آقای وزیر! شما مقصرید

آقای وزیر! شما مقصرید
به گزارش شهدای ایران، وقتی یک شبکه اجتماعی جدید وارد یک کشور می شود، واکنش منطقی و معقولِ متولیان فضای سایبری آن کشور چیست؟ طبیعتا ابعاد مختلف این شبکه اجتماعی، مختصات فنی و امنیتی آن و نیز میزان همخوانی اش با قوانین را مورد بررسی قرار می دهند وگام های عملیاتی برای مدیریت آن بر می دارند.
آقای وزیر! شما مقصرید

به گزارش شهدای ایران، وقتی یک شبکه اجتماعی جدید وارد یک کشور می شود، واکنش منطقی و معقولِ متولیان فضای سایبری آن کشور چیست؟ طبیعتا ابعاد مختلف این شبکه اجتماعی، مختصات فنی و امنیتی آن و نیز میزان همخوانی اش با قوانین را مورد بررسی قرار می دهند وگام های عملیاتی برای مدیریت آن بر می دارند.

آقای وزیر! شما مقصرید
در کشور ما چه رویکردی را از سمت متولیان شاهد بودیم؟ کلاب هاوس به عنوان یک پلتفرم گفت وگوی صوتی به صورت آزمایشی عرضه می شود؛ هنوز در فاز آزمایشی است و حتی برای دسته گسترده ای از کاربران که سیستم عامل گوشی هوشمندشان اندروید است، نسخه رسمی وجود ندارد. یعنی علاوه بر نامشخص بودن ابعاد فنی و امنیتی خود این شبکه اجتماعی، هشدارهای متعددی در خصوص نسخه غیررسمی آن وجود دارد.اما وزیر ارتباطات به جای رویکرد منطقی و همراه با تدبیر، به صورت رسمی در این شبکه اجتماعی عضو می شود، وزیرامورخارجه را نیز از طریق اپلیکیشن غیررسمی عضو می کند و با برگزاری یک جلسه مشابه نشست خبری با تیم وزارت امورخارجه، عملا یک فراخوان گسترده برای عضو شدن عمومی در این شبکه را شکل می دهند. این حضور همچنان ادامه پیدا می کند و در رسانه ها به صورت گسترده وزن داده می شود. این روزها هم که شاهد پیگیری مجدانه وزارت ارتباطات برای رفع فوری اختلال هستیم و حتی در صحبت های سخنگوی دولت نیز به یک اولویت تبدیل شده است. در واقع به جای بررسی همه جانبه و مدیریت هوشمندانه در قبال این پلتفرم جدید، شاهد یک شتاب زدگی و عزم جمعی برای گسترش فوری آن هستیم.

