنا نیوز : اکران آنلاین، رودخانه ای که بی محتوا ماند و خشکید/ نگاهی به 3 فیلم درحال اکران در فضای مجازی
bltهمشهری آنلاین : بهار کسب و کارهای آنلاین در استان ها
bltآریا : بیانیه انجمن صنفی صدابرداران و صداگذاران سینما، درباره طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی
bltخبرآنلاین : واکنش انجمن صدابرداران و صداگذاران سینما به طرح صیانت فضای مجازی
bltمیزان : ضرورت اعمال تخفیف از سوی ناشران برای جذب مخاطب به کتاب و کتاب خوانی
bltخبرگزاری ایلنا : اینستا ایکس چیست؟
bltآفتاب : پاسخ به 5 پرسش شایع درباره طرح محدودیت اینترنت/ همه باید احراز هویت شوند؟
bltایران اکونومیست : گوشی ایرانی، اینترنت ایرانی، اندروید ایرانی
bltآرا نیوز : جزئیات مهم مجلس از طرح جنجالی علیه اینترنت
bltرویداد 24 : جزئیات مهم از طرح جنجالی مجلس علیه اینترنت/ 5 جایگزین داخلی برای اینستاگرام
bltایران آنلاین : اپراتورها قیمت بسته های اینترنتی را گران کردند
bltمهر نیوز : اپراتورها در سایه بی توجهی رگولاتوری قیمت اینترنت را گران کردند
bltایرنا : رویداد تابستانی «برلیناله» حضوری برگزار می شود
bltعصر ایران : کلاب هاوس به روی کاربران اندروید گشوده شد
bltایکنا : ایران بهشت فیلمسازان اول است
bltتابناک : عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی: اقدامات حمایتی از کسب و کارهای اینترنتی باید حمایت و الگو شوند
bltهمشهری آنلاین : تسلط 2 اپراتور موبایل بر اینترنت کشور
bltرکنا نت : انتخابات 1400 در آینه سواد فضای مجازی
bltآی تی رسان : اپلیکیشن گوگل ترنسلیت رکورد بیش از 1 میلیارد بار دانلود در سراسر جهان را شکست
bltمهر نیوز : معرفی بهترین بازی های اندروید در سال 2021
bltبولتن نیوز : توییتر در صفحه پشتیبانی خود روش فعال کردن آپلود تصاویر 4K را به اشتراک گذاشت
bltراه امروز : «کلاب هاوس» چرا محبوب شد؟
bltزومیت : تعداد کاربران فعال ماهانه تیک تاک از 732 میلیون نفر عبور کرد
bltایکنا : پرکاربردترین اپلیکیشن های قرآنی مسلمانان
bltایرنا : کمک به تامین معاش از طریق دنیای مجازی
bltصدا و سیما : آغاز ثبت نام باشگاه مخاطبان جشنواره جهانی فجر
bltخبرگزاری بسیج : سرگردانی نسل جدید در اینترنت و شبکه های اجتماعی - بخش نخست
bltهمشهری آنلاین : صفر تا صد شبکه ای اجتماعی که به سرعت محبوب شد | راهنمای جامع استفاده از کلاب هاوس
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.