ماجرای اولین متن خوانی شهید آوینی

ماجرای اولین متن خوانی شهید آوینی
محمدرضا اسلاملو کارگردان و مستندساز سینما و تلویزیون، درباره چگونگی تشکیل گروه جهاد سازندگی در تلویزیون و همچنین خاطره ی اولین متن خوانی شهید سیدمرتضی آوینی را بیان کرد.
ماجرای اولین متن خوانی شهید آوینی

به گزارش سرویس رصد ایثار و شهادت شیرازه، بیستم فروردین ماه سالروز شهادت مردی است که به زاویه های نورانی دفاع مقدس نگریست و دیده های خود را برای مردم بازگو کرد. یادآور شهیدی است که گوی سبقت را از عرفا و عاشقان دلسوخته ربود و سال 1372 در رمل های سرزمین فکه آسمانی شد. یادآور سید شهیدی است که به "سید شهیدان اهل قلم" شهره شد و صدایش تا انتهای تاریخ در گوش مردم ماندگار ماند.
تسنیم نوشت: شهید سید مرتضی آوینی در شهریور سال 1326 در شهر ری متولد شد، تحصیلات ابتدایی و متوسطه ی خود را در شهرهای زنجان، کرمان و تهران به پایان رساند و سپس به عنوان دانشجوی معماری وارد دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. او از کودکی با هنر انس داشت؛ شعر می سرود داستان و مقاله می نوشت و نقاشی می کرد تحصیلات دانشگاهی اش را نیز در رشته ای به انجام رساند که به طبع هنری او سازگار بود ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی معماری را کنار گذاشت و به اقتضای ضرورت های انقلاب به فیلم سازی پرداخت.
آوینی روز بیستم فروردین 1372 در منطقه فکه در حال بررسی لوکیشن فیلم مستند شهری در آسمان، به همراه محمد سعید یزدان پرست با مین برخورد کرد و بر اثر اصابت ترکش مین باقی مانده از جنگ ایران و عراق به شهادت رسید.
محمدرضا اسلاملو کارگردان و مستندساز سینما و تلویزیون که چندین سال در کنار شهید سیدمرتضی آوینی حضور داشته است، به مناسبت سالروز شهادت این شهید آسمانی در گفت وگو با تسنیم درباره چگونگی تشکیل جهاد سازندگی در تلویزیون و همچنین خاطره ی اولین متن خوانی شهید سیدمرتضی آوینی را بیان کرد.
قبل از آغاز انقلاب اسلامی 2 سال در مدرسه عالی تلویزیون و سینما تدریس می کردم. نزدیک انقلاب که شد، شور و حال عجیبی در کشور پیچید و ما شبانه روزی در تلویزیون فعالیت می کردیم.
چند ماه از انقلاب اسلامی گذشته بود که امام خمینی (ره) دستور تشکیل جهاد سازندگی را صادر کردند.
با خودمان گفتیم چه کاری انجام بدهیم تا بتوانیم همپای انقلاب در تلویزیون کار بکنیم؟ بنده یک دوربین، دستگاه تدوین و صدابرداری فراهم کردم. به همراه یکی از بچه هایی که علاقه مند بود به عنوان دستیار، اتاقی را برای کارهای جهاد سازندگی تحویل گرفتیم و کارهای ضبط برنامهی "گندم چینی" را شروع کردیم.
یک روز دیدم شهید سیدمرتضی آوینی به همراه سیدحسین هاشمی و سردار علیرضا افشار از طرف جهاد سازندگی آمدند و ما در قالب یک تیم گفتیم شروع کنیم تا فعالیت های جهادی جهاد سازندگی را ضبط کنیم.
بعد از اینکه چند نفر از نیروهای فرهنگی جهاد سازندگی به ما ملحق شدند، تقسیم کار انجام شد و در قالب سه تیم برنامه سازی فعالیت خود را آغاز کردیم. با شروع جنگ تحمیلی باید ماموریت های ما از ضبط برنامه های جهاد فاصله می گرفت و ما به حماسه های رزمندگان در جبهه های نبرد می پرداختیم. من به همراه چند تن از همکارانمان به جنوب کشور و شهید آوینی به منطقه عملیاتی قصرشیرین رفت.
معمولاً شهید سیدمرتضی آوینی در تهران می ماند و کارهای تدوین را انجام می داد. اوایل جنگ بود که چند تن از دوستان شهید آوینی که برای ضبط مستند به مناطق عملیاتی رفته بودند اسیر می شوند، بعد از مدتی از جنوب کشور برگشتیم و متوجه شدیم همکاران شهید آوینی اسیر شده و او تنها شده است.