فیلترینگ، خروجی سوءمدیریت وزارت ارتباطات به عنوان یکی از نهادهای متولی حکمرانی مجازی است
نتیجه چنین رویکردی مرجعیت دادن به شبکه اجتماعی است که ابعاد فنی و امنیتی آن و نیز میزان انطباقش با قوانین رگوراتوری کشور مشخص نیست و در صورت ایجاد مشکلات جدی امنیتی، تنها راهکاری که پیش روی کشور باقی می گذارد فیلتر آن است.
این همان رویه ای است که در ماجرای تلگرام هم شاهد آن بودیم؛ یک مدیریت ضعیف و منفعلانه از سمت وزارت ارتباطات باعث شد این پیامرسان در قبال حمایت های گسترده دولت ایران(اختصاص CDN، پهنای باند ویژه و تبدیل کردن تلگرام به پیامرسان اصلی کشور) به تعهداتش عمل نکند؛ بستر ارتباطی خود را به یک بحران امنیتی تبدیل کند که در آن گروه های تروریست به راحتی هماهنگ می شدند، کانال های ترویج خشونت شهری و فروش اسلحه آزادانه فعالیت می کردند و با کانال های منتشر کننده محتواهای پورن برخورد خاصی صورت نمی گرفت و کشور را به نقطه ناگزیر فیلتر این پیامرسان برساند. رویکردی که عملا دیگر کارایی خود را برای مدیریت بحران ایجاد شده، از دست داده بود و منجر به شکل گیری یک معضل دیگر یعنی نصب فیلترشکن روی گوشی میلیون ها نفر شد؛ چرا که بواسطه خطاهای مدیریتی فاحش در تعامل با تلگرام از بعد از توافق یادشده، این پیامرسان به یک پلتفرم پرنفوذ و پرکاربر در بین مردم تبدیل شده بود.
در واقع ضعف مدیریتی وزارت ارتباطات در دو دوره اخیر به جای مدیریت هوشمندانه و گرفتن تضمین های کافی قبل از در اختیار قراردادنِ تسهیلات، کشور را به نقطه فیلترینگ آن رساندند.
نگاه دقیق تر به سوءعملکردی که به فیلتر تلگرام ختم شد
دولت در سال 94 به جای اینکه متوجه آسیب های آتی یک پیامرسان خارجی باشد، تصمیم گرفت وارد مذاکره با تلگرام شود؛ آذری جهرمی هنوز وزیر نشده بود که به عنوان نماینده دولت جلسه ای با دوروف مدیر این پیامرسان داشت. مذاکراتی که حتی با وجود سوال رسمی نمایندگان مردم، هیچ گاه مفادش شفاف نشد. بعد از این جلسه بود که سرویس های ویژه ای برای گسترش هرچه بیشتر تلگرام در اختیار آن قرار گرفت؛ شبکه های توزیع محتوا (CDN) برای بالارفتن سرعت انتقال محتوا در اختیار این پیامرسان قرار داد و عملا آن را به پیامرسان اول کشور تبدیل کرد
این سرویس دهی ویژه به تلگرام همچنان در دوران تصدی وزارت ارتباطات توسط آذری جهرمی ادامه پیدا کرد و تعداد کاربران ایرانی در تلگرام به چهل میلیون رسید. عددی که در هیچ جای دنیا حتی خود روسیه سابقه نداشت. آذری جهرمی یک نکته ساده را در مذاکره با مالک تلگرام متوجه نشده بود؛ اینکه وقتی با حمایت های ویژه دولتی یک پیامرسان به جزئی از زندگی مردم یک کشور تبدیل شود، قدرتی پیدا می کند مثل آب خوردن می تواند زیر همه تعهداتش بزند و آنجا دیگر کاری از کسی بر نمی آید. تمام اطلاعات این چهل میلیون ایرانی به سرورهایی خارج از کشور منتقل می شد و این از نظر صاحبنظران یک تهدید جدی بود؛ علاوه برآن کانال های فروش اسلحه، ترویج خشونت و حامیان تروریست ها به راحتی در آن فعالیت می کردند و صاحبان تلگرام برای بستن این کانال های آسیب رسان طبق قوانین معمول شبکه های اجتماعی، هیچ همکاری با مسئولان ایرانی نداشتند.
همزمان با حمایت جدی وزارت ارتباطات از تلگرام، هیچ اقدام موثری برای ایجاد یک پیامرسان بومی شکل نگرفت؛ به عنوان فضایی که کاربران بتوانند با هزینه بسیار کمتر در آن فعالیت داشته باشند و این آسیب ها و تهدیدهای جدی را نداشته باشد. او هیچ وقت پیامرسان های بومی را مانند سرویس دهندگان دیگر در اکوسیستم استارت آپی خودش نپذیرفت.

در نهایت پیام رسان هایی بومی که در کشور توسط نهادهای مختلف ساخته شدند، هم از نظر فنی و هم از نظر زیرساخت، توانایی رقابت با تلگرام را پیدا نکردند و اصولا این مسأله حیاتی برای وزارت ارتباطات موضوعیت نداشت. همه این کوتاهی ها باعث شد تنها گزینه ای که برای مدیریت تهدیدها در پیش روی متولیان فضای مجازی باقی بماند، فیلتر تلگرام باشد. اقدام سلبی که هزینه های زیادی داشت و در صورت تدبیر وزارت ارتباطات می توانست جایش را به یک اقدام ایجابی بدهد و حتی می توانست از ابتدا اصولا موضوعیت پیدا نکند؛ اگر به سادگی آینده مذاکره با تلگرام و دادن امتیازهای متعدد را پیش بینی می کردند.

وزیر ارتباطات در تمام اظهارنظرهایش در خصوص مدیریت فضای مجازی، نقش منجی را بازی می کند. اما بررسی عملکرد او از قبل از آغاز تصدی وزارت نشان می دهد فیلترینگ، خروجی عملکرد ضعیف او در کلیدی ترین وظایف وزارت ارتباطات است.


آیا فیلترینگ اولین و تنها گزینه برای مدیریت آسیب هاست؟

قطعا خیر؛ طبیعتا روش های منطقی و معقول برای مدیریت فضای مجازی بر اساس قوانین حاکم هر کشور وجود دارد که در کشورهای مختلف به کار گرفته می شود. ماجرا از زمانی بغرنج می شود که متولیان امر توانایی لازم برای اعمال مدیریت را نداشته باشند یا اصولا شبکه اجتماعی حاضر به تعامل نشود و عدم همراهی اش با قوانین منجر به شکل گرفتن یک بحران امنیتی شود. به عنوان مثال وقتی تیک تاک حاضر به تبعیت از قوانین اقتصادی آمریکا نشد، در این کشور فیلتر شد. ترکیه یک قانون جدی در زمینه حکمرانی مجازی وضع کردو آن اینکه شبکه های اجتماعی بالاتر از 5 میلیون کاربر باید سرورهایشان را به داخل خاک این کشور منتقل کنند تا داده های مردم این کشور به خارج از مرزهای ترکیه منتقل نشود. برای شبکه های اجتماعی که حاضر به تبعیت از این قانون نشوند، برخوردی که در نظر گرفته شده کاهش پهنای باند این شبکه ها یا به عبارتی فیلتر آن هاست. در استرالیا به گوگل و فیس بوک اولتیماتوم داده شد که حق ندارند مطالب و اخبار سایت های خبری در استرالیا را بدون پرداخت پول به آنها در سرویس های وابسته به خود بازنشر کنند و نپذیرفتن این قانون، به پایان فعالیت در استرالیا منجر خواهد شد. یعنی عملا فیلتر خواهند شد. در همه این موارد، مدیریت منطقی و هوشمندانه باعث تبعیت این پلتفرم ها از قوانین داخلی کشورها شده است.

آقای وزیر! شما مقصرید تیتر نیویورک تایمز در خصوص اولتیماتوم استرالیا به گوگل: یک استرالیا بدون گوگل؟