زمان زیادی نگذشته بود که شهید آوینی به همراه یکی از بهترین دوستانش به نام علی برای ضبط مستند به جبهه های نبرد راهی می شوند. در حین ضبط مقاومت رزمندگان دفاع مقدس، دوست شهید آوینی به شهادت می رسد و سیدمرتضی اولین مرثیه خودش را برای اولین شهید جهاد می سراید.
متن های آسمانی آوینی را یک آسمانی می توانست بخواند
البته لازم است این را هم ذکر کنم که اوایل فعالیت، با توجه به حیایی که شهید آوینی داشت، متونی را که می نوشت مایل نبود خودش بخواند. اگر به مستندهای ساخته شده سری اول توجه کنید صدای شهید سیدمرتضی آوینی نیست، بلکه صدای دوبلورهای تلویزیونی است.
معمولاً بنده مستندهایی را که می ساختم، متونش را خودم می خواندم. به یاد دارم یک روز سیدمرتضی به من گفت: دوست ندارم متون را به هر شخصی بدهم و بخواند، بیا و با توجه به تجربه ای که داری متون این مستند را شما بخوان. من هم قبول کردم و با هم به محل ضبط نریشن ها رفتیم. پشت میکروفون نشستم و شهید آوینی کنار صدابردار در اتاق فرمان به من گفت بخوان.
بسم الله الرحمن الرحیم گفتم و متن را می خواندم، اما صدابردار صدا را قطع می کرد و شهید آوینی می گفت اینطور نیست، دوباره بخوان. دوباره بسم الله می گفتم و متن را تکرار می کردم، چند بار شهید سیدمرتضی آوینی کار را قطع کرد و در نهایت وارد اتاق شد و گفت: متوجه نمی شوی، باید این طور بخوانی.
بنده به شهید آوینی گفتم: خواهش می کنم بیا و متن را خودت بخوان، این متن رو خودت نوشته ای و حس و حال متن را بهتر درک می کنی، تو اگر تا صبح به من بگویی بخوان من نمی توانم آن چیزی را که تو می خواهی بگویم.
با هزار سلام و صلوات از او خواهش کردیم که اینقدر به ما ایراد نگیرد و این متن را خود سید بخواند. شهید آوینی با اصرار زیاد ما قبول کرد و پشت میکروفون نشست.
به اتاق فرمان رفتیم، بعد از اینکه شهید آوینی شروع به خواندن متن کرد، دیدیم واقعاً به متن مسلط است و چقدر زیبا می خواند.
همانطور که رهبر معظم انقلاب درباره ی ایشان فرمودند، شهید سیدمرتضی آوینی فضاهایی را که در متون تعریف می کند، دیده و تجربه کرده بود. اصلاً باید بگویم به همین دلیل من نمی توانستم متن های او را بخوانم، چون شهید آوینی آسمانی بود و من زمینی توان خواندن متن های او را نداشتم.
خلاصه بعد از این ماجرا شهید آوینی متن های مستندهایش را خودش می خواند و از آن روز به بعد در اتاق کارش محلی را برای ضبط نریشن ها درست کرد و در همان جا متن های مستندهایش را خودش می خواند.
ماجرای مداومت شهید آوینی برای برپایی نماز جماعت
همانطور که شما می دانید روزهای اول انقلاب مثل الان نبود که نماز جماعت به صورت گسترده در کل شهر برگزار شود و تمام مردم در نماز جماعت شرکت کنند. به یاد دارم همان روزهای اول که در جهاد بودیم، با شهید آوینی و چند نفر دیگر از دوستانمان نماز جماعت می خواندیم.
فضای سازمان و جهاد اینگونه نبود که تمام افرادی که مشغول فعالیت بودند مذهبی باشند، ممکن بود خیلی از آنها نماز هم نمی خواندند، اما دقیقاً به یاد دارم شهید آوینی گفت: آنقدر در این مکان نماز می خوانیم که اینجا مسجد و یا نمازخانه شود. همین هم شد، بعد از سال ها مکانی که در سازمان نماز می خواندیم نمازخانه شد.