فیلترینگ رویکردی سلبی است که متاسفانه در خلأ مدیریت ایجابی صحیح از سمت متولیان در پیش گرفته شده و این سوءمدیریتی است که آقایان در سایه دوقطبی فیلتر-عدم فیلتر اجازه نمی دهند دیده شود .کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   مدیریت بحران   اسلحه   تسهیلات   آقای وزیر   آزمایشی   اندروید   سایبری   فیلترینگ   وزیر ارتباطات   مرجعیت   کارایی   پلت فرم   پهنای اینترنت   اپلکیشن   فیلتر   مدیریت ضعیف   وزارت امورخارجه   منتشر کننده   آذری جهرمی   هاوس   نامشخص بودن   عزم جمعی   تروریست   تلگرام   شبکه های اجتماعی   بحران   خشونت   سخنگوی دولت   فیلترشکن   فیلتر شدن تلگرام   دولت جمهوری اسلامی ایران   کاربران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «شهدای ایران» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
دانلود کلاب هاوس اندروید برای همه گوشی ها
خوزنا
عنابستانی: ابزار آلات فساد و فحشای جنسی در اینستاگرام به راحتی خرید و فروش می شود!
نواندیش
عنابستانی، نماینده مجلس: در اینستاگرام ابزار فحشای جنسی معامله می شود / باید کاری کنیم که استفاده مردم از پلتفرم های خارجی کم شود
انتخاب
آیا جایگزینی برای اینستاگرام وجود دارد؟
رکنا نت
سخنی با طراحان طرح صیانت
سایت جماران
انحصارزدایی از اینترنت به سود قاچاقچیان/با راه اندازی اینترنت ماهواره ای، چرخه مالی عظیمی برای برخی گروه ها ایجاد می شود
ساعت 24
رانت 1000 میلیاردی نهفته در طرح «صیانت»؟
انتخاب
پاسخ به 5 پرسش شایع درباره طرح محدودیت اینترنت/ همه باید احراز هویت شوند؟
آفتاب
تکلیف یک میلیون فروشنده اینستاگرامی با کیست؟
شعار سال
اتحادیه کسب و کارهای مجازی: بعد از کرونا بیش از 300 هزار نفر فروشنده در اینستاگرام فعال شدن؛ حتی رقم یک میلیون نفر هم مطرح شده / بعداز طرح مجلس تکلیف مردمی که از این طریق امرار معاش می کنند چیست؟
انتخاب
گوشی ایرانی، اینترنت ایرانی، اندروید ایرانی
ایران اکونومیست
500 هزار نفر خواستار توقف محدودیت بیشتر برای اینترنت شدند
اعتدال
جزئیات مهم از طرح جنجالی مجلس علیه اینترنت/ 5 جایگزین داخلی برای اینستاگرام
رویداد 24
عرضه کلاب هاوس رسمی اندروید در کافه بازار + لینک دانلود
فرارو
نسخه اندرویدی اپلیکیشن کلاب هاوس در پلی استور منتشر شد
آی تی رسان
راه اندازی آزمایشی «کلاب هاوس» برای اندروید
صبحانه با خبر
اختیارات دولت و انتخابات 1400 / شعار های انتخاباتی چقدر با واقعیت نزدیک است؟
رویداد 24
بررسی آینده فیلترینگ
افتانا
کلاب هاوس فرآیند تست نسخه آزمایشی اپلیکیشن اندرویدی خود را آغاز کرد
آی تی رسان
بومی سازی کلاب هاوس بعد از اختلال در اینترنت
روز نو
شروع عملیات فاز بتا اپلیکیشن کلاب هاوس برای اندروید
باشگاه خبرنگاران
نامه وزارت اطلاعات و بی توجهی جهرمی به هشدار در مورد کلاب هاوس
پایداری ملی
آذری جهرمی: اختلال در کلاب هاوس خلاف قانون است/ به فیلتر سایت «پیوندها» رای مثبت دادند
ایران آنلاین
نامه وزارت اطلاعات درباره «کلاب هاوس»/ بی توجهی جهرمی به هشدارها
تابش کوثر
ماجرای مضحک فیلترینگ سایت پیوندها از زبان آذری جهرمی!
آی تی رسان
اپراتورها در صورت اختلال در «کلاب هاوس» از امروز جریمه می شوند
خرداد نیوز
توییتر در صفحه پشتیبانی خود روش فعال کردن آپلود تصاویر 4K را به اشتراک گذاشت
بولتن نیوز
بالاخره کلاب هاوس فیلتر است؟
روزنامه شرق
ایستادگی چندین ساله دولت در برابر فیلتر بی ضابطه فضای مجازی
ایرنا
اختلال کلاب هاوس؛ از شائبه فیلترینگ تا تهدید اپراتورهای خاطی
ایسنا
رسانه نزدیک به «جبهه پایداری»/ تولید نسخه اندرویدی کلاب هاوس کار تیم آذری جهرمی بود
خرداد نیوز
تولید نسخه اندرویدی کلاب هاوس کار تیم آذری جهرمی بود
شعار سال
مروری بر اخبار جنجالی هفته: از پرفروش ترین گوشی بازار ایران تا تخلف فیلیمو و نماوا
آی تی رسان
VPN هایی که نمی گذارند شما هک شوید
رکنا نت
چرا دعوا بر سر کلاب هاوس بالا گرفت؟!