شهید آوینی از دنیا رها شده بود
تقریباً بعد از گذشت دو سال از جنگ بنا به دلایلی ما فعالیتمان را از جهاد به سازمان سپاه تغییر دادیم، دورادور با سیدمرتضی ارتباط داشتیم اما چون در کنار یکدیگر نبودیم دقیق از احوال ایشان خبری نداشتم، تا اینکه سیدمرتضی از تلویزیون خارج و به حوزه هنری آمد، چون ما در حوزه هنری فعالیت می کردیم دوباره شهیدآوینی را در آنجا دیدم و فعالیتمان را با یکدیگر شروع کردیم.
دو سه روز قبل از شهادت سیدمرتضی بود که ما ایشان را دم درب حوزه هنری دیدیم، حالش خیلی گرفته بود، بعد از احوال پرسی سیدمرتضی گفت: از عدم تحرک خودم، از اینکه نمی توانم خدمت کنم خسته شده ام، از دنیا بیزار شده ام. قصد دارم دوباره به جبهه بروم. شهید آوینی برای فیلم برداری راهی جبهه شد و بعد از سه روز خبر شهادت ایشان را به ما دادند.
کار برای خدا، از سیدمرتضی آوینی ساخت
شما در صنعت سینما نگاه کنید، تمام افراد درس و مطالب مربوط به رشته سینمایی را آموخته اند، اما سوال اینجاست که چطور می شود شهید سیدمرتضی آوینی که درس های تخصصی سینما را در دانشگاه یاد نگرفته است، این گونه متمایز می شود و تمام اهالی سینما قبول می کنند که این شخص بسیار متفاوت به ماجراها می نگرند؟ این جزء عنایت خداوند نمی تواند باشد.
شهید سیدمرتضی آوینی به این دلیل آوینی شد که فقط برای خدا کار می کرد، او در طول عمرش برای هیچکس کار نمی کرد، هدف او جلب رضایت خدا بود و طبیعتاً کسی که برای خدا کار کند، پروردگار عالم او را در تاریخ به همه انسان ها نشان می دهد. به یقین می توانم بگویم کسی که برای خداوند کار کند، بصیرتی فوق العاده به او عطا می شود، همانطور که شهید سیدمرتضی بصیرتی خدایی داشت.
شهید سید مرتضی آوینی باتوجه به تمام تلاش هایی که برای رشد خود انجام داده بود، عنایت های خاص خداوند او را به این درجه رساند. قلم و تفکر او نتیجه عنایت ویژه ای است که از طرف خداوند و اهل بیت (ع) به این شهید والا مقام شده بود.
انسان هایی که از شر نفس خود گذشته و به خودباوری رسیده باشند اگر دست به خاک هم بزنند خداوند آن را طلا می کند.
انتهای پیام/ر مطالب مرتبط درخواست 837 بسیج دانشجویی از مجمع تشخیص مصلحت نظام برای رد همکاری با FATF نواخته شدن زنگ ایثار و مقاومت به مناسبت نکوداشت هفته دفاع مقدس عزیزان هنرمند تلاش کنند حضور در فضای مجازی را تقویت کنند هنرمندان هنرستان شهید آوینی شیراز خوش درخشیدند شهیدان هنر شهادت را به تصویر کشیدند ولنگاری فرهنگی از دولت هاشمی آغاز شد/وعده دروغ به مردم و بی توجهی به نظرات نخبگان از مصادیق ولنگاری است 10 راهکار برای «اقدام و عمل» در «اقتصاد مقاومتی»/دولت «نقشه راه» ارائه کند/می خواهند برجام 2 و 3 را به نخبگان ما بقبولانند مادر شهید آوینی درگذشت

کلیدواژه های این خبر
گندم   کرمان   سینما   دانشگاهیان   هنری   متوسطه   محمدرضا اسلاملو   مدرسه عالی   پیروزی انقلاب اسلامی   شهیدان   سیدمرتضی آوینی   کودکی   هشت سال دفاع مقدس   مرثیه   لوکیشن فیلم   مناطق عملیاتی   مقاله   علیرضا افشار   جهاد سازندگی   یزدان پرست   متن خوانی   قصرشیرین   انقلاب اسلامی   امام خمینی (ره)   سالگرد شهادت   داستانی   سینما و تلویزیون   دانشگاه تهران   ایران و عراق   ایثار و شهادت   شهرستان ری  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «شیرازه» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
از کودتای «نقاب» تا پایگاه «حرّ» و شهید نوژه
خبرگزاری دفاع مقدس
اسارت زمینه ای برای خودسازی افراد در محیطی دور از تجملات زندگی ایجاد کرده بود
خبرگزاری کتاب ایران
تحول در جامعه شیعی پاکستان از دستاوردهای شهید عارف حسینی بود
مهر نیوز
زاکانی به عنوان شهردار تهران انتخاب شد
خبرگزاری دانشجو
زاکانی شهردار تهران شد
الف
داستان دانشجوی اخراجی دانشگاه پهلوی که فرمانده عملیات آزادسازی خرمشهر شد
باشگاه خبرنگاران
مروری کوتاه بر زندگینامه معلم شهید «ایرج طایفی همراه»
خبرگزاری دفاع مقدس
بازیگران خاطره ساز ایرانی که از آنها بی خبریم + عکس
رکنا نت
زندگینامه معلم شهید، «ایرج طائفی»
خبرگزاری بسیج
مروری کوتاه بر زندگی نامه شهید « علیرضا لطفی »
خبرگزاری دفاع مقدس
شهید «کسایی» بر قلب های سنگرسازان بی سنگر فرماندهی می کرد
خبرگزاری دفاع مقدس
شهید «محمدحسن کسایی» بر قلب های سنگرسازان بی سنگر فرماندهی می کرد
خبرگزاری دفاع مقدس
این سردار سپاه، نابغه بود +تصاویر
خبرآنلاین
این مرد نابغه ترابری سنگین سپاه است+ تصاویر
دنیای اقتصاد
نابغه ترابری سنگین سپاه پاسداران کیست؟
باشگاه خبرنگاران
حضور سپاه پاسداران در مقابله با "کرونا" تجلی درخشان خدمتگزاری به انقلاب است
خبرگزاری بسیج
نیرو های جان بر کف ارتش با تمام توان در میدان خدمت هستند
خبرگزاری دفاع مقدس
معرفی شهدای ارتش با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی ضروری است
ایرنا
هنر انقلاب در خدمت ایران / ایده ای که نباید در حد جایزه باقی بماند
خبرگزاری دانشجو
فیلم به شهادت رسیدن شهید آوینی + برای اولین بار از لحظات آخر
رکنا نت
داستان اصلی شهادت شهید مرتضی آوینی + فیلم
رکنا نت
اهتمام به جایگاه هنر مردمی و انقلابی ایرانی اسلامی در سطح جهانی و روابط بین الملل
خبرگزاری بسیج
برگزاری جشنواره دانشگاهیان تاریخ ساز استان تهران با شعار «دانشجویان مکتب سلیمانی»
فارس
شاخصه هنر انقلابی تعهد به اخلاق و آرمان های شهدا است
ایرنا
نخستین جشنواره ملی دانشگاهیان تاریخ ساز در استان مرکزی برگزار می شود
تسنیم
خودمان را مکلف به حفظ و صیانت از آرای سیدمرتضی آوینی می دانیم
شبستان
بزرگداشت بیست و هشتمین سالروز شهادت «سیدمرتضی آوینی» برگزار شد
سینما پرس
بیانیه دانشگاه سوره منتشر شد
خبرگزاری کتاب ایران
رئیس حوزه هنری یزد: هنر بهترین ابزار برای انتقال پیام انقلاب است
تسنیم
امضای سند تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و حوزه هنری فارس
آنا نیوز
سالروز شهادت سپهبد شهید علی صیاد شیرازی
ایران اکونومیست
«شهید مرتضی آوینی» کارگردانی از جنس ایثار و عمل
میزان
هنر انقلابی پیشرو در ارائه ارزش های اسلامی به جوانان است
خبرگزاری بسیج
چهره های ملی و فرا ملی انقلاب را با هنر معرفی کنیم
مهر نیوز
هنر انقلاب اسلامی متعهد به اخلاق، عدالت و ایثار است
ایرنا
بیستم فروردین 1372 یادآور عروج سید شهیدان اهل قلم و هنرمند فرزانه، حاج سید مرتضی آوینی؛
خبرگزاری بسیج
درباره آنچه این روزها از سیدمرتضی آوینی می گویند و می شنویم | آزاده، روادار و عارفی رها از بند وجود
همشهری آنلاین
روزی به نام هنر انقلاب اسلامی + فیلم
صدا و سیما
راوی فتح سنگ صبور رزمندگان در جبهه
ایرنا
نگاه متفاوت شهید «سید مرتضی آوینی» به مشکلات در زندگی
خبرگزاری دفاع مقدس
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دفاع مقدس : از کودتای «نقاب» تا پایگاه «حرّ» و شهید نوژه
bltخبرگزاری کتاب ایران : اسارت زمینه ای برای خودسازی افراد در محیطی دور از تجملات زندگی ایجاد کرده بود