تسنیم
آقای وزیر! شما مقصرید
رسانیوز
آقای وزیر! شما مقصرید/ آیا اشتباه تلگرام تکرار می شود؟
فارس
مجلس: وزارت ارتباطات پول کاربران تلگرام را بازگرداند!
آی تی رسان
اختلال کلاب هاوس از کجاست؟
ایسنا
با کلاب هاوس چگونه رفتار کنیم؟
خبرگزاری دانشجو
اخبار مرتبط
bltخوزنا : دانلود کلاب هاوس اندروید برای همه گوشی ها
bltنواندیش : عنابستانی: ابزار آلات فساد و فحشای جنسی در اینستاگرام به راحتی خرید و فروش می شود!
bltانتخاب : عنابستانی، نماینده مجلس: در اینستاگرام ابزار فحشای جنسی معامله می شود / باید کاری کنیم که استفاده مردم از پلتفرم های خارجی کم شود
bltرکنا نت : آیا جایگزینی برای اینستاگرام وجود دارد؟
bltسایت جماران : سخنی با طراحان طرح صیانت
bltساعت 24 : انحصارزدایی از اینترنت به سود قاچاقچیان/با راه اندازی اینترنت ماهواره ای، چرخه مالی عظیمی برای برخی گروه ها ایجاد می شود
bltانتخاب : رانت 1000 میلیاردی نهفته در طرح «صیانت»؟
bltآفتاب : پاسخ به 5 پرسش شایع درباره طرح محدودیت اینترنت/ همه باید احراز هویت شوند؟
bltشعار سال : تکلیف یک میلیون فروشنده اینستاگرامی با کیست؟
bltانتخاب : اتحادیه کسب و کارهای مجازی: بعد از کرونا بیش از 300 هزار نفر فروشنده در اینستاگرام فعال شدن؛ حتی رقم یک میلیون نفر هم مطرح شده / بعداز طرح مجلس تکلیف مردمی که از این طریق امرار معاش می کنند چیست؟
bltایران اکونومیست : گوشی ایرانی، اینترنت ایرانی، اندروید ایرانی
bltاعتدال : 500 هزار نفر خواستار توقف محدودیت بیشتر برای اینترنت شدند
bltرویداد 24 : جزئیات مهم از طرح جنجالی مجلس علیه اینترنت/ 5 جایگزین داخلی برای اینستاگرام
bltفرارو : عرضه کلاب هاوس رسمی اندروید در کافه بازار + لینک دانلود
bltآی تی رسان : نسخه اندرویدی اپلیکیشن کلاب هاوس در پلی استور منتشر شد
bltصبحانه با خبر : راه اندازی آزمایشی «کلاب هاوس» برای اندروید
bltرویداد 24 : اختیارات دولت و انتخابات 1400 / شعار های انتخاباتی چقدر با واقعیت نزدیک است؟
bltافتانا : بررسی آینده فیلترینگ
bltآی تی رسان : کلاب هاوس فرآیند تست نسخه آزمایشی اپلیکیشن اندرویدی خود را آغاز کرد
bltروز نو : بومی سازی کلاب هاوس بعد از اختلال در اینترنت
bltباشگاه خبرنگاران : شروع عملیات فاز بتا اپلیکیشن کلاب هاوس برای اندروید
bltپایداری ملی : نامه وزارت اطلاعات و بی توجهی جهرمی به هشدار در مورد کلاب هاوس
bltایران آنلاین : آذری جهرمی: اختلال در کلاب هاوس خلاف قانون است/ به فیلتر سایت «پیوندها» رای مثبت دادند
bltتابش کوثر : نامه وزارت اطلاعات درباره «کلاب هاوس»/ بی توجهی جهرمی به هشدارها
bltآی تی رسان : ماجرای مضحک فیلترینگ سایت پیوندها از زبان آذری جهرمی!
bltخرداد نیوز : اپراتورها در صورت اختلال در «کلاب هاوس» از امروز جریمه می شوند
bltبولتن نیوز : توییتر در صفحه پشتیبانی خود روش فعال کردن آپلود تصاویر 4K را به اشتراک گذاشت
bltروزنامه شرق : بالاخره کلاب هاوس فیلتر است؟
bltایرنا : ایستادگی چندین ساله دولت در برابر فیلتر بی ضابطه فضای مجازی
bltایسنا : اختلال کلاب هاوس؛ از شائبه فیلترینگ تا تهدید اپراتورهای خاطی
bltخرداد نیوز : رسانه نزدیک به «جبهه پایداری»/ تولید نسخه اندرویدی کلاب هاوس کار تیم آذری جهرمی بود
bltشعار سال : تولید نسخه اندرویدی کلاب هاوس کار تیم آذری جهرمی بود
bltآی تی رسان : مروری بر اخبار جنجالی هفته: از پرفروش ترین گوشی بازار ایران تا تخلف فیلیمو و نماوا
bltرکنا نت : VPN هایی که نمی گذارند شما هک شوید
bltتسنیم : چرا دعوا بر سر کلاب هاوس بالا گرفت؟!
bltرسانیوز : آقای وزیر! شما مقصرید
bltفارس : آقای وزیر! شما مقصرید/ آیا اشتباه تلگرام تکرار می شود؟
bltآی تی رسان : مجلس: وزارت ارتباطات پول کاربران تلگرام را بازگرداند!
bltایسنا : اختلال کلاب هاوس از کجاست؟
bltخبرگزاری دانشجو : با کلاب هاوس چگونه رفتار کنیم؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.