bltمهر نیوز : تحول در جامعه شیعی پاکستان از دستاوردهای شهید عارف حسینی بود
bltخبرگزاری دانشجو : زاکانی به عنوان شهردار تهران انتخاب شد
bltالف : زاکانی شهردار تهران شد
bltباشگاه خبرنگاران : داستان دانشجوی اخراجی دانشگاه پهلوی که فرمانده عملیات آزادسازی خرمشهر شد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : مروری کوتاه بر زندگینامه معلم شهید «ایرج طایفی همراه»
bltرکنا نت : بازیگران خاطره ساز ایرانی که از آنها بی خبریم + عکس
bltخبرگزاری بسیج : زندگینامه معلم شهید، «ایرج طائفی»
bltخبرگزاری دفاع مقدس : مروری کوتاه بر زندگی نامه شهید « علیرضا لطفی »
bltخبرگزاری دفاع مقدس : شهید «کسایی» بر قلب های سنگرسازان بی سنگر فرماندهی می کرد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : شهید «محمدحسن کسایی» بر قلب های سنگرسازان بی سنگر فرماندهی می کرد
bltخبرآنلاین : این سردار سپاه، نابغه بود +تصاویر
bltدنیای اقتصاد : این مرد نابغه ترابری سنگین سپاه است+ تصاویر
bltباشگاه خبرنگاران : نابغه ترابری سنگین سپاه پاسداران کیست؟
bltخبرگزاری بسیج : حضور سپاه پاسداران در مقابله با "کرونا" تجلی درخشان خدمتگزاری به انقلاب است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : نیرو های جان بر کف ارتش با تمام توان در میدان خدمت هستند
bltایرنا : معرفی شهدای ارتش با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی ضروری است
bltخبرگزاری دانشجو : هنر انقلاب در خدمت ایران / ایده ای که نباید در حد جایزه باقی بماند
bltرکنا نت : فیلم به شهادت رسیدن شهید آوینی + برای اولین بار از لحظات آخر
bltرکنا نت : داستان اصلی شهادت شهید مرتضی آوینی + فیلم
bltخبرگزاری بسیج : اهتمام به جایگاه هنر مردمی و انقلابی ایرانی اسلامی در سطح جهانی و روابط بین الملل
bltفارس : برگزاری جشنواره دانشگاهیان تاریخ ساز استان تهران با شعار «دانشجویان مکتب سلیمانی»
bltایرنا : شاخصه هنر انقلابی تعهد به اخلاق و آرمان های شهدا است
bltتسنیم : نخستین جشنواره ملی دانشگاهیان تاریخ ساز در استان مرکزی برگزار می شود
bltشبستان : خودمان را مکلف به حفظ و صیانت از آرای سیدمرتضی آوینی می دانیم
bltسینما پرس : بزرگداشت بیست و هشتمین سالروز شهادت «سیدمرتضی آوینی» برگزار شد
bltخبرگزاری کتاب ایران : بیانیه دانشگاه سوره منتشر شد
bltتسنیم : رئیس حوزه هنری یزد: هنر بهترین ابزار برای انتقال پیام انقلاب است
bltآنا نیوز : امضای سند تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و حوزه هنری فارس
bltایران اکونومیست : سالروز شهادت سپهبد شهید علی صیاد شیرازی
bltمیزان : «شهید مرتضی آوینی» کارگردانی از جنس ایثار و عمل
bltخبرگزاری بسیج : هنر انقلابی پیشرو در ارائه ارزش های اسلامی به جوانان است
bltمهر نیوز : چهره های ملی و فرا ملی انقلاب را با هنر معرفی کنیم
bltایرنا : هنر انقلاب اسلامی متعهد به اخلاق، عدالت و ایثار است
bltخبرگزاری بسیج : بیستم فروردین 1372 یادآور عروج سید شهیدان اهل قلم و هنرمند فرزانه، حاج سید مرتضی آوینی؛
bltهمشهری آنلاین : درباره آنچه این روزها از سیدمرتضی آوینی می گویند و می شنویم | آزاده، روادار و عارفی رها از بند وجود
bltصدا و سیما : روزی به نام هنر انقلاب اسلامی + فیلم
bltایرنا : راوی فتح سنگ صبور رزمندگان در جبهه
bltخبرگزاری دفاع مقدس : نگاه متفاوت شهید «سید مرتضی آوینی» به مشکلات در زندگی
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